Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Egyebek


amadeus

Recommended Posts

On 2019. 09. 01. at 9:09, corsarulez írta:

Konkétan azon van a hupli, ami elöl jön fel rögtön (ha jól emlészem) a kompresszortól , erős fordított U alakban (majd fotózom).  Azt nem tudom, hogy most éppen ő e a hibás, vagy másik csőszakasz, de tavasszal, mikor vittem éves fertőtlenítésre, átnézésre, akkor mondta a szerelőm, hogy elég rossz állapotúak a csövek. Megfestett gáz van benne, de eddig nem találtak ott lyukat vagy repedést. Eddig hűtött is, ugye :)

Ezen a képen látszik a kérdéses cső? Ez elvileg az X20XEV motortéri klímacsövei:klima1.jpg

Link to comment
Megosztás:

2 órája, corsarulez írta:

Pepe, a Facabook calibra adok-veszek csoportban érdeklődj, mindig van pár eladó, én is betáraztam már pár éve :) Gabi, a 9-esen van nálam pukli, ami a vastagabb cső 9-es a képen (van mellette egy vékonyabb 9es is), de kérdés h tényleg ott szökött e el a gáz :)

Igazából ha volt bele töltve kontrasztanyag, akkor uv lámpa alatt latszodnia kell. 

Link to comment
Megosztás:

5 órája, corsarulez írta:

Pepe, a Facabook calibra adok-veszek csoportban érdeklődj, mindig van pár eladó, én is betáraztam már pár éve :) Gabi, a 9-esen van nálam pukli, ami a vastagabb cső 9-es a képen (van mellette egy vékonyabb 9es is), de kérdés h tényleg ott szökött e el a gáz :)

Ott kerestem többek közt, nem jártam sikerrel (de akkor talán csak egyelőre...)

Link to comment
Megosztás:

19 órája, corsarulez írta:

Gabi, a 9-esen van nálam pukli, ami a vastagabb cső 9-es a képen (van mellette egy vékonyabb 9es is), de kérdés h tényleg ott szökött e el a gáz :)

Ötlet: nincs műkörmös ismerősöd? Nekik van UV-lámpájuk, akár csak egy próba erejéig... vagy bankjegyvizsgáló lámpa kölcsönbe valahonnan? 

Amúgy ha az a cső puklis (a 9-es csak az O-gyűrű/tömítés, a cső száma az 1-es a korábbi rajzon, és egyben van az egész) akkor az még elérhető újonnan is egyedi rendelésre, de még kedvezménnyel is ~85e Ft az egész, a teli ára 100e felett van...:blush: Én megpróbálnék egyet szerezni bontóban vagy akár csak kölcsönbe, tökmindegy milyen állapotút, és az alapján legyártatni vadonatújban, nem hiszem hogy nincs rá lehetőség. És akkor addig se kéne megbontani a te autódat. Már ha tényleg ott szivárog.

klimacso.jpg

Ja, a cikkszám ami neked kell az GM 90508302

Link to comment
Megosztás:

18 órája, Pepe80 írta:

Ott kerestem többek közt, nem jártam sikerrel (de akkor talán csak egyelőre...)

Máris sikerült találni egyet, PM-ben küldök majd egy fényképet (ha sikerül, ide  már 14 éve sem tudtam képeket tölteni :) ) az ára 1000 ft lesz,. Ha kell, akkor megírom az illető elérhetőségét neked)

