Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Hűtés, fűtés, vízhőfok.


komega

Recommended Posts

Régebben belinkeltem, hogy hogy lehet kalibrálni a vízhőfokmérőt ;)
Általában egy 180ohmos ellenállás párhuzamosan a hőgombával, megoldja a dolgot. Persze műszeregysége válogatja, hogy mi a pontos érték.

Tegnap megmértem pár dolgot egy lézeres hőmérővel és igen az óra 10-et csal lefelé. Azaz, ami óra szerint 80 fok az már 90. A hengerfej 100 fokos volt, mikor 90 fokos volt a víz.

Link to comment
Megosztás:

Régebben belinkeltem, hogy hogy lehet kalibrálni a vízhőfokmérőt ;)

Általában egy 180ohmos ellenállás párhuzamosan a hőgombával, megoldja a dolgot. Persze műszeregysége válogatja, hogy mi a pontos érték.

Igazából nem akarok ezzel foglalkozni, nem igen zavar ez a része. Inkább az, hogy bekapcsol e a hűtőventi ha eléri azt a hőfokot? 5 év alatt egyszer ment fel ezek szerint olyan, 100 fokra, 40 fokban nyáron, de nem kapcsolt még soha sem be, direktbe működik.

Link to comment
Megosztás:

...bekapcsol e a hűtőventi ha eléri azt a hőfokot? 5 év alatt egyszer ment fel ezek szerint olyan, 100 fokra, 40 fokban nyáron, de nem kapcsolt még soha sem be, direktbe működik.

100°C-nál nem is fog... a hűtőrendszer zárt, túlnyomás alatt van, ezáltal a hűtőfolyadék forráspontja kb. +125°C (feltéve ha van benne fagyálló és megfelelően tömített a rendszered). Eleve a termosztát kb. +107°C-on nyílik ki teljesen (+92°C-nál kezd el nyitni ha jól működik), így a hűtőventillátor bekapcsolási hőmérséklete kb. 115-120°C környékén van.

Link to comment
Megosztás:

  • 1 month later...

No hát méregettem egy sort lézeres hőmérővel, és a 110-es óránál ha 90nél áll a mutató, akkor a meleg oldali bejövő vízcsőnél a hűtőben olyan kb 100 fokos a víz. S addig sincs nagy baj, míg a 90 és a fölötte levő vonal között van. (valahol itt kell kapcsoljon a hőgomba üzemszerűen, és nekem kapcsol is)

Viszont sokkal többször kapcsol mint kéne, tehát a motorom melegszik. Ebben még nem volt rendszer tisztítás, de most nagyon érik.

A hűtőm kb 7 éves nissens. Azon gondolkodám, hogy nem szarakodok a kimosásával, (mert a rozsdás iszap nagyon le tud benne ülepedni) hanem bedobom a padláson található c20ne automata hűtőjét. (ez azért is jó,mert bele tudom kötni a motorolajat, ráadásul fél éves) Két kérdés van csak, az egyik, hogy befér e a kaszniba a nagyobb hűtő, vagy mások a felfogatások, a másik, hogy ha kap egy nagyobbat, akkor az nem fogja e túlhűteni az 1.6-ost?

Most nézem a unixnál, hogy 1.6-hoz is hozza a nagy méretűt, szóval elvileg akkor nem lesz baja.

Valakinek van e tippje erre vonatkozóan? (sajnos most 400km-re vagyok a hűtőtől, így nehéz hasonlítani)

Módosítva : wookie
Link to comment
Megosztás:

Tegyél egy 180 ohmos ellenállást párhuzamosan a hőgombával és helyen lesz a 90 fok!

No hát méregettem egy sort lézeres hőmérővel, és a 110-es óránál ha 90nél áll a mutató, akkor a meleg oldali bejövő vízcsőnél a hűtőben olyan kb 100 fokos a víz. S addig sincs nagy baj, míg a 90 és a fölötte levő vonal között van. (valahol itt kell kapcsoljon a hőgomba üzemszerűen, és nekem kapcsol is)

Viszont sokkal többször kapcsol mint kéne, tehát a motorom melegszik. Ebben még nem volt rendszer tisztítás, de most nagyon érik.

A hűtőm kb 7 éves nissens. Azon gondolkodám, hogy nem szarakodok a kimosásával, (mert a rozsdás iszap nagyon le tud benne ülepedni) hanem bedobom a padláson található c20ne automata hűtőjét. (ez azért is jó,mert bele tudom kötni a motorolajat, ráadásul fél éves) Két kérdés van csak, az egyik, hogy befér e a kaszniba a nagyobb hűtő, vagy mások a felfogatások, a másik, hogy ha kap egy nagyobbat, akkor az nem fogja e túlhűteni az 1.6-ost?

Most nézem a unixnál, hogy 1.6-hoz is hozza a nagy méretűt, szóval elvileg akkor nem lesz baja.

Valakinek van e tippje erre vonatkozóan? (sajnos most 400km-re vagyok a hűtőtől, így nehéz hasonlítani)

Link to comment
Megosztás:

Nemlesz az kicsi, hidd el. 30-40 fok körül kezd szépen felkúszni, első csík 70fok, 90 a helyén, második 100, a piros sáv legszélén meg 120 fok. Dehát nemakarok én a te kocsidban turkálni :)

Nem,mert akkor meg kicsi lesz a skála. Inkább számlapot fogok betenni másikat. Na meg ugye ez sem teljesen lineáris... :)

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Most vettem észre,hogy nálam dupla venti van elöl a hűtőn.

Nem klímás az autó, nincs is kiépítve. Úgy tudom!!!

Lehet hogy cseréltek ventit+hűtőt és ilyet raktak be?

