Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


forumadmin

Recommended Posts

Sziasztok, 

Van egy digitklímás astra H Z14XEP-m (2004)

A hibajelensége a klímának, amiben segítséget szeretnék kérni: 

Teszi a dolgát a rendszer szorgosan, egészen addíg mig a gáz eléggé magas nyomású lesz benne (10-15perc).

Ezután a nyomáskapcsoló lekepacsolja a kompresszort.

Itt jön a csavar, többet nem hajlandó visszakapcsolni, csak amíg teljesen ki nem hűl a rendszer (jellemzően másnapra).

Ha jól sejtem, ez nyomáskapcsoló probléma, vagy esetleg a gázhűtőkör elégtelensége.(Egyébként amíg tolja a hideget, addig szorogsan ki/be kapcsolgat a venti, ezért ebben nem hiszek annyira.)

OP-COM a héten érkezik kínából, van valami mód arra hogy diagnosztizáljam vele a nyomáskapcsoló hibáját?

Illetve, ha valóban az a ludas, cserélhető ez a gázkör megbontása nélkül? (otthon, némi műszaki érzékkel)

Köszönöm hogy elolvastad!

Link to comment
Megosztás:

20 órája, adam.fenyvesi94 írta:

Teszi a dolgát a rendszer szorgosan, egészen addíg mig a gáz eléggé magas nyomású lesz benne (10-15perc).

Ezután a nyomáskapcsoló lekepacsolja a kompresszort.

Itt jön a csavar, többet nem hajlandó visszakapcsolni, csak amíg teljesen ki nem hűl a rendszer (jellemzően másnapra).

Mibol gondolod, hogy ez tortenik? 

Klasszikus ertelemben vett nyomaskapcsolo nincs, csak nyomas szenzor (az abran 14.), aminek a jele alapjan az elektronika letilthatja a kompresszort. Alatta van egy szelep (12.), aminek nem tudom, mi a szerepe, talan pont az, hogy minimalis gazveszteseggel lehessen cserelni a szenzort.

https://opel.7zap.com/en/car/a04/c/6/8-0/

Az OpCommal a nyomast nezd, vegig, motor inditas elott is, aztan amikor megy es leall a klima. Az is lehet, hogy nincs eleg gaz a rendszerben, azert kapcsol le.

A nyomas nem tud tul nagy lenni, mert a gaz reszben cseppfolyos. Regebben regeltem itt arrol, hogy amig van cseppfolyos resz, addig a nyomas csak a homerseklettol fugg, tehat a szenzor jele csak tul keves gaz eseten erdekes; olyan nincs, hogy "jajj, tul nagy a nyomas, alljunk le".

Link to comment
Megosztás:

Ma sikerült megoldani a problémát a nyomásszenzor cseréjével. Valóban a szenzor tiltotta a kompresszort. Igen, a szelep lényege hogy a gázkör bontása nélkül cserélhető legyen a szenzor. :)

A nyomásszenzor alacsony és magas nyomást is figyel tudtommal, ezért van 3 vezetéke.( Elnézést ha rosszul tudom, valahonnan ez dereng)

Igen az lemaradt hogy azt ellenőriztem, sőt, pont előtte pár nappal mértem befújt hőfokot, 4.9 Celsius volt.

Az én olvasatomban a szelep felső határérték körül generálta a hibát, mert nem indította el a ventillátort ekkor már(ezt tapasztaltam), ezért  a hűtés nem volt elegendő a gáznak, ami addig melegedett mig a nyomásszenzor letiltotta a kompresszort, és az egész klímát.

Amint kihűlt a rendszer a szelep visszaesett, és megint ment flottul minden, míg el nem érte a hőfokot.

Ha csacsiság az egész, kérlek javítsd ki, nehogy az erre tévedő fórumozók fals infót olvassanak! :)

Link to comment
Megosztás:

27 perce, adam.fenyvesi94 írta:

Ma sikerült megoldani a problémát a nyomásszenzor cseréjével. Valóban a szenzor tiltotta a kompresszort. Igen, a szelep lényege hogy a gázkör bontása nélkül cserélhető legyen a szenzor. :)

A nyomásszenzor alacsony és magas nyomást is figyel tudtommal, ezért van 3 vezetéke.( Elnézést ha rosszul tudom, valahonnan ez dereng)

 

Az én olvasatomban a szelep felső határérték körül generálta a hibát, mert nem indította el a ventillátort ekkor már(ezt tapasztaltam), ezért  a hűtés nem volt elegendő a gáznak, ami addig melegedett mig a nyomásszenzor letiltotta a kompresszort, és az egész klímát.

Amint kihűlt a rendszer a szelep visszaesett, és megint ment flottul minden, míg el nem érte a hőfokot.

