Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorral kapcsolatos problémák, kérdések


akzo

Recommended Posts

Újabb fejlemény a Z16XER hengerfejes kérdésemmel,visszaraktam a gyári termosztátot amivel vettem a kocsit de belül a gumi tömités hiányzik s apró lyukak vannak amin átfolyik a viz,(szmt elöző tulaj csinálta ezt) igy a vizhőmérséklet novemberben reggel 60 fokig megy fel rövid útón,d.u. meg 75 kb,álló motornál megnéztük és kb 97 foknál a vizszint a tartályban felment maximumra majd kifolyz felül a járaton,mikor megállitottam h ne folyjon el az összes visszaereszkedett a viz a minimum alá,akkor ez 100% hogy hengerfejes (megjegyezném h 12 ezer km-t mentem s semmi probléma nem volt,még az új 105 fokos termosztáttal is,nincs olajevés,olajfolt a viztartályba )?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Zsombor97 írta:

Újabb fejlemény a Z16XER hengerfejes kérdésemmel,visszaraktam a gyári termosztátot amivel vettem a kocsit de belül a gumi tömités hiányzik s apró lyukak vannak amin átfolyik a viz,(szmt elöző tulaj csinálta ezt) igy a vizhőmérséklet novemberben reggel 60 fokig megy fel rövid útón,d.u. meg 75 kb,álló motornál megnéztük és kb 97 foknál a vizszint a tartályban felment maximumra majd kifolyz felül a járaton,mikor megállitottam h ne folyjon el az összes visszaereszkedett a viz a minimum alá,akkor ez 100% hogy hengerfejes (megjegyezném h 12 ezer km-t mentem s semmi probléma nem volt,még az új 105 fokos termosztáttal is,nincs olajevés,olajfolt a viztartályba )?

Hengerfejességnél a hengerfejben vagy akár a  blokkban található olaj-vízjáratok, vagy az égéstér szakad egymásba vagy a külvilág felé. Ha a vízjárat és az égéstér ( henger) nyílik meg egymásba akkor nem veszel észre semmit az olajon és nem is lesz olajfolt a vízben. Viszont mivel a motor beledolgozik a vízkörbe szépen kinyomja a hűtőfolyadékot. De ez lehet akár rossz kiegyenlítő sapka miatt is, mivel nyomás van a rendszerben amit a sapiban található szelepek határolnak. Szóval nagyjavítás előtt érdemes egy kupakot cserélni, vagy próbára kölcsönkérni valakitől. 

Link to comment
Megosztás:

On 10/24/2016 at 9:49 PM, Maybal said:

Akkor ez lesz a fő ok. Meg kell szüntetni az olajfogyás okát. A rángás az EGR szelep miatt lehet, ki kellene pucolni.....Nekem is volt ez a 171 hiba, szelepszár sz. csere megoldotta.....

Kérdeznék egy olyat, hogy ezzel még egy olyan 1500 km-t le lehetne-e vezetni (mondjuk úgy 90-100-as max sebességgel)? Egy hete lettem figyelmes hangosabb kattogásra a motornál, az EGR felől jön.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, tudnátok abban segíteni, hogy kell e/lehet e programozni/nullázni az ECU-t ha az alapjárat nagyon ingadozó (néha le is áll) open loop üzemmódnál? Closed loop-nál már tökéletes. Falsot tuti nem szív.

Motor Z16xer.

Köszönöm a hozzáértő választ! Szép napot!

Link to comment
Megosztás:

27 perce, Szilaci írta:

Sziasztok, tudnátok abban segíteni, hogy kell e/lehet e programozni/nullázni az ECU-t ha az alapjárat nagyon ingadozó (néha le is áll) open loop üzemmódnál? Closed loop-nál már tökéletes. Falsot tuti nem szív.

Motor Z16xer.

Köszönöm a hozzáértő választ! Szép napot!

Az ECU tanul, bar kerdes, hogy ez az open loop uzemmodra is igaz-e, vagy azt egyszer beallitjak, aztan ugy marad.

