Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorokkal kapcsolatos kérdések


Qpack

Recommended Posts

Sziasztok!

Némi tanácsra lenne szükségem, hűtőfolyadék fogyással kapcsolatban. Az "alany" egy Z12XE (ami épp egy Corsában van, viszont itt van élet, a Corsa topciban meg nincs). Az autóban ~110eKM van, az utóbbi 40eKM-t tekertük bele mi, kb négy éve van meg. Az gond az, hogy 2-3 hét alatt ( ~500km) eltűnik a kiegyenlítő tartályból a hűtőfolyadék. Ezután is vígan elvan, megy, nincs semmi különös, nem füstöl, nincs gőzölés melegen újraindításnál, nem forr a hűtőfolyadék, nem ugrál a hőmérséklet mutató, fűt is. Az utóbbi hónapokban feltűnt, hogy melegen néha nehezebben indul, de ez is elég rendszertelen. Az olajbetöltő sapka kicsit majonézes, ezt egyelőre szeretném betudni a sok rövid útnak. Tehát igazán kirívó hibát vagy tünetet nem produkál. A fogyás kb két éve tűnt fel először.

Ami eddig történt vele:

- a vezérlés és a motortömb közötti nagy tömítés ki lett cserélve,

- ki van cserélve az EGR szelep tömítése is,

- ki van cserélve az a csatlakozó, ami a motor jobb felső részébe van csavarva és egy cső csatlakozik rá, gyárilag műanyagból volt (ennek sajna nem tudom a nevét, de állítólag típushiba, hogy elreped).

A szerelő szerint hengerfej-felújítás lenne a megoldás. Benne is lennék a dologban, de sajnos bejön az, hogy egyrészt már elég sokat sikerült költeni a hiba megoldására eredménytelenül, másrészt a felújítás várható költsége összemérhető az autó értékével.

Én magam megpróbálkoznék még az UV-s keresőfolyadékkal, bár nem sok reményt fűzök hozzá, mert a szerelő szerint nem találtak (és én magam sem láttam) folyásra utaló nyomot (az EGR szelep környékét leszámítva).

Egyszóval a segítségeteket, tanácsotokat szeretném kérni, hogy mit lenne még érdemes megnézni/megnézetni a hengerfej-felújítás előtt.

Köszönöm, előre is!

 

Link to comment
Megosztás:

9 órája, Kishenceg írta:

Sziasztok!

Némi tanácsra lenne szükségem, hűtőfolyadék fogyással kapcsolatban. Az "alany" egy Z12XE (ami épp egy Corsában van, viszont itt van élet, a Corsa topciban meg nincs). Az autóban ~110eKM van, az utóbbi 40eKM-t tekertük bele mi, kb négy éve van meg. Az gond az, hogy 2-3 hét alatt ( ~500km) eltűnik a kiegyenlítő tartályból a hűtőfolyadék. Ezután is vígan elvan, megy, nincs semmi különös, nem füstöl, nincs gőzölés melegen újraindításnál, nem forr a hűtőfolyadék, nem ugrál a hőmérséklet mutató, fűt is. Az utóbbi hónapokban feltűnt, hogy melegen néha nehezebben indul, de ez is elég rendszertelen. Az olajbetöltő sapka kicsit majonézes, ezt egyelőre szeretném betudni a sok rövid útnak. Tehát igazán kirívó hibát vagy tünetet nem produkál. A fogyás kb két éve tűnt fel először.

Ami eddig történt vele:

- a vezérlés és a motortömb közötti nagy tömítés ki lett cserélve,

- ki van cserélve az EGR szelep tömítése is,

- ki van cserélve az a csatlakozó, ami a motor jobb felső részébe van csavarva és egy cső csatlakozik rá, gyárilag műanyagból volt (ennek sajna nem tudom a nevét, de állítólag típushiba, hogy elreped).

A szerelő szerint hengerfej-felújítás lenne a megoldás. Benne is lennék a dologban, de sajnos bejön az, hogy egyrészt már elég sokat sikerült költeni a hiba megoldására eredménytelenül, másrészt a felújítás várható költsége összemérhető az autó értékével.

Én magam megpróbálkoznék még az UV-s keresőfolyadékkal, bár nem sok reményt fűzök hozzá, mert a szerelő szerint nem találtak (és én magam sem láttam) folyásra utaló nyomot (az EGR szelep környékét leszámítva).

