Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Váltó


ascona20i

Recommended Posts

  • Hozzászólások 79
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

  • 3 months later...

ez most tenyleg egy nagyon läma dolog:

sebvälto es kupplung cserehez keszülök, itt van minden, kiszerlve, összerakva beszereleshez.

Talältam az alkatreszek, csavarok között, (amit kiszereleskor gyüjtöttem egy dobozba, tehät valoszinüleg kuplung sebvälto-hoz van köze), (magät a sebvältot nem bontottam meg).

egy 7 cm hosszu es 3 cm szeles rugot es nem emlekszem, hogy hova valo.

bogaräszom itt a WHB-t es a Haynes manualt, de egyik robbantott rajzon sincs föltüntetve ez a rugo.

?

Link to comment
Megosztás:

köszönöm,

fölprobältam itt a lehetseges helyekre: a sebvälto kihajtäsära eppen pont fölmegy, lehet, hogy a kardänt es a sebvältot tolja egymästol?

a kihajtästengelyen a sebmerö spirälmeghajtoja utän van egy kis lemez, itt erre tämaszkodik a kardännak meg epp a vegen.

Kell egy ilyen kardän feszitö rugo a rendszerbe?

(logikusan illeszkedik, de a logika a gyakorlatot nem helyettesiti)

a robbantott rajz szerint a villät (ha kuplung) a pedäl rugoja huzza vissza a tüzfalon, vagy ez a rugo a tüzfalon inkäbb csak segedfeszitö funkciot lät el

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

azt olvastam az OHF-n, hogy ezt a rugót nem mindig rakják vissza, mert ők se nagyon tudják mire való.

Az egyik tipp, hogy a kardánon keresztül a feszíti a helyére a difibe tartó nyulványt, így valamennyire stabilizálja a kereszttartóban (ami úgy a hátsó ülés alatt van) a kör alakú gumibakot.

(ez a kör alakú gumibak egyébként kicsit ki volt pattanva a helyéről a felső oldalon, úgyhogy ezt is még szét kell kapni szemrevételetésre az ősszel)

Link to comment
Megosztás:

Már vagy két hete cseréltem ki a váltót és kuplungot (mindkettő jobb, mint a régi), de azóta egyetlen egyszer se sikerült elpörgetni a hátsókerekeket.

Gondolkodtam is rajta rendesen, vajon miért?

Eddig azt hittem, hogy minden B Ascona-ba ugyanazt a váltót építették, átkutattam a dokumentumaimat, most erre az adatra kutatva: hát nem! 75-től 77-ig tényleg azonos 4 seb váltó volt minden motorhoz, (kivéve az 1,2-t, ami sokkal több dologban különbözik, mint valaha is gondoltam volna), 77 augusztusban az 16N-nél nagyobb motorok viszont rövidebb 1. fokozatot kaptak. kb 10%-al.

3,42 helyett 3,64 lett az első fokozat áttétele, a hátrameneti fokozat is rövidebb lett: 3,317-ről 3,522-re változott.

Ez napokig nagyon érthetetlennek tünt: miért lett rövidebb? nagyobb motor nagyobb nyomatékkal hosszabbat is elbírna, akkor miért ellentétesen változtatták az áttételeket?

1 hónappal később 77 szeptemberben az Ascona is megkapta a 20-as motort.

A kuplung továbbra is változatlan maradt 1,6-től 2,0-ig : 204mm külső / 131mm belső átmérő, bowden-es.

Tegnap a Szekció talin szakértettünk kuplungot és váltót, ekkor került elő az a történet, hogy előfordul hogy kuplung tropára megy vontatás közben.

Foglakoztat a dolog, hogy miért is? Talán azért, mert a motor erősebb, mint a kuplung és elforog a lendkerék fölengedett kuplungnál is? -> szevasz tárcsa.

Ha ez vontatásnál igaz lehet, akkor ehhez hasonló szituáció az erős motor - hosszú 1. fokozat.

Mivel a száraz bowdenes kuplungot nem biztos, hogy gazdaságos erősebbre cserélni:

egy csomó dolog változna: nagyobb kiemelő erő, vagy hosszabb kiemelő villa (helygond, elfér-e egy hosszabb villa), vagy hidraulikusra cserélni, vagy a difiáttételt venni rövidebbre, de az mind a négy fokozatra kihat és csak négy sebességfokozat van, a 4-ik pedig hagyományosan 1,0 áttétel.

