Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

1 órával ezelőtt, ktibidb írta:

Sziasztok! 

A sárga szálon megvan a feszültség. További lehetőségek? Köszönöm. 

 

48 perce, Barret írta:

Azt is nézd meg hogy van 3 láb és ha be van dugva az izzó és rá adod a tompítottat akkor meg van e a 12v ? nem bizti de tán a legfelső az . (egyébként meg tud szivatni ha 2 nem egyforma vagy valami gagyi márkájú izzó van benne ) 

Tehát akkor: az izzók jók, a sárga szálon megvan a táp, ( a kapcsolónál is és az izzónál is)a refi működik, ergo a barna szálnál ( szintén az izzónál)meg kell lennie a testnek. Ennek így működnie kellene. 

Link to comment
Megosztás:

5 perce, zotya975 írta:

 

Tehát akkor: az izzók jók, a sárga szálon megvan a táp, ( a kapcsolónál is és az izzónál is)a refi működik, ergo a barna szálnál ( szintén az izzónál)meg kell lennie a testnek. Ennek így működnie kellene. 

Ez volt havernak a kocsijával igaz az egy 80 as audi de mihelyt be volt dugva az izzó érdekes nem lett meg a 12v a sárga szálon (azon a felső az) de ha ki volt húzva akkor igen. És csak a jobb oldali nál . 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Barret írta:

Ez volt havernak a kocsijával igaz az egy 80 as audi de mihelyt be volt dugva az izzó érdekes nem lett meg a 12v a sárga szálon (azon a felső az) de ha ki volt húzva akkor igen. És csak a jobb oldali nál . 

Tisztelt Fórumozók! 

Meg lett a megoldás.  Kezdve az elején. Egyik pillanatról a másikra mindkét tompított fény elmegy. Első körben pótizzókészletet előveszem és kicserélem a benne található izzóval. Azal sem működik. Gondolom én akkor nem izzó hiba. Megnézem a biztosíékokat is, azok is jók. Ekkor kérem a fórum segítséget. Következő körben szétszedem a világításkapcsolót, az jó. Megmérem a kapott rajz és segítség alapján multiméterrel az áramot. Van tápfeszültség, tovább is megy a meadott sárga szálon. Következik a bajuszkapcsoló. A rajz alapján itt is kimérem a tápfeszültséget. Megvan a bejövő,  megvan a továbbmenő. Mondom akkor mátr megmérem a két biztosítéklábon is. Ott is megvan a tápfeszültség. Utolsó körben mérek már egyet a két izzó csatlakozási pontján is a három lábnál. Láss csodát ott is megvan a tápfeszültség.  Ha már így szétszedtem csak rámérek az izzókra is ellenállásmérővel. Bal izzó szakadt, jobb izzó szakadt. Elővetem az izzókészletből a harmadik izzót és az is szakadt volt. Vásaroltam három új izzót és azzal most már működik minden tökéletesen. A történethez hozzátartozik, hogy az autót idén augusztusban vásaroltam. Meg sem mertem volna gondolni, hogy az izzókészletben szakadt szálú izzót tartott az előző tulajdonos.

Mindenesetre elég tanulságos volt számomra az eset. Köszönöm a segítséget, tanácsot. Nélkületek nem sikerült volna.

Link to comment
Megosztás:

13 perce, ktibidb írta:

Tisztelt Fórumozók! 

