Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


Qpack

Recommended Posts

4 órája, vazul írta:

Vadi újan vettem a kocsit, a Lagermax, vagy a Hödlmayr lehet max. a bűnös. de szállítási sérülésnek elég nehéz olyat elképzelnem, hogy a klímahűtő elhajoljon. Mindegy, gondolom akkor ennek egyenesnek kéne lennie.

Így bukik le a notorikus gyorshajtó...

Bernoulli törvény a torlónyomásra: pt = ps + ( p/2*v2) https://hu.wikipedia.org/wiki/Torlónyomás

Szerintem a torlónyomás nyomta be azt a hűtőt...:glare:

Link to comment
Megosztás:

2 órája, KMiki írta:

Így bukik le a notorikus gyorshajtó...

Bernoulli törvény a torlónyomásra: pt = ps + ( p/2*v2) https://hu.wikipedia.org/wiki/Torlónyomás

Szerintem a torlónyomás nyomta be azt a hűtőt...:glare:

Ez lehetséges? Nem arra tervezték a hűtőt hogy átáramoljon rajta a menetszél? Ha jól tévedek egy 180 körüli végsebességű autóról beszélünk, azért ezt bírnia kell az összes alkatrészének. 

Link to comment
Megosztás:

4 órája, KMiki írta:

Így bukik le a notorikus gyorshajtó...

Bernoulli törvény a torlónyomásra: pt = ps + ( p/2*v2) https://hu.wikipedia.org/wiki/Torlónyomás

Szerintem a torlónyomás nyomta be azt a hűtőt...:glare:

Most már elkezdett komolyan érdekelni, holnap alámászok és megnézem alulról is tüzetesebben Felülről nem látszott rajta lamellasérülés sem. Ha valami ütést kapott volna, nem ilyen majdnem szabályos ívben hajlik meg az tuti, de a torlónyomás verzió erősnek tűnik nekem azért. Esetleg nem kapott kedvet valaki, hogy megnézze a sajátját, mert amennyit én gyorshajtok, annyit szerintem mindenki.

Módosítva : vazul
Link to comment
Megosztás:

10 órája, vazul írta:

 Esetleg nem kapott kedvet valaki, hogy megnézze a sajátját, mert amennyit én gyorshajtok, annyit szerintem mindenki.

Remélem érezhető volt a humor a sorok közöt...

Ugyan nincs előttem a saját autóm de vettem már ki a hűtőket, biztosan egyenesnek kell lenniük.

Nálam a Z16XE-n a klímahűtő előtt is van venti, szemből nézve a bal oldalon. A két hűtő között meg kb. 2 cm-es a rés.

Ha eddig nem volt gondod vele, ne bántsd amíg jó. Arra figyelj, ahol nagyon közel van egymáshoz a két hűtő ott összegyülhet a kosz, levél, rovartetem és fokozza a korróziót. Ugyanez érvényes a két alsó sarokra is.

Lehet, hogy a márkakereskedésben sérült, vagy valakinek szüksége volt egyre és cserélte... De az is lehet, hogy simán kijött így hajlott hűtővel a gyárból egy "péntek esti" vagy " hétfő reggeli" műszakban.

Módosítva : KMiki
Link to comment
Megosztás:

47 perce, KMiki írta:

Remélem érezhető volt a humor a sorok közöt...

Ugyan nincs előttem a saját autóm de vettem már ki a hűtőket, biztosan egyenesnek kell lenniük.

Nálam a Z16XE-n a klímahűtő előtt is van venti, szemből nézve a bal oldalon. A két hűtő között meg kb. 2 cm-es a rés.

Ha eddig nem volt gondod vele, ne bántsd amíg jó. Arra figyelj, ahol nagyon közel van egymáshoz a két hűtő ott összegyülhet a kosz, levél, rovartetem és fokozza a korróziót. Ugyanez érvényes a két alsó sarokra is.

Lehet, hogy a márkakereskedésben sérült, vagy valakinek szüksége volt egyre és cserélte... De az is lehet, hogy simán kijött így hajlott hűtővel a gyárból egy "péntek esti" vagy " hétfő reggeli" műszakban.

