Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorokkal kapcsolatos kérdések


Qpack

Recommended Posts

On 2020. 05. 03. at 10:01, tgabika76 írta:

Ötleteket kérnék hogy mi okozhatja a kopogásos égést.

Tegnap elég hosszú utat tekertem az autóba, és érdekes módon tartott gáznál (mindig csak tempomatozva jött elő) kigyulladt a check engine, kiolvasva a P1325, P1326, P1327, P1328 és P1329 hibakódokat dobta be (az első az általános kopogáshatáron történő égésre figyelmeztet, a többi négy meg ugyenerre az egyes hengerekben).

A kopogásérzékelő hibáját kizárnám, ugyanis alapjáraton füllel is hallhatóan kopogásos az égés.

Amit tudni kell hozzá, az én autóm írt ECU-val rendelkezik, minimális követelmény hozzá a 98-as oktánszámú benzin (éppen a kopogásos égés elkerülésére), de most is 100-as benzin volt benne, ahogy mindig. Egyszer már jártam így hogy a prémiumnak hirdetett benzin nem volt az, de akkor tankolás után szinte azonnal előjött a check engine, és rátankolva meg is szűnt, most viszont csak bő fél tanknál jött elő (mindig tele tankolok), tehát jó 200km-t már mentem ezzel a benzinnel minden hiba nélkül.

Na, hát ez egyszerűbb volt mint gondoltam, és még csak diagnosztika se kellett hozzá. Nem hittem volna, de az alacsony motorolajszint olyasféle zajokat okozhat a motor járásában, amit a motorvezérlő kopogásos égésnek érzékel. Olajszintet normálra feltöltve (a minimum alatt volt, épphogy elérte a nívópálca vége, de az alacsony olajnyomásra figyelmeztető lámpa még csak fel sem villant) a tünetek megszűntek és a hibakód sem jött elő többet.

  • Like 3
Link to comment
Megosztás:

Szevasztok!

A következő kérdéssel fordulnék Hozzátok.

Lassan lassan autóváltás előtt állunk, viszonylag rövid távokon / 30-50 km/ megyünk, így fájó szívvel hamarosan meg kell válnunk a 10 éve nálam szolgáló Z17DTL-től /utolsó generációs G, 2007/6/.

Kinéztem egy Z22SE motorkódos géposztályt, ami ráadásul automata váltós, Németből, elég sokmindent kicseréltek rajta már, holnap majd kiderül mit mondd erről a figura.

Kíváncsiságból holnap körbe méretem a kocsit a taggal festék-mérővel, elmegyek próbakörre, faggatom.

Nos a tiszteletteljes kérdésem a következő lenne.

Ismeri-e valaki jobban a Z22SE motor tulajdonságait, minden jót és rosszat összevetve + az autómata váltóról kapcsolatban bármit?

Köszi előre is.

Konkesz

 

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Konkesz írta:

Szevasztok!

A következő kérdéssel fordulnék Hozzátok.

Lassan lassan autóváltás előtt állunk, viszonylag rövid távokon / 30-50 km/ megyünk, így fájó szívvel hamarosan meg kell válnunk a 10 éve nálam szolgáló Z17DTL-től /utolsó generációs G, 2007/6/.

Kinéztem egy Z22SE motorkódos géposztályt, ami ráadásul automata váltós, Németből, elég sokmindent kicseréltek rajta már, holnap majd kiderül mit mondd erről a figura.

Kíváncsiságból holnap körbe méretem a kocsit a taggal festék-mérővel, elmegyek próbakörre, faggatom.

Nos a tiszteletteljes kérdésem a következő lenne.

Ismeri-e valaki jobban a Z22SE motor tulajdonságait, minden jót és rosszat összevetve + az autómata váltóról kapcsolatban bármit?

Köszi előre is.

Konkesz

 

Nem ismerem, viszont két dolgot hallottam róla, az egyik hogy konstrukciós hiba miatt 200 ezer körül megnyúlik és átugorhat a vezérműlánc , a hiba megelőzhető a Z22YH olajfúvójának a  beépítésével a másik hogy az EGR szelep teleköpi dzsuvával a szívórészt ami szintén zsebbenyúlós, bár azt hiszem létezik belőle EGR nélküli variáció, de az utóbbiban nem vagyok biztos. Egy időben meg voltam bolondulva a Fronteráért, abban is van 2.2-es motor és nem dícsérték agyon bár mondjuk az X22SE. 