Ha van OpCom-od, akkor meg lehet probalni lejatszani egy injektor cseret, amikor vagy beall alapra, aztan idovel modosit, vagy ott helyben megcsinalja a beallitasokat.

Egyebkent hogy jutott ebbe az allapotba?

Link to comment
Megosztás:

54 perce, csaba66 írta:

Az ECU tanul, bar kerdes, hogy ez az open loop uzemmodra is igaz-e, vagy azt egyszer beallitjak, aztan ugy marad.

Ha van OpCom-od, akkor meg lehet probalni lejatszani egy injektor cseret, amikor vagy beall alapra, aztan idovel modosit, vagy ott helyben megcsinalja a beallitasokat.

Egyebkent hogy jutott ebbe az allapotba?

Szia Csaba, köszi a választ!

Sajnos nincs opcom-om, csak elm327. Ezen látom, hogy ha a lambda eléri a kb. 300 fokot, akkor megjavul az alpjárat. 

Úgy emlékszem, hogy folytószelepház csere óta csinálja, ami nem e miatt lett cserélve. Átvert a kuplungpedál kapcsoló, ami csak néha rendetlenkedett és úgy maradt a fordulatszám sebváltáskor kuplung kinyomása után. Azóta kicseréltem és jó.

Egyébként az ECU-n kívül szinte minden ki lett cserélve az autón (a motor is), többnyire új alkatrészekre. Ezek után is rossz maradt a hideg alapjáratom.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Szilaci írta:

Szia Csaba, köszi a választ!

Sajnos nincs opcom-om, csak elm327. Ezen látom, hogy ha a lambda eléri a kb. 300 fokot, akkor megjavul az alpjárat. 

Úgy emlékszem, hogy folytószelepház csere óta csinálja, ami nem e miatt lett cserélve. Átvert a kuplungpedál kapcsoló, ami csak néha rendetlenkedett és úgy maradt a fordulatszám sebváltáskor kuplung kinyomása után. Azóta kicseréltem és jó.

Egyébként az ECU-n kívül szinte minden ki lett cserélve az autón (a motor is), többnyire új alkatrészekre. Ezek után is rossz maradt a hideg alapjáratom.

Ha az injektorok is cserelve lettek, de maradt a regi ECU, akkor nem meglepo, ha nem stimmel... 

Ennyi koltes utan egyebkent egy OpCom mar semmiseg, es maskor is hasznos lehet, szoval en szereznek egyet. Lehet, hogy ad majd olyan hibakodot is, amit az ELM327 nem lat, tudsz vele teszteket es beallitasokat csinalni, stb.

Link to comment
Megosztás:

9 perce, csaba66 írta:

Ha az injektorok is cserelve lettek, de maradt a regi ECU, akkor nem meglepo, ha nem stimmel... 

Ennyi koltes utan egyebkent egy OpCom mar semmiseg, es maskor is hasznos lehet, szoval en szereznek egyet. Lehet, hogy ad majd olyan hibakodot is, amit az ELM327 nem lat, tudsz vele teszteket es beallitasokat csinalni, stb.

Igazad van, rámférne egy op-com.....(:

Valóban sokat költöttem rá, de úgy gondoltam előbb-utóbb amúgy is esélyes lett volna a cseréjük, tekintettel arra, hogy bőven 300k fölött van/volt benne, taxi üzemben. Most már szinte csak(!) 170k van benne az újabb motorral.

Mivel az újabb injektorokkal sem javult a helyzete, mit gondolsz, ha visszarakom az eredeti injektor sort, akkor visszaállna, vagy ugyanúgy tanítani kellene? 

Opel szerviz lesz a vége?

Köszi

Link to comment
Megosztás:

17 perce, Szilaci írta:

Igazad van, rámférne egy op-com.....(:

Valóban sokat költöttem rá, de úgy gondoltam előbb-utóbb amúgy is esélyes lett volna a cseréjük, tekintettel arra, hogy bőven 300k fölött van/volt benne, taxi üzemben. Most már szinte csak(!) 170k van benne az újabb motorral.

