Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Általános műszaki problémák!


hemi

Recommended Posts

Télen a mienk is ilyen, de nem annyira vészes a beremegés. Viszont alapjáraton télen-nyáron kevésbé világít a lámpa, mint kb 300-zal magasabb fordulaton.

Nektek kikapcsol indításnál a rádió? Nekem a gyári is kikapcsolt, meg a mostani JVC is. Szomszéd astrájánál sosem kapcsol ki. Amikor kicseréltük az akksit, mert a régi már nem indított, akkor az újnál is kikapcsolt, viszont párhuzamosan rákötöttem a régit is, akkor nem kapcsolt ki. Következő akksi biztos nem 44Ah-s GM lesz B)

Egyértelműen kevéssé feltöltött akkumlátor probléma. Ilyenkor az önindító hatalmas áramfelvétele elszíiv minden fogyasztótól minden áramot. Oka: a., igen rövid utak két indítózás között; b., töltésprobléma; c., halódó akku. Hidegben bármelyik fokozottan gondot okoz. Normális esetben még a műszermutatók sem mozdulnak meg indításkor, de egy igen hideg éjszaka után még jó akku+töltés esetén is látom reggel, hogy kivágnak balra.

Pl. napi rendszeres 40 km mellett -15-ben is kifogástalanul ment reggel indítás előtt az állófűtés (többek között 30' ventillátor 2-es fokozaton); most rendszertelen használat miatt nem tudom (merem) elindítani, csak a motor indítása után.

Link to comment
Megosztás:

Akkor arra senkinek sincs ötlete, hogy szoftverfrissítéssel megszüntethető-e az ingadozó alapjárat guruló autónál?

Valamint tudja-e valaki, hogy 1.4-es astrához melyik a legfrissebb szoft? Mert a benne lévő szoft verziószámát mintha kiolvastuk volna kwp2000 plusszal.

Link to comment
Megosztás:

Egyértelműen kevéssé feltöltött akkumlátor probléma. Ilyenkor az önindító hatalmas áramfelvétele elszíiv minden fogyasztótól minden áramot. Oka: a., igen rövid utak két indítózás között; b., töltésprobléma; c., halódó akku. Hidegben bármelyik fokozottan gondot okoz. Normális esetben még a műszermutatók sem mozdulnak meg indításkor, de egy igen hideg éjszaka után még jó akku+töltés esetén is látom reggel, hogy kivágnak balra.

Pl. napi rendszeres 40 km mellett -15-ben is kifogástalanul ment reggel indítás előtt az állófűtés (többek között 30' ventillátor 2-es fokozaton); most rendszertelen használat miatt nem tudom (merem) elindítani, csak a motor indítása után.

Igen, ezt tudom én is. Csak arra nem találom a magyarázatot, hogy új akksival (nyáron cseréltük, opel kereskedésben), még nyáron is kikapcsol indításnál, sőt, még egyhuzamban 100-150 kilométer lehúzása után is, ha leállítom, majd indítom. A zöld kis labda nem sokszor látszik ilyenkor télen, nyáron se nagyon, de ha látszik is a zöld "magic eye", akkor is kikapcsol a rádió. És ugyanolyan akksi, mint a szomszédéban.

Azért idegesít a legjobban, mert általában 2-3 órás mixeket hallgatok hosszabb úton, és sajna nem jegyzi meg a lejátszó a szám helyzetét ki és bekapcsolás után.

Off

Azzal is jól átb@sztak, mert kemény 60 ezerért vettem, dvd fejegység, jvc kd-dv 5101, és a legvadabb álmomban sem gondoltam volna, hogy nem onnan folytatja, ahol abbahagyta, ha már a 15 ezre forintos kacat LG-k is folytatják. De már késő bánat.

/Off

Link to comment
Megosztás:

Off

Azzal is jól átb@sztak, mert kemény 60 ezerért vettem, dvd fejegység, jvc kd-dv 5101, és a legvadabb álmomban sem gondoltam volna, hogy nem onnan folytatja, ahol abbahagyta, ha már a 15 ezre forintos kacat LG-k is folytatják. De már késő bánat.

