Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

40 perce, L.Fazakas írta:

Akkoriban még nem volt lambda szonda, csupán a "konzervdoboz kategóriájú" vaslemezből készült sima kipufogó-hangtompító dobok.
A saválló lemezesek csak jóval később jelentek meg (nyugati autókon), és persze a tartósságuk miatt többnyire sokkal drágábban. Amit én már a '90-es évek közepén-végén megcsináltam a Skodámra, az valahol tán még ma is megvan. (ráadásul több skodás is meg akarta venni).

Ezt értem én csak azért kérdeztem meg ha már hátsó dob mert az Astra-n van és elég jól tud gőzölni a kipufogó vagyis nem nem éghet el rendesen a benzin és több a víz a rendszerben mint kellene. Akkor megeszi a Paragi dobomat :( Persze lehet nem jól gondolom a dolgot 

Link to comment
Megosztás:

10 órája, AstryG írta:

" ... és több a víz a rendszerben mint kellene."

Nem több, mert az eletronika azt is beszámolja.
Valójában csakis a felhasznált üzemanyag ég el széndioxidra és vízre, hidegebb időben és a még hideg dobnál ez elég jól látszik a kipufogó végén. Vagy esetleg hozzámehet egy ködös hajnalon a levegő ködös páratartalma is, ám az összességében eléggé elenyésző (csak néhány ezrelékes) tétel.
Az már régen rossz, ha folyton a víz jönne ("csak" kissé "hengerfejes", meg más ilyenek).  ...

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

9 órája, Janó32 írta:

Ejj, csak el ne kiabáljam: 2002/07-es az autóm, 152000km van benne, nem éppen ideális felhasználási feltételeket kap  a legtöbbször (város), még gyári a hátsó dob (is)....  (KOPP-KOPP-KOPP...) 

Az elég jó arány ... az enyém pl. 2004-es, de még 130 ezer sincs benne, ám szervízben (Opel Tóth) már cserélték az eredeti dobot. (hogy több legyen a számlám - műszaki vizsga előtt!)

Link to comment
Megosztás:

8 órája, gyurigyerek írta:

Ott nincs fórum. :D

No meg AZÉRT, mert az állami Merkur szegélygépkocsikat forgalmazó cég azt akkoriban NEM ÁRUSÍTOTT!
Lehetett persze behozatni "maszekban" NYUGATRÓL (vagy mondjuk az IKKA-n keresztül), de az azért némiképpen sokkal többe került, mint itt vadiújan véve - pl. 3 db.  Skoda!

Link to comment
Megosztás:

4 órája, zotya975 írta:

A kondenzvíz a motor által beszívott levegő páratartalmából lesz, ami a hidegebb hátsó dobban kicsapódik.

Ááá, azt a motor simán "elégeti" vízgőz formájában. A később megjelenő vízgőz meg már inkább az égéstermék kategória.

Volt a sógoromnak egy Opel Mantája, az szervizben és hivatalosan át volt alakítva ilyen "vizes üzemre".
Valami segédfúvókán át a motor mindíg szívott be a benzinhez és levegőhöz egy kevéske vizet, de az többnyire csak néhány LE-t csinált, (meg eléggé lehűtötte a motort).
A víz valójában nem égett el, ámde vízgőz alakjában kifejtette hatását. Ezzel persze rohadt elég rendesen a kipufogó és az odavezető csőrendszer.
Az a Manta ráadásul még csak simán mezei és 1600-as atmoszférikus motor volt!

Link to comment
Megosztás:

6 perce, L.Fazakas írta:

Ááá, azt a motor simán "elégeti" vízgőz formájában. A később megjelenő vízgőz meg már inkább az égéstermék kategória.

Volt a sógoromnak egy Opel Mantája, az szervizben és hivatalosan át volt alakítva ilyen "vizes üzemre".
Valami segédfúvókán át a motor mindíg szívott be a benzinhez és levegőhöz egy kevéske vizet, de az többnyire csak néhány LE-t csinált, (meg eléggé lehűtötte a motort).
A víz valójában nem égett el, ámde vízgőz alakjában kifejtette hatását. Ezzel persze rohadt elég rendesen a kipufogó és az odavezető csőrendszer.
Az a Manta ráadásul még csak simán mezei és 1600-as atmoszférikus motor volt!

