Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

24 perce, Logosz írta:

Utángyártott katalizátor-tapasztalat következik...

Tisztelt Car-társak!

Mivel nem találtam egyértelmű választ a kérdésemre anno a fórumon és sehol máshol a neten, és mellette még naív is voltam, belefutottam abba a hibába, hogy utángyártott katalizátort vettem, bontott gyári helyett... Nem kellett volna!
Ezért próbálom leírni – több oldalról alátámasztva – a tapasztalataimat, s mindenkit óvva inteni attól, hogy utángyártott katalizátort vegyen, mert egész egyszerűen: ÁTVERÉS!

Két és fél évvel ezelőtt, vásárlás után kb. 2 hónappal, eltört a Z16XE motorú Zafiránk katalizátor-leömlő öntvénye. Nem lett volna nagy baj (kivétel, hogy a repedésen esetlegesen bemenő levegő megzavarhatja a lambdaszondát is), ha lassú menetben/parkoláskor a szellőztető ventillátor nem fújta volna be az utastérbe a szűretlen és büdös kipufogógázt. Sok mindenféle megoldást (öntvényhegesztés, öntvény-javító folyékony fém stb.) elvetve, csere mellett döntöttem. Az új ára 270-350 EFt között volt, ez természetesen szóba sem jöhetett. Elvetve a bontott gyárit is, amit akkor 50-60 EFt-ért árultak, a végeredmény 69E Ft-ért egy új, utángyártott lengyel JMJ katalizátor lett. Ez volt akkor az egyik legolcsóbb megoldás. (Hozzáteszem, át is lettem verve, mert Bosalként hirdette a netes alkatrész kereskedő, csak mikor kifizettem és átvettem, akkor láttam, hogy JMJ...)

Nem sejtettem akkor még, hogy az utángyártott katalizátorokba nem sok színesfémet tesznek...
Miután kicserélték, örömmel konstatáltam, hogy az autó kicsit jobban megy; szomorúan, hogy kb. 1,5-szer hangosabb lett a motorja az utastérből hallgatva. Akkor volt az első szembesülésem a gyári - kontra utángyártott minőséggel, amikor a "csepeli MÉH-telepen" 15 EFt-ot adtak a repedt gyári katalizátorért, mondván, hogy : "Ez egy Euro 3-as v. 4-es katalizátor, sok nemesfém van benne", majd az ember hozzátette: "az utángyártottakba csak annyit tesznek, hogy átmenjen a műszakin, azokért csak pár ezer Ft-ot adunk...". Nem volt mit tenni, a csere már megtörtént, savanyú mosollyal próbáltam örülni a kapott 15 EFt-nak.

Közben nagy munkával leszigeteltem az autó motorterét belülről, bontóból vett gyári hangszigetelésekkel (az 1,6-osokba nem tettek gyárilag gépháztető/tűzfal/sárvédő szigetelést), mert zavart, hogy hangosabb lett az autángyártott kat.-tól. Főleg gázon lehetett hallani a különbséget (benzin-gázos az autó). Sárga lámpát nem kaptam a műszerfalon és a következő műszaki vizsgán is átment az autó a JMJ katalizátorral. 

Kb. 1,5-2 év elteltével elkezdett büdös lenni a kipufogógáz, olyan enyhén kénes szagú. Nyomozás interneten, majd 1-2 szaki megkérdezése: katalizátor már nem annyira jól működik. Hozzáteszem: keveset megyünk az autóval, évi kb. 8000 km-t. Aztán felhívtam egy régi ismerősömet, aki egy nevesebb injektor-szervizben dolgozik (cégnevet nem írok), és elmondtam neki a történetet. Válasza: "Jah, utángyártott katalizátor? Egyértelműen az a rossz. Mi akárhány utángyártott katalizátorral találkoztunk a szervizben, fél-1 évnél többet nem bírt egyik márka sem... Nincs bennük annyi színesfém és kiégnek hamar. Keress egy jó állapotú gyári bontottat és tedd be azt!"

Később megnéztük a lambdaszondák jelét: a 2. szonda jele majdnem lekövette az 1. szonda jelét, magyarul: nem sokat csinált már az utángyártott katalizátor. Ennek ellenére még nem volt hibakódom. Erre csak annyit mondott: "Az Opeleknél ez eléggé ki van tolva. Ha japán autód lenne, már réges-rég jelzett volna a Check Engine lámpa."

Aztán eljött a következő műszaki vizsga ideje, ahol már nem akartam próbálkozni a JMJ-vel, ezért előtte elkezdtem olcsó és jó állapotú gyári katalizátorra vadászni. Olyat kerestem cikkszám szerint (13105075), amit a CNG-s (Z16YNG-s motorú) Zafirákba is tettek, talán az jobban bírja a gázt (LPG-t) is. 2 hónap telefonálgatás/internet- és bontó-nézegetés után ebből sajnos csak a 2. és 3. paraméter teljesült: tudtam venni egy keveset futott, kívülről is újszerű állapotú, gyári bontott katalizátort, olyat, amit a gázos autókba tettek, de 60 EFt-ért.

Utángyártott ki-, gyári beszerel. Lambdaszondák jele megnéz: és láss csodát (mert csodák vannak, csak észre kell venni őket - persze nem a katalizátorra gondoltam, hanem pl. egy gyermek megfoganására, születésére, fejlődésére...).
Szóval visszatérve a csodák világából és megnézve a l. szondák jelét: a 89 Ekm-t futott gyári katalizátor tökéletesen működik (a hátsó szonda jele szép egyenes, 0,4-0,6V közötti), ellenben a 2,5 éves és 21 Ekm-t futott utángyártottéval, aminél szinte olyan jelalakok voltak a 2. szondánál, mint az elsőnél (na jó, egy kicsit kevésbé voltak sarkosak-csücskösek).

