Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

4 órája, joe89 írta:

Szia! Olajfogyasztás az nem észrevehető, legalábbis 1000km alatt még mindig tele van a nívó pálca. Nem tudom mi lehet, de majd azért megpróbálom normális, bele való olajjal, hátha legalább halkul. Mert megszűnni úgyse fog, abba biztos vagyok. Viszont a láncfeszítő is cserélve lett a komplett vezérléssel.Olajnyomás mérés is volt, az is teljesen rendben. Nem füstöl, nem rángat, jól gyorsul, minden rendben csak ez a k..va zörgés. De szerintem ez ilyen marad :D Ja és Z14XEP. Twinport rudazat se lötyög benne.

Jó motorok ezek, csak ne taposd ki a szemét nagyon.
A régi opelek eléggé elkényeztették a tulajokat, hanyag tartás mellett se volt velük nagyobb baj.
Ezekre azért oda kell már figyelni, de max annyi, hogy megfelelő olaj, víz csere időben, aztán csókolom.
Én is egy olyat fogtam ki, ami ütve vágva volt.
Egyik himba kikakukkolt már a hengerfejen, úgy járt vele a csóka. Ahhoz tartozó hidrotőke gyakorlatilag köddé vált a motorban. Teljes szétszedésnél sehol sem volt.
Azt mondta, ha gázt ad neki, akkor nincs hangja. :)
Valami 340 ezer volt benne.

 

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Mikulás74 írta:

Jó motorok ezek, csak ne taposd ki a szemét nagyon.
A régi opelek eléggé elkényeztették a tulajokat, hanyag tartás mellett se volt velük nagyobb baj.
Ezekre azért oda kell már figyelni, de max annyi, hogy megfelelő olaj, víz csere időben, aztán csókolom.
Én is egy olyat fogtam ki, ami ütve vágva volt.
Egyik himba kikakukkolt már a hengerfejen, úgy járt vele a csóka. Ahhoz tartozó hidrotőke gyakorlatilag köddé vált a motorban. Teljes szétszedésnél sehol sem volt.
Azt mondta, ha gázt ad neki, akkor nincs hangja. :)
Valami 340 ezer volt benne.

 

Ebben is van 340ezer km. Azért próbálok rá vigyázni, amennyire tudok. Amúgy teljesen jó, csak ez a hangja ne lenne. De a gázadásra nekem is megszűnik a hangja :)

Módosítva : joe89
Link to comment
Megosztás:

On 2021. 01. 20. at 9:23, Mikulás74 írta:

Ez a láncos opel moci kész mérnöki csoda. Az egész olajrendszere nagyon érzékeny, ha valahol elmegy az olajnyomás, zakatolással reagál rá. Nekem a 16 hidrotőkéből 5 volt összenyomható, elkezdtem cserélgetni, de az újak is azt csinálták. Ha elmegy a nyomás, a hidraulikus láncfeszítő is lazul.
Nem volt nagyon olajkokszos a motorod belülről?
Bár ahány ilyen láncos motoros corsa mellett megállok a pirosnál, mind zörög.
Igazság szerint nekem nem is a zörgéssel volt bajom, hanem a borzalmas olajfogyasztásával. Tette ezt annak ellenére, hogy szinte tökéletes gyűrűk+hengerfal volt. 1000km-en több mint egy liter olaj elfogyott. Alatta semmi olajfolt, semmi füst.
Végére mondtam, ehhez a motorhoz nem szerelő kell, hanem valamilyen sámán.

Ezért meg se akarom bontani a Z14XE-m, mert egyáltalán nem biztos, hogy a hidrotőke csere elhallgattatja ezt a dízeles kattogást. Nekem amúgy roppant vicces, meg van elejétől fogva a szervizkönyv, de csak az olajcserék időpontjai vannak beleírva 2006/0 km-től kezdve. Első 2 év/30000 km-en kapott 5W30-at, aztán végig 10W40-et amíg hozzám nem került..... Én nem tudom, hogy ki volt az a zseni, aki ilyen kis futás teljesítményű, szinte új autóba 10W-40-et tesz, még ha ez 2008 tájékán is volt, az akkori olajárakat nem ismerem. Remélem, egyébként, hogy a sűrűbben cserélt 5W-40 lassan kitakarítja belülről a motort vagy legalább nem ront rajta.

