Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Campo


nagy istván

Recommended Posts

Hátha valaki olvassa is rajtam kívül :)

Az üzemanyagszűrö elején van egy kis szelepféle, amin három csőcsonk van,de csak 2 cső vezet oda, na most ez a két cső valahogy leesett a helyéről (hidegben megdermedt, gondolom)

Most találomra (a két legkevésbé koszos csonkra ) feltettem.

Kérdés:

Mi a fene az a cucc? látszólag semmit nem csinál másképp az autó ha rajta van, ha nincs.

Melyik csövecskét hova dugjam??

nem hiányzik onnan egy harmadik cső?

Link to comment
Megosztás:

Hátha valaki olvassa is rajtam kívül :)

Az üzemanyagszűrö elején van egy kis szelepféle, amin három csőcsonk van,de csak 2 cső vezet oda, na most ez a két cső valahogy leesett a helyéről (hidegben megdermedt, gondolom)

Most találomra (a két legkevésbé koszos csonkra ) feltettem.

Kérdés:

Mi a fene az a cucc? látszólag semmit nem csinál másképp az autó ha rajta van, ha nincs.

Melyik csövecskét hova dugjam??

nem hiányzik onnan egy harmadik cső?

Szia! Azokat a csövecskéket nekem is szét kellett szednem, és fogalmam se volt, hogy hogyan is voltak, de találomra visszatettem, nekem se jelentkezett semmi változás. Mondjuk egy jó 2-3 hónap után, egyszercsak fogta magát a kipufogótorkon levő folytó szelep, és elzárt, de azt meg áthidaltam úgy, hogy lehúztam róla a vákum csövet, és ledugóztam, úgy sem használom...

Link to comment
Megosztás:

Szia! Azokat a csövecskéket nekem is szét kellett szednem, és fogalmam se volt, hogy hogyan is voltak, de találomra visszatettem, nekem se jelentkezett semmi változás. Mondjuk egy jó 2-3 hónap után, egyszercsak fogta magát a kipufogótorkon levő folytó szelep, és elzárt, de azt meg áthidaltam úgy, hogy lehúztam róla a vákum csövet, és ledugóztam, úgy sem használom...

Bocs, a fojtószelep, azon kívül, hogy a motorfék hatásfokát növeli, nem arra szolgál, hogy leállítsa a motort? A dizelnek nem elég csak "levenni a gyújtást".

Link to comment
Megosztás:

Bocs, a fojtószelep, azon kívül, hogy a motorfék hatásfokát növeli, nem arra szolgál, hogy leállítsa a motort? A dizelnek nem elég csak "levenni a gyújtást".

Ennél nem szolgálja a leállítást, próbáld ki, kézzel is tudod nyomkodni, igaz nem könnyű. Én kikötöttem, biztos ami biztos!

Link to comment
Megosztás:

Halihó opelesek! Problémám a következő: 4JA1 motorkódú (2.5D) Campom adagolója elkezdett a motor felől szivárogni, halványan engedi a gázolajat, nem jelentős, de zavar. Járt már így valaki? Esetleg valami tanács? Ahogy néztem le kell szerelni ahhoz, hogy hozzáférjek a belső feléhez, azt mondták, amíg működik, nem érdemes leszedni, mert nincs az az isten, hogy ugyan így össze lehessen rakni, mondjuk problémám nincs vele, mert a -20ban is végigizzít, aztán nem fordul egyszer körbe a motor, pöccintésre indul mindenféle köhögés meg füstölés nélkül... Szóval így jártam, kérném a segítségeteket, tanácsaitokat, hasonló tanúságos történeteket. Előre is KÖSZI!!!

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Látom volt szó a fojtó szelep szerepéről!

Kérdezném, hogy a fojtószelep és az előtte lévő "szelence" amellyel egy rudazattal van összekötve, mennyire befolyásolja a turbó működését.

Kérdem ezt azért, mert az a bizonyos rudazat b@szogatása közben változik a turbónyomás mértéke a mérés során.

Tehát mennyire vagy hogyan függ össze a turbó helyes működése ezzel a fojtószeleppel?

Vagy egyáltalán mi függ össze a megváltozott turbónyomással? Szerelő nézte a turbót, látszólag minden rendben van de értékelhető nyomást csak az említett rudazat mozgatása során tudtunk mérni.

Régebben szó volt valami EGR szelepről is, az is csinálhat hasonló marhaságokat?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Látom volt szó a fojtó szelep szerepéről!

