Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Motorolaj avagy ki mit és miért ezt az olajat tölti bele?


uhuhu

Recommended Posts

Ez szerintem egy kis tévhitet takar... :)

Az olaj a felvett nedvességet hamar "ledobja", ugyanis ha egyszer

eléri az üzemi hőfokot, ott az előzőleg felvett nedvesség kipárolog.

Ez csak hidegindításnál gáz, de a mai adalékanyagok megoldják a

problémát nagyrészt.

Nyáron többet amortizálódik az olaj, főleg egy forró napon pl. egy

húzósabb előzésnél... Ilyenkor forráspont fölé is szokott menni kicsit,

és ezzel ténylegesen csökken a viszkozitási értéke ("hugyosodik"). :)

Link to comment
Megosztás:

Ez szerintem egy kis tévhitet takar... :)

Az olaj a felvett nedvességet hamar "ledobja", ugyanis ha egyszer

eléri az üzemi hőfokot, ott az előzőleg felvett nedvesség kipárolog.

Ez csak hidegindításnál gáz, de a mai adalékanyagok megoldják a

problémát nagyrészt.

Nyáron többet amortizálódik az olaj, főleg egy forró napon pl. egy

húzósabb előzésnél... Ilyenkor forráspont fölé is szokott menni kicsit,

és ezzel ténylegesen csökken a viszkozitási értéke ("hugyosodik"). :)

Szerintem vitassuk meg ezt is...kinek mi a véleménye erről? :wink:

Link to comment
Megosztás:

Én majd csak tavasszal, mert az tuti, hogy télen használódik el szinte a legjobban az olaj...sok víz kerűl bele...ezért megváltozik a viszkozitása és a Ph értéke is... :wink:

Sztem fölösleges azon agyalni, hogy melyik évszakban jobb, mivel évente úgyis kell mindenképp, illetve adott futásteljesítmény után is, ez mondjuk benzinesnél sztem 10e.

Link to comment
Megosztás:

És qrvára nem értem, hogy miért mondja még az A2 is azt, hogy 25e km egy ÚJ :shock: :shock: (ami még össze sem kopott) kocsinál hűde milyen jó, meg pénzkímélő dolog (mármint, hogy annyinként kell szervízbe menni). Nem véletlen, hogy pl. az Astra szervízkönyvében is ajánlottak kiegészítő olajcserét annak aki főleg városban használja... sztem már a 20 is túlzás akármilyen "csodaolajat" raknának bele - pedig ugye nem azt tesznek :? )

Link to comment
Megosztás:

Én is a 10e km-t ajánlom csereintervallumnak, marhára meg tudja dobni a motor élettartamát. :)

Az meg röhejes egyenesen, hogy a G Astrákra 30e-t mondanak gyárilag. :?

Állítólag már készülnek az olyan motorok, amiknél elég 60 ezrenként megejteni az olajcserét. Mondjuk kamionoknál már most van olyan, hogy 150.000 (!) km-es olajcsereintervallum. Mondjuk ezekhez olyan olaj is kell...

Link to comment
Megosztás:

Csak úgy jó példának: Nekem az Astrában X16XEL moci van,

erre gyárilag 10-15 ezer km volt előírva (helyenként változó a 10 v. 15).

Ugyanezt a mocit minimálisan módosított hengerfejjel, más szívósorral

berakták Z16XE néven a G Astrákba, és akkor meg már 30e km volt

írva a szervízkönyvbe. Hogy miért? Mert nem tudták volna eladni az

autót, hiszen ekkortájt minden gyártó azzal akarta leszorítani a másikat,

hogy kevesebb a karbantartási költség. Ezért a menedzserek egy

huszárvágással kijavították a 15-öt 30-ra. Így feleannyi a költség. :)

Azért érdemes lenne összehasonlítani, hogy egy ilyen G Astra motor

mennyi km-t bír a régi X16XEL-ekkel szemben (az alapvető olajfogyit

nem számítva).

A kamionok meg más tészta, azoknak a motorja egy évben kétszer

hül le teljesen. :)

Link to comment
Megosztás:

Hi!