Meg lett a megoldás.  Kezdve az elején. Egyik pillanatról a másikra mindkét tompított fény elmegy. Első körben pótizzókészletet előveszem és kicserélem a benne található izzóval. Azal sem működik. Gondolom én akkor nem izzó hiba. Megnézem a biztosíékokat is, azok is jók. Ekkor kérem a fórum segítséget. Következő körben szétszedem a világításkapcsolót, az jó. Megmérem a kapott rajz és segítség alapján multiméterrel az áramot. Van tápfeszültség, tovább is megy a meadott sárga szálon. Következik a bajuszkapcsoló. A rajz alapján itt is kimérem a tápfeszültséget. Megvan a bejövő,  megvan a továbbmenő. Mondom akkor mátr megmérem a két biztosítéklábon is. Ott is megvan a tápfeszültség. Utolsó körben mérek már egyet a két izzó csatlakozási pontján is a három lábnál. Láss csodát ott is megvan a tápfeszültség.  Ha már így szétszedtem csak rámérek az izzókra is ellenállásmérővel. Bal izzó szakadt, jobb izzó szakadt. Elővetem az izzókészletből a harmadik izzót és az is szakadt volt. Vásaroltam három új izzót és azzal most már működik minden tökéletesen. A történethez hozzátartozik, hogy az autót idén augusztusban vásaroltam. Meg sem mertem volna gondolni, hogy az izzókészletben szakadt szálú izzót tartott az előző tulajdonos.

Mindenesetre elég tanulságos volt számomra az eset. Köszönöm a segítséget, tanácsot. Nélkületek nem sikerült volna.

Látod az izzók így tudnak szívatni .

Link to comment
Megosztás:

4 órája, Barret írta:

Látod az izzók így tudnak szívatni .

Bizonyám, nekem a jobb tolató lámpám bacakodott vagy 2 évig, úgy ment át a kocsi műszakin, szerencsére nem tudták hogy mindkét oldalon kellene világítania.  Nem világított, mire kiszedtem volna az izzót meg kigyulladt, aztán már jó volt el sem aludt. Szemre az izzó tökéletes volt, és ha más áramforrásról próbáltam mindíg működött így nem gyanakodtam rá. El volt válva a wolfram szál az egyik lábtól, de olyan pici volt a rés hogy nem láttam, rázkódásra összeért és megragadt, így mire kivettem volna hogy megnézzem mindíg megjavult.  Állandóan a csatikat-kábeleket-foglalatot nézegettem mi lehet a hiba. 

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 12. 10. at 13:10, Kispotter írta:

Sziasztok!
Kicsit off: Láttam volt kis beszélgetés a ledes izzókról meg a műhely világításról. ÉN éppen most csináltam az udvaron ledes reflektorokból világítást és hihetetlen jól világítanak. 

10W-osakat vettem góréba azok meleg fehér fényűek 3000 Kelvin (Nekem speciel ezeknek a fénye jön be legjobban) 

Ezen kívül egy 20W-os féltető alatt meg 2 db 30 w-os az udvarba. Ezeket úgy árulják természetes fehér fényűek, de nekem ez már hideg fehér, de nem rossz.. 4000 Kelvin
Vannak némi képek róla: 
https://kepkuldes.com/image/LF5xd
https://kepkuldes.com/image/LFvWf
https://kepkuldes.com/image/LFp4y
https://kepkuldes.com/image/LFFk3

Garázsról sajnos nincs ott neonok voltak és rendeltem ide is ledes fénycsöveket. Ezek is nagyon nagyon jók és kenterbe verik a hagyományost és kevesebbet is fogyasztanak. És hiába várom, hogy bemelegedjenek a hagyományos csövek akkor is simán nagyobbat világítanak a ledesek. Emelett hatalmas előnye, hogy azonnal teljes fényerőt adnak ki. Cégnél 2 éve váltjuk le a hagyományos csöveket ledekkel még egyetlen egyet nem kellett cseélnünk azóta pedig van ahol napi 14 órát világítanak, van ahol egy nap 200x kapcsolva van. Hagyományos izzó kiváltásánál a ledes körték viszont rosszak hetente cseréljük, de ledesnél tartósak. Ez pedig azért lehet mert a hagyományos foglalatosnál nagy hő keletkezik kis ponton neonnál pedig nem mert hosszú és leadja a hőt. 
Ezek is természetes fehér fényűek egyébként 4000 Kelvin. Erről nincs képem, de ha van rá igény csinálok! 
Ahonnan rendeltem: http://www.merkador.hu

A LED reflektor addig jó amíg működik. Nem akarlak elkeseríteni, de villanyszerelési üzletben dolgoztam 2 évet, hát tudnék mesélni, hogy a különböző csodás kínai reflektoroknak hány %-a selejt vagy egyszerűen konstrukció hibás. A legtöbb még az 50. üzemórát se éli meg nemhogy az 50000-t amit ráírnak. Természetesen van jó minőségű is, de azt a magyar vásárlók nem tudják vagy nem hajlandóak megfizetni mert aránytalanul drága az olcsó gagyi mellett.

