Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorral kapcsolatos problémák, kérdések


akzo

Recommended Posts

Sziasztok

Adott egy 2005ös astra h enjoy, z14xep. Egyik nap indulás előtt pótolni szerettük volna a hütő vizet ( tudtuk h valahol csepeg), de szinte semmi nem volt benne. Előtte este használtuk semmi jele nem mutatkozott a problémának. Feltöltöttük, irány a 4 kmre levő benzinkút , mert tankolni is kell. Ha már megálltunk nézzünk a vízre is. Víz nincs de nem is jelzett semmi. Újra feltölt, irány haza. Itthon megint nincs víz. Észrevettük h az egyik cső van megrepedve és ott ment el a víz. Szerelő a csövet kicserélte. Előzőleg kb. egy hónapja a tartály kupakot is cserélte mert az is xar volt. 

Szóval a tulajdonképpeni probléma az h alapjáraton járatva normálisan működik minden, menetközben vagyis után a vízcsövek eléggé kemények, tartály kupakot letekerve szinte pezseg a víz.  

A víz nem olajos, az olaj nem vizes. 

Pillanatnyilag úgy használjuk, h a régi kupak meg van fúrva. 

Bocsi h hosszú lett. Nőből vagyok, nem értek hozzá

Köszi a segítséget

Link to comment
Megosztás:

16 perce, Edina79 írta:

Sziasztok

Adott egy 2005ös astra h enjoy, z14xep. Egyik nap indulás előtt pótolni szerettük volna a hütő vizet ( tudtuk h valahol csepeg), de szinte semmi nem volt benne. Előtte este használtuk semmi jele nem mutatkozott a problémának. Feltöltöttük, irány a 4 kmre levő benzinkút , mert tankolni is kell. Ha már megálltunk nézzünk a vízre is. Víz nincs de nem is jelzett semmi. Újra feltölt, irány haza. Itthon megint nincs víz. Észrevettük h az egyik cső van megrepedve és ott ment el a víz. Szerelő a csövet kicserélte. Előzőleg kb. egy hónapja a tartály kupakot is cserélte mert az is xar volt. 

Szóval a tulajdonképpeni probléma az h alapjáraton járatva normálisan működik minden, menetközben vagyis után a vízcsövek eléggé kemények, tartály kupakot letekerve szinte pezseg a víz.  

A víz nem olajos, az olaj nem vizes. 

Pillanatnyilag úgy használjuk, h a régi kupak meg van fúrva. 

Bocsi h hosszú lett. Nőből vagyok, nem értek hozzá

Köszi a segítséget

A jo kupak valamennyi tulnyomast enged, de egy hatar folott lefuj, viszont igy azt is megoldja, hogy 100 fok folott forrjon a viz. A megfurt verzional 100 fokon fog forrni, ami nagy melegben nem egeszseges.

Az normalis, hogy menet kozben no a nyomas, kemenyebbek a csovek, es az esetleg 100 foknal is melegebb viz a kupak kicsavarasakor felforr. Szoval ha nem fogy a viz, akkor valoszinuleg nincs semmi gond, tedd vissza az uj kupakot. 

Link to comment
Megosztás:

7 perce, csaba66 írta:

A jo kupak valamennyi tulnyomast enged, de egy hatar folott lefuj, viszont igy azt is megoldja, hogy 100 fok folott forrjon a viz. A megfurt verzional 100 fokon fog forrni, ami nagy melegben nem egeszseges.

Az normalis, hogy menet kozben no a nyomas, kemenyebbek a csovek, es az esetleg 100 foknal is melegebb viz a kupak kicsavarasakor felforr. Szoval ha nem fogy a viz, akkor valoszinuleg nincs semmi gond, tedd vissza az uj kupakot. 

Köszi a gyors választ. 

Szerelő (igazából nem ismerem annyira) azt mondta kezdődő hengerfej. De mást nem igazán tett hozzá. Ha ténylegesen így lenne elég a hengerfej tömítés csere vagy már a síkolás is szükséges?( most költöttünk egy 100ast az autóra egy hónapja)

Link to comment
Megosztás:

2 perce, Edina79 írta:

Köszi a gyors választ. 