Mi nemrég mértünk viszkozitást az egyetemen és ott mondta a mérésvezető fószer (petrolkémikus vegyészmérnök 8) ), hogy az elmúlt 10-15 évben semmi olyan változás nem történt az kenőolajok összetételében, ami indokolná a csereperiódus kétszeresére növelését! És arról sem nagyon tudott, h. a motoranyagokon javítottak volna ennyit, szóval nagyon gyanús, hogy parasztvakítás ez 30ezer!

Én személy szerint 10e km-ként cserélem (Mobil 1 S 5W-40), enniyt szerintem megérdemel. :wink:

Tom

Link to comment
Megosztás:

1.4 16V (x14xe) 90 kiváló, telivér, pompás, német, pej paripával (gyárilag... 8) ). Hát szerintem pont határeset, de hidegindításkor így gyorsabban kap kenést motor és sajnos az én gépem sokat megy rövid távra és aztán pár óra múlva onnan vissza (hideg motor->indítás->menés->megállás->motor kihülés->újabb indítás, végtelenciklus áll fenn). De normál használatra lehet hogy tényleg jobb a 10W, mert az sem jó, ha túl vékony az olaj, ugyanis akkor meg a kenési rendszer végére (mondjuk a vezérműtengelynél) lesz túl alacsony az olajnyomás. De ez nagyban függ a motor kopottságától is. Szerintem. De javítsatok ki ha tévedek, ahogy olvastam a hozzászólásokat nálam jóval okosabb emberek vannak itt, szóval ők biztos jobban otthon vannak ebben a témakörben (is).

Üdv

Tamás

Link to comment
Megosztás:

Nekem ezt két Opel szervíz is ajánlotta (mondjuk ez nem jelent semmit :) ) városi használatra, de csak párszáz forinttal volt drágább, szóval nem hiszem, h. nagyon át akartak volna verni. De ezért elgondolkodtató, amit írtál, kíváncsi vagyok hogy a többiek 5W töltenek-e bele.

Tamás

Link to comment
Megosztás:

Olajcsere elött vagyok (sacc. ~3000km telt el olajcsere óta de már az olaj tiszta fekete) Eddig opel 10W40-et töltöttem bele de azt vettem észre nagyon gyorsan elhasználódik :wink:

Mit érdemes beletölteni az autóba? 131xxx km van benne..........

Maradjon 10W40 vagy próbálkozzak 5W40-el ? (bár 5W40 lehet túl híg)

Link to comment
Megosztás:

Olajcsere elött vagyok (sacc. ~3000km telt el olajcsere óta de már az olaj tiszta fekete) Eddig opel 10W40-et töltöttem bele de azt vettem észre nagyon gyorsan elhasználódik :wink:

Mit érdemes beletölteni az autóba? 131xxx km van benne..........

Maradjon 10W40 vagy próbálkozzak 5W40-el ? (bár 5W40 lehet túl híg)

Ha fekete, lehet, hogy elégeted. De télen? Mikor raktad bele?

Meg kéne próbálni valamit, ami jobban bírja a meleget. 10-50, 10-60?

Az 5-40-et szerintem kajálná.

Link to comment
Megosztás:

PetiGSI, nekem ugyan tudományom nincs 10w-40 és 5w-40 ügyben, de tapasztalatom és nagyon jó fülem, az van.

2003. decemberében Uhuhu tanácsára 5w-40-et pakoltam a kocsiba, mondván, hogy hígabb, hamarabb bejut a hidrotőkékbe, hidegen is, stb.

És lőn csoda, való igaz, onnantól sokkalta hamarabb befogták a hidrotőkék, sőt, némileg jobb hangja lett a motornak (nem magamnak magyaráztam be, szvsz elég jó fülem van :) )

Mondták a népek, hogy enni fogja.

Hát nem ette. Mivel az ismerősök tudtak éppen "akciósan :wink:", vettem is rögtön +5 litert, gondolván, hogy legrosszabb esetben majd utántöltögetem. Azóta ment a kocsi kábé nyolc-tízezer kilométert. Az öt liter pluszból most is megvan 3,5, pedig töltögettünk a bátyám kocsijába is (x20xev) belőle. Igaz, hogy mind az enyémben, mind a bátyáméban volt közben egy olajcsere, de mindenesetre nem tartom egy komoly fogyásnak.

Én olyannyira ezt ajánlanám, hogy nemsokára ismét ezt fogom töltetni bele olajcserekor.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.