Mivel az újabb injektorokkal sem javult a helyzete, mit gondolsz, ha visszarakom az eredeti injektor sort, akkor visszaállna, vagy ugyanúgy tanítani kellene? 

Opel szerviz lesz a vége?

Köszi

Nem tudom, mekkora macera kicserelni az injektorokat, de az ECU alapbeallitasai a regiekhez tartoznak, tehat elvileg azokkal jo kene legyen.

Lambda szondad nincs masik? Ki lehetne probalni, mert lehet, hogy az produkal valami olyan hulyeseget hidegen, amit az ECU nem tud lekezelni.

Szerviz elott szerintem OpCom...

Link to comment
Megosztás:

18 perce, csaba66 írta:

Nem tudom, mekkora macera kicserelni az injektorokat, de az ECU alapbeallitasai a regiekhez tartoznak, tehat elvileg azokkal jo kene legyen.

Lambda szondad nincs masik? Ki lehetne probalni, mert lehet, hogy az produkal valami olyan hulyeseget hidegen, amit az ECU nem tud lekezelni.

Szerviz elott szerintem OpCom...

Az eredeti lambda meg van, megpróbálom azzal.

Az injektor sor csere viszonylag gyorsan ment, visszarakom az eredetit, hátha........

Jelentkezem később, köszi a jótanácsokat!

Üdv

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

Az alábbi kérdésem lenne Z16XER Zafirával kapcsolatban: reggelente, az első indítás után alapjáraton hirtelen leesik a fordulatszám, lefulladás határáig, aztán felugrik 1500-ra. Ezután változó gyakorisággal vagy le is fullad, vagy pár dadogás után helyreáll az alapjárat. Miután bemelegszik a motor, már gond nélkül megy. Akku rendben, vezérlés is volt cserélve, okoskerekekkel együtt. Olvastam itt már mindenfélét, motortartó bakoktól kezdve alapjárati motoron át nem tudom meddig, van valaki, akinek volt ilyen problémája, és meg is lett a megoldás? Előre is köszi!

Link to comment
Megosztás:

Sajnos nem segített sem az injektor-sor, sem a lambda csere....

Ugyanolyan fuldokló az alapjárat kb 1 percig 4-5 óra állás utáni indításnál. Utána megjavul.

..viszont megpróbáltam indítani olajbeöntő sapka nélkül, hogy onnan is kapjon levegőt. Volt is vákuum ott gazdagon, de úgy vettem észre, hogy nem fuldoklik.

Mostantól így indítok mindig (:

Ha jól gondolom, ezek szerint kevés neki a levegő open loop-ban, vagy sok a benzin.

Esetleg tényleg lehet resetelni a lambda szabályzást megelőző hidegindítási alapjáratot, vagy befecskendezést op-commal?

Köszi a.választ, akinek van ilyen kütyüje, a motorom z16xer.

Link to comment
Megosztás:

12 perce, print írta:

Sziasztok,

Az alábbi kérdésem lenne Z16XER Zafirával kapcsolatban: reggelente, az első indítás után alapjáraton hirtelen leesik a fordulatszám, lefulladás határáig, aztán felugrik 1500-ra. Ezután változó gyakorisággal vagy le is fullad, vagy pár dadogás után helyreáll az alapjárat. Miután bemelegszik a motor, már gond nélkül megy. Akku rendben, vezérlés is volt cserélve, okoskerekekkel együtt. Olvastam itt már mindenfélét, motortartó bakoktól kezdve alapjárati motoron át nem tudom meddig, van valaki, akinek volt ilyen problémája, és meg is lett a megoldás? Előre is köszi!

Szia, ugyanezzel a problémával küzdök, nekem még motorcsere is volt (mondjuk nem ezért), de ez a problémám megmaradt. Cserélve volt még (de változás nem): AC pumpa, szívósor, folytószelep, injektor sor, lambda, diag szonda, kaniszter szelep, MAP szenzor, vezérlés, vízhőfok szenzor, szelepfedél, trafósor, kábelköteg. Csak az ECU nem, ezért gondolom, hogy programozni kelene a hdegindítási alapjárat beállítása végett. 

