Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Benzines motorokkal kapcsolatos kérdések


Qpack

Recommended Posts

On 2018. 05. 09. at 15:19, Janó32 írta:

Alapvetően pont az a baj, hogy alacsony fordulaton erőlteted, tehát nem az ideális terhelésen használod az autód, ettől bizony rángathat. Te is rángatóznál, ha a bicódón a legnagyobb fokozatba tenném a sebességet és kis fordulaton kellene megoldanod a feladatot (terhelést)...  :icon13: (A legtöbben akik ezen az oldalon előfordulunk, 50 környékén még 3. fokozatban használjuk az autót.) Ettől függetlenül egy belevaló gyertya mindenképpen jó ötlet. 

Újabb fejlemények a Z16XEP-s G Astrával - megvolt a gyertyacsere (NGK V-Line 1 elektródás) és a benzinszűrő csere. A motor eléggé gyengélkedett bizonyos fordulatokon, sokszor csak morgott - ez valamelyest javult a gyertyacsere után, illetve a motor járása is kellemesebb lett. De továbbra is fennáll a rángatás, és mint kiderült nem csak olyankor, amikor "elvileg" túl magas lenne a fokozat.

Voltam vele diagnosztikán, kimérték, hogy az EGR szelep kuka, nem nyit rendesen és nem is záródik le, be van állva. Így most cseréltük az EGR-t egy vadiúj Pierburgra. A rángatás sajnos ezután sem szűnt meg, így utána olvastam külföldi fórumokon. Azt mondják, hogy valószínűleg nem elég csak az EGR-t cserélni, hanem az EGR csatornái is be vannak kormolódva, így azt ajánlják, hogy szívósor leszedése után legyenek kitakarítva az EGR csatornák is. A fórumokon azt írják, hogy 60-80ezer mérföldet megy el a Z16XEP motor, míg újra be nem kormolódik az amúgy elég vékonyka EGR csatorna. Ezt tervezem most megejteni, mint lehetőséget. A diagnosztikán azt mondták, a lambda még jó, és minden egyéb is rendben van a szenzoroknál - egyedül az EGR rendszer gyengélkedett.

A tünet egyébként: van egy jól körülhatárolt fordulatszám tartomány, amikor rángat az autó fokozattól függetlenül (talán 1-esben nem, 2-esben már érezhető, 3-4 nagyon, 5-ben alig, de ez a lendülettől is lehet, még nem próbáltuk alacsony sebességen 5-ben,), ez közvetlenül 2000-es fordulat alatt 1800-1900 környékén/között van. Ami furcsa, és nem tudunk vele mit kezdeni, hogy a rángatás csak ebben a tartományban jelentkezik. Ha 1500-on vagy az alatt pörög a motor, akkor mindegy neki, hogy 3-as vagy 4-esben van, nem rángat, pedig ott még erőtlenebbnek kéne lennie, de megy rendesen. Kicsit rálépünk a gázpedálra és az elég is neki, hogy felvigye a fordulatot ugyanolyan terhelés mellett 1800-1900 környékére, de ott már valami közbeszól, mert rángatni kezd a motor és ugrál a kocsi egészen max. 2000-ig. Sejtés, hogy az EGR rendszer hibája/elzáródása miatt rossz az ECU által megszabott adagolási rend... Gondolkodom még a gázpedál-szenzor kitakarításán, hátha mégis kontaktos, de arra a diagnosztikás fickó azt mondta, hogy ő nem tartja valószínűnek, mert redundáns rendszer az elektronikus pedál (2 érintkezőpár van benne), azonnal hibakódot dobna, ha nem lenne konzisztens a jele - erre feltételezném én, hogy mi van, ha véletlenül mindkét érintkező egyszerre koszolódott el? :)

Esetleg ötlet?

Amúgy azóta igyekszünk tartani a Janó32 által javasolt váltási rendet (50-nél még 3-ba), de így is rángat azon a fordulat-tartományon belül.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Sziasztok Kedves Opeles Társak! 

