Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


Qpack

Recommended Posts

Az az igazság, hogy épp nyáron nő a nyomás a rendszerben, tehát ahogy a kollega írta "nagy melegben" az meg éppen arra utal, hogy sok benne a gáz és ráadásúl a meleg is rátesz, ezért túlhűt a klímakompresszor és túl is terhelődik, emiatt van a turbó szerű hang bár az sem kizárt, hogy csak a klíma hűtő ventillátor magasabb fordultát halljátok esetleg...nekem is ilyen nagy melegben a magasabb nyomás miatt a klímahűtő venti is magasabb fordulaton jár... :?

Miért nőne a nyomás nyáron a rendszerben :?:

Link to comment
Megosztás:

Tegnap este direkt kipróbáltam. 20h után 28fokot mutatott a fedélzeti hőmérő, benyomtam a klímát, megpörgettem a motort 4000-ig, de semmi turbinaszerű hang. Tehát tényleg csak melegben visít.

Ez a gáznyomás dolog most akkor hogy van? szerintem a gázos hűtőegységekben a folyadék-gáz állapotátmenet a hőmérséklettől függően változtatja a gáztér nyomását. Na de bekapcsolt klíma esetén a kompresszor munkát végez a gázon, így a gáztér nyomása kvázi állandó kell, hogy legyen. vagy nem?

Egyébként hol található a klíma hűtőventije? lehet, hogy meg kellene hallgatom nyitott motorháznál, jó meleg időben :-))

Oaks

Link to comment
Megosztás:

Tegnap este direkt kipróbáltam. 20h után 28fokot mutatott a fedélzeti hőmérő, benyomtam a klímát, megpörgettem a motort 4000-ig, de semmi turbinaszerű hang. Tehát tényleg csak melegben visít.

Ez a gáznyomás dolog most akkor hogy van? szerintem a gázos hűtőegységekben a folyadék-gáz állapotátmenet a hőmérséklettől függően változtatja a gáztér nyomását. Na de bekapcsolt klíma esetén a kompresszor munkát végez a gázon, így a gáztér nyomása kvázi állandó kell, hogy legyen. vagy nem?

Egyébként hol található a klíma hűtőventije? lehet, hogy meg kellene hallgatom nyitott motorháznál, jó meleg időben :-))

Oaks

Lehet, hogy atiedben már nincs is! :wink: mármint venti rá külön :lol:

Link to comment
Megosztás:

Miért nőne a nyomás nyáron a rendszerben :?:

Most Én is csak megpróbálom megmagyarázni eddig ismereteim alapján... :arrow: :oops:

Nem mindegy hogy milyen a "külső" hűtő levegő hőmérséklete ugyanis ettől függ, hogy mennyire nagy a hőelvonás a kompresszor után. Ha nagy a meleg, akkor nem tudod annyira lehűteni a komprimált gázt, ergo melegebb marad vmivel. és mivel szinte minden gáz magasabb hőmérsékleten nagyobb térfogatot igényel így magasabb lesz a nyomás is. :idea:

Nem tudom, hogy meghagyták e a klíma hűtő ventillátort bizonyos évjárat felett de az enyémbe pl van és szépen hallható, ahogy melegszik az idő, hogy a 27 -28 fokban még alacsony fordulaton megy venti, aztán 30 fok felett már szépen 2. fokozaton sereg! Ezen venti kapcsolását a nyomáskapcsoló végzi..tehát ha megnő a nyomás akkor az emelt fordulat működik!

Link to comment
Megosztás:

Most Én is csak megpróbálom megmagyarázni eddig ismereteim alapján... :arrow: :oops:

Nem mindegy hogy milyen a "külső" hűtő levegő hőmérséklete ugyanis ettől függ, hogy mennyire nagy a hőelvonás a kompresszor után. Ha nagy a meleg, akkor nem tudod annyira lehűteni a komprimált gázt, ergo melegebb marad vmivel. és mivel szinte minden gáz magasabb hőmérsékleten nagyobb térfogatot igényel így magasabb lesz a nyomás is. :idea:

Nem tudom, hogy meghagyták e a klíma hűtő ventillátort bizonyos évjárat felett de az enyémbe pl van és szépen hallható, ahogy melegszik az idő, hogy a 27 -28 fokban még alacsony fordulaton megy venti, aztán 30 fok felett már szépen 2. fokozaton sereg! Ezen venti kapcsolását a nyomáskapcsoló végzi..tehát ha megnő a nyomás akkor az emelt fordulat működik!

