Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Légkondicionáló rendszer (klíma) és fűtőrendszer


azym

Recommended Posts

Sziasztok!

Nekem egy olyan nagy problémám van az autóval (Vectra B X17DT, Isuzu Diesel), hogy ebben a nyári melegben mindig felmelegszik a vizem.

Van benne klíma is, ahol a klíma hűtőn 2 ventillátor, illetve a motortérben még egy venti. Hiába mennek a ventillátorok 2-es fokozatban, mégis felmelegszik a víz. A vízhűtő már ki lett mosva ilyen hűtőmosó adalékokkal, jött ki belőle rozsdás víz rendesen.

Az lenne a kérdésem hozzátok, hogy ki mire gondol, melyik hűtőm a ludas, a vízhűtő, vagy a klima hűtő. A klima hűtő lehet hogy el van dugulva, és nem tud annyit levegőt átengedni a vízhűtőnek, hogy az hűtse a rendszert rendesen, vagy a vízhűtő, ami nem bírja rendesen visszahűteni a vizet, mert már nagyon koszos. Nem akarok feleslegesen cserélni. Hogyan lehetne megtudni, hogy melyik a rossz. Még annyit, ha bekapcsolom a klímát, akkor kell vagy 5 perc neki, mire igazán hideg levegőt fúj. Klímás szerint megvan benne a gázmennyiség (900 gramm).

Válaszokat előre is köszönöm!

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Nekem egy olyan nagy problémám van az autóval (Vectra B X17DT, Isuzu Diesel), hogy ebben a nyári melegben mindig felmelegszik a vizem.

Van benne klíma is, ahol a klíma hűtőn 2 ventillátor, illetve a motortérben még egy venti. Hiába mennek a ventillátorok 2-es fokozatban, mégis felmelegszik a víz. A vízhűtő már ki lett mosva ilyen hűtőmosó adalékokkal, jött ki belőle rozsdás víz rendesen.

Az lenne a kérdésem hozzátok, hogy ki mire gondol, melyik hűtőm a ludas, a vízhűtő, vagy a klima hűtő. A klima hűtő lehet hogy el van dugulva, és nem tud annyit levegőt átengedni a vízhűtőnek, hogy az hűtse a rendszert rendesen, vagy a vízhűtő, ami nem bírja rendesen visszahűteni a vizet, mert már nagyon koszos. Nem akarok feleslegesen cserélni. Hogyan lehetne megtudni, hogy melyik a rossz. Még annyit, ha bekapcsolom a klímát, akkor kell vagy 5 perc neki, mire igazán hideg levegőt fúj. Klímás szerint megvan benne a gázmennyiség (900 gramm).

Válaszokat előre is köszönöm!

Nekem is túlmelegedett, de egy jótanaácsra kicseréltem a termosztátot és jó lett. Talán már nem nyitott annyira hogy rendesen tudott volna keringeni a víz. De ez csak egy tipp!

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Nekem egy olyan nagy problémám van az autóval (Vectra B X17DT, Isuzu Diesel), hogy ebben a nyári melegben mindig felmelegszik a vizem.

Van benne klíma is, ahol a klíma hűtőn 2 ventillátor, illetve a motortérben még egy venti. Hiába mennek a ventillátorok 2-es fokozatban, mégis felmelegszik a víz. A vízhűtő már ki lett mosva ilyen hűtőmosó adalékokkal, jött ki belőle rozsdás víz rendesen.

Az lenne a kérdésem hozzátok, hogy ki mire gondol, melyik hűtőm a ludas, a vízhűtő, vagy a klima hűtő. A klima hűtő lehet hogy el van dugulva, és nem tud annyit levegőt átengedni a vízhűtőnek, hogy az hűtse a rendszert rendesen, vagy a vízhűtő, ami nem bírja rendesen visszahűteni a vizet, mert már nagyon koszos. Nem akarok feleslegesen cserélni. Hogyan lehetne megtudni, hogy melyik a rossz. Még annyit, ha bekapcsolom a klímát, akkor kell vagy 5 perc neki, mire igazán hideg levegőt fúj. Klímás szerint megvan benne a gázmennyiség (900 gramm).

