Jump to content
Qpack

Benzines motorokkal kapcsolatos kérdések

Recommended Posts

Posted (edited)
19 órája, Medic írta:

Sziasztok!

Egy hete vettem egy 2005/12 kiadású Z14XEP motorú kombit. Hétvégi nagyobb próbaút közben (~ 100 km) figyeltem fel rá, hogy a kocsi mellett állva kicsit dízeles hangja van, ezt a hangot korábbi rövidebb próbautak során nem hallottam. Elvittem átvizsgálásra, ott a szerelő mondta, hogy a szívósor zörög. A motornál annyit érzékelek csak, hogy  gázelvétel után olyan 1800-as fordulatnál az újabb gázadásra van egy minimális kis rángása, ugrása a kocsinak. 

Utána olvasva ez a szívósor valamelyik elemének kopása miatt van (ugye?). Mennyire komoly már a baj, kell-e azonnal cserélni? Lehet még menteni a mostani szívósort vagy induljak egyből Gödöllőre?  

Véleményeteket köszönöm!

(Igen, vétel előtt kellett volna átvizsgáltatni, de sajnos sürgetett az idő és jó árban is volt. Más baja nincs az átvizsgálás alapján. Meg van rá szavatosság)

A zörgésen kívül túl sok gondot nem okoz egy ideig - okozhatja a twinport sor vagy a szívócső lelazult, belső elválasztólemeze (előbbi esélyesebb, ha régi a kocsi). A rángás gyújtás/üzemanyag/EGR eredetű lehet. Vétel után szűrőcsere (levegő,olaj,benzin,utastér), olajcsere, gyertyacsere, vezérléscsere alap + ami még hibádzik.

Edited by K86Opel

Köszönöm a választ! Szerelőnél természetesen előjegyeztem a kocsit a cserékre, aki szerint nincs nagy baj. Ő azt mondta, hogy eddig rengeteg G-t szerelt, de csak egyszer kellett szívósort cserélnie mert a tulajt zavarta a rezgés. Minden esetre figyelgetem, majd látjuk. 

Sziasztok!

Egy G Astrát szeretnék venni, kérdésem, hogy az első évjáratokból és még szíjas motorokból, vagy inkább a Classic előtti, de még német és már láncos vezérlésű gépekből válogassak???

Eddig a futásteljesítmény volt számomra a legfontosabb (150e km alatt kerestem), de a mai napon kapott 125ezres szíjas vezérléscserére kapott árajánlat elbizonytalanított. Megvétel után valszeg egyből cserélem és max. 4 év múlva ismét! Akkor lehet jobban megérné egy fiatalabb, de többet futott (180-200Ekm) példány beszerzése, ahol nem kell a vezérléscserével foglalkozni mert láncos!

Segítségeteket előre is köszönöm!

Egy hamarosan Apukává váló és remélhetőleg leendő G Astra tulaj is. :)

Üdv!

Posted (edited)

Sziasztok! 2001-es Z14XE  hűtő modulos, két ventilátoros autóval kapcsolatban lenne kérdésem. OP-COM-al a motorvezérlőben és a hűtő modulban is lehet hűtővíz hőmérsékletet kiolvasni. A kettő nekem eltér. Motorvezérlő mutatja mindig a jónak tűnőt, ami kb egyezik a műszerfalival is, és ehhez igazodva a ventilátorok 1-es fokozata is jókor indul.

A hűtő modulban viszont folyamatosan 70 fokot mutat a gép. Tegnap néztem egy ugyan ilyen autót, és ott mindkét helyen a "valós" és azonos érték volt.

Van erre ötletetek, hogy hol és hány darab hőmérséklet szenzor van, melyik egység honnan veszi a jelet?  Illetve kell-e vele foglalkozni, és okozhatja-e ez esetleg hogy meleg indításnál a fordulatszám egy pillanatra leesik, majd onnan tér észhez az autó. Köszi!

(ventilátor fokozatok jók, klíma működik, hibakód, üzenet nincsen)

Edited by Stofl

Posted (edited)
On 2019. 03. 25. at 18:12, mokamiki írta:

Sziasztok!

Egy G Astrát szeretnék venni, kérdésem, hogy az első évjáratokból és még szíjas motorokból, vagy inkább a Classic előtti, de még német és már láncos vezérlésű gépekből válogassak???

Eddig a futásteljesítmény volt számomra a legfontosabb (150e km alatt kerestem), de a mai napon kapott 125ezres szíjas vezérléscserére kapott árajánlat elbizonytalanított. Megvétel után valszeg egyből cserélem és max. 4 év múlva ismét! Akkor lehet jobban megérné egy fiatalabb, de többet futott (180-200Ekm) példány beszerzése, ahol nem kell a vezérléscserével foglalkozni mert láncos!

Segítségeteket előre is köszönöm!

Egy hamarosan Apukává váló és remélhetőleg leendő G Astra tulaj is. :)

Üdv!

Szia! Itt kicsit talán összekeveredtek a dolgok. Nem csak az első évjáratok szíjasok. A lengyelek a Classicok. Láncos lenygeleknél volt, de szíjas nem twinport is készült ott. Továbbá lenygel twinport is lehet szíjas, tehát nem ez alapján kell választani, hanem motorkód alapján. És van egy csomó késői 8 szelepes is, tehát rengeteg a lehetőség.
Ha a 8 szelepesekkel nem foglalkozunk, akkor az első évjáratok az X-el kezdődők bowdenes pedállal, X14-X16XE szíjas.

Kb 2000-2001-től Z-vel kezdődő elektromos pedálos Z14XE-Z16XE szíjas. Ez tartott egészen 2004-ig. 2002-ig 4 év/60ekm csere, 2003-tól 6év/90ekm csere.

