Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Corsa B - Általános -


kiwi1hu

Recommended Posts

Mitől lehet, hogy mikor kicsit már bemelegedett a motor és mondjuk leállítom, majd kis idő elteltével újra akkor dadogósan vagy szinte egyáltalán nem indul elsőre? Hidegen pöccre. Opel Corsa B 1.0 X10XE.

Télen kifejezettebben elő jön a probléma, de nyáron is csinálja. Gyertyák, légtömegmérő, lamdaszonda cserélve volt. Vízhőmérséklet jeladó lehet esetleg?

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

A C12NZ motoros corsa-m így hogy bejött a tél nagyon lassan melegszik be. Kb. 8-10 perc kocsikázás után nyit ki a termosztát, ami jól működik, mert amikor a motor hideg, elindítom, ha felmegy a vízhőfok 90 fokra és megfogom a hűtőt, az még jég hideg. Ha a termosztát kinyitott akkor is általába egy nagyon pocivel (kb. 1-2mm-el) 90 fok alatt van a hűtővíz, ha még a fűtés is be van kapcsolva (fűtés max-on, ventillátor 3-ason), akkor pedig kb. 5mm-el 90 fok alatt van.

 

Érdemes lenne télre a hűtőt lefalazni? Ha igen akkor mennyire, az egészet lehet nem kellene.

Link to comment
Megosztás:

On 2015. 11. 30., ivoviz írta:

[...]

Érdemes lenne télre a hűtőt lefalazni? Ha igen akkor mennyire, az egészet lehet nem kellene.

Ha minden rendesen működik, termosztát, stb., nincs szükség lefalazásra. Az az ódivatú, folyamatosan működő ventillátoros hűtésű motorokon volt divat, attól már a huszonéves Corsa motorjai is messze voltak.

Link to comment
Megosztás:

8 hours ago, LököttZsiráf írta:

Ha minden rendesen működik, termosztát, stb., nincs szükség lefalazásra. Az az ódivatú, folyamatosan működő ventillátoros hűtésű motorokon volt divat, attól már a huszonéves Corsa motorjai is messze voltak.

Akkor szerinted mi a gond?

Link to comment
Megosztás:

On ‎02‎/‎12‎/‎2015‎ ‎19‎:‎51‎:‎16, ivoviz said:

Akkor szerinted mi a gond?

Hiába falazod le a hűtőt, a termosztát nyitásáig nincs hatása a melegedésre. A termosztát nyitása után pedig szintén nincs, mert a termosztát folyamatosan nyit-zár, ezzel szabályozza a hűtőbe menő víz mennyiségét.

Ha valami itt rossz, akkor az termosztát, vagy esetleg a vízhőfok mérő (műszer vagy a szenzor) lehet. Nekünk szintén ugyanilyen motoros corsánk van, eleinte az is nehezen melegedett be, és szar volt a fűtés. A vízhőfok mutató kicsivel a 90-es alatt volt. Sokáig nézegettem én is, hogy mi a gond, de eleinte kideríteni nem tudtam. Termosztát cserét el akartam kerülni, mert a vezérlés alatt van, és nem könnyű cserélni. Végül nem maradt más, rászántam magam. Az új termosztát 92 fokos, ezzel a vízhőfok mutató a 90-es felett áll 2-3 mm-rel. Ez úgy nagyjából jó is, hisz 92 fokos a termosztát. Talán minimálisan előbb is melegedik be. A fűtés viszont ettől sajnos nem javult semmit sem. Mentem tovább, a fűtőradiátorra. Cserélni nem akartam, mert bonyolult, ezért a tisztítás mellett döntöttem. Először a teljes hűtőrendszert megtisztítottam, trisós vízzel. Tiszta roszdalé volt az egész, eléggé elhanyagolták szerintem a hűtőfolyadék cseréket. Többszöri átmosás után, mikor már kezdett tiszta víz kijönni belőle, akkor lekötöttem a fűtőradiátort a rendszerről, és forró trisós vizet keringettem benne egy mosógép szivattyúval. A levet folyamatosan cseréltem, addig, amíg nem lett tiszta. Utánna kimosattam slaggal, tiszta csapvízzel. Feltöltöttem új fagyállóval. A tisztítási műveletnek a hűtő lett az áldozata, a trisó kimarta a jótékonyan tömítő vízkövet is onnan, ahonnan nem kellett volna, így hűtőt is kellett cserélnem. Vettem egy utángyártott új hűtőt. Azóta teljesen tiszta szép rózsaszín a hűtőfolyadék az autóban, és a fűtés is ugrásszeren feljavult.