Logikus változtatásnak tűnik egyszerűen az első fokozatot rövidebbre venni és a kuplungot terhelő erőfölösleget a kerék-aszfalt párosra áthelyezni.

:shock: :idea: ;)

Gyí Ascona!!!

Remélem jól okoskodtam

Ha nem pls javítsatok

Link to comment
Megosztás:

  • 4 months later...
Sziasztok!

Nem tudjátok hogy passzol az 1.6-os kadetnak a váltoja az 1.3-asba is vagy meg se próbáljuk szétszedni...Okosok mondták hogy ha esetleg jo is lenne akkor nagy nyomatékcsökkenést lehetne várni.... :)

Mér? Szvsz majdnem biztos hogy passzol bele, viszont a nyomatékcsökkenést nem értem. Elvileg ebben a két motorral szerelt Kadettben F16 (az 1.6-osban) és F13(az 1.3-asban) jelölésű váltó van, jó eséllyel legalábbis. Ugye a váltó típusában az F betű a fronthajtást jelöli, az utána következő szám (pl. 16) meg tízzel szorozva a váltó által elbirt maximális nyomatékot jelzi (F16-nál ez elvileg 160, bár a Calibrában is F16 van gyárilag, holott 170Nm a nyomatéka, de még nem akart szétesni a váltó, szóval szvsz kis túlterhelést elbír, de erre azért nem kéne direkt számítani). Ebből a logikából kiindulva a csere elvileg működhet, ha fordítva csinálnád (1.6-osba 1.3-as váltóját), akkor valszeg hamar feladná a szerkezet. Nyomatékcsökkenés: itt jön még képbe a két váltó áttételi arányának eltérése. Amennyire én tudom, ezek az arányok így néznek ki F13 esetén:

Opel, F13

3,55

1,96

1,30

0,89

0,71

(fentről lefelé az 1.estől az 5. sebességi fokozatig) Ugyanez F16-nál (ebből két féle van, hosszabb és rövidebb áttételezésű, a felső a hosszabb (WR=Wide Ratio=hosszú váltó, CR=Close Ratio=rövid váltó)):

Opel, F16WR

3,55

1,96

1,28

0,89

0,71

Opel, F16CR

3,55

2,16

1,48

1,13

0,89

Innentől kezdve lehet számolgatni az esetleges nyomatékcsökkenést, és hogy kinek melyik váltó felel meg...

Látható hogy az áttételeket tekintve F13 és a hosszú F16 között mindössze a 3. fokozatban van némi eltérés, az F16WR-ben valamivel hosszabb a harmadik. ez alapján nem hiszem hogy olyan óriási nyomatékesée jelentkezne.

Link to comment
Megosztás:

Ez a váltó kód=max. nyomaték/10 biztos hogy így van?

Én is hallottam már, de egy csomó minden ellen szól.

Sőt hallotam már olyat is hogy nem a nyomatékkal kel behelyettesíteni, hanem a lőerővel.

Az végülis valamivel logikusabb lenne.

Link to comment
Megosztás:

Ez a váltó kód=max. nyomaték/10 biztos hogy így van?

Én is hallottam már, de egy csomó minden ellen szól.

Sőt hallotam már olyat is hogy nem a nyomatékkal kel behelyettesíteni, hanem a lőerővel.

Az végülis valamivel logikusabb lenne.

Én nem hallottam másik alternatívát, csak ezt. De ha a lóerős téma igaz lenne, akkor elvileg az F13 is elvinné az én szegény C20NE Calibrámat, de inkább nem próbálnám ki...

Mondjuk nekem az előző 1.6D Kadettben is F16 volt, ha lóerő alapján működne a számozás, akkor az elvileg túl nagy tartalék lenne egy 57LE-s motorhoz, nem?

Link to comment
Megosztás:

Én nem hallottam másik alternatívát, csak ezt. De ha a lóerős téma igaz lenne, akkor elvileg az F13 is elvinné az én szegény C20NE Calibrámat, de inkább nem próbálnám ki...