Kérdezném, hogy a fojtószelep és az előtte lévő "szelence" amellyel egy rudazattal van összekötve, mennyire befolyásolja a turbó működését.

Kérdem ezt azért, mert az a bizonyos rudazat b@szogatása közben változik a turbónyomás mértéke a mérés során.

Tehát mennyire vagy hogyan függ össze a turbó helyes működése ezzel a fojtószeleppel?

Vagy egyáltalán mi függ össze a megváltozott turbónyomással? Szerelő nézte a turbót, látszólag minden rendben van de értékelhető nyomást csak az említett rudazat mozgatása során tudtunk mérni.

Régebben szó volt valami EGR szelepről is, az is csinálhat hasonló marhaságokat?

természetesen összefügg: A fojtószelep a kiáramló kipuffogógáz útját zárja el. A turbót ugyanez a gáz forgatja. Tehát ha a fojtószelep zár. kevesebb anyag megy a turbóba. Kisebb a fordulatszám, tehát törvényszerűen csökkennie kell a turbónyomásnak

Link to comment
Megosztás:

természetesen összefügg: A fojtószelep a kiáramló kipuffogógáz útját zárja el. A turbót ugyanez a gáz forgatja. Tehát ha a fojtószelep zár. kevesebb anyag megy a turbóba. Kisebb a fordulatszám, tehát törvényszerűen csökkennie kell a turbónyomásnak

Nem úgy akartad írni, hogy a fojtószelep ha NEM ZÁR, akkor megy el a kipufogógáz és nem jut elég a turbónak? Vagy én értettem félre.. :blush:

Link to comment
Megosztás:

Nem úgy akartad írni, hogy a fojtószelep ha NEM ZÁR, akkor megy el a kipufogógÁz és nem jut elég a turbónak? Vagy én értettem félre.. :blush:

Jól írtam.

Leveszed a gázrol a lábad, ilyenkor a motor kvázi kompresszorként működik, azaz dolgozza kifelé a füstöt,levegőt a kipufogócsövön. Ez energiát emészt fel. Nagyjából ennyi a motorfék lényege. Ha ennek a kifelé áramló gáztömegnek gátat állítasz egy "fojtószeleppel" az annyit tesz, hogy a kerekek által megforgatott motor több ellenállásba ütközik. a motorfék hatásfoka nő. ügyes visszakapcsolgatással a campo-val szinte nullára le lehet lassulni fék nélkül . Kisebb autóknál nincs fojtószelep, elég a motor sima ellenállása. egy másféltonnás nagyvasnál ezt még megfejelik a fojtószeleppel. Régen a teherkocsikon és a buszokon lábbal kellett taposni. Bubunak hívták a szakzsargonban. Itt ezt egy "vákuumszelep" vezérli.

Nos tehát ha a fojtószelep nyitva, akkor a cucc akadály nélkül kavar át a turbón, tehát forog rendesen. ha a fojtoszelep zárva, kevesebb gáz= kisebb turbófordulat= kisebb turbónyomás. Azt hiszem ennyi

Link to comment
Megosztás:

Jól írtam.

Leveszed a gázrol a lábad, ilyenkor a motor kvázi kompresszorként működik, azaz dolgozza kifelé a füstöt,levegőt a kipufogócsövön. Ez energiát emészt fel. Nagyjából ennyi a motorfék lényege. Ha ennek a kifelé áramló gáztömegnek gátat állítasz egy "fojtószeleppel" az annyit tesz, hogy a kerekek által megforgatott motor több ellenállásba ütközik. a motorfék hatásfoka nő. ügyes visszakapcsolgatással a campo-val szinte nullára le lehet lassulni fék nélkül . Kisebb autóknál nincs fojtószelep, elég a motor sima ellenállása. egy másféltonnás nagyvasnál ezt még megfejelik a fojtószeleppel. Régen a teherkocsikon és a buszokon lábbal kellett taposni. Bubunak hívták a szakzsargonban. Itt ezt egy "vákuumszelep" vezérli.

