Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

37 perce, Salas írta:

Sziasztok,

Y17DT g Astráról van szó. Kétszer azt tapasztaltam hogy indulás után a motor egy pillanatra leállt majd ment tovább. Menet közben az összes sárga lámpa véletlenszerűen kivillant majd kialudt. A világítás kívül belül elhalványult, majd kb. 10km után visszajött a fényerő. Nem mentem vele messzebbre, de talán ahogy melegedett úgy normalizálódott a dolog.

Köszönöm ha van tippje valakinek.

Szia, 

Ez a világítás, fényerő, kontroll lámpák hibájának együttese elektromos hibára mutathat. Én első körben ellenőrizném a feszültséget leállított motornál, indítózásnál, járó motornál továbbá a testpontokat.

Link to comment
Megosztás:

On ‎2018‎.‎12‎.‎05‎. at 7:05, L.Fazakas írta:

Nem is kell, de az a bepárásodást valójában /és meglepő módon/ elég gyorsan elviszi.

De erősen javallott néha beindítani a tömítések megóvása érdekében( praktikust a hasznossal). Egyébként még full melegre állítva, benyomott légkondival simán leviszi Pik-pak a párát. Nem kell semmi varázsszer hozzá. Szilika gélből meg kb. egy vödörrel kéne, hogy érjen valamit.

Link to comment
Megosztás:

8 órája, gyurigyerek írta:

Szilikagélből meg kb. egy vödörrel kéne, hogy érjen valamit.

Azt vettem észre.
És néha bizony elég keményen ki kellene izzítani, hogy utána ismét aktív (nedvszívó) legyen. (regenerálás)
Valamikor a Japánból érkező, ám eléggé embargós anyagnál (DL Triptophán) minden egyes 50 kilós papírhordóban (fiber-dob) benne volt vagy 2-3 db. a 20 dekás vászontasakkal.
És most valójában annyira nagyon bánom, hogy akkoriban nem hoztam belőle haza - legalább vagy 20 kilót. (nem igazán foglalkoztunk vele, hogy egyáltalán mire való)
Csak úgy lazán-simán - a szemétbe kidobáltuk ...

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 12. 05. at 7:43, L.Fazakas írta:

Érdekes, de azért majd jobban megfigyelem az enyémben.
Ezeddig úgy vettem észre, gyárilag az a lámpa inkább azt kellene visszajelezze, hogy  a szellőző zsalu belső-, avagy külső-levegő szívás üzem-állapotában van.
Ha jól tudom, a gombban levő lámpa többnyire a "Belső keringetés" nyomógomb-állás esetében világít. (kivéve - amikor nem).

Ez így is van. De azért az Opel mérnökei nem voltak hülyék, feltételezték hogy ha a forgatógomb a szélvédőre van állítva, akkor párátlanítani akarsz, így ilyenkor nem lehet bekapcsolni a belső levegő keringetést, mert ha a benti párás levegőt fújnád a szélvédőre, az annyit tenne, mint halottnak a csók...

Link to comment
Megosztás:

9 órája, gyurigyerek írta:

Szilika gélből meg kb. egy vödörrel kéne, hogy érjen valamit.

A kulcsszó a szilikonos macskaalom. Ebből 4-5 liternyi egy légáteresztő (hálós) tasakban mondjuk a hátsó ülés lábterébe helyezve működik, hátránya hogy sajnos a macskaalom szóródik (ha nagyon nagy a hálós tasak lyukmérete), szóval időnként porszívózni kell.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, tgabika76 írta:

A kulcsszó a szilikonos macskaalom. Ebből 4-5 liternyi egy légáteresztő (hálós) tasakban mondjuk a hátsó ülés lábterébe helyezve működik, hátránya hogy sajnos a macskaalom szóródik (ha nagyon nagy a hálós tasak lyukmérete), szóval időnként porszívózni kell.

A varázsszer: nylon harisnya - duplán. Vagy anyáról/barátnőről lerángatott combfix... -szintén duplán.