/Off

az én 4 éves 30.000 ft os pájonyírom is ott folytatja ahol abbahagyta... B)

amugy az enyém is kikapcsol...

Link to comment
Megosztás:

Nem csak a mutató mutat többet, a fordulat is több, mert hallani amikor visszaáll alapra. Abban nem is lenne ráció, hoyg gurul az autó 800-as fordulatszámmal, a mutató meg 1100.at mutat B)

egyébként ebbe a hidegbe nekem is magasabb az alapjárat de ha felmegy a rendes értékre akkor beáll a 800-850 fordulatra kiprobálva.

Link to comment
Megosztás:

Nem csak a mutató mutat többet, a fordulat is több, mert hallani amikor visszaáll alapra. Abban nem is lenne ráció, hoyg gurul az autó 800-as fordulatszámmal, a mutató meg 1100.at mutat B)

egyébként ebbe a hidegbe nekem is magasabb az alapjárat de ha felmegy a rendes értékre akkor beáll a 800-850 fordulatra kiprobálva.

Link to comment
Megosztás:

Bocs, akkor félreértettük egymást, én nem a motorféküzemet mondom, hanem a "sima" utazást, pl tartós 100-at.

Nyáron is le tud hűlni, volt olyan, amikor mentem 160-170 körül (persze német autópályán.. B) ), kivettem üresbe mert közeledett a falu, majd kb 80-90-nél újra 5, hogy legyen motorfék, na ekkor is visszament 80-ig.

De télen is inkább elnézem azt a 85 fokot a mutatón, mint az újabb autókban lévő mutatót - ha van -, mert azok cirka 60-tól 95-ig stabil középállásban vannak ;) Na annak mi értelme... Csak a júzert nyugtatja hogy minden rendben.

A "loser user"-ek megkímélsére és a költségtakarékosság okán már a H-ban és úgy általában a mai autóknál nincs vízhófokmérés jelzés csak forrásnál. Ők csak a mérés hiánya miatt tépik a szájukat, viszont nem rongálják a technikát hűtőletakarással csak azért, hogy nekik tetszően álljon a mutató és mert gyártanak takarót. A piac diktál: azt kell gyártani, amire van kereslet, akár hasznos, akár nem.

Link to comment
Megosztás:

egyébként ebbe a hidegbe nekem is magasabb az alapjárat de ha felmegy a rendes értékre akkor beáll a 800-850 fordulatra kiprobálva.

Sajnos nyáron is ilyen a mienk. Szinte csak akkor áll vissza, ha áll az autó. Azért szinte, mert néha visszaáll gurulás közben is, de ez kb 5-10%.

Link to comment
Megosztás:

A "loser user"-ek megkímélsére és a költségtakarékosság okán már a H-ban és úgy általában a mai autóknál nincs vízhófokmérés jelzés csak forrásnál. Ők csak a mérés hiánya miatt tépik a szájukat, viszont nem rongálják a technikát hűtőletakarással csak azért, hogy nekik tetszően álljon a mutató és mert gyártanak takarót. A piac diktál: azt kell gyártani, amire van kereslet, akár hasznos, akár nem.

Pár dolgot azért nem ártana tisztába tenni és ha letisztult a kép, akkor törjünk pálcát felette!

1. A kijelzésről:

A " loser user " a technika védelme érdekében kéri számon a vízhőmérséklet kijelzést, mert már a nagyapáméknak is azt tanították, hogy hideg motort nem szabad megterhelni, mert- a technikára nézve - súlyos következményei lesznek. ( pl. csapágy elfordulás, dugattyú berágódás, stb. )

A mai autók meg ugye nem két fillérbe kerülnek, a javításuk meg pláne nem és minden " user " nem műszaki beállítottságú..., szóval jó, ha van az autóban egy műszer, ami jelzi, hogy mikor rakhatod rá a tüzet a bringára!

( És még azt is, hogy mikor álljál félre pihentetni, ha valami gáz van a hűtéssel... , pl hófúvásban autózol és telehordta a hűtőrácsodat a szél hóval és a hűtés hiányában felforr a víz...)