A cserét ezúttal magam csináltam, így jól összehasonlíthattam a két katalizátort: anyagminőségben és megmunkálásban is voltak különbségek, maga a kerámiabetét is mintegy a fele hosszúságú volt a JMJ-ben (ez egyébként fotóról szinte bármelyik utángyártotton látszik). Ezért ment jobban az autó, mert nem volt akkora fojtása...

Ennyit erről...

Ja... És örömmel/szomorúan vittem immáron a JMJ katalizátort a "csepeli MÉH-telepre", hogy talán adnak érte 2-3000 Ft-ot. Mikor az ember megtudta, hogy utángyártott, ennyit mondott: "egy ezrest tudunk érte adni". Megkérdeztem: "ennyire nincs bennük színesfém (mivel kb. 500 Ft a benne lévő vas MÉH-telepi értéke)?" Azt mondta: "Ennyire. Annyit tesznek bele épp, hogy átmenjen a műszakin... a legpuhább, vacak kerámia van bennük, ami az első nagy döccenőnél eltörik..." 
No comment!

Majd mindezt a mostani műszaki vizsgán lévő szerelő is megerősítette: "Az utángyártott katalizátor JÁTÉK, nem ér semmit.
Most már én is tudom. De jó lett volna, ha ezt előtte tudom, nem dobok ki 80-85 EFt-ot (szereléssel együtt) az ablakon!

Azóta örömmel hajtom a Zafirát a gyári katalizátorral: nem ugrik úgy, de szépen, halkan és kiegyensúlyozottabban jár; igaz, kapott egy keveset futott bontott gyári (Bosch) lambdaszondát is mellé.

Tanulság:
Az életben a "tanulópénzt" meg kell fizetni. Aki van olyan bölcs ill. körültekintő, hogy enélkül is boldogul és sikerrel jár, az adjon ezért sűrűn hálát a Teremtőnek!

Bocsánat, hogy hosszúra sikeredett, a lényeg: ne vegyen senki utángyártott katalizátort, mert átverés!

U.i.: Bosalról és Walkerről némi szösszeneteket olvastam a neten, hogy azok nem annyira rosszak, de ezek nem elsőkézből való információknak tűntek, ezért azokat sem javasolnám, csak ha valakinek van pozitív tapasztalat velük. Egyébként az áruk (Z14XE-Z16XE motorhoz): 130-200 EFt körüli, tehát közelíti az új gyáriét.

Jut eszembe: ez is egy alternatíva lehet, aki megengedheti magának (új, gyári, leárazva az angoloktól - szállítással együtt kb. 100 EFt):
55555949 GM - Z14/Z16XE

A legjobbakat kívánva mindenkinek:
Logosz

Ez sajna így van, én univerzálisát szereltem be miután a gyári széthullott. Eddig mindig csak azon a műszakin ment átt vele az az autó ami előtt közvetlenül beszereltem, a következőn már nem, mert nem teljesítette az elvárt CO értéket. Így ekkor ismét cserélni kellett. Nekem  is azt mondták hogy ezek csak pár évet bírnak ki. Most van benne a második, de mivel ez csak 8 ezer forint igazából nem olyan vészes. Bontott gyári ugye megint bizonytalan, új típusazonos 50-től felfelé Bosal pölö 122 ezer ami lassan az autó értéke. 

http://74412240140_9805715586961.jpg

Link to comment
Megosztás:

Tisztelt Fórumozók!

 

A két szélső féklámpám nem világít 3 napja csak a felső-középső. Vettem izzókat, de azok nincsenek kiégve és tegnap észrevettem, hogy kesztyűtartóvilágítás, valamint az utastérvilágítás sem működik. Tudna valaki segíteni abban, hogy melyik biztosítékot kell kicserélnem?  A szerízfüzet által a féklámpához írt két oda illőt (37 és 38. számú) ellenőriztem azok jók.

Esetleg ellenőrizzem le az összeset vagy keressek fel egy villamossági szerelőt?

 

Köszönöm előre is!

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Snus írta:

A két szélső féklámpám nem világít 3 napja csak a felső-középső. Vettem izzókat, de azok nincsenek kiégve és tegnap észrevettem, hogy kesztyűtartóvilágítás, valamint az utastérvilágítás sem működik. Tudna valaki segíteni abban, hogy melyik biztosítékot kell kicserélnem?  A szerízfüzet által a féklámpához írt két oda illőt (37 és 38. számú) ellenőriztem azok jók.

Esetleg ellenőrizzem le az összeset vagy keressek fel egy villamossági szerelőt?

