Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Sebességváltó


Sámli

Recommended Posts

Sziasztok. Opel Astra F 1992-esem van, C14NZ motorkódú. Valószínűleg F10-es váltóval...még eredeti gyári, az tuti. Kétféle ötsebességes váltóval (F10, F13WR) szerelték anno, nem tudom, Szentgotthárdon melyikkel rakhatták össze. Hol találom a váltó adatait tartalmazó számsort? Le kell hozzá venni a bal első kereket vagy anélkül is meg tudom nézni? Vagy a váltó alján van és nem oldalt? Aknám nincs.

2. A másik kérdésem: lehet, hogy marhaság és nem is lehet hely miatt a tengelyen de az F10-es váltóban az adott tengelyen lehetne-e egy 6. fokozathoz fogaskoszorút hegeszteni illetve a léptetővilla és egyebek engednék-e a 6. fokozat kapcsolását?
3. kérdésem ha az áttételkülönbség akkora lenne az 5. és 6. fokozat között mint a 4. és 5. között (F10 4.: 0,892, 5.:0,707 tehát a 6.: ~ 0,522) azt még elbírná a motor... Nem gyorsabban akarok vele menni és igazából gyorsítani nem is akarok vele hatodikban. hanem csak azt szeretném, hogy ne forogjon annyit 130-140-nél mivel sokat autópályázok Ausztriában...és 360-400 km-eket. Ha csökkenteném a fordulatszámát, jobban kímélném a motort is, csakis ezért akarom a 6. fokozatot, nem a végsebességnövelés a cél hanem a fordulatszámcsökkentés.

Módosítva : M62-501
Link to comment
Megosztás:

1 óra, M62-501 írta:

Sziasztok. Opel Astra F 1992-esem van, C14NZ motorkódú. Valószínűleg F10-es váltóval...még eredeti gyári, az tuti. Kétféle ötsebességes váltóval (F10, F13WR) szerelték anno, nem tudom, Szentgotthárdon melyikkel rakhatták össze. Hol találom a váltó adatait tartalmazó számsort? Le kell hozzá venni a bal első kereket vagy anélkül is meg tudom nézni? Vagy a váltó alján van és nem oldalt? Aknám nincs.

2. A másik kérdésem: lehet, hogy marhaság és nem is lehet hely miatt a tengelyen de az F10-es váltóban az adott tengelyen lehetne-e egy 6. fokozathoz fogaskoszorút hegeszteni illetve a léptetővilla és egyebek engednék-e a 6. fokozat kapcsolását?
3. kérdésem ha az áttételkülönbség akkora lenne az 5. és 6. fokozat között mint a 4. és 5. között (F10 4.: 0,892, 5.:0,707 tehát a 6.: ~ 0,522) azt még elbírná a motor... Nem gyorsabban akarok vele menni és igazából gyorsítani nem is akarok vele hatodikban. hanem csak azt szeretném, hogy ne forogjon annyit 130-140-nél mivel sokat autópályázok Ausztriában...és 360-400 km-eket. Ha csökkenteném a fordulatszámát, jobban kímélném a motort is, csakis ezért akarom a 6. fokozatot, nem a végsebességnövelés a cél hanem a fordulatszámcsökkentés.

Tegyél fel egy wr-es f13-at, és a probléma megoldva.

Link to comment
Megosztás:

7 órája, ihbastra írta:

Heló. A váltórol lesuedtem a kulisszát mert szivárgott alóla az olaj. Vissza raktam de a 4 csavar nyomatékát nem tudom. Valaki tud ebben segiteni? Köszi

Hát passz, a könyv sem ír róla semmit. De igazából csak felső fedél, nem tart semmit, nagy nyomaték biztos nem kell. Érzéssel, nehogy megszakadjon. 

Link to comment
Megosztás:

4 órája, wookie írta:

Tegyél fel egy wr-es f13-at, és a probléma megoldva.

:) Kösz a tippet de nem jó...az F10-nek az 5.-e 0,707 áttételű...az F13WR-ek az összes 0,761, 0,756 és 0,707. Kvázi ugyanaz az 5.-e mint az F10-é, sőt, a 0,756 és a 0,761 még pörgősebb...ugyan csak hajszálnyival de pörgősebb... :( Maximum a többi (1-2-3-4) fokozat máshogy van elosztva. Az F10 helyére mi megy fel? F13? Az F15 és feljebbiek már nem?