2. A hűtési elvről:

" A hűtőfolyadék a motor - az égésteret és a hengert körülvevő - víztérben áramlik, majd a hűtőben átadja a felvett hőmennyiséget a környező levegőnek. " A tervezők és számítógépek hada - ahogy egyik fórumtársam korábban írta - dolgozik azon, hogy a kocsikhoz megfelelően méretezze a hűtőt, bár ez elég összetett feladat, mert figyelembe kell venni

- az átáramló levegő felmelegedését,

- a hűtő légellenállását,

- az átáramló folyadék mennyiségét és lehűlését,

- a hűtő vízoldali ellenállását

a levegősebesség, a vízsebesség, a levegő- és vízhőmérséklet függvényében.

Szóval ezeket figyelembe véve nyáron elkelne egy nagyobb míg télen elegendő lenne egy kisebb hűtő is, de ugye ez elképzelhetetlen. Átlagban egy benzines motorhoz 0,4-0,6 m2-es hűtőt terveznek 100kW-onként.

Ebből - ha szükséges - takarással lehet kisebbet csinálni, hogy alkalmazkodj a környezeti változásokhoz és nem teszel semmi kárt a technikában! ;)

3. Környezetvédelem:

Bár a kocsikon van katalizátor ill. katalizátorok - ezek csak akkor fogják a szerepüket betölteni, ha üzem melegek sőt maga a motor is ezt a hőfokot elérve működik optimálisan. ( Lásd zöldkártya vizsgálat, ahol a mérést addig nem is kezdik el, amíg a hőmérséklet alacsony.) Tulajdonképpen addig, míg a szenzorok az ECU-nak olyan adatokat adnak, melyekből az derül ki, hogy a motor még " hideg" , addig növelt benzinmennyiséget adagolnak a fúvókák a torokba, amivel nő a fajlagos tüzelőanyag felhasználás. ( Meghosszabbított " szivató" periódus. )

A takarással tehát lerövidíthető a hűtőfolyadék felmelegedési ideje, ezzel hamarabb lesz a motor tisztább - és takarékosabb üzemmódban.

Természetesen mindenki maga dönti el, hogy mit alkalmaz és mit nem, de kis odafigyeléssel igenis tehetünk azért,

hogy az autónk is és mi is jól járjunk.

Mert nem azért van a fejünk, hogy legyen mire sapkát tenni, hanem, hogy használjuk az eszünket ! B)

Link to comment
Megosztás:

ez annyira szép volt.... B)

viszont azt ne felejtsük el, hogy az igaz, hogy Te és én is tudom azt, hogy hideg motorral nem ütjük vágjuk, de

ma mindenki azt szakózza, gogy hamarabb melegszik a motor és a katalizátor, ha inditás után elindulunk rögtön, ésne padlón, de pörgetve mész vele. ez igaz is. az máskérdés, hogy 60 ezernél eszi az olajat, de akkor mikor generáloztatnál motort, hane m csapod szét hidegen? ;)

és az astrában is van hőmérséklet jelző csak nem látod.

a motorkontrol világit, ha túl sokáig hideg a viz

nagy piros visszajelző ha forr...

Link to comment
Megosztás:

Rágjuk még a csontot? B)

Már mások leírták: a vízhőfok mérése így műxik, úgy mutat, ilyen-olyan pontos (mondhatni tájékoztató jellegű).

Az én autóm 200 ekm-t futott, semmi gondja a hűtésnek sem télen, sem nyáron, a hűtő sosem volt letakarva. Olajfogyasztás jelentéktelen (1,0-1,5 dl) két csere között. A /túlnyomó részt/ városi fogyasztás télen max. 6,5-6,7 l/100km gázolajból, ami 2-3 decivel több a nyárinál. És ebben benne van sok várakozás közbeni fűtés is.

Nekem ez a tapasztalatom. Tartok tőle, hogy aki ennyire rá van kattanva a hőmérőre az rákattan a többi műszerre is. És az szörnyű lehet, amikor a legnagyobb forgalomban valaki az órákat figyeli (mikor váltson, max. 50 km/h, stb.), mert az tuti föltartja a forgalmat, talán még veszélyes is rájuk nézve.