Tudomásom szerint kétféle biztosítéktábla létezik. Mivel nem írtál autótípust így az általam ismert típusúból indulok ki. Aszerint az F3.38-as biztosíték a felelős (gondolom ezt értetted a 38. számú alatt). Ha ez nem lenne jó, akkor a középső féklámpa sem világítana, mert az is ugyanerről a biztiről megy (a szélsőkkel együtt). Érintkezési- vagy vezetékhibát lenne érdemes keresni, esetleg beázást. A vezeték a középső és a két hátsó féklámpa felé az X1-es csatlakozó (a vezetőoldali küszöb vagy az előtte lévő "háromszög" alakú burkolat alatt található, 80 éritkezős, talán zöld színű) 25-ös és 31-es lábán keresztül ágazik le a két hátsó féklámpa felé (ezek a pozitív szálak). Az egy-egy fekete-sárga színű 0.75mm2 keresztmetszetű vezeték egyenesen az izzókhoz megy, majd onnan a 6-os számú testpontra (barna 1.5mm2, majd 4mm2 keresztmetszetű vezetékeken). A középső lámpa is ugyanezen a testponton található. A testpont elvileg a bal oldali hátsó lámpa közelében kell legyen, belülről a lámpa mögötti részen, valószínűleg a kárpit alatt. Azt kell megnézni a barna vezeték hova megy. Azt lenne érdemes megnézni, hogy nincs-e valahol érintkezési hiba.

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 06. 26. at 0:13, Logosz írta:

Utángyártott katalizátor-tapasztalat következik...

Tisztelt Car-társak!

Mivel nem találtam egyértelmű választ a kérdésemre anno a fórumon és sehol máshol a neten, és mellette még naív is voltam, belefutottam abba a hibába, hogy utángyártott katalizátort vettem, bontott gyári helyett... Nem kellett volna!
Ezért próbálom leírni – több oldalról alátámasztva – a tapasztalataimat, s mindenkit óvva inteni attól, hogy utángyártott katalizátort vegyen, mert egész egyszerűen: ÁTVERÉS!

Két és fél évvel ezelőtt, vásárlás után kb. 2 hónappal, eltört a Z16XE motorú Zafiránk katalizátor-leömlő öntvénye. Nem lett volna nagy baj (kivétel, hogy a repedésen esetlegesen bemenő levegő megzavarhatja a lambdaszondát is), ha lassú menetben/parkoláskor a szellőztető ventillátor nem fújta volna be az utastérbe a szűretlen és büdös kipufogógázt. Sok mindenféle megoldást (öntvényhegesztés, öntvény-javító folyékony fém stb.) elvetve, csere mellett döntöttem. Az új ára 270-350 EFt között volt, ez természetesen szóba sem jöhetett. Elvetve a bontott gyárit is, amit akkor 50-60 EFt-ért árultak, a végeredmény 69E Ft-ért egy új, utángyártott lengyel JMJ katalizátor lett. Ez volt akkor az egyik legolcsóbb megoldás. (Hozzáteszem, át is lettem verve, mert Bosalként hirdette a netes alkatrész kereskedő, csak mikor kifizettem és átvettem, akkor láttam, hogy JMJ...)

Nem sejtettem akkor még, hogy az utángyártott katalizátorokba nem sok színesfémet tesznek...
Miután kicserélték, örömmel konstatáltam, hogy az autó kicsit jobban megy; szomorúan, hogy kb. 1,5-szer hangosabb lett a motorja az utastérből hallgatva. Akkor volt az első szembesülésem a gyári - kontra utángyártott minőséggel, amikor a "csepeli MÉH-telepen" 15 EFt-ot adtak a repedt gyári katalizátorért, mondván, hogy : "Ez egy Euro 3-as v. 4-es katalizátor, sok nemesfém van benne", majd az ember hozzátette: "az utángyártottakba csak annyit tesznek, hogy átmenjen a műszakin, azokért csak pár ezer Ft-ot adunk...". Nem volt mit tenni, a csere már megtörtént, savanyú mosollyal próbáltam örülni a kapott 15 EFt-nak.

Közben nagy munkával leszigeteltem az autó motorterét belülről, bontóból vett gyári hangszigetelésekkel (az 1,6-osokba nem tettek gyárilag gépháztető/tűzfal/sárvédő szigetelést), mert zavart, hogy hangosabb lett az autángyártott kat.-tól. Főleg gázon lehetett hallani a különbséget (benzin-gázos az autó). Sárga lámpát nem kaptam a műszerfalon és a következő műszaki vizsgán is átment az autó a JMJ katalizátorral. 

Kb. 1,5-2 év elteltével elkezdett büdös lenni a kipufogógáz, olyan enyhén kénes szagú. Nyomozás interneten, majd 1-2 szaki megkérdezése: katalizátor már nem annyira jól működik. Hozzáteszem: keveset megyünk az autóval, évi kb. 8000 km-t. Aztán felhívtam egy régi ismerősömet, aki egy nevesebb injektor-szervizben dolgozik (cégnevet nem írok), és elmondtam neki a történetet. Válasza: "Jah, utángyártott katalizátor? Egyértelműen az a rossz. Mi akárhány utángyártott katalizátorral találkoztunk a szervizben, fél-1 évnél többet nem bírt egyik márka sem... Nincs bennük annyi színesfém és kiégnek hamar. Keress egy jó állapotú gyári bontottat és tedd be azt!"

Később megnéztük a lambdaszondák jelét: a 2. szonda jele majdnem lekövette az 1. szonda jelét, magyarul: nem sokat csinált már az utángyártott katalizátor. Ennek ellenére még nem volt hibakódom. Erre csak annyit mondott: "Az Opeleknél ez eléggé ki van tolva. Ha japán autód lenne, már réges-rég jelzett volna a Check Engine lámpa."

Aztán eljött a következő műszaki vizsga ideje, ahol már nem akartam próbálkozni a JMJ-vel, ezért előtte elkezdtem olcsó és jó állapotú gyári katalizátorra vadászni. Olyat kerestem cikkszám szerint (13105075), amit a CNG-s (Z16YNG-s motorú) Zafirákba is tettek, talán az jobban bírja a gázt (LPG-t) is. 2 hónap telefonálgatás/internet- és bontó-nézegetés után ebből sajnos csak a 2. és 3. paraméter teljesült: tudtam venni egy keveset futott, kívülről is újszerű állapotú, gyári bontott katalizátort, olyat, amit a gázos autókba tettek, de 60 EFt-ért.