Egyszóval a segítségeteket, tanácsotokat szeretném kérni, hogy mit lenne még érdemes megnézni/megnézetni a hengerfej-felújítás előtt.

Köszönöm, előre is!

 

A szőnyeg nem nedves a lábtérnél? Bődület mennyiségű folyadékot tud felszívni mire észre veszed.

Módosítva : gyurigyerek
Link to comment
Megosztás:

12 órája, gyurigyerek írta:

A szőnyeg nem nedves a lábtérnél? Bődület mennyiségű folyadékot tud felszívni mire észre veszed.

Nem, nem nedves (nem is írtam, a fűtőradiátor is volt már cserélve - a fele kocsi új :D ). Ma beszéltem a szerelővel, illetve el is hoztam a kocsit. Végülis megtalálták a szivárgás helyét (nyomát) a blokk oldalán (valahol hátul-oldalt). Abban maradtunk, hogy egyelőre nem bántjuk. Mivel nem befelé, hanem kifelé megy a hűtőfolyadék (és mivel évek óta ezt csinálja), elvileg elég lehet, ha az eddigieknek megfelelően figyelek rá és töltök, ha kell. Nem a legjobb, persze, de mivel az autó értékének kb 20-25%-át érné el a javítás költsége, nem biztos, hogy megérné. Később meglátom, mi lesz vele. Gondolom, előbb-utóbb meg kell, meg fogom csináltatni, de ilyenkor mindig felmerül bennem, hogy vajh mi lesz  következő? Egy 16 éves autóval minden kilométer kaland... :)

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok, Segítségeteket szeretném kérni. Előjött egy probléma az autón Opel Astra G 1.4 mégpedig hogy hidegen nehezen akar indulni, melegen tökéletesen indul. Mit gondoltok mi lehet a probléma ?
Motorkódja: Z14XE

https://www.youtube.com/watch?v=1j6Iomssa04

Eddig ezek lettek cserélve: Benzinszűrő,Benzin Szivattyú,Gyertya,Trafó,Lambda szonda

Módosítva : misi025
Link to comment
Megosztás:

On 2019. 02. 26. at 9:11, misi025 írta:

Sziasztok, Segítségeteket szeretném kérni. Előjött egy probléma az autón Opel Astra G 1.4 mégpedig hogy hidegen nehezen akar indulni, melegen tökéletesen indul. Mit gondoltok mi lehet a probléma ?
Motorkódja: Z14XE

https://www.youtube.com/watch?v=1j6Iomssa04

Eddig ezek lettek cserélve: Benzinszűrő,Benzin Szivattyú,Gyertya,Trafó,Lambda szonda

Folytószelep/szelepház volt takarítva?

Link to comment
Megosztás:

SZiasztok!

Segítsen nekem valaki abban, hogy F Astra kombin hol van az AC pumpa, könnyen hozzá lehet-e férni? Mondjuk utcán aláfeküdve ki tudom -e cserélni? 5 ajtósom volt régen abban könnyen cseréltem, de ebben állítólag kint van a kocsi alatt.

Még nem vészes, tökéletesen működik csak néha "hangoskodik" és egyre kevésbé viselem el.

 

Köszi.

Link to comment
Megosztás:

1 óra, ivanolsen írta:

SZiasztok!

Segítsen nekem valaki abban, hogy F Astra kombin hol van az AC pumpa, könnyen hozzá lehet-e férni? Mondjuk utcán aláfeküdve ki tudom -e cserélni? 5 ajtósom volt régen abban könnyen cseréltem, de ebben állítólag kint van a kocsi alatt.

Még nem vészes, tökéletesen működik csak néha "hangoskodik" és egyre kevésbé viselem el.

 

Köszi.

Meg kell emelned legalább a jobb hátulját olyan 20 centire hogy alá tudj feküdni, de ne az emelőn legyen tegyél alá normális felbakolást amiről nem tud lebillenni. A hátsó híd felett tudod kihúzni a tankból, ügyel rá hogy az előszűrő ne essen bele, mert akkor lehet horgászni. Ha már kivetted akkor ne próbálgasd amig teljesen ki nem szárad ( tűz és robbanás veszély)

3088592-20190308-EFM0HI.jpg

Link to comment
Megosztás:

20 perce, ivanolsen írta:

Köszi, bár nekem azt mondták bal oldalon van valahol hátul, de majd meglesem.

