Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fék, futómű, kormánymű


forumadmin

Recommended Posts

On ‎2016‎.‎05‎.‎27‎. at 13:22, sasa58 írta:

Azért ezen már túl vagyunk. Gondolhatod, hogy betét+tárcsa cserénél ki lett minden tisztogatva és lepróbálva, az emelőn minden tökéletesen működött. Egy hét múlva fékfolyadék csere, szintén minden o.k. Menet közben viszont fog a fék. Most egy elég neves szervizben 3 szerelő két órán keresztül vizsgálgatta, valami  tesztprogramról is beszéltek, próbaút is volt. Végül az ABS kocka hibára gyanakodtak. Mindenféle vélemény elhangzott a fékcsőtől a munkahengeren át a főfékhengerig.  

Nálad is felmerült az ABS kocka? Mindegy hétfőn minden kiderül.

Lassan én is profi leszek.:)

Na szóval megvolt az ABS kocka csere, légtelenítéssel, programozással. De ... a hiba maradt. Igaz enyhébben fog be a fék és ritkábban, de ez nem nagyon vigasztal, jövő héten újabb kör. Érdekes az autó viszont rugalmasabb lett, most vagy azért, mert tényleg kevésbé fogja vissza a fék, vagy azért mert az ECU-ba is belenyúltak.

Link to comment
Megosztás:

4 hours ago, sasa58 said:

Na szóval megvolt az ABS kocka csere, légtelenítéssel, programozással. De ... a hiba maradt. Igaz enyhébben fog be a fék és ritkábban, de ez nem nagyon vigasztal, jövő héten újabb kör. Érdekes az autó viszont rugalmasabb lett, most vagy azért, mert tényleg kevésbé fogja vissza a fék, vagy azért mert az ECU-ba is belenyúltak.

Programozas alatt ilyenkor az ertendo, hogy a regi ABS vezerlot letanitjak, az ujat fel, esetleg be kell allitani valamilyen ertekeket, de a motor vezerlesevel kapcsolatban nem valtozik semmi.

Mi lesz az ujabb kor? Fofekhenger?

Link to comment
Megosztás:

1 óra, csaba66 írta:

Programozas alatt ilyenkor az ertendo, hogy a regi ABS vezerlot letanitjak, az ujat fel, esetleg be kell allitani valamilyen ertekeket, de a motor vezerlesevel kapcsolatban nem valtozik semmi.

Mi lesz az ujabb kor? Fofekhenger?

Azért gondoltam, hogy belenyúltak az ECU-ba, mert a BC1 és BC2 is lenullázódott. Miért nullázták volna le külön. Bár lehet, hogy csak levették az akkumulátor sarut. Pipa is voltam miatt, mert a BC1 megvétel óta mutatta a megtett km-t és fogyit.

Hogy mi lesz a következő lépés, hát azt én is szeretném tudni, de majd a "szakemberek" megmondják, csak ne kerüljön sokba. Lehet, hogy most kezdik a másik végéről: munkahenger, fékcső, főfékhenger. Mondjuk elég morcos vagyok, hogy a legdrágább alkatrésszel kezdték.:angry:

Módosítva : sasa58
Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, sasa58 said:

Azért gondoltam, hogy belenyúltak az ECU-ba, mert a BC1 és BC2 is lenullázódott. Miért nullázták volna le külön. Bár lehet, hogy csak levették az akkumulátor sarut. Pipa is voltam miatt, mert a BC1 megvétel óta mutatta a megtett km-t és fogyit.

Az akkut ilyen munkaknal le kell kotni, bar ezzel nalam csak a BC1 nullazodik (persze lehet, hogy kelloen hosszu ido utan a BC2 is). Viszont a BC adatai nem a motorvezerloben tarolodnak, szoval ennyibol nem kovetkezik, hogy barmit valtoztattak volna rajta (amugy sem igen van mit, illetve azt mar chip tuningnak hivjak, es kemeny penzekert csinaljak, nem csak ugy mellesleg).

