Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fűtés?


morg

Recommended Posts

A digitklíma következőképpen működik: a beállított hőfokú levegőt úgy készíti, hogy a fűtőradiátorról érkező meleg, valamint a klímából érkező hideg levegőt keveri megfelelő arányban. Amikor kinn elég hideg van, akkor elvileg kikapcsolható az "ECO" gombbal a klímakompresszor, viszont a tapasztalatom az, hogy ha kikapcsolom, akkor igencsak ködösödnek az ablakok. Ennek oka, hogy a szellőztető/fűtési rendszer, a klíma által páramentesített levegőt feltételezi.

Szóval, én sohasem kapcsolom ki, a fogyasztáson nem igazán látszik. Egyébként a vezérlés automatikusan lekapcsolja a klímakompresszort, ha a külső hőmérséklet alacsonyabb mint 0 fok Celsius.

köszi :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Nem pont ide tartozik, de nem akartam új topikot nyitni: szeretnék hűtőfolyadékot cserélni. Az odáig OK, hogy letekerem a kiegyenlítő tartály kupakját, a hűtő alsó csövét megbontom, összegűjtöm a kifolyó lötyit, de a feltöltéssel mi a helyzet? Meddig töltsem? Az astrás könyvet olvasgattam, de ugye ez nem az a motor - ott meg hőmérsékletmérőig ill. termosztátház-furatig kell tölteni... Ezen meddig, mit kell megbontani? :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Nem pont ide tartozik, de nem akartam új topikot nyitni: szeretnék hűtőfolyadékot cserélni. Az odáig OK, hogy letekerem a kiegyenlítő tartály kupakját, a hűtő alsó csövét megbontom, összegűjtöm a kifolyó lötyit, de a feltöltéssel mi a helyzet? Meddig töltsem? Az astrás könyvet olvasgattam, de ugye ez nem az a motor - ott meg hőmérsékletmérőig ill. termosztátház-furatig kell tölteni... Ezen meddig, mit kell megbontani? :unsure:

???

Semmi különös. Tele kell tölteni a kiegyenlítő tartályt, majd beindítani, és várni hogy kinyíljon a

termosztát. Miután ez megtörtént, pótolni kell a jelig a folyadékot a tartályban, és kész. :blink:

Link to comment
Megosztás:

Javaslom klikk ide. Amúgy pedig a kiegyenlítő oldalán van egy KALT jelzés. Ez fölött picivel kell lennie a HIDEG folyadéknak. Feltöltésnél valszeg marad a rendszerben levegő. Ilyenkor járatni a motort, és szükség esetén még rátölteni.

Ja, mielőtt betöltöd a folyadékot, a szétbontott dolgokat szereld vissza. :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Nem mondod, hogy ennyi van az így csináld könyveben? ;) :unsure: Döbb.

Kavarunk :P

A kezelési könyv írja (amit linkeltél), hogy vidd szervízbe cseréltetni, meg hogy KALT-ig kell utántölteni, meg 10 liter lötyi.

Az Így csináldban (Astra!) pedig leírja a különböző motorokhoz, hogy melyiket, meddig kell a pontosan megjelölt "furatokig" (termosztátház egyik csavarja, hőgomba lukja, stb) tölteni. Kitér még arra is, hogy a benzines motorok légtelenítik magukat :blink:

Ezért kérdeztem (nem lévén nekem omihoz így csinyájjad), hogy hogy is van ez. Sőt, szerintem egyedül neked van ilyen könyv, az is inglissül ;)

Link to comment
Megosztás:

Az Így csináldban (Astra!) pedig leírja a különböző motorokhoz, hogy melyiket, meddig kell a pontosan megjelölt "furatokig" (termosztátház egyik csavarja, hőgomba lukja, stb) tölteni.

No hát ez így hülyeség, ami benne van... :unsure:

Mindegyikben ugye ott a kiegyenlítő tartály, abban kell jelzésig tölteni, nem kell semmilyen furatos

nézegetős mókát játszani. Szerintem dobd jó messzire azt a könyvet. :blink:

Link to comment
Megosztás:

No hát ez így hülyeség, ami benne van... :unsure:

Mindegyikben ugye ott a kiegyenlítő tartály, abban kell jelzésig tölteni, nem kell semmilyen furatos

nézegetős mókát játszani. Szerintem dobd jó messzire azt a könyvet. :blink:

Éreztem én már ezt a "húzd meg a kerékcsavart 110 Nm nyomatékkal"-nál is, de ajándékba kaptam és sok okos dolgot is leírtak benne ;)

Link to comment
Megosztás:

Azért nem biztos hogy hülyeségeket ír le...