Utángyártott ki-, gyári beszerel. Lambdaszondák jele megnéz: és láss csodát (mert csodák vannak, csak észre kell venni őket - persze nem a katalizátorra gondoltam, hanem pl. egy gyermek megfoganására, születésére, fejlődésére...).
Szóval visszatérve a csodák világából és megnézve a l. szondák jelét: a 89 Ekm-t futott gyári katalizátor tökéletesen működik (a hátsó szonda jele szép egyenes, 0,4-0,6V közötti), ellenben a 2,5 éves és 21 Ekm-t futott utángyártottéval, aminél szinte olyan jelalakok voltak a 2. szondánál, mint az elsőnél (na jó, egy kicsit kevésbé voltak sarkosak-csücskösek).

A cserét ezúttal magam csináltam, így jól összehasonlíthattam a két katalizátort: anyagminőségben és megmunkálásban is voltak különbségek, maga a kerámiabetét is mintegy a fele hosszúságú volt a JMJ-ben (ez egyébként fotóról szinte bármelyik utángyártotton látszik). Ezért ment jobban az autó, mert nem volt akkora fojtása...

Ennyit erről...

Ja... És örömmel/szomorúan vittem immáron a JMJ katalizátort a "csepeli MÉH-telepre", hogy talán adnak érte 2-3000 Ft-ot. Mikor az ember megtudta, hogy utángyártott, ennyit mondott: "egy ezrest tudunk érte adni". Megkérdeztem: "ennyire nincs bennük színesfém (mivel kb. 500 Ft a benne lévő vas MÉH-telepi értéke)?" Azt mondta: "Ennyire. Annyit tesznek bele épp, hogy átmenjen a műszakin... a legpuhább, vacak kerámia van bennük, ami az első nagy döccenőnél eltörik..." 
No comment!

Majd mindezt a mostani műszaki vizsgán lévő szerelő is megerősítette: "Az utángyártott katalizátor JÁTÉK, nem ér semmit.
Most már én is tudom. De jó lett volna, ha ezt előtte tudom, nem dobok ki 80-85 EFt-ot (szereléssel együtt) az ablakon!

Azóta örömmel hajtom a Zafirát a gyári katalizátorral: nem ugrik úgy, de szépen, halkan és kiegyensúlyozottabban jár; igaz, kapott egy keveset futott bontott gyári (Bosch) lambdaszondát is mellé.

Tanulság:
Az életben a "tanulópénzt" meg kell fizetni. Aki van olyan bölcs ill. körültekintő, hogy enélkül is boldogul és sikerrel jár, az adjon ezért sűrűn hálát a Teremtőnek!

Bocsánat, hogy hosszúra sikeredett, a lényeg: ne vegyen senki utángyártott katalizátort, mert átverés!

U.i.: Bosalról és Walkerről némi szösszeneteket olvastam a neten, hogy azok nem annyira rosszak, de ezek nem elsőkézből való információknak tűntek, ezért azokat sem javasolnám, csak ha valakinek van pozitív tapasztalat velük. Egyébként az áruk (Z14XE-Z16XE motorhoz): 130-200 EFt körüli, tehát közelíti az új gyáriét.

Jut eszembe: ez is egy alternatíva lehet, aki megengedheti magának (új, gyári, leárazva az angoloktól - szállítással együtt kb. 100 EFt):
55555949 GM - Z14/Z16XE

A legjobbakat kívánva mindenkinek:
Logosz

Saját tapasztalatok utángyártott alkatrésszekkel. Először is az alkatrész gyártóknak nem érdeke, hogy az után gyártott alkatrész sokáig húzza. Kerékcsapágy hibám volt, megvettem a St****ne márkát 2 db csapágy 28ezer forint. A bal oldali 800km a jobb oldali 1700at futott, majd újabb csere jött. Remek, gondoltam. A jobb minőség drága, marad a bontó. Keveset futott G astrából vettem a csapágyat egy hét garanciával kemény 5000 forintért. Mai napig működik 25+ezer kilométer van már benne. 

Lambda szonda után gyártott: 6-1700RPM között lengett szó szerint a mutató, alapjáraton. Új volt a szonda, de vissza is dobtam. Kapott egy bontott B**ch szondát, amivel mai napig fut a kocsi szintén már több mint 20000km-t mentem vele, egyedül a csatlakozót kellett átforrasztanom. +1 pont a bontottnak.

EGR szelep. Szerelőhöz elviszem mondom mi a helyzet az autóval, autópályán leállt alattam, pont kitudtam gurulni a kijáraton a meglévő lendülettel. EGR cserés 68ezer a szelep a munkával. Oké duzzogva kifizettem. 350km után a hiba előjött, de az autó nem állt meg alattam, csak erőtlen és dadog. Szerelőhöz vissza  megyek. Újabb diagnózis következett "motorvezérlő hiba, már rendelem is 230ezer lesz" Mondom álljunk meg az autó nem ér annyit. Vettem egy Opcomot és elkezdtem nézni az élő adatot. Hello nem jó az új EGR. Szerelőhöz visszamentem , miután a bontóból hoztam 5ért egy szelepet. Mai napig hibátlan a bontottal. +25ezer km van már benne. Szóval szerelőhöz visszamentem, hogy mi újság: "Te nem vagy szerelő, nem értesz hozzá, azt nem hiszem el hogy a bontott sz*r jó bele." Válasszal elhajtott. Mondom itt az autó viheti nézheti, hogy nincs most gond vele. Egy év huzavona után jött el az, hogy visszafizette a szelep árát, sűrű elnézést kérve, annyit mondott 3 Astra és egy fabia is ezzel a hibával és márkával jött vissza.