A kapcsolási szám a LED-nél is számít ahogy minden fényforrásnál, viszont az én tapasztalatom szerint is igaz, hogy a LED bírja ezt a legtovább.

A LED fénycsövekről elég nehéz egyértelmű véleményt alkotni mert sok eltérő véleményt és tapasztalatot hallottam. Van aki szerint zavaró a fénye, káprázik a szeme tőle, van aki el van ájulva, hogy ez mennyire jó, van aki csak azért veszi mert úgy hallotta ez a divat és ez a jövő de más szempontja nincs. Egy biztos, a LED fénycsöveknek ha megnézed a műszaki adatait és összehasonlítod az ugyanakkora méretű hagyományos fénycsövekkel akkor láthatod, hogy lumenben a fényük gyengébb, tehát nem verheti kenterbe a hagyományost, de természetesen ahhoz hogy jobb legyen a hagyományos megfelelő tükrös armatúra kell és nem az évek óta üzemelő fénycsövekkel kell összehasonlítani mert azoknak a fénye már sokat csökkent.  A LED cső kétségkívül az egyik legnagyobb előnye a h. fénycsőhöz képest az azonnali teljes fény, nincs gyújtási és bemelegedési idő. Fogyasztásban ugyanakkor a hagyományos fénycsőhöz képest nincs akkora nagy különbség, hogy megérje egy jó minőségű hagyományos armatúrát vagy fénycsövet lecserélni. Megtévesztő amikor a 120cm-es 36W-os fénycsövet kicserélik 18W-os LED csőre és azt mondják, hogy ez feleannyit fogyaszt! Valóban, de a kibocsátott fény (lumen) is ugyanakkora? Hát nem és a megvilágítás sem lesz ugyanakkora. Ha ezt hasonlítanák össze a teljesítmény felvétellel akkor már teljesen más a kép, de hát a marketing nagy úr és a hozzá nem értő emberek között inkább a marhaság terjed nem a valóság. Ez kisarkítva nagyjából olyan mint amikor egy jó állapotú használt 120LE -s  autót lecserélünk egy új 60LE-re és azt mondják ez jobb mint az előző és feleannyit fogyaszt, na de tényleg jobb egy autó csak azért mert újabb és higgyem el, hogy még jobban is megy 60 LE-vel? Hát ugye közel sem. Élettartama a LED csöveknek szintén nagy szórást mutat, van amelyik több éve hibátlanul működik, de nagyon sok van amelyik pár héten hónapon belül tönkre ment vagy idő előtt meghibásodott pl. villog és ez jellemzően a névleges élettartamán belül. A hagyományos fénycső ezzel szemben száz éves kiforrott technológia, megbízható, üzembiztos, jellemzően minden cső minimum tudja azt az élettartamot amit ráírnak sőt ha keveset van kapcsolgatva és hosszú üzemidőt megy egy kapcsolással akkor sokan nem tudják, hogy meg is többszöröződhet a működési élettartama. Van egy áruház ahol szintén dolgoztam idén 18 éves és napi 8 órát van nyitva hétköznap és természetesen világítanak hagyományos fénycsövekkel a nyitvatartási idő alatt és sokszor azon túl is, a fénycsöveknek kb fele még újkori beszerelésű azaz 18 éves és mai napig világít. Ezek a csövek már többször túlhaladták a papír szerinti élettartamukat bár ma már a sok üzemóra miatt nem világítanak úgy mint régen ezt észre lehet venni ha új cső kerül be egy régi mellé, de még mindig működnek. Na ilyet LED-ből még nem láttam csak kizárólag az ellenkezőjét. Igaz, ezek még a jó minőségű magyar Tungsram fénycsövek voltak amelyek már sok éve nincsenek gyártásban, de a mai csövek is legalább azt tudják amit ráírnak. Én azt mondom, hogy a hagyományos fénycsöves világítást semmiképpen nem érdemes ma még leírni és lecserélni csak a fogyasztás miatt ha amúgy nincs rossz állapotban, de még egy teljes korszerűsítés esetében se vetném el teljesen az alkalmazását mert sok esetben csak a gyenge minőségű, megsárgult, elmattult, elhasználódott műanyag armatúrák miatt kevés a fény ill. sok a probléma, LED csövekből pedig többet kellene beszerelni, hogy ugyanazt a megvilágítást kapjuk, ezáltal drágább is lenne mint a hagyományos. Ha meg kifogsz egy rossz szériát LED-ből akkor nem kicsi a probléma ha nagyobb mennyiségről van szó. A trendek viszont a LED felé mutatnak és ezért sok esetben nem az ésszerűség dönt hanem az aktuális divat, pedig a LED technológiának még nagyon sokat kell fejlődnie, hogy elérje a fénycsövek megbízhatóságát és élettartamát. Nem az számít mi van a dobozra írva, hanem az, hogy mit mutat a gyakorlat és a gyakorlat számomra ezt mutatta a közelmúltban amit most itt leírtam.