Link to comment
Megosztás:

26 perce, Vardar írta:

Ezért meg se akarom bontani a Z14XE-m, mert egyáltalán nem biztos, hogy a hidrotőke csere elhallgattatja ezt a dízeles kattogást. Nekem amúgy roppant vicces, meg van elejétől fogva a szervizkönyv, de csak az olajcserék időpontjai vannak beleírva 2006/0 km-től kezdve. Első 2 év/30000 km-en kapott 5W30-at, aztán végig 10W40-et amíg hozzám nem került..... Én nem tudom, hogy ki volt az a zseni, aki ilyen kis futás teljesítményű, szinte új autóba 10W-40-et tesz, még ha ez 2008 tájékán is volt, az akkori olajárakat nem ismerem. Remélem, egyébként, hogy a sűrűbben cserélt 5W-40 lassan kitakarítja belülről a motort vagy legalább nem ront rajta.

Nekem is volt hogy 10w40-et használták a nagyeszűek. Láncos motor ugye... De ha jól néztem csak egyszer került bele, azzal viszont megfutotta a 10ezer km-t.

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Vardar írta:

Nekem 2008-2018, kb. 120.000 km :unsure:

Az igen, szép teljesítmény. Azért az én vasamban már van 340ezer km. Zörög - zörög, de hát ez van. Gázadásra teljesen megszűnik. Kicsit melegebb időben kevésbé lehet hallani :) Rejtély az egész :) Zörögjön csak tovább

  • Haha 1
Link to comment
Megosztás:

21 órája, Vardar írta:

Ezért meg se akarom bontani a Z14XE-m, mert egyáltalán nem biztos, hogy a hidrotőke csere elhallgattatja ezt a dízeles kattogást. Nekem amúgy roppant vicces, meg van elejétől fogva a szervizkönyv, de csak az olajcserék időpontjai vannak beleírva 2006/0 km-től kezdve. Első 2 év/30000 km-en kapott 5W30-at, aztán végig 10W40-et amíg hozzám nem került..... Én nem tudom, hogy ki volt az a zseni, aki ilyen kis futás teljesítményű, szinte új autóba 10W-40-et tesz, még ha ez 2008 tájékán is volt, az akkori olajárakat nem ismerem. Remélem, egyébként, hogy a sűrűbben cserélt 5W-40 lassan kitakarítja belülről a motort vagy legalább nem ront rajta.

Opel márka szerviz mondta azt, hogy G Astra 10w40, H Astra 5w30. Elkezdtem magyarázni nekik, hogy hát ha twinport, meg dexos2, meg hideg oldali viszkozitás.....

Erre az volt a válasz az Opeléktol, hogy hülyeség. A H-ba is jó lenne a 10w40, lényeg hogy jó Castrol legyen, ne pedig az átszürt használt GM! Na szóval ezért járnak, jártak a G-t 10w40-el.... :(

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Stofl írta:

Opel márka szerviz mondta azt, hogy G Astra 10w40, H Astra 5w30. Elkezdtem magyarázni nekik, hogy hát ha twinport, meg dexos2, meg hideg oldali viszkozitás.....

Erre az volt a válasz az Opeléktol, hogy hülyeség. A H-ba is jó lenne a 10w40, lényeg hogy jó Castrol legyen, ne pedig az átszürt használt GM! Na szóval ezért járnak, jártak a G-t 10w40-el.... :(

Végülis mindegy hogy H vagy G ha ugyanaz a motor van benne nem? Nem a típusnak fontos az olaj hanem a motornak. 

Link to comment
Megosztás:

18 órája, kingblue írta:

Van úgy hogy "hozzáértő szerelők" vannak a szervízben.A nagyobb baj viszont hogy felülbírálják a gyár mérnökeit.

