Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Extra-felszerelések beépítése utólag + elektromos kérdések


Amusing

Recommended Posts

On 2018. 05. 12. at 13:20, freddy_ írta:

Az alapvető "probléma", hogy a gyújtáskor megjelenő feszültség a gyújtáskapcsolóról jön le és az utastérben levő biztosítéktáblára megy. Ha ez megfelel, itt nagyon sok biztosítékot tudok mondani, de szerintem ez benne van az autó kézikönyvében is. Ha van a biztosítéktáblához érintkeződ, bevezetékelhetsz egy új biztosítékot is, kimondottan ennek. Ha innen veszed le, akkor át kell húznod a kábelt a tűzfalon (a gázpedál felett van egy gumidugó, tudok küldeni képet róla). Nem javaslom, hogy innen vidd, hacsak nem szeretnéd más miatt is kivenni az utastéri biztosítéktáblát (vele együtt a világításkapcsolót, a kapcsolót magában foglaló kárpitelemet, a felső kormányburkolatot és a műszercsoportot).
A motortérben ez a feszültség csak úgy van jelen, hogy át van vezetve az X2-es csatlakozón valamilyen gyári elektronikához. Az ABS-nél (kormányrásegítés, kipörgésgátló, ESP ugyanaz)  látok ilyet (a 3.23-as 10A-es biztivel), arra nem javasolnám, hogy rákösd. A 3.29-es 10A-es bizti, ami a Xenon lámpa elektronikája, tolatólámpa (zotya975 is ezt javasolta), sebességjeladó és ATS. Az F3.40 5A a motorhűtőre és klímára megy, az F3.46 15A az ECU-ra (legalábbis nálam). (Lehet több bekötési pont is, a kapcsolási rajzok nem egységesen átláthatók.) Ha szükséged van a kábelek/csatlakozók elhelyezkedésére, tudok nézni hozzá ábrát.

Én például olyasmire gondoltam, amit csak úgy egyszerűen le lehet venni akárhonnan, és nem kell átvezetni tűzfalon, avagy nem kell miatta szétszerelni a fél autót.
Nem tudom, a ventilátor vezérlése folyamatos áram alatt van-e, mert  ha megy a motor, s a "beavatkozó elem" - pl. a hőérzékelő alkatrész csak azon áram alatti motort kapcsolgatja ki-be?

Vagy ott van mondjuk a "külső hőmérséklet mérője - valahol a kocsi legelején. Lehetséges, hogy csak egy mezei ellenállás (termisztor), de lehet az, hogy menet közben a 12V rajta van. És persze nem beszélve a gyújtásról, a mindenféle egyéb műszerektől - adagoló, légtömeg-mérő, stb., vagy simán a klimakompresszor reléje, ahonnan elviekben levehető ...

Hiszen elviekben ott is ott kell legyen valami kapcsoló-feszültség, mint ahogyan gyakorlatilag az ablaktörlőn, a fűtőmotoron, stb.

Csak azt nem tudom, melyik lenne tényleg jó, és jelenleg a 12V nálam honnan jön? (állítólag nálam jelenleg az AC pumpa áramköri reléje a donor)
 

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, L.Fazakas írta:

Én például olyasmire gondoltam, amit csak úgy egyszerűen le lehet venni akárhonnan, és nem kell átvezetni tűzfalon, avagy nem kell miatta szétszerelni a fél autót.
Nem tudom, a ventilátor vezérlése folyamatos áram alatt van-e, mert  ha megy a motor, s a "beavatkozó elem" - pl. a hőérzékelő alkatrész csak azon áram alatti motort kapcsolgatja ki-be?

Vagy ott van mondjuk a "külső hőmérséklet mérője - valahol a kocsi legelején. Lehetséges, hogy csak egy mezei ellenállás (termisztor), de lehet az, hogy menet közben a 12V rajta van. És persze nem beszélve a gyújtásról, a mindenféle egyéb műszerektől - adagoló, légtömeg-mérő, stb., vagy simán a klimakompresszor reléje, ahonnan elviekben levehető ...

Hiszen elviekben ott is ott kell legyen valami kapcsoló-feszültség, mint ahogyan gyakorlatilag az ablaktörlőn, a fűtőmotoron, stb.