Ezek szerint neked is a lambda beindulása után megjavul az alapjárat....

Link to comment
Megosztás:

13 perce, Szilaci írta:

Szia, ugyanezzel a problémával küzdök, nekem még motorcsere is volt (mondjuk nem ezért), de ez a problémám megmaradt. Cserélve volt még (de változás nem): AC pumpa, szívósor, folytószelep, injektor sor, lambda, diag szonda, kaniszter szelep, MAP szenzor, vezérlés, vízhőfok szenzor, szelepfedél, trafósor, kábelköteg. Csak az ECU nem, ezért gondolom, hogy programozni kelene a hdegindítási alapjárat beállítása végett. 

Ezek szerint neked is a lambda beindulása után megjavul az alapjárat....

Ha a regi injektorokkal es lambdaval is ugyanezt csinalja, akkor nem valoszinu, hogy az ECU beallitasokkal lenne gond.

Ki kell olvasni Opel specifikus muszerrel a hibakodokat, esetleg egybol kiderul, mi a baj. Az is lehet pl., hogy az ECU rossz homerseklet adatot kap, es a hideg motorrol is azt hiszi, hogy meleg, vagy valami hasonlo.

Ha ennyire nem tudsz OpComhoz jutni, akkor a jovo heten valahogy osszehozzuk, es kiolvassuk a hibakodokat. Megnezhetjuk azt is, hogy injektor csere eseten mit lehet allitani, bar ahogy irtam, nem tartom valoszinunek, hogy ez segitene.

Irok pu-t.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, print írta:

Sziasztok,

Az alábbi kérdésem lenne Z16XER Zafirával kapcsolatban: reggelente, az első indítás után alapjáraton hirtelen leesik a fordulatszám, lefulladás határáig, aztán felugrik 1500-ra. Ezután változó gyakorisággal vagy le is fullad, vagy pár dadogás után helyreáll az alapjárat. Miután bemelegszik a motor, már gond nélkül megy. Akku rendben, vezérlés is volt cserélve, okoskerekekkel együtt. Olvastam itt már mindenfélét, motortartó bakoktól kezdve alapjárati motoron át nem tudom meddig, van valaki, akinek volt ilyen problémája, és meg is lett a megoldás? Előre is köszi!

Ha meg van a megoldás, írok.

 

Üdv

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok,

Egy problémával fordulnék hozzátok. Random csinál olyat az autó, hogy indításkor csak teker teker és nem indul csak akkor ha gázt adok neki. A motor egy Z16XER benzines kombi H astra. Főként akkor csinálja, ha városban rövid táv után akarnék indulni. Hibakódot nem ír ki. Akku rendben van. Gyertyák most lettek cserélve. Tanácstalan vagyok, hogy mi lehet a hiba. 

Előre is köszönöm a segitségeket.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Pár hete lettem egy 190000 km-t futott Z18XER motor (és a hozza tartozó kasztni) tulajdonosa. Miközben csináltam a kötelező, vétel utáni teendőket (olaj-olajszűrő-légszűrő-pollenszűrő-gyertya csere), találtam pár furcsaságot.

1. Nem találtam pl. üzemanyagszűrőt, utánaolvasva tudtam meg, hogy az üa.tankban van valami durvább szűrő...kell ezt cserélni?

2. Nem találtam EGR szelepet sem, erre is azt írta a net, hogy nincs benne, de én úgy tudom, hogy bizonyos EURO besorolás felett ez kötelező...tényleg nincs?

3. Volt egy kis rángatás alacsony fordulaton, ez szinte nullára csökkent egy fojtószelep-tisztítás után (előtte-utána). Arra lettem viszont figyelmes, hogy a fojtószelep kiszerelve sem zár teljesen. Néztem élő-adatokat menet közben ("Torque" telefonos applikációval), és feltűnt, hogy még magas fordulatnál, motorfék-üzemben sincs zárva a fojtószelep. Álló motornál 16,9 %, alapjáraton kb. 13,7%.

