Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj, kenőanyag, hidraulika olaj, zsírok


uhuhu

Recommended Posts

59 perce, Astra555 írta:

10-15 ezer km között szoktam cserélni, nagyjából 10 havonta jön össze ennyi.

Egyébként mi a hidegindítás definíciója a motor szerint?

Talán az amikor még megy a dúsítás, mert a vízhőfok jeladó ellenállása alapján úgy gondolja hideg a motor.

Link to comment
Megosztás:

30 perce, zotya975 írta:

Talán az amikor még megy a dúsítás, mert a vízhőfok jeladó ellenállása alapján úgy gondolja hideg a motor.

És ez hány foknál történik?

Azért kérdezem, mert akkor teljesen mindegy, hogy -20-ből indul a motor, vagy +20-ból, mert mindkettőt hidegindításnak veszi, pedig az olajnak, meg a motornak valójában nem mindegy.

A másik, hogy a vízhőfok és az olaj hőfoka mennyire függ egymástól? Mert az alapján számolni az olaj élettartamát, hogy a víz hány fokos, nem biztos, hogy valódi értéket mutat.

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, Astra555 said:

Egyébként mi a hidegindítás definíciója a motor szerint?

Gondolom, minden inditast szamol, csak sulyozza a homerseklet szerint. Tehat egy -10 fokos is "tobbet er" mint egy +10-es.

 

1 minute ago, Astra555 said:

Azért kérdezem, mert akkor teljesen mindegy, hogy -20-ből indul a motor, vagy +20-ból, mert mindkettőt hidegindításnak veszi, pedig az olajnak, meg a motornak valójában nem mindegy.

A másik, hogy a vízhőfok és az olaj hőfoka mennyire függ egymástól? Mert az alapján számolni az olaj élettartamát, hogy a víz hány fokos, nem biztos, hogy valódi értéket mutat.

Nyilvan az olaj homerseklete az elsodleges, de valamennyit korrigalnak a viz alapjan is...

 

34 minutes ago, zotya975 said:

Talán az amikor még megy a dúsítás, mert a vízhőfok jeladó ellenállása alapján úgy gondolja hideg a motor.

Az elektronikusan vezerelt befecskedezes miatt ez sem ket allapotu, hanem fokozatosan valtozik.

Link to comment
Megosztás:

Ha már az olaj hőmérsékleténél tartunk, valahogy elő lehet csalogatni az olajhőfokot, illetve van-e egyáltalán ilyen szenzor az autóban (elsősorban A16XER érdekel)?

Van egy OBDII hibakódolvasóm és az olajhőfok értékénél a "-" jel szerepel, pedig 30-40 egyéb értéket kiír. Esetleg Opcom?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Astra555 írta:

És ez hány foknál történik?

Azért kérdezem, mert akkor teljesen mindegy, hogy -20-ből indul a motor, vagy +20-ból, mert mindkettőt hidegindításnak veszi, pedig az olajnak, meg a motornak valójában nem mindegy.

A másik, hogy a vízhőfok és az olaj hőfoka mennyire függ egymástól? Mert az alapján számolni az olaj élettartamát, hogy a víz hány fokos, nem biztos, hogy valódi értéket mutat.

 

55 perce, csaba66 írta:

Gondolom, minden inditast szamol, csak sulyozza a homerseklet szerint. Tehat egy -10 fokos is "tobbet er" mint egy +10-es.

 

Nyilvan az olaj homerseklete az elsodleges, de valamennyit korrigalnak a viz alapjan is...

 

Az elektronikusan vezerelt befecskedezes miatt ez sem ket allapotu, hanem fokozatosan valtozik.

Valóban az olajhőfok a fontosabb, de szerintem opeléknél alapból csak a vízkörben van jeladó az olajat nem mérik. Meg talán más márkáknál sem. A hideg motornál a dúsítás a karbis motornál a szivatónak felel meg, és azért van hogy el tudjon indulni a motor,( és optimálisan működjön hidegen-melegen)  nem hiszem hogy az olajcsere periódus ennyire fontos nekik, hiszen azt a hideg indítás gyakoriságán kívül még egy csomó más befolyásolja. De mivel nem ismerem a H-astrát lehet hogy nem így van.

Link to comment
Megosztás:

18 órája, zotya975 írta:

Szerintem nem tudja, csak a gyárban beleprogramozott kilométer után jelzi hogy cserélni kell...ha márka szervízben cseréleik utána kiütik a jelzést és indul elölről a pölö 15 ezer kilométer.

Ja, nem az InSp-re gondolok!

