Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Astra G szervízelés


tilona

Recommended Posts

21 órája, Vardar írta:

Sziasztok!
A kézifékkel kapcsolatban írtam kb. 1 hónapja, sajnos nem javult a helyzet. A dobot illetve a pofákat még korábban megnéztük, laikus szemmel jóknak tűntek. A kézifékkarnál lévő anyát szoktam mindig állítgatni, ha meghúzom, akkor 6 helyett 4 kattanásig tudom megfeszíteni. Azonban kb. 1-2 hét alatt megint minden visszaáll. 1 hónapja kb. kitekertem az anyát és megnéztem, a műanyag betéte jónak tűnt. Tettem rá még pluszba egy ellenanyát. Most amikor megnéztem, (megint vagy 6 kattanásig kilazult) az ellenanya kézzel könnyen forgatható volt.

Jól gondolom, hogy ez az önzáró anya a rossz és enged vagy valami más probléma lehet?

6 kattanás megfelelő. De azt nézd meg, hogy a menetes száron elcsúszik-e az anya. Ha ugyan ott áll akkor nyilván nem ott van a gond. Az az anya csak a bovden feszesség beállítására szolgál. Általában új bovden esetén kell csak állítani 1-2 alkalommal, utánna nem. A gond nálad inkább az utánállító racsnival lesz. Azt az anyát pont ezért nem szabad tekerni, mert a kézifék erőkarja fel fog ütközni a dobon belül és már semmi kézifék nem lesz. Nagyon ritkán van elől a baj. De hát mondom, mérd meg hogy elcsúszik-e az anya, illetve meglazul-e a kötlél. Ha nem és nem, akkor hátul az uátnállító racsni a problémás.

Módosítva : Stofl
  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

21 perce, Stofl írta:

6 kattanás megfelelő. De azt nézd meg, hogy a menetes száron elcsúszik-e az anya. Ha ugyan ott áll akkor nyilván nem ott van a gond. Az az anya csak a bovden feszesség beállítására szolgál. Általába új bovden esetén kell csak állítani 1-2 alkalommal, utánna nem. A gond nálad inkánn az utánállító racsnival lesz. Azt az anyát pont ezért nem szabad tekerni, mert a kézifék erőkarja fel fog ütközni a dobon belül és már semmi kézifék nem lesz. Nagyon ritkán van elől a baj. De hát mondom, mérd meg hogy elcsúszik-e az anya, illetve meglazul-e a kötlél. Ha nem és nem, akkor hátul az uátnállító racsni a problémás.

Szerintem elcsúszik, mivel az ellenanya, amit rácsavartam, már ki volt lazulva. Az a baj, hogy nagyon nehezen férek hozzá, akár be- akár kicsavarásról legyen szó, de utána nézek mindennek, amit említettetek, köszönöm a segítséget!

Link to comment
Megosztás:

5 órája, Vardar írta:

Szerintem elcsúszik, mivel az ellenanya, amit rácsavartam, már ki volt lazulva. Az a baj, hogy nagyon nehezen férek hozzá, akár be- akár kicsavarásról legyen szó, de utána nézek mindennek, amit említettetek, köszönöm a segítséget!

Szia.10-es csőkulcsod ha van azzal könnyen tudsz boldogulni.Ha még a csőkulcs másik végébe bele tudsz dugni egy imbuszkulcsot akkor még jobb.

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...

Sziasztok!
Az olajteknőt szeretném kitakarítani, mivel amikor cseréltem a váltóolajat, akkor az ottani teknőn azért volt egy jó adag kosz. Az olajteknő leszerelése abból áll csak ugye, hogy olaj leenged, a csavarokat kicsavarom és már jön is le, mint a váltós kollégája? Van valami ami esetleg belülről tartja, vagy cső ami beakadhat? Illetve amikor az új tömítőgyűrűt teszem fel, a tömítőből a gumi alá és fölé is tegyek?

Link to comment
Megosztás:

11 perce, Vardar írta:

Sziasztok!
Az olajteknőt szeretném kitakarítani, mivel amikor cseréltem a váltóolajat, akkor az ottani teknőn azért volt egy jó adag kosz. Az olajteknő leszerelése abból áll csak ugye, hogy olaj leenged, a csavarokat kicsavarom és már jön is le, mint a váltós kollégája? Van valami ami esetleg belülről tartja, vagy cső ami beakadhat? Illetve amikor az új tömítőgyűrűt teszem fel, a tömítőből a gumi alá és fölé is tegyek?

Valószinű le kell venni az első kipuf könyököt is.Nem tartja belülről semmi.