Módosítva : M62-501
Link to comment
Megosztás:

45 perce, M62-501 írta:

:) Kösz a tippet de nem jó...az F10-nek az 5.-e 0,707 áttételű...az F13WR-ek az összes 0,761, 0,756 és 0,707. Kvázi ugyanaz az 5.-e mint az F10-é, sőt, a 0,756 és a 0,761 még pörgősebb...ugyan csak hajszálnyival de pörgősebb... :( Maximum a többi (1-2-3-4) fokozat máshogy van elosztva. Az F10 helyére mi megy fel? F13? Az F15 és feljebbiek már nem?

A váltónak van még difi áttétele is, az fontos. F13-ból a W374 140-nél kb 3400-at forog.

Itt nézelődj (a váltó típusjelzés helyét is megtalálod és persze más váltókat is): http://www.opel-infos.de/getriebe/f13_5.html

Link to comment
Megosztás:

17 perce, Tiu írta:

A váltónak van még difi áttétele is, az fontos. F13-ból a W374 140-nél kb 3400-at forog.

Itt nézelődj (a váltó típusjelzés helyét is megtalálod és persze más váltókat is): http://www.opel-infos.de/getriebe/f13_5.html

Onnan (www.opel-infos.de...) "dolgozom" én is de melyik az F13WR374-es? A végáttétel melyik? A fordulatszámot honnan vetted? Csakmert számolgatnék...

Link to comment
Megosztás:

15 órája, M62-501 írta:

Onnan (www.opel-infos.de...) "dolgozom" én is de melyik az F13WR374-es? A végáttétel melyik? A fordulatszámot honnan vetted? Csakmert számolgatnék...

Van a váltón egy hosszú számsor, ahol jelölik is a képen. az utolsó 3 karakter a difi áttétel. pl. 374=3,74 vagy 394=3,94 vagy 418=4,18 stb. Még a fogszámok is meg vannak adva.

Előtte a W vagy C pedig a fokozatok jellemzője.

Van itt még egy tábla, ebbe be lehet írni az áttételeket és már számol is: https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwjs-7nrzM_WAhXIJJoKHbuLB88QFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fkadettklub.hu%2Fextra%2Fvalto.xls&usg=AOvVaw1PGtXMZajZuGKr8uavxwnY

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 09. 30. at 23:25, M62-501 írta:

:) Kösz a tippet de nem jó...az F10-nek az 5.-e 0,707 áttételű...az F13WR-ek az összes 0,761, 0,756 és 0,707. Kvázi ugyanaz az 5.-e mint az F10-é, sőt, a 0,756 és a 0,761 még pörgősebb...ugyan csak hajszálnyival de pörgősebb... :( Maximum a többi (1-2-3-4) fokozat máshogy van elosztva. Az F10 helyére mi megy fel? F13? Az F15 és feljebbiek már nem?

Ne csak az fokozatokat nézd, a difivel együtt kell számolni.
Pl a 4.18-as wr-es f13, sokkal hosszabb mint a 3.94-es cr-es f15, pedig a 4.12 a rövidebb difi.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Sziasztok B.U.É.K. mindenkinek!!

Nem tudjátok véletlen, hogy az lenti aláírásomban lévő X14NZ lévő astrát milyen váltóval szerelték?

Ugyanis a váltó tején hiányzik az F.. felirat,  valamint ahogy megyek 5-ben mintha jobban pörögne és olyan vinnyogósabban is szól mint a 94 es C14NZ astra ha értitek mire gondolok.

Valamint többet is fogyaszt mint a 94 -es astra amin F13 -as váltó van.

Köszönöm előre is a hozzáértő válaszokat

Link to comment
Megosztás:

7 órája, bandika írta:

Sziasztok B.U.É.K. mindenkinek!!

Nem tudjátok véletlen, hogy az lenti aláírásomban lévő X14NZ lévő astrát milyen váltóval szerelték?

Ugyanis a váltó tején hiányzik az F.. felirat,  valamint ahogy megyek 5-ben mintha jobban pörögne és olyan vinnyogósabban is szól mint a 94 es C14NZ astra ha értitek mire gondolok.

Valamint többet is fogyaszt mint a 94 -es astra amin F13 -as váltó van.

Köszönöm előre is a hozzáértő válaszokat

Valószínűleg F13, esetleg F10 van benne. 2002-es X14NZ-nél inkább F13-ra tippelek. Azért nem találod, mert nem ott van az azonosító.

http://www.opel-infos.de/getriebe/f13_5.html

 

Módosítva : HaPetya
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Találtam itt egy pöpec leírást az F-astra váltó beállításáról.