 

Link to comment
Megosztás:

9 perce, csaba66 írta:

Az akkut ilyen munkaknal le kell kotni, bar ezzel nalam csak a BC1 nullazodik (persze lehet, hogy kelloen hosszu ido utan a BC2 is). Viszont a BC adatai nem a motorvezerloben tarolodnak, szoval ennyibol nem kovetkezik, hogy barmit valtoztattak volna rajta (amugy sem igen van mit, illetve azt mar chip tuningnak hivjak, es kemeny penzekert csinaljak, nem csak ugy mellesleg).

 

No igen, igazad van. A számlán volt egy olyan sor, hogy programozás (szép pénzt kértek érte) és én automatikusan az ECU programozására gondoltam.

Akkor valószínűleg mégis használt valamit az ABS kocka csere és azért érzem fürgébbnek a kocsit, mert kevésbé fogja a fék. Az is lehet, hogy egy ABS légtelenítés is elég lett volna. Jól gondolom, hogy az ABS -t külön kell légteleníteni? Fékolajcserénél le lett a rendszer légtelenítve és lehet, hogy akkor levegősödött fel az ABS? Lehet, hogy hülyeség, csak kombinálok itt.

Link to comment
Megosztás:

20 órája, sasa58 írta:

No igen, igazad van. A számlán volt egy olyan sor, hogy programozás (szép pénzt kértek érte) és én automatikusan az ECU programozására gondoltam.

Akkor valószínűleg mégis használt valamit az ABS kocka csere és azért érzem fürgébbnek a kocsit, mert kevésbé fogja a fék. Az is lehet, hogy egy ABS légtelenítés is elég lett volna. Jól gondolom, hogy az ABS -t külön kell légteleníteni? Fékolajcserénél le lett a rendszer légtelenítve és lehet, hogy akkor levegősödött fel az ABS? Lehet, hogy hülyeség, csak kombinálok itt.

Kulon nem kell, de legtelenites kozben legalabb 2 barig kell felmenni, hogy az ABS is legtelenitodjon (ezert nem eleg a pedalnyomkodos modszer).

Azt irtad, hogy csak bizonyos szamu fekezes utan jon elo a hiba, vagyis nem egy fix valami. Ebbe az is belefer, hogy a rendszer megbontasa es egy alkatresz kicserelese utan maskepp fog viselkedni (meg ha a hiba elsodleges oka nem is a cserelt alkatresz, de azert tud modositani valamit a torteneten).

Ami a szep penzt illeti, egy olajcserenel (meg ha valaki nem is tudja, vagy akarja maga megcsinalni), eleg pontosan fel lehet merni, hogy mi kell hozza, es realisan mennyi ideig tart. A "programozas" a tobbseg szamara nem ilyen, hanem egy misztikus dolog, amiert nagyot lehet szakitani. Sokaig nem tart, igy ez nem indokol magas arat, de draga eszkozok kellhetnek hozza (bar sokmindenhez eleg az OpCom is), no meg a "szakertelmet" is meg kell fizetni.

 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, csaba66 írta:

Kulon nem kell, de legtelenites kozben legalabb 2 barig kell felmenni, hogy az ABS is legtelenitodjon (ezert nem eleg a pedalnyomkodos modszer).

Azt irtad, hogy csak bizonyos szamu fekezes utan jon elo a hiba, vagyis nem egy fix valami. Ebbe az is belefer, hogy a rendszer megbontasa es egy alkatresz kicserelese utan maskepp fog viselkedni (meg ha a hiba elsodleges oka nem is a cserelt alkatresz, de azert tud modositani valamit a torteneten).

Ami a szep penzt illeti, egy olajcserenel (meg ha valaki nem is tudja, vagy akarja maga megcsinalni), eleg pontosan fel lehet merni, hogy mi kell hozza, es realisan mennyi ideig tart. A "programozas" a tobbseg szamara nem ilyen, hanem egy misztikus dolog, amiert nagyot lehet szakitani. Sokaig nem tart, igy ez nem indokol magas arat, de draga eszkozok kellhetnek hozza (bar sokmindenhez eleg az OpCom is), no meg a "szakertelmet" is meg kell fizetni.