Elégetni nem tudja a motor a vizet csak gőzzé alakítani ami a rendszer leghidegebb pontján a hátsó dobban csapódik ki. A középső dob közelebb van a motorhoz, ezért melegebb, és azon csak átmegy a gőz a hátsóban viszont kicsapódik. Ezért szoktak a hátsó dobok úgy összeroskadni belül, hogy kivülről látszólag semmi baja. Szokott lenni rajta ( vagy tesznek rá) egy technikai furatot egy alsó pontra, az vagy segíti a víz távozását, vagy nem. Amikor a dob egy pontot átlyukad, akkor már többnyire menthetetlen, foltozás csak időhúzás, mert bent már csúnya világ van. Szépen el kell gondolkodni a cserén. Nem egy állom meló, egyszerűbb szakemberre bízni, köszörüljön meg kínlódjon a kocsi alatt ő. 

 

2948184-20181018-vpOWwN.jpg

2948185-20181018-vmcc53.jpg

2948186-20181018-Be14dq.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

6 órája, zotya975 írta:

Szerintem nincs összefüggés. A kondenzvíz a motor által beszívott levegő páratartalmából lesz, ami a hidegebb hátsó dobban kicsapódik.

Értem. A kicsi benzin szag akkor mi lehet? És még az is van mikor érződik van mikor nem. Csak gondoltam, ha már hibás a lambda akkor nem küld megfelelő jelet a kipufogóból vissza és nem jó a keverék.

Link to comment
Megosztás:

21 perce, AstryG írta:

Értem. A kicsi benzin szag akkor mi lehet? És még az is van mikor érződik van mikor nem. Csak gondoltam, ha már hibás a lambda akkor nem küld megfelelő jelet a kipufogóból vissza és nem jó a keverék.

Ha benzinszagot érzel ( és kizárható hogy valahonnan szivárog, vagy a tankszellőztetés rossz)  akkor túldúsít, ahogy írod nem jó a keverék. 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

On ‎10‎/‎17‎/‎2018 at 6:02 AM, L.Fazakas said:

Lehet boltban vásárolni mindenféle rozsdaoldó és passziváló /foszforsav tartalmú/ anyagokat. Egyszer ki kellene próbálni.

Kifejezetten nem ilyen anyagot keresek, ti. ami a rozsdát átalakítja, hanem olyant, ami lemarja. A korábban említett Hammerite pedig azt hiszem pont nem ilyen (ti. az átalakítja a rozsdát valami záró réteggé).

Link to comment
Megosztás:

On ‎10‎/‎17‎/‎2018 at 7:37 PM, L.Fazakas said:

Az általában a baj, hogy az autóban az együtt érintkező, és nagy korróziónak kitett kötőelemek általában vasból (acélból) készülnek. Így persze -  ami összerohadhatna - az össze is rohad.

Ennél jobban már csak akkor rohadnának össze (illetve leginkább szét), ha nem mindegyikük ugyanabból a fémből lenne. Lásd galvanikus korrózió!

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Aster írta:

Kifejezetten nem ilyen anyagot keresek, ti. ami a rozsdát átalakítja, hanem olyant, ami lemarja. A korábban említett Hammerite pedig azt hiszem pont nem ilyen (ti. az átalakítja a rozsdát valami záró réteggé).

A rozsdamaró mar is és passzivál is. Ha meríted és benne hagyod addig amig fémtiszta lesz a felület akkor rozsdamaróként funkcionál, ha csak ecseteled akkor passziválja a felső réteget, ( ezért kell előtte az alapos drótkefézés) de a nem kapsz fémtiszta felületet , csak akkor ha nagyon sokszor megismétled az ecsetelést. A Hammerite-ot pedig utólagos védelemre írtam, nem kizárólagos kezelésre. "A RO-55 rozsdaoldó és átalakító tulajdonsággal rendelkezik, foszforsav alapú készítmény, amely kationos felületaktív anyagokat tartalmaz. A fémfelületeket zsírtalanítja, rozsdátlanitja, tisztítja, foszfátoz és passzívál. Acél és öntöttvas felületekről hatékonyan eltávolítja rozsdát. Alkalmassá teszi a kezelt felületet különböző védőrétegekkel, így gyantákkal, festékekkel történő bevonására."