Csak azt nem tudom, melyik lenne tényleg jó, és jelenleg a 12V nálam honnan jön? (állítólag az AC pumpa áramköre és reléje a donor)
 

Miután négyszer szereltem ki a biztosítéktáblám (az utastérben találhatót), abszolút meg tudom erősíteni, hogy ha nem muszáj, ne szereld ki. Ismételten, a gyújtás alatti feszültségnek az eredete a gyújtáskapcsoló, ami az utastérben található (innen megy az utastérben található biztosítéktáblára). Azokhoz a gyári felszerelésekhez, amelyek a motortérben igénylik ezt a feszültséget, az utastérben található biztosítéktábláról gyárilag át van vezetve a tűzfalon az X2-es csatlakozón keresztül. Tehát, ha ezeknek a 12V-os betápjáról és testéről lehámozod a szigetelést és rácsatlakozol a saját vezetékeiddel, máris meglesz, amit szeretnél. A kapcsolási rajzok alapján igyekeztem ezekről a felszerelésekről és biztosítékaikról nagyon pontos listát adni. Ilyen mélységben nem ismerem az autót, hogy konkrétan melyikről érdemes lehozni. Neked kell átgondolnod melyik elhelyezkedése megfelelő vagy található a szereléshez kényelmesen elérhető helyen és milyen elektromos berendezésekkel tennéd szívesen egy körre. Ha már tudod honnan szeretnéd lehozni és szükséged van konkrét ábrára a vezetékek és csatlakozók elhelyezkedéséről vagy lábkiosztásáról, nagyon szívesen közzéteszem.

A motorhűtő modul többféle feszültséget is kap, állandót és gyújtás alattit (amiről szó van). Az F3.35 10A csak egy 0.75mm2-es éren van odavezetve. Az F3.40 egy 1.5mm2-es vezetéken van odavezetve (egész pontosan az AC-re, azaz klímára és az csatlakozik a vezérlő elektronikára). Mekkora lesz a fogyasztásod? Ez a vezetékkeresztmetszet miatt lényeges.
A szenzorokat nem javasolnám, ott vékony a vezeték valószínűleg.

Link to comment
Megosztás:

10 órája, freddy_ írta:

 Mekkora lesz a fogyasztásod? Ez a vezetékkeresztmetszet miatt lényeges.
A szenzorokat nem javasolnám, ott vékony a vezeték valószínűleg.

Egy pár nappali LED menetfény.
Gyakorlati összes fogyasztása 16W, azaz áramban még másfél amper sincs.
Huzalozáshoz - szerintem - a vékony szálú vezeték is bőven megtenné, és van előtte 1,6A-es biztosíték.

Link to comment
Megosztás:

20 órája, L.Fazakas írta:

Én például olyasmire gondoltam, amit csak úgy egyszerűen le lehet venni akárhonnan, és nem kell átvezetni tűzfalon, avagy nem kell miatta szétszerelni a fél autót.
Nem tudom, a ventilátor vezérlése folyamatos áram alatt van-e, mert  ha megy a motor, s a "beavatkozó elem" - pl. a hőérzékelő alkatrész csak azon áram alatti motort kapcsolgatja ki-be?

Vagy ott van mondjuk a "külső hőmérséklet mérője - valahol a kocsi legelején. Lehetséges, hogy csak egy mezei ellenállás (termisztor), de lehet az, hogy menet közben a 12V rajta van. És persze nem beszélve a gyújtásról, a mindenféle egyéb műszerektől - adagoló, légtömeg-mérő, stb., vagy simán a klimakompresszor reléje, ahonnan elviekben levehető ...

Hiszen elviekben ott is ott kell legyen valami kapcsoló-feszültség, mint ahogyan gyakorlatilag az ablaktörlőn, a fűtőmotoron, stb.