Kábé pont középen, van, én igazából a jobb oldalról szoktam alámászni, mert nekem úgy áll az autó az udvarban, meg azon az oldalon futnak a benzincsövek, így arra könnyebb szerelni. Ha a csöveket követed hamar megtalálod. 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok!

Astra H 1.6 XEP . 2005. 200.000Km.  hibakód P1113 és a  sárga autószimbólumlámpa már alaljárattól kezdeve állandóan világit. Menetteljesitmények normálisak- nem zörög- csörög semmi.

Hibakód törölhetö- de visszajön, viszont ha lehuzom a vákumcsövet a szelepeket müködtető vákumszolenoidról, a hibakód és a hibajelzés se jön vissza!!! Menetteljesitmények látszólag semmit se változtak. Probálkoztam a szenzor poti testvezetékébe ellenállást berakni, de nem hozzott eredményt mert visszajött mindegyik hibajelzés.A vákumszelből jövő rudazatot tudom kézzel mozgatni Mi lehet a probléma?  Milyen kõvetkezménnyel járhat ,esetleg ha lehuzott vákumcsövel használom? 

Köszönöm a válaszokat.

 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Egy hete vettem egy 2005/12 kiadású Z14XEP motorú kombit. Hétvégi nagyobb próbaút közben (~ 100 km) figyeltem fel rá, hogy a kocsi mellett állva kicsit dízeles hangja van, ezt a hangot korábbi rövidebb próbautak során nem hallottam. Elvittem átvizsgálásra, ott a szerelő mondta, hogy a szívósor zörög. A motornál annyit érzékelek csak, hogy  gázelvétel után olyan 1800-as fordulatnál az újabb gázadásra van egy minimális kis rángása, ugrása a kocsinak. 

Utána olvasva ez a szívósor valamelyik elemének kopása miatt van (ugye?). Mennyire komoly már a baj, kell-e azonnal cserélni? Lehet még menteni a mostani szívósort vagy induljak egyből Gödöllőre?  

Véleményeteket köszönöm!

(Igen, vétel előtt kellett volna átvizsgáltatni, de sajnos sürgetett az idő és jó árban is volt. Más baja nincs az átvizsgálás alapján. Meg van rá szavatosság)

 

Link to comment
Megosztás:

19 órája, Medic írta:

Sziasztok!

Egy hete vettem egy 2005/12 kiadású Z14XEP motorú kombit. Hétvégi nagyobb próbaút közben (~ 100 km) figyeltem fel rá, hogy a kocsi mellett állva kicsit dízeles hangja van, ezt a hangot korábbi rövidebb próbautak során nem hallottam. Elvittem átvizsgálásra, ott a szerelő mondta, hogy a szívósor zörög. A motornál annyit érzékelek csak, hogy  gázelvétel után olyan 1800-as fordulatnál az újabb gázadásra van egy minimális kis rángása, ugrása a kocsinak. 

Utána olvasva ez a szívósor valamelyik elemének kopása miatt van (ugye?). Mennyire komoly már a baj, kell-e azonnal cserélni? Lehet még menteni a mostani szívósort vagy induljak egyből Gödöllőre?  

Véleményeteket köszönöm!

(Igen, vétel előtt kellett volna átvizsgáltatni, de sajnos sürgetett az idő és jó árban is volt. Más baja nincs az átvizsgálás alapján. Meg van rá szavatosság)

 

A zörgésen kívül túl sok gondot nem okoz egy ideig - okozhatja a twinport sor vagy a szívócső lelazult, belső elválasztólemeze (előbbi esélyesebb, ha régi a kocsi). A rángás gyújtás/üzemanyag/EGR eredetű lehet. Vétel után szűrőcsere (levegő,olaj,benzin,utastér), olajcsere, gyertyacsere, vezérléscsere alap + ami még hibádzik.

Módosítva : K86Opel
Link to comment
Megosztás:

Köszönöm a választ! Szerelőnél természetesen előjegyeztem a kocsit a cserékre, aki szerint nincs nagy baj. Ő azt mondta, hogy eddig rengeteg G-t szerelt, de csak egyszer kellett szívósort cserélnie mert a tulajt zavarta a rezgés. Minden esetre figyelgetem, majd látjuk. 