Szóval én ezt javaslom neked is. Ha visszaolvasol, ezekről a műveletekről találsz képes beszámolót itt a fórumban.

Egyébként csodát ne várj, hogy majd azonnal bemelegszik, ez a motor egyszerűen ilyen, annak ellenére, hogy benzines, kevés hőt termel.

Link to comment
Megosztás:

  • 3 weeks later...

sziasztok.

Érdeklődnék hogy mikor fogyaszt kevesebbet  a kocsi, alapjáraton, vagy motorfékezésnél?

Mostanában így akarok spórolni az üzemanyaggal.

De nem tudom eldönteni hogy kivegyem e üresbe vagy csak engedjem el a gázt :-)

Előre is köszi a választ.

Link to comment
Megosztás:

21 minutes ago, enjoy írta:

sziasztok.

Érdeklődnék hogy mikor fogyaszt kevesebbet  a kocsi, alapjáraton, vagy motorfékezésnél?

Mostanában így akarok spórolni az üzemanyaggal.

De nem tudom eldönteni hogy kivegyem e üresbe vagy csak engedjem el a gázt :-)

Előre is köszi a választ.

Alapjáraton, mivel ezek még "régi" motorok, az ECU nem kapcsolja le a befecskendezést motorfékezésnél sem így akkor sem spórolsz.

Viszont nagyobb sebességnél üresben is fordulaton fog maradni egy darabig a motor így azzal sem igazán.

Végeredményben azt mondanám ezekkel nem igazán tudsz spórolni, max ha tojást teszel a pedál alá, de azt meg a motor nem fogja meghálálni.

Link to comment
Megosztás:

1 hour ago, Davee írta:

...az ECU nem kapcsolja le a befecskendezést motorfékezésnél sem...

Pedig szentül meg voltam róla győződve hogy ennél a generációnál már működik a motorfék közbeni befecskendezés lekapcsolás, a C20Ne pl. már tudja, pedig régebbi konstrukció mint mondjuk a C14NZ, bár igaz az hengerenkénti befecsis... Sőt, inkább az a tendencia hogy a mai motorok nem kapcsolják le a befecskendezést tolóüzemben sem, állítólag azért hogy a katalizátort üzemi hőmérsékleten tartsák hosszabb lejtmenet közben is, mert hidegen annak nagymértékben csökken a hatékonysága.

Abban viszont egyetértek hogy ez nem számottevő spórolás, annyira nem hogy szinte ki sem mutatható. Sőt, ha motorfékkel lassítasz minden ilyen közlekedési helyzetnél, akkor előbb észreveszed hogy lassabban kopik a fékbetéted meg a tárcsát, mint hogy az üzemanyagfogyasztás-csökkenést realizálnád...

Link to comment
Megosztás:

sziasztok

Srácok segítsetek nekem abban, hogy adott egy 1,4i 16v corsa b 99es (x14xe) és az a problémám hogy -főleg- gyorsításokkor, tehát alacsonyabb fordulatszámról való emelkedésnél (általában1600-1800környékén) iszonyatosan rángat a kocsi. Néha napokig semmi, néha meg minden egyes nap. Vmikor indításnál is olyan érzésem van h mindjárt lefullad mert alig pörög fel, de ez ritkább. Gyertyákat kicserélte, üzemanyagszűrőt kicseréltem. A trafóval meg a kábelekkel folytassam? Kérnék vmi használható tippet ha vkinek van vmi ötlete!

 

Köszönöm!!!