 

Az is lehet, hogy az első szervizben baxták el, mert csak 1,5 barral nyomatták meg légtelenítésnél. Ha belegondolok utána lett rosszabb, és most az ABS csere után csak visszaállt ez eredeti, kevésbé szar állapot. A legfurcsább jelenség, hogy a pedál kb. 1/4-ig történő benyomása (vagy rugdosása) oldja az enyhén szoruló féket. Most úgy néz ki, hogy mindkét első kereket fogja, ez a felnik melegedéséből, illetve az emelőn történő forgatásból érezhető a szerelők által is. Ebből kifolyólag a főfékhengert kizárták.

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 06. 01. at 15:45, Davee írta:

Képen a 21-es számú versenyző, kutyacsont a beceneve azért tettem idézőjelbe, stabilizátor rúd ahogy írtam azt is.

7.jpg

Volt ma időm levenni a két első kereket, megrángattam ezt a kutyacsontot (21-es a képen), és semmi rendellenest nem produkált, hangja sem volt (vagy aknából kéne a 12-est?). Viszont a féltengelyek mind a 2 kerék felől vízszintes vonalban lötyögnek picit, és ahogy megfogom a tárcsaféket és próbálni csavarás szerűen mozgatni, az is kotyog. Kérdésem hogy ezek lehetnek a problémára utaló dolgok?

Módosítva : beny158
Link to comment
Megosztás:

Üdv mindenkinek! Érdeklődöm, hogy van-e valakinek tapasztalata lengéscsillapítókkal kapcsolatban (Astra H Station Wagon 1.6 benzin)?

Olyan gátló érdekelne, ami jobban elnyeli az úthibákat, mint a jelenlegi. Nem száguldozni akarok, hanem komfortosabban utazni. Ha valaki tudna ilyet ajánlani, azt örömmel venném. 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On 2016. 06. 03. at 22:07, sasa58 írta:

Az is lehet, hogy az első szervizben baxták el, mert csak 1,5 barral nyomatták meg légtelenítésnél. Ha belegondolok utána lett rosszabb, és most az ABS csere után csak visszaállt ez eredeti, kevésbé szar állapot. A legfurcsább jelenség, hogy a pedál kb. 1/4-ig történő benyomása (vagy rugdosása) oldja az enyhén szoruló féket. Most úgy néz ki, hogy mindkét első kereket fogja, ez a felnik melegedéséből, illetve az emelőn történő forgatásból érezhető a szerelők által is. Ebből kifolyólag a főfékhengert kizárták.

Szia!

Nagyon érdekelne, hogy mi lett végül is a megoldás!

Link to comment
Megosztás:

4 órája, Zsolti25 írta:

Szia!

Nagyon érdekelne, hogy mi lett végül is a megoldás!

Na hát végső megoldás nincs (Végső megoldás: a halál. :))

Miután az ABS kocka csere sem oldotta meg a problémát, visszarakták a régit, és kicserélték a főfékhengert (egy bontottra). A fék ugyanúgy fogott. Ezek után jött a megvilágosodás, megpucolták mind a 4 féknyerget és lőn csoda: jobb lett, de nem tökéletes. A hátsók nagyon dzsuvásak voltak, az elsők kevésbé, mert 1,5 hónapja volt féktárcsa+betét cserém, amikor is megpucolták valamelyest. A szervíz azzal védekezett, hogy én mondtam ezt a cserét és a pucolást és ők nem is gondoltak rá, hogy meg kellene tisztogatni. Na most a kocsi náluk volt először 2,5 órát, majd egy teljes napot, majd 3 napot, majd még egy napot és idáig jutottunk. A fék enyhén most is fog (beragad) néha, de sokkal jobb, mint volt, egyelőre nem foglalkozok tovább az üggyel.