És a kedvenc: A termosztátról letört a fekete kis csövecske. Autósboltba bemegyek elmondom mi a kínom. Jajj olyan cső nincs, nem is lehet kapni. Viszont van termosztát. Gyári minőségű t***an. Oké megvettem. Egyszer egy hidegebb őszi éjszakán indultam haza. A városban a víz 90fokos. Ahogy kigyorsítottam a lakott területen kívül, a hőmérő mutató zuhanni kezdett. Megálltam feltornázta magát 90re, majd indulás után az ördögi kör beindult. Na remek az új termosztát bedöglött. Opcom elő. élő adat menet közben  74 fokig  ugrásszerűen szaladt a mért érték, onnantól 1fokhoz kellett 4-5 perc is. Tehát a 90 fokhoz már kellett bő 20 perc és ez a hidegben csak rosszabb volt. Oké irány a bontó. A kép magért beszél (lásd link, mert nem engedte be a képet a driveomról). Jobb oldalt az után gyártott, bal oldalt a gyári. Az után gyártottba 92 fok volt beleírva akár a bontottba. A képek alapján már érthető, hogy az utángyártott már 74 foknál nyitott.  https://drive.google.com/open?id=1WFDDpt6xyuuUD4E33CwwhxK_PWJ7RfBj

 

 

Ha bemegyek a boltba és azt mondják "gyári minőségű" akkor már vágom rá köszönöm azt nem kérem.

"Az életben a "tanulópénzt" meg kell fizetni." Pár éve magamnak javítom. Tudom mi kerül az autóba és gondom sincs. Pénz is marad. És nincs leb...ás hogy miért jelölöm meg a hibás alkatrészt, ha a műhelybe viszem. Utolsó vezérlés cserénél pl a vízpumpa nem lett kicserélve csak "számlázva". Azóta a vezérlést is otthon cserélem. 

Módosítva : georgee
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

On 2019. 06. 26. at 6:59, tgabika76 írta:

1612 lesz az, immobilizer control module - signal lost, azaz az immo nem érzékeli a kulcsot.

Köszi, akkor nem foglalkozok vele, tekintve, hogy nem érzékelek semmi rendelleneset az autón, indul, jön megy, megáll, stb. 

Link to comment
Megosztás:

11 hours ago, georgee said:

Saját tapasztalatok utángyártott alkatrésszekkel.

Lambda szonda után gyártott: (...)

EGR szelep. (...)

És a kedvenc: A termosztátról letört a fekete kis csövecske. (...)

Pár éve magamnak javítom. Tudom mi kerül az autóba és gondom sincs. Pénz is marad. És nincs leb...ás hogy miért jelölöm meg a hibás alkatrészt, ha a műhelybe viszem. Utolsó vezérlés cserénél pl a vízpumpa nem lett kicserélve csak "számlázva". Azóta a vezérlést is otthon cserélem. 

Köszönöm a megosztást!

Igen, így több, mint 2 év után, Opel Zafira tulajdonosként rájöttem sajnos én is az utángyártott alkatrészek minőségére.

Régen, mikor Fiatom volt, akkor más alkatrésszel nem, csak utángyártott szilentblokkokkal volt egy másfél éves "tapasztalatszerzésem" (hogy finoman fogalmazzak): rengeteg időt és pénz költöttem rá, hogy miért húz el az autó gyorsításnál jobbra, féknél/motorféknél balra. A kirepedezett gyári szilentblokkokkal nem volt ilyen gond előtte, de a szerelő mondta, hogy "ki kellene cserélni", így került be az utángyártott. Sok futóműállítás, kormányműcsere, stb., mire elkeseredésemben bementem egy Fiat szervízbe és elsírtam a panaszomat, hogy segítsenek tanáccsal, mert a falusi autószerelők nem tudják a megoldást. Kijött az öreg szaki a szervizből és ennyit kérdezett: "nem lett belerakva utángyártott szilentblokk?" ... Magam cseréltem utána új gyárira (amit az Üllői bontóban annyiért megkaptam, mint az utángyártottat), a futóművet is én állítottam be mérőszalaggal és "érzésre" és utána nem volt gondom vele.

Renault 19-nél is csak a hátsó legéscsillapítókkal jártam pórul: a legolcsóbb típust (már nem emlékszem milyen márka) vettem, és jó kemény lett a hátsó traktus rugózása tőle, oda lett a "lágy franciás" rugózás. De ezek jóval több, mint 10 évvel ezelőtt történtek.

Egy Opel bontós mondta nemrégen: "Nem tudom, hogy más autónál is így van-e, de Opelhoz egyszerűen nem jók az utángyártott alkatrészek, csak a gyáriak".

Egy "vegyes" bontós mondott egy lehetséges választ a problémára: "Az utángyártott alkatrészek minősége az utóbbi 6-8 évben erősen leromlott. Semmit nem érnek, alig bírnak valamit. Talán még amit a lengyelek gyártanak, az jó. A lengyelek nagyon ráálltak az autóiparra, mindenki gyártja a sok szemetet, de ők arra mennek, hogy az övék a sok szemét között jó minőségű legyen."