Módosítva : zotya975
Link to comment
Megosztás:

Az olaj amúgyis kényes kérdés a Z22SE-nél. Az alapprobléma az hogy ebben a motorban a motorolaj nyomása feszíti a vezérműláncot, és ha az olajnyomás, vagy annak minősége esetleg mennyisége nem megfelelő, a vezérműlánc laza lesz (nem megnyúlik ahogy @zotya975 írta, hanem nem működik a feszítő), a vezérlés átugrik, és máris kész a motorkár. Ettől függetlenül a motor vállalható, csak  én azt tenném hogy vétel után azonnal vezérlés csere akármit mond az eladó, jó minőségű lánccal és gyári láncfeszítővel, plusz innentől kezdve mindig csak és kizárólag jó minőségű 5W40 vagy 5W-30 motorolaj (a 10W-set el kell felejteni) tízezrenként cserélve (akkor is ha 30e a gyári csereintervallum), és sűrűn nézni az olajszintet, így nem lesz gond.

Link to comment
Megosztás:

36 perce, tgabika76 írta:

Az olaj amúgyis kényes kérdés a Z22SE-nél. Az alapprobléma az hogy ebben a motorban a motorolaj nyomása feszíti a vezérműláncot, és ha az olajnyomás, vagy annak minősége esetleg mennyisége nem megfelelő, a vezérműlánc laza lesz (nem megnyúlik ahogy @zotya975 írta, hanem nem működik a feszítő), a vezérlés átugrik, és máris kész a motorkár. Ettől függetlenül a motor vállalható, csak  én azt tenném hogy vétel után azonnal vezérlés csere akármit mond az eladó, jó minőségű lánccal és gyári láncfeszítővel, plusz innentől kezdve mindig csak és kizárólag jó minőségű 5W40 vagy 5W-30 motorolaj (a 10W-set el kell felejteni) tízezrenként cserélve (akkor is ha 30e a gyári csereintervallum), és sűrűn nézni az olajszintet, így nem lesz gond.

Csak ennél a motornál van így a láncfeszítés, nem mindegyik láncosnál? 

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Sziasztok, 

a párom Z14XE motorkódú G ASTRA-jával az a baj, hogy a reggeli indításnál nem ugrik be egyből mint az én autóm, hanem aránylag sokat teker az önindító.

Az üzemanyagszivattyú cserélve volt, más okból igaz, de a régivel ugyanezt csinálta.

Az üzemanyagszűrő új.

Szerintetek hol keresgéljek?

Köszönöm

Link to comment
Megosztás:

19 órája, szürkeastra írta:

Sziasztok, 

a párom Z14XE motorkódú G ASTRA-jával az a baj, hogy a reggeli indításnál nem ugrik be egyből mint az én autóm, hanem aránylag sokat teker az önindító.

Az üzemanyagszivattyú cserélve volt, más okból igaz, de a régivel ugyanezt csinálta.

Az üzemanyagszűrő új.

Szerintetek hol keresgéljek?

Köszönöm

Nézd meg az injektor hídon a szelepnél hogy tartja-e a nyomást hosszabb állás után. Teszel köré rongyot, megnyomod, spriccelni kell neki. 

Link to comment
Megosztás:

35 perce, zotya975 írta:

Nézd meg az injektor hídon a szelepnél hogy tartja-e a nyomást hosszabb állás után. Teszel köré rongyot, megnyomod, spriccelni kell neki. 

Köszönöm

Csavarhúzóval nyomjam be?

A másik dolog ami nem tetszik hogy kicsit lomha (főleg alacsonyabb fordulaton) a másik G hez képest. Mindkettő 1.4 benzin, az egyik z14xe a másik z14 xep (mindkettő 90 LE)

Erre is van ötletetek?

Link to comment
Megosztás:

1 óra, szürkeastra írta:

Köszönöm

Csavarhúzóval nyomjam be?

A másik dolog ami nem tetszik hogy kicsit lomha (főleg alacsonyabb fordulaton) a másik G hez képest. Mindkettő 1.4 benzin, az egyik z14xe a másik z14 xep (mindkettő 90 LE)

Erre is van ötletetek?

Bármivel, csak óvatosan, ne sérüljön meg a szelep. 