  • Köszi! 2
Link to comment
Megosztás:

Kedves Fórumlakók!


Lehet, hogy nem épp ide tartozik a "mondandóm", de mivel évek során ezt a topikot látogattam a legsűrűbben, hát ide teszem.
8-9 évvel ezelőtt kezdtem egy teljesen fapados Astra F Caravan-nal, amiből aztán szép lassan, sok bütyköléssel sikerült Omegát varázsolni.

Beszereltem elektromos ablakemelőket, ködlámpát, fűtött/elektromos tükröket, fedélzeti ámítógépet (BC & CC), állítható időzítésű ablaktörlöt, riasztót & táv-indítót, 3. stopot, smink-tükröket, hekkelt CCR600-ast, Vektrából gombos bőrkörmányt, térképolvasós világítást, stb.

:( Az alábbiakat (vissza)bontottam az autóból mielött a roncstelepre került: :(

BBBopel1.jpg

BBBopel2.jpg

BBBopel3.jpg

Nem szeretném csak úgy elkótyavetyélni, inkább odaadnám valaki(k)nek aki(k) tudom, hogy örűl(nek) neki és fel is használja(k).
Felajánlom a fórumnak/adminnak osszátok ti el... Nem is tudom, ahogy jobb. A "gond" csak az, hogy MarosVásárhelyen élek, innen kell eljusson a gazdájához.

További szép napot mindannyiótoknak!
-BBB-

  • Köszi! 3
Link to comment
Megosztás:

7 órája, janoo16 írta:

Kedves Fórumlakók!


Lehet, hogy nem épp ide tartozik a "mondandóm", de mivel évek során ezt a topikot látogattam a legsűrűbben, hát ide teszem.
8-9 évvel ezelőtt kezdtem egy teljesen fapados Astra F Caravan-nal, amiből aztán szép lassan, sok bütyköléssel sikerült Omegát varázsolni.

Beszereltem elektromos ablakemelőket, ködlámpát, fűtött/elektromos tükröket, fedélzeti ámítógépet (BC & CC), állítható időzítésű ablaktörlöt, riasztót & táv-indítót, 3. stopot, smink-tükröket, hekkelt CCR600-ast, Vektrából gombos bőrkörmányt, térképolvasós világítást, stb.

:( Az alábbiakat (vissza)bontottam az autóból mielött a roncstelepre került: :(

BBBopel1.jpg

BBBopel2.jpg

BBBopel3.jpg

Nem szeretném csak úgy elkótyavetyélni, inkább odaadnám valaki(k)nek aki(k) tudom, hogy örűl(nek) neki és fel is használja(k).
Felajánlom a fórumnak/adminnak osszátok ti el... Nem is tudom, ahogy jobb. A "gond" csak az, hogy MarosVásárhelyen élek, innen kell eljusson a gazdájához.