Én a részemről lezárom a hűtős témát.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Néhány kérdésem lenne a témával kapcsolatban: nekem 2004-es Z16XE motoros Astrám van. Jelenleg gyári 5-30-as olajat használok. A kérdésem az lenne, hogy ti hány km-enként cseréltek olajat? Én 10 ezer után cserélek, a cserék között nagyon max 1 liter olajat eszik meg, szerintem ez teljesen ok, 5 literes olajat veszek, így az mindíg elég. Másik kérdés, hogy milyen gyakran cserélitek a vezérmű szíjat. Én most cseréltettem 90 ezernél, de azt mondták, nem árt gyakrabban cserélni. A harmadik dolog amit észrevettem (digitklímás a kocsi), hogy leállítás után a közép konzol mögül kb 6-8 másodpercig kis búgás hallható, kérdezem a digit klímás tagokat, ti is tapasztaltok ilyet vagy nézessem meg a kocsit?

Link to comment
Megosztás:

ne mááááá......... már nem a zsukk korát éljük....

te még sose tudtál visszaváltani 160 nál?

vagy csak úgy simán kapcsolgatni?

azt meg csak észreveszed, ha felgyorsultál 150 ről 250 re B)

Nem, soha. Én a SAJÁT autómat vezetem (pillanatnyilag 1,4 G), majd ha fussa bármilyen 3 literesre, kipróbálom.

Egyébiránt egyszer ki lehet próbálni, hogy ötödikben meddig hatásos a motorfék, minimális lassulással. Meg fogsz lepódni.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok! Néhány kérdésem lenne a témával kapcsolatban: nekem 2004-es Z16XE motoros Astrám van. Jelenleg gyári 5-30-as olajat használok. A kérdésem az lenne, hogy ti hány km-enként cseréltek olajat? Én 10 ezer után cserélek, a cserék között nagyon max 1 liter olajat eszik meg, szerintem ez teljesen ok, 5 literes olajat veszek, így az mindíg elég. Másik kérdés, hogy milyen gyakran cserélitek a vezérmű szíjat. Én most cseréltettem 90 ezernél, de azt mondták, nem árt gyakrabban cserélni. A harmadik dolog amit észrevettem (digitklímás a kocsi), hogy leállítás után a közép konzol mögül kb 6-8 másodpercig kis búgás hallható, kérdezem a digit klímás tagokat, ti is tapasztaltok ilyet vagy nézessem meg a kocsit?

Tömören? A vezérműszíj cserét 60 ezrenként ajánlott megejteni. Minden más normális.

Link to comment
Megosztás:

Rágjuk még a csontot? :blush:

Már mások leírták: a vízhőfok mérése így műxik, úgy mutat, ilyen-olyan pontos (mondhatni tájékoztató jellegű).

Az én autóm 200 ekm-t futott, semmi gondja a hűtésnek sem télen, sem nyáron, a hűtő sosem volt letakarva. Olajfogyasztás jelentéktelen (1,0-1,5 dl) két csere között. A /túlnyomó részt/ városi fogyasztás télen max. 6,5-6,7 l/100km gázolajból, ami 2-3 decivel több a nyárinál. És ebben benne van sok várakozás közbeni fűtés is.

Nekem ez a tapasztalatom. Tartok tőle, hogy aki ennyire rá van kattanva a hőmérőre az rákattan a többi műszerre is. És az szörnyű lehet, amikor a legnagyobb forgalomban valaki az órákat figyeli (mikor váltson, max. 50 km/h, stb.), mert az tuti föltartja a forgalmat, talán még veszélyes is rájuk nézve.

Én a részemről lezárom a hűtős témát.

Ne csípd be a zsírt Zachi, nem azért szóltam hozzá!

Különben elméletileg a dízel autókhoz gyárilag kisebb hűtőt terveznek ( 0,25-0,4m2 / 100kW ) mivel ott ugye nem

az isteni szikra gyújtja meg a keveréket.

A műszerekre amúgy én sem vagyok " rákattanva", de menet közben azokat egy pillanat alatt le lehet olvasni... :P

Én jobban aggódok azokért, akik a GPS-t meg a DVD-t bambulják vezetés közben és még telefonálnak is... B)

Amúgy meg igazad van, Te azt képviseled, amit Te tapasztalsz.