Lenne egy kérdésem, amire talán valaki azonnal rávágja a választ, mert annyira tipikus. Az autóm egy 2000-es évjáratú Astra G (X14XE). Kb egy éve kezdte ezt a problémát, amivel együtt lehet élni, csak zavaró. A probléma annyi, hogy gyorsításnál-főleg ha alacsonyabb fordulaton történik a váltás- a motor 2-3 erőteljeset ránt, mielőtt elkezdene simán gyorsulni. A gázadás mértékével egyenesen arányos a rángatás foka. Ez valaminek esetleg a tipikus jele lehet, vagy tapogatásos, próbálgatásos módszerrel kell kiszűrni a hibát? Hová érdemes nyúlni első körben? Köszönöm ha valaki esetleg segíteni tud! 

Link to comment
Megosztás:

28 perce, Szepi77 írta:

Sziasztok Kedves Opeles Társak! 

Lenne egy kérdésem, amire talán valaki azonnal rávágja a választ, mert annyira tipikus. Az autóm egy 2000-es évjáratú Astra G (X14XE). Kb egy éve kezdte ezt a problémát, amivel együtt lehet élni, csak zavaró. A probléma annyi, hogy gyorsításnál-főleg ha alacsonyabb fordulaton történik a váltás- a motor 2-3 erőteljeset ránt, mielőtt elkezdene simán gyorsulni. A gázadás mértékével egyenesen arányos a rángatás foka. Ez valaminek esetleg a tipikus jele lehet, vagy tapogatásos, próbálgatásos módszerrel kell kiszűrni a hibát? Hová érdemes nyúlni első körben? Köszönöm ha valaki esetleg segíteni tud! 

EGR szelep

Link to comment
Megosztás:

30 perce, gezoli írta:

Próbáld meg kitakarítani először. Ha lezárod akkor hibajelet fog dobni.

Rendben! Ez lesz! Köszönöm a segítséget! Még annyi, hogy elég levakarászni róla, (belőle) a kormot és esetleg motortisztító vegyszerbe áztatni, vagy szét kell szedni a szelepet hozzá? ( egyáltalán szét lehet szedni házilag?) 

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni.. Z16XEP- s Astrám melyben 11 évesen csupán 52.000 km van,az elmúlt napokban többször is "kidobta" a motorvezérlő hiba-jelzőlámpát...kiolvasás során kiderült,hogy a twinport szeleppel van a probléma...állítólag olykor nem nyit-zár teljesen..Azt szeretném megtudni,hogy mit lehetne ez ügyben tenni?...Tisztítás ?..Csere?...és kb. mennyibe kerülne,hol érdemes csináltatni?...Márkaszerviz vagy inkább független?  

Link to comment
Megosztás:

1 óra, Z 16 XEP írta:

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni.. Z16XEP- s Astrám melyben 11 évesen csupán 52.000 km van,az elmúlt napokban többször is "kidobta" a motorvezérlő hiba-jelzőlámpát...kiolvasás során kiderült,hogy a twinport szeleppel van a probléma...állítólag olykor nem nyit-zár teljesen..Azt szeretném megtudni,hogy mit lehetne ez ügyben tenni?...Tisztítás ?..Csere?...és kb. mennyibe kerülne,hol érdemes csináltatni?...Márkaszerviz vagy inkább független?  

Vannak twinport szelep javításával foglalkozó cégek, de ha jól tudom lehet kapni hozzá felújító készletet is. Például itt is írnak a problémáról, bár az oldalon most így hirtelen nem találtam kimondottan Z16XEP-hez való készletet, esetleg vedd fel velük a kapcsolatot, egy kérdést megér. https://opeleseknek.hu/opelalkatreszek/ketyego-kattogo-csorgo-zorgo-opel-z14xep-twinport-motor/

Annyit te is megnézhetsz hogy valóban hibás-e a szelep és nem nyitja-zárja a csatornákat a rudazat, vagy esetleg ennek semmi baja és akkor más a hibás. 

Link to comment
Megosztás:

17 órája, zotya975 írta:

Vannak twinport szelep javításával foglalkozó cégek, de ha jól tudom lehet kapni hozzá felújító készletet is. Például itt is írnak a problémáról, bár az oldalon most így hirtelen nem találtam kimondottan Z16XEP-hez való készletet, esetleg vedd fel velük a kapcsolatot, egy kérdést megér. https://opeleseknek.hu/opelalkatreszek/ketyego-kattogo-csorgo-zorgo-opel-z14xep-twinport-motor/

Annyit te is megnézhetsz hogy valóban hibás-e a szelep és nem nyitja-zárja a csatornákat a rudazat, vagy esetleg ennek semmi baja és akkor más a hibás. 