Mondjuk nekem az előző 1.6D Kadettben is F16 volt, ha lóerő alapján működne a számozás, akkor az elvileg túl nagy tartalék lenne egy 57LE-s motorhoz, nem?

Tényleg nemtom, ezért kérdeztem. :)

Csak fura pl. az F16 C20NE párosítás, amit Te is említettél. Gyárilag alulméretezett válóval adnák ki a gépeket? És ez nem csak egy típusnál van így.

Link to comment
Megosztás:

Csak fura pl. az F16 C20NE párosítás, amit Te is említettél. Gyárilag alulméretezett válóval adnák ki a gépeket? És ez nem csak egy típusnál van így.

Én is csodálkoztam mikor megtudtam hogy milyen váltó van a Caliban, de aztán tudomásul vettem, jobbat úgysem tudok. Gondolom van azért egy kis biztonsági tartalék (ráhagyás) ezekben a váltókban, de azért szvsz erre nem kell számítani...

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Sziasztok!

Mivel látom, hogy néhányan benne vagytok "nyakig" ebbe a váltótémába, volna egy kérdésem.

Van-e valakinek, esetleg tudjátok-e honnan lehetne szerezni E kadett váltójáról robbantott képet, esetleg leírást. Megvettem az Így csináld könyvet (Tudom, láttam, hogy valahonnan le lehet tölteni, de addigra már meg volt :rolleyes: ), abba szinte semmi nincs a váltóról. Letöltöttem Asconához service manualt (orosz), de abba szintén semmi.

Próbálkoztam Opel márkaképviseletben egy szerelővel, hogy egy kis ZSÉ fejében nem lehetne-e a náluk fellelhető Cd (DVD?)-ről valami anyagot kapnom. Maradjunk annyiban, hogy nem igazán volt segítőkész.

Egyszerűen röhej, hogy nem találok semmit. A Wolkswagen típusokhoz kapható könyvekben van váltórajz (De minek?, azok a váltók jobban bírják a strapát, mint az Opelé, ami köztudott, hogy nem egy tartós darab.)

Mivel zörög a váltóm, meg akarom csinálni (Ha nagyon muszáj, veszek bontottan, de ha magamnak megcsinálom, abban jobban bízom, mint a zsákbamacskában...).

Egyébként 85-ös 1.3-as autóm van 5 sebességes F10-es váltóval (Svájci származású a lelkem). Esetleg jó rá az F13-as váltó (nyelestengely, féltengely különbözik)?

Még egy kérdés: (remélem nem leszek "megintve", mert itt teszem fel a kérdést):

Miért kell a karburátoros autómba ,amely jellegmező gyújtással van felszerelve (Full elektronikus, nincs mechanikus előgyujtásszabályzás sem), útjeladó. Ha jól tudom ez a neve annak az alkatrésznek, ami a kilométerspirál kihajtásnál található (Néhány kábel jön ki a váltó azon részéből, ahol a spirál van bekötve). A gyújtáshoz mi köze lehet? Annak elég a hőfok, a fordulatszám, meg a szívótorokban uralkodó nyomásviszonyról jelzés. Valami tipp? :blink:

Link to comment
Megosztás:

?????

nekem volt már 350.000 km futott autóm gyári váltóval.

szerintem semmi baj nincs az opelváltókkal.......

OK, persze nem minden eladott opel váltója sz...r.

De valóban sok helyen olvastam, hogy a kadettek nyelestengelycsapágya az átlagosnál sűrűbben tönkremegy.

Na meg a kettes szinkron (de lehet, hogy az csak attól, hogy az a legsűrűbben használt fokozat...)

Link to comment
Megosztás:

hááát.

a kadettváltó nem mai darab.....

amugy azzal az a baj, hogy a nyelestengely csak egy helyen van csapágyazva, és ettől elöbb megy tönkre mint a 2 helyen csapágyazott....

amugy az csak zörög, bajt nem csinál.....

Te a nyelestengelynek a komplett meghajtott tengelyt (a "behajtást") nevezed?

Mert ha igen, bár mint írtam nem láttam még szétszedve ezt a váltót, de egy tengely, ami csak egy helyen van csapágyazva, hogyan visz át nyomatékot?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.