De amióta itt vagyok a fórumon, nekem az jött le, hogy kb.20-25%-kal kevesebbet kérdeznének a tagok, ha vennék a fáradtságot és legalább egyszer elolvasnák a kocsi kezelési útmutatóját ! ;) :D

Akkor hűtés lezárva, inkább fűtsünk !! Mától jön a gáz a csövön... !! :lol: :)

Link to comment
Megosztás:

Ne csípd be a zsírt Zachi, nem azért szóltam hozzá!

Különben elméletileg a dízel autókhoz gyárilag kisebb hűtőt terveznek ( 0,25-0,4m2 / 100kW ) mivel ott ugye nem

az isteni szikra gyújtja meg a keveréket.

A műszerekre amúgy én sem vagyok " rákattanva", de menet közben azokat egy pillanat alatt le lehet olvasni... :D

Én jobban aggódok azokért, akik a GPS-t meg a DVD-t bambulják vezetés közben és még telefonálnak is... ;)

Amúgy meg igazad van, Te azt képviseled, amit Te tapasztalsz.

De amióta itt vagyok a fórumon, nekem az jött le, hogy kb.20-25%-kal kevesebbet kérdeznének a tagok, ha vennék a fáradtságot és legalább egyszer elolvasnák a kocsi kezelési útmutatóját ! :blush: :lol:

Akkor hűtés lezárva, inkább fűtsünk !! Mától jön a gáz a csövön... !! :) :P

Jaj, nem sértődés okán javaslom a téma felejtését és nem is személyeskedni akartam! :D

De egyre több olyan dolog miatt rágjuk a gumicsontot, ami tényleg le van írva a kezelésibe vagy egy becsületes B kat. tanfolyamon is tanítanak (pl. vezetéstechnika - motorfék, ködlámpa, stb. használata) ill. hetente porondra kerül. B)

Link to comment
Megosztás:

Igen, ezt tudom én is. Csak arra nem találom a magyarázatot, hogy új akksival (nyáron cseréltük, opel kereskedésben), még nyáron is kikapcsol indításnál, sőt, még egyhuzamban 100-150 kilométer lehúzása után is, ha leállítom, majd indítom. A zöld kis labda nem sokszor látszik ilyenkor télen, nyáron se nagyon, de ha látszik is a zöld "magic eye", akkor is kikapcsol a rádió. És ugyanolyan akksi, mint a szomszédéban.

Azért idegesít a legjobban, mert általában 2-3 órás mixeket hallgatok hosszabb úton, és sajna nem jegyzi meg a lejátszó a szám helyzetét ki és bekapcsolás után.

Off

Azzal is jól átb@sztak, mert kemény 60 ezerért vettem, dvd fejegység, jvc kd-dv 5101, és a legvadabb álmomban sem gondoltam volna, hogy nem onnan folytatja, ahol abbahagyta, ha már a 15 ezre forintos kacat LG-k is folytatják. De már késő bánat.

/Off

Tudom, hogy primitív ötlet, de először az akkusarut és a csatlakozót megcsiszolnám rendesen. Néha csodát tesz...

Link to comment
Megosztás:

Tudom, hogy primitív ötlet, de először az akkusarut és a csatlakozót megcsiszolnám rendesen. Néha csodát tesz...

Nem retkes, nameg a gyárból is úgy jön ki, hogy nincs rendes érintkezés? B)

De a tippet fagypont felett kipróbálom!

Link to comment
Megosztás:

Télen a mienk is ilyen, de nem annyira vészes a beremegés. Viszont alapjáraton télen-nyáron kevésbé világít a lámpa, mint kb 300-zal magasabb fordulaton.

Nektek kikapcsol indításnál a rádió? Nekem a gyári is kikapcsolt, meg a mostani JVC is. Szomszéd astrájánál sosem kapcsol ki. Amikor kicseréltük az akksit, mert a régi már nem indított, akkor az újnál is kikapcsolt, viszont párhuzamosan rákötöttem a régit is, akkor nem kapcsolt ki. Következő akksi biztos nem 44Ah-s GM lesz B)

nekem diesel autom van y17dti inditásnál kikapcsol az eredetinél is meg most a sony -nál is .

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.