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

Sziasztok! Tavaly sokat pörögtem a motorolajszűrő házba be nem pattanásán (itt olvasható). Először a szűrőt tettem be, majd rácsavartam a szűrőházfedelet. Most kivételkor a szűrő be volt pattanva a helyére, tehát bepattant magától a szűrőházfedélbe rácsavaráskor (tavaly nem volt bepattanva, azt Opel szerviz csinálta). Most tudom ki-be pattintgatni a szűrőt a házba, úgylátszik én bántam vele túlságosan finoman tavaly, ezért nem pattanhatott be.

Sajnos az akkumulátor tartólemezétől csak közel a tüskén feszegetve jött ki a régi szűrő, együtt a fedéllel. Vissza se menne másképp, többször próbáltam a régi szűrővel. Csak úgy férne be finoman, hogy külön a szűrő és a szűrőházfedél, ekkor nyilván nem tudom bepattintani előre.

Ti ki szoktátok venni az akkumulátor tartólemezét vagy jó úgy ha előbb a szűrőt rakom be és bepattan a kupakba rácsavaráskor? Esetleg egyéb ötlet, hogy ne feszegessem se a szűrőt, se a tüskét, amire rá kell húzni?

Módosítva : freddy_
Link to comment
Megosztás:

37 perce, freddy_ írta:

Sziasztok! Tavaly sokat pörögtem a motorolajszűrő házba be nem pattanásán (itt olvasható). Először a szűrőt tettem be, majd rácsavartam a szűrőházfedelet. Most kivételkor a szűrő be volt pattanva a helyére, tehát bepattant magától a szűrőházfedélbe rácsavaráskor (tavaly nem volt bepattanva, azt Opel szerviz csinálta). Most tudom ki-be pattintgatni a szűrőt a házba, úgylátszik én bántam vele túlságosan finoman tavaly, ezért nem pattanhatott be.

Sajnos az akkumulátor tartólemezétől csak közel a tüskén feszegetve jött ki a régi szűrő, együtt a fedéllel. Vissza se menne másképp, többször próbáltam a régi szűrővel. Csak úgy férne be finoman, hogy külön a szűrő és a szűrőházfedél, ekkor nyilván nem tudom bepattintani előre.

Ti ki szoktátok venni az akkumulátor tartólemezét vagy jó úgy ha előbb a szűrőt rakom be és bepattan a kupakba rácsavaráskor? Esetleg egyéb ötlet, hogy ne feszegessem se a szűrőt, se a tüskét, amire rá kell húzni?

Szia.

Én nem szoktam kivenni a tálcát.Berakom a szűrőt aztán rácsavarom a kupakot.Eddig még mindig sikerült.Egy kis olajjal nem árt megkenni a szűröt meg a kupakot.Ahol találkoznak.

Módosítva : kingblue
  • Köszi! 1
Link to comment
Megosztás:

3 perce, kingblue írta:

Szia.

Én nem szoktam kivenni a tálcát.Berakom a szűrőt aztán rácsavarom a kupakot.Eddig még mindig sikerült.Egy kis olajjal nem árt megkenni a szűröt meg a kupakot.Ahol találkoznak.

Szia, köszönöm. És hogyan veszed ki a szűrőházfedélbe bepattant elhasznált szűrőbetétet, enyhén feszegeted a szűrőházban lévő tüskén vagy félig kihúzva rá lehet fogni ujjal a szűrőbetétre és kipattintani a szűrőházfedélből, hogy jobban kiférjen?

Márkaszerviz általi olajcsere után teljesen külön jött ki a szűrőházfedél és a szűrőbetét tavaly (pedig most nagyon benne volt, nehéz volt kipattintani). Lehetséges, hogy nem pattant be nekik és gyakorlatilag nem volt rendes szűrésem, elszökött az olaj mellette?

Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, freddy_ írta:

Szia, köszönöm. És hogyan veszed ki a szűrőházfedélbe bepattant elhasznált szűrőbetétet, enyhén feszegeted a szűrőházban lévő tüskén vagy félig kihúzva rá lehet fogni ujjal a szűrőbetétre és kipattintani a szűrőházfedélből, hogy jobban kiférjen?

Márkaszerviz általi olajcsere után teljesen külön jött ki a szűrőházfedél és a szűrőbetét tavaly (pedig most nagyon benne volt, nehéz volt kipattintani). Lehetséges, hogy nem pattant be nekik és gyakorlatilag nem volt rendes szűrésem, elszökött az olaj mellette?