A szenzor egyszeruen nyomast mer, majd meglatod, az OpCom azt irja ki, hany kPa :)

Ha szenzor cseretol javult meg, akkor miert lett volna a szelep hibas?  A rajz alapjan ez egy egyszeru mechanikus szelep, nem indit semmit, csak bent tartja a gazt, ha leveszed a szenzort.

Valoszinuleg a szenzor fals ertekeket adott, amitol meghulyult az egesz rendszer. De minden kapcsolgatast az elektronikus vezerles intez, a szenzor csak egy nyomaserteket (precizebben szolva egy annak megfelelo feszultseget) ad. A harom vetezek: test, tapfesz, jel.

 

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...
  • 3 months later...
4 órája, 8x57js írta:

Hello. Szerintetek most igy a hideg reggeleken ha klimaval indulunk es esetlegesen 20fokra allitom mig lekaparom a jeget az okoz e barmi problemat. Ugyertem ugyanugy a motortol veszi el a hőt?

 
Parasodasnak nyilvan jobb ha megy a klima de futeni ő fűt? 

Nem, ez a klima nem fut, az a motor hojevel megy, esetleg kiegeszito elektromos futessel, ha van. 

Ha megy a klima, azzal rontod a futest, mert hidegebb levegot kell felmelegiteni, persze karpotlasul kapsz paratlanitott levegot. De nem igazan van ertelme bekapcsolni, amig nincs zavaro parasodas, nekem szinte sosem kellett meg, eleg volt az a gomb, ami az elso ablakra tolja a levegot. Ahogy nezem, ilyen nincs manualis klima mellett.

Link to comment
Megosztás:

  • 7 months later...

Sziasztok!

Csak annyi lenne a kérdésem, hogy az első ülések alatt lévő szellőzőmandzsettáknak mi a GM száma? 7zap-pal nem hozza külön H Astrára, csak tippelek, hogy azonos a G Astrával, mert az elosztó cső ugyanaz, ellenben G Astránál megnézhető külön a mandzsetta is.

Módosítva : TomH
Link to comment
Megosztás:

1 óra, TomH írta:

Sziasztok!

Csak annyi lenne a kérdésem, hogy az első ülések alatt lévő szellőzőmandzsettáknak mi a GM száma? 7zap-pal nem hozza külön H Astrára, csak tippelek, hogy azonos a G Astrával, mert az elosztó cső ugyanaz, ellenben G Astránál megnézhető külön a mandzsetta is.

Mire gondolsz? https://opel.7zap.com/hu/car/a04/c/6/6-0/

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 06. 17. at 19:02, zotya975 írta:

Erre: Original Opel Astra G Caravan Manschette, Gehaeuse Luftverteilung hinten, rechts, links, € 10,- (4923 Lohnsburg) - willhaben

Ha 7zap-on megnézed ugyan ezt az oldalt G Astránál, akkor a mandzsettáknak van külön száma és a 9-es 10-es alkatrésznek a GM száma ugyan az a G és a H Astránál. Ezért gondolom, hogy akkor a mandzsetta is ugyan az.

Bocs ha nem fogalmazok egyértelműen, de a 3 gyerek meg az asszony is mindig nyenyerészik a fülembe. :)

Módosítva : TomH
Link to comment
Megosztás:

16 perce, TomH írta:

Erre: Original Opel Astra G Caravan Manschette, Gehaeuse Luftverteilung hinten, rechts, links, € 10,- (4923 Lohnsburg) - willhaben

Ha 7zap-on megnézed ugyan ezt az oldalt G Astránál, akkor a mandzsettáknak van külön száma és a 9-es 10-es alkatrésznek a GM száma ugyan az a G és a H Astránál. Ezért gondolom, hogy akkor a mandzsetta is ugyan az.

Bocs ha nem fogalmazok egyértelműen, de a 3 gyerek meg az asszony is mindig nyenyerészik a fülembe. :)

Igen a 9-10-e elosztó csövet hozza G-re és H-ra is akkor azt mondanám hogy a végébe a mandzsetta is ugyanaz. Mi lett vele? Vagy nem is volt bent? 

Link to comment
Megosztás:

6 órája, zotya975 írta:

Igen a 9-10-e elosztó csövet hozza G-re és H-ra is akkor azt mondanám hogy a végébe a mandzsetta is ugyanaz. Mi lett vele? Vagy nem is volt bent? 

Alapból nem volt benne. Akitől vettem csak nézett nagyot és mondta, hogy ha lesz nála bontani való autó akkor kapok. De most találtam ezt 10€-ért, nem pénz érte, ha tuti passzol. Éppen retrofittezek és zavar, hogy nincs benne, habár funkciója nem sok.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, TomH írta:

Alapból nem volt benne. Akitől vettem csak nézett nagyot és mondta, hogy ha lesz nála bontani való autó akkor kapok. De most találtam ezt 10€-ért, nem pénz érte, ha tuti passzol. Éppen retrofittezek és zavar, hogy nincs benne, habár funkciója nem sok.