További szép napot mindannyiótoknak!
-BBB-

Szia janoo 16!

Átérzem a helyzeted. Párom autójától holnap búcsúzunk el, sajnos a 20 év már sok volt neki, nagy kiadás lenne a hirtelen fellépett ( hiba ) javíttatása. Nehéz lesz, mindkettőnknek!!! 
két ünnep között tervezek ugyan a " környékre " menni, Kunágotára, ami még mindíg kb. 360 km.-re van, de ha gondolod, és beszélünk privátban vagy telefonon, viber-whatsApp.... akármi, és egyeztetünk, akkor nem gondolom hogy ne lehetne egy találkozót összehozni. Természetesen nem gondolom ingyen, de az elképzelésedet egyeztetjük.  

Link to comment
Megosztás:

49 perce, tuskes írta:

Szia janoo 16!

Átérzem a helyzeted. Párom autójától holnap búcsúzunk el, sajnos a 20 év már sok volt neki, nagy kiadás lenne a hirtelen fellépett ( hiba ) javíttatása. Nehéz lesz, mindkettőnknek!!! 
két ünnep között tervezek ugyan a " környékre " menni, Kunágotára, ami még mindíg kb. 360 km.-re van, de ha gondolod, és beszélünk privátban vagy telefonon, viber-whatsApp.... akármi, és egyeztetünk, akkor nem gondolom hogy ne lehetne egy találkozót összehozni. Természetesen nem gondolom ingyen, de az elképzelésedet egyeztetjük.  

Kunágota? Szoktál arra járni? :D Én meg gyulán vagyok, egyszer összefuthatnánk. :)

Link to comment
Megosztás:

3 perce, wookie írta:

Kunágota? Szoktál arra járni? :D Én meg gyulán vagyok, egyszer összefuthatnánk. :)

Megbeszéltük!!!

Most 2 ünnep között. Tel. számot privátben cseréljünk, és egyeztessünk. Úgy egyébként Gyulán születtem. :) 

Úgy egyébként szívesen megnézném az autódat amit átépítettél, és beszélgetnék róla veled. 

Módosítva : tuskes
Link to comment
Megosztás:

13 órája, tuskes írta:

Megbeszéltük!!!

Most 2 ünnep között. Tel. számot privátben cseréljünk, és egyeztessünk. Úgy egyébként Gyulán születtem. :) 

Úgy egyébként szívesen megnézném az autódat amit átépítettél, és beszélgetnék róla veled. 

Az szép. Kicsi a világ. Két ünnep között most pont nem leszek itthon, 27-én megyek Sopronba, és elsejéig nem is jövök haza.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
47 perce, lénárd írta:

Szép napot!

Astra f gyújtáskapcsoló probléma lépett fel miért is ne 24,én. Az a szitu kulcshelyén elfordul de nem indít. kulcs vissza kivesz és minden lámpa világit. gyújtáson maradt.

Mit hogyan tudok orvosolni?

Köszi!

Üdv..hát ugye a gyujtáskapcsolónak van egy mechanikus része ami áll magából a zárból a zárbetétből és a kormányzár szerkezetből:

3015850-20181227-Xx7Zyj.jpg

Plusz az elektromos részéből . A mechanikus rész belenyúlik az elektromosba ahogy a kulcsot fordítod gyujtást ad, majd indítja az önindítót. Két pici hernyócsavar köti össze a kettőt, az egyik fentről látszik a másik a túloldalon van eléggé rejtve:

3015851-20181227-zbFEAS.jpg

Ha a kulcsot rendesen el tudod fordítani, és a kormányzár nyelvét is visszahúzza akkor a mechanikus rész jó, vagy nem fordítja az elektromos kapcsolót, mert a kettő közti összeköttetés, eltört vagy sérült, vagy maga az elektromos rész ment tönkre. Ez a biszbasz nyúlik bele a mechanikusból az elektromosba:

3015854-20181227-xBBta3.jpg

Nem a bekarikázott hanem a mutatóújjam felett az a rugós tüske. Nem valószinű hogy eltört inkább a műanyag ellendarabját eszi meg. 