Pedig nekem gyanús, hogy melegben azért megy többet a venti, mert melegebb levegővel kell biztosítania ugyan azt a hőmérsekletet, ergo nagyobb levegőáramlási sebesség kell. Ha viszont ugyan azt a hőmérsékletet igyekszik a venti tartani, akkor a nyomás állandó szerintem. A ventit én úgy tudom, hogy nem nyomáskapcsoló, hanem egy hőmérséklet érzékelő kapcsolja. A múltkor vettem egy F Astrába egy ilyen érzékelőt, mert forralta a vizet. Erre rögtön azt kérdeztek a szervízben, hogy klimás e az autó, mert akkor olyan hűtővízgomba kell, ami a klímát is kapcsolja.

Link to comment
Megosztás:

Szerintem pontosan igy van. :!:

Sajnos úgy látom nem veszitek tudomásúl az egyik legfontosabb dolgot...ezen körfolyamatban az állandó nyomású szakaszokon van ugyebár a hőközlés és a hőelvonás, amihez az állandó nyomást a hőelvonás mértékével lehet befolyásolni..

A folyamat lényegi lépései:(ha valakit sért, hogy így leírom a középiskolás körfolyamatot attól előre is elnézést... :oops: )

1. a kompresszor a "szívott" gázt össze nyomja, ami közben a gáz felmelegszik

2. az íly módon felmelegedett folyadékot hőelvonás során a klímahűtőn hűtöd vissza (az első olyan szakasz, ahol állandó nyomásnak kéne lennie)

3. egy "fúvókán" keresztűl engedjük a lehűtött folyadékot

4. (csak úgy mint a szifonba csavart patron) elpárologtatjuk és lesz belőle gáz, ami közben jól lehűl és ez a hőközlés, ugyanis felmelegíted az utastér levegőjével vagy a kintről jövő levegővel, majd innen megy ismét a kompresszorhoz. (a második olyan szakasz, ahol állandó nyomásnak kéne lennie)

na most elhiszem, hogy egy állandó mennyiséget szállít a szivattyú állandó fordulaton(írtátok is, hogy egy bizonyos fordulat felett jelentkezika hiba), de a nyomó oldali nyomása nagyban függ attól, hogy milyen fordulaton megy és mennyire tudod vissza hűteni az összepréselt gázt, ami ott már szinte folyadék, ha jobban sikerűl lehűtened, akkor lejebb csökken a nyomása..... egyébként gyula Te is leírtad ugyanezt és mégsem érted ha magasabb fordulaton megy a venti akkor meg próbálja lehűteni, ezzel megpróbálja lejebb hozni a nyomást, de ha annyi gáz van benne, hogy még így sem tudja lehozni a nyomást, akkor el kezdi túlterhelni a kompresszort egy bizonyos nyomás(fordulat) felett és ezért is visíthat, mint a turbina!

Ez a hőmérős dolog szeritnem sántít, a motor hőfokától hogy függ a klímának bármi féle paramétere? ( pl télen is felmelegszik a motor és mégsem kell magasabb klíma hűtő venti fordulat és nem is fogja felemelni még 18-20 fokba sem...) egyébként lehet, hogy van ilyen hőmérő, de az csak azt engedélyezi, hogy az a venti is be tud segíteni a klíma ventinek és ehhez egy különlegsebb kapcsoló kell, mint a sima...

:wink: sikerűlt vkit meggyőznöm? :violent1:

Link to comment
Megosztás:

...ha jobban sikerűl lehűtened, akkor lejebb csökken a nyomása.....egyébként gyula Te is leírtad ugyanezt és mégsem érted ha magasabb fordulaton megy a venti akkor meg próbálja lehűteni, ezzel megpróbálja lejebb hozni a nyomást, de ha annyi gáz van benne, hogy még így sem tudja lehozni a nyomást, akkor el kezdi túlterhelni a kompresszort egy bizonyos nyomás(fordulat) felett és ezért is visíthat, mint a turbina!

Vmi ilyesmit mondott / láttam a klímásnál nemrég. Rá volt csatlakoztatava egy nyomásmérő és asszem (ha jól emlékszem) tényleg változott a nyomás a fordulatszámmal... Illetve nálam is olyan, hogy minél melegebb van kinn, annál jobban morog / búg a kompresszorom... 20 fokban egyáltalán pl szinte semmi hangja... 28-30-illetve a felett már van rendesen (gyakorlatilag már alapjáraton is hallani, akkor inkább morgás, magasabb fordulaton turbinaszerű búgás). De érdekes, hogy aga-nál is hallottam ezt a jelenséget Soltvadkerten a nagy melegben, pedig neki ha jól tudom 2 ventije van... Mondjuk asszem utólag szerelt klímája van, ha ez számít bármit is. Ezért is vagyok bizonytalan most, hogy a plusz klimahűtő venti segíteni fog-e a morgás/búgás megszüntetésében... Bár másik részről meg már ültem olyan G Astrában, amiben nem tapasztaltam ezt a hangot. Asszem az gyári 2002-es modell volt 2 ventivel (cszoli-é, aki mostanság már nem írogat ide), illetve hát Qpack: neked sincs ilyen belülről is jól hallható hang vagy igen?

