Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fék, futómű, kormánymű


forumadmin

Recommended Posts

7 órája, Caravan14 írta:

Sziasztok!

Fékvezetékek, főfékhenger, fékolaj cseréje után szükséges e az ABS-t is (szoftveresen) légteleníteni, vagy elég egy hagyományos légtelenítés? Ha igen akkor mi a módja?

Miert, van ilyen szoftvered? Nem tudok rola, hogy letezne...

A teljesen hagyomanyos legtelenites nem eleg, mert 2 baron kell tartani kozben a fekfolyadek tartalyat. Lehet kapni hozza celszerszamot, de hazilag is legyarthato. En egy megfelelo kupakra tettem egy szelepet, es kompresszorral adtam ra nyomast. A megfelelo kupak (feltehetoen tobbek kozott) a Vanish nevu tisztitoszer megfelelo meretu flakonjarol nyerhero  :)

Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...

Üdv! Szerintetek ez minek a kezdete lesz? Csapágy, vagy csak simán befog egy picit a fék? (Alább videó, amit jó minőségben érdemes hallgatni) Amit eddig észrevettem, hogy menet közben néha sípol, nyikorog valamelyik kerék, de kizárólag, ha nyíl egyenesen gördül az autó 40 km/h körül. Ha picit kormányzok, abban a pillanatban el is hallgat. Először ezt a hangot utánfutóval megterhelve hallottam. Csak akkor azt hitem, a tetőcsomagtartón lévő ágyrács+matrac kombó az. De most üresen is hallottam, igaz halkabban. Megnéztem hát a kerekeket, lötyögni egyik sem lötyög, oldalról a kocsit mozgatva nem kotyog stb.... de súrlódó hangot mindegyik kerék ad. Vagy ez így normális meleg állapotában?

https://youtu.be/Z_7a68b4dHU

Módosítva : KMilán
Link to comment
Megosztás:

11 órája, KMilán írta:

Üdv! Szerintetek ez minek a kezdete lesz? Csapágy, vagy csak simán befog egy picit a fék? (Alább videó, amit jó minőségben érdemes hallgatni) Amit eddig észrevettem, hogy menet közben néha sípol, nyikorog valamelyik kerék, de kizárólag, ha nyíl egyenesen gördül az autó 40 km/h körül. Ha picit kormányzok, abban a pillanatban el is hallgat. Először ezt a hangot utánfutóval megterhelve hallottam. Csak akkor azt hitem, a tetőcsomagtartón lévő ágyrács+matrac kombó az. De most üresen is hallottam, igaz halkabban. Megnéztem hát a kerekeket, lötyögni egyik sem lötyög, oldalról a kocsit mozgatva nem kotyog stb.... de súrlódó hangot mindegyik kerék ad. Vagy ez így normális meleg állapotában?

https://youtu.be/Z_7a68b4dHU

Az biztos, hogy a fek is benne van; ha egyertelmuen el akarod kuloniteni, akkor nyomd vissza a beteteket annyira, hogy biztos ne erjenek a tarcsahoz.

A rossz csapagy eleg durva hangot ad, egyertelmu lesz majd, ha mar ott tart. Valamennyi hangot pedig barmilyen forgo kutyu ad :)

Link to comment
Megosztás:

11 órája, csaba66 írta:

Az biztos, hogy a fek is benne van; ha egyertelmuen el akarod kuloniteni, akkor nyomd vissza a beteteket annyira, hogy biztos ne erjenek a tarcsahoz.

A rossz csapagy eleg durva hangot ad, egyertelmu lesz majd, ha mar ott tart. Valamennyi hangot pedig barmilyen forgo kutyu ad :)

Annyira nem durva, viszont a bal elsőre gyanakodtam, erre a hátsó kerekek adnak ki csúnyább hangot. A bal elsőn a fékbetét félre (ferdén) kopik, emiatt lassan cserés lesz. Többi még bírja. Lesz egy Horvát túrám vele, remélem nem lesz gond.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On 2019. 08. 02. at 17:27, KMilán írta:

Annyira nem durva, viszont a bal elsőre gyanakodtam, erre a hátsó kerekek adnak ki csúnyább hangot. A bal elsőn a fékbetét félre (ferdén) kopik, emiatt lassan cserés lesz. Többi még bírja. Lesz egy Horvát túrám vele, remélem nem lesz gond.