Köszönöm szépen,ha szükség lesz az alkatrészre,felveszem velük a kapcsolatot...Azt,hogy a rudazat és szelepek hibásak-e,alapjáraton járatva nézzem meg?..vagy olykor kell egy kis gázt adni neki?....Nekem a hibakód kb 3600-as fordulatnál szokott elkezdeni világítani...de ez nem minden esetben fordul elő..

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Z 16 XEP írta:

Köszönöm szépen,ha szükség lesz az alkatrészre,felveszem velük a kapcsolatot...Azt,hogy a rudazat és szelepek hibásak-e,alapjáraton járatva nézzem meg?..vagy olykor kell egy kis gázt adni neki?....Nekem a hibakód kb 3600-as fordulatnál szokott elkezdeni világítani...de ez nem minden esetben fordul elő..

Ha jól tudom a kivülről is viszonylag jól látható rudazat szokott eltörni, így zörög is meg nem is állítja a csatorna zárását-nyitását. Az hogy egyben van-e ez a rész álló motornál is látszik. 

Link to comment
Megosztás:

23 órája, zotya975 írta:

Ha jól tudom a kivülről is viszonylag jól látható rudazat szokott eltörni, így zörög is meg nem is állítja a csatorna zárását-nyitását. Az hogy egyben van-e ez a rész álló motornál is látszik. 

Próbáltam megtalálni a rudazatot,de nem jártam sikerrel...Szerintem itt az 1.6-on jobban el van "dugva",mint az 1.4-en..Hallgatóztam is,ugyan olyan csendes,mint hibakód előtt 11 éven át..Nem csörög-zörög,"traktor" hangja sincs...motor teljesítmény sem romlott..Lehet máshol is ki kellene olvastatnom a hibát?

Link to comment
Megosztás:

53 perce, Z 16 XEP írta:

Próbáltam megtalálni a rudazatot,de nem jártam sikerrel...Szerintem itt az 1.6-on jobban el van "dugva",mint az 1.4-en..Hallgatóztam is,ugyan olyan csendes,mint hibakód előtt 11 éven át..Nem csörög-zörög,"traktor" hangja sincs...motor teljesítmény sem romlott..Lehet máshol is ki kellene olvastatnom a hibát?

Kicsit elmerülve a G Astrás javítási,hibafelmérési oldalakban,sikerült itthon kivillogtatnom a hibakódot,mely 1113 volt..Csak az nem tiszta,hogy ez P1113 vagy U1113 ?! Az opelmuhely.com szerinte ugyanis lehet :  P1113 esetén : "Port inaktiváló pozíciószenzor áramkör magas feszültség C-020 " vagy " Port inaktiváló pozíciószenzor áramkör alacsony feszültség C-020 " ...esetleg : U1113 esetén : " Nincs kommunikáció a jobb oldali világítás modullal B-018 "...Szerintem ez utóbbi nem lehet,mert nincs fedélzeti computerem,így gondolom nem is figyeli semmi a világítást...de lehet nem jól gondolom..Szerinted mi lehet a megoldás?

Módosítva : Z 16 XEP
Link to comment
Megosztás:

6 órája, Z 16 XEP írta:

Kicsit elmerülve a G Astrás javítási,hibafelmérési oldalakban,sikerült itthon kivillogtatnom a hibakódot,mely 1113 volt..Csak az nem tiszta,hogy ez P1113 vagy U1113 ?! Az opelmuhely.com szerinte ugyanis lehet :  P1113 esetén : "Port inaktiváló pozíciószenzor áramkör magas feszültség C-020 " vagy " Port inaktiváló pozíciószenzor áramkör alacsony feszültség C-020 " ...esetleg : U1113 esetén : " Nincs kommunikáció a jobb oldali világítás modullal B-018 "...Szerintem ez utóbbi nem lehet,mert nincs fedélzeti computerem,így gondolom nem is figyeli semmi a világítást...de lehet nem jól gondolom..Szerinted mi lehet a megoldás?