Hát nem. :-) Én meg túrtam a netet hogy volt-e másvalakinek ilyen gondja, de azért kösz az esti programot.:hehe: 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, KMiki írta:

Remélem érezhető volt a humor a sorok közöt...

Ugyan nincs előttem a saját autóm de vettem már ki a hűtőket, biztosan egyenesnek kell lenniük.

Nálam a Z16XE-n a klímahűtő előtt is van venti, szemből nézve a bal oldalon. A két hűtő között meg kb. 2 cm-es a rés.

Ha eddig nem volt gondod vele, ne bántsd amíg jó. Arra figyelj, ahol nagyon közel van egymáshoz a két hűtő ott összegyülhet a kosz, levél, rovartetem és fokozza a korróziót. Ugyanez érvényes a két alsó sarokra is.

Lehet, hogy a márkakereskedésben sérült, vagy valakinek szüksége volt egyre és cserélte... De az is lehet, hogy simán kijött így hajlott hűtővel a gyárból egy "péntek esti" vagy " hétfő reggeli" műszakban.

Az első sornál éreztem a humort, de a harmadik végén az a szmájli megvezetett engem is. :-)

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
On 2018. 12. 21. at 11:16, vazul írta:

Az első sornál éreztem a humort, de a harmadik végén az a szmájli megvezetett engem is. :-)

nekem a sima hütö görbült meg ugy a kétoldalon van alátámasztva középen a széleihez viszonyitva 2cm eltérés volt. utángyártott hütö volt.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Sziasztok!

 

A belső levegő keringetés miként működik? Nekem Delphi rendszerű állítómotor van benne és gyújtásra folyamatosan megy, kapcsolóra nem reagál, csak egy irányba megy mégpedig, hogy belső keringetésen legyen. Nagyon párásodott és ehhez a csoda motorhoz jutottam, mint bűnös. Kérdésem, hogy miként működik ez az egész rendszer (2008as amúgy a paripa z14xep), lehet e javítani, mert az új ára 45 ezer lenne, kicsit sokallom? Ideiglenesen megoldottam, hogy kintről szívja, csatit lehúztam, de szeretném vissza csinálni. Akksiról működtetve egy irányba forog, polaritást váltva másik irányba nem, én a kis villanymotorra gyanakszom.

https://kepkuldes.com/image/71Z8g

 

Link to comment
Megosztás:

2 órája, isi írta:

Sziasztok!

 

A belső levegő keringetés miként működik? Nekem Delphi rendszerű állítómotor van benne és gyújtásra folyamatosan megy, kapcsolóra nem reagál, csak egy irányba megy mégpedig, hogy belső keringetésen legyen. Nagyon párásodott és ehhez a csoda motorhoz jutottam, mint bűnös. Kérdésem, hogy miként működik ez az egész rendszer (2008as amúgy a paripa z14xep), lehet e javítani, mert az új ára 45 ezer lenne, kicsit sokallom? Ideiglenesen megoldottam, hogy kintről szívja, csatit lehúztam, de szeretném vissza csinálni. Akksiról működtetve egy irányba forog, polaritást váltva másik irányba nem, én a kis villanymotorra gyanakszom.

https://kepkuldes.com/image/71Z8g

 

Ismert hiba, rákeresem ontja a net és fórum a hiba megoldását, javítását és egyéb körülményeit. Tengelyt töri el a motor és beáll a lapát. Neked pont zárt állásban azért párásodik. Motorhibát még nem is láttam.

Link to comment
Megosztás:

2 órája, Kukacka írta:

Ismert hiba, rákeresem ontja a net és fórum a hiba megoldását, javítását és egyéb körülményeit. Tengelyt töri el a motor és beáll a lapát. Neked pont zárt állásban azért párásodik. Motorhibát még nem is láttam.