Esetleg megnézheted bontóban is, nálunk van olyan hogy bemehetsz és lehet kószálni az autók között, aztán ha valamit meglátok, kiszedem odaviszem az öregnek és megmondja mennyi. 

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 06. 20. at 21:21, zotya975 írta:

Esetleg megnézheted bontóban is, nálunk van olyan hogy bemehetsz és lehet kószálni az autók között, aztán ha valamit meglátok, kiszedem odaviszem az öregnek és megmondja mennyi. 

Jó az ötlet, majd nézek felénk, habár errefelé ez nem annyira szokás. Vol egy G Astrám, elszakadt benne a fogasszíj. Simán bezúzták azt csövi. Amit tudtam kimentettem belőle.

Link to comment
Megosztás:

Most előjött egy újabb dolog. Amikor a szélvédőre irányítom a levegőt, akkor nyekergő hangot hallok a kilométeróra mögül. Volt már valakinek ilyen? Mi a baj és mi a megoldás? (Automata klíma továbbra is.)

Így blindre most nem sok időm szétkapni.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, TomH írta:

Most előjött egy újabb dolog. Amikor a szélvédőre irányítom a levegőt, akkor nyekergő hangot hallok a kilométeróra mögül. Volt már valakinek ilyen? Mi a baj és mi a megoldás? (Automata klíma továbbra is.)

Így blindre most nem sok időm szétkapni.

Üdv!

Első körben, a gázpedál felett jobb oldalon van egy fogaskerék tárcsa, annak a hornyait kend be szilikonzsírral, talán megoldja a problémát, nem kell hozzá semmit bontani.

Link to comment
Megosztás:

9 órája, Frankie64 írta:

Üdv!

Első körben, a gázpedál felett jobb oldalon van egy fogaskerék tárcsa, annak a hornyait kend be szilikonzsírral, talán megoldja a problémát, nem kell hozzá semmit bontani.

Köszi szépen, ránézek.

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 06. 30. at 19:06, Fejes Attila írta:

Üdv. Köszi a felvételt, g astra cabrióm van, 1.8 16v. 2004-es. A klíma relét hol találom? Az akksítól jobbra van 1 fekete doboz 3 relével, elvileg abban van? Előre is köszi.

Ez a H forum, G Astram sosem volt, de egyaltalan nem biztos, hogy van benne klima rele... Miert gondolod, hogy van, illetve mit akarsz vele csinalni?

https://fusesdiagram.com/opel-vauxhall/fuse-box-diagram-astra-g.html

Itt vannak amugy a relek es biztositekok.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

sziasztok,

Egy általános klímás ügyben kérném tanácsotok. Z16XEP Astrámban van manuális klíma. A rendszer hosszú évek óta úgy éled fel, hogy ugye biztonságosan alapjáraton kapcsolom be a klímát (sosem nagy fordulaton), majd a szépen hallható morgás jön a motortérből kb 10 mp-ig  majd szépen jön a hűs levegő. (talán a kompresszor moroghat indulás után nem tudom). A héten kicseréltettem TermoTec tip. -al a klíma hűtőt az autó orrában ugyanis eléggé kezdett az anyaga elbomlani és javasolták cseréljem, ez meg is történt, kicserélte a szerviz és feltöltötte gázzal. Amikor elsőre eljöttem a szervizből feltűnt, hogy ha bekapcsolom a klímát nincs morgás semmi egyből indul a rendszer és érezhetően hidegebbet fúj. Ennek nagyon megörültem, örömöm tartott kb 2 napig, utána minden a régi lett, klíma induláskor morog 10-15mp -ig, utána fújja a hűvös, de érezhetően nem annyira hideg levegőt, pont úgy mint előtte sok-sok évig. Jelenleg is működik a klíma, tud hűteni de bekapcsoláskor morog és nem túl hideg. (közepesen hűs, nem az az igazi jéghideg)
Kérdésem az lenne mi történhetett itt a háttérben, kiszökött a nyomás egy része (de akkor miért nem az egész), miért morog bekapcsoláskor a rendszer (lehet hogy a kompresszor), mi az a kopó alkatrész/szűrő/szelep/érzékelő amit egy klíma ellenőrzés során érdemes a rendszerben egy 14 éves autóban kicseréltetni már, mert gondokat okozhat már (a kora és elöregedése miatt) a rendszerben. Tudnátok adni egy általános tanácsot, mi az amit érdemes ellenőriztetni és cseréltetni egy 14 éves autó klíma rendszerén, hogy megtartsa a nagy nyomást hosszú távon is hogy jéghideg levegőt fújjon és a kompresszor se morogjon így. Köszi előre is!