Válaszokat előre is köszönöm!

A két hütő közé nézzél be, mert az enyémnek is melege lett 40 perc dugóba, de mióta ki lett tisztítva nem megy fel a vizem 80 fok fölé, és a klíma is jól működik.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Sajnos a klímakompresszorom megadta magát. Voltam vele szerelőnél ahol először nyomáspróbázták, majd mivel nem engedett feltöltötték gázzal és uv festékkel is. (22E HUF) Három hét és a klíma elszált, valami zöldes színű olaj nyomok az egész klímakompresszoron és környékén. Vissza a szerelőhöz. Megnézték, hogy hol látszik az uv festék és azt mondták, hogy kompresszorcsere. 130E a felújított. (Egy jobb Lada)

Érdekel, ha valaki tud olcsóbban használhatót. Az autó Vectra B X16XEL 1996

Kompressor:1135240-90507617-90511458

PAG:295 120 155

Gáz: R134a 900gr

Néztem az ebay-en is. Mit gondoltok erről?Klimakompressor OPEL Vectra B 1.6 1.8 2.0 2.2 Klima

Az adatok szerintem stimmelnek. Csak a német tudásom...

Az ára meg jónak tűnik, ha tényleg új.

üdv: units

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Sajnos a klímakompresszorom megadta magát. Voltam vele szerelőnél ahol először nyomáspróbázták, majd mivel nem engedett feltöltötték gázzal és uv festékkel is. (22E HUF) Három hét és a klíma elszált, valami zöldes színű olaj nyomok az egész klímakompresszoron és környékén. Vissza a szerelőhöz. Megnézték, hogy hol látszik az uv festék és azt mondták, hogy kompresszorcsere. 130E a felújított. (Egy jobb Lada)

Érdekel, ha valaki tud olcsóbban használhatót. Az autó Vectra B X16XEL 1996

Kompressor:1135240-90507617-90511458

PAG:295 120 155

Gáz: R134a 900gr

Néztem az ebay-en is. Mit gondoltok erről?Klimakompressor OPEL Vectra B 1.6 1.8 2.0 2.2 Klima

Az adatok szerintem stimmelnek. Csak a német tudásom...

Az ára meg jónak tűnik, ha tényleg új.

üdv: units

Én is vettem egy használtat hogy ne álljon az auto. Kiderült hogy ereszt ezért rakattam bele új tömszelencét. Ezután kiderült, hogy a ház illesztésénél is ereszt. Ehhez is van javítókészlet 12000- ért, de itt 50-50% az esély hogy jó lesz. "Szerencsére" meghalt a hengerfejem ezért vettem egy komplett motort, amin rajta volt a kompressor. Ismét tömszelence, nyomáspróba, de szerencsére ez jó lett. Az előző motoromé megvan, ha érdekel 6500Ft bele a tömszelence + 1500 a javítás nyomás és kuplungpróbával + megbeszélhetünk valami barátságos árat. Akárhogyan döntesz, ha esetleg használtat teszel bele, csak új tömszelencével!

Link to comment
Megosztás:

Én is vettem egy használtat hogy ne álljon az auto. Kiderült hogy ereszt ezért rakattam bele új tömszelencét. Ezután kiderült, hogy a ház illesztésénél is ereszt. Ehhez is van javítókészlet 12000- ért, de itt 50-50% az esély hogy jó lesz. "Szerencsére" meghalt a hengerfejem ezért vettem egy komplett motort, amin rajta volt a kompressor. Ismét tömszelence, nyomáspróba, de szerencsére ez jó lett. Az előző motoromé megvan, ha érdekel 6500Ft bele a tömszelence + 1500 a javítás nyomás és kuplungpróbával + megbeszélhetünk valami barátságos árat. Akárhogyan döntesz, ha esetleg használtat teszel bele, csak új tömszelencével!

Szia!

Elvittem egy másik szerelőhöz. Átnézte és

azt mondta kb 15-20E-az anyag, mert fel lehet újítani +kb 15E a szerelés. Feltöltés festéssel 7E. Azért ez jobban hangzik, mint 140 csak a kompiért.

De azért köszi az ajánlatot.