 

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

5 órája, Aster írta:

Kifejezetten nem ilyen anyagot keresek, ti. ami a rozsdát átalakítja, hanem olyant, ami lemarja. A korábban említett Hammerite pedig azt hiszem pont nem ilyen (ti. az átalakítja a rozsdát valami záró réteggé).

Bár magát a rozsdát lemarja a sima sósavas víz, de utána a sósav-nyomoktól a legnehezebb megszabadulni. Később az a lekezelt lemez már folyton "rozsdásodni akar".

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

8 órája, L.Fazakas írta:

Bár magát a rozsdát lemarja a sima sósavas víz, de utána a sósav-nyomoktól a legnehezebb megszabadulni. Később az a lekezelt lemez már folyton "rozsdásodni akar".

Régebben korlátlan mennyiségben hozzáfértem savakhoz, és már csak unalmamban is rozsdátlanítottam fémtárgyakat ( munkahelyen) a sósav is szépen leviszi, csak azzal nem alakul ki a sav-fém sója a felületen mint a foszforsavnál a foszfátréteg az elemi vason órák alatt vékony rozsdaréteg alakul ki. Én akkor vízzel lemostam és beolajoztam a vastárgyakat, de ezek csak dísztárgyak voltak, régi szerszámok, balta, ahol nem volt probléma az olajos felület. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

21 órája, L.Fazakas írta:

Nem több, mert az eletronika azt is beszámolja.
Valójában csakis a felhasznált üzemanyag ég el széndioxidra és vízre, hidegebb időben és a még hideg dobnál ez elég jól látszik a kipufogó végén. Vagy esetleg hozzámehet egy ködös hajnalon a levegő ködös páratartalma is, ám az összességében eléggé elenyésző (csak néhány ezrelékes) tétel.
Az már régen rossz, ha folyton a víz jönne ("csak" kissé "hengerfejes", meg más ilyenek).  ...

Akkor már félig jók vagyunk! Mert téenyleg nem jön folyton a víz belőle csak nekem úgy tűnt mintha sok lenne. Közbe viszonyítási alapom sincs. De tanítgat már ez az autó mióta velem van sok mindent.

 

19 órája, zotya975 írta:

Ha benzinszagot érzel ( és kizárható hogy valahonnan szivárog, vagy a tankszellőztetés rossz)  akkor túldúsít, ahogy írod nem jó a keverék. 

Annyit leszűrtem, hogy valami baj van csak nem tudtam mennyire van köze a lambdához. Érdekes mert a benzint se mindíg lehet érezni járó motornál. Szerintem nem szivárog, járó motornál érzem csak.

Link to comment
Megosztás:

3 órája, AstryG írta:

Akkor már félig jók vagyunk! Mert téenyleg nem jön folyton a víz belőle csak nekem úgy tűnt mintha sok lenne. Közbe viszonyítási alapom sincs. De tanítgat már ez az autó mióta velem van sok mindent.

 

Annyit leszűrtem, hogy valami baj van csak nem tudtam mennyire van köze a lambdához. Érdekes mert a benzint se mindíg lehet érezni járó motornál. Szerintem nem szivárog, járó motornál érzem csak.

A járó motornál a benzin általában EGY AZ EGYBEN elég, tehát a kipufogó végénél a gyakorlatban sose lehet benzinszagot érezni. Még a dúsabb keverék is jól elég, csak kissé kormoz.
Amikor valaki benzinszagot érez, az inkább csupán pszichológia, vagy valami kényszerképzet.
Sokszor mondják, hogy a városban az utak mentén micsoda nagy benzingőz szag van. Na az már régen rossz lenne!