Az a baj hogy sokszor évtizedes beidegződést nem lehet kiirtani. Mert ebbe ilyen olaj kell, ebbe meg olyan aztán pont. Neki nem az a lényeg hogy neked 10 év múlva is autód legyen hanem az hogy kész legyen vele minél gyorsabban kifizesd és elhúzzál onnan. Kevés a lelkiismeretes szerelő aki valóban azt akarja hogy elégedett ügyfél távozzon tőle. A legtöbb nagyon el van szállva és hiába magyarázol neki valamit meg sem hallgatja, meg ő úgyis jobban tudja, mert ezt csinálja X éve, igaz hogy azóta rosszul de még senki " nem jött vissza". Én meg sem tudod számolni hányszor találkoztam olyan autóval, amit a szerelőtől hoztak, hogy azóta szivárog itt, vagy zörög, vagy nem szól a hangszóró egy kp zár beszerelés után, mert elgörbítette a csatiban a lábakat. Csak olyanról hogy visszaviszed aztán azt mondja bocs ezt én baxtam el, ingyen megcsinálom olyanról még nem hallottam. Sajnos ez van. 

  • Like 1
  • Szomorú 1
Link to comment
Megosztás:

2 órája, Mikulás74 írta:

De annál még rosszabbak a fotelszerelők, aki már 1x cserélt magának olajat, aztán azt hiszi, az ő sggéből süt a nap...
Vagy van 100 ezer km a vackában, hiába tudja a fél világ, hogy az egy rakás szar, csak bizonygatja, milyen jó autója van, hisz még megy....
 

Na igen, az " ebbe csak tankolni kell" kategória. :-) Sajna amikor autót veszel elég sok ilyenbe belefutsz, a hibátlannak írt autónak ezer nyűgje van. Aztán amikor szembesíted vele még meg is van sértődve. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Adott egy g astra z16xe motorral van benne 340000km és van egy probléma amire nekem már nincs ötletem hogy mi lehet a gond. Hidegen minden oké szépen jár a de ahogy elkezd melegedni a motor kb 70-80 foknál alapjáraton elkezd fulladozni hirtelen leesik a fordulat ezt párszor még vissza szabályozza de végül nem tudja és leáll. Ahogy melegszik egyre intenzívebben fullad. Menet közben azóta nem próbáltam de biztos rángatna. Erre a hibára semmilyen hibakódot nem jelez. Nincs benne EGR, az ecu nemrég lett felújíttatva azóta kb 60km-lett megtéve vele gond nélkül. Katalizátor utáni szonda nem rég lett cserélve és ecu cseréje után erre (P0136=Lambdaszonda (Bank 1, szonda 2) funkció-rendellenesség) hibát dobott amit kitöröltem hogy visszajön-e mert a régivel is csinált ilyet de nem jött vissza azóta. Hibatörlés és újraindítás után  kezdte az egész hibajelenséget csinálni ekkor már meleg volt a motor. Trafót kimértem hidegen, melegen elvileg az jó. Opcommal az összes kimenetet leteszteltem amit tudtam (benzinpumpa ,a trafó mind a 4 gyertyánál szikrát ad, fojtószelepet  gázadásra nyitja és nem is koszos. Map szenzort tisztítottam még. Vákumcsöveket átnéztem falsot nem szív elvileg. Gázpedált lenyomva a fordulat emelkedik ilyenkor random visszatorpan és ha lenyomva tartom a pedált akkor figyelmen kívül hagyja, újra le kell nyomni hogy emelkedjen a fordulat de hidegen ezzel sincs gond.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Opel Astra 2001,1.6 benzines, z16xe motorkódú autóról lenne szó.

Picit nagy az olajfogyasztás, kékes füst illetve 40km után az új gyertya olajos a 4.hengernél. Nagyon úgy néz ki motorfelújítás kéne... A szelepfedélnél is jön az olaj ,szóval arra gondoltam,hogy szelepfedél tömtést kicserélném és egy olajcserét eszközölnék, hátha csökkene az olajfogyasztás illetve olvastam,hogy lehet a szelepfedél membrán (vmi gumis tömítő) ha rossz az is olajfogyasztáshoz vezethet?! 
A kérdésem az lenne,hogy ha most raknék olajat bele mit javasoltok? Többségnél a Castrol 5w40 a befutó ahogy olvasom (vagy 5w30?) de valaki ismerős közül javasolta a xado olajat,hogy érdemes lenne azzal próbálkozni. 
Mit javasoltok, azért itt több hozzáértő van úgy gondolom. +1 kérdés, ha olajszűrőt veszek melyik márkát javasoljátok? Nem lényeg,hogy legolcsóbb legyen hanem jó legyen, hiszen olajcserekor nem akarok ezen spórolni... 