InSp-t nekem eddig egyszer írt ki évekkel ezelőtt. Akkor nulláztam, azóta se láttam megint. Pedig azóta minimum 50-60ekm-t elmentem már. Azt azért nem hiszem, hogy 60.000km-rel még úgy veszi, hogy ugyan az az olaj van benne. Vagy ha igen, akkor meglepő lenne, hogy ez alatt még 90%-on áll a hidegindítások száma. Persze nem kizárt, hogy nullázták a szervizben, mert nem álltam mindig az autó mellett olajcsere alatt. De volt már arra is példa, hogy megvártam és végig ott álltam a műhelyben. Akkor nem csináltak ilyet.

Link to comment
Megosztás:

9 hours ago, Cserenkov said:

Ja, nem az InSp-re gondolok!

InSp-t nekem eddig egyszer írt ki évekkel ezelőtt. Akkor nulláztam, azóta se láttam megint. Pedig azóta minimum 50-60ekm-t elmentem már. Azt azért nem hiszem, hogy 60.000km-rel még úgy veszi, hogy ugyan az az olaj van benne. Vagy ha igen, akkor meglepő lenne, hogy ez alatt még 90%-on áll a hidegindítások száma. Persze nem kizárt, hogy nullázták a szervizben, mert nem álltam mindig az autó mellett olajcsere alatt. De volt már arra is példa, hogy megvártam és végig ott álltam a műhelyben. Akkor nem csináltak ilyet.

Markaszervizben alap dolog, hogy visszaallitjak, es mashol is, hacsak nem olyan egzotikus auto, amelyiknel nem tudjak, hogy kell, de az Astra nem ilyen :) A szerviznek is erdeke, hatha hozza mennek vissza, amikor sir a kocsi...

Link to comment
Megosztás:

3 órája, csaba66 írta:

Markaszervizben alap dolog, hogy visszaallitjak, es mashol is, hacsak nem olyan egzotikus auto, amelyiknel nem tudjak, hogy kell, de az Astra nem ilyen :) A szerviznek is erdeke, hatha hozza mennek vissza, amikor sir a kocsi...

Nekem nem állították vissza, mikor ott voltam és láttam mit csinálnak. Egyik alkalommal sem. Igaz, hogy mint ismerősnek cserélték az olajat aprópénzért és nem mint egy utcáról bejött ügyfélnek. De akkor lehet hogy egyébként másnak vissza szokták állítani.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 04. 09. at 20:23, zotya975 írta:

 

Valóban az olajhőfok a fontosabb, de szerintem opeléknél alapból csak a vízkörben van jeladó az olajat nem mérik. Meg talán más márkáknál sem. A hideg motornál a dúsítás a karbis motornál a szivatónak felel meg, és azért van hogy el tudjon indulni a motor,( és optimálisan működjön hidegen-melegen)  nem hiszem hogy az olajcsere periódus ennyire fontos nekik, hiszen azt a hideg indítás gyakoriságán kívül még egy csomó más befolyásolja. De mivel nem ismerem a H-astrát lehet hogy nem így van.

Van a családban egy régebbi C5-ös citrom is, abban van olajhőfokmérő gyárilag. Tanulságos hogy télen már vígan nyomnám

a vízhőfok szerint, míg az olaj mutatója még alig mozdult meg...

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Kicsit kiveséztük ezt az 1év/30000km témát, megállapítható, hogy egyik sem szentírás, nagyon függ a használattól.

Más...Sokan döntenek újabban használt autó vásárlásánal a céges gépek mellett, merthogy hiába a magasabb futásteljesítmény,

szakszervíz cserél rajtuk mindent, ütemesen. Ez így van, nekem is van/volt cégautóm. De! Ott aztán maradéktalanul betartják

a 30 ezres intervallumot, már az első cserénél is, pedig ezek a motorok kapnak rendesen...ezt azért vásárlásnál nem árt figyelembe 

venni annak aki a 8-10-15 ezres cserére esküszik. Szép napot!

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Sziasztok!

Arra lennék kíváncsi, hogy a Castrolon és a Mobil1-en kívül ki gyárt még PAO alapolajjal motorolajat?

És ezek ugyanonnan származnak - nyilván nem - és hol szintetizálják őket?

Arra, hogy miért fogyaszthatja jobban az olajat a 0-40-es olaj mint a hidrokrakkolt 5-40-es, már találtam infót.

THX

Link to comment
Megosztás:

5 perce, kisp113 írta:

Miért?