4. Úgy tudom van benne szívócsőhossz állítás, ezt lehet valahogy ellenőrizni?

5. Olvastam még, hogy van benne változó szelepvezérlés is és hogy az el tud romlani. Lassan kell vezérműszíjat cserélni rajta, lehet ezt a szerkezetet cserénél valahogy ellenőrizni?

6. És ami talán a legfontosabb, hogy bemelegedve 100°C körül van a vízhőfok, a ventilátor is csak 102°C-on kapcsol be és kb. 96°C-nál ki is kapcsol Bizonyos helyzetekben 105 °C is volt a vízhőfok. Lehet, hogy a hőgomba romlott el? Hideg motornál helyesen mutatja a hőfokot (megegyezik a külső hőfokkal)

 

Előre is köszönöm a véleményeket!

Link to comment
Megosztás:

13 órája, lazy jack írta:

Sziasztok!

Pár hete lettem egy 190000 km-t futott Z18XER motor (és a hozza tartozó kasztni) tulajdonosa. Miközben csináltam a kötelező, vétel utáni teendőket (olaj-olajszűrő-légszűrő-pollenszűrő-gyertya csere), találtam pár furcsaságot.

1. Nem találtam pl. üzemanyagszűrőt, utánaolvasva tudtam meg, hogy az üa.tankban van valami durvább szűrő...kell ezt cserélni?

2. Nem találtam EGR szelepet sem, erre is azt írta a net, hogy nincs benne, de én úgy tudom, hogy bizonyos EURO besorolás felett ez kötelező...tényleg nincs?

3. Volt egy kis rángatás alacsony fordulaton, ez szinte nullára csökkent egy fojtószelep-tisztítás után (előtte-utána). Arra lettem viszont figyelmes, hogy a fojtószelep kiszerelve sem zár teljesen. Néztem élő-adatokat menet közben ("Torque" telefonos applikációval), és feltűnt, hogy még magas fordulatnál, motorfék-üzemben sincs zárva a fojtószelep. Álló motornál 16,9 %, alapjáraton kb. 13,7%.

4. Úgy tudom van benne szívócsőhossz állítás, ezt lehet valahogy ellenőrizni?

5. Olvastam még, hogy van benne változó szelepvezérlés is és hogy az el tud romlani. Lassan kell vezérműszíjat cserélni rajta, lehet ezt a szerkezetet cserénél valahogy ellenőrizni?

6. És ami talán a legfontosabb, hogy bemelegedve 100°C körül van a vízhőfok, a ventilátor is csak 102°C-on kapcsol be és kb. 96°C-nál ki is kapcsol Bizonyos helyzetekben 105 °C is volt a vízhőfok. Lehet, hogy a hőgomba romlott el? Hideg motornál helyesen mutatja a hőfokot (megegyezik a külső hőfokkal)

 

Előre is köszönöm a véleményeket!

Szia,

1. ü.a. szűrő az ac-val egyben van, nemrég cseréltem 320k km után....mint az új, olyan volt, pedig átfolyt rajta 30m3 benzin.

2. nincs benne egr. Csak kartergáz visszavezetés.  A pillangószelep után van a csöve, abból az olaj lefolyik a szívócső aljára egy tartályba, ahonnan nagy gázadásnál visszavezeti egy vákuumszelep a szívócsőbe. Akkor van egy kis füst.

3. Folytószelep kiszerelve nem áll nullán soha. Beszerelve sem. Azt vettem észre (pont ma),  hogy indítás után alapjáraton SZINTE teljesen lezár.

5. a változó szelepvezérléssel lehet gond,. Addíg ne foglalkozz vele, amíg nincs indításnál, később menet közben is hallható traktor hang. Okoskerék cserénél oda kell figyelni, mert egy kókler szerelő tekert egy nyolcast a szívó vezér tengelyembe. Motort kellett cserélnem.....