Köszönöm előre is a segítséget! 

Link to comment
Megosztás:

20 perce, egyopeles írta:

Sziasztok!

Opel Astra 2001,1.6 benzines, z16xe motorkódú autóról lenne szó.

Picit nagy az olajfogyasztás, kékes füst illetve 40km után az új gyertya olajos a 4.hengernél. Nagyon úgy néz ki motorfelújítás kéne... A szelepfedélnél is jön az olaj ,szóval arra gondoltam,hogy szelepfedél tömtést kicserélném és egy olajcserét eszközölnék, hátha csökkene az olajfogyasztás illetve olvastam,hogy lehet a szelepfedél membrán (vmi gumis tömítő) ha rossz az is olajfogyasztáshoz vezethet?! 
A kérdésem az lenne,hogy ha most raknék olajat bele mit javasoltok? Többségnél a Castrol 5w40 a befutó ahogy olvasom (vagy 5w30?) de valaki ismerős közül javasolta a xado olajat,hogy érdemes lenne azzal próbálkozni. 
Mit javasoltok, azért itt több hozzáértő van úgy gondolom. +1 kérdés, ha olajszűrőt veszek melyik márkát javasoljátok? Nem lényeg,hogy legolcsóbb legyen hanem jó legyen, hiszen olajcserekor nem akarok ezen spórolni... 

Köszönöm előre is a segítséget! 

5W-40, legyen Dexos2 vagy GM-LL-A-025 minősítése, a többi felekezeti kérdés :) Szűrőből Hengst-et használtam eddig, 1000 ft kb., de a Mann is kb. 1100 maximum. Hát, hogy jó-e, nem tudom, amikor egyszer szétvágtam, volt benne azért egy kis ez meg az, tehát szűrt :-)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

4 órája, Vardar írta:

És nem zörgött a 10w40-től ? Mert nekem is  volt benne az előző tulaj által és hát zörgött is rendesen :D De az 5w40-el is legalább :D De az 5w40-es mostani olajnak sincs dexos2 minősítése, azt már viszont én néztem be. Vagyis a szerelő... Lehetne esély arra hogy egy normális dexos2-es olajjal csendesebb legyen szerinted ?

Módosítva : joe89
Link to comment
Megosztás:

9 órája, joe89 írta:

És nem zörgött a 10w40-től ? Mert nekem is  volt benne az előző tulaj által és hát zörgött is rendesen :D De az 5w40-el is legalább :D De az 5w40-es mostani olajnak sincs dexos2 minősítése, azt már viszont én néztem be. Vagyis a szerelő... Lehetne esély arra hogy egy normális dexos2-es olajjal csendesebb legyen szerinted ?

Amikor megvettem, MÉG nem zörgött, egy év és kb. 10.000 km után kezdett el zörögni. Azóta egyszer próbáltam hidrotőke tisztítót, az olyan volt, mint halottnak a csók. Most 5W-40 Dexos 2-es Fuchs van benne, megnézem, hogy mit csinál. Szerintem 1-2 ciklus biztos, hogy kell, hozzá, hogy javítson valamit, meg pörgetni is kellene, amit nem nagyon szoktam. A facebookos csoportban írták többen ezt a Z14/6XE/P zörgés jelenséget, hogy hidrotőke csere után se jó, néhányan olajpumpát, olajnyomást mondták, hogy az segített, mások a szívósorból hallják, a nem P-s motoroknál is van ott egy ragasztás/tömítés, ami elengedhet. Én nem onnan, hanem a blokkból hallom a zörgést, ezért nem is foglalkozom vele.

 

Nem szeretném a blokkot megbontani, rábízni a kocsit egy ki tudja milyen tudású szerelőre, hogy az autó piaci értékének kb. negyedét ráköltsem, több napig, hétig használni se tudjam, ráadásul nem is biztos, hogy megoldódik a probléma. Ugyanebből az összegből majdnem kijön egy teljes futómű felújítás, annak legalább egyből tudom, hogy van látszatja.