Szerelő (igazából nem ismerem annyira) azt mondta kezdődő hengerfej. De mást nem igazán tett hozzá. Ha ténylegesen így lenne elég a hengerfej tömítés csere vagy már a síkolás is szükséges?( most költöttünk egy 100ast az autóra egy hónapja)

Ezek nehez ugyek, mert ilyenkor jon az, hogy ha mar szetszedtuk, es azt akarjuk, hogy meg 200 evig jo legyen, akkor meg ezt is csereljuk, azt is csinaljuk meg, stb. 

Nem tudom, mibol kovetkeztet hengerfejre, mert akkor a viznek fogynia kene, olajos is lenne, stb. 

Kezdodo hengerfejesseget pedig minden ilyen koru kocsira siman ra lehet fogni, ugyhogy meg kell fontolni, nem csak a szerelo akar-e munkat maganak.

No meg hogy egyaltalan mennyit hasznalod a kocsit, hany evet fog kibirni, erdemes-e ezek mellett is nekifogni.

Link to comment
Megosztás:

2 perce, csaba66 írta:

Ezek nehez ugyek, mert ilyenkor jon az, hogy ha mar szetszedtuk, es azt akarjuk, hogy meg 200 evig jo legyen, akkor meg ezt is csereljuk, azt is csinaljuk meg, stb. 

Nem tudom, mibol kovetkeztet hengerfejre, mert akkor a viznek fogynia kene, olajos is lenne, stb. 

Kezdodo hengerfejesseget pedig minden ilyen koru kocsira siman ra lehet fogni, ugyhogy meg kell fontolni, nem csak a szerelo akar-e munkat maganak.

No meg hogy egyaltalan mennyit hasznalod a kocsit, hany evet fog kibirni, erdemes-e ezek mellett is nekifogni.

A kocsi napi használatban van ( naponta 20km, havi egy 300km). Hétvégén mennénk a hosszabb távot és igazából most félek elindulni vele.

Link to comment
Megosztás:

8 perce, Edina79 írta:

A kocsi napi használatban van ( naponta 20km, havi egy 300km). Hétvégén mennénk a hosszabb távot és igazából most félek elindulni vele.

Ha most nem fogy a viz, akkor 300 km alatt valoszinutlen, hogy ez tragikus mertekben valtozna. 

Olyasmit is nehez mondani, hogy most eleg lenne tomitest cserelni, 300 km mulva pedig mar sikolni is kell majd. Erre akkor szokott szukseg lenni, ha mar forrt fel viz a motorban, tulmelegedett, deformalodott, stb.

En el mernek indulni vele, de egy jo hutosapkaval, es nagyon ugyelve arra, hogy fel ne forrjon a viz. A titkos menuben lehet nezni a homersekletet, es azt hiszem, 104 vagy 106 fok meg normalis ennel a motornal.

De garancia persze semmire sincs, barmi, barmikor szeteshet...

Link to comment
Megosztás:

4 perce, csaba66 írta:

Ha most nem fogy a viz, akkor 300 km alatt valoszinutlen, hogy ez tragikus mertekben valtozna. 

Olyasmit is nehez mondani, hogy most eleg lenne tomitest cserelni, 300 km mulva pedig mar sikolni is kell majd. Erre akkor szokott szukseg lenni, ha mar forrt fel viz a motorban, tulmelegedett, deformalodott, stb.

En el mernek indulni vele, de egy jo hutosapkaval, es nagyon ugyelve arra, hogy fel ne forrjon a viz. A titkos menuben lehet nezni a homersekletet, es azt hiszem, 104 vagy 106 fok meg normalis ennel a motornal.

De garancia persze semmire sincs, barmi, barmikor szeteshet...

Lámpa nem jelzett h ilyen történt volna. 

Holnap megyünk vele opel szervízbe, hátha ott is mondanak valami jót.

Link to comment
Megosztás:

3 perce, Edina79 írta:

Lámpa nem jelzett h ilyen történt volna. 

Holnap megyünk vele opel szervízbe, hátha ott is mondanak valami jót.

A vizszintre alapmodellekben nincs visszajelzes, lampa csak akkor gyullad ki, ha tulmelegszik.

A fogyas eldontesehez nezni kell a vizszintet (hidegen, mindig azonos korulmenyek mellett).

Ha ugyis mentek szervizbe, akkor valamit nyilvan mondanak, de egy ilyen idos autot nem okvetlenul penztarcabarat megoldas markaszervizbe vinni.