Nincs eltörve a tengely, mert úgy oldottam meg most, hogy csati lehúz, motoron kicsit fordítottam és úgy raktam vissza hogy tudtam fordítani a tengelyt közben, így most kintről szívja a levegőt és vissza raktam egy csavarral. Azokat én is olvastam, de sokra nem megyek vele, mert nem az a hiba. Azok az első szériáknál voltak, ebben H astra verzió van már. Valamiért a motor csak egyik irányba forog, kapcsolóra nem reagál, ez a gond, nem mechanikus sérülés van. Az érdekelne, amire nem találtam egyértelmű választ sehol, hogy valami lekapcsolja e a motort, időzítő vagy megnövekedett áram felvételt figyeli és lekapcsol vagy folyamatosan megy, mindet írták.

Módosítva : isi
Link to comment
Megosztás:

8 perce, isi írta:

Nincs eltörve a tengely, mert úgy oldottam meg most, hogy csati lehúz, motoron kicsit fordítottam és úgy raktam vissza hogy tudtam fordítani a tengelyt közben, így most kintről szívja a levegőt és vissza raktam egy csavarral. Azokat én is olvastam, de sokra nem megyek vele, mert nem az a hiba. Azok az első szériáknál voltak, ebben H astra verzió van már. Valamiért a motor csak egyik irányba forog, kapcsolóra nem reagál, ez a gond, nem mechanikus sérülés van. Az érdekelne, amire nem találtam egyértelmű választ sehol, hogy valami lekapcsolja e a motort, időzítő vagy megnövekedett áram felvételt figyeli és lekapcsol vagy folyamatosan megy, mindet írták.

Jajaja, ilyen van nekünk is, csak Behr. Akinek Delphi volt és ilyen évjárat abban is tört, nem változott ott semmi, ugyanaz az egész.

Semmi nem figyeli, ez a gond, ezért törik. Ellentétes irányba kis kábelezéssel meg tudod nézni, hogy forog-e.

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

50 perce, isi írta:

Nincs eltörve a tengely, mert úgy oldottam meg most, hogy csati lehúz, motoron kicsit fordítottam és úgy raktam vissza hogy tudtam fordítani a tengelyt közben, így most kintről szívja a levegőt és vissza raktam egy csavarral. Azokat én is olvastam, de sokra nem megyek vele, mert nem az a hiba. Azok az első szériáknál voltak, ebben H astra verzió van már. Valamiért a motor csak egyik irányba forog, kapcsolóra nem reagál, ez a gond, nem mechanikus sérülés van. Az érdekelne, amire nem találtam egyértelmű választ sehol, hogy valami lekapcsolja e a motort, időzítő vagy megnövekedett áram felvételt figyeli és lekapcsol vagy folyamatosan megy, mindet írták.

Belső állásban kapcsold az első szélvédő állásba. Ilyenkor átkapcsol külső levegőre.

40 perce, Kukacka írta:

Jajaja, ilyen van nekünk is, csak Behr. Akinek Delphi volt és ilyen évjárat abban is tört, nem változott ott semmi, ugyanaz az egész.

Semmi nem figyeli, ez a gond, ezért törik. Ellentétes irányba kis kábelezéssel meg tudod nézni, hogy forog-e.

Semmi extra nem került a H-ból a G-be. Nincs se áram figyelés, se időzítés, se végálláskapcsoló. Amint a gyújtást bekapcsolod, kap feszültséget. 8-9 év után, (H, Skoda, BMW, stb) beég a motor. Cserélhető. A nagyobb baj, ha törik a zsalú/tengely is.

Módosítva : DarthVödör
  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

31 perce, Kukacka írta:

Jajaja, ilyen van nekünk is, csak Behr. Akinek Delphi volt és ilyen évjárat abban is tört, nem változott ott semmi, ugyanaz az egész.

Semmi nem figyeli, ez a gond, ezért törik. Ellentétes irányba kis kábelezéssel meg tudod nézni, hogy forog-e.

Akkor ez elég primitív megoldás. Majd tesztelem csak egyenlőre gyorsan kellett valamit csinálni. A terelő lapátot tudom mozgatni a tengely végénél fogva, ezért sem gondolom, hogy az törve lenne. Valamiért nem reagál a gomb nyomásra.

Link to comment
Megosztás:

15 órája, DarthVödör írta:

Belső állásban kapcsold az első szélvédő állásba. Ilyenkor átkapcsol külső levegőre.