Nos tehát ha a fojtószelep nyitva, akkor a cucc akadály nélkül kavar át a turbón, tehát forog rendesen. ha a fojtoszelep zárva, kevesebb gáz= kisebb turbófordulat= kisebb turbónyomás. Azt hiszem ennyi

Köszönöm szépen a választ, így már kezd derengeni a homály a fejemben :)

Link to comment
Megosztás:

Van egy jó könyvem: Ternai Zoltán: A GÉPKOCSI

1962-ben adták ki. Értelemszerűen hiányzik belőle az összes elektronikus kütyü leírása. Viszont az alapok megismeréséhez (nagyjából minden, ami a Campo-t érinti) tökéletes.

Ha találsz ilyet, ne szalaszd el.

Remek rajzok, jó kis szájbarágós szöveg.

Link to comment
Megosztás:

Van egy jó könyvem: Ternai Zoltán: A GÉPKOCSI

1962-ben adták ki. Értelemszerűen hiányzik belőle az összes elektronikus kütyü leírása. Viszont az alapok megismeréséhez (nagyjából minden, ami a Campo-t érinti) tökéletes.

Ha találsz ilyet, ne szalaszd el.

Remek rajzok, jó kis szájbarágós szöveg.

Köszi a tippet, már szedem is le, ha mást is érdekel: http://veteran.forum.hu/letoltesek/konyvek-32/ternai-zoltan-gepkocsi-109/

Link to comment
Megosztás:

Nekem van Opel CaMPO 2002.ÉVJÁRATÚ dti.MOTOROS.

Tipushibák:

-most döglődik a folytószelep potméter két gyufáskatuja nagyságú elektronika,ha meg tudják hozni Belgiumból 81.000 Ft.

-Eleje gyenge,féltengeléyeket elől eszi de kurvára.

-Hátsó hidra nagyon vigyázni !!!

-Kuplung munkahenger,főfékneger arany áron, néhány alkatrészt fel sem ismer az alkatrész program.

Szóval,ha én még egyszer kezdeném inkább Toyota Pick Up-ot vennék !

Link to comment
Megosztás:

Halihó opelesek! Problémám a következő: 4JA1 motorkódú (2.5D) Campom adagolója elkezdett a motor felől szivárogni, halványan engedi a gázolajat, nem jelentős, de zavar. Járt már így valaki? Esetleg valami tanács? Ahogy néztem le kell szerelni ahhoz, hogy hozzáférjek a belső feléhez, azt mondták, amíg működik, nem érdemes leszedni, mert nincs az az isten, hogy ugyan így össze lehessen rakni, mondjuk problémám nincs vele, mert a -20ban is végigizzít, aztán nem fordul egyszer körbe a motor, pöccintésre indul mindenféle köhögés meg füstölés nélkül... Szóval így jártam, kérném a segítségeteket, tanácsaitokat, hasonló tanúságos történeteket. Előre is KÖSZI!!!

Szia!

találtál már megoldást az adagoló folyására? nekem most,hogy kitavaszodott, beugrott a probléma. járó motornál percenként egyértelműen 6-8 csepp anyag távozik. Ja persze alapjárathoz közeli fordulaton. azért ez már odatesz a fogyasztásnak. remélem "csak" valami tömitésféle ment el. nem tudom most leszedni,mert a gépnek mennie kell.van ötleted?

Link to comment
Megosztás:

Hy! Nekem alapjáraton kb 1-3 csepp szivárog,és eddig a hóban sárban nem volt sok kedvem fetrengeni alatta,( bártegnap lezsíroztam ) így én még késleltetem a dolgot. Azt mondták amíg nem nagy a baj nem szabad hozzányúlni, mert soha nem lesz jó utána,másrészt most gumi vásárlás volt, meg baleseti adó, meg ilyen finomságok... szóval én még nem nyúlok hozzá,de mindenképp várom az eredményeket, és a megoldásokat, mert nem akarom sokáig halogatni én sem...

Link to comment
Megosztás:

Hello Urak! Az adagolót érdemes megcsinálni minél hamarabb. Nem nagy ügy, a főtengelyen be kell tekerni jelre a vezérlést majd lerögzíteni az adagolót és a veztengelyt egy- egy 8as csavarral, majd szíjat le. Az adagolót összejelölni a vezérműház öntvényével (van rajta gyári is) hogy meglegyen az előtöltés. Utána az adagoló tárcsáját fellazítani, majd leszedegetni a nyomócsöveket. Az adagolót 3db 6 os anya fogja fel. Azokat le kell szedni majd kalapáccsal megkocogtatni a tárcsát. Ha leugrott az ékről akkor már a vezetékek széthúzása után lejön az adagoló. Abban pedig egy szimmeringet kell kicserélni és nem fog folyni, kivéve ha berágta a tengelyt, akkor kell rá perselyt esztergálni. Kb 4 órás munka.