Megvolt a Horvát túra, valamivel több, mint 1600 km-t beletekertem az autóba. Azóta már hallani is a csikorgó hangot, ha hosszabbat fékezek. A tengerparton a melegben is szólt ha egyenesen mentem (30-80 km/h), bár megjegyzem az ottani autóknak a nagy része nyöszörgött a kerekeknél. Talán a meleg miatt. Hamarosan kiderítem mi adja a hangot, a fékre tippelek bár érdekes, hogy miért csak egyenesbe "zaklat" a hangjával és kormány mozdításra pedig megszűnik. Fékezésnél mindegy...2-3 másodperc után már ciripel.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...

Nem gondoltam volna, micsoda hangokat tud adni egy rossz elso lengescsillapito... Gyanakodtam mindenre, a motortarto bakoktol a kettostomegu lendkereken at a kipufogoig, de szerencsere ezek kozul semmihez nem nyultam, mert nem tudtam egyertelmuen azonositani a forrast. Kozben eszrevettem, hogy a bal elso lengescsillapitobol folyik az olaj, azaz egyertelmu volt a csere, es lass csodat, utana minden furcsa zorges, kopogas, stb. elmult.

A lengescsillapitok (pontosabban a felso veguk es az ott levo anya es toronyszilent rozsdasodasa) nepszeru tema volt itt kb. 8 eve. Akkor megneztem az enyemeket, es miutan eleg rondak voltak, tettem zsirt rajuk, es azota is igy voltak.


Maga a csere nem volt annyira veszes, foleg a jobb oldalon, miutan a balon kitanultam a szakmat :) A rugostag kivetele egyszeru, harom csavar megbontasan kivul csak a fekcsovet, ABS kabelt es a felso rogzito muanyag gyurut kell leszedni, aztan folytatodhat a mutet auton kivul. Itt van rola egy bovebb leiras:

http://opelmuhely.com/leiras-reszletei/208/elso_lengescsillapito_es_rugo_csere

A gyari verzioban az anya 21-es, a szar vegen pedig 7-es imbusz nyilas van, igy egy gyertyakulcs, aminek a nyakara ramegy a villaskulcs, elvileg jo lett volna a szetszedeshez, de mivel WD40-es aztatas utan sem akart mozdulni, a szerszamok eltorese helyett inkabb legkulccsal probalkoztam. Mint utobb kiderult, ezt valoszinuleg tul hamar feladtam, es flexre valtottam, ami utan latszott, hogy annyira azert nem szomoru a helyzet, igy a masik 
oldalt sikerult egy viszonylag hosszu legkulcsos gyotres utan szetszedni. De igy is sokkal rovidebb es tisztabb volt, mint a flex :)

Szoval a ronda kinezet ellenere szo sem volt arrol, hogy szeteses fenygetett volna, persze ettol meg elofordulhat, ld. pl. az idezett leirasban levo kepet.

A szilentek akar maradhattak is volna, de mivel az egyiket szetflexeltem, kicsereltem mindkettot, mert ha ranezesre jok is, a gumi reszek allapotat igy nehez felmerni. A toronycsapagyakat megtartottam, mert nem volt semmi bajuk, akarcsak a gumiknak es tavtartoknak.