Az export csomagolós cégek előszeretettel használnak a hagyományos macskaalomhoz (talán zeolit?) hasonló nedvességmegkötő anyagot. 0,5-1 kg tömegű csomagokban (topdry). A zsák anyaga leginkább a porszívók eldobható műszálas porzsákjához hasonlít.

Most hogy ezt így leírtam, megvilágosodtam: miért is nem használom ezt a megoldást a harisnya helyett...?

Módosítva : KMiki
Link to comment
Megosztás:

18 perce, KMiki írta:

A varázsszer: nylon harisnya - duplán. Vagy anyáról/barátnőről lerángatott combfix... -szintén duplán.

Vagy egy simán autós porszívó, pl. 12 voltos akkuról. Mint amilyen épp nekem van - és persze Tesco-s.
Nem nagyon szív, de azt azért eléggé ...

Link to comment
Megosztás:

Opel Astra 1.4 Z14xep 2009-es kocsim van, 70.000 km-el (valóban annyi igazolhatóan). Fél éve van, nálam és mivel mániákusan szeretném, hogy minden klappoljon benne,

ezért a következőket cseréltem eddig benne: olajszűrő, légszűrő, pollenszűrú, gyertyaszett és trafó, lambda szonda, (amúgy olajat 8 ezrenként cserélek, mert sokat járok vele, castrol edge titanium 5w-40es motorolaj).

Pöccre indul, semmi üzemi hiba, plus mindig várok amíg az olaj szépen átjárja a kenési helyeket (4-5 perc után indulok el csak vele reggel). Sose megy 90 fok fölé a víz hőmérője, még a körúti dugókban sem.

Ami aggaszt nem kicsit: fogy a kiegyenlítőből a vízem. Nem tetemes mennyiséget rövid idő alatt, de 2-3 hetene hozzá kell önteni, hogy rendesen legyen benne. 

Amit a szerelő lát: nem utal hengerfejre, mert nem habzik az olajbeöntő sapka, nem bugyog a tartályba a víz, nincs nyilván kapucsínó sem. Nem is erőtlen a motor, sőt semmi baját nem érzem / érezzük. De a víz fogy.

A szerelő azt mondja, hogy két lehetőség van: vagy valamelyik cső a ludas, vagy a vezérlésnél az egyik gumi tömítés (nem jegyeztem meg a nevét), és hogy szerinte sürgősen meg kéne bontani a motort és vezérlést cserélni mielőtt nagy baj lesz és kiég az a gumi tömítés.

 

Szerintetek télleg ekkora a gáz, hogy vezérlést kell bontatni vagy mit lehetne csinálni?

 

Köszi!!!

Link to comment
Megosztás:

54 perce, euler30 írta:

Szerintetek télleg ekkora a gáz, hogy vezérlést kell bontatni vagy mit lehetne csinálni?

 

Köszi!!!

Egyfelől max 30 másodperc és indulj el vele. Csak a benzinnel mosatod az olajfilmet fölöslegesen. Kímélő üzemben indulj el. Álló helyben csak 12 literes fogyasztásod lesz és alig melegedő motorod.

Meg kéne keresni azt a tömítést, mert ez így nekem fura. Van azon a részen sok tömítés, ezt bizton állíthatom, én is nézegettem már, hogy hova mehet el 1 deci víz köbö 2 hónap alatt. Én inkább gyanakszom, hogy az állófűtés könyökén húzni kéne picit. De az ugye nálad 99%, hogy nincs is.

Módosítva : Kukacka
Link to comment
Megosztás:

11 órája, euler30 írta:

Sziasztok!

Nem fedélzeti komputeres téma, viszont fontos és látom, hogy itt aktívak az emberkék. Tanácsot szeretnék kérni.

Opel Astra 1.4 Z14xep 2009-es kocsim van, 70.000 km-el (valóban annyi igazolhatóan). Fél éve van, nálam és mivel mániákusan szeretném, hogy minden klappoljon benne,

ezért a következőket cseréltem eddig benne: olajszűrő, légszűrő, pollenszűrú, gyertyaszett és trafó, lambda szonda, (amúgy olajat 8 ezrenként cserélek, mert sokat járok vele, castrol edge titanium 5w-40es motorolaj).