 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Egy G Astrát szeretnék venni, kérdésem, hogy az első évjáratokból és még szíjas motorokból, vagy inkább a Classic előtti, de még német és már láncos vezérlésű gépekből válogassak???

Eddig a futásteljesítmény volt számomra a legfontosabb (150e km alatt kerestem), de a mai napon kapott 125ezres szíjas vezérléscserére kapott árajánlat elbizonytalanított. Megvétel után valszeg egyből cserélem és max. 4 év múlva ismét! Akkor lehet jobban megérné egy fiatalabb, de többet futott (180-200Ekm) példány beszerzése, ahol nem kell a vezérléscserével foglalkozni mert láncos!

Segítségeteket előre is köszönöm!

Egy hamarosan Apukává váló és remélhetőleg leendő G Astra tulaj is. :)

Üdv!

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok! 2001-es Z14XE  hűtő modulos, két ventilátoros autóval kapcsolatban lenne kérdésem. OP-COM-al a motorvezérlőben és a hűtő modulban is lehet hűtővíz hőmérsékletet kiolvasni. A kettő nekem eltér. Motorvezérlő mutatja mindig a jónak tűnőt, ami kb egyezik a műszerfalival is, és ehhez igazodva a ventilátorok 1-es fokozata is jókor indul.

A hűtő modulban viszont folyamatosan 70 fokot mutat a gép. Tegnap néztem egy ugyan ilyen autót, és ott mindkét helyen a "valós" és azonos érték volt.

Van erre ötletetek, hogy hol és hány darab hőmérséklet szenzor van, melyik egység honnan veszi a jelet?  Illetve kell-e vele foglalkozni, és okozhatja-e ez esetleg hogy meleg indításnál a fordulatszám egy pillanatra leesik, majd onnan tér észhez az autó. Köszi!

(ventilátor fokozatok jók, klíma működik, hibakód, üzenet nincsen)

Módosítva : Stofl
Link to comment
Megosztás:

On 2019. 03. 25. at 18:12, mokamiki írta:

Sziasztok!

Egy G Astrát szeretnék venni, kérdésem, hogy az első évjáratokból és még szíjas motorokból, vagy inkább a Classic előtti, de még német és már láncos vezérlésű gépekből válogassak???

Eddig a futásteljesítmény volt számomra a legfontosabb (150e km alatt kerestem), de a mai napon kapott 125ezres szíjas vezérléscserére kapott árajánlat elbizonytalanított. Megvétel után valszeg egyből cserélem és max. 4 év múlva ismét! Akkor lehet jobban megérné egy fiatalabb, de többet futott (180-200Ekm) példány beszerzése, ahol nem kell a vezérléscserével foglalkozni mert láncos!

Segítségeteket előre is köszönöm!

Egy hamarosan Apukává váló és remélhetőleg leendő G Astra tulaj is. :)

Üdv!

Szia! Itt kicsit talán összekeveredtek a dolgok. Nem csak az első évjáratok szíjasok. A lengyelek a Classicok. Láncos lenygeleknél volt, de szíjas nem twinport is készült ott. Továbbá lenygel twinport is lehet szíjas, tehát nem ez alapján kell választani, hanem motorkód alapján. És van egy csomó késői 8 szelepes is, tehát rengeteg a lehetőség.
Ha a 8 szelepesekkel nem foglalkozunk, akkor az első évjáratok az X-el kezdődők bowdenes pedállal, X14-X16XE szíjas.

Kb 2000-2001-től Z-vel kezdődő elektromos pedálos Z14XE-Z16XE szíjas. Ez tartott egészen 2004-ig. 2002-ig 4 év/60ekm csere, 2003-tól 6év/90ekm csere.

Ezen belül is voltak különbségek azonos motorkódnál, pl hűtőmodul, két venti.

2004-től lengyelek is gyártottak, ekkor a Z14XE-Z16XE mellett megjelentek a Z14XEP, Z16XEP motorok is, ezek a twinportok. Ezekből csak a Z14XEP láncos.

Én személy szerint a 2002-2005-ig található Z14XE szíjast favorizálom. (6év/90ekm-es csere periódussal. És az kb 35 ezres anyagköltségből megvan, hosszbordással együtt.)