Az uj lengescsillapitoknal a valtozatossag kedveert 22-es kulcs kellett az anyakhoz, es 6-os imbusz, de elvileg kaphato 21-es kulcsmeretu M14-es anya (M14 SW21 neven keresendo), amivel mukodne a gyertyakulcsos trukk es meg lehetne huzni az eloirt, 80 Nm-es nyomatekra. A gyakorlatban ezt valoszinuleg nem sokan csinaljak, en is csak legkulccsal huztam meg :)

  • Like 1
  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Visszaterve a toronyszilent ugyre, regebben probaltuk kitalalni, hogy jut bele a viz, es volt olyan otlet, hogy a motorhazteton pont folotte levo lukbol megy le. Nalam hosszu idon at le voltak ezek a lukak ragasztva papirral, amin egyetelmuen latszott volna, ha viz erte, de nem volt ilyen nyom.

Most bekukkantottam a kapakok ala: a jobb oldal szaraz volt, de a bal toronyszilentben volt eleg sok viz. A kiszedett peldanyt nezegetve nem tudom elkepzelni, hogy alulrol juthatna be.

Jobb hijan marad az, hogy ha a menetszel oldalrol presel be vizet a kupak ala, az be tud folyni. Kedden eleg sokat mentem abban a rusnya esoben, akkor azhatott be. Fogom tovabb nezegetni, es tesztelem a kupak pereme ala rakott papirral.

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
On 2019. 11. 14. at 20:34, csaba66 írta:

Jobb hijan marad az, hogy ha a menetszel oldalrol presel be vizet a kupak ala, az be tud folyni. Kedden eleg sokat mentem abban a rusnya esoben, akkor azhatott be. Fogom tovabb nezegetni, es tesztelem a kupak pereme ala rakott papirral.

Pontosan ez tortent a csutortoki esoben, raadasul most mindket oldalra bejutott egy kis viz.

https://opel.7zap.com/en/car/a04/k/0/24-1/?detail=13142522

Innen kiderul, hogy harom cikkszam van ehhez a szerencsetlen kupakhoz, mert ketszer sem sikerult eltalalni... Az elso a 12-es, "kalapos", a masodik a 13-as, lapos. Nekem ez utobbi van, de muanyag, igy be tud menni ala a viz. 

A harmadik fajta ugy tunik, gumibol van, es talan tenyleg vizzaro:

https://cromax.hu/porvedo_kupak_toronycsapagy_fole_opel_astra_h_zafira_b_91966

Egyelore tettem alajuk egy-egy O gyurut, aztan ha ez sem valik be, akkor veszek majd...

Link to comment
Megosztás:

  • 4 months later...

Sziasztok.Van ez a két csavar a kormányszervónál ahol szivárog az olaj.Azt szeretném kérdezni hogy mi ez a két csavar? Gondolom ezek mögött lehet valami tömítés amit ki kellene cserélni.Nyugodtan kicsavarhatom hogy kicseréljem a tömítést vagy nagy bajt okozok vele? Előre is köszönöm a választ.

 

Módosítva : Norbi78
Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Sziasztok!

Egy ideje ropogást hallok lassú menetben kormányzás közben, valamint olykor-olykor álló helyzetben, kormánytekergetés közben szintén. Mi lehet a probléma? Gondoltam, hogy esetleg a kormánymű fogasléc kopott és amiatt ropog, de akkor nem kellene mindig csinálnia? Van úgy, hogy reggel mikor indulok semmi hangja nincs. Féltengelyre gyanakodtam még, de ezt elvetném az állóhelyzeti ropogás miatt, meg talán kicsit másképp ropog, mint a féltengely szokott. Hogyan tudnék meggyőződni erről? Olvasgattam, hogy ki kell szednem az egész bölcsőt ahhoz, hogy kijöjjön a kormánymű. Ez valóban így van? Köszi előre is. G.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, huggybear írta:

Sziasztok!

Egy ideje ropogást hallok lassú menetben kormányzás közben, valamint olykor-olykor álló helyzetben, kormánytekergetés közben szintén. Mi lehet a probléma? Gondoltam, hogy esetleg a kormánymű fogasléc kopott és amiatt ropog, de akkor nem kellene mindig csinálnia? Van úgy, hogy reggel mikor indulok semmi hangja nincs. Féltengelyre gyanakodtam még, de ezt elvetném az állóhelyzeti ropogás miatt, meg talán kicsit másképp ropog, mint a féltengely szokott. Hogyan tudnék meggyőződni erről? Olvasgattam, hogy ki kell szednem az egész bölcsőt ahhoz, hogy kijöjjön a kormánymű. Ez valóban így van? Köszi előre is. G.