Link to comment
Megosztás:

13 órája, egyopeles írta:

Sziasztok!

Opel Astra 2001,1.6 benzines, z16xe motorkódú autóról lenne szó.

Picit nagy az olajfogyasztás, kékes füst illetve 40km után az új gyertya olajos a 4.hengernél. Nagyon úgy néz ki motorfelújítás kéne... A szelepfedélnél is jön az olaj ,szóval arra gondoltam,hogy szelepfedél tömtést kicserélném és egy olajcserét eszközölnék, hátha csökkene az olajfogyasztás illetve olvastam,hogy lehet a szelepfedél membrán (vmi gumis tömítő) ha rossz az is olajfogyasztáshoz vezethet?! 
A kérdésem az lenne,hogy ha most raknék olajat bele mit javasoltok? Többségnél a Castrol 5w40 a befutó ahogy olvasom (vagy 5w30?) de valaki ismerős közül javasolta a xado olajat,hogy érdemes lenne azzal próbálkozni. 
Mit javasoltok, azért itt több hozzáértő van úgy gondolom. +1 kérdés, ha olajszűrőt veszek melyik márkát javasoljátok? Nem lényeg,hogy legolcsóbb legyen hanem jó legyen, hiszen olajcserekor nem akarok ezen spórolni... 

Köszönöm előre is a segítséget! 

Sajnos ez motorfelújítás. Szerintem minél elöbb kezdjétek el, mert a probálkozások csak időbe és pénzbe fognak kerülni. A sok gyertya csere, az elfogyott olaj, a teljes rendszer lerakódása, katalizátor döglés, lambda halál, trafó halál lesz a vége, ha ilyen motrral jársz. Ha már a gyertyát köpi, akkor nincs miért várni. Most lehet gyűrűzésszel, szelepszár szimeringgel megúszod, de néhány hónap múlva meg motor csere lesz... Szelepfedél tömítés csere lesz felújításkor is. Szelepfedél membrán az XE-ben nincsen, csak az XEP, XER motorokban. H Astránál viszonylag gyakori hiba jelenség, de az olajfogyasztás már a legvégső stádium, elötte sok más tünet van már.

Ha kész a motor, akkor dexos2 olaj, és én is Hengst szűrőt szoktam venni, a gyári is az. És konkrétan 5W40 Total Ineo C3 olajat használok, de ez lényegtelen. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

3 órája, Vardar írta:

Amikor megvettem, MÉG nem zörgött, egy év és kb. 10.000 km után kezdett el zörögni. Azóta egyszer próbáltam hidrotőke tisztítót, az olyan volt, mint halottnak a csók. Most 5W-40 Dexos 2-es Fuchs van benne, megnézem, hogy mit csinál. Szerintem 1-2 ciklus biztos, hogy kell, hozzá, hogy javítson valamit, meg pörgetni is kellene, amit nem nagyon szoktam. A facebookos csoportban írták többen ezt a Z14/6XE/P zörgés jelenséget, hogy hidrotőke csere után se jó, néhányan olajpumpát, olajnyomást mondták, hogy az segített, mások a szívósorból hallják, a nem P-s motoroknál is van ott egy ragasztás/tömítés, ami elengedhet. Én nem onnan, hanem a blokkból hallom a zörgést, ezért nem is foglalkozom vele.

 

Nem szeretném a blokkot megbontani, rábízni a kocsit egy ki tudja milyen tudású szerelőre, hogy az autó piaci értékének kb. negyedét ráköltsem, több napig, hétig használni se tudjam, ráadásul nem is biztos, hogy megoldódik a probléma. Ugyanebből az összegből majdnem kijön egy teljes futómű felújítás, annak legalább egyből tudom, hogy van látszatja.

Igen, nekem se azonnal kezdett zörögni. Valóban, én is a futóművet újítattam fel :D Legalább legyen biztonságos. Az az igazság, hogy pár különböző szerelőnek mutattam. Volt amelyik azt mondta hogy ez normál jelenség. Volt aki mást mondott, meg volt aki megint mást. Valaki semmit nem hallott az egészből. Így hát a motor bontás nekem se opció, esetleg ha már nagyon durván fog zörögni. Egyébként melegebb időben sokkal kevésbé zörög, mint hidegben. Melegben még rá lehet mondani, hogy normális hangja van :) Más tünet semmi. Jól megy, olajfogyasztás szemmel láthatóan nincs. Nem füstöl, nem rángat, Szépen gyorsul.