üdv: units

Link to comment
Megosztás:

Szia!

Elvittem egy másik szerelőhöz. Átnézte és

azt mondta kb 15-20E-az anyag, mert fel lehet újítani +kb 15E a szerelés. Feltöltés festéssel 7E. Azért ez jobban hangzik, mint 140 csak a kompiért.

De azért köszi az ajánlatot.

üdv: units

Az biztos. Akartam javasolni hogy keress másik szerelőt, mert 22000 Ft-os töltés kicsit horror. Itt Győrben szakműhelyben is 7000-ért töltötték az enyémet. Remélem jó lesz és élvezheted!

Link to comment
Megosztás:

Az biztos. Akartam javasolni hogy keress másik szerelőt, mert 22000 Ft-os töltés kicsit horror. Itt Győrben szakműhelyben is 7000-ért töltötték az enyémet. Remélem jó lesz és élvezheted!

Gödöllő és környékén 10-ér töltenek de van aki tölt súlyra is az valamivel gazdaságosabb.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Klima mükszik.Kiderült nem is a nyomástartó szelepekkel volt a gond.Elvittem egy másik szerelőhöz és végig vizslatta.Mivel az elöző tulaja minden bizonnyal javittatta a klimát és fel volt töltve uv val és a nyomástartó szelepeknél lehetett a gond egy kis uv maradt ott feletehetőleg.Erre az információra akarták nekem egyből kicserélni a két nyomástartó szelepet.Hogy mi volt a baja.Röhejes elméletileg semmi nálam még nem volt használva a klima csak rászántam magam és megcsináltattam kerül amibe kerül.8000 huf ba került összesen fertötlenitve feltöltve kitakaritva uv val feltöltve.1 napig legeltek rajta járatták a motort de egy gramm gázt se engedett el.Remélem jó lesz.

Üdv mindenkinek.

Link to comment
Megosztás:

Na akkor még ki tudod használni a nyár hátralevő részén legalább!De látszik megint,hogy a Magyar szerelők milyenek.Cserélj ki mindent és majd jó lesz!Sok hozzá nemértő.Csak költsd a pénzed őt nem érdekli,csak neki fizezsd ki a munka díjat.Szánalmas ország szánalmas emberekkel.Tisztelet a kivételnek,és az Opel fórum résztvevőinek :huh:

Sziasztok!

Klima mükszik.Kiderült nem is a nyomástartó szelepekkel volt a gond.Elvittem egy másik szerelőhöz és végig vizslatta.Mivel az elöző tulaja minden bizonnyal javittatta a klimát és fel volt töltve uv val és a nyomástartó szelepeknél lehetett a gond egy kis uv maradt ott feletehetőleg.Erre az információra akarták nekem egyből kicserélni a két nyomástartó szelepet.Hogy mi volt a baja.Röhejes elméletileg semmi nálam még nem volt használva a klima csak rászántam magam és megcsináltattam kerül amibe kerül.8000 huf ba került összesen fertötlenitve feltöltve kitakaritva uv val feltöltve.1 napig legeltek rajta járatták a motort de egy gramm gázt se engedett el.Remélem jó lesz.

Üdv mindenkinek.

Link to comment
Megosztás:

Na akkor még ki tudod használni a nyár hátralevő részén legalább!De látszik megint,hogy a Magyar szerelők milyenek.Cserélj ki mindent és majd jó lesz!Sok hozzá nemértő.Csak költsd a pénzed őt nem érdekli,csak neki fizezsd ki a munka díjat.Szánalmas ország szánalmas emberekkel.Tisztelet a kivételnek,és az Opel fórum résztvevőinek :lol:

Ezért is kerestem fel több szerelőt mert aki keres az talál.Megérte 40 000 helyett 8000 ft ba került.Nagyon nem mindegy megéri az időt ráforditani több ember véleményét kikérni.Sajnos apám nem ért a klimához így ebben nem tudott segíteni.Sok mindenben igen hisz 25 évig autókat szerelt.De mint mondtad sokaknak csak a gyors munka és nagy haszon lebeg a szeme előtt.Ahol csinálták elég profi hely és adnak a hírnevükre így munkadíjat nem számoltak fel mivel rossz diagnozist állitottak fel elöször hogy lyukas az egyik csövem.Mivel lenyomsáprobázták a csövet és nem volt baja így ez nekik plusz munka volt de ők tippeltek arra.Elég szimpatikus hozzáállás kicsit nem magyaros.De az első helyen ahol voltam ott helyből rávágták hogy két nyomástartó szelep csere cirka 40 ropi gondoltam magamban anyád :huh:.