Link to comment
Megosztás:

17 hours ago, tgabika76 írta:

Pedig szentül meg voltam róla győződve hogy ennél a generációnál már működik a motorfék közbeni befecskendezés lekapcsolás, a C20Ne pl. már tudja, pedig régebbi konstrukció mint mondjuk a C14NZ, bár igaz az hengerenkénti befecsis... Sőt, inkább az a tendencia hogy a mai motorok nem kapcsolják le a befecskendezést tolóüzemben sem, állítólag azért hogy a katalizátort üzemi hőmérsékleten tartsák hosszabb lejtmenet közben is, mert hidegen annak nagymértékben csökken a hatékonysága.

Abban viszont egyetértek hogy ez nem számottevő spórolás, annyira nem hogy szinte ki sem mutatható. Sőt, ha motorfékkel lassítasz minden ilyen közlekedési helyzetnél, akkor előbb észreveszed hogy lassabban kopik a fékbetéted meg a tárcsát, mint hogy az üzemanyagfogyasztás-csökkenést realizálnád...

NZ, SZ, SE motorkban biztos, hogy nincs ilyen, a későbbi XE-kben lehet, mivel azok már újabb szoftveresek és másabb vezérlés.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Lehet hogy távötleteléssel ez nehéz lesz, de azt szeretném megkérdezni, hogy van-e ötletek mi lehet a probléma abban az esetben, ha autókázás közben az alapjáratnál komolyabb fordulatszám tartományban (vagyis mindig :)), olyan mintha egy reezonátor belsejében lennék, folyamatos mély búgóhang, ami növekszik a fordulatszámmal, bár van az a tartomány ahol a motorhang már elnyomja :). X12XE, egyébként menettulajdonságokban nem érzek semmi különbséget.

Előre is köszi a válaszokat!ú

Sziasztok!

Link to comment
Megosztás:

Felemeled pl. a bal hátulját, majd megmozgatod a kereket. (én függőlegesen szoktam) Hallani fogod a kotyogást. 

Általában a hátsó szokott elkopni, ennek a párban történő cseréje anyaggal együtt kb. 10000Ft. (SKF, vagy FAG)

Ha az elsők búgnak, az mecerásabb.

Link to comment
Megosztás:

On 2015. 12. 22. at 13:08, bazsikem írta:

Sziasztok!

Lehet hogy távötleteléssel ez nehéz lesz, de azt szeretném megkérdezni, hogy van-e ötletek mi lehet a probléma abban az esetben, ha autókázás közben az alapjáratnál komolyabb fordulatszám tartományban (vagyis mindig :)), olyan mintha egy reezonátor belsejében lennék, folyamatos mély búgóhang, ami növekszik a fordulatszámmal, bár van az a tartomány ahol a motorhang már elnyomja :). X12XE, egyébként menettulajdonságokban nem érzek semmi különbséget.

Előre is köszi a válaszokat!ú

Sziasztok!

Kérdés, hogy van-e köze a sebességhez a rezgő hanghoz. Mert ha van, akkor lehet kerékcsapágy. Ha inkább motorfordulathoz köthető, akkor pedig inkább ott kell keresni a problémát. Nálam a katalizátor feletti hővédő lemez repedt el, és az rezgett, különösen motorfék üzemmódban.

Sok sikert a hibakereséshez, amúgy pedig boldog karácsonyt mindenkinek! :)

 

 

Link to comment
Megosztás:

On 22/12/2015 at 9:18, hgabor99 írta:
On 22/12/2015 at 12:50, Davee írta:
On 21/12/2015 at 17:00, Davee írta:

Alapjáraton, mivel ezek még "régi" motorok, az ECU nem kapcsolja le a befecskendezést motorfékezésnél sem így akkor sem spórolsz.

Viszont nagyobb sebességnél üresben is fordulaton fog maradni egy darabig a motor így azzal sem igazán.

Végeredményben azt mondanám ezekkel nem igazán tudsz spórolni, max ha tojást teszel a pedál alá, de azt meg a motor nem fogja meghálálni.

NZ, SZ, SE motorkban biztos, hogy nincs ilyen, a későbbi XE-kben lehet, mivel azok már újabb szoftveresek és másabb vezérlés.