Üdv!

A talpascsapszegeket nézd meg, mielőtt kormányművet bontasz.

Módosítva : Frankie64
Link to comment
Megosztás:

9 perce, Frankie64 írta:

Üdv!

A talpascsapszegeket nézd meg, mielőtt kormányművet bontasz.

Hogyan tudom azt ellenőrizni? Ránézésre nem szakadt a gumija illetve aknából ha mozgatom az autót nem látok különöset? Esetleg emeljem meg és úgy mozgassam a kereket? Nagyon köszi. G.

Link to comment
Megosztás:

14 órája, huggybear írta:

Hogyan tudom azt ellenőrizni? Ránézésre nem szakadt a gumija illetve aknából ha mozgatom az autót nem látok különöset? Esetleg emeljem meg és úgy mozgassam a kereket? Nagyon köszi. G.

Sziasztok!

Megnéztem délelőtt az autót, felemeltem, mozgattam a kereket, 9-12 órás fogásban és 6-12-ben is, feszegettem pajszerral is, de semmi. Szerintem a talpas rendben van. A ropogás nem tudom honnan jön, de nem onnan. Amit észrevettem, hogy a toronycsapágy kupakját levéve tetemes rozsda fogadott, így azt szét kell szednem, mielőtt a lengéscsillapítóm napvilágot lát a motorháztetőn keresztül. Lehet az, hogy a rozsda miatt tönkre ment a csapágy és az morog? Fura, hogy nem mindig adja, van, hogy mennem kell egy kicsit az autóval ha ezt a ropogó hangot akarom hallani. Mit tanácsoltok, mit nézzek még meg? Előre is köszi. G.

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 06. 07. at 13:19, huggybear írta:

Sziasztok!

Megnéztem délelőtt az autót, felemeltem, mozgattam a kereket, 9-12 órás fogásban és 6-12-ben is, feszegettem pajszerral is, de semmi. Szerintem a talpas rendben van. A ropogás nem tudom honnan jön, de nem onnan. Amit észrevettem, hogy a toronycsapágy kupakját levéve tetemes rozsda fogadott, így azt szét kell szednem, mielőtt a lengéscsillapítóm napvilágot lát a motorháztetőn keresztül. Lehet az, hogy a rozsda miatt tönkre ment a csapágy és az morog? Fura, hogy nem mindig adja, van, hogy mennem kell egy kicsit az autóval ha ezt a ropogó hangot akarom hallani. Mit tanácsoltok, mit nézzek még meg? Előre is köszi. G.

Ha a talpas rendben van az jó, mert ki tud szakadni az is. Toronycsapágyról régebben volt szó, még képek is voltak átszakad példányról, szóval az is simán lehet ropogós. Ki kell akasztani a kormányösszekötő gömbfejet, és kézzel forgatni a gólyalábat, természetesen felemelve, kerék nélkül, esetleg lengőkar alatt megtámasztva, mint amikor terhelve van.  

Link to comment
Megosztás:

15 perce, Frankie64 írta:

Ha a talpas rendben van az jó, mert ki tud szakadni az is. Toronycsapágyról régebben volt szó, még képek is voltak átszakad példányról, szóval az is simán lehet ropogós. Ki kell akasztani a kormányösszekötő gömbfejet, és kézzel forgatni a gólyalábat, természetesen felemelve, kerék nélkül, esetleg lengőkar alatt megtámasztva, mint amikor terhelve van.  

Szia!

Remek ötlet, köszönöm a tippet, ez nem jutott eszembe, így ki tudom szűrni a toronycsapágy hibát. Holnap le is kapom a kereket aztán ránézek. Este jelentkezem. Köszi még egyszer. G.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! 