A váltó is egyforma? A Z14XE 6600-es fordulaton adja le a 90 Pacit a Z14XEP meg 5600-on. Motor kopottsága, gumi átmérő-szélesség-nyomás, ezek is beleszólnak a teljesítménybe. Az XEP Twinport szelepes, azt is meg lehet nézni rendesen működik-e. 

Link to comment
Megosztás:

11 órája, zotya975 írta:

Bármivel, csak óvatosan, ne sérüljön meg a szelep. 

A váltó is egyforma? A Z14XE 6600-es fordulaton adja le a 90 Pacit a Z14XEP meg 5600-on. Motor kopottsága, gumi átmérő-szélesség-nyomás, ezek is beleszólnak a teljesítménybe. Az XEP Twinport szelepes, azt is meg lehet nézni rendesen működik-e.

Kb 3 napja volt utoljára beinditva, ma megnéztem de nem nagyon volt nyomás alatt a rendszer. 

Szerinted hol keresgéljek?

Köszi

 

Link to comment
Megosztás:

10 órája, szürkeastra írta:

Kb 3 napja volt utoljára beinditva, ma megnéztem de nem nagyon volt nyomás alatt a rendszer. 

Szerinted hol keresgéljek?

Köszi

 

Alapesetben a pumpa aljában található visszacsapó szelep szokta elengedni a nyomást, a benzin visszacsorog a tankba indításkor fel kell neki termelnie ezért indítja el később a motort.  Írtad hogy ez lett cserélve bár ettől még lehet hibás. Megkeresed a lila AC-relét ( a motortérben van szerintem de valaki megírja pontosan ha megkérjük) Azt kihúzva át lehet hidalni a megfelelő pineket összekötve ( itt is kérünk valakit, mert nincs hozzá rajzom) és a pumpa elindul, még motorindítás előtt. Ha most azonnal beindul a motor, akkor biztos hogy ez a hiba. 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
On 2020. 07. 15. at 8:01, zotya975 írta:

Alapesetben a pumpa aljában található visszacsapó szelep szokta elengedni a nyomást, a benzin visszacsorog a tankba indításkor fel kell neki termelnie ezért indítja el később a motort.  Írtad hogy ez lett cserélve bár ettől még lehet hibás. Megkeresed a lila AC-relét ( a motortérben van szerintem de valaki megírja pontosan ha megkérjük) Azt kihúzva át lehet hidalni a megfelelő pineket összekötve ( itt is kérünk valakit, mert nincs hozzá rajzom) és a pumpa elindul, még motorindítás előtt. Ha most azonnal beindul a motor, akkor biztos hogy ez a hiba. 

Gyújtáson alapból elindul a pumpa, és a megfelelő nyomásig meg sem áll. Tehát kell gyújtás után ha hallod, és meg is szűnik a hang, akkor szerintem ez kizárható. Talán 3-5 másodperc az egész.

Link to comment
Megosztás:

28 perce, Stofl írta:

Gyújtáson alapból elindul a pumpa, és a megfelelő nyomásig meg sem áll. Tehát kell gyújtás után ha hallod, és meg is szűnik a hang, akkor szerintem ez kizárható. Talán 3-5 másodperc az egész.

Mindig elindul a pumpa? Én azt hittem csak kisnyomású 1 baros ( központi injektornál)rendszernél van így, a nagynyomásúnál (injektor hídnál,) nem, mert itt megtartja a nyomást. Amikor az F-nél átépítettem az 1 barost nagynyomásúra ( központit-injektor hídra) elmaradt a gyújtás utáni "nyomás feltermelés". 

Link to comment
Megosztás:

2 perce, zotya975 írta:

Mindig elindul a pumpa? Én azt hittem csak kisnyomású 1 baros ( központi injektornál)rendszernél van így, a nagynyomásúnál (injektor hídnál,) nem, mert itt megtartja a nyomást. Amikor az F-nél átépítettem az 1 barost nagynyomásúra ( központit-injektor hídra) elmaradt a gyújtás utáni "nyomás feltermelés". 

Z14XE-nél elindul. Ki van vezérelve gyújtáson mindig. A reléjére kötöttem pl a drl-t. És hallani is. Majd gyújtás levétel után pár másodpercig szintén vezérelve van a relé.  Egy ismerősömnél motorvezérlő hiba okozta, hogy gyújtáson nem ment a pumpa, csak forgó motornál. Ezért baromi nehezen indult neki. Z14XE benzin/gáz volt. Ezért gázzal indult neki jól. Voltak ott érdekességek. Direktben vezérelt relével meg lett oldva....