Link to comment
Megosztás:

De érdekes, hogy aga-nál is hallottam ezt a jelenséget Soltvadkerten a nagy melegben, pedig neki ha jól tudom 2 ventije van... Mondjuk asszem utólag szerelt klímája van, ha ez számít bármit is. Ezért is vagyok bizonytalan most, hogy a plusz klimahűtő venti segíteni fog-e a morgás/búgás megszüntetésében..

Így van, utólag szerelt, de igazi gyárit tettünk bele. Abban meg igazad van, hogy nem segít a morgás csökkentésében. Talán jobban kíméli a ventillátorokat, mert ritkábban kapcsol be a nagyobb fordulat. Nekem 4 éves az autóm, de most a 36fokban kitünően dolgozott a klíma napi 8-10 órát, városi forgalomban. Egy gondom van az utólag szerelt klímával, a generátort nem cseréltem, ezért a sok városi közlekedés miatt /sok várakozás alapjáraton/ néha rá kell töltenem az aksira.

Link to comment
Megosztás:

A folyamat lényegi lépései:(ha valakit sért, hogy így leírom a középiskolás körfolyamatot attól előre is elnézést... :oops: )

1. a kompresszor a "szívott" gázt össze nyomja, ami közben a gáz felmelegszik

2. az íly módon felmelegedett folyadékot hőelvonás során a klímahűtőn hűtöd vissza (az első olyan szakasz, ahol állandó nyomásnak kéne lennie)

3. egy "fúvókán" keresztűl engedjük a lehűtött folyadékot

4. (csak úgy mint a szifonba csavart patron) elpárologtatjuk és lesz belőle gáz, ami közben jól lehűl és ez a hőközlés, ugyanis felmelegíted az utastér levegőjével vagy a kintről jövő levegővel, majd innen megy ismét a kompresszorhoz. (a második olyan szakasz, ahol állandó nyomásnak kéne lennie)

na most elhiszem, hogy egy állandó mennyiséget szállít a szivattyú állandó fordulaton(írtátok is, hogy egy bizonyos fordulat felett jelentkezika  hiba), de a nyomó oldali nyomása nagyban függ attól, hogy milyen fordulaton megy és mennyire tudod vissza hűteni az összepréselt gázt, ami ott már szinte folyadék, ha jobban sikerűl lehűtened, akkor lejebb csökken a nyomása.....egyébként gyula Te is leírtad ugyanezt és mégsem érted ha magasabb fordulaton megy a venti akkor meg próbálja lehűteni, ezzel megpróbálja lejebb hozni a nyomást, de ha annyi gáz van benne, hogy még így sem tudja lehozni a nyomást, akkor el kezdi túlterhelni a kompresszort egy bizonyos nyomás(fordulat) felett és ezért is visíthat, mint a turbina!

Félreértettél, ill. nem jól fejeztem ki magam. És arra akartam kilyukadni. hogy a venti igyekszik ugyan azt a hőmérsékletet tartani, mondjuk 50-55 fokot. Ha viszont ezt tartja, akkor bent a folyadéknak ugyan az a nyomása, mert honnan a fenéből tudná, hogy a hidegebb levegőt áramlik a hűtőn lassaban, vagy langyosabb levegő gyorsabban. Egyébként a kompresszor nyomóágában folyadék van, (ahogy irtad) és a folyadék nyomását szerintem a hőmérséklet sokkal kevésbé befolyásolja mint maga a kompresszor. Tehát én azt mondom, hogy a venti nem csökkenti a nyomást (számottevően) hanem a hőmérsékletet. :?

Ez a hőmérős dolog szeritnem sántít, a motor hőfokától hogy függ a klímának bármi féle paramétere? ( pl télen is felmelegszik a motor és mégsem kell magasabb klíma hűtő venti fordulat és nem is fogja felemelni még 18-20 fokba sem...) egyébként lehet, hogy van ilyen hőmérő, de az csak azt engedélyezi, hogy az a venti is be tud segíteni a klíma ventinek és ehhez egy különlegsebb kapcsoló kell, mint a sima...

