Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


Qpack

Recommended Posts

Sziasztok!

 

Adott egy benzines 1.6 2004-es. Klimakompresszor lett rajt cserelve, mondvan, az a gondja azert nem müködik. Aztota mar a gyujtas raadasakor indul mindket ventillator es folyamatosan megy. Hol cseszhettek el? Gondolom, mikor kicsereltek a kompresszort es akkor sem indult nekik, valamit atköthettek, vagy en nem tudom. A gazdaja nem szeretne visszavinni megegyszer. Hol kezdjem?

Link to comment
Megosztás:

52 perce, beikes írta:

Sziasztok!

 

Adott egy benzines 1.6 2004-es. Klimakompresszor lett rajt cserelve, mondvan, az a gondja azert nem müködik. Aztota mar a gyujtas raadasakor indul mindket ventillator es folyamatosan megy. Hol cseszhettek el? Gondolom, mikor kicsereltek a kompresszort es akkor sem indult nekik, valamit atköthettek, vagy en nem tudom. A gazdaja nem szeretne visszavinni megegyszer. Hol kezdjem?

Pedig első körben oda kellene visszavinni...

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, csicsó said:

Pedig első körben oda kellene visszavinni...

Szegenyt lehuztak es nincs kedve ujra odamenni. 

Van mindket ventillatoron ellenallas?(hütöre es klimara gondolok) Bar, ha mindkettö folyamatosan magas fordulaton pörög, lehet a gomba is rossz. 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Lehet furán hangzik a kérdés, de mivel a napokban megcsinálták a klímám így használata során (sima manuális klíma) azon gondolkoztam, hogy miként tudnám nagyjából eltalálni a hőfokot, hogy milyen hőmérséklet legyen bent. Arra gondoltam, hogy a digitálisból kiindulva a max piroson 28 fok van a min kéken pedig 16. Így a kettő között középállásban lehet kb. 22 fok. Reális lehet ez az elmélet? Köszi. G.

Link to comment
Megosztás:

23 órája, huggybear írta:

Sziasztok!

Lehet furán hangzik a kérdés, de mivel a napokban megcsinálták a klímám így használata során (sima manuális klíma) azon gondolkoztam, hogy miként tudnám nagyjából eltalálni a hőfokot, hogy milyen hőmérséklet legyen bent. Arra gondoltam, hogy a digitálisból kiindulva a max piroson 28 fok van a min kéken pedig 16. Így a kettő között középállásban lehet kb. 22 fok. Reális lehet ez az elmélet? Köszi. G.

Szerintem a sima manuális klímát nem tudod fokra pontosan beállítani, mint az automatát. Elméletileg persze lehetséges hogy ha bekapcsolt klímánál némi fűtést is adsz rá, akkor kiadja a 22°C-t, de ez rengeteg mindentől függ, például attól hogy a szellőző ventillátor melyik fokozatban üzemel, illetve hogy a nap melyik irányból süt be az utastérbe (az automata klíma ugye az előbbit maga szabályozza, az utóbbit pedig figyeli, a belső tér hőmérsékletével együtt). 

Egyébként a Veramon-nak van egy kezdetleges (félautomata) klíma vezérlés funkciója a probléma megoldására, de az is csak annyi hogy tartozik hozzá hogy utastéri hőmérséklet érzékelő, valamint beállítható rajta egy hőmérséklet tartomány, aminek a felső értékét elérve bekapcsolja, az alsót elérve pedig kikapcsolja a klímát, így próbálja meg tartani a beállított hőmérsékletet, de a fűtéssel nem operál.

Link to comment
Megosztás:

Üdv. A "Belső keringetés megbuherálása" témába nem tudtam írni így itt osztanám meg veletek a tapasztalatomat.

Évente ajánlják a klíma tisztítását gombátlanítását,én egyszerűen a bomba (kiakasztós) spray-t használtam,idén jobban átvizsgálva a rendszert vettem észre hogy a belső keringetés állító gombja látszólag jól működik  de a ventilátor feletti terelő ajtót a motor nem mozgatja (ki tudja mióta) ami eddig fel sem tűnt,ezek szerint nem ért semmit a bomba spray ha kintről szívta a levegőt gombátlanítás közben :(.  A mozgató egységet kiszerelve megvizsgálva szembesültem hogy a maga a motor döglött be.A motort szétkapva látszott hogy a szénkefék (rézlapok) eltörtek (a képen alul) ,szerencsére a régi úgynevezett "pisztoly" formájú univerzális központi zár belsejében ugyan ez a méretű motor van (a képen jobb oldalon) ,így két lehetőség közül tudtam választani - átrakni a fogaskerék hajtó csigát az új motorra vagy az alsó műanyagot a szénkefével,én az utóbbit választottam,ez egyszerűbbnek tűnt és pont passzol a motorba!!