Link to comment
Megosztás:

27 perce, csaba66 írta:

A vizszintre alapmodellekben nincs visszajelzes, lampa csak akkor gyullad ki, ha tulmelegszik.

A fogyas eldontesehez nezni kell a vizszintet (hidegen, mindig azonos korulmenyek mellett).

Ha ugyis mentek szervizbe, akkor valamit nyilvan mondanak, de egy ilyen idos autot nem okvetlenul penztarcabarat megoldas markaszervizbe vinni.

Utolsó kérdés és nem játszom a szőke műszaki analfabétát ígérem.

Ha a fúrt kupakkal indulok a "hosszú" útnak és tegyük fel h még is hengerfej gondok vannak, akkor is érzékelhető ha fogyott a vízből? 

Link to comment
Megosztás:

Helo,

2007es, 1.6 Z16XER motromon volt vezérlés és olajcsere tavaly,utánna csöpögött az olaj,de nem láttam rendesen hogy a klima kompresszorbol vagy olajszürőből,multkor mikor bekapcsoltam a klimát kicsit fura hangja volt igaz alapjáraton volt a motor meg meleg kint,most nem hallok fura hangokat,hüt is rendesen,de félek nehogy elcsesszem a kompresszort,mit ajánlotok,motor mosást?

Link to comment
Megosztás:

4 perce, Zsombor97 írta:

Helo,

2007es, 1.6 Z16XER motromon volt vezérlés és olajcsere tavaly,utánna csöpögött az olaj,de nem láttam rendesen hogy a klima kompresszorbol vagy olajszürőből,multkor mikor bekapcsoltam a klimát kicsit fura hangja volt igaz alapjáraton volt a motor meg meleg kint,most nem hallok fura hangokat,hüt is rendesen,de félek nehogy elcsesszem a kompresszort,mit ajánlotok,motor mosást?

Szia.Hát én megpróbálnám szárazra törölni az emlitett részeket és utána figyelni hogy hol olajos.Egyébként az olajszűrő alját ha végig simítod  az ujaddal ott érezni lehet az olajfolyást

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 08. 29. at 22:51, Edina79 írta:

Utolsó kérdés és nem játszom a szőke műszaki analfabétát ígérem.

Ha a fúrt kupakkal indulok a "hosszú" útnak és tegyük fel h még is hengerfej gondok vannak, akkor is érzékelhető ha fogyott a vízből? 

Bemasolom a valaszt, amit maganban irtam a napi otos limit miatt. 

A furt kupakkal nem indulnek el, mert ugy konnyebb felforralni a vizet, illetve a lukon at is el tud menni a goz, vagyis akkor is fogyast lathatsz, ha egyebkent nem is lenne.

A kisebb nyomas miatt viszont van masik iranyu hatas is, azaz ha tenyleg kezd hengerfejes lenni, kevesebb viz fog abban az iranyban elmenni, ugyhogy a rendes valaszhoz a jo kupakkal kellene merni.

De ha azert van furt kupak, mert biztos, hogy hengerfejes, akkor nincs mit merni, szoval a fo kerdes az, milyen indokkal lett kifurva.

Link to comment
Megosztás:

13 perce, csaba66 írta:

Legfeljebb a hutokozeggel egyutt, ugyanis abban van. Ha pedig a kompresszorbol ki tudna jonni az olaj, mar regen nem lenne benne gaz.

Periodikus cserere amugy nincs szukseg.

4.5l olaj helyett a "szervizben" 4.75ot raktak bele,akkor kezdett el csopogni a tiszta (nem fekete) olaj gondoltam az lesz a baj,most cseréltem olajat 20 napja s lepucoltam az olajtekno alját de a fekete fáradt olaj mégis apránként odafolyik,nem tudom honnan johet,olajat nem eszi a kocsim !nem romlott el semmi a kocsin csak zavar az olajfolt az alján :)

Módosítva : Zsombor97
Link to comment
Megosztás:

8 perce, Zsombor97 írta:

4.5l olaj helyett a "szervizben" 4.75ot raktak bele,akkor kezdett el csopogni a tiszta (nem fekete) olaj gondoltam az lesz a baj,most cseréltem olajat 20 napja s lepucoltam az olajtekno alját de a fekete fáradt olaj mégis apránként odafolyik,nem tudom honnan johet,olajat nem eszi a kocsim !