Hát ezt a JMJ katalizátorról nem tudom elmondani (bár ezek szerint kibírt legalább annyit, mint más utángyártott), de ezen az egyen kívül általában minden mással (nem csak autóalkatrész) meg voltam elégedve, amit a lengyelek gyártottak.

Lambdaszondára egyébként hozzáértő szerelők is Bosch-t mondanak (esetleg még Denso v. NGK/NTK), utángyártottat nem szabad venni. De Opelnél a gyári szonda eleve Bosch (mint ahogy a gyújtógyertya is, csak GM márkanév alatt).

Igyekszem én is mindent magamnak csinálni az autón, amit csak képes vagyok (egyre több mindent, hála Istennek!).
Egy másik autómárka fórumán írta egy tulaj: "Ahhoz, hogy gazdaságosan fennt tudj tartani egy 15-20-25 éves járgányt, szinte mindent magadnak kell rajta javítanod és jobban kell értened az OBD-diagnosztikához, mint egy átlag szerelőnek."

Módosítva : Logosz
Link to comment
Megosztás:

16 órája, Logosz írta:

Köszönöm a megosztást!

Igen, így több, mint 2 év után, Opel Zafira tulajdonosként rájöttem sajnos én is az utángyártott alkatrészek minőségére.

Régen, mikor Fiatom volt, akkor más alkatrésszel nem, csak utángyártott szilentblokkokkal volt egy másfél éves "tapasztalatszerzésem" (hogy finoman fogalmazzak): rengeteg időt és pénz költöttem rá, hogy miért húz el az autó gyorsításnál jobbra, féknél/motorféknél balra. A kirepedezett gyári szilentblokkokkal nem volt ilyen gond előtte, de a szerelő mondta, hogy "ki kellene cserélni", így került be az utángyártott. Sok futóműállítás, kormányműcsere, stb., mire elkeseredésemben bementem egy Fiat szervízbe és elsírtam a panaszomat, hogy segítsenek tanáccsal, mert a falusi autószerelők nem tudják a megoldást. Kijött az öreg szaki a szervizből és ennyit kérdezett: "nem lett belerakva utángyártott szilentblokk?" ... Magam cseréltem utána új gyárira (amit az Üllői bontóban annyiért megkaptam, mint az utángyártottat), a futóművet is én állítottam be mérőszalaggal és "érzésre" és utána nem volt gondom vele.

Renault 19-nél is csak a hátsó legéscsillapítókkal jártam pórul: a legolcsóbb típust (már nem emlékszem milyen márka) vettem, és jó kemény lett a hátsó traktus rugózása tőle, oda lett a "lágy franciás" rugózás. De ezek jóval több, mint 10 évvel ezelőtt történtek.

Egy Opel bontós mondta nemrégen: "Nem tudom, hogy más autónál is így van-e, de Opelhoz egyszerűen nem jók az utángyártott alkatrészek, csak a gyáriak".

Egy "vegyes" bontós mondott egy lehetséges választ a problémára: "Az utángyártott alkatrészek minősége az utóbbi 6-8 évben erősen leromlott. Semmit nem érnek, alig bírnak valamit. Talán még amit a lengyelek gyártanak, az jó. A lengyelek nagyon ráálltak az autóiparra, mindenki gyártja a sok szemetet, de ők arra mennek, hogy az övék a sok szemét között jó minőségű legyen."

Hát ezt a JMJ katalizátorról nem tudom elmondani (bár ezek szerint kibírt legalább annyit, mint más utángyártott), de ezen az egyen kívül általában minden mással (nem csak autóalkatrész) meg voltam elégedve, amit a lengyelek gyártottak.

Lambdaszondára egyébként hozzáértő szerelők is Bosch-t mondanak (esetleg még Denso v. NGK/NTK), utángyártottat nem szabad venni. De Opelnél a gyári szonda eleve Bosch (mint ahogy a gyújtógyertya is, csak GM márkanév alatt).

Igyekszem én is mindent magamnak csinálni az autón, amit csak képes vagyok (egyre több mindent, hála Istennek!).
Egy másik autómárka fórumán írta egy tulaj: "Ahhoz, hogy gazdaságosan fennt tudj tartani egy 15-20-25 éves járgányt, szinte mindent magadnak kell rajta javítanod és jobban kell értened az OBD-diagnosztikához, mint egy átlag szerelőnek."

 

Most cseréltem lengés csillapítót hátul, sajnos kátyúra futottunk éjszaka és harangoztak a hátsó futóműnek. A lengéscsillapítók 2.5évet húztak. Ami előtte volt 1998-2016 Szép korú volt.

Szerelőre visszatérve, a gyári minőség szöveg... Na ezt hagyjuk kitárgyaltuk. Tisztelet a kivételnek, de vannak olyanok akik hülyének nézik az embert. Elvittem az Astrámat fék cserére, mert nem volt időm bajlódni vele és kellett a gép. Egyeztetek a szerelővel, kb 4-6 munkanap. huhh mondom mi tart olyan sokáig rajta? A felszabályozás az legalább 4napig tart, ha ráér az esztergályos, ha nem akkor további napok. Eljutottunk 8 napig és óradíj, + parkoltatási díjig amíg áll az autó a szabályozás miatt. Oké köszönöm viszlát. Bevittem a munkahelyre a kollég a pillanatok alatt megoldotta. Nem bántani akarom a szerelőket, mert tényleg vannak becsületesek is. De azért aki nem ért hozzá azt nem tartom etikusnak így "kirabolni". NGK/NTK-ról még nem nagyon hallottam rosszat.