És az isuzu dízeleknél ami 4EC-s motorszámmal kezdődik vajon azokban van ilyen vezérlés ami lekapcsolja a befecskendezést motorféknél?

 

Link to comment
Megosztás:

On ‎21‎/‎12‎/‎2015 at 5:00 PM, Davee said:

Alapjáraton, mivel ezek még "régi" motorok, az ECU nem kapcsolja le a befecskendezést motorfékezésnél sem így akkor sem spórolsz.

Viszont nagyobb sebességnél üresben is fordulaton fog maradni egy darabig a motor így azzal sem igazán.

Végeredményben azt mondanám ezekkel nem igazán tudsz spórolni, max ha tojást teszel a pedál alá, de azt meg a motor nem fogja meghálálni.

Hát én azért kíváncsi lennék, hogy valóban nem kapcsolja-e le, mert már a karburátoros motorok is el tudták zárni a benzint egy vákuumos szeleppel azért, hogy erőteljesebb legyen a motorfék.

Az viszont biztos, hogy nem tartja fordulaton a motort, ha kiveszem, üresbe és visszaengedem a gázt, akkor leesik alapjáratra a motor fordulatszáma, mi Corsánkban van fordulatszámmérő. Ezek a bowdenes pillangószelepes motorok csak korlátozott mértékben tudják emelni, vagy fenntartani a motor fordulatszámot, csak amennyi gázt az alapjárati motor tud adni. A pillangószelepet a vezető tudja csak mozgatni, az ECU nem. Tehát ha te visszaenged a gázt, az ECU nem tudja felülbírálni.

Amúgy meg szerintem nem ezzel kéne benzint spórolni...

Link to comment
Megosztás:

12 hours ago, enjoy said:

És az isuzu dízeleknél ami 4EC-s motorszámmal kezdődik vajon azokban van ilyen vezérlés ami lekapcsolja a befecskendezést motorféknél?

Van az adagolóban egy röpsúlyos szabályzó ami az alapjárati fordulatszámot, és a maximális üresjárati fordulatszámot is szabályozza. Ez többé kevésbé le tudja kezelni a motorféküzemet is. Ez a szabályzó a lényegében a gázpedál ellenében dolgozik. Ha növekszik a motor fordulat, akkor a röpsúlyos szabályzó igyekszik csökkenteni a befecskendezett gázolaj mennyiségét, ha csökken a motor fordulat, akkor meg növeli a befecskendezett gázolaj mennyiséget.

Motorféküzemben a motor alapjáratinál magasabb fordulatszámon forog, miközben nincs gázpedál nyomás, így a szabályzó csökkenti a befecskendezett gázolaj mennyiségét. Azt sajnos nemtudom, hogy csak csökkenti, vagy el is veszi teljesen, egyáltalán ennek a mechanikának mik a határai. Olyan pontosan biztos nem tud szabályozni, mint az elektronikus adagolók. Ezeknél ha nincs gázpedál nyomás, és a motor nem alapjáraton forog, akkor egyszerűen elveszi a gázolajat, amíg le nem csökken a fordulat alapjáratra. Itt meg visszakapcsol, elkerülve a motor lefulladását.

Link to comment
Megosztás:

11 hours ago, Adam1 írta:

Hát én azért kíváncsi lennék, hogy valóban nem kapcsolja-e le, mert már a karburátoros motorok is el tudták zárni a benzint egy vákuumos szeleppel azért, hogy erőteljesebb legyen a motorfék.

Az viszont biztos, hogy nem tartja fordulaton a motort, ha kiveszem, üresbe és visszaengedem a gázt, akkor leesik alapjáratra a motor fordulatszáma, mi Corsánkban van fordulatszámmérő. Ezek a bowdenes pillangószelepes motorok csak korlátozott mértékben tudják emelni, vagy fenntartani a motor fordulatszámot, csak amennyi gázt az alapjárati motor tud adni. A pillangószelepet a vezető tudja csak mozgatni, az ECU nem. Tehát ha te visszaenged a gázt, az ECU nem tudja felülbírálni.