Pöccre indul, semmi üzemi hiba, plus mindig várok amíg az olaj szépen átjárja a kenési helyeket (4-5 perc után indulok el csak vele reggel). Sose megy 90 fok fölé a víz hőmérője, még a körúti dugókban sem.

Ami aggaszt nem kicsit: fogy a kiegyenlítőből a vízem. Nem tetemes mennyiséget rövid idő alatt, de 2-3 hetene hozzá kell önteni, hogy rendesen legyen benne. 

Amit a szerelő lát: nem utal hengerfejre, mert nem habzik az olajbeöntő sapka, nem bugyog a tartályba a víz, nincs nyilván kapucsínó sem. Nem is erőtlen a motor, sőt semmi baját nem érzem / érezzük. De a víz fogy.

A szerelő azt mondja, hogy két lehetőség van: vagy valamelyik cső a ludas, vagy a vezérlésnél az egyik gumi tömítés (nem jegyeztem meg a nevét), és hogy szerinte sürgősen meg kéne bontani a motort és vezérlést cserélni mielőtt nagy baj lesz és kiég az a gumi tömítés.

 

Szerintetek télleg ekkora a gáz, hogy vezérlést kell bontatni vagy mit lehetne csinálni?

 

Köszi!!!

 

10 órája, Kukacka írta:

Egyfelől max 30 másodperc és indulj el vele. Csak a benzinnel mosatod az olajfilmet fölöslegesen. Kímélő üzemben indulj el. Álló helyben csak 12 literes fogyasztásod lesz és alig melegedő motorod.

Meg kéne keresni azt a tömítést, mert ez így nekem fura. Van azon a részen sok tömítés, ezt bizton állíthatom, én is nézegettem már, hogy hova mehet el 1 deci víz köbö 2 hónap alatt. Én inkább gyanakszom, hogy az állófűtés könyökén húzni kéne picit. De az ugye nálad 99%, hogy nincs is.

Ha jól tudom a 16 szelepes ( vagy 12 szelepes mert x10xe-be is ilyen kell)láncos motoroknál a vezérlés fedél tömítés szokott behalni de akkor leginkább az olaj-víz szokott keveredni.  Lehet hogy tud úgy sérülni a tömítés hogy a víz kifelé jön, de ennek valahol kellene nyomának lennie, bár nagyon kis mennyiségnél, és forró helyen szivárogva el tud párologni látható nyom nélkül.  Szoktak olyat csinálni hogy nyomás alá helyezik a hűtőrendszert és akkor kiderül ha valahol szivárog a víz. Hideg motornál ugye nem párolog el. 

2998820-20181209-3b6iwO.jpg

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, euler30 írta:

Tehát mindenképp vezérlés bontás / csere kell?

Először ki kell deríteni hogy hol ereszt, mert lehet egy csőcsatlakozás ( elrepedt kiegyenlítő, vízhűtő, fagydugó stb) is, addig nem érdemes nekiugrani a legköltségesebb munkának.  Legutóbb amit néztem annak például a vákum által vezérelt fűtéscsapnál szivárgott a fagyálló kábé a váltó felett. Mivel eléggé takarva volt nem volt olyan feltűnő, és tócsa sem volt alatta. 

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 12. 06. at 18:20, tgabika76 írta:

azért az Opel mérnökei nem voltak hülyék,

Való igaz, de néha mégis!

Mert például a szellőztető légzsalu ide-oda irányváltásánál a mindenkori végállás-kapcsolót - azt bizony eléggé kispórolták!
Ott például egy idő után
- vagy eltörik a tengely (vagy annak befogadó alakos perselye a zsalu-lapban),
- vagy "csak simán" leég a kis szervomotor!