Nekem sem tiszta. Kéne egy kapcsirajz. :wink:

Link to comment
Megosztás:

Vmi ilyesmit mondott / láttam a klímásnál nemrég. Rá volt csatlakoztatava egy nyomásmérő és asszem (ha jól emlékszem) tényleg változott a nyomás a fordulatszámmal... Illetve nálam is olyan, hogy minél melegebb van kinn, annál jobban morog / búg a kompresszorom... 20 fokban egyáltalán pl szinte semmi hangja... 28-30-illetve a felett már van rendesen (gyakorlatilag már alapjáraton is hallani, akkor inkább morgás, magasabb fordulaton turbinaszerű búgás). De érdekes, hogy aga-nál is hallottam ezt a jelenséget Soltvadkerten a nagy melegben, pedig neki ha jól tudom 2 ventije van... Mondjuk asszem utólag szerelt klímája van, ha ez számít bármit is. Ezért is vagyok bizonytalan most, hogy a plusz klimahűtő venti segíteni fog-e a morgás/búgás megszüntetésében... Bár másik részről meg már ültem olyan G Astrában, amiben nem tapasztaltam ezt a hangot. Asszem az gyári 2002-es modell volt 2 ventivel (cszoli-é, aki mostanság már nem írogat ide), illetve hát Qpack: neked sincs ilyen belülről is jól hallható hang vagy igen?

A kérdés nem nekem szól de azért belekotyogok :lol: Az én G Astrámban semmi klimahang sincs. 2003-as autó, gyáriklíma, 1 klimaventi.

Link to comment
Megosztás:

Félreértettél, ill. nem jól fejeztem ki magam. És arra akartam kilyukadni. hogy a venti igyekszik ugyan azt a hőmérsékletet tartani, mondjuk 50-55 fokot. Ha viszont ezt tartja, akkor bent a folyadéknak ugyan az a nyomása, mert honnan a fenéből tudná, hogy a hidegebb levegőt áramlik a hűtőn lassaban, vagy langyosabb levegő gyorsabban. Egyébként a kompresszor nyomóágában folyadék van, (ahogy irtad) és a folyadék nyomását szerintem a hőmérséklet sokkal kevésbé befolyásolja mint maga a kompresszor. Tehát én azt mondom, hogy a venti nem csökkenti a nyomást (számottevően) hanem a hőmérsékletet. :?

Szerintem elég ha csak arra gondolsz, hogy a hűtővíz rendszered is túlnyomással dolgozik! Abban is a víz hőmérséletének növekedésével nő a nyomás....különben mindek lenne nyomás tartó szelep a kiegyenlítő tartály kupakjában? :wink: Ha be/túl melegszik kiengedi a plussz nyomást, ha meghűlik és összeszívná a csöveket, akkor pedig beengedi a levegőt! szóval hidd el, hogy a folyadékok esetében ugyancsak igaz, hogy ha nő a hőmérsékletük, akkor nő a nyomásuk is és fordítva persze nem negatív hőmérsékletűről beszélek!!! :!: :idea:

még ha kevésbé is befolyásolja szerinted a hőmérséklet a nyomást, de ha a kompresszor kritikus nyomását azzal a kis nyomásnövekménnyel eléri, akkor az bizony már túlterhelődik és kész! :roll:

1 venti? ezt úghy értsem, hogy ugyanaz a venti hűti a motort is és a klímára is ugyanaz van? MErt nekem 1 venti van a motornak és 1db 2 fokozatú venti a klímának, de a motor ventije is a magasabb a fordulatra kapcsolt klíma ventinek besegít!

Link to comment
Megosztás:

A kérdés nem nekem szól de azért belekotyogok :lol: Az én G Astrámban semmi klimahang sincs. 2003-as autó, gyáriklíma, 1 klimaventi.

Egyáltalán nem baj, hogy "belekotyogtál"! Sőt, jó hogy ezt elmondtad... Nekem is ugyanez az évjárat 1 ventivel (Qpack-nak: igen, ugyanaz a venti a sima motor hűtőnek és a klímahűtőnek). Szívesen meghallgatnám a tiedet egyszer... kár hogy olyan messze vagy... Ha neked egyáltalán semmi hangja, akkor viszont már végképp fogalmam sincs, mitől búg az enyém és még egypár emberé, akiket már hallottam. A kompresszorom már 2-szer volt cserélve ebből a hangból kifolyólag, de ugyanúgy megmaradt a hang.