Holnap se leszek gép előtt csak este.8-9 közt msn en leszek.

Üdv Roli!

Link to comment
Megosztás:

Ezért is kerestem fel több szerelőt mert aki keres az talál.Megérte 40 000 helyett 8000 ft ba került.Nagyon nem mindegy megéri az időt ráforditani több ember véleményét kikérni.Sajnos apám nem ért a klimához így ebben nem tudott segíteni.Sok mindenben igen hisz 25 évig autókat szerelt.De mint mondtad sokaknak csak a gyors munka és nagy haszon lebeg a szeme előtt.Ahol csinálták elég profi hely és adnak a hírnevükre így munkadíjat nem számoltak fel mivel rossz diagnozist állitottak fel elöször hogy lyukas az egyik csövem.Mivel lenyomsáprobázták a csövet és nem volt baja így ez nekik plusz munka volt de ők tippeltek arra.Elég szimpatikus hozzáállás kicsit nem magyaros.De az első helyen ahol voltam ott helyből rávágták hogy két nyomástartó szelep csere cirka 40 ropi gondoltam magamban anyád :lol:.

Holnap se leszek gép előtt csak este.8-9 közt msn en leszek.

Üdv Roli!

Ezek szerint vannak még csodák! :huh:

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

Sziasztok

x17dt motoros vectrám van, klíma nélkül. Gondolkodom rajta, hogy beszereltessem, természetesen szerelővel. Ez mekkora munka lenne szerintetek? Mennyire kell hozzá "szétdönteni" az autót?

Kb 100 ezer Ft-ot hallottam, hogy jó esetben ennyiből meg lehet úszni.

Fizikailag hova szerelik be a klímahűtőt. A másik hűtő és a motor közé? Ez méretileg mekkora?

A hűtőradiátort gondolom a fűtőradiátor elé...

A klímakompresszor hajtása hogy van megoldva a motoron? Jelenleg a főtengelyen egy kettes ékszíjtárcsa van. Az egyik hajtja a vízpumpát és a generátort, a másik meg a vízpumpát és a szervoszivattyút.

Válaszotokat előre is köszi.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 months later...
Sziasztok

x17dt motoros vectrám van, klíma nélkül. Gondolkodom rajta, hogy beszereltessem, természetesen szerelővel. Ez mekkora munka lenne szerintetek? Mennyire kell hozzá "szétdönteni" az autót?

Kb 100 ezer Ft-ot hallottam, hogy jó esetben ennyiből meg lehet úszni.

Fizikailag hova szerelik be a klímahűtőt. A másik hűtő és a motor közé? Ez méretileg mekkora?

A hűtőradiátort gondolom a fűtőradiátor elé...

A klímakompresszor hajtása hogy van megoldva a motoron? Jelenleg a főtengelyen egy kettes ékszíjtárcsa van. Az egyik hajtja a vízpumpát és a generátort, a másik meg a vízpumpát és a szervoszivattyút.

Válaszotokat előre is köszi.

Hello!

Nekem van komplett klímám, mindennel együtt, szivesen megválnél tőle.

Tomi

Link to comment
Megosztás:

Hello!

Nekem van komplett klímám, mindennel együtt, szivesen megválnél tőle.

Tomi

Mennyiért válnál meg tőle? :)

Amúgy pontosan milyen alkatrészeket takar ez a komplett szó, nemnagyon láttam még a klíma gépészetileg mit takar..

Amúgy milyen motoros vectrán volt?

Link to comment
Megosztás:

Mennyiért válnál meg tőle? :)

Amúgy pontosan milyen alkatrészeket takar ez a komplett szó, nemnagyon láttam még a klíma gépészetileg mit takar..