A C16NZ motoros Vectrám pl nem légtelenítette le magát. Amikor feltöltöttem folyadékkal, beindítottam, majd utánnatöltöttem, nem volt fűtés! Ekkor az autószerelőm, járó motornál kilazította a fűtéscső bilincsét, kiengedte a levegőt, majd ismét feltöltöttük, és lássatok csodát, volt fűtés.

A kerékcsavar nyomatékkulccsal való meghúzása sem akkora hülyeség. Amikor csináltattam a nyomtávszélesítőt, a srác nyomatékkulcsal húzta meg a csavarokat. Hülyének néztem... viszont utánna a gyári kerékkulcsal le tudtam szerelni a kereket. Viszont miután felkerültek a nyári kerekek, a gumis légkulccsal húzta meg a csavarokat. Majd lett egy defektem, és a pályán még keresztkulccsal sem tudtam levenni... A szaki erre azt mondta, hogy a túlhúzott csavart, az alufelni mégjobban "ráveri"

Sajnos ezt 100 szakiból talán egy csinálja így. Ez elvileg a csavart, a felnit és az agyat is kíméli.

Link to comment
Megosztás:

Ezért kérdeztem (nem lévén nekem omihoz így csinyájjad), hogy hogy is van ez. Sőt, szerintem egyedül neked van ilyen könyv, az is inglissül :blink:
Hát hozzávetőlegesen ja. (Amennyiben a "Haynes Service and Repair Manual"-t szabadon fordítjuk. :unsure: ) Meg is nézem neked, ha visszajöttünk a fogorvostól. ;)
Link to comment
Megosztás:

A hathengeresre valóban külön kitér a szakirodalom. A fűtés fölső csövét le kell venni, és tölcsérrel lassan feltölteni. Ha ez megvan, visszarakni, majd a többi már a fentiek szerint. Ha megvan a szint a kiegyenlítőben, akkor be kell röffenteni, üzemi hőfokra melegíteni (ventillátor kikapcsolásáig), majd lehülés után korrigálni a szintet.

Ne rám köpködjetek, okos emberek ezt írták. ;) (És ez tökéletesen összevág azzal, amit Dark tapasztalata igazolt.)

Miután én csak kísérő voltam a fogorvoshoz menetelnél, most megyek enni. :unsure:

A C16NZ motoros Vectrám pl nem légtelenítette le magát. Amikor feltöltöttem folyadékkal, beindítottam, majd utánnatöltöttem, nem volt fűtés! Ekkor az autószerelőm, járó motornál kilazította a fűtéscső bilincsét, kiengedte a levegőt, majd ismét feltöltöttük, és lássatok csodát, volt fűtés.
Ez tetszik. Nekem is úgy rémlik, hogy vmit kell mókeszolni. Arra emlékszem, hogy a hőérzékelő jeladót kell kitekerni, és úgy csorgatni lassan bele a löttyöt. (Sosem csináltam így... :blink: )
Link to comment
Megosztás:

Még szerencse, hogy ennyien ennyiféleképpen látjuk :blink:

greg: Úgy emlékeztem, hogy a másik fajta van neked, bocs. Megint köszi a leírást, mégiscsak szakszerűbben állhatok neki ;) A pollenszűrő még megvan :unsure: Amúgy nem sokkal másabb a szenes, egy IFA vagy Ikarus "illata" bizony érződik, de sokat kiszűr, az tuti.