Csak azt nem tudom, melyik lenne tényleg jó, és jelenleg a 12V nálam honnan jön? (állítólag az AC pumpa áramköre és reléje a donor)
 

A tolatólámpa kapcsoló a motortérben van, konkrétan a váltónál biztosítékkal van védve, már ezzel sem kell foglalkozni, és a tolatólámpa izzója, 2X21Watt szóval esélyes hogy elbírja a vezeték még a led világítást, továbbá elég sokan ezt használják így valószinűleg működik a dolog. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

18 órája, zotya975 írta:

A tolatólámpa kapcsoló a motortérben van, konkrétan a váltónál biztosítékkal van védve, már ezzel sem kell foglalkozni, és a tolatólámpa izzója, 2X21Watt szóval esélyes hogy elbírja a vezeték még a led világítást, továbbá elég sokan ezt használják így valószinűleg működik a dolog. 

Nálam csak 1 izzó van a tolatólámpához. Ezért is akartam egy erősebb led-et beletenni, de drága lett volna, így inkább hagyom.

Link to comment
Megosztás:

On ‎2018‎.‎05‎.‎13‎. at 6:27, L.Fazakas írta:

Egy pár nappali LED menetfény.
Gyakorlati összes fogyasztása 16W, azaz áramban még másfél amper sincs.
Huzalozáshoz - szerintem - a vékony szálú vezeték is bőven megtenné, és van előtte 1,6A-es biztosíték.

Szerintem hallgass zotya975 tanácsára, ha már mások csináltak ilyet és nekik bevált. A tolatólámpa kapcsolónál (F3.29-es 10A-es biztosítékról) 1-0.75mm2 keresztmetszetű kábel van a kapcsolási rajz alapján. A valóságban össze lehet toldva az 1-0.75mm2-es kábel (szoktak ilyet csinálni), vagy csak az egyik-másik keresztmetszerű van benne, kiépítéstől függően.

Korábban több (kimondottan autóvillamossági) táblázatot találtam magyarul, amely az áramerősség, vezetékhossz alapján meghatározta, hogy milyen keresztmetszetű sodort rézkábel szükséges. Több órányi keresés után sem találom ezeket a táblázatokat (ha valaki esetleg tud link-et megköszönném). A lényeg, hogy mekkora feszültségesés engedhető meg a vezetéken és ne melegedjen túl a vezeték. 12V 1.5A-es fogyasztónál, 2m vezetékhosszal 5% feszültségesésig 0.5mm2 kereszmetszetet kaptam egy webes eszközzel, de azért ennek nézz utána.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, freddy_ írta:

Szerintem hallgass zotya975 tanácsára, ha már mások csináltak ilyet és nekik bevált. A tolatólámpa kapcsolónál (F3.29-es 10A-es biztosítékról) 1-0.75mm2 keresztmetszetű kábel van a kapcsolási rajz alapján. A valóságban össze lehet toldva az 1-0.75mm2-es kábel (szoktak ilyet csinálni), vagy csak az egyik-másik keresztmetszerű van benne, kiépítéstől függően.

Korábban több (kimondottan autóvillamossági) táblázatot találtam magyarul, amely az áramerősség, vezetékhossz alapján meghatározta, hogy milyen keresztmetszetű sodort rézkábel szükséges. Több órányi keresés után sem találom ezeket a táblázatokat (ha valaki esetleg tud link-et megköszönném). A lényeg, hogy mekkora feszültségesés engedhető meg a vezetéken és ne melegedjen túl a vezeték. 12V 1.5A-es fogyasztónál, 2m vezetékhosszal 5% feszültségesésig 0.5mm2 kereszmetszetet kaptam egy webes eszközzel, de azért ennek nézz utána.

Köszi az ötleteket és a jótanácsot, de mivel az általam már készen megvett menetfényen se túlzottan vastag az árambevezető huzal - ahhoz a kb. másfél amperjához - így nem igazán izgatom majd magam, hogy valójában mekkora lenne az oda illő huzalkeresztmetszet. Egy többeres rézkábelből - szerintem - szinte a legvékonyabbik is pont jó.

Viszont az a biztosíték, amely állítólag a tolatólámpa kapcsolójának ((F3.29-es 10A-es biztosítéka) az nagyjából melyik dobozban van benne? Mert a motortérben jobbra fenn - ott van néhány ilyesmi fekete doboz. Biztosítékokkal, relékkel, stb.)
De azokból melyik lenne? Kapcsolási rajzom róla nemigen van, ami pedig mégis, az bizony - számomra eléggé "értelmezhetetlen" minőségű. (internnetről letöltött, ám nem szakoktatói ...)