A twinport kényesebb, nagyobb költségű, de kevesebbet fogyaszt, és az 1,6-os talán jobban megy. Viszont nem lehet leszedni az egr-t szépen, kényesebb az olajra, 1,4-nél a vezérlés csere tényleg drága és nehezebb otthon kivitelezni. Twinport szelep is problémásabb, műanyag szelepfedéllel is új problémák jönnek.

 

 

Módosítva : Stofl
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok ! Nekem is Z14XEP van, és most szeretném kicserélni a vezérműláncot ! Reggeli indítás máz kicsit zajos, de aztán elhalkul ! Most van benne 211000, nem volt még cserélve ! Valakinek volna ötlete gyári vezérműláncot honnan érdemes megrendelni ? Köszi a válaszokat !

Link to comment
Megosztás:

31 perce, Botanikus írta:

Sziasztok ! Nekem is Z14XEP van, és most szeretném kicserélni a vezérműláncot ! Reggeli indítás máz kicsit zajos, de aztán elhalkul ! Most van benne 211000, nem volt még cserélve ! Valakinek volna ötlete gyári vezérműláncot honnan érdemes megrendelni ? Köszi a válaszokat !

Cromax, Csergő, itt biztos van gyári. Vagy gyárinak megfelelő minőséget a kaffer, vagy Kovács autótól. Láncosok majd csak megírják, mi a gyári márka.

Link to comment
Megosztás:

Kedves Car-társak!

Egy kipufogó-kompatibilitási kérdésre szeretnék választ kérni tőletek, ha tud valaki segíteni...

Mivel nem kaptam választ, kitöröltem a hosszúra sikeredett kérdésemet, hogy ne fárasszak senkit...

A tapasztalatomat leírom: Bosal középső dobot vettem az A Zafiránkra és egy kicsit "sportos" lett tőle az autó hangja. Szépen muzsikál a különböző fordulatszámokon – csak nekem egy kicsit sok, főleg 40 éves kor fölött és családosként. (Hozzáteszem: a hátsó dob sem új darab, de mivel még nem lyukas, azt nem cseréltem.) Szeretem, ha csöndes az autó, így lecserélem a Bosal dobot...

Ha valakit érdekel egy 2001-es A Zafirára, Z16XE motorhoz való (tűzkarikás toldású) Bosal középső kipufogódob, keressen meg privátban. Megegyezünk. (A dob kb. 3 hete üzemel, párszáz km-t mentem vele, tehát szinte új. Kauffernél vásároltam 17E Ft-ért, számla meg van.)

Üdv: Logosz

Módosítva : Logosz
Link to comment
Megosztás:

On 2019. 03. 22. at 11:54, K86Opel írta:

A zörgésen kívül túl sok gondot nem okoz egy ideig - okozhatja a twinport sor vagy a szívócső lelazult, belső elválasztólemeze (előbbi esélyesebb, ha régi a kocsi). A rángás gyújtás/üzemanyag/EGR eredetű lehet. Vétel után szűrőcsere (levegő,olaj,benzin,utastér), olajcsere, gyertyacsere, vezérléscsere alap + ami még hibádzik.

Hello

"szívócső lelazult, belső elválasztólemeze"  ilyen van az Z14xep-ben is? komolyabb bontás nélkül lehet ellenőrizni?

Üdv.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
14 órája, meggy írta:

Sziasztok!

Megpróbáltam visszakeresni, de sajnos nem találtam választ. A motorszámot fizikailag hol kellene keresnem? A forgalmiban sajnos csak motorkód van, X16XEL.

Köszi előre is!

Nekem a magyar forgalmiban benne volt. A Car Pass tartalmazza. Eseteg nincs a motorháztető alatt található kis fémtáblán? EPC-ből lehetne még kikeresni alvázszám alapján. Márkaszervizben alapból kell lennie EPC-nek, de üzletekben is előfordul.

Link to comment
Megosztás:

Köszi! Sejtettem, hogy valahogy meg lehet szerezni, de azért én kíváncsi lennék rá a saját szememmel is :D A motorháztető alatti kis fémtáblán semmi X16XEL-es dologra utaló dolgot nem láttam. Ha valaki tudja, hogy magán a motoron merre kellene keresnem, nyugodtan írja meg :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.