Ezen belül is voltak különbségek azonos motorkódnál, pl hűtőmodul, két venti.

2004-től lengyelek is gyártottak, ekkor a Z14XE-Z16XE mellett megjelentek a Z14XEP, Z16XEP motorok is, ezek a twinportok. Ezekből csak a Z14XEP láncos.

Én személy szerint a 2002-2005-ig található Z14XE szíjast favorizálom. (6év/90ekm-es csere periódussal. És az kb 35 ezres anyagköltségből megvan, hosszbordással együtt.)

A twinport kényesebb, nagyobb költségű, de kevesebbet fogyaszt, és az 1,6-os talán jobban megy. Viszont nem lehet leszedni az egr-t szépen, kényesebb az olajra, 1,4-nél a vezérlés csere tényleg drága és nehezebb otthon kivitelezni. Twinport szelep is problémásabb, műanyag szelepfedéllel is új problémák jönnek.

Edited by Stofl

Sziasztok ! Nekem is Z14XEP van, és most szeretném kicserélni a vezérműláncot ! Reggeli indítás máz kicsit zajos, de aztán elhalkul ! Most van benne 211000, nem volt még cserélve ! Valakinek volna ötlete gyári vezérműláncot honnan érdemes megrendelni ? Köszi a válaszokat !

31 perce, Botanikus írta:

Sziasztok ! Nekem is Z14XEP van, és most szeretném kicserélni a vezérműláncot ! Reggeli indítás máz kicsit zajos, de aztán elhalkul ! Most van benne 211000, nem volt még cserélve ! Valakinek volna ötlete gyári vezérműláncot honnan érdemes megrendelni ? Köszi a válaszokat !

Cromax, Csergő, itt biztos van gyári. Vagy gyárinak megfelelő minőséget a kaffer, vagy Kovács autótól. Láncosok majd csak megírják, mi a gyári márka.

Kedves Car-társak!

Egy kipufogó-kompatibilitási kérdésre szeretnék választ kérni tőletek, ha tud valaki segíteni...

Szóban forgó autó: Opel Zafira A, 2001-es évjárat, Z16XE motor. Lassan cserére szorul a középső és a hátsó kipufogódob.

A 2003-ig gyártott Zafiránál a középső és a hátsó dobok "csavaros-rugós-tűzkarikás" illesztéssel csatlakoznak egymáshoz, a 2003-tól gyártottnál már más rendszerű, ott a csövek egymásba tolva csatlakoznak. A Bosal katalógusában megtekinthető a különbség az ábrákon (ha a két utolsó sorban rákattintotok a "Rendszer-rajz mutatása" szövegre):

http://www.bosal.com/hu/catalog/exhausts?make[0]=OPEL&modelrange_computed[0]=Zafira&bodyformdescription[0]=MPV&construction_years[0]=2003&stroke[0]=1.6&enginecode[0]=Z16XE

A "csavaros-rugós-tűzkarikás" verziónál, amit a mi 2001-es autónkhoz ír (most is ilyen van az autón), a Bosal rajzán rossz a középső dob (284-339 kóddal) rajza, ez ne tévesszen meg senkit: a cső ívei olyanok, mint az utolsó rajzon a 285-423-as kóddal látható középső dobé! (A cső a benzintankot balról és a hátsó felfüggesztés keresztrúdját felülről kerüli meg és úgy megy hátra, a hátsó dobhoz.)

A kérdés a következő: szerintetek jó lesz-e a mi 2001-es autónkra az újabb (egymásba tolva csatlakozó) rendszerű középső és hátsó dob, amit a 2003-as (32170247-es alvázszámtól kezdődő) autókra ír?

Azért szeretnék ilyet venni, mert egyrészt valamivel olcsóbb (Kauffernél); másrészt egyszerűbb és biztosabb a csatlakozás; harmadrészt, mert a tűzkarikás megoldás – legalábbis a jelenleg fent lévő utángyártott olasz doboknál – elég vacakul rögzít és tömít. A Cromax fotóin próbáltam összehasonlítani a két verziót, ránézésre stimmelnek és feltételezem, hogy a 2001-es és 2003-as Zafirák között sincs akkora különbség (hátsó felfüggesztés, benzintank, stb.), hogy ne lenne csereszabatos... 

Van-e valakinek ebben tapasztalata?
Vagy ne próbálkozzak, hanem maradjak a tűzkarikás, régebbi autókhoz való megoldásnál, mert az a biztos?

Walker és Bosal közül melyiket érdemes választani, ha árban hasonlóak? (Úgy tudom, mindkettő GM gyári beszállító)

Bocsánat, kicsit hosszú lett, de remélem, érthető! (Sajnos képet nem tudok feltölteni, csak linket tenni a hozzászólásba, így lehet, hogy nehezebben érthető a problémám)
Köszönettel várom válaszotokat!

Üdv: Logosz

On 2019. 03. 22. at 11:54, K86Opel írta:

A zörgésen kívül túl sok gondot nem okoz egy ideig - okozhatja a twinport sor vagy a szívócső lelazult, belső elválasztólemeze (előbbi esélyesebb, ha régi a kocsi). A rángás gyújtás/üzemanyag/EGR eredetű lehet. Vétel után szűrőcsere (levegő,olaj,benzin,utastér), olajcsere, gyertyacsere, vezérléscsere alap + ami még hibádzik.

Hello

"szívócső lelazult, belső elválasztólemeze"  ilyen van az Z14xep-ben is? komolyabb bontás nélkül lehet ellenőrizni?

Üdv.