(bocs a kérdés részére nem tudok válaszolni, de az állítás szakasz annál jobban érdekel)

 A sorozat III. részében részletezésre került, hogy a szintetikus olajra történő váltásnál - ami általában egyúttal alacsonyabb téli fokozatra történő váltást is jelent - a megnövekedő olajfogyasztást több dolog is okozhatja. Ennek okai röviden: a szintetikus olaj jobban tapadó olajfilm-rétegét a (kissé) kopott hengerben az olajlehúzó gyűrű kevésbé hatékonyan tudja eltávolítani a hengerfalról, így az az égéstérbe jut és ott elég. Alacsony hőmérsékleten - az ásványi olajhoz képest - folyósabb szintetikus olaj a régebbi gyártású, nagyobb illesztési hézagokkal készült motor üzemi hőfokra történő melegedéséig könnyebben bejuthat az égéstérbe akár az előbb vázolt ok miatt, akár például a szelepvezetők-, szelepszár- és szelepszárszimmeringek alacsony hőmérsékleten - a sokat futott motornál a használattól már egyébként is - megnövekedett illesztési hézagain keresztüli átfolyás miatt. A harmadik ok, ami miatt nagyobb mértékű olajfogyást tapasztalhat az autótulajdonos: az alacsonyabb téli fokozatú olaj párolgása. Számottevően kisebb a szintetikus és félszintetikus olajok párolgási vesztesége az ásványi olajokkal összehasonlítva egy adott viszkozitási osztályon belül. Azonban két, azonos melegoldali viszkozitási osztályú és azonos eredetű olaj között annak lesz magasabb a párolgási vesztesége, melynek téli fokozata alacsonyabb. Ezért előfordulhat az, hogyha az autótulajdonos az ásványi 15w-40-es olajról átvált egy kevésbé minőségi fél- vagy (erősen kétes minőségű) teljesen szintetikus 10w-40-es vagy 5w-40-es olajra, akkor annak párolgási vesztesége nagyobb lesz, mint a korábban használt 15w-40-es ásványi olajé. A megnövekedett olajfogyasztás bár nem jó, de egy bizonyos mértékig - ennek nagysága a gépjármű gyártója által meg van adva - tolerálható.

Módosítva : Tom111
Na ez elég szarul látszik de innen való: http://www.dp-automotive.hu/dpa_motorolaj_5.html
Link to comment
Megosztás:

T Tom111!

"... Castrol ... Mobil1 ..."
Hivatkozott márkanevek nem gyártanak semmit. Mivel márkanevek.
A BP a Castrol, Aral, BP termékek, az ExxonMobil a Mobil1 termékek gyártója.

"... ki gyárt még ..."
GM dexos2 jóváhagyással és SAE 0W-40-s viszkozitási osztályban kizárólag a tárgyalt cégek vannak a piacon.
Ezért piacvezetők.

"... hol szintetizálják ..."
Ha többségi tulajdont szerzel bármelyik cégben, jogod lesz betekinteni a beszállítók listájába.

"... miért fogyaszthatja ..."
Rossz a kérdés.
Az igazi kérdés az az, hogy mi olcsóbb után tölteni a motorolajat, vagy megkeresni és kicserélni az elkopott alkatrészeket.

Módosítva : marton.csaba2
Link to comment
Megosztás:

15 órája, marton.csaba2 írta:

T Tom111!

"... Castrol ... Mobil1 ..."
Hivatkozott márkanevek nem gyártanak semmit. Mivel márkanevek.
A BP a Castrol, Aral, BP termékek, az ExxonMobil a Mobil1 termékek gyártója.

"... ki gyárt még ..."
GM dexos2 jóváhagyással és SAE 0W-40-s viszkozitási osztályban kizárólag a tárgyalt cégek vannak a piacon.
Ezért piacvezetők.

"... hol szintetizálják ..."
Ha többségi tulajdont szerzel bármelyik cégben, jogod lesz betekinteni a beszállítók listájába.

"... miért fogyaszthatja ..."
Rassz a kérdés.
Az igazi kérdés az az, hogy mi olcsóbb után tölteni a motorolajat, vagy megkeresni és kicserélni az elkopott alkatrészeket.

Szia Csaba!

Köszi a reakciókat, volt köztük jó is. Egy egész darab...XD

Ha nem tudod hol készülnek az alapolajok, ne adj cinikus választ.  A "miért fogyaszthatja" nem kérdés volt, hanem kijelentés, 

egyébként pedig minden motor fogyasztja az olajat, de itt nem is erről volt szó...hanem az olajok összehasonlításáról.

Bye!

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.