7N2FHnsuQKgeVod1SovskWUDLL0id010mKlxYR6r  

   A motor jó lett!!  Viszont nincs végállása,így amint eléri bármelyik végpontját darálja a fogaskereket,szuper!! :angry: Ez így nem jó,sorba kötöttem egy apró 24v-os 3w-os izzót a motorral (ezt találtam) és megszűnt a végállásokban a kerregés és rendesen működik a kapcsolóról! Így átmenetileg megoldódott a probléma (igaz az izzó gyújtáson állandóan világit). Nem hagy nyugodni a felesleges 130mAh elpocsékolása,így kérdezem ki milyen átalakítást használ utólagos megoldásként?? 

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok kompresszor ki lett cserélve de még nem vittem el feltölteni a gázt. Kérdésem az lenne hogy lehet e nyomáspróbát úgy csinálni hogy kompresszoral feltöltöm a rendszert és nézem hogy esik és a nyomás szökik e a levegő. Ha a levegővel jó akkor még jöhet a gáz. Vélemények tapasztalatok?

Link to comment
Megosztás:

On 2017. 07. 21. at 21:57, Smith írta:

Üdv. A "Belső keringetés megbuherálása" témába nem tudtam írni így itt osztanám meg veletek a tapasztalatomat.

Évente ajánlják a klíma tisztítását gombátlanítását,én egyszerűen a bomba (kiakasztós) spray-t használtam,idén jobban átvizsgálva a rendszert vettem észre hogy a belső keringetés állító gombja látszólag jól működik  de a ventilátor feletti terelő ajtót a motor nem mozgatja (ki tudja mióta) ami eddig fel sem tűnt,ezek szerint nem ért semmit a bomba spray ha kintről szívta a levegőt gombátlanítás közben :(.  A mozgató egységet kiszerelve megvizsgálva szembesültem hogy a maga a motor döglött be.A motort szétkapva látszott hogy a szénkefék (rézlapok) eltörtek (a képen alul) ,szerencsére a régi úgynevezett "pisztoly" formájú univerzális központi zár belsejében ugyan ez a méretű motor van (a képen jobb oldalon) ,így két lehetőség közül tudtam választani - átrakni a fogaskerék hajtó csigát az új motorra vagy az alsó műanyagot a szénkefével,én az utóbbit választottam,ez egyszerűbbnek tűnt és pont passzol a motorba!!

   

   A motor jó lett!!  Viszont nincs végállása,így amint eléri bármelyik végpontját darálja a fogaskereket,szuper!! :angry: Ez így nem jó,sorba kötöttem egy apró 24v-os 3w-os izzót a motorral (ezt találtam) és megszűnt a végállásokban a kerregés és rendesen működik a kapcsolóról! Így átmenetileg megoldódott a probléma (igaz az izzó gyújtáson állandóan világit). Nem hagy nyugodni a felesleges 130mAh elpocsékolása,így kérdezem ki milyen átalakítást használ utólagos megoldásként?? 

2596917-20170725-47s4E3.jpg

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

16 órája, DarthVödör írta:

 

Jó ötlet,gratulálok! :-)  Az enyém bonyolultabb lett,ezt fabrikáltam össze : 

Egy régi repülő modellezős szervót vezérel egy Digispark Attiny85 amit Arduinoban programoztam (pár soros program) a végállásokban ez is lekapcsol :-).. 

93d0e471e80b34c2022477eecdb6ece1.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy tik már jártatok-e úgy, hogy a klímát bekapcsoljátok, a hőmérsékletet minuszba állítjátok, a ventillátort 4-be teszitek, akkor a sofőr oldalt adja a hideget, de az anyós oldalt meg a meleget és a helyzet nem változik.

Ez mitől lehet?? Elrepedt volna a fűtésboxom?? Vagy csappantyú baj van??