6. Úgy tudom, hogy kb. 105 fok felett kapcsol be a ventilátor.

 

Üdv.

Módosítva : Szilaci
  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a választ Szilaci!

A vez.mű tengely állító karbantartása azért merül fel bennem, mert olvastam, hogy a működtető olajjáratok el tudnak tömődni koksszal, vez.mű szíj cserénél talán érdemes lenne ránézni, ill. mielőtt kicseréli az ember a működtető szelepet (már, ha gond van). Erre gondolok (nem saját képek): kokszdugó1 , kokszdugó2

 

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Kiszedtem a szolenoid szelepeket és ellenőriztem 12V-al. Nehezen jöttek ki (főleg a hátsó) szerintem soha nem voltak még kiszedve.

A kipufogó oldali jól működik, de a szivóoldali be van ragadva alaphelyzetben (ha a földhöz ütögetem előre csúszik a dugattyúja, de akkor abban a helyzetben ragad be). Itt épp kapcsolt helyzetben van beragadva.

Amit nem értek, hogy miért nem jelzett a check engine lámpa, gondolom nézi a vezérmű tengelyek pozícióját vagy mégsem? Vagy lehet, hogy kiszerelésnél sérült meg (a végén lévő fekete szűrő háza el is volt repedve)? A szívó oldaliból elég sok finom fémpor jött ki (a képen látható).

Amúgy nincs "dízel hangja", csak indításkor kb. fél másodpercig.

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Sziasztok. Z16xer em van, és olyan csekély bajom van vele hogy meredekebb emelkedőn tolatva nem megy föl.  Ha nem lendületből megyek. És hát igazából volt már h astrám és az ehhez képest jobban ment. Gyertyák újak, levegőszűrő is, benzin szürő nincs, diagnosztikán tökéletes, kuplung nem csúszik, ha valakinek van ötlete előre köszi!

Módosítva : csincsuri
Link to comment
Megosztás:

On 2020. 01. 31. at 18:07, csincsuri írta:

Sziasztok. Z16xer em van, és olyan csekély bajom van vele hogy meredekebb emelkedőn tolatva nem megy föl.  Ha nem lendületből megyek. És hát igazából volt már h astrám és az ehhez képest jobban ment. Gyertyák újak, levegőszűrő is, benzin szürő nincs, diagnosztikán tökéletes, kuplung nem csúszik, ha valakinek van ötlete előre köszi!

Egyesben felmegy? Az attetel alig ter el (3.73 vs. 3.63) https://www.opel-infos.de/technik/getriebe/f17.html   

Mit jelent amugy, hogy nem megy fel? Lefullad? 

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 01. 31. at 18:07, csincsuri írta:

Sziasztok. Z16xer em van, és olyan csekély bajom van vele hogy meredekebb emelkedőn tolatva nem megy föl.  Ha nem lendületből megyek. És hát igazából volt már h astrám és az ehhez képest jobban ment. Gyertyák újak, levegőszűrő is, benzin szürő nincs, diagnosztikán tökéletes, kuplung nem csúszik, ha valakinek van ötlete előre köszi!

 

13 órája, csaba66 írta:

Egyesben felmegy? Az attetel alig ter el (3.73 vs. 3.63) https://www.opel-infos.de/technik/getriebe/f17.html   

Mit jelent amugy, hogy nem megy fel? Lefullad? 

Ez 105ló ha jól tudom. Még a 60 lovas F astrának is az volt a vége hogy ha nem ment fel valahová akkor elkapart a kerék , de nem a motor volt a gyenge láncszem. 

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Sziasztok!

Tudna valaki pontos / BIZTOS információt adni róla, hogy a Z18XER motor szelepei hidrotőkések-e vagy hézagolni kell? Mindenhol azt az információt találom, hogy NEM hidrotőkések a szelepek, de az Opel szervizzel már egy hónapja emailezek (Schiller, Váci u.) és azt mondják, hogy márpedig a Z18XER motor hidrotőkés és nem is lehet szelephézagot ellenőrizni ill. állítani...  :wacko:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.