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Hello! Egy kis elméleti segítség kéne. Tegyük fel hogy van egy másik hengerfejem amit szeretnék feltenni az autóra. Természetesen gépműhelybe elkerülne előbb egy kis átnézésre, lévén bontott hengerfejről van szó, viszont most jön az a része ami miatt tanácstalan vagyok. Arra gondoltam hogy a költségek csökkentése érdekében nem egyszerre valósulna meg a művelet, hanem előbb elkerülne a HF gépműhelybe (ami alsó hangon is 60-70e ha mondjuk csak síkolni meg nyomáspróbázni kell, de simán 100e fölé szaladhat ha mondjuk szelepszárszimmeringeket vagy hidrotőkéket is cserélni kell), és csak mondjuk 1-2 hónappal később kerülne fel az autóra (mert ugye akkor ott is vezérléscsere, tömítések, miegymás, még plusz 30-40e), addig a szobában állna. Viszont hallottam egy olyan véleményt hogy nem feltétlenül okos ötlet ez így, mert ha egy felújított hengerfej össze van rakva, akkor a szelepszárszimmeringek feszített állapotban vannak kenés nélkül, ami nem tesz jót nekik. Maga a szerelő is mondta hogy lehet hogy csak túlparázza, de véleménye szerint egy felújított hengerfejet nem kéne hetekig tárolni még száraz szobában sem, azt legjobb lenne rögtön feltenni a helyére. Vélemények?

Link to comment
Megosztás:

Kicsit sokallom az árat. Ha jársz Bp. felé, szerintem térj be a Szakálmetalhoz és konzultálj velük. A munkahelyem kapcsolatban áll velük de erre való hivatkozás nélkül estem be hozzájuk, 5k.-ért húzták síkba 1 éve kb. és lehet hogy az ember volt csak jó fej velem de a nyomáspróba akkor lett volna kifizetős ha van is valami gond és velük csináltatom meg. De nem volt gond. Lepucolták tisztára a felfekvő felületet és egyenes volt és csak azért szedtek le belőle halványan egy kicsit, hogy nyugton legyek. Én még nem hallottam erről, hogy összerakva ne tárolgassuk a cuccot de lehet, hogy csak az órákon nem figyeltem a suliban...Gépészetileg nyilván az a legjobb minden gépelemnek, ha használva van de ha lenne is baja az állásban, az nem hetekben mérhető. A szárazon állás baj LENNE de olajban tocsogva rakják össze.

A sz.sz.szimering a legkisebb tétel, a szelepvezetők cseréje sem ügy felszerszámozva. Ha nagyon gatya a fej, akkor sem léphet túl 80k.-t a művelet egy 4 hengeres, 16v motornál, ami amúgy tök hagyományos és minden van hozzá + bejáratott eljárás van. Sok helyen az ipari tanulók csinálják és jól!!! az ilyen elterjedt hagyományos cuccokat. O.k., szerintem ne számoljuk ide hogy pl. megszorult benne minden olajhiány miatt vagy széthajtották és vonalba kell fúrni a veztengelyek fészkét és tényleg mindenhez hozzá kell nyúlni vagy megette a gatyi fagyálló az alut, fúrni faragni hegeszteni és kreatívoskodni kell nekik mert akkor szólnak, hogy inkább hozz egy olyat, amit rentábilisabb gatyába rázni. De Xev-fejet azért lehet találni. Tőkét cserélni max. akkor és csak azt, amiben törött a rugó mert amúgy minek? Ha tegyük fel lóg a fészkében, azon az új sem segít mert a fej alumínium, a tőke meg príma acél, annak nem lesz baja. Könnyebb dönteni, ha tudnánk, mi a baja és van-e egyáltalán annak a fejnek, mert minden temetőszökevény fejet nem kell megmenteni. De ezt úgyis megmondják, hogy érdemes-e vele tovább foglalkozni. Amit lényegesnek tartok, hogy a blokk síkját is ellenőrizni kell mert ritkán de azt is kellhet síkolni, na az gázabb mert ott kezdődik hogy blokk ki, ha nem egyenes. De ezt helyben ellenőrizni lehet.