Van hogy együtt kijön szűrővel.Van hogy csak a fedél jön le a szűrőt utánna szedem ki.Attól függ milyen csere intervallummal csinálod.Ha 20-30-ezer olajcserénél akkor rágyógyul a szürőfedélre.A papir olyan mintha elcsavarták volna.Kis műanyag papir szürők el tudnak vetemedni forró olajban

Módosítva : kingblue
Link to comment
Megosztás:

4 órája, kingblue írta:

Van hogy együtt kijön szűrővel.Van hogy csak a fedél jön le a szűrőt utánna szedem ki.Attól függ milyen csere intervallummal csinálod.Ha 20-30-ezer olajcserénél akkor rágyógyul a szürőfedélre.A papir olyan mintha elcsavarták volna.Kis műanyag papir szürők el tudnak vetemedni forró olajban

Köszönöm, ez is hasznos! 10600km-el ezelőtt volt az előző csere, az egy évet egy bő hónappal túllépve. Nagy alakváltozást még egyetlen egy elhasznált szűrőnél sem láttam (ott voltam minden cserénél). A kiszedés technikája érdekelne arra az esetre amikor együtt jönnek. Eléggé megnyomorgattam a szűrőt és a kupak teljesen az akkumulátortartónak feszült. Az akkumulátortartó tálca műanyag (fentebb tévesen írtam lemezt) és meg is van kopva egy helyen, ahol a szűrőházfedél levételét akadályozza. Nem valószínű, hogy most keletkezett egy ekkora mértékű kopás, inkább a korábbi szervizek során (a szakik ugyanúgy kifeszegethették a szűrőt, mint most én). A szűrőnek mindegy a feszegetés, de a tüskének a házban nem, illetve a kupaknak sem a horzsolás. Finomabb módot esetleg tudsz a kiszedésre?

Módosítva : freddy_
Link to comment
Megosztás:

20 órája, freddy_ írta:

Köszönöm, ez is hasznos! 10600km-el ezelőtt volt az előző csere, az egy évet egy bő hónappal túllépve. Nagy alakváltozást még egyetlen egy elhasznált szűrőnél sem láttam (ott voltam minden cserénél). A kiszedés technikája érdekelne arra az esetre amikor együtt jönnek. Eléggé megnyomorgattam a szűrőt és a kupak teljesen az akkumulátortartónak feszült. Az akkumulátortartó tálca műanyag (fentebb tévesen írtam lemezt) és meg is van kopva egy helyen, ahol a szűrőházfedél levételét akadályozza. Nem valószínű, hogy most keletkezett egy ekkora mértékű kopás, inkább a korábbi szervizek során (a szakik ugyanúgy kifeszegethették a szűrőt, mint most én). A szűrőnek mindegy a feszegetés, de a tüskének a házban nem, illetve a kupaknak sem a horzsolás. Finomabb módot esetleg tudsz a kiszedésre?

Nem tudok finomabb módot.Nekem még mindig kijött akku-tálca kiszerelés nélkül.De ha kiszereled akkor nyilván nem fog nekiütközni és könnyebben kijön.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

4 órája, kingblue írta:

Nem tudok finomabb módot.Nekem még mindig kijött akku-tálca kiszerelés nélkül.De ha kiszereled akkor nyilván nem fog nekiütközni és könnyebben kijön.

Köszönöm.

Tanulság, visszajelzés: jól hallhatóan már attól a nyomástól bepattant a szűrő a kupakba (a csatlakozási pontok beolajozásával), hogy belekapattam a menetbe. Visszatekertem, próbáltam hátrahúzni, de már nem jött a kupak, fogta a szűrő. A szűrő és a kupak külön, feszegetés nélküli berakása jól működik.

Így menjetek márkaszervizbe: Az olajleeresztő csavarom az előírt 10Nm helyett 30-50Nm körül lehetett meghúzva. Az olajteknőben a menet köszöni, a csavar ki- és betekerésnél egy ponton megszorul. Az olajleeresztő csavaron és a kupakon a tömítőgyűrűk helyén több helyen mély, csavarhúzótól származó karcok. Sem nyomatékkulcsot sem az O-gyűrű kiszedőt nem használnak.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

A kézifékkel kapcsolatos problémák miatt többször le lett szedve a hátsó kerék és láttam, hogy a hátsó rugók gumitányérjai fent és lent is elég rossz állapotban vannak. Mennyire lényeges ezeket cserélni, ha amúgy a rugón törés nincs, illetve nem érzékelek menet közben nagy problémát? (mondjuk nem tudom milyen egy friss, tökéletes futómű érzése, de semmi zavarót nem tapasztalok). Ki tudom úgy cserélni őket, hogy nincs aknám, és rugó összeszorító eszközöm, hanem kiszerelésnél kicsavarom a hátsó lengéscsillapítót, illetve összeszerelésnél a futóművet egy emelővel nyomom majd újra össze, hogy a csavart visszatehessem?