A P lesz a jó.

Az OBD hibakódok ugyan hivatalosan 5 karakterből állnak, tehát a négy számjegy előtt még van egy betű is, de ez igazából csak a CAN-buszos autókra jellemző, a G Astrának a motorvezérlőn kívül nem volt más elektronikusan felügyelt alkatrésze. Egyébként a betűk jelmagyarázata: P=Powertrain (erőátvitel), B=Body (karosszéria), C=Chassis (alépítmény, padlólemez, beleértve a futóművet), és végül U=Undefined (minden egyéb ami az előzőekbe nem fért bele)

 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok

Nem régóta újdonsült  Astra g 1.4 twinport tulajdonos lettem. 8 szelepes Astra f után még tanulom az új technikát kezelni. A motor leállításakor olyan hangot ad valami mint amikor kikapcsolnak egy porszívót. Találkozott már ilyesmivel valaki? Esetleg ez normális dolog ennél a típusnál?

 

Link to comment
Megosztás:

28 perce, kisapo írta:

Sziasztok

Nem régóta újdonsült  Astra g 1.4 twinport tulajdonos lettem. 8 szelepes Astra f után még tanulom az új technikát kezelni. A motor leállításakor olyan hangot ad valami mint amikor kikapcsolnak egy porszívót. Találkozott már ilyesmivel valaki? Esetleg ez normális dolog ennél a típusnál?

 

normális

Link to comment
Megosztás:

23 órája, tgabika76 írta:

A P lesz a jó.

Az OBD hibakódok ugyan hivatalosan 5 karakterből állnak, tehát a négy számjegy előtt még van egy betű is, de ez igazából csak a CAN-buszos autókra jellemző, a G Astrának a motorvezérlőn kívül nem volt más elektronikusan felügyelt alkatrésze. Egyébként a betűk jelmagyarázata: P=Powertrain (erőátvitel), B=Body (karosszéria), C=Chassis (alépítmény, padlólemez, beleértve a futóművet), és végül U=Undefined (minden egyéb ami az előzőekbe nem fért bele)

 

Ahaaaa :) ,értem....Köszi szépen a részletes tájékoztatást :)  

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 07. 09. at 14:24, Z 16 XEP írta:

Kicsit elmerülve a G Astrás javítási,hibafelmérési oldalakban,sikerült itthon kivillogtatnom a hibakódot,mely 1113 volt..Csak az nem tiszta,hogy ez P1113 vagy U1113 ?! Az opelmuhely.com szerinte ugyanis lehet :  P1113 esetén : "Port inaktiváló pozíciószenzor áramkör magas feszültség C-020 " vagy " Port inaktiváló pozíciószenzor áramkör alacsony feszültség C-020 " ...esetleg : U1113 esetén : " Nincs kommunikáció a jobb oldali világítás modullal B-018 "...Szerintem ez utóbbi nem lehet,mert nincs fedélzeti computerem,így gondolom nem is figyeli semmi a világítást...de lehet nem jól gondolom..Szerinted mi lehet a megoldás?

Szia! Nekem is ilyen motor van az autóban. A rudazatot alulról meg tudod nézni. A jobb első kerék mögött befekszel az autó alá, a motor hátsó részén láthatod. A szabályozó része a generátor felett van kb. 5 cm-es, onnan megy végig a szívósor alatt. Ha felnyúlsz és tudod a rudazatot mozgatni, akkor baj van. ( ha van akna, akkor könnyebb). Azt olvastam, hogy kb. 70e Ft a csere, oda viszed a sráchoz és adja a felújított darabot.

Én a neten 1113 kódra IAT szenzor hibát találtam, de egy szerviz azt írja, hogy bemeneti kiiktató szelep hiba. Fogalmam sincs, hogy ezek mik, de ha neked sikerült megtalálni a megoldást, légyszi tett közzé, mert nekem is ez a hiba van régóta.