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 10. 31. at 20:23, kingblue írta:

Hali,Ezek a hibák elég összefüggéstelenebbek.Én lekötném az akksit első körben.Minden lehetséges csatlakozót szét össze dugdosnám /kontakt spray sem hátrány/Minden amit látsz testkábelt kicsavaroznám újra csiszolás után visszahelyezném.Magyarul kontakt test érintkező pontokat ellenőrizném.Az oxidáció komoly problémák okozója lehet.Ezek után keresgélnék tovább ha nem javul a helyzet.

 

Dadogás és műszer fal mutató problémá volt a kocsimmal. Ez egy 2001-es benzines Opel Astra G 1.6 16v (motor: Z16XE)

Nem kis idő után de megoldódni lászik a motor dadogás és mutató beesős problémám. A mutató beesés már korábban megszűnt, amikor kitakarítottuk a kartergáz csöveket és a folytószelepet. Valószínűnek tartom, hogy a kábelek csesztetése(lehúz, visszadug) oldotta meg a problémát, mivel nem hinném, hogy a motorban lévő olajkicsapódás okozta az elektronikai hibát. Érdekesség, hogy maguk a csatlakozók patyolat tiszták voltak.

A dadogás már más szitu volt. Először csak kitakarítottuk a kartergáz csöveket amennyire tudtuk. Ezek után kb egy 50km-ig nem volt probléma vele, de utána visszatért a hiba. Mivel a takarítás nem segített és bátyám szerint az EGR egész jó állapotban van, ezért rendeltünk gyujtótrafót, lambda szondát és gyertyákat. Lambda szonda volt feltételezve fő ludasnak de egész olcsó volt a trafó is, ezért inkább azt is rendeltünk. Cseréltük az említett alkatrészeket(gyertya és szonda nagyon ramaty állapotban volt, szondán mintha hajszál repedések lettek volna) trafót csak a kora miatt cseréltük, valószínű az sem volt már az igazi(alig hallható csattogása volt az egyik tekercsnél bár nem volt vészes). Emellett újra ki kellett takarítani a kicsapódott olaj trutyit, aminek nagyon nem örültem, hogy megint volt, de ezek után jó lett az autó. Már annyira megszoktam, hogy dadog, hogy most fura, hogy nem :) Remélem egy darabig jól fog viselkedni. 

Köszönöm a tanácsokat. Remélem valakinek segít az irományom.

  • Like 3
Link to comment
Megosztás:

1 óra, Béla írta:

Nem igazán értem a logikát, ha 5W30 vagy 5W40 kell bele, akkor miért tesznek bele 10W-t? Itt sokan esküsznek a GM olajra, minek semmi köze a gyárihoz, ez nem csak az én véleményem. De mindenki azt tesz bele, amit akar.

 

 

Igazából az hogy kinek mi a véleménye valamiről nem mérvadó. A videóban elmondja hogy nem jó ez az olaj, ( a miértet nem mondja meg)meg mutogatja a kartergázcsöveket, hogy megáll benne a trutyi, nyilván hogy megáll fizikai törvényszerűség hogy a párás levegőből a hideg ponton kicsapódik a folyadék. A szélvédőn is kicsapódik belülről, a csőben miért ne tenné? 20 percen keresztül fejtegeti hogy nem jó, de semmi magyarázatot, vagy konkrétumot nem mond. Az olajleeresztőt nem tudta kicsavarni, aztán a torx fejet mutogatja hogy tipikus "opel "kulcs".  Azt sem értem miért nem vett alapból másik leeresztőt, pedig azt főleg alu teknőnél cserélni illik. Szoktam nézni a videóit, párszor mondtam neki olyat amit nem tudott, meg is köszönte. De abból kiindulni hogy sokan ezt mondják vagy sokan azt, ezért ez nem jó vagy az nem jó, és ebből kiindulva felülbírálni akár egy olajat vagy mást, nem nagyon lehet. 

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.