Friss olajat azert is lathattal, mert egy kicsit melleontottek, es az folyt le. Ha negyed literrel tobbet tesznek bele, attol onmagaban nem fog kifolyni. 

Azt, hogy a hasznalt olaj honnan jon, senki nem fogja igy tavolbol megmondani, ki kell nyomozni. Ha regebben nem jott, csak a csere utan, akkor konnyen lehet, hogy a szuro nincs jol visszateve.

Link to comment
Megosztás:

1 perc, csaba66 írta:

Friss olajat azert is lathattal, mert egy kicsit melleontottek, es az folyt le. Ha negyed literrel tobbet tesznek bele, attol onmagaban nem fog kifolyni. 

Azt, hogy a hasznalt olaj honnan jon, senki nem fogja igy tavolbol megmondani, ki kell nyomozni. Ha regebben nem jott, csak a csere utan, akkor konnyen lehet, hogy a szuro nincs jol visszateve.

hát ez igaz,a szurőbe nem volt bepattintva a filter,hanem berakták s ráhuzták a szűrőházat s meg is gyürődőtt a filter,azóta én cserélek olajat,de én rendesen beraktam,a gumi tömitést is megolajoztam az ujammal szépen ráhuztam,letöröltem szárazra az olajteknő alját,mégis lassan odagyülik,valahogy megoldom,lényeg h nem a klimakompresszor mert akkor azt drágás lett volna!köszi a válaszokat

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Zsombor97 írta:

4.5l olaj helyett a "szervizben" 4.75ot raktak bele,akkor kezdett el csopogni a tiszta (nem fekete) olaj gondoltam az lesz a baj,most cseréltem olajat 20 napja s lepucoltam az olajtekno alját de a fekete fáradt olaj mégis apránként odafolyik,nem tudom honnan johet,olajat nem eszi a kocsim !nem romlott el semmi a kocsin csak zavar az olajfolt az alján :)

 Ha túl van töltve akkor  főtengely szimeringnél is nyomhatja ki.De mindenképpen szárazra törlés után figyelni rövid út után is amikor még nem folyik összevissza mindenhol mert akkor már nem tudod az eredetét meglátni.

Módosítva : kingblue
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Helo,mostanában lettem figyelmes hogy a szelepfedél alól szivárog az olaj,ráfolyik a klima kompresszorra meg olajteknő oldalára,mik a teendők ?olajcserekor 4.5 liter helyett szervizben 4.75öt raktak,azóta én cserélem az olajat,meg az olajszürő se volt bepattintva a müanyag dugóba kicsit összegyürődőtt ahogy ráhuzták,olajat nem eszik a kocsi !

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=131IMG_20190912_114135.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=577IMG_20190912_114140.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=209IMG_20190912_114151.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=246IMG_20190912_114206.jpg

http://www.kepfeltoltes.eu/view.php?filename=118IMG_20190912_114234.jpg

 

Link to comment
Megosztás:

22 órája, Zsombor97 írta:

Helo,mostanában lettem figyelmes hogy a szelepfedél alól szivárog az olaj,ráfolyik a klima kompresszorra meg olajteknő oldalára,mik a teendők ?olajcserekor 4.5 liter helyett szervizben 4.75öt raktak,azóta én cserélem az olajat,meg az olajszürő se volt bepattintva a müanyag dugóba kicsit összegyürődőtt ahogy ráhuzták,olajat nem eszik a kocsi !

Ha a szelepfedel alol szivarog, akkor ki kell cserelni a tomitest (de szakszeruen, lepucolni a feluleteket, nyomatekra huzni a csavarokat, stb.). Viszont a kepek alapjan nem tunik olyan tragikus mertekunek a dolog...