Módosítva : Krovamat
Link to comment
Megosztás:

Az "előbb gondolkodjunk" üzemmódban vagyok, de segítségre lenne szükségem: Y20DTH kombi a történet főhőse, amivel odavoltunk nyaralni. Előtte elvittem klímáshoz (tölteni), aki azt mondta, hogy szerinte nem kell hozzányúlni, mert jól dolgozik a klíma. (Nem túl régen van nálam az autó és G Astra-ból ez az első.) Semmiféle hibajelenség nem volt.

Hazaút során egy hosszú és meredek emelkedőt követően a műszerfalon kigyulladt a hűtés visszajelző kontroll lámpa - én meg lábon kihordtam egy infarktust. (Még 700Km volt hátra.) Az út egyébként eseménytelenül telt. A hűtővíz mutatót odaszögelte középállásba és a klíma is dolgozott. Igaz, inkább hűvöset, mint hideget fújt. Ebbe beleértendő az alig 6 órás alapjáraton araszolgatás is a röszkei határátkelőnél, hogy egy igazán európai megoldással beléphessünk Európa kapuján.

Hazaérve előkaptam a Torque-t, meg a jó kis OBD2 kütyümet (népi kínából szeretettel) és kiolvastam volna a hibakódot, de semmi. A műszerfalon a hűtő visszajelző világít, de a motor hűtése rendben van, folyadékszint megfelelő (nem is fogy). Klíma dolgozik, de inkább hűvöset, mint hideget fúj. Még egy jelenség van, aminek nem biztos hogy van ide bármi köze: Hidegen indításkor csikorgó hangot hallok (ékszíj csúszás hangját), ami egy percen belül elmúlik, de egy csepp akármi sincs a kocsi alatt.

Arra gyanakszom, hogy a klíma gáz szorulhat utántöltésre, de nem tudom, hogy ennek szükségességét tudja-e egyáltalán így jelezni az autó. Lehet, más gond van, de mi? Esetleg a Torque-t rá lehet bírni a sima hibakód olvasáson felül a hiba behatárolására?

Link to comment
Megosztás:

14 órája, Dovi írta:

Az "előbb gondolkodjunk" üzemmódban vagyok, de segítségre lenne szükségem: Y20DTH kombi a történet főhőse, amivel odavoltunk nyaralni. Előtte elvittem klímáshoz (tölteni), aki azt mondta, hogy szerinte nem kell hozzányúlni, mert jól dolgozik a klíma. (Nem túl régen van nálam az autó és G Astra-ból ez az első.) Semmiféle hibajelenség nem volt.

Hazaút során egy hosszú és meredek emelkedőt követően a műszerfalon kigyulladt a hűtés visszajelző kontroll lámpa - én meg lábon kihordtam egy infarktust. (Még 700Km volt hátra.) Az út egyébként eseménytelenül telt. A hűtővíz mutatót odaszögelte középállásba és a klíma is dolgozott. Igaz, inkább hűvöset, mint hideget fújt. Ebbe beleértendő az alig 6 órás alapjáraton araszolgatás is a röszkei határátkelőnél, hogy egy igazán európai megoldással beléphessünk Európa kapuján.

Hazaérve előkaptam a Torque-t, meg a jó kis OBD2 kütyümet (népi kínából szeretettel) és kiolvastam volna a hibakódot, de semmi. A műszerfalon a hűtő visszajelző világít, de a motor hűtése rendben van, folyadékszint megfelelő (nem is fogy). Klíma dolgozik, de inkább hűvöset, mint hideget fúj. Még egy jelenség van, aminek nem biztos hogy van ide bármi köze: Hidegen indításkor csikorgó hangot hallok (ékszíj csúszás hangját), ami egy percen belül elmúlik, de egy csepp akármi sincs a kocsi alatt.

Arra gyanakszom, hogy a klíma gáz szorulhat utántöltésre, de nem tudom, hogy ennek szükségességét tudja-e egyáltalán így jelezni az autó. Lehet, más gond van, de mi? Esetleg a Torque-t rá lehet bírni a sima hibakód olvasáson felül a hiba behatárolására?