Vagy volt ilyen modell is? Esetleg ha klímás volt,csak kiszedtek mindent, mi az ami árulkodik hogy gyárilag benne volt? Mit keressek?

Esetleg tudnám üzemeltetni egyszerre a kettőt,ha már ott van? Persze ehhez tesztelnem kéne hogy működik e egyáltalán!

Link to comment
Megosztás:

Most vettem észre,hogy nálam dupla venti van elöl a hűtőn.

Nem klímás az autó, nincs is kiépítve. Úgy tudom!!!

Lehet hogy cseréltek ventit+hűtőt és ilyet raktak be?

Vagy volt ilyen modell is? Esetleg ha klímás volt,csak kiszedtek mindent, mi az ami árulkodik hogy gyárilag benne volt? Mit keressek?

Esetleg tudnám üzemeltetni egyszerre a kettőt,ha már ott van? Persze ehhez tesztelnem kéne hogy működik e egyáltalán!

Nekem úgy van ha jól emlékszem, hogy van két venti keret és az egyikben, talán a balosban van is venti, de nem tuti, majd rápillantok és nem klímás.

Más: Neked mikor kapcsol be a hűtőventi, hány foknál? Mert hónap végén utazunk egy hosszabb útra és még mindig nem tudom, hogy működik-e, mert az 5 év alatt mióta nálam van, sosem kapcsolt be. Eddig óra szerint 90 fokig ment fel max, ami ugye nálam már 100 (nem megfelelő kiosztás, régebbi számlap), akkor még nem kapcsolt.

Link to comment
Megosztás:

Nekem úgy van ha jól emlékszem, hogy van két venti keret és az egyikben, talán a balosban van is venti, de nem tuti, majd rápillantok és nem klímás.

Más: Neked mikor kapcsol be a hűtőventi, hány foknál? Mert hónap végén utazunk egy hosszabb útra és még mindig nem tudom, hogy működik-e, mert az 5 év alatt mióta nálam van, sosem kapcsolt be. Eddig óra szerint 90 fokig ment fel max, ami ugye nálam már 100 (nem megfelelő kiosztás, régebbi számlap), akkor még nem kapcsolt.

Nekem klímás. A két keret közül az egyikbe van csak.

A hűtőventim meg óra szerint olyan 92-93 fok körül kapcsol be. Viszont ami a lényeg, hogy nálam pont az ellentettje van, mint nálad. Megyek light-osan a géppel és még így is elég sokszor bekapcsolHa van jó menetszél, akkor kicsit kevesebbszer, de a nyári nagy melegbe viszont megy, ha kell, ha nem. Lehet hogy termosztát baja van a gépnek?

Link to comment
Megosztás:

Nekem úgy van ha jól emlékszem, hogy van két venti keret és az egyikben, talán a balosban van is venti, de nem tuti, majd rápillantok és nem klímás.

Más: Neked mikor kapcsol be a hűtőventi, hány foknál? Mert hónap végén utazunk egy hosszabb útra és még mindig nem tudom, hogy működik-e, mert az 5 év alatt mióta nálam van, sosem kapcsolt be. Eddig óra szerint 90 fokig ment fel max, ami ugye nálam már 100 (nem megfelelő kiosztás, régebbi számlap), akkor még nem kapcsolt.

105-C körül. Talán egyszer nyáron Pesten nagy araszolgatás közben kapcsolt be,de az is már vagy két éve volt.

Ki is akartam már próbálni őket, hogy egyáltalán működnek e még! :icon1:

Link to comment
Megosztás:

A td isuzuknál ez alap, nem kell hozzá klíma.

Amúgy meg a venti 105-7 körül kapcsol be, kicsit visszább írtam a mérésemről. (nálam a skálán az már a 90 és 100 közötti rész félúton, ez is mégg a 110-es, régebbi számlap)

Egyébként a dízel nem csoda hogy nem melegszik úgy, sokkal kevesebb a veszteséghője, mint egy benzinesnek.
Most ebben a melegben nekem is be beindulgat egy hosszabb araszolásnál. (amiből a napi osztrákba ingázás közben azért akad pár)

Link to comment
Megosztás:

Akkor nem aggódok :) Direktbe működik, nekem is a régi számlapos még, de eddig a 90 és talán picit fölötte járt, azaz olyan 100-102 fok körül, Győrben dugóban 35 fokban. Lehet azért meghajtom és utána járatom hátha bekapcsol.

opelnils: igen nekem is a bal oldalt van benne a venti, ha szemben állok.

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Jó reggelt mindenkinek!

Kérdésem lenne. Mi okozhatja, hogy mostanában nem a megszokott módon mennek a dolgok a hűtés körül? Kicsit pontosabban.. Szóval eddig, mint ahogy írtam is, óra szerint olyan 92-93 foknál kapcsol be a venti és visszahűti magát 90 alá. Most az mindegy, hogy mennyi a valós vízhőfok. A probléma az, hogy mostanában viszont van, amikor óra szerint hamarabb kapcsol be és hűti magát a megszokott módon, csak ami az érdekes, hogy a mutató, mikor kikapcsol a venti, a kékhez nagyon közelre esik vissza. És kb onnantól nem is megy nagyon fel, ott poroszkál alsóbb tartományban. Utána persze ugyanúgy bekapcsol, csak eléggé lent marad a hőfok. Aztán meg ha gondol egyet, megint a normális tartományában mozog. Mi lehet a baja?

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

üdv.van 1 a vectrám.1.6 8 v.és a haza uton azt tapasztaltam h mikor jobbra kanyarodok forró víz ömlik a jobb lábamra egyenesen a gázpedálra.ha balra kanyarodok semmi sem történik.valaki meg tudja mondani h mi lehet az?? valöszinü h fütés????

Igen, fűtőradiátort nézd meg hol szivárog.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.