Semmi extra nem került a H-ból a G-be. Nincs se áram figyelés, se időzítés, se végálláskapcsoló. Amint a gyújtást bekapcsolod, kap feszültséget. 8-9 év után, (H, Skoda, BMW, stb) beég a motor. Cserélhető. A nagyobb baj, ha törik a zsalú/tengely is.

A 6000-es fordulat nem sok?

Link to comment
Megosztás:

8 órája, isi írta:

A 6000-es fordulat nem sok?

Nem kevés az biztos, de 5400-6000 rpm alatt nem találtam. Terheléssel, biztosan nem fog 6000-et forogni... kb 30 fordulat és a másik végállásba ért. 

Tegyél rá végálláskapcsolót, vagy időzítést. Különben a zsalu fogja le a motort, amíg gyújtáson van az autó...

Módosítva : DarthVödör
Link to comment
Megosztás:

2 órája, DarthVödör írta:

Nem kevés az biztos, de 5400-6000 rpm alatt nem találtam. Terheléssel, biztosan nem fog 6000-et forogni... kb 30 fordulat és a másik végállásba ért. 

Tegyél rá végálláskapcsolót, vagy időzítést. Különben a zsalu fogja le a motort, amíg gyújtáson van az autó...

Nálam a végálls nem játszik, mert nem ez a fajta van benne, hanem az a csillag formájú kihajtás.

Link to comment
Megosztás:

Kedves Opeles Társaim! 

Egy furcsának tűnő kérdésben szeretnék szakmai segítséget kérni.

Régebben amikor bekapcsoltam a belső levegő keringető kapcsolót megváltozott a ventilátormotor hangja és ha jól emlékszem a teljesítménye is (sokkal intenzívebben fújt). Sajnos ez az idő múlásával már nem így van. (Opel Astra G Z14XEP 2007 évj) Most a szellőzőzsalu nem kapcsol semelyik irányba sem ( vélhetően valami elromlott). Mi a kettő között ( belső levegő keringés-erősebb ventilátorteljesítmény)  az összefüggés, illetve hogy tudnám azt a plusz teljesítményt előcsalogatni hogy párásabb időben hamarabb le lehessen szárítani a szélvédőt? Esetleg valami leszabályozza a ventilátormotor teljesítményét alaphelyzetben?

Előre is köszönöm!

DrVegh

Link to comment
Megosztás:

4 órája, drvegh írta:

Kedves Opeles Társaim! 

Egy furcsának tűnő kérdésben szeretnék szakmai segítséget kérni.

Régebben amikor bekapcsoltam a belső levegő keringető kapcsolót megváltozott a ventilátormotor hangja és ha jól emlékszem a teljesítménye is (sokkal intenzívebben fújt). Sajnos ez az idő múlásával már nem így van. (Opel Astra G Z14XEP 2007 évj) Most a szellőzőzsalu nem kapcsol semelyik irányba sem ( vélhetően valami elromlott). Mi a kettő között ( belső levegő keringés-erősebb ventilátorteljesítmény)  az összefüggés, illetve hogy tudnám azt a plusz teljesítményt előcsalogatni hogy párásabb időben hamarabb le lehessen szárítani a szélvédőt? Esetleg valami leszabályozza a ventilátormotor teljesítményét alaphelyzetben?

Előre is köszönöm!

DrVegh

Nem kell megijedni, sajnos gyakori hiba. Használd a fórum keresőjét, sok ezzel kapcsolatos információt és javítási alternatívát találhatsz! 

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

17 órája, drvegh írta:

Kedves Opeles Társaim! 

Egy furcsának tűnő kérdésben szeretnék szakmai segítséget kérni.