De talán mindezekhez megemlíthetném még a NAGY hűtőventilátor fordulatszám-szabályozásának egy eléggé "trabantosra" sikeredett, ámde valójában kissé primitív megoldását!
Ott ugyanis mindenféle huzal-ellenállásokkal emésztik fel az egy szem villanymotorra menő tápfeszültség-értékeket, miközben meg - mi már a XXI. századot írjuk!
Nem lett volna némiképpen egyszerűbb (már csak a fejlődő elektronikával való "együttfutás" okán is de) oda valami kissé modernebb tirisztoros megoldást betenni?

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

4 perce, L.Fazakas írta:

Való igaz, de néha mégis!

Mert például a szellőztető légzsalu ide-oda irányváltásánál a mindenkori végállás-kapcsolót - azt bizony eléggé kispórolták!
Ott például egy idő után
- vagy eltörik a tengely (vagy annak befogadó alakos perselye a zsalu-lapban),
- vagy "csak simán" leég a kis szervomotor!

De talán mindezekhez megemlíthetném még a NAGY hűtőventilátor fordulatszám-szabályozásának egy eléggé "trabantosra" sikeredett, ámde valójában kissé primitív megoldását!
Ott ugyanis mindenféle huzal-ellenállásokkal emésztik fel az egy szem villanymotorra menő tápfeszültség-értékeket, miközben meg - mi már a XXI. századot írjuk!
Nem lett volna némiképpen egyszerűbb (már csak a fejlődő technikával és elektromikával való "együttfutás" okán is de) oda valami kissé modernebb tirisztoros megoldást betenni?

Tömegtermelés..nem az egyszerűbb megoldás kell hanem az olcsóbb. 

Link to comment
Megosztás:

13 perce, zotya975 írta:

Tömegtermelés..nem az egyszerűbb megoldás kell hanem az olcsóbb. 

Hááát - nem is igazán tudom!
A nagy hűtőventilátornál az ellenállások lába egy idő után szétrázódik - majd eltörik, míg egy jól beforrasztott tirisztor ...
(vagy mondjuk - ott a légzsalunál a főmegoldás) - egy mezei negyed wattos ellenállás betétele - egyből megoldotta volna a problémát.
Én eme kismotorral simán sorba kötöttem egy ellenállást, amely aztán simán (általam több elektronikai méréssel ellenőrzötten) felemészti a kismotorra menő, (de mozgásában már eléggé korlátozott - mondhatni - ÁLLÓ) motor áramát.

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

31 perce, L.Fazakas írta:

Hááát - nem is igazán tudom!
A nagy hűtőventilátornál az ellenállások lába egy idő után szétrázódik - majd eltörik, míg egy jól beforrasztott tirisztor ...
(vagy mondjuk - ott a légzsalunál a főmegoldás) - egy mezei negyed wattos ellenállás betétele - egyből megoldotta volna a problémát.
Én eme kismotorral simán sorba kötöttem egy ellenállást, amely aztán simán (általam több elektronikai méréssel ellenőrzötten) felemészti a kismotorra menő, (de mozgásában már eléggé korlátozott - mondhatni - ÁLLÓ) motor áramát.

3 év vagy 100 ezer kilométer..eddig kellett neki jól működnie. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, 

Zotya!

Említettem pár napja hogy kopog a hátulja a kocsinak. Készítettem videót a hátsó hídszilentekről és felmerült bennem hogy nem egészen úgy vannak berakva ahogy kéne. 
Mit gondolsz/gondoltok? 

(Elnézést a sok helyet foglaló posztért) 

Két videót készítettem mindkét oldali hídszilentről. Feltűnt hogy a szilenteknek van egy fém palástja ami nem fekszik fel a fészek oldalára, magyarul mintha a szilent nem lenne teljesen a helyére nyomva. 

Találtam egy szerelő videót amin 16:34-től lehet megfigyelni hogy teljesen belepréseli a helyére a szilentet. Továbbá találtam egy szilent hézagra vonatkozó méretet külön a 4 ajtós (saloon) és 5 ajtós (estate) karosszériára.

Mi a véleményetek? 