Szia,

A hűtés visszajelző lámpát (legalábbis ennél a motornál) az Engine Cooling Unit vezérli, Op-Commal be lehet lépni ebbe is, ugyanúgy tárol hibakódokat, mint a motorvezérlő. Klíma és motorhőmérséklet adatokkal foglalkozik, talán pont a nem eléggé hideg klíma okát látja.

Hidegindításkor nekem is van egy fél perc ékszíj hang, cseréltem szíjat, elmúlt de aztán fél év alatt visszajött, mostmár három éve így üzemel.

Torqueval látsz klíma nyomást? Ha 25 fokon leállított motor mellett 600 kpa körül van, akkor nem szükséges tölteni. Beindítva a motort és a klímát pedig jelentősen fel kell ugornia egyből, kb duplájára. De meg tudom majd mérni pontosan neked és ossze tudjuk hasonlitani. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, Krajcso írta:

A hűtés visszajelző lámpát (legalábbis ennél a motornál) az Engine Cooling Unit vezérli, Op-Commal be lehet lépni ebbe is, ugyanúgy tárol hibakódokat, mint a motorvezérlő. Klíma és motorhőmérséklet adatokkal foglalkozik, talán pont a nem eléggé hideg klíma okát látja.

Köszönöm! Nekem OP-Com-om nincs sajnos (kínai kiolvasó kütyüm meg BT-os). De akkor ezek szerint Te is a klíma töltöttségre gyanakodnál?
Ha hazaér az autó, akkor a Torque-t  kilegelem, hogy hátha a millió jelző között találok klíma nyomásról is valamit.

Link to comment
Megosztás:

4 órája, Dovi írta:

Köszönöm! Nekem OP-Com-om nincs sajnos (kínai kiolvasó kütyüm meg BT-os). De akkor ezek szerint Te is a klíma töltöttségre gyanakodnál?
Ha hazaér az autó, akkor a Torque-t  kilegelem, hogy hátha a millió jelző között találok klíma nyomásról is valamit.

Sziasztok!

X16XEL, ugyanez. Most cseréltettem mágnestekercs ellenállást, klímahűtőt. Néha bekapcsol a motorhűtés lámpa (csak a klíma bekapcsolása után). Kiolvastam op-commal, de a notebook lent maradt a kocsiba, később felhozom és írom. Frászt kaptam én is...

Amúgy a lökhárítóba lévő hőjeladóm is szabadon lófrált a motortérbe. Most oda gyors-kötözőztem, de a pontos helyét valaki meg tudná mondani hol van? Tudom hogy menetirány szerinti bal oldalt kellene lennie lent, de nem találom..

 

Link to comment
Megosztás:

13 órája, Veritas írta:

Sziasztok!

X16XEL, ugyanez. Most cseréltettem mágnestekercs ellenállást, klímahűtőt. Néha bekapcsol a motorhűtés lámpa (csak a klíma bekapcsolása után). Kiolvastam op-commal, de a notebook lent maradt a kocsiba, később felhozom és írom. Frászt kaptam én is...

Amúgy a lökhárítóba lévő hőjeladóm is szabadon lófrált a motortérbe. Most oda gyors-kötözőztem, de a pontos helyét valaki meg tudná mondani hol van? Tudom hogy menetirány szerinti bal oldalt kellene lennie lent, de nem találom..

 

Én is pont egy hete cseréltem mágnestekercs ellenállást :)

A hőjeladő helye a lökhárítón pontosan középen van, az egyik szürke rácsos műanyagban van egy lyuk kialakítva neki, ebbe lehet belepattintani, már ha megvannak még a jeladón a körmök. Ha nincsenek, akkor ragasztó/gyorskötöző.

Link to comment
Megosztás:

Új furfangot mutat az autó. A Torque nem tud csatlakozni az autó komputeréhez. (Lehet, hogy a kínai kütyünek megártott a meleg.)
Nekem a hűtés kontroll lámpa folyamatosan világít, a klíma kapcsolásától függetlenül.
Most egy kissé tanácstalan vagyok, hogy hogyan is deríthetném ki, hogy mi is a baja. Szerelőhöz nem szeretném vinni addig, amíg nem tudom mi a baj, mert találgatni én is tudok, de az kevesebbe kerül.