Link to comment
Megosztás:

1 perc, Stofl írta:

Z14XE-nél elindul. Ki van vezérelve gyújtáson mindig. A reléjére kötöttem pl a drl-t. És hallani is. Majd gyújtás levétel után pár másodpercig szintén vezérelve van a relé.  Egy ismerősömnél motorvezérlő hiba okozta, hogy gyújtáson nem ment a pumpa, csak forgó motornál. Ezért baromi nehezen indult neki. Z14XE benzin/gáz volt. Ezért gázzal indult neki jól. Voltak ott érdekességek. Direktben vezérelt relével meg lett oldva....

Na majd az enyémet is meghallgatom, sokkal több minden van a tank felett mint a másiknál, nem jön fel annyira a hang. 

Link to comment
Megosztás:

29 perce, Stofl írta:

Z14XE-nél elindul. Ki van vezérelve gyújtáson mindig. A reléjére kötöttem pl a drl-t. És hallani is. Majd gyújtás levétel után pár másodpercig szintén vezérelve van a relé.  Egy ismerősömnél motorvezérlő hiba okozta, hogy gyújtáson nem ment a pumpa, csak forgó motornál. Ezért baromi nehezen indult neki. Z14XE benzin/gáz volt. Ezért gázzal indult neki jól. Voltak ott érdekességek. Direktben vezérelt relével meg lett oldva....

Szia. Z14 XEP-nél is elindul gyújtás ráadáskor.2-3 mp-ig hallható utána lekapcsol.Így működik helyesen.

Módosítva : kingblue
Link to comment
Megosztás:

42 perce, zotya975 írta:

Igazából akkor nem értem mire a visszacsapó szelep a pumpa aljában, ha úgyis elindul gyújtásra? Vagy csak azért, mert alapból az emberek nem várnak gyújtás ráadásakor hanem egyből indítóznak? 

Valószinű lehet ez is.Más autóknál is így működik .Én ha több napig nem használom az autót akkor az első indításkor mindig megvárom azt a kis időt amíg felnyomja a szivattyú a rendszert .Utána pöccre indul is.

Link to comment
Megosztás:

10 órája, kingblue írta:

Valószinű lehet ez is.Más autóknál is így működik .Én ha több napig nem használom az autót akkor az első indításkor mindig megvárom azt a kis időt amíg felnyomja a szivattyú a rendszert .Utána pöccre indul is.

Én is úgy csinálok, megszoktam már az F-nél amúgy is, ott ugye nem tartotta meg a nyomást, bár  ott is volt a pumpa aljában visszacsapó szelep. 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok opel vectra b2 1.8 16v 125Le Z18XE.. motoros vectrám van 

Egy este haza èrtem vele másnap regel nem indult Csak tekert  a szerviz kulcsot jelzi ès fojamatosan vilog elèg gyorsan hibát olvastunk számitogèpel vezèrlöegysèget irta kj ès immóbilizert 

2 nap el telt be indult mentem vele 25 kmrt haza èrtem le álitotam 1 ora mulva már megint jelezte a szerviz kulcsot ès csak tekert 

Nos vetem bele szintèn  1.8 16v 125le Z18XE vezèrlö egysèget immót+chipet kábel köteget át raktam bele az enyèmbe sajnos ugyan ugy fen ál a hiba Nem indul csak teker ès a benzin szivatyut se halom zugni viszont a be fecskendezönèl a pici szelepet le nyomtam ès a benzin jön cikrát nem nèsztem az lehet h Nincs 

Az lene a kèrdèsem Hogy  azt amit vetem vezèrlöt immót+chipet Programoztatni kellene vagy pedig valami más szopat Jeladó vagy EGR ???????