Köszönöm Mindenkinek a hozzászólást

 

download.php?file=20181209v00pjjni4.jpeg

 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, zotya975 írta:

eddig kellett neki jól működnie. 

Minek is? A nagy hűtőventilátornak, vagy a zsalumozgató kismotornak (a zsaluval?)?
Nálam a nagyhűtő vagy 10 év után "adta be a kulcsot", a zsalu pedig kb. 4-5 éve (legalábbis én akkor vettem észre ... majd cseréltem ki - a megfelelő és kikisérletezett módosítással)

Link to comment
Megosztás:

Kedves L. Fazakas!

Nem jómódomban cseréltettem ki az egész gyújtás rendszert, hanem azért mert konkrét hibakód jelezte a nem jól működést, s ha egyszer gyertya csere kell akkor a trafót is kicseréltem, hogy jó időre le legyen a gond.

Szóval jelenlegi problémára megoldás menet:

Nyomáspróba és csövek egyenkénti ellenőrzése, a vízpumpa cserére szorul (gondolom). Ha ezek mellett is van vízfogyás és tegyük fel a csövek sértetlenek, akkor hogyan tovább

Link to comment
Megosztás:

6 órája, euler30 írta:

Kedves L. Fazakas!

Nem jómódomban cseréltettem ki az egész gyújtás rendszert, hanem azért mert konkrét hibakód jelezte a nem jól működést, s ha egyszer gyertya csere kell akkor a trafót is kicseréltem, hogy jó időre le legyen a gond.

Szóval jelenlegi problémára megoldás menet:

Nyomáspróba és csövek egyenkénti ellenőrzése, a vízpumpa cserére szorul (gondolom). Ha ezek mellett is van vízfogyás és tegyük fel a csövek sértetlenek, akkor hogyan tovább

Működő dolgok megjavítása. :)

Link to comment
Megosztás:

18 órája, Maverick087 írta:

Sziasztok, 

Zotya!

Említettem pár napja hogy kopog a hátulja a kocsinak. Készítettem videót a hátsó hídszilentekről és felmerült bennem hogy nem egészen úgy vannak berakva ahogy kéne. 
Mit gondolsz/gondoltok? 

(Elnézést a sok helyet foglaló posztért) 

Két videót készítettem mindkét oldali hídszilentről. Feltűnt hogy a szilenteknek van egy fém palástja ami nem fekszik fel a fészek oldalára, magyarul mintha a szilent nem lenne teljesen a helyére nyomva. 

Találtam egy szerelő videót amin 16:34-től lehet megfigyelni hogy teljesen belepréseli a helyére a szilentet. Továbbá találtam egy szilent hézagra vonatkozó méretet külön a 4 ajtós (saloon) és 5 ajtós (estate) karosszériára.

Mi a véleményetek? 

Köszönöm Mindenkinek a hozzászólást

 

 

 

Megmondom őszintén hátsó hídszilentet még magamnak sem cseréltem, de az elsőknél úgy van hogy fém-gumi-fém kombinációk, és a belső fém cső ér el az adott alkatrészig ( ami elöl a lengőkar) tehát fizikailag ott sem ér össze a szilent fém része és az alkatész amibe bele van fogatva. 

3000103-20181210-vPLuys.jpg

17 órája, L.Fazakas írta:

Minek is? A nagy hűtőventilátornak, vagy a zsalumozgató kismotornak (a zsaluval?)?
Nálam a nagyhűtő vagy 10 év után "adta be a kulcsot", a zsalu pedig kb. 4-5 éve (legalábbis én akkor vettem észre ... majd cseréltem ki - a megfelelő és kikisérletezett módosítással)

Pont azért nem foglalkoztak vele hogy más megoldás után nézzenek, mert csak adott ideig ( ami talán a garancia vége , nem tudom) van visszahívás akkor ha egy problémával sokan viszik vissza az autót. Ha nincs tömeges reklamáció akkor így fut ki a gyártás, és senkit nem érdekel opeléknál ( meg máshol sem) hogy 5-10 év után szívnak a tulajok a törött zsaluval, egyébbel. 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.