Link to comment
Megosztás:

6 órája, Krajcso írta:

Én is pont egy hete cseréltem mágnestekercs ellenállást :)

A hőjeladő helye a lökhárítón pontosan középen van, az egyik szürke rácsos műanyagban van egy lyuk kialakítva neki, ebbe lehet belepattintani, már ha megvannak még a jeladón a körmök. Ha nincsenek, akkor ragasztó/gyorskötöző.

Köszönöm, megkeresem. A körmök fele le van törve, hát ilyenek ezek a szakik.
Amúgy olyan irdatlan forróság van ma, hogy lehet rajtam is kigyullad egy sárga hűtőlámpa. Na de a lényeg:

Astra G > Body > Engine Cooling Module:

00011 Sucking Blower Motor, Malfunction
00012 Sucking Blower Motor, Low Input

Emlékeztetőül, nekem akkor produkálja, ha az autón már meleg a vízhőfok (felén picivel túl, kb 90-92C°) és benyomom a klímát. Vagy alapjáraton klímázom és felmelegszik, vagy araszolgatok klímával a városban. A ventilátor úgy látom teszi a dolgát, bekapcsol, de érdekes, hogy tegnap az opcom tesztet nem tudtam rajt elvégezni. Pedig előtte pár héttel gond nélkül ment.

Sikerült előkaparnom az összes lehetséges hibakódot is, "Body > Engine Cooling Module" egységben:

00002 Engine Coolant Temperature, Frequency Out Of Range
00003 A/C Pressure Sensor, Voltage Supply High Input
00004 A/C Pressure Sensor, no Signal (Signal Lead)
00005 A/C Pressure Sensor, High Input (Signal Lead)
00011 Sucking Blower Motor, Malfunction
00012 Sucking Blower Motor, Low Input
00013 Sucking Blower Motor, Circuit Open
00014 Sucking Blower Motor, High Input
00017 No Engine RPM Signal
00021 Pushing Blower Motor, Malfunction
00022 Pushing Blower Motor, Low Input
00023 Pushing Blower Motor, Circuit open
00024 Pushing Blower Motor, High Input
00031 External Series Resistor, Circuit Open
00039 A/C Pressure Sensor, Voltage Supply Low Input
00043 Malfunction Indication Lamp (MIL), High Input
00044 Malfunction Indication Lamp (MIL), Low Input
00051 Replace Control Unit - EEPROM Defective
00052 Replace ECU
00057 A/C Cutoff Request, no Signal
00163 Engine Coolant Temperature, No Signal
00164 Engine Coolant Temperature Incorrect Signal

...

Külföldi fórumokon, hasonló eseteknél és hibakódpárosnál,  sok kínlódás után nekiálltak ellenőrizni, hogy a ventilátorok csatlakozóit mennyire ette meg az idő meg a korrózió. Sokaknak segített...

Link to comment
Megosztás:

  • A lábtérnél - vezető és anyós oldalon is - gyöngyözik be a víz a szőnyegre... Néztem a klíma elpárologtató csövét (alul az alváz irányából), de az egy gumis csonk (nehéz beledugni bármit is), így inkább a másik oldalát keresném meg. Hol érdemes kutakodni? A pollenszűrő új, és még egy falevél sem volt annak behelyezésekor a boxban (fényképezővel néztem át). Nem tudom számít-e, de klímázáskor lábra volt irányítva a levegő. (BEHR klíma).
Módosítva : gedikart
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok 
Szűkült a klíma problémám tudtok e benne segíteni mi a probléma. Ujjabb kérdés merült fel. Egy biztosíték problémám volt egy 7.5A kicsereltem és mikor benyomom a klíma kapcsolót 2 másodperc és ki is vágja  40 es biztositekrol van szó. Valaki tud segíteni mi van rakőtve.?

Link to comment
Megosztás:

Ma reggel sikerült a Torque-n keresztül kommunikálnom az autóval, de nem találtam olyan információt, ami a klímához tartozhatna. (Gáz nyomás, vagy ilyesmi.) Van USB kábelem is OBD2-höz, ezért keresgéltem az említett OP_COM szoftver után is a neten, de csak olyat találtam, ami árban (egyszerű tulajdonosnak) nem vállalható. Találtam másik programot is - Scanmaster-ELM - de az meg még inkább horror árban van.

Tudna valaki segíteni, hogy merre és mit keressek? Nem szeretnék úgy menni szerelőhöz, hogy nem tudom, hogy mi a baj. (Legalább körülbelül.)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.