Még maguknál a benzinkutak környékénél sem nagyon érezni újabban, mert az EU-s környezetvédelem okán valami elszívórendszer van a tankolócsap körül.

Link to comment
Megosztás:

7 órája, L.Fazakas írta:

A járó motornál a benzin általában EGY AZ EGYBEN elég, tehát a kipufogó végénél a gyakorlatban sose lehet benzinszagot érezni. Még a dúsabb keverék is jól elég, csak kissé kormoz.
Amikor valaki benzinszagot érez, az inkább csupán pszichológia, vagy valami kényszerképzet.
Sokszor mondják, hogy a városban az utak mentén micsoda nagy benzingőz szag van. Na az már régen rossz lenne!

Még maguknál a benzinkutak környékénél sem nagyon érezni újabban, mert az EU-s környezetvédelem okán valami elszívórendszer van a tankolócsap körül.

Azért ez nem teljesen igaz, mert egyrészt pölö gyujtáshiba miatt előfordul hogy adott hengerben nincs is égés,( vagy nem minden ütemben) másrészt alapból a dúsításkor megnövekszik a CO tartalma a kipufogó gáznak hiszen a sok benzinhez nincs elég oxigén a tökéletes égéshez ( CO2) de ha annyira dús a keverék ( az oxigén meg ugye adott mennyiség a hengerben) hogy már szénmonoxiddá sem tud elégni a sok benzin akkor bizony megmarad és azt érezni.  Ez károsítja a katalizátort ami nagyon szerencsétlen esetben akár ki is gyullad. Ezért sem lehet hivatalosan betolni-behúzni katalizátorral szerelt autót. 

Link to comment
Megosztás:

15 órája, zotya975 írta:

pölö gyujtáshiba miatt előfordul hogy adott hengerben nincs is égés,( vagy nem minden ütemben)

Ha már kihagy a gyujtásban egy henger, az a motor alapjáraton - szerintem azért elég érdekesen járhat. (mint pl. az enyém a multkoriban, amikor némi vizet kapott).
Ám én feltevésemben a természetes (mindenben ideális) állapotra gondoltam, amikor aztán minden passzol, minden megy.
Olyankor csakis széndioxid (CO2) szagot lehet érezni, de aminek ugyebár a valóságban egyáltalán nincs szaga. Esetleg némi szénmonoxidot (CO), aminek szintén semmi szaga!

Link to comment
Megosztás:

8 perce, L.Fazakas írta:

Ha már kihagy a gyujtásban egy henger, az a motor alapjáraton - szerintem azért elég érdekesen járhat. (mint pl. az enyém a multkoriban, amikor némi vizet kapott).
Ám én feltevésemben a természetes (mindenben ideális) állapotra gondoltam, amikor aztán minden passzol, minden megy.
Olyankor csakis széndioxid (CO2) szagot lehet érezni, de aminek ugyebár a valóságban egyáltalán nincs szaga. Esetleg némi szénmonoxidot (CO), aminek szintén semmi szaga!

Nem tudom az pontosan milyen vegyülettől van, de a túldúsításkor szúrós szaga szokott lenni a kipufogónak. 

Link to comment
Megosztás:

12 órája, zotya975 írta:

Nem tudom az pontosan milyen vegyülettől van, de a túldúsításkor szúrós szaga szokott lenni a kipufogónak. 

Hááát - szúrós szaguk többnyire a kénes vegyületeknek vannak (SO2; SO3, stb.).
És mivel a magyar üzemanyagok többnyire az eléggé magas kéntartalmú orosz kőolajból készülnek ...
Minden lehetséges.

Link to comment
Megosztás:

Jó hogy vagytok, mert közben motort rakok össze ( na jó csak hengerfejet) aztán néha feljövök infóért  (nem is értem miért nem viszem le a pincébe a laptopot) aztán mindíg megnézem mi az állás. Szerintem most döntetlen. Azért az pozitívum hogy kultúrált keretek között folyik a vita ez szép dolog mindkét részről, jó lenne ha így is maradna.

2951996-20181022-pF5BEu.jpg

  • Like 3
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.