Link to comment
Megosztás:

49 perce, L.Fazakas írta:

Köszi az ötleteket és a jótanácsot, de mivel az általam már készen megvett menetfényen se túlzottan vastag az árambevezető huzal - ahhoz a kb. másfél amperjához - így nem igazán izgatom majd magam, hogy valójában mekkora lenne az oda illő huzalkeresztmetszet. Egy többeres rézkábelből - szerintem - szinte a legvékonyabbik is pont jó.

Viszont az a biztosíték, amely állítólag a tolatólámpa kapcsolójának ((F3.29-es 10A-es biztosítéka) az nagyjából melyik dobozban van benne? Mert a motortérben jobbra fenn - ott van néhány ilyesmi fekete doboz. Biztosítékokkal, relékkel, stb.)
De azokból melyik lenne? Kapcsolási rajzom róla nemigen van, ami pedig mégis, az bizony - számomra eléggé "értelmezhetetlen" minőségű. (internnetről letöltött, ám nem szakoktatói ...)

Azt keresheted a motortérben, mert beltéri bizti :) 

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, L.Fazakas írta:

Köszi az ötleteket és a jótanácsot, de mivel az általam már készen megvett menetfényen se túlzottan vastag az árambevezető huzal - ahhoz a kb. másfél amperjához - így nem igazán izgatom majd magam, hogy valójában mekkora lenne az oda illő huzalkeresztmetszet. Egy többeres rézkábelből - szerintem - szinte a legvékonyabbik is pont jó.

Viszont az a biztosíték, amely állítólag a tolatólámpa kapcsolójának ((F3.29-es 10A-es biztosítéka) az nagyjából melyik dobozban van benne? Mert a motortérben jobbra fenn - ott van néhány ilyesmi fekete doboz. Biztosítékokkal, relékkel, stb.)
De azokból melyik lenne? Kapcsolási rajzom róla nemigen van, ami pedig mégis, az bizony - számomra eléggé "értelmezhetetlen" minőségű. (internnetről letöltött, ám nem szakoktatói ...)

0.5mm2 alá szerintem ne menj, ha külön kábelt használsz. A gyári kábele biztosan jó lesz. Az F3.29 az utastéri biztosítéktáblában van, de ahogyan többen javasoltuk, szerintem ne az utastérből vidd át. Ez az X2-es csatlakozón keresztül gyárilag át van vezetve a tűzfalon, egészen a tolatólámpa kapcsolóig. (A motortéri biztosítéktáblában nincs gyújtás alatti feszültség, csak állandó.) A kérdés inkább az lenne, hogy hol van a tolatólámpa kapcsoló vagy a csillagpont, ahol a gyári szigetelést megbontva könnyen rácsatlakozhatsz a saját kábeleddel (akkor már csak egy közeli testpontot kell találnod). A tolatólámpa kapcsoló helyzete motorkód függő. Sajnos a saját motorkódomhoz nem találok ábrát, de ha megírod, megpróbálom megnézni.

Link to comment
Megosztás:

11 órája, freddy_ írta:

A tolatólámpa kapcsoló helyzete motorkód függő. Sajnos a saját motorkódomhoz nem találok ábrát, de ha megírod, megpróbálom megnézni.

A testpont a legkisebbik gondom, hiszen ezeddig is simán levettem az akksiról.  A motorkódom pedig: Z12XE19CH1001
Odáig már eljutottam, hogy megtaláltam a sebességváltót, és rajta valami elektromos csatlakozót. Lehet, hogy abban a bandázsban van a tolatólámpa kapcsolójele (+12V) is?
Van ott vagy 6-8 szál a kábelcsomagban. Kissé balra, az akksi alatt. Még szines is, ahogy néztem. Lehet, hogy a piros vagy a barna a +.