Az anyagi része úgy történt, hogy először levettek egy bizonyos összegre, utána már nem fizettem többet. Még azt is mondhatnám, hogy korrektek voltak, csak 4 napig fölöslegesen buzerálták a kocsit, mert ez a tisztogatás mindössze 2.5 óra (!) volt munkalap szerint.

Módosítva : sasa58
Link to comment
Megosztás:

1 óra, sasa58 írta:

Na hát végső megoldás nincs (Végső megoldás: a halál. :))

....

Az anyagi része úgy történt, hogy először levettek egy bizonyos összegre, utána már nem fizettem többet. Még azt is mondhatnám, hogy korrektek voltak, csak 4 napig fölöslegesen buzerálták a kocsit, mert ez a tisztogatás mindössze 2.5 óra (!) volt munkalap szerint.

Én az előző oldalon megmondtam, hogy ez a baj :)

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Zsolti25 írta:

Én az előző oldalon megmondtam, hogy ez a baj :)

Oké, de akkor most miért fog még mindig? Féknyereg, de mindkettő?

8-10 km-es átlagos városi úton, minimális fékezéssel normális az, hogy mindkét első felnim (gyári acél) majdnem forró, a féktárcsákhoz meg odasül az újjam?

Módosítva : sasa58
Link to comment
Megosztás:

8 órája, sasa58 írta:

Oké, de akkor most miért fog még mindig? Féknyereg, de mindkettő?

8-10 km-es átlagos városi úton, minimális fékezéssel normális az, hogy mindkét első felnim (gyári acél) majdnem forró, a féktárcsákhoz meg odasül az újjam?

Na ha holnap nem felejtem el lecsekkolom ezt az enyémnél... Melóm pont ilyesmi távolságra van.

Link to comment
Megosztás:

7 órája, telo írta:

Na ha holnap nem felejtem el lecsekkolom ezt az enyémnél... Melóm pont ilyesmi távolságra van.

Köszi, ez délután 30 fok körüli hőmérsékletnél érvényes, reggel nem ennyire durva, akkor csak jó meleg a felnim. (Saccra: reggel 40-50 fokos, délután 60-70)

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, sasa58 írta:

Köszi, ez délután 30 fok körüli hőmérsékletnél érvényes, reggel nem ennyire durva, akkor csak jó meleg a felnim. (Saccra: reggel 40-50 fokos, délután 60-70)

Na megnyugtatlak, reggel 26.5 fok kinti hőmérséklettel, enyhe fékezésekkel: felni meleg (kezedet rajta tudod tartani), tárcsa: g*ci forró így is :)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On ‎2016‎.‎06‎.‎23‎. at 8:42, telo írta:

Na megnyugtatlak, reggel 26.5 fok kinti hőmérséklettel, enyhe fékezésekkel: felni meleg (kezedet rajta tudod tartani), tárcsa: g*ci forró így is :)

Azért olyan nagyon nem nyugtattál meg, mert nekem majdnem forró a felnim, néha épp hogy rajta tudom tartani  a kezem. Na jó ez nem egy pontos meghatározás, valahogy meg kéne mérni.

Link to comment
Megosztás:

35 perce, sasa58 írta:

Azért olyan nagyon nem nyugtattál meg, mert nekem majdnem forró a felnim, néha épp hogy rajta tudom tartani  a kezem. Na jó ez nem egy pontos meghatározás, valahogy meg kéne mérni.

Jó, nekem azért egyrészt könnyűfém 17-es a felnim (lásd a képeim között), ami valójában ugye nagyobb is meg nehezebb is meg más anyagú is mint a lemez, másrészt meg télleg nagyon enyhéket fékeztem... Így simán bármeddig rajta tudtam tartani a kezem. A tárcsán viszont egyetlen másodpercig sem. Az út 8.2 km volt amúgy és Bp-en belül kizárólag.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Üdv mindenkinek!