 

Link to comment
Megosztás:

21 órája, tgabika76 írta:

Hello! Egy kis elméleti segítség kéne. Tegyük fel hogy van egy másik hengerfejem amit szeretnék feltenni az autóra. Természetesen gépműhelybe elkerülne előbb egy kis átnézésre, lévén bontott hengerfejről van szó, viszont most jön az a része ami miatt tanácstalan vagyok. Arra gondoltam hogy a költségek csökkentése érdekében nem egyszerre valósulna meg a művelet, hanem előbb elkerülne a HF gépműhelybe (ami alsó hangon is 60-70e ha mondjuk csak síkolni meg nyomáspróbázni kell, de simán 100e fölé szaladhat ha mondjuk szelepszárszimmeringeket vagy hidrotőkéket is cserélni kell), és csak mondjuk 1-2 hónappal később kerülne fel az autóra (mert ugye akkor ott is vezérléscsere, tömítések, miegymás, még plusz 30-40e), addig a szobában állna. Viszont hallottam egy olyan véleményt hogy nem feltétlenül okos ötlet ez így, mert ha egy felújított hengerfej össze van rakva, akkor a szelepszárszimmeringek feszített állapotban vannak kenés nélkül, ami nem tesz jót nekik. Maga a szerelő is mondta hogy lehet hogy csak túlparázza, de véleménye szerint egy felújított hengerfejet nem kéne hetekig tárolni még száraz szobában sem, azt legjobb lenne rögtön feltenni a helyére. Vélemények?

Szerintem nem szárazon rakják össze, vagy igen? Ha kenve van akkor meg mindegy hogy a szobában vagy beszerelve van. 

5 órája, Pepe80 írta:

Kicsit sokallom az árat. Ha jársz Bp. felé, szerintem térj be a Szakálmetalhoz és konzultálj velük. A munkahelyem kapcsolatban áll velük de erre való hivatkozás nélkül estem be hozzájuk, 5k.-ért húzták síkba 1 éve kb. és lehet hogy az ember volt csak jó fej velem de a nyomáspróba akkor lett volna kifizetős ha van is valami gond és velük csináltatom meg. De nem volt gond. Lepucolták tisztára a felfekvő felületet és egyenes volt és csak azért szedtek le belőle halványan egy kicsit, hogy nyugton legyek. Én még nem hallottam erről, hogy összerakva ne tárolgassuk a cuccot de lehet, hogy csak az órákon nem figyeltem a suliban...Gépészetileg nyilván az a legjobb minden gépelemnek, ha használva van de ha lenne is baja az állásban, az nem hetekben mérhető. A szárazon állás baj LENNE de olajban tocsogva rakják össze.

A sz.sz.szimering a legkisebb tétel, a szelepvezetők cseréje sem ügy felszerszámozva. Ha nagyon gatya a fej, akkor sem léphet túl 80k.-t a művelet egy 4 hengeres, 16v motornál, ami amúgy tök hagyományos és minden van hozzá + bejáratott eljárás van. Sok helyen az ipari tanulók csinálják és jól!!! az ilyen elterjedt hagyományos cuccokat. O.k., szerintem ne számoljuk ide hogy pl. megszorult benne minden olajhiány miatt vagy széthajtották és vonalba kell fúrni a veztengelyek fészkét és tényleg mindenhez hozzá kell nyúlni vagy megette a gatyi fagyálló az alut, fúrni faragni hegeszteni és kreatívoskodni kell nekik mert akkor szólnak, hogy inkább hozz egy olyat, amit rentábilisabb gatyába rázni. De Xev-fejet azért lehet találni. Tőkét cserélni max. akkor és csak azt, amiben törött a rugó mert amúgy minek? Ha tegyük fel lóg a fészkében, azon az új sem segít mert a fej alumínium, a tőke meg príma acél, annak nem lesz baja. Könnyebb dönteni, ha tudnánk, mi a baja és van-e egyáltalán annak a fejnek, mert minden temetőszökevény fejet nem kell megmenteni. De ezt úgyis megmondják, hogy érdemes-e vele tovább foglalkozni. Amit lényegesnek tartok, hogy a blokk síkját is ellenőrizni kell mert ritkán de azt is kellhet síkolni, na az gázabb mert ott kezdődik hogy blokk ki, ha nem egyenes. De ezt helyben ellenőrizni lehet.