Úgy hozta az élet h cserélni kell a két szélső gömbfejet valamint a belső kormányösszekötő gömbfejet (axial csukló?) is. Merthogy lóg. Nem sokat érzékelek a problémából talán mert annyira nem rossz még - két éve ezt hallgatom minden szervizben h lóg -, szóval nem tudom mi a következménye ha tényleg beütne a krach. 

Nézegetvén a webshopokat, a belső gömbfejre lehet szűrni h a kormánymű ZF vagy TRW. Ezt viszont nem tudom. Hol tudnék utánajárni? 

Astra h 15 felni 1.4 benzin 2007. 

Köszi a választ 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Peter80 írta:

Sziasztok! 

Úgy hozta az élet h cserélni kell a két szélső gömbfejet valamint a belső kormányösszekötő gömbfejet (axial csukló?) is. Merthogy lóg. Nem sokat érzékelek a problémából talán mert annyira nem rossz még - két éve ezt hallgatom minden szervizben h lóg -, szóval nem tudom mi a következménye ha tényleg beütne a krach. 

Nézegetvén a webshopokat, a belső gömbfejre lehet szűrni h a kormánymű ZF vagy TRW. Ezt viszont nem tudom. Hol tudnék utánajárni? 

Astra h 15 felni 1.4 benzin 2007. 

Köszi a választ 

Szia.

Jó volna pontosítani hogy mit kell cserélni.Egy szélső gömbfej van csak ez a kormány összekötő gömbfej.Van a talpas vagy trapéz gömbfej ez meg a lengőkaron van .Van a stabilizáló rud gömbfej /kutyacsont/.Az axiál csukló meg a féltengely csukló külső belső.Mindkét vége lehet hibás.Főleg kanyarokban alátekert kormánynál érezhető kattogás vagy váltásnál a belső csuklónál erős csattanás vagy rántás érezhető.Külső gömbfejeknél inkább rossz úton hallható kopogás fémes kopogás hallható.

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 06. 08. at 20:38, huggybear írta:

Szia!

Remek ötlet, köszönöm a tippet, ez nem jutott eszembe, így ki tudom szűrni a toronycsapágy hibát. Holnap le is kapom a kereket aztán ránézek. Este jelentkezem. Köszi még egyszer. G.

Sziasztok!

Ma sikerült nekiállnom a toronycsapágy ellenőrzésének, de nem "mertem" kiszedni a külső kormány összekötőt, mert nincs a menetes rész közepében kulcsnyílás, így ha megfordul mikor szedem szét, akkor nem fogom tudni szorosra húzni, tehát nem fogom tudni összerakni. Jól gondolom? Lehet veszek egy új gömbfejet aztán szétszedem utána és akkor nem lehet gond. A szilentet mindenképp cserélni akarom mert csúnya rozsdás és félek, hogy kiszakad. Mit gondoltok? Köszi. G.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, huggybear írta:

Sziasztok!

Ma sikerült nekiállnom a toronycsapágy ellenőrzésének, de nem "mertem" kiszedni a külső kormány összekötőt, mert nincs a menetes rész közepében kulcsnyílás, így ha megfordul mikor szedem szét, akkor nem fogom tudni szorosra húzni, tehát nem fogom tudni összerakni. Jól gondolom? Lehet veszek egy új gömbfejet aztán szétszedem utána és akkor nem lehet gond. A szilentet mindenképp cserélni akarom mert csúnya rozsdás és félek, hogy kiszakad. Mit gondoltok? Köszi. G.

Hali.Nem fog megfordulni .Jól bele van ékelődve a kúpba.Nyugodtan letekerheted az anyát .Ha van gömbfej kinyomód akkor azzal ki tudod nyomatni .Ha nincs akkor még az anya levétele előtt kalapáccsal felfelé kiütni.Ha esetleg megmozdul forogni a tetejére kell koppintani hogy befeszüljön a kúpba.Nemrég cseréltem.Ha jól emlékszem 18-as kulcs kell hozzá .

Módosítva : kingblue
Link to comment
Megosztás:

On 2020. 06. 10. at 19:41, kingblue írta:

Szia.