Amúgy milyen motoros vectrán volt?

Hello!

Z18XE motoros vectrában van még benne, ki kell szedni. Kompresszor, hűtő, csövek, stb, minden ami hozzá tartozik.

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Sziasztok!

Pár napja bekapcsolt légkondival állítottam le a motort (X25XE, digit klíma) és azóta, ha a gyújtást ráadom egyből maximális fordulaton megy a ventillátor, akármit csinálok. Hiába kapcsolom ki/be a légkondit, nyomkodom össze-vissza, a venti nem áll le. Tudom szabályozni, hogy hová fújjon, tudom szabályozni a hőmérsékletet, de a fordulatot nem. Csak akkor áll le, ha leállítom a motort. (tehát a gyújtást nem kell teljesen elvenni)

gyújtás be - venti indul

motor indít - venti megy

motor leállít/gyújtás még rajta - venti leáll

Amikor leállítom az autót, a klíma mindkét kijelzőjének háttérvilágítása bekapcsolva marad (illetve bekapcsol, ha kikapcsolt klímával állítom le) még pár másodpercig és a hőmérséklet-kijelzőn "--" látszik.

Eddig két tippet kaptam, az egyik szerint a ventillátor fordulatának szabályozásáért felelős előtétellenállás szállt el; illetve egy fórumozó kolléga saját tapasztalatából mondta, hogy amikor nála ilyen tünetek voltak, akkor a vezérlés szállt el. Tartok tőle, hogy nálam is az utóbbi lehet.

Most szeretnék vetni rá egy pillantást magam is - hogy lehet hozzáférni a légkondi (légkeringető) elektronikájához?

Ha tényleg azzal van a baj, ki lehet cserélni egy az egyben az egészet mondjuk egy bontottal?

Az összes B Vectrában (vagy legalább B2) lévő digit klíma vezérlése azonos?

Előre is köszi!

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...
Sziasztok!

Pár napja bekapcsolt légkondival állítottam le a motort (X25XE, digit klíma) és azóta, ha a gyújtást ráadom egyből maximális fordulaton megy a ventillátor, akármit csinálok.

[...]

Előre is köszi!

szia!

megoldódott a problémád?

ha igen, akkor hogyan?

én szóról szóra ugyanez miatt regisztráltam ide...

köszi a választ!

Balázs

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Srácok, létezik az, hogy 0°C alatt nem kapcsol be a klíma, valamin biztonsági intézkedés keretein belül? Egy hétig állt az autó, és az újbóli beindításnál a párásodó ablak gyorsabb szárítására benyomtam a klímát, de nem változott semmi. Se relé kattanás, se a kompresszor nem indult be. Ellenben -3°C volt. Egy héttel korábban +4°C-ben működött, az tuti, mert a párásodás ugyanígy megvolt, az eljárás ugyanez volt.

Ha bárki tud valamit hozzászólni, szívesen veszem. Vagy legalább valami biztatót. :rolleyes: :D

Link to comment
Megosztás:

Én úgy tudom, hogy az enyémben (B1) -3 fok alatt nem kapcsol be. Klímás mondta nyáron hogy néha télen is be kell kapcsolni, hogy a kompiba leült olaj miatt ne száradjon ki a tömszelence. Hát igen, de garázs nélkül -3 fok alatt hogyan?

Nekem is ilyesmi gondom van.Emlékem nincs, mikor kapcsoltam be utoljára...

Link to comment
Megosztás:

Én úgy tudom, hogy az enyémben (B1) -3 fok alatt nem kapcsol be. Klímás mondta nyáron hogy néha télen is be kell kapcsolni, hogy a kompiba leült olaj miatt ne száradjon ki a tömszelence. Hát igen, de garázs nélkül -3 fok alatt hogyan?

Amennyire tudom, a klíma hőmérsékletérzékelője (ami nem engedi bekapcsolni hidegben) a szárítószűrőn van, az meg valahol a motortérben, szóval ha már mentél egy kicsit az autóval akkor felmelegszik annyira a levegő az említett szűrő körül, hogy a hőérzékelője engedni fogja hogy bekapcsold, mert nem kell tartani attól hogy lefagy.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.