Link to comment
Megosztás:

2 perce, Vardar írta:

Sziasztok!

A kézifékkel kapcsolatos problémák miatt többször le lett szedve a hátsó kerék és láttam, hogy a hátsó rugók gumitányérjai fent és lent is elég rossz állapotban vannak. Mennyire lényeges ezeket cserélni, ha amúgy a rugón törés nincs, illetve nem érzékelek menet közben nagy problémát? (mondjuk nem tudom milyen egy friss, tökéletes futómű érzése, de semmi zavarót nem tapasztalok). Ki tudom úgy cserélni őket, hogy nincs aknám, és rugó összeszorító eszközöm, hanem kiszerelésnél kicsavarom a hátsó lengéscsillapítót, illetve összeszerelésnél a futóművet egy emelővel nyomom majd újra össze, hogy a csavart visszatehessem?

Szerintem rugó összehúzó nélkül esélytelen, vagy csak hatalmas szenvedés árán kivitelezhető. 3,5-5 ezer forint egy szett összehúzó, úgyhogy nem az-az eget rengető kiadás.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

1 órával ezelőtt, Stevy írta:

Szerintem rugó összehúzó nélkül esélytelen, vagy csak hatalmas szenvedés árán kivitelezhető. 3,5-5 ezer forint egy szett összehúzó, úgyhogy nem az-az eget rengető kiadás.

Az f-en hátul nem kellett összehúzó, mert le lehetett engedni annyira a hidat hogy a rugók teljesen "kinyúltak" és egyszerűen kivetted őket kézzel a rugótányérról. Felbakoltad az autót, felnyomtad a hidat emelővel, kivetted a gátló csavarját, majd leengedted a hidat ami alapból ilyenkor a gátlón lógna. Itt nem tudom kivitelezhető-e a művelet. Nem lehet bármennyire leengedni a hidat mert egy idő után a fékcső feszül.

http://9481976959_61221885219807.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

10 órája, Vardar írta:

Én erre a videóra gondoltam, innen veszem az ötletet. Azért kérdezlek titeket, mert otthon van szerszám és lehetőség szerelni, viszont idő csak hétvégén, alkatrész akkor meg már nem.

Egyszerre lehet csak az egyik oldalon csinálni, vagy jobb szimultán?

Azért kellett oldalanként külön csinálnom, mert amikor egyszerre nyomtam fel két oldalt a hidat ( két emelővel)akkor elkezdte leemelni a bakról az autót . Ugye magát az autó súlyát a rugók tartják, tehát ha felnyomod a hidat, összenyomod a rugót az olyan mintha a kerekeire engednéd. Fontos hogy a teleszkóp teljesen össze legyen nyomva , és már terheletlenül lehessen mozgatni amikor leveszed a végéről a csavart mert ha nem akkor a menet vagy a csavar sérül . A rugótányéron a gumi csillapítóba bele van ülve a rugó vége ( vagy inkább csak látszik a lenyomata)ezt úgy kell visszarakni hogy az eredeti helyére kerüljön. 

Link to comment
Megosztás:

3 órája, zotya975 írta:

Azért kellett oldalanként külön csinálnom, mert amikor egyszerre nyomtam fel két oldalt a hidat ( két emelővel)akkor elkezdte leemelni a bakról az autót . Ugye magát az autó súlyát a rugók tartják, tehát ha felnyomod a hidat, összenyomod a rugót az olyan mintha a kerekeire engednéd. Fontos hogy a teleszkóp teljesen össze legyen nyomva , és már terheletlenül lehessen mozgatni amikor leveszed a végéről a csavart mert ha nem akkor a menet vagy a csavar sérül . A rugótányéron a gumi csillapítóba bele van ülve a rugó vége ( vagy inkább csak látszik a lenyomata)ezt úgy kell visszarakni hogy az eredeti helyére kerüljön. 