Jó volna pontosítani hogy mit kell cserélni.Egy szélső gömbfej van csak ez a kormány összekötő gömbfej.Van a talpas vagy trapéz gömbfej ez meg a lengőkaron van .Van a stabilizáló rud gömbfej /kutyacsont/.Az axiál csukló meg a féltengely csukló külső belső.Mindkét vége lehet hibás.Főleg kanyarokban alátekert kormánynál érezhető kattogás vagy váltásnál a belső csuklónál erős csattanás vagy rántás érezhető.Külső gömbfejeknél inkább rossz úton hallható kopogás fémes kopogás hallható.

Kicsit pontosítva a leírásodon, a kormányművön lévő csuklók is axiál csuklók, és azok is tönkre tudnak menni, csak ritkábban mint a külsők. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Frankie64 írta:

Kicsit pontosítva a leírásodon, a kormányművön lévő csuklók is axiál csuklók, és azok is tönkre tudnak menni, csak ritkábban mint a külsők. 

Az elég ritkán szokott tönkre menni.Így igaz.A külső főleg a jobbos nyilván ami gyakoribb.

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 06. 11. at 17:14, huggybear írta:

Sziasztok!

Ma sikerült nekiállnom a toronycsapágy ellenőrzésének, de nem "mertem" kiszedni a külső kormány összekötőt, mert nincs a menetes rész közepében kulcsnyílás, így ha megfordul mikor szedem szét, akkor nem fogom tudni szorosra húzni, tehát nem fogom tudni összerakni. Jól gondolom? Lehet veszek egy új gömbfejet aztán szétszedem utána és akkor nem lehet gond. A szilentet mindenképp cserélni akarom mert csúnya rozsdás és félek, hogy kiszakad. Mit gondoltok? Köszi. G.

A toronyszilentekrol lengescsillapito csere kapcsan irtam nem olyan regen, de most hirtelen nem talalom... A lenyeg az, hogy hiaba volt eleg rozsdas az anya es kornyeke, a szilentek egyaltalan nem voltak rossz allapotban. Nem okvetlenul kellett volna cserelnem, de az egyiket szetflexeltem, es amugy is meg voltak veve az ujak :)

Eppen csak a szememet nem bokte ki a bovebb mesem a szilentrol: https://www.opelforum.hu/topic/2015-fék-futómű-kormánymű/?page=15&tab=comments#comment-1099059

 

Módosítva : csaba66
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok!

Akad egy elég idegesítő nyűgöm, reménykedem benne, hogy valakinek akad tapasztalata, mert a szervizekben eddig többnyire csak közölték, hogy "hát ezt nem tudjuk megállapítani..."
Astra H Caravan (Z16XER), a bal oldalon (vélhetően elöl, de elég nehezen kivehető vezetés közben) vinnyog valami guruláskor. Olyasmi hang, mint a féknyikorgás, de folyamatos, és nem változik fékezéssel. Gyanítom, felmelegszik valami, mert hosszabb állás után csöndben van, néhány kilométer után kezd rá, és a melegedés gyanút erősíti az is, hogy ha tűző napon áll a kocsi, elég pár száz méter is. Hallottam a különböző szerelőktől mindent, gumialkatrészekre is fogták már a hangot, megállapítani tényszerűen azonban egyiküknek sem sikerült semmit, hiába húzták-vonták-forgatták emelőn is. Én kerékcsapágyra gyanakodnék, de semmilyen sebességtartományban sincs az a jellegzetes búgó hangja, más tünete sincsen, ami erre utalna. A legutóbbi szerelő azon a véleményen volt, hogy járjak vele tovább, amíg nem ad valami megfoghatóbb hibát, de egyfelől nyugtalanít a dolog, másfelől halálosan ciki így közlekedni az autóval, a leghányatottabb sorsú borsodi kubikostalicska is halkabb... Van esetleg valamilyen tippetek?

Köszi előre is!

Módosítva : DogG
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.