Link to comment
Megosztás:

49 perce, iolesz írta:

Kérdésem az lenne mi történhetett itt a háttérben, kiszökött a nyomás egy része (de akkor miért nem az egész), miért morog bekapcsoláskor a rendszer (lehet hogy a kompresszor), mi az a kopó alkatrész/szűrő/szelep/érzékelő amit egy klíma ellenőrzés során érdemes a rendszerben egy 14 éves autóban kicseréltetni már, mert gondokat okozhat már (a kora és elöregedése miatt) a rendszerben. Tudnátok adni egy általános tanácsot, mi az amit érdemes ellenőriztetni és cseréltetni egy 14 éves autó klíma rendszerén, hogy megtartsa a nagy nyomást hosszú távon is hogy jéghideg levegőt fújjon és a kompresszor se morogjon így. Köszi előre is!

Van olyan luk, ami csak egy bizonyos nyomas folott ereszt... A nyomas (amig van a rendszerben eleg gaz) csak a homerseklettol fugg; 20 fokon 570 kPa, 60 fokon 1680 kPa korul kell legyen. Elofordulhat, hogy mukodes kozben tolja ki a gazt, lehulve pedig nem.

Cserelni csak azt kell, ami hibas. En oda vinnem vissza, ahol a hutot csereltek, nezzek meg, hol ereszt. Elvileg a csere soran kellett volna nyomasprobat csinaljanak.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok! 
Boldog vagy nem boldog tulaja lettem egy h astra kombinak 1.8. Automata klímás, de a klíma nem megy. Bepipálom az AC-t fordulatszám emelkedik picit aztán ennyi. Szelepet benyomtam picit szisszen gáz van benne bár azt nem tudom elég-e.. Opcomom van esetleg ott lehet vanalmit nézni? Valami klíma nyomás van tuti, de az gondolom csak üzem közben mutat valamit. Esetleg ha nincs is benne gáz klíma kuplungot nem tudnám opcomban behúzatni valahogy? Csak, hogy megnézzem egyáltalán működik-e. 

A másik kérdésem gyújtás ráadáskor illetve elvételkor a műszerfal mögül motor hangot hallok egy 10 15 másodpercig. Ez normális vagy a zsalus típushibám lehet nekem is? 
Köszi szépen előre is! esetleg ha nincs is benne gáz klíma kuplungot nem tudnám opcomban behúzatni valahogy? Csak, hogy megnézzem egyáltalán működik-e. 

Link to comment
Megosztás:

24 perce, Kispotter írta:

Sziasztok! 
Boldog vagy nem boldog tulaja lettem egy h astra kombinak 1.8. Automata klímás, de a klíma nem megy. Bepipálom az AC-t fordulatszám emelkedik picit aztán ennyi. Szelepet benyomtam picit szisszen gáz van benne bár azt nem tudom elég-e.. Opcomom van esetleg ott lehet vanalmit nézni? Valami klíma nyomás van tuti, de az gondolom csak üzem közben mutat valamit. Esetleg ha nincs is benne gáz klíma kuplungot nem tudnám opcomban behúzatni valahogy? Csak, hogy megnézzem egyáltalán működik-e. 

Ha van OpComod, akkor olvasd ki a klima nyomasat es a hibakodokat.

Arra nem emlekszem, hogy lehet-e a kuplungot tesztelni, de nem is ez az elsodleges kerdes most. Ha megis mindenaron tesztelni akarod, akkor le kell huzni a csatlakozot, es adni neki 12 voltot. Illetve meg ennel is egyszerubb azt nezni, hogy megjelenik-e a 12 volt, amikor bekapcsolod a klimat.

Ha kicsi a nyomas, vagy mas gond van, akkor nem fog.

Módosítva : csaba66
Link to comment
Megosztás:

27 perce, csaba66 írta:

Ha van OpComod, akkor olvasd ki a klima nyomasat es a hibakodokat.

Arra nem emlekszem, hogy lehet-e a kuplungot tesztelni, de nem is ez az elsodleges kerdes most. Ha megis mindenaron tesztelni akarod, akkor le kell huzni a csatlakozot, es adni neki 12 voltot. Illetve meg ennel is egyszerubb azt nezni, hogy megjelenik-e a 12 volt, amikor bekapcsolod a klimat.

Ha kicsi a nyomas, vagy mas gond van, akkor nem fog.

Gondoltam erre is, de majd meglátom. Hibakód nincs.. Ha nem.megy a klíma úgy is kitudom olvasni a nyomást? 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.