A kerékcsavar nyomatékkulccsal való meghúzása sem akkora hülyeség. Amikor csináltattam a nyomtávszélesítőt, a srác nyomatékkulcsal húzta meg a csavarokat. Hülyének néztem... viszont utánna a gyári kerékkulcsal le tudtam szerelni a kereket. Viszont miután felkerültek a nyári kerekek, a gumis légkulccsal húzta meg a csavarokat. Majd lett egy defektem, és a pályán még keresztkulccsal sem tudtam levenni... A szaki erre azt mondta, hogy a túlhúzott csavart, az alufelni mégjobban "ráveri"

Sajnos ezt 100 szakiból talán egy csinálja így. Ez elvileg a csavart, a felnit és az agyat is kíméli.

Ismerős a szitu, egyszer egy kulcsot eltörtem ("Allride"), egy másikat (gyári opel) elhajlítottam a légkulcsos húzás miatt...

Link to comment
Megosztás:

Mi tavaly télen a telephelyen 4-en ugráltunk egy "heavy duty" kulcson, amire 3 méteres acélcsövet húztunk, hogy a nyerges pótjának a jobb B tengelyén meglazítsuk az anyákat. Egyből melegünk lett, és nem kellett fűtés. :unsure: ON

Még szerencse, hogy ennyien ennyiféleképpen látjuk :blink:

Nem ennyiféleképpen, hanem te az astra könyvet olvastad, nem?

Link to comment
Megosztás:

Nem ennyiféleképpen, hanem te az astra könyvet olvastad, nem?

Az astra könyv leírása az "ugyanolyan" motorokra nézve SZVSZ helyes, legyen szó corsáról, vectráról, omegáról - hiszen a hűtésrendszer nagyon-nagyon hasonló, ha nem épp ugyanaz.

Ezzel a kijelentésemmel arra céloztam, hogy opel16v szerint nem szükséges hókuszpókuszolni a könyv által leírt folyadékszint ellenőrzéssel, egyszerűen tölteni kell és kész, Dark Angel szerint pedig ennek az ellenkezője is lehet igaz. Mármint, ha nem követed a leírtakat, akkor nem légteleníti magát a motor hűtésrendszere. De nem szeretnék más helyett nyilatkozni, sem vitázni, én így értettem :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Az astra könyv leírása az "ugyanolyan" motorokra nézve SZVSZ helyes, legyen szó corsáról, vectráról, omegáról - hiszen a hűtésrendszer nagyon-nagyon hasonló, ha nem épp ugyanaz.
Na látod azt nem tudtam, hogy astrában is van X25XE. :unsure:

...De azoknál tuti nem kell külön légteleníteni. Tölteni kell, melegíteni termosztát

nyitásig, aztán utántölteni. Ennyi. :P

Hát szerinted. ;) (Tudom, tudom... Nem jövök a gruppenlektoráláson átesett szakkönyvekkel.... :blink: ) ;)
Link to comment
Megosztás:

Hát szerinted. :blink: (Tudom, tudom... Nem jövök a gruppenlektoráláson átesett szakkönyvekkel.... :unsure: ) ;)

Nem egy ilyen autó (nem csak az enyém) feltöltésénél segédkeztem, és mindegyiknél

ez volt az eljárás. Vagyis azt még elfelejtettem írni, hogy omegáknál a fűtést rá kell

nyitni, mert csak akkor nyit a fűtéscsap, és engedi a radiátor felé a vizet, hogy ott is

lelégtelenítse magát.

Link to comment
Megosztás:

Na látod azt nem tudtam, hogy astrában is van X25XE. :blink:

ÁÁÁÁÁÁÁHH! Te most kötözköcc' velem ;)

Vazz ;) , nem az X25XE-t írtam, hogy benne van ;) Azért kérdeztem az egészet, mert nincs benne. Viszont (most halmazokkal kéne bohóckodni) van olyan corsa, amiben olyan motor van, mint az astrában pl. C14NZ és így tovább :P Na, azokra a motorokra korrektül érvényes a leírás az astra könyvből, mindegy, hogy milyen autóban van, nem? :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Az astra könyv leírása az "ugyanolyan" motorokra nézve SZVSZ helyes, legyen szó corsáról, vectráról, omegáról - hiszen a hűtésrendszer nagyon-nagyon hasonló, ha nem épp ugyanaz.

Az elrendezés persze más (legyen az más méretű, formájú fűtőradiátor avagy gumicsődarab), de az elv ugyanaz :blink:

Ezt az egészet sikerült jól túlbeszélni :unsure:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.