Amúgy meg szerintem nem ezzel kéne benzint spórolni...

Nem tudom mi igaz, mi nem, ismerősöm készített az F Astra-jahoz (C14NZ) TID kijelzőre, fogyasztásmérőt, és egyéb okosságokat, a fogyasztás matekolása miatt bogarászta az ECU programot és ő mondta nekem, hogy nem kapcsolja le motorféknél sem, lévén 1 központi injektor van, a hengerenkéntinél már nem tudom.

Nekem ennyit írt még régen, ebből kifolyólag írtam amit írtam, de megerősíteni, vagy cáfolni maximum ő tudná...

Link to comment
Megosztás:

3 hours ago, Davee said:

Nem tudom mi igaz, mi nem, ismerősöm készített az F Astra-jahoz (C14NZ) TID kijelzőre, fogyasztásmérőt, és egyéb okosságokat, a fogyasztás matekolása miatt bogarászta az ECU programot és ő mondta nekem, hogy nem kapcsolja le motorféknél sem, lévén 1 központi injektor van, a hengerenkéntinél már nem tudom.

Nekem ennyit írt még régen, ebből kifolyólag írtam amit írtam, de megerősíteni, vagy cáfolni maximum ő tudná...

Ha nem kapcsolja le a benzin befecskendezést, csak alapjárati mennyiségre csökkenti vissza, akkor szegény keverékessé válik a beszívott keverék. Ami meg nem jó :) 

Ha nem csökkenti vissza alapjáratira sem, akkor meg nem igazán lesz motorfék :)

Szóval ez sehogysem kerek.

Link to comment
Megosztás:

2 hours ago, Adam1 írta:

Ha nem kapcsolja le a benzin befecskendezést, csak alapjárati mennyiségre csökkenti vissza, akkor szegény keverékessé válik a beszívott keverék. Ami meg nem jó :) 

Ha nem csökkenti vissza alapjáratira sem, akkor meg nem igazán lesz motorfék :)

Szóval ez sehogysem kerek.

Nem tudom, őszintén nem is akarom megérteni, annyi biztos, hogy úgy "spórolni" nem lehet vele mint egy H Astra esetében mondjuk.

(Direkt tettem idézőjelbe, mert aki ezzel akar spórolni ne vegyen autót szerintem)

Link to comment
Megosztás:

7 hours ago, Davee írta:

Nem tudom mi igaz, mi nem, ismerősöm készített az F Astra-jahoz (C14NZ) TID kijelzőre, fogyasztásmérőt, és egyéb okosságokat, a fogyasztás matekolása miatt bogarászta az ECU programot és ő mondta nekem, hogy nem kapcsolja le motorféknél sem, lévén 1 központi injektor van, a hengerenkéntinél már nem tudom.

Nekem ennyit írt még régen, ebből kifolyólag írtam amit írtam, de megerősíteni, vagy cáfolni maximum ő tudná...

Szerintem lekapcsolja...érezni 1500-as fordulat körül guruláskor hogy "visszajön " a befecskendezés és megszűnik a motorfék. Egyrészt, másrészt pont emiatt is szokott lefulladni üresben a motor ha valamiért ( sebesség mérő bowden szakadás miatt pölö) nem működik az útjeladó. De amúgy H astránál is láttam már  hogy  a kijelző 0.0-át mutat motorféknél üresben viszont 0.6Liter/h méri a fogyasztást.

Link to comment
Megosztás:

17 hours ago, Davee said:

Nem tudom, őszintén nem is akarom megérteni, annyi biztos, hogy úgy "spórolni" nem lehet vele mint egy H Astra esetében mondjuk.

(Direkt tettem idézőjelbe, mert aki ezzel akar spórolni ne vegyen autót szerintem)

Spórolni semmiképpen sem lehet vele, ez világos. De H Astra esetében se. Gondolj csak bele, ha motorféküzemben mész, akkor korábban kell újra gázt adni, ha hagyod üresben kigurulni az autót, akkor 2-3 szor olyan távolságra is kigurulhat.  Spórolni csak úgy lehet üzemanyagot, ha nem indítod be az autót :)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.