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Sziasztok! A16XER motor, nem egészen 70e KM (valós), 2011-es gyártás. Két kérdésem lenne:

Egyik:

Kb két éve időnkét a "villáskulcs autóval" ikon nem alszik el a gyújtás ráadása után pár másodperccel, csak a motor indításakor. A hibakód "lambda szonda lassú reakcióidő" (P0134). A hibát kétszer töröltettem, kb fél-egy éven belül (jellemzően a következő szerviz előtt) visszajött. Legutóbb (összesen tehát ez a hamadik alkalom, hogy megjelent) vártam kb két hónapot, ezalatt magától el is tűnt a hibakód, a szerviz sem talált semmit. Nemrégiben megint visszatért. Járó motornál nem világít semmi, problémát sem érzékelek. Ami viszont feltűnt egy ideje, hogy padlógázas (vagy közeli) gyorsításnál a motor mintha kicsit rángatna. Nagyon enyhén, alig-alig érezhetően, de rángat, vagy inkább mintha egy-egy rövid pillanatra elgondolkozna, gyorsítson-e. Teljesen abban sem vagyok biztos, hogy ez tényleg hiba, vagy csak "nem szereti" a teligázas gyorsítást, mivel máskor nem csinálja. A kérdés, hogy másnál is ilyen-e, vagy ez hiba, esetleg összefüggésben lehet a lambdaszondás dologgal?

Másik:

A szervizfüzetben nincs megadva csereperiódus a vezérműszíjjal kapcsolatban. Itt a fórumon a 10év/150eKM adat kering. Egy az Opel.hu oldalról letölthető füzetben (modellév 9.0, jelentsen is ez bármit) is ez szerepel. Eddig nyugodt voltam, Opel márkaszervízben sem mondtak semmit ezzel kapcsolatban, igaz, nem is kérdeztem rá direktben.

Nemrégiben viszont belefutottam ebbe a táblázatba:

http://www.opel-niedersachsen.de/media/files/Zahnriemenwechsel-2014-09-14.pdf

Ebben a 2011-es gyártási évtől 6év/150eKM van megadva. Ezzel kapcsolatban tudnátok segíteni, melyiknek hihetek? A 6 évet már túlléptem jóval, de a 150eKM felénél se járok, szóval nem cserélnék vezérlést, ha nem előírt, viszont azt sem szeretném, ha gond lenne miatta...

 

 

Módosítva : Kishenceg
Link to comment
Megosztás:

10 órája, Caravan14 írta:

Sziasztok!

Hidrotőke cserére készülök (Z14XEP), az új hidrotőkék kemények (Kolbenschmidt), kézzel nem nyomhatóak össze. Satuban óvatos összenyomás után már rugó ellenében összenyomhatóak. Ez normális, vagy hibás szériát kaptam?

A szelepemelő hidrotőkének az a lényege hogy kiegyenlíti a szelepkopást, illetve a hőtágulásból adódó szelephossz változást, így a szelep zárás mindíg optimális. Ezt csak akkor tudja megtenni ha nem ereszt vissza tehát nem összenyomható, ezt egy kis rugós visszacsapó szeleppel érik el. Ha valamiért a tőke visszaereszt akkor jön el a jellegzetes csattogó hang és az adott szelep nem zár rendesen, a motor teljesítménye csökken. Ekkor szokták takarítani ( nem tisztító folyadékkel hanem szétszedéssel és kipucolással van csak értelme)vagy cserélni őket. Szóval szerintem ha nem tudod kézzel összenyomni őket az jó. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 óra, zotya975 írta:

A szelepemelő hidrotőkének az a lényege hogy kiegyenlíti a szelepkopást, illetve a hőtágulásból adódó szelephossz változást, így a szelep zárás mindíg optimális. Ezt csak akkor tudja megtenni ha nem ereszt vissza tehát nem összenyomható, ezt egy kis rugós visszacsapó szeleppel érik el. Ha valamiért a tőke visszaereszt akkor jön el a jellegzetes csattogó hang és az adott szelep nem zár rendesen, a motor teljesítménye csökken. Ekkor szokták takarítani ( nem tisztító folyadékkel hanem szétszedéssel és kipucolással van csak értelme)vagy cserélni őket. Szóval szerintem ha nem tudod kézzel összenyomni őket az jó. 

A működési elvét értem, ezzel nincs is gond. Szárazon, olaj nélkül sem mozdíthatóak. Csak satuval tudtam megmozdítani. Beszerelve az első indításkor nem fog kitámasztani? Nem tesz kárt a motorban? A satuval megjáratott hidrotőke olajjal feltöltve is könnyen összenyomható. Ez így normális? Azért kérdezem mert még „ szerencsére” nem kellett hidrotőkét cserélnem, nincs tapasztalatom.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.