Link to comment
Megosztás:

Egyáltalán nem baj, hogy "belekotyogtál"! Sőt, jó hogy ezt elmondtad... Nekem is ugyanez az évjárat 1 ventivel (Qpack-nak: igen, ugyanaz a venti a sima motor hűtőnek és a klímahűtőnek). Szívesen meghallgatnám a tiedet egyszer... kár hogy olyan messze vagy... Ha neked egyáltalán semmi hangja, akkor viszont már végképp fogalmam sincs, mitől búg az enyém és még egypár emberé, akiket már hallottam. A kompresszorom már 2-szer volt cserélve ebből a hangból kifolyólag, de ugyanúgy megmaradt a hang.

Akkor pontosítok: 1 venti a klímának, 1 venti a hűtőnek. Amikor felmerültek ez a venti kérdések én mindíg azt hittem, hogy csak a klímáról beszéltek :lol: A hangról meg annyit, hogy szerintetek mennyire működne ez, hogy felvesszük az motor, klima stb. hangját valamilyen digitális formában és feltesszük a valahová a netre? Macerás? Vagy nem nagyon lehetne hallani a lényeget :?:

Link to comment
Megosztás:

Akkor pontosítok: 1 venti a klímának, 1 venti a hűtőnek. Amikor felmerültek ez a venti kérdések én mindíg azt hittem, hogy csak a klímáról beszéltek :lol: A hangról meg annyit, hogy szerintetek mennyire működne ez, hogy felvesszük az motor, klima stb. hangját valamilyen digitális formában és feltesszük a valahová a netre? Macerás? Vagy nem nagyon lehetne hallani a lényeget :?:

Akkor a tiéd még 2 ventis. Nekem összesen 1 van.

Én már próbáltam felvenni hangokat, de nekem nem lettek jók. Pont a lényeget nem lehetett kivenni. A mobilommal csináltam, ami nem túl jó minőségben vesz fel...

Link to comment
Megosztás:

Akkor a tiéd még 2 ventis. Nekem összesen 1 van.

Igy, viszont már kicsit érthetőbb, hogy a hűtővízkapcsoló hogyan függ össze a klímával. Hiszen azt az egy ventit közösen használják.

Én már próbáltam felvenni hangokat, de nekem nem lettek jók. Pont a lényeget nem lehetett kivenni. A mobilommal csináltam, ami nem túl jó minőségben vesz fel...

Hát szerintem a mobil gyenge minőségű. Én azért megpróbálom PC-vel. Bár, csak olcsó számítógépes mikrofonom van, de hátha ....majd megírom az eredményt.

Link to comment
Megosztás:

OKÉ! :lol: A mobilnál biztos jobb lesz.

Csináltam egy próbát. A klímát, most nem tudtam tesztelni, csak beinditottam az autót és azt vettem fel. Szerintem szépen hallani, mikor megjön az olajnyomás és elcsendesedik a motor. Ha valakit érdekel, hogy hogyan kelepel egy 1.7CDTI motor akkor szivesen elküldöm. Csak 270K mp3-ban. Holnap felveszem a meleg motor hangját klímával és anélkül.

Link to comment
Megosztás:

Csináltam egy próbát. A klímát, most nem tudtam tesztelni, csak beinditottam az autót és azt vettem fel. Szerintem szépen hallani, mikor megjön az olajnyomás és elcsendesedik a motor. Ha valakit érdekel, hogy hogyan kelepel egy 1.7CDTI motor akkor szivesen elküldöm. Csak 270K mp3-ban. Holnap felveszem a meleg motor hangját klímával és anélkül.

Sztem rakd fel vhova, és linkeld be ide... :lol:

Link to comment
Megosztás:

Sztem rakd fel vhova, és linkeld be ide... :)

Megcsináltam a klímás felvételt, nem lett túl jó. Egy finomabb járású benzines autóban kéne csinálni, mert a diesel zaja mindent elnyomott. Csak alapjáraton hallani a klímát, de így valószínűleg nem "morog", ez csak a rendes üzemi zaj lehet, (gondolom én) ez viszont "tisztán" hallható. Feltenném én valahová, de hová? :lol: (kb. 500k mp3)

Link to comment
Megosztás:

Megcsináltam a klímás felvételt, nem lett túl jó. Egy finomabb járású benzines autóban kéne csinálni, mert a diesel zaja mindent elnyomott. Csak alapjáraton hallani a klímát, de így valószínűleg nem "morog", ez csak a rendes üzemi zaj lehet, (gondolom én) ez viszont "tisztán" hallható. Feltenném én valahová, de hová? :lol: (kb. 500k mp3)

Egy ingyenes tárhelyre. pl. freeweb.hu, ultraweb.hu, tar.hu....

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.