 

Barátom szavaival élve zárom a mondandómat: "inkább javítom magamnak otthon és én b**zom el, mint a szerelő és azt mondja hogy nem ő a hibás". 

Link to comment
Megosztás:

14 órája, georgee írta:

Egyeztetek a szerelővel, kb 4-6 munkanap. huhh mondom mi tart olyan sokáig rajta? A felszabályozás az legalább 4napig tart, ha ráér az esztergályos, ha nem akkor további napok. Eljutottunk 8 napig és óradíj, + parkoltatási díjig amíg áll az autó a szabályozás miatt.

Az első tárcsafékes rendszer - szinte az utcán kicserélhető. A hátsó dobfékeké (nekem olyan az Astrám) szintén.
Mit kell azon egyáltalán felszabályozni?
A féktárcsát, vagy a fékdobot? Majd felszabályozza az új betét!
Ha meg nagyon kopott, avagy túlzottan bordázottá lett, akkor talán egyszerűbb lehet az új (akár tárcsa, akár dob). Lehet, hogy - bár kissé drágábbá teszi a dolgot - de az a fék legalább megbízható és valóban "vizsgaállóvá" lesz!

 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, 

Egy kis fék téma...

Bal hátsó (vezető oldali) gyári, Bosch rendszerű féknyergem rendszeresen meg szokott szorulni. A rendszeres az olyan 5-6 havonta, ekkor a kocsi húzza is a hátulját. 
De ami állandó szinte hogy jobban befog mint a jobb oldali nyereg. Már felújítottam az egész nyerget, a munkahengert, tömítéseket mindent benne, működnie kéne. 
Ami még érdekesség, hogy a két darab fékpofa közül a belsőt (a fékkopásjelzőset) jobban koptatja. Kenőanyagnak mindig szilinkon zsírt használok a nyereg csúszkákon,
a betét felfekvő felületekre pedig rézpasztát. A kézifékkötél is cserélve lett mert egy időben nem engedett emiatt szorult meg, de most az is normálisan működik. 
Amire még gondoltam, hogy a féknyereg vezető fémcsúszka (henger) lehet görbe, vagy az alsó vagy a felső VAGY a gumifékcső belseje esetleg sérült és deformálódott, 
és a fékpedálról való lelépéskor nem engedi vissza a fékfolyadékot ezért a munkahenger feszítve marad. 

Tudnátok segíteni, hogy mit csináljak még? Mondanám hogy veszek egy teljesen új nyerget de ennek is működnie kéne sztem. 

A gumifékcsövet lehet otthon cserélni? Úgy értem menetes csőről beszélünk, nem kell peremezni vagy préselni.....

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok. 

Tavaly vettem egy 1.4es, twinportos G Astrát, amivel 8000km-t mentünk. Olajfogyasztást nem tapasztaltam eddig, csak városban és országúton használtam. De most volt egy 550 km-es aútópályás út, ahol a nivó pálca szerint kb másfél rublika olajat megevett. Mennyire gáz ez az olaj fogyasztás? (Az F Astrám nem csinált ilyet, abból nem tünt egy deci sem). Az autóban most van 90ezer km, magyar, első gazdától vettem, le is lett kérdezve. 

Módosítva : Steve01
Link to comment
Megosztás:

28 perce, Steve01 írta:

Sziasztok. 

Tavaly vettem egy 1.4es, twinportos G Astrát, amivel 8000km-t mentünk. Olajfogyasztást nem tapasztaltam eddig, csak városban és országúton használtam. De most volt egy 550 km-es aútópályás út, ahol a nivó pálca szerint kb másfél rublika olajat megevett. Mennyire gáz ez az olaj fogyasztás? (Az F Astrám nem csinált ilyet, abból nem tünt egy deci sem). Az autóban most van 90ezer km, magyar, első gazdától vettem, le is lett kérdezve. 

Olajszivárgás valahol? Milyen olajat használsz? Kipufogógáz színe? 

Link to comment
Megosztás:

43 perce, Steve01 írta:

Sziasztok. 

Tavaly vettem egy 1.4es, twinportos G Astrát, amivel 8000km-t mentünk. Olajfogyasztást nem tapasztaltam eddig, csak városban és országúton használtam. De most volt egy 550 km-es aútópályás út, ahol a nivó pálca szerint kb másfél rublika olajat megevett. Mennyire gáz ez az olaj fogyasztás? (Az F Astrám nem csinált ilyet, abból nem tünt egy deci sem). Az autóban most van 90ezer km, magyar, első gazdától vettem, le is lett kérdezve. 

Ha marha sokat van röviden használva gusztustalanul sok benzint képes az olajba bekeverni. Pályán jól kivereted és egyből el is tűnik 1 csík. Tapasztalat, hogy ez így megy.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Maverick087 írta:

Olajszivárgás valahol? Milyen olajat használsz? Kipufogógáz színe? 

Nincs semmi szivárgás. Eneos Prémium Hyper 5w30, (előtte a tulaj úgy emlékszik,10w40-et rakott bele a szerelő) Nincs olajnyom a pufón, se fekete, se fehér füst nincs. Nem láttam semmi rendellenességet, de megnézetem szerelővel. 

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Kukacka írta:

Ha marha sokat van röviden használva gusztustalanul sok benzint képes az olajba bekeverni. Pályán jól kivereted és egyből el is tűnik 1 csík. Tapasztalat, hogy ez így megy.