Link to comment
Megosztás:

5 órája, L.Fazakas írta:

A testpont a legkisebbik gondom, hiszen ezeddig is simán levettem az akksiról.  A motorkódom pedig: Z12XE***
Odáig már eljutottam, hogy megtaláltam a sebességváltót, és rajta valami elektromos csatlakozót. Lehet, hogy abban a bandázsban van a tolatólámpa kapcsolójele (+12V) is?
Van ott vagy 6-8 szál a kábelcsomagban. Kissé balra, az akksi alatt. Még szines is, ahogy néztem. Lehet, hogy a piros vagy a barna a +.

A Z12XE elég lett volna. Sajnos a különböző motoroknál másképp lett megvalósítva és elég kaotikus a rajz. Nem tudom garantálni, hogy a rajzok jók az autódhoz. Tehát nálad a tolatólámpa kapcsoló (S31) lehet máshol is és az X16-os csatlakozó lehet kerek vagy szögletes (ezért tettem az összes verzióról képet). Az X2-ről (utastér és motortér közötti, tűzfalban levő csatlakozó) megy az X16-ra, onnan az S31-re. Hogy honnan veszed le, azt neked kell eldönteni. Fekete kábelt keress (rajzon BK, az ezt követő szám a vezetékkeresztmetszet négyzetmilliméterben). Általában a fekete gyújtás alatti feszültség, a piros állandó feszültség, a barna test, de nem mindenhol.

Kapcsolási rajz:
kapcsolasi_rajz.PNG

S31-es kapcsoló elhelyezkedés (Z16XEP):S31_elhelyezkedes_z16xep.PNG

S31-es kapcsoló csatlakozója:S31_csatlakozo.PNG

X16-os csatlakozó elhelyezkedése:x16_csatlakozo_elhelyezkedes_z12xe.PNG

X16-os csatlakozó, kerek (1. verzió):x16_kerek.PNG

X16-os csatlakozó, kerek (2. verzió):x16_kerek2.PNG

X16-os csatlakozó, szögletes, apa és anya:x16_szogletes_famale.PNGx16_szogletes_male.PNG

Link to comment
Megosztás:

7 órája, freddy_ írta:

A Z12XE elég lett volna. Sajnos a különböző motoroknál másképp lett megvalósítva és elég kaotikus a rajz. Nem tudom garantálni, hogy a rajzok jók az autódhoz. Tehát nálad a tolatólámpa kapcsoló (S31) lehet máshol is és az X16-os csatlakozó lehet kerek vagy szögletes (ezért tettem az összes verzióról képet). Az X2-ről (utastér és motortér közötti, tűzfalban levő csatlakozó) megy az X16-ra, onnan az S31-re. Hogy honnan veszed le, azt neked kell eldönteni. Fekete kábelt keress (rajzon BK, az ezt követő szám a vezetékkeresztmetszet négyzetmilliméterben). Általában a fekete gyújtás alatti feszültség, a piros állandó feszültség, a barna test, de nem mindenhol.

Kapcsolási rajz:
kapcsolasi_rajz.PNG

S31-es kapcsoló elhelyezkedés (Z16XEP):S31_elhelyezkedes_z16xep.PNG

 

X16-os csatlakozó elhelyezkedése:x16_csatlakozo_elhelyezkedes_z12xe.PNG

 

 

X16-os csatlakozó, szögletes, apa és anya:x16_szogletes_famale.PNGx16_szogletes_male.PNG

 

Link to comment
Megosztás:

58 perce, SKIFEKETE írta:

Sziasztok! 

Sok kutakodás után sajnos még mindig ugyan annyit tudok, mint előtte.

Létezik valami leírás a gyári teljes funkciós MID bépitéséről? A veramont  már néztem, maximum marad az, csak érdekelne, hogy a gyári mennyire lehetetlen küldetés :D

Igen, van teljes leírásom, németül, ha az jó.

Nem lehetetlen a dolog, csak sokkal nagyobb meló (kábelkötegcsere) és költség is (az összes szenzort meg kell venni, de pl. új olajteknőt és másik ablakmosótartályt is, amiben benne van a szenzor helye), szóval nem nagyon éri meg.

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, L.Fazakas írta:

Ha jól tudom  ... és ha jól emlékszem - nekem/nálam a szögletes dugaszoló-párom van a motortérben.
MIndenesetre holnap (ha nem esik az eső annyira, mint ma) meg fogom kissé jobban - és alaposabban - nézni.