Link to comment
Megosztás:

On 2018. 07. 13. at 17:10, Bmájki írta:

Szia! Nekem is ilyen motor van az autóban. A rudazatot alulról meg tudod nézni. A jobb első kerék mögött befekszel az autó alá, a motor hátsó részén láthatod. A szabályozó része a generátor felett van kb. 5 cm-es, onnan megy végig a szívósor alatt. Ha felnyúlsz és tudod a rudazatot mozgatni, akkor baj van. ( ha van akna, akkor könnyebb). Azt olvastam, hogy kb. 70e Ft a csere, oda viszed a sráchoz és adja a felújított darabot.

Én a neten 1113 kódra IAT szenzor hibát találtam, de egy szerviz azt írja, hogy bemeneti kiiktató szelep hiba. Fogalmam sincs, hogy ezek mik, de ha neked sikerült megtalálni a megoldást, légyszi tett közzé, mert nekem is ez a hiba van régóta.

Szia' Köszi szépen az infót :) ,végül  is nem kellett alábújnom :) ...Független szervízek után jobbnak láttam Opel szervízhez fordulni...Kapásból mondták,hogy 2 probléma is lehet...az egyik drágábban orvosolható(szívósor felújítottra csere,ahogy Te is írtad),a másik olcsóbban...szerencsére nekem ez utóbbi volt :) ..Műanyag határoló lemez elkopott,ezt fémből fabrikálva kicserélték...Aztán diagnosztika géppel összekötve állított az alacsony feszültségen,hogy magasabb legyen...Számlán diagnosztika és twinport szelep tisztítás van..Mindez nem egészen háromnegyed  órába telt és 15.500 Ft-ba..Nem akarom elkiabálni,de most azóta nem világít a hibaámpa (kopp-kopp)...jaaa és erőteljesebb a motor is...nyomatékosabb lett,jobban húz...pedig eddig sem ment rosszul...de most kiváló :).   

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

On 2018. 05. 14. at 20:59, panizzi írta:

Sziasztok.

Z14XE, benzinpumpa csere volt már nem először.

Gond nincs, csak kanyarban, ott "kapaszkodnak a zenészek" :D

Szóval bedadog, éles kanyar után eltűnik a rail nyomás.

A pohár lenne üres, létezik ilyen? Mást nem tudok elképzelni. Mondjuk kb 1/3ig van a tank de hát na.

A tartály felöli cső is ki van repedve, ez is megevett egy szivattyút, mert a pohár helyett a tankba ment vissza a benzin, ezért lett kengurus lett a gépes. Taps.

Tud valaki cikkszámot hozzá, lelőhelyet? Első körben kihagynám az agrártechnikai szaküzleteket.

cső kirepedve

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, panizzi írta:

A tartály felöli cső is ki van repedve, ez is megevett egy szivattyút, mert a pohár helyett a tankba ment vissza a benzin, ezért lett kengurus lett a gépes. Taps.

Tud valaki cikkszámot hozzá, lelőhelyet? Első körben kihagynám az agrártechnikai szaküzleteket.

cső kirepedve

Autós boltban is tudsz benzincsövet venni, ( olyat kell kérni ami a tankba való és kivülről is benzinálló) nem csak fűnyíróhoz, kapáló géphez adják. De amúgy nem ez az: https://cromax.hu/uzemanyagcso_ac-tol_a_tankig_opel_astra_g_91500 ?

Link to comment
Megosztás:

6 perce, zotya975 írta:

Autós boltban is tudsz benzincsövet venni, ( olyat kell kérni ami a tankba való és kivülről is benzinálló) nem csak fűnyíróhoz, kapáló géphez adják. De amúgy nem ez az: https://cromax.hu/uzemanyagcso_ac-tol_a_tankig_opel_astra_g_91500 ?

Ezt már cseréltem, ez a pumpából kivezető cső a motor felé.

A visszaáramló cső van a képen. Autószerelő azt mondta, nem lesz jó, csak a gyári opel, higgyem el.

Link to comment
Megosztás:

10 perce, panizzi írta:

Ezt már cseréltem, ez a pumpából kivezető cső a motor felé.

A visszaáramló cső van a képen. Autószerelő azt mondta, nem lesz jó, csak a gyári opel, higgyem el.

Hát erre nem tudok mit mondani  ő a szakember. De mivel odavezető cső van náluk, rá lehetne kérdeni hogy visszavezető nincs-e. 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.