Régebben amikor bekapcsoltam a belső levegő keringető kapcsolót megváltozott a ventilátormotor hangja és ha jól emlékszem a teljesítménye is (sokkal intenzívebben fújt). Sajnos ez az idő múlásával már nem így van. (Opel Astra G Z14XEP 2007 évj) Most a szellőzőzsalu nem kapcsol semelyik irányba sem ( vélhetően valami elromlott). Mi a kettő között ( belső levegő keringés-erősebb ventilátorteljesítmény)  az összefüggés, illetve hogy tudnám azt a plusz teljesítményt előcsalogatni hogy párásabb időben hamarabb le lehessen szárítani a szélvédőt? Esetleg valami leszabályozza a ventilátormotor teljesítményét alaphelyzetben?

Előre is köszönöm!

DrVegh

Szerintem nem változik meg a ventilátor teljesítménye, csak külső levegőt lezáró műanyag közvetlen a ventilátornál van és megváltozik a levegő iránya ami így nagyobb zajjal is jár. Sőt, amíg a külső levegőre van állítva a rendszer, a záró műanyag még hang szigetel is, ami belső levegő keringetésnél megszűnik.

  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

On 2019. 01. 25. at 18:17, DarthVödör írta:

Nem kevés az biztos, de 5400-6000 rpm alatt nem találtam. Terheléssel, biztosan nem fog 6000-et forogni... kb 30 fordulat és a másik végállásba ért. 

Tegyél rá végálláskapcsolót, vagy időzítést. Különben a zsalu fogja le a motort, amíg gyújtáson van az autó...

Rendeltem egy ilyen motort, majd valamikor megérkezik :) Kiszedve a motort és csak azt működtetve akksiról, elindul, majd mikor kicsit megfogom a csigát, megáll és utána újra rárakva az akksira épp, hogy csak forog. Amúgy találtam 2700-as fordulatút is de az postával együtt már 3500 Huf körül van (igaz azon rajta a csiga is), ha ez nem lesz jó, akkor rendelek egy olyat majd.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 months later...

Sziasztok! Lenne egy olyan kérdésem, hogy hogyan megy a G Astra fűtése? Mert nekem az óránál lévő középső rostélyokon mindig hideg levegő jön. Ismerősöm astrája középen, aszongya meleget fúj neki, ha úgy van állítva. Mi lehet a probléma? Egyébként az autóm jól fűt.

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Sziasztok!

Tegnap bekapcsoltam a klímát, negyed órát úgy tette a dolgát mint eddit mindig, aztán érezhetően kezdett visszamelegedni az utastér. Este visszafelé is kipróbáltam és már csak épphogy hűvöset fúj, alig hidegebbet mint a kinti hőmérséklet. Valaki tapasztalt már ilyet? 

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Janó32 írta:

Sziasztok!

Tegnap bekapcsoltam a klímát, negyed órát úgy tette a dolgát mint eddit mindig, aztán érezhetően kezdett visszamelegedni az utastér. Este visszafelé is kipróbáltam és már csak épphogy hűvöset fúj, alig hidegebbet mint a kinti hőmérséklet. Valaki tapasztalt már ilyet? 

Tapasztaltam már. Nálam elöszökött a gáz. Kompresszor tömszelence csere lett. De első körben ventilátor fokozatok ellenőrzése, mágnes tekercs mérése, gáznyomás ellenőrzés, majd klímás...

Link to comment
Megosztás:

On 2019. 01. 25. at 18:17, DarthVödör írta:

Nem kevés az biztos, de 5400-6000 rpm alatt nem találtam. Terheléssel, biztosan nem fog 6000-et forogni... kb 30 fordulat és a másik végállásba ért. 

Tegyél rá végálláskapcsolót, vagy időzítést. Különben a zsalu fogja le a motort, amíg gyújtáson van az autó...

Szia.

A végálláskapcsolókat megforrasztottam, már csak a beépítésre vár, tesztelve egy külön motorral elemről: kép

A kérdésem az lenne, hogy muszáj az egész mozgató motort szétszedni és azon belül hozzáforrasztani a kábeleket vagy elég a bemenő kábelre rákötni a két végálláskapcsolót (lenti képen pirossal jelölve)? A kábel már amúgy is el van vágva, mert a motor elé be van rakva egy 5W 100 ohm-os ellenállás, emiatt, ha nem kellene szétszedni az "jó" lenne. 

kép

Köszönöm előre is. 

 

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.