Nem ilyen egyszerű, hogy csak gyújtásra kötöm és kész! 

55/B. §117 (1) A gépkocsira csak jóváhagyási jellel ellátott nappali menetjelző lámpát szabad felszerelni.

(2) A nappali menetjelző lámpákat a gépkocsin a következőképpen kell elhelyezni:

a) az átvilágított felület alsó széle az úttest szintjéhez 0,25 méternél közelebb és attól 1,50 méternél távolabb nem lehet;

b) az átvilágított felület külső széle a gépkocsi legszélső pontjától 0,40 méternél távolabb, a különböző oldalon lévő lámpák átvilágított felületének belső szélei egymáshoz 0,60 méternél közelebb nem lehetnek, azonban az olyan gépkocsin, amelynek a teljes szélessége nem éri el az 1,3 métert, a belső szélek közötti legkisebb távolság 0,40 méterre csökkenthető.

(3)118 A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy a lámpa automatikusan bekapcsolódjon, ha a motorindító kapcsoló a motor indítására kész állapotában van, de – kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet – automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják.

  • Like 1
  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

10 órája, DarthVödör írta:

Nem ilyen egyszerű, hogy csak gyújtásra kötöm és kész! 

55/B. §117 (1) A gépkocsira csak jóváhagyási jellel ellátott nappali menetjelző lámpát szabad felszerelni.

(2) A nappali menetjelző lámpákat a gépkocsin a következőképpen kell elhelyezni:

a) az átvilágított felület alsó széle az úttest szintjéhez 0,25 méternél közelebb és attól 1,50 méternél távolabb nem lehet;

b) az átvilágított felület külső széle a gépkocsi legszélső pontjától 0,40 méternél távolabb, a különböző oldalon lévő lámpák átvilágított felületének belső szélei egymáshoz 0,60 méternél közelebb nem lehetnek, azonban az olyan gépkocsin, amelynek a teljes szélessége nem éri el az 1,3 métert, a belső szélek közötti legkisebb távolság 0,40 méterre csökkenthető.

(3)118 A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy a lámpa automatikusan bekapcsolódjon, ha a motorindító kapcsoló a motor indítására kész állapotában van, de – kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet – automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják.

Na nem mintha ezeddig én mindezt nem tudtam volna. Ismerem a szabványt.
Nekem/nálam pontosan ezeknek az ismérveknek felel meg a jelenlegi nappali fény felszerelés (januárban volt műszaki vizsgán a kocsi, s egy árva szóval se kötöttek bele), ám csakis azért történt részemről az "újramelegített érdeklődés", mivel a motor leállása után a nappali fényem még majd 2 percig világít. Lehetséges, hogy a +12V-ot nem jó helyről vettem le?. Az utólag beépített kisméretű relé viszont jól, és az előírásnak megfelelően szépen váltja a kötelező világítási funkciókat.
Amúgy sokszor nézegetem olyan kocsikon (néha bizony még gyári kialakításúakon is látni), hogy abszolute nem érdekel senkit, hogy az a nappali fény a tompítottal együtt megy-e, vagy se. Van olyan autós, akinél - ha ő egyszer felkapcsolja - minden lámpája világít egyszerre! Nekem fel sem kell a nappali fényemet kapcsolni, az indításkor együtt kapcsol a motorral.
De nálam legalább nem ég össze-vissza mindenféle fény. És ebben az eredeti gyári dobozban kapott helyet a külön relé. Innen jön le a +12V is.

cda1d950a11ce3dd6b8bcd06e8c0b9d1.jpg

Módosítva : L.Fazakas
Link to comment
Megosztás:

3 órája, L.Fazakas írta:

Na nem mintha ezeddig én mindezt nem tudtam volna. Ismerem a szabványt.
Nekem/nálam pontosan ezeknek az ismérveknek felel meg a jelenlegi nappali fény felszerelés (januárban volt műszaki vizsgán a kocsi, s egy árva szóval se kötöttek bele), ám csakis azért történt részemről az "újramelegített érdeklődés", mivel a motor leállása után a nappali fényem még majd 2 percig világít. Lehetséges, hogy a +12V-ot nem jó helyről vettem le?. Az utólag beépített kisméretű relé viszont jól, és az előírásnak megfelelően szépen váltja a kötelező világítási funkciókat.
Amúgy sokszor nézegetem olyan kocsikon (néha bizony még gyári kialakításúakon is látni), hogy abszolute nem érdekel senkit, hogy az a nappali fény a tompítottal együtt megy-e, vagy se. Van olyan autós, akinél - ha ő egyszer felkapcsolja - minden lámpája világít egyszerre! Nekem fel sem kell a nappali fényemet kapcsolni, az indításkor együtt kapcsol a motorral.
De nálam legalább nem ég össze-vissza mindenféle fény. És ebben az eredeti gyári dobozban kapott helyet a külön relé. Innen jön le a +12V is.

cda1d950a11ce3dd6b8bcd06e8c0b9d1.jpg

Most látom, van ennek gyári bekötési módja is a K1-es relével, ami kimondottan a nappali menetfény vezérlésére való. A relé cikkszámát nem találtam meg. A rajzon az S2 a világításkapcsoló, a K1 a nappali menetfényt vezérlő relé. Az F3.32 (10A) a dedikált biztosítéka (gondolom ez nálad nem lett gyárilag kivezetve a motortérbe).
k1-s2.PNG

Link to comment
Megosztás:

2 órája, freddy_ írta:

Most látom, van ennek gyári bekötési módja is a K1-es relével, ami kimondottan a nappali menetfény vezérlésére való. A relé cikkszámát nem találtam meg. A rajzon az S2 a világításkapcsoló, a K1 a nappali menetfényt vezérlő relé. Az F3.32 (10A) a dedikált biztosítéka (gondolom ez nálad nem lett gyárilag kivezetve a motortérbe).
 

https://cromax.hu/elektromos_rendszer/biztositek_rele_es_reszei/elektromos_rele/fenyszoro_rele_astra_g_zafira_a_vectra_b_automata_bekapcs_67906

Szintén az utastérben (ha van!) a világításkapcsoló mögött található a relécsatlakozója! GM 09 226 455

Igazából ez nem nappali menetfény vezérlő relé, hanem a skandináv országokba automatikus világításkapcsoló relé. Gyújtás és olajnyomás (járó motor) feltételre a világításkapcsolóval párhuzamosan, a K1 relé feszültséget ad a lámpákra. Első lámpák (56), hátsó hejzetjelzőkre (58R), és a belső megvilágításra+rendszám megvilágításra (58K).

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 óra, DarthVödör írta:

https://cromax.hu/elektromos_rendszer/biztositek_rele_es_reszei/elektromos_rele/fenyszoro_rele_astra_g_zafira_a_vectra_b_automata_bekapcs_67906

Szintén az utastérben (ha van!) a világításkapcsoló mögött található a relécsatlakozója! GM 09 226 455

Igazából ez nem nappali menetfény vezérlő relé, hanem a skandináv országokba automatikus világításkapcsoló relé. Gyújtás és olajnyomás (járó motor) feltételre a világításkapcsolóval párhuzamosan, a K1 relé feszültséget ad a lámpákra. Első lámpák (56), hátsó hejzetjelzőkre (58R), és a belső megvilágításra+rendszám megvilágításra (58K).

Érdekes, hogy a cikkszámot katalógusban sem találom. Tényleg úgy néz ki ennek a relélnek a lábkiosztása, mint a relé csatlakozója:
8999013.jpg?width=800
K1-csatlakozo.PNG

Nem vonom kétségbe, amit írsz, csak kiegészítésképpen írom. Nálam egész biztosan nincs a világításkapcsoló mögött semmi hasonló (bár nem is skandináv az autóm, talán ezért). A fenti rajzhoz a hiányzó jelmagyarázat a K1-hez: "Relay - Daytime running light". Elhelyezkedésre a motortérben van a rajz alapján:
K1.PNG

Link to comment
Megosztás:

3 órája, freddy_ írta:

Nem vonom kétségbe, amit írsz, csak kiegészítésképpen írom. Nálam egész biztosan nincs a világításkapcsoló mögött semmi hasonló (bár nem is skandináv az autóm, talán ezért).

Mert a Tiéd már lengyel gyártású.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.