Link to comment
Megosztás:

Műszerfalat ami fordulatszámot is mér 3,1-es motorral szerelt gépből érdemes szerezni, és a generátorról veszi a jelet.

4x4 es hátsóhdíba csak 75w140 limited slip diffiolaj megy ! Nem olcsó, ezért 80w90-nel szokták helyettesíteni ami nem jó bele, csak a 4x2-esekbe, és ezért hamar tönkremegy a kúpkerék meg a zár.

Ez : http://www.goldolaj.hu/castrol/71-castrol-saf-xj-75w140-1l.html

Link to comment
Megosztás:

Kösz Papik. tényleg nem egy nagy szám. Na nem nekem. De van a csalában dizelguru. Csak ő a Bosch rendszerű adagolóhoz szokott. Azt szerintem csukott szemmel csinálja. Ez a forgódugattyús kicsit ritkább a nagyvasaknál.

Norbi. Azt nem értem hogy "ne nyúlj hozzá,ha nem muszáj mert sose lesz olyan mint régen" Gondolom ezt egy pék mondta. Mert ha autószerelőnek mondta magát,akkor sürgősen válts szakit. Nincs mese. Meg kell csinálni. 430-as gázolajból nem jut az anyaföldnek. A fogyasztásom ennek ellenére 7,2 . Nem rossz,de volt már jobb is.

Link to comment
Megosztás:

Kösz Papik. tényleg nem egy nagy szám. Na nem nekem. De van a csalában dizelguru. Csak ő a Bosch rendszerű adagolóhoz szokott. Azt szerintem csukott szemmel csinálja. Ez a forgódugattyús kicsit ritkább a nagyvasaknál.

Norbi. Azt nem értem hogy "ne nyúlj hozzá,ha nem muszáj mert sose lesz olyan mint régen" Gondolom ezt egy pék mondta. Mert ha autószerelőnek mondta magát,akkor sürgősen válts szakit. Nincs mese. Meg kell csinálni. 430-as gázolajból nem jut az anyaföldnek. A fogyasztásom ennek ellenére 7,2 . Nem rossz,de volt már jobb is.

Nekem az adagoló javítós mondta, hogy amíg így indul, meg gond nélkül megy, ne vegyük le, mert akkor kiderül, hogy mindent kéne benne javítani, mondjuk akkor azért kerestem fel, mert füstölt, de csak el kellett tőle venni az anyagot, mert az előző tulaj odacsavarta neki úgy, hogy egy nagyobb gázadásnál eltűnt mögöttem minden a feketében :) Egy kicsit jobb lesz az idő aztán nekiállok, úgy is a vezérműszettet is megvettem már, kicserélem akkor egy füst alatt azt is. Allergiás vagyok az ilyen szivárgásokra, szeretem ha minden úgy működik ahogy kell neki. De ezt egy jó hír, hogy csak egy szimmering, köszönöm Papik!

Link to comment
Megosztás:

Nekem az adagoló javítós mondta, hogy amíg így indul, meg gond nélkül megy, ne vegyük le, mert akkor kiderül, hogy mindent kéne benne javítani, mondjuk akkor azért kerestem fel, mert füstölt, de csak el kellett tőle venni az anyagot, mert az előző tulaj odacsavarta neki úgy, hogy egy nagyobb gázadásnál eltűnt mögöttem minden a feketében :) Egy kicsit jobb lesz az idő aztán nekiállok, úgy is a vezérműszettet is megvettem már, kicserélem akkor egy füst alatt azt is. Allergiás vagyok az ilyen szivárgásokra, szeretem ha minden úgy működik ahogy kell neki. De ezt egy jó hír, hogy csak egy szimmering, köszönöm Papik!

Nekem még csak egyszer kormolt be, mikor a féket próbáltam. de az direkt volt. Vezérműszíj nekem is érik már, Meg némi futómű frissítés. de nyáron még a platót is le kell venni. egy éve hajtom és nem láttam még,hogy mit hagyott rám az előző tulaj. Hétvégén kavicsbánya fuvarom volt. a traktoros úgy szemre berakott 10 mázsa anyagot. szerintem tuti volt másfél tonna. alváz, rugó, egyebek nem törtek. Akkor nagyon nem lehet elrohadva.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.