 

Tavaly nekem 8 szelepeset 8 ezerért síkoltak, ( nem ez a cég) és mindenhol kábé ennyit mondtak. 

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm mindkettőtöknek.

Nem a mostani hengerfejemről van szó, az a motor ami most van az autómban, nem egészen 20e km-el ezelőtt nagygenerálon esett át még az előző gazdánál közel 400e Ft-ért (megvannak a számlák), beleértve a hengerfejet is. 

Amit gépműhelybe akarok küldeni az egy X20XER hengerfej, tuningcélból vettem egy 200e km-t futott autóból, ez kerülne fel az enyémre a mostani helyett.

Nem tűnik rossz állapotúnak, a szelepemelés most is megvan 10,5mm, csak biztonság kedvéért kéne gatyába rázni ha már felkerül, belátható időn belül nem szeretném újra levenni. Ettől függetlenül a síkolás meg a szelepszárszimmeringek cseréje gondolom alap, hogy mást is kell-e rajta csinálni, az meg majd kiderül.

xer_hengerfejem.jpg

Viszont ebből következik hogy a "hozzak egy másikat amit nem reménytelen gatyába rázni"-dolog nem működik, XER hengerfejet nem olyan egyszerű találni, kevés az OPC bontás, szóval bármi baja is van, mindenképp rendbe kell hozni. Csak próbálok a legrosszabbra felkészülni a költségek tekintetében.

Link to comment
Megosztás:

Ahaaa, xer. :)Hát az tényleg nem xev a gyakoriságát tekintve de nem egy bonyolult konstrukció az sem. Ha amúgy működő kocsiról van, nagy gond csak nem lehet de tényleg menet közben derül ki hogy mi van. 

(ez a 400k. valami váltószám lehet mert az én kocsim motorjára is ennyit locsoltak, mielőtt eladták nekem)

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Felmerült egy olyan gond, hogy amikor automatában felemeli az ablakot, eléri a felső holtpontot, kattan ahogy kell de visszaenged 3-4 centit. Sok apró nyomkodással lehet felvinni a felső végállásba, akkor ottmarad. Olyan, mint az újabb autókon, hogy ne tudja odaszorítani a nyakad, megáll és visszaenged. Na ebben ilyen eddig nem volt. :-) Előzmény: a kocsi összerakása közben észrevettem, hogy az ajtókban szinte semmilyen csavart nem húztak meg, kilincsek, üvegek is csak úgy bent vannak. Recsegett ropogott kattogott minden. Az üveg is addig ment fel, amíg csak tudott. (de akkor sem engedett vissza) Tehát beállítottam mindent, dőlésszöget stb., a végállást is, na azóta mindig visszaenged. De most már mindig visszaenged, bárhova állítom a végállást. Ötletek...? :huh:

Link to comment
Megosztás:

Hello mindenki!

Nem tudom jo helyen érdeklödök-e, de ha nem akkor elöre is elnézést!

Szoval olyan kérdésem lenne, hogy szeretett Calibrámban hol találom a fötengely jeladot? Én találtam valamit a sebválto mögött a féltengely kivezetése környékén de nem tudom hogy jot szemeltem-e ki.

Ha esetleg valaki tudna segiteni (fényképért külön hálás lennék) hogy egyáltalán merre keressem azt nagyon megköszönném, mert szegényem igy menetképtelen. 

Az esetleges válaszokat az e-mail cimemre is szivesen fogadom. tsiga84@gmail.com

Elöre is köszönöm a válaszokat.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Pepe80 írta:

Felmerült egy olyan gond, hogy amikor automatában felemeli az ablakot, eléri a felső holtpontot, kattan ahogy kell de visszaenged 3-4 centit. Sok apró nyomkodással lehet felvinni a felső végállásba, akkor ottmarad. Olyan, mint az újabb autókon, hogy ne tudja odaszorítani a nyakad, megáll és visszaenged. Na ebben ilyen eddig nem volt. :-) Előzmény: a kocsi összerakása közben észrevettem, hogy az ajtókban szinte semmilyen csavart nem húztak meg, kilincsek, üvegek is csak úgy bent vannak. Recsegett ropogott kattogott minden. Az üveg is addig ment fel, amíg csak tudott. (de akkor sem engedett vissza) Tehát beállítottam mindent, dőlésszöget stb., a végállást is, na azóta mindig visszaenged. De most már mindig visszaenged, bárhova állítom a végállást. Ötletek...? :huh:

Pedig az összes cali/veci komfort modulos, amiben benne van a becsipodes gátló is. tekerd le az ajtóátvezető körcsatit egy fél percre, akkor elfelejti a vegallast, utána hosszan nyomva amíg kattan fel is meg le is újra lehet tanítani.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Pepe80 írta:

Felmerült egy olyan gond, hogy amikor automatában felemeli az ablakot, eléri a felső holtpontot, kattan ahogy kell de visszaenged 3-4 centit. Sok apró nyomkodással lehet felvinni a felső végállásba, akkor ottmarad. Olyan, mint az újabb autókon, hogy ne tudja odaszorítani a nyakad, megáll és visszaenged. Na ebben ilyen eddig nem volt. :-) Előzmény: a kocsi összerakása közben észrevettem, hogy az ajtókban szinte semmilyen csavart nem húztak meg, kilincsek, üvegek is csak úgy bent vannak. Recsegett ropogott kattogott minden. Az üveg is addig ment fel, amíg csak tudott. (de akkor sem engedett vissza) Tehát beállítottam mindent, dőlésszöget stb., a végállást is, na azóta mindig visszaenged. De most már mindig visszaenged, bárhova állítom a végállást. Ötletek...? :huh:

Az van hogy valószínűleg szorul az ablakod.

Ugye ez a biztonsági funkció erőhatárolós, azt nézi hogy az ablakemelő-motor mennyi áramot vesz fel működés közben. Ha ez átlép egy meghatározott értéket, akkor úgy értelmezi hogy akadály került az ablak útjába, ezért enged vissza. Először is próbáld ki hogy nyitott ajtónál is visszaenged-e az ablak miközben húzod felfelé? Ha úgy nem, akkor valószínűleg a kéderguminál szorul csukott állapotban. Nehéz lesz kibogarászni hogy pontosan hol is kéne állítani hogy jó legyen, de próbálkozni kell, más út nincs.

Neked amúgy az újabb fajta ablakod van? A réginél még van egy kis gomb az ablakemelő kapcsolók mögött, ezzel ki lehet kapcsolni a lefagyásgátlót, és akkor végigment az ablak, bármi is került az útjába (ezzel lehet tesztelni hogy tényleg a megnövekedett áramfelvétel-e az oka). Az újabb, faceliftes modelleken már nincs ez a gomb, nem lehet kikapcsolni ezt a biztonsági funkciót. calibra_kezikonyv_ablak.jpg

Link to comment
Megosztás:

51 perce, Tsiga84 írta:

Hello mindenki!

Nem tudom jo helyen érdeklödök-e, de ha nem akkor elöre is elnézést!

Szoval olyan kérdésem lenne, hogy szeretett Calibrámban hol találom a fötengely jeladot? Én találtam valamit a sebválto mögött a féltengely kivezetése környékén de nem tudom hogy jot szemeltem-e ki.

Ha esetleg valaki tudna segiteni (fényképért külön hálás lennék) hogy egyáltalán merre keressem azt nagyon megköszönném, mert szegényem igy menetképtelen. 

Az esetleges válaszokat az e-mail cimemre is szivesen fogadom. tsiga84@gmail.com

Elöre is köszönöm a válaszokat.

Az lesz az! Nem saját kép, de talán így jobb:

http://www.topbuzz1.carenthusiasts.co.uk/project/engine_failure/day36_14.jpg

Link to comment
Megosztás:

41 perce, wookie írta:

Pedig az összes cali/veci komfort modulos, amiben benne van a becsipodes gátló is. tekerd le az ajtóátvezető körcsatit egy fél percre, akkor elfelejti a vegallast, utána hosszan nyomva amíg kattan fel is meg le is újra lehet tanítani.