Viszont rögtön az első pontban elvérzett a házi-barkács: 

- Nincs meg a váltókaron található pozicionáló furat párja a műanyag keretben. Biztos utángyártott, és lemaradt róla.

Ilyenkor mit lehet tenni, hol/hogyan rögzítsem a váltókart a beállításhoz?

 

 

Link to comment
Megosztás:

1 óra, fecko írta:

Sziasztok!

Találtam itt egy pöpec leírást az F-astra váltó beállításáról.

Viszont rögtön az első pontban elvérzett a házi-barkács: 

- Nincs meg a váltókaron található pozicionáló furat párja a műanyag keretben. Biztos utángyártott, és lemaradt róla.

Ilyenkor mit lehet tenni, hol/hogyan rögzítsem a váltókart a beállításhoz?

 

 

Pü ment, de ide is beírom: A váltókart ez esetben az 1-es-2es sebesség között félúton a műanyag keretnek nekiütköztetve ( rükverc felhúzása nélkül) kell rögzíteni. Vagy tartja egy segítő, vagy egy gumipókkal tudod nekihúzatni a keretnek, és talán az ülés magasság állító karhoz tudod pókot beakasztani. Alapból üresben ugye kábé félúton áll meg, tehát ez a távolság adott, csak elhúzod balra és ott ahol hozzáér a keretnek rögzíted.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...
11 órája, Hoffman Csaba írta:

Sziasztok a segitségetek szeretném kérni (Opel astra f c1.6nz) a váltó nagyon nehezen veszi az 1 és 5. sebeséget mi lehet a gond váltó rudazat vagy váltó kulisza vagy olaj esetleg nagyobb a gond válaszokat köszönöm márka társaim. :)

Üdv, a váltó rudazatnak van egy alapbeállítása, amit itt megtalálsz: http://www.opelforum.hu/topic/1762-váltó-rudazat-beállítás/ 

Link to comment
Megosztás:

21 perce, wookie írta:

Ami egy kopott logó kulisszánál már nem sokat segít. Na meg pont a két legtávolabbi fokozat, szóval lehet valami más a probléma.

Írtam a leírásban a stift, és az összekötő cserét, de mivel a beállítás nem kerül pénzbe, érdemes azzal kezdeni. Nekem mondjuk konkrétan a persely kopott meg itt, amit egy lemez behelyezésével gányoltam meg. Fel kellene fúrni, vagy danamitból esztergáltatni új műanyag betétet. Most éppen használható, de szerintem csak én tudok váltani vele, lopásgátlós na. :-) remélem vizsgán azért be tudnak vele járni a padra.

2790352-20180316-WYsCOz.jpg

Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...
  • 1 month later...
45 perce, Stevy írta:

Kuplung csere mennyi szopó ablakon keresztül ?  Esetleg érdemes csak kinyomó csapágyat cserélni, ha csúszni még nem szokott ?

Nem olyan vészes, egyedül ami spéci szerszám kell egy 12 szögű torx bit, ezzel lehet kitekerni a nyelestengely végéről a csavart ( vagy ezt befeszítve van hogy ki is lehet húzni) 

2877498-20180720-hH9UAg.jpg

Aztán ( ha nem jön ki a bitet megfeszítve) kell egy M7-es csavar a kihúzáshoz vagy a kuplungbowden, mert annak a végén is ilyen menet van.

2877499-20180720-K3faIb.jpg

A pedált lenyomva a váltót körbeforgatva fel kell tenni 3 darab U kapcsot amit én tescós 14-es kulcsokból csináltam, kicsit faragni kell őket hogy elférjen amikor körbeforgatod.

2877502-20180720-lfo3Yx.jpg

Aztán ha fent van mind a 3 akkor már van hely, mert fel lehet engedni a pedált, megint körbeforgatod kitekered a csavarokat amik a lendkerékre fogják a szerkezetet és kijön mind a kettő.

A kinyomóvilla alatti csavart kitekerve túl lehet fordítani és lejön a kinyomócsapágy is. Igazából ha nincs hangja akkor még jó.

2877503-20180720-s1AEWl.jpg

Aztán visszafelé összerakni, én nem cseréltem kuplungot így nem tudom mennyire nehéz felrakni a 3 kapcsot előre a szerkezetre.

A nyelestengely visszatolásakor kicsit játszani meg kocogatni kellett.

2877504-20180720-UBM831.jpg

Ott már látszik az új csapágy mert én csak azt cseréltem. Zajongott, a pedál alá nyúlva felemelve elhallgatott, de amúgy csak ki volt száradva.

A megvezető hüvelyre és a villára hőálló rézpasztát kentem.

 

 

 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.