Link to comment
Megosztás:

7 órája, Bèla12 írta:

Sziasztok opel vectra b2 1.8 16v 125Le Z18XE.. motoros vectrám van 

Egy este haza èrtem vele másnap regel nem indult Csak tekert  a szerviz kulcsot jelzi ès fojamatosan vilog elèg gyorsan hibát olvastunk számitogèpel vezèrlöegysèget irta kj ès immóbilizert 

2 nap el telt be indult mentem vele 25 kmrt haza èrtem le álitotam 1 ora mulva már megint jelezte a szerviz kulcsot ès csak tekert 

Nos vetem bele szintèn  1.8 16v 125le Z18XE vezèrlö egysèget immót+chipet kábel köteget át raktam bele az enyèmbe sajnos ugyan ugy fen ál a hiba Nem indul csak teker ès a benzin szivatyut se halom zugni viszont a be fecskendezönèl a pici szelepet le nyomtam ès a benzin jön cikrát nem nèsztem az lehet h Nincs 

Az lene a kèrdèsem Hogy  azt amit vetem vezèrlöt immót+chipet Programoztatni kellene vagy pedig valami más szopat Jeladó vagy EGR ???????

Ha indítás közben villog a kulcsos autó (G-nél), az immo hiba. Nem ismeri fel a kulcsot. Pótkulccsal érdemes próbálkozni. H-nál mondanám, hogy tipikus, de G-nél nem nagyon. Op-com-al meg lehet nézni, hogy a kulcsot felismeri-e, látja-e, hanyas kulcs, és hogy engedi-e az indítást vagy sem. Lehet ellenőrizni az ac pumpát is. Komplett cserénél nem tudom mi van. ECU-t vettél vagy zár komfort modult?

Módosítva : Stofl
Link to comment
Megosztás:

 Complet ECUT vetem immóval +chipel ès a hiba fenál  inditásnál persze jelzi a szervizkulcsot ès fojamatosan vilig de ha át cserèltem az ecut amit vetem akor miert ál fen ugyan aza hiba  számito gèp is ki irta h beszart a motorvezèrlö immó is ezert vetem rá ECUT ès ugyan aszt csinálja 

Link to comment
Megosztás:

On 2020. 08. 09. at 10:10, Bèla12 írta:

 Complet ECUT vetem immóval +chipel ès a hiba fenál  inditásnál persze jelzi a szervizkulcsot ès fojamatosan vilig de ha át cserèltem az ecut amit vetem akor miert ál fen ugyan aza hiba  számito gèp is ki irta h beszart a motorvezèrlö immó is ezert vetem rá ECUT ès ugyan aszt csinálja 

Ilyenkor általában nem rossz ám sem az immo sem a vezérlő, csak egyszerűen nem ismeri fel a kulcsot. Próbálj vele játsazdozni hogy többször leveszed majd visszarakod a gyújtást, egyszer csak eltalálja. Alternatív megoldás lehet még hogy kiveszed a transzpondert a kulcsból és ráragasztod az immokarikára, akkor tuti mindig érzékelni fogja, csak a hátránya az hogy könnyebb lesz ellopni az autót mert az immochip oda van ragasztva a gyújtáskapcsolóra.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

1. Olajcsere periódus végéhez közelegve megfordult a fejemben az, hogy az eddig megszokott 10W-40-ről (Aral vagy GM, ezt ajánlották a szervízben) váltsak 5W-40-re. A könyvecskét nézegetve azt mutatja, hogy ez is talál bele, bár nem tudom az olajfogyasztásán segít vagy ront? 8 éve van nálunk, mindig is ette, januárban meg lett bontva a motor is (valami kattogott folyamatosan), de az olaj csak fogy.. (itt mondjuk még szó lehet egy olajbeöntő sapka cseréről, bár kétlem, hogy ott tűnne el az olaj, pára formában :P ) Pontos olajfogyasztást sajnos nem mértem, de a következő olajcsere után figyelni fogom. A hivatalos könyvecske 0,6-ot ír alapból, szóval az is lehet, hogy ez egy tök normális dolog :))

2. Mit vagy mennyiben befolyásol az, ha prémium üzemanyagot tankolok bele? A könyvecske szerint 90 és 100 között mehet bele, de a 95-ös van vastaggal írva, így az lenne számára az ajánlott. Eddig úgy voltam vele, hogy csak jót tesz neki és kímélem ezáltal a motort, de elég sokan mondják, hogy a mai autók közül is sokan a 95-öst kérik, a többitől köhögnek és egész gyorsan tönkremennek. Van erről valami hivatalos infó?

3. Néha a kulcson a nyitó és záró gomb szarakodik, eléggé zavaró tud lenni. Vajon miként lehetne új kulcsot szerezni hozzá elfogadható áron? Úgy tudom, hogy párosítani is kell meg valami varázslatokat elvégezni ahhoz, hogy el is induljon az autó vele..

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.