Segítséget kérek!   Nyomtávrúd, féktárcsa és betét csere / Textar/ után, az első fékek felől kb.150km megtétele után, enyhe fékezéskor furcsa hangot lehet hallani az első kerekek irányából. Arra emlékeztet, mint amikor a kerékpár megforgatott kerekeinél a küllőhöz érintünk valami fémet. Szerelőnél ismét átnézve minden, fellazulva nincs semmi, bele nem ér forgó alkatrészhez semmi. Fékhatás jó, a hang egyre erősödik.

/ Az első féktárcsa hűtött kivitel, motor 1.6XER , 100.000km.-nél. csere után futóműállítás szervizben megtörtént. /  

Mit keressünk rajta, mi okozhatja a hangot????

Link to comment
Megosztás:

On 2016. 07. 02. at 9:06, zsombi01 írta:

Üdv mindenkinek!

Segítséget kérek!   Nyomtávrúd, féktárcsa és betét csere / Textar/ után, az első fékek felől kb.150km megtétele után, enyhe fékezéskor furcsa hangot lehet hallani az első kerekek irányából. Arra emlékeztet, mint amikor a kerékpár megforgatott kerekeinél a küllőhöz érintünk valami fémet. Szerelőnél ismét átnézve minden, fellazulva nincs semmi, bele nem ér forgó alkatrészhez semmi. Fékhatás jó, a hang egyre erősödik.

/ Az első féktárcsa hűtött kivitel, motor 1.6XER , 100.000km.-nél. csere után futóműállítás szervizben megtörtént. /  

Mit keressünk rajta, mi okozhatja a hangot????

Mennyire nyomod a féket ilyenkor? A hűtő bordás féktárcsa hajlamos az intenzív fékezéskor "búgó" hangot kiadni....Látom már, "enyhe".....nekem ad búgó hangot, de nekem akkor, ha komolyan fékezem.....Lehet a Texar-nál jobban jön a hang.... Csapágy akkor lenne, ahogy Zsolti25 írta. Kanyarodáskor változna a hangja....és a sebesség növelésével erősödne....

A "Fékhatás jó, a hang egyre erősödik." csak fékezéskor hallani? Vagy folyamatosan? (a folyamatost úgy értem, hogy fékezés nélkül is jön hang?

De szerintem úgy lesz, ahogy előrébb írtam. A fékezéskor, ahogy intenzívebben nyomod, erősödik a hang. Ez ilyen.....

Módosítva : Maybal
Link to comment
Megosztás:

Köszi mindenkinek az eddigi hozzászólásokat!

2 órája, Maybal írta:

Mennyire nyomod a féket ilyenkor? A hűtő bordás féktárcsa hajlamos az intenzív fékezéskor "búgó" hangot kiadni....Látom már, "enyhe".....nekem ad búgó hangot, de nekem akkor, ha komolyan fékezem.....Lehet a Texar-nál jobban jön a hang.... Csapágy akkor lenne, ahogy Zsolti25 írta. Kanyarodáskor változna a hangja....és a sebesség növelésével erősödne....

A "Fékhatás jó, a hang egyre erősödik." csak fékezéskor hallani? Vagy folyamatosan? (a folyamatost úgy értem, hogy fékezés nélkül is jön hang?

De szerintem úgy lesz, ahogy előrébb írtam. A fékezéskor, ahogy intenzívebben nyomod, erősödik a hang. Ez ilyen.....

Nem hiszem, hogy a hűtőbordák miatt csinálja, mert a kb. 5-10km/h sebességnél tudja produkálni. Csak fékezéskor hallatszik, de nem erős fékre kell gondolni, inkább csak polírozzák a fékpofák a tárcsát amikor hallatszik.  Nem jelentkezik erős, intenzív fékezéskor sem, csak egy bizonyos erősségű fékpedálnyomásnál, olyan mint amikor berezonál valami, ami nincs lerögzítve rendesen.  Ja, hátrafelé menetkor történő fékezéskor csendben van a bitang!  

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.