Sokat megy városba, ez volt az első pályás utam vele. Ugyan így használtam az F Astrám, annál nem volt ilyen gond. Olajat milyet ajánlatok bele, esetleg a gyári GM jobb lenne, van Cromax bolt a közelben ott lehet kapni. Akkor 1000-2000km-en, pályán mennyi olajat enne meg vajon? 

Link to comment
Megosztás:

47 perce, Steve01 írta:

Sokat megy városba, ez volt az első pályás utam vele. Ugyan így használtam az F Astrám, annál nem volt ilyen gond. Olajat milyet ajánlatok bele, esetleg a gyári GM jobb lenne, van Cromax bolt a közelben ott lehet kapni. Akkor 1000-2000km-en, pályán mennyi olajat enne meg vajon? 

Gyári GM olajat ezer meg egy helyen lehet kapni. Cromaxban 11k, 2-3 másik megbízható boltban meg 6.5k. De ezen az olajváltás aligha fog változtatni.

Szerintem most sem olajat evett az a motor. Csak az eddig beledúsított benzint égette el.

Link to comment
Megosztás:

4 perce, Kukacka írta:

Gyári GM olajat ezer meg egy helyen lehet kapni. Cromaxban 11k, 2-3 másik megbízható boltban meg 6.5k. De ezen az olajváltás aligha fog változtatni.

Szerintem most sem olajat evett az a motor. Csak az eddig beledúsított benzint égette el.

Akkor maradok az Eneos - nál. Remélem igazad van. De a beledúsított benzin miatt, emelkedni kellene az olajszintnek a városban, ilyenkor pályán meg vissza állni az eredeti állapotban. Vagy rosszul gondolom? 

Link to comment
Megosztás:

13 perce, Steve01 írta:

Akkor maradok az Eneos - nál. Remélem igazad van. De a beledúsított benzin miatt, emelkedni kellene az olajszintnek a városban, ilyenkor pályán meg vissza állni az eredeti állapotban. Vagy rosszul gondolom? 

Egy durva hajtás után nálunk kellett 3 hét intenzív 50m-es utazgatás, hogy köbö fél egységet nőjön a szint. Sajnos nem tudok én sem mit kezdeni a jelenséggel, majdnem maxra rakott olajjal töltöm a cseréknél az autót, kövi cserére is maxon van. Közben meg ingadozhat ahogy akar.

Ja és lambdaszonda. Nem lesz check engine, de bele tud fáradni a drága elég hamar az életbe, az kifejezetten tud ilyet csinálni.

Link to comment
Megosztás:

34 perce, Steve01 írta:

Akkor maradok az Eneos - nál. Remélem igazad van. De a beledúsított benzin miatt, emelkedni kellene az olajszintnek a városban, ilyenkor pályán meg vissza állni az eredeti állapotban. Vagy rosszul gondolom? 

Jó az Eneos én is azt használom. Esetleg a meleg oldali viszkozitásnál léphetsz 40-re.

Link to comment
Megosztás:

Üdv Urak!

Astra caravanom szintszabályzós hátsó lengéscsillapítóval szerelt, 19 éves, és most adja fel a gyári, 227 ezernél.
Ilyen: https://opel.7zap.com/hu/car/t98/m/0/6-1/
Kérdés, be lehet-e tenni ennek a helyére minden gond nélkül sima lengéscsillapítókat, mert elég horror áron láttam a szintszabályzósat. Ahogy nézegettem egyes típusoknál odaírják, hogy szintszabályzós futóműbe nem jó, de a többségnél nincs ilyen megkötés megjelölve.

Link to comment
Megosztás:

7 perce, sziklaboci írta:

Üdv Urak!

Astra caravanom szintszabályzós hátsó lengéscsillapítóval szerelt, 19 éves, és most adja fel a gyári, 227 ezernél.
Ilyen: https://opel.7zap.com/hu/car/t98/m/0/6-1/
Kérdés, be lehet-e tenni ennek a helyére minden gond nélkül sima lengéscsillapítókat, mert elég horror áron láttam a szintszabályzósat. Ahogy nézegettem egyes típusoknál odaírják, hogy szintszabályzós futóműbe nem jó, de a többségnél nincs ilyen megkötés megjelölve.

Persze hogy bele. Egyébként se egy nagy truváj ez a szintszabályzás, legfeljebb innentől majd csak rendeltetés szerint fogod tudni használni a benzinkúton a kompresszort... :-)

Link to comment
Megosztás:

7 perce, georgee írta:

Az az egy fogás elfér rajta, hamarabb összekopik a betét és a tárcsa. Meg ha már ingyen van a munkahelyemen, akkor belefér az a "5-6nap"

Jó, jó, tudom!
A féktárcsákat szokás teljesen símára esztergálni (vagy köszörülni), de ahhoz egy kissé jobban szét kell szedni az autót. Ám ha van rá lehetőség ...

Link to comment
Megosztás:

4 órája, L.Fazakas írta:

Jó, jó, tudom!
A féktárcsákat szokás teljesen símára esztergálni (vagy köszörülni), de ahhoz egy kissé jobban szét kell szedni az autót. Ám ha van rá lehetőség ...

A fékbetét cserénél mindenképpen le kell venni a nyerget.  Onnantól már csak 1 darab csavar pozicionálja a tárcsát. Tehát kb. 15 másodperces művelet a tárcsa leszerelése a nyereg eltávolítása után. Az a nyereg és kerék szereléséhez képest már nem nagy művelet. :) Az eszterga már izgalmasabb kérdés, kinek áll rendelkezésre, esetleg ki hol tudja megoldani a szabályozást. (És nem 4-5 napig) :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.