Persze, az tiszta hogy benne van a komfortmodul, működik is, (merthogy úgy tudom, sok Caliban kifingik időskorára) Eddig is úgy volt, hogy ha akadályt észlelt, megállt. De sosem ment vissza! Ilyenre nem emlékszem, ki is próbáltam régen (bár lehet hogy pont ez az, hogy régen volt és rosszul emlékszem) odatettem a csuklómat és rendesen rászorított ugyan de megállt. Ez rémlik. Utána egy kis gombbal kell visszaállítani az ablakemelő működőképességét mert addig se kép se hang. Már hazafelé jártam, amikor feltettem a kérdésemet és közben eszembe jutott, hogy egy áramtalanítást valóban megért volna a dolog, igen. :omg:Na holnap.

Link to comment
Megosztás:

46 perce, tgabika76 írta:

Az van hogy valószínűleg szorul az ablakod.

Ugye ez a biztonsági funkció erőhatárolós, azt nézi hogy az ablakemelő-motor mennyi áramot vesz fel működés közben. Ha ez átlép egy meghatározott értéket, akkor úgy értelmezi hogy akadály került az ablak útjába, ezért enged vissza. Először is próbáld ki hogy nyitott ajtónál is visszaenged-e az ablak miközben húzod felfelé? Ha úgy nem, akkor valószínűleg a kéderguminál szorul csukott állapotban. Nehéz lesz kibogarászni hogy pontosan hol is kéne állítani hogy jó legyen, de próbálkozni kell, más út nincs.

Neked amúgy az újabb fajta ablakod van? A réginél még van egy kis gomb az ablakemelő kapcsolók mögött, ezzel ki lehet kapcsolni a lefagyásgátlót, és akkor végigment az ablak, bármi is került az útjába (ezzel lehet tesztelni hogy tényleg a megnövekedett áramfelvétel-e az oka). Az újabb, faceliftes modelleken már nincs ez a gomb, nem lehet kikapcsolni ezt a biztonsági funkciót. calibra_kezikonyv_ablak.jpg

Én is így tudtam, hogy felvett áramot néz... Nyitott ajtónál csinálja, csukottnál nem próbáltam, leragadtam a problémánál a küszöbön ülve a szétszedett ajtó előtt mert 1 perccel azelőtt még jó volt, aztán rászokott erre a dologra. Nagyon elégedett voltam, mert minden üveg szépen áll, úgy dől ahogy kell, szépen bepattan az üveg a kéder alá felül, amikor becsukom az ajtót és felfekszik körbe. Nekem a régi kapcsolós van, ott a kis gomb. Akkor használtam (ritkán szerencsére), ha megállt az üveg a jég miatt. Ekkor lepucoltam, jégtelenítettem de utána sem működött az ablak, csak ha megnyomtam azt a gombot és feloldottam. Érdekes, hogy ez a könyv nekem is megvan valahol de ezt itt nem olvastam, hisz' nem volt vele gond. A szorulás azért nem jutott eszembe mert egyenletes sebességgel és minimális erőlködési hang nélkül megy fel a felső holtpontig ott kattan ahogy kell de egy villanással utána le is engedi azt a pár centit. Lehet meg van tekeredve a 2 sín egymáshoz képest mégis...

Az a bosszantó, hogy szóltam, hogy ne szedjenek szét tovább semmit, én szétszedtem mindent a fényezéshez. Pláne ha nem tudják összerakni. Mert most legózhatok, nem voltam ott ugye. Az ajtó tabu, ebben meg is állapodtunk. Nem is volt miért szétszedni és végül ki is derült, hogy felesleges. Hibátlan működésű cucc volt. :-) Na majd lesz is. Amúgy elég átgondolt az üveg és a sínek konstrukciója, jól látni mi miért van így. Na mindegy, áramtalanítok és megnézem becsukva is a működést.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.