Na én pont ezért gondolom egyszerűbbnek azt, hogy egyik oldal földön másikat bakolva összehúzóval gyorsabb.(Főleg, ha csak egy oldalt szeretne.) Ahogy nézem mikor a kép készült te se csak emiatt bakoltál így alá :evilgrin:

Link to comment
Megosztás:

24 perce, Stevy írta:

Na én pont ezért gondolom egyszerűbbnek azt, hogy egyik oldal földön másikat bakolva összehúzóval gyorsabb.(Főleg, ha csak egy oldalt szeretne.) Ahogy nézem mikor a kép készült te se csak emiatt bakoltál így alá :evilgrin:

Biztos hogy összehúzóval kényelmesebb csak (még) nekem sincs, amikor a toronycsapágyat cseréltem úgy kértem kölcsön. Elöl csak azzal lehet kivenni a rugót.

http://266gallery_457_548_30327.jpg

( sajna elfüstölt egy merevlemezem, így a képeim egy részét a fórumról kell "lopkodnom")

 

Itt alapból karosszériát renováltam, csak útban volt a teló-rugó, azért vettem ki őket. 

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

12 órája, zotya975 írta:

Azért kellett oldalanként külön csinálnom, mert amikor egyszerre nyomtam fel két oldalt a hidat ( két emelővel)akkor elkezdte leemelni a bakról az autót . Ugye magát az autó súlyát a rugók tartják, tehát ha felnyomod a hidat, összenyomod a rugót az olyan mintha a kerekeire engednéd. Fontos hogy a teleszkóp teljesen össze legyen nyomva , és már terheletlenül lehessen mozgatni amikor leveszed a végéről a csavart mert ha nem akkor a menet vagy a csavar sérül . A rugótányéron a gumi csillapítóba bele van ülve a rugó vége ( vagy inkább csak látszik a lenyomata)ezt úgy kell visszarakni hogy az eredeti helyére kerüljön. 

A gumicsillapítót átrágta a rugó, egy karéj lifeg fentről, ezért cserélném. Remélem a rugótányér, és az alsó gumibak ép, mert azt nem fogok tudni ott helyben keríteni.

Csak eleve nem tudom, hogy ez a gumi elérés milyen szintű probléma, mennyire súlyos, mit okoz, ha így marad és nem cserélem.

Módosítva : Vardar
Link to comment
Megosztás:

11 órája, Vardar írta:

A gumicsillapítót átrágta a rugó, egy karéj lifeg fentről, ezért cserélném. Remélem a rugótányér, és az alsó gumibak ép, mert azt nem fogok tudni ott helyben keríteni.

Csak eleve nem tudom, hogy ez a gumi elérés milyen szintű probléma, mennyire súlyos, mit okoz, ha így marad és nem cserélem.

Sima ügy a csere. Szerintem érdemes. Lengéscsillapítók oldásával simán le lehet engedni a hidat annyira, hogy kijöjjenek a rugók. Én két oldalon bakoltam, és emelővel emeltem, engedtem a hidat.

  • Like 1
Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Egy kis szerelési tanács, ha valaki hasonló helyzetben lenne mint én:

Tehát, a kézifék bowden 3 részből áll, a középső bowden egy háromszögletű fém keretben ér véget a kocsi közepénél, ahol becsatlakozik az első bowdenbe, amit a kézifékkarral húzunk. A kipufogó feletti hővédő lemezt 6 csavar tartja, ha azok ki vannak engedve, a kocsi pedig aknán van vagy eléggé alá van bakolva, az ember keze pedig nem a legkisebb, akkor a kipufogó leszerelése nélkül is ki lehet akasztani a vasháromszögből az első bowdent, és ekkor egyben ki lehet venni a középső bowdent. Kézifék természetesen kiengedve, a közbülső tartó pántokból a bowden szintén kiszedve, valamint a hátsó és a középső bowden közötti fém kapcsot is szét kell feszíteni előtte. A bal és a jobb bowden nem jön külön, a háromszögből nem lehet őket kiakasztani, így akinek csak egy oldala van beakadva, mint pl nekem is csak a jobb, annak is egybe ki kell szednie az egészet. Ezután benzinnel átlehet mosni, az enyémből is jött a kosz, majd valamivel meg kell zsírozni.

 

A hátsó rugó szereléshez én javaslok két ember, nekünk csak úgy ment, hogy valaki a kerékanyát lábbal lefele feszítette, míg a másik a rugót rántotta ki a helyéről. A gumiütközőt nem bírtam máshogy kiszedni a rugóból, csak úgy, hogy a "kalap"-ot eltéptem, elvágtam a "testtől", így két darabban jöttek ki. Ha a "kalapon", kívülről nem látszódik berepedezés, lógás, akkor felesleges cserélni, valószínűleg bent, a rugó érintkezési pontjánál sincs probléma.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...
Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.