Annyit még megnézhetsz hogy nincs-e kijjebb az egész rész, nem ugrott-e ki a helyéről és azért nem ér bele. 

Sajna bontás nélkül nem nagyon lehet se megkeresni a hibát se kijavítani. 

A helyén meg így néz ki ami nem indításgátlós, ami immos az kicsit másként:

3015856-20181227-ZkZiVQ.jpg

A nyíl meg a karika egy másik poszt miatt került oda. A mechanikus rész nyomatékra letörő fejű csavarral van felrakva a kormányoszlopra, így azt leszedni nem egyszerű, de ha az jó akkor nem is kell, elég kitekerni a két hernyócsavart, lehúzni a csatiról a betétet és venni egyet ( ha kiderült hogy az a rossz) például ilyet: http://feherautoalkatresz.hu/gyujtaskapcsolo-betet-opel

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok.
Adott egy 99-es F Astra. (X16XEL)
Az óracsoportból elszállt a háttér világítás, ezzel talán egyidőben a ,,csipogóm" is, ami jelzi ha álló motornál rajta marad a világítás.
Biztosítékokat átnéztem, azzal nincs gond.
Merre kezdjem a hibakeresést?

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Zoja írta:

Sziasztok.
Adott egy 99-es F Astra. (X16XEL)
Az óracsoportból elszállt a háttér világítás, ezzel talán egyidőben a ,,csipogóm" is, ami jelzi ha álló motornál rajta marad a világítás.
Biztosítékokat átnéztem, azzal nincs gond.
Merre kezdjem a hibakeresést?

Nyilván óracsoportot ki kéne venni és meg nézni . 

Link to comment
Megosztás:

12 órája, Zoja írta:

Sziasztok.
Adott egy 99-es F Astra. (X16XEL)
Az óracsoportból elszállt a háttér világítás, ezzel talán egyidőben a ,,csipogóm" is, ami jelzi ha álló motornál rajta marad a világítás.
Biztosítékokat átnéztem, azzal nincs gond.
Merre kezdjem a hibakeresést?

A csipogónál megnézheted a vezetőoldali ajtóélénél az A oszlopon az ajtókapcsolót, mert az kapcsolja és lehet bezöldült a kontakt, lehet véletlen is hogy egyszerre szűnt meg a kettő más hibából. A háttérvilágításnál beleszól a világítás kapcsoló  alatti potméter is. Ha szeretsz/tudsz kapcsolási rajzot bogarászni, akkor a csipogó itt van: http://www.skandiasauna.de/opel/astra/F/Plan/0600.jpg jobbra-fent H19. Az óracsoport világítása pedig itt: http://www.skandiasauna.de/opel/astra/F/Plan/0500.jpg középen egymás feletti 4 izzó H11. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Köszönöm szépen.

Szóval ha jól vettem ki a szavaidból, és a rajzból akkor közbe játszhat a világítás kapcsoló hibája és a feszültségstabilizátor hibája.

Közben kiszedtem az óracsoportot, össze égve nem láttam semmit. Holnap lesz időm kiméregetni, ha esetleg a stab IC ment ki, azt mivel lehet helyettesíteni?

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Zoja írta:

Köszönöm szépen.

Szóval ha jól vettem ki a szavaidból, és a rajzból akkor közbe játszhat a világítás kapcsoló hibája és a feszültségstabilizátor hibája.

Közben kiszedtem az óracsoportot, össze égve nem láttam semmit. Holnap lesz időm kiméregetni, ha esetleg a stab IC ment ki, azt mivel lehet helyettesíteni?

A feszültség stabilizátoré nem, mert az csak a műszereknek adja a 10Voltot ( vízhőfok és tanszintjelző +fordulatszám mérő)a háttér világítás izzói sima akkufeszről mennek.  A világítás kapcsoló alsó részében van egy tekerő, arra gondolta, ha valaki véletlenül takarítás vagy pakolás során letekeri 0-ra akkor sem világítanak a műszeregység és a középső kijelző izzói. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.