Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Kriza

Fórumlakó
  • Hozzászólások

    44
  • Csatlakozott

  • Utolsó látogatás

Hozzászólások posted by Kriza

  1. 12 órája, Barret írta:

    Tankolj 100 as benzint és ha nagyából kijártad nézd meg akkor is csinálja-e . Sajnos sok autónál probléma ez a 95 ös benzin , én nem is merek tankolni bele , haverom is  járt úgy hogy 95 el rángat,dadog 100 asal meg semmi baja nincs .

    Üzemanyag szűrő nem olyan régen volt cserélve, a magasabb oktánszámú benzinre én is gondoltam, bár eddig is ugyanott tankoltam 95-öst.

    10 éve, amióta nálam van soha nem volt benne 95 fölött, csak most nehogy megszokja... :-)

     

  2. Üdvözlet!

    A következő problémával kapcsolatban szeretnék ötleteket kérni, hogy hol keressem a hibát, vagy mire számítsak.

    2002-es X14NZ motorkódú Astrám pár hete csinálja, hogy gázadásnál elkezd bizonytalankodni, megtorpan, kicsit dadog, aztán 4-5-6 másodperc után kezd csak gyorsulni. Elég zavaró, mert így nem kis feladat előzni. Minimális kis gázadásnál nem jellemző, és leginkább 3-4-5. sebességi fokozatban jelentkezik a hiba, 1-nél nem vettem észre, 2-nél pedig kevésbé zavaró, mert kis ideig tart. Meleg motornál, 10-15km megtétele után a jelenség kevésbé vagy egyáltalán nem jön elő.

    Köszönöm az ötleteket!

     

  3. 27 perce, zotya975 írta:

    Pontosan ne tudom mi az oka hogy a relé 3 lábú ,a rajzon meg van egy 4. láb, talán a gyári vonóhorgos autónál másik relé van, vagy esetleg a riasztónak van a plusz láb ami ugye tudja villogtatni az indexeket. A H6 a vészvillogó kapcsolóban található pici izzó az indexek visszajelzője egy másik rajzon van ahol a műszeregység látszik: http://www.skandiasauna.de/opel/astra/F/Plan/0500.jpg ezen a H3. A bekeretezett számok és kódok a kábelek továbbhaladását jelzik hogy mihez kapcsolódik, sajna ennek a dekódolása már meghaladja az én ilyen ismereteimet. 

    Szia!

    Nagyon sokat segítettél!

    Én úgy látom - most, hogy megkaptam ezt a rajzot is - hogy a számok egyfajta koordináták, amik a rajz alján lévő számozásra hivatkoznak (ahogy írtad is, a továbbhaladást), a betűk meg rövidítések (pl. INS = instrument = műszeregység) ami szintén a rajz alján lévő feliratra utal.

    Köszönöm! Ha megvan a hiba postolok egyet, hátha segít valakin.

     

  4. 20 órája, zotya975 írta:

    Itt a rajz: http://www.skandiasauna.de/opel/astra/F/Plan/0600.jpg

    Amin a S52 a vészvillogó kapcsolója, aS5.3 az irányjelző kapcsolója a K10 a relé. A H11-12-13-14- az indexlámpák elöl-hátul a H33-34 az oldalindex ha van.  Próbálj valakitől kölcsönkérni egy vészvillogó kapcsolót, az is tud érdekes dolgokat produkálni. 

    Szia! Nagyon köszönöm ismét a segítséged! Felvetődött bennem pár kérdés:

    A K10 indexrelé nálam csak 3 lábú, a rajz szerint 4 (bár valóban van a foglalatban egy 4. láb, de az nincs a relén). Mi lehet ennek az oka?

    A bekeretezett számok és alatta betűk mit jelölnek? (pl. az indexrelé alatt 542, INS)

    A műszerfalban lévő zöld irányjelző visszajelző lámpa a H6?

  5. Üdv Mindenkinek!

     

    Tudna valaki irányjelző áramkör kapcsolási rajzot postolni? Nagy segítség lenne, ha rajta lennének a vezetékszínek.

    A problémám az, hogy nem megy az irányjelző (se a vészvillogó). Ha bármelyik irányba elindítom, akkor a műszerfalon állandóan világít a kis zöld piktogram, viszont kívül tök sötét. Relét már cseréltem, nem az a baja. Még az előző tulajnál utólag beleraktak egy csomó elektronikát (vonóhorog, riasztó, központi zár, rádió), és a szerelő gányolása most bosszulja meg magát, szerintem ott lesz valahol a gond, csak ki kell bogoznom merre...

    Előre is köszönöm!

  6. On 2019. 03. 11. at 13:42, zotya975 írta:

    Igen az M8 a hátsó, még az is lehet amit írtál, ott elég gyakori a kábel megtörés, aztán elég ha letestel a karosszériához. 

    A hátsó ajtó kábelátvezető volt a nyertes. Az ott átvezetett 6 kábelből 5 szigetelése darabokra volt törve. Szóval nem is a karosszériához testelt, hanem a korbácson belül valamelyik másik érrel. Cseréltem az átvezetőtől az ajtó közepéig az összes kábelt. Forrasztás + dupla zsugorcső kombó, a szigetelés erenként pluszba zsugorcsővel megerősítve az átvezetésnél, a toldás meg mélyen visszatuszkolva a karosszériába, plusz szigszalag az egész korbácsra. Szerintem most már többet fog bírni ez a rész, mint az autó összes többi része :-)

    Amúgy elég durva, hogy mennyire elöregszik a kábel szigetelése. 2002 júniusi (Lengyel) a verda, szóval az F szériából nem sok újabb van. Ahhoz képest ezek a kábelek nagyon hevimetálul néztek ki. Remélem a többi biztosabban bírja, végül is a legtöbb nem mozog ennyit.

    Köszönöm a segítséget! A rajz alapján esett le, hogy hol kell keresni a hibát. A nélkül lehet, hogy most is a biztosítéktáblát próbálnám bontogatni. :icon13:

     

  7. 1 órával ezelőtt, zotya975 írta:

    Sajna nem nagyon szinte semennyire. Ha kiveszed a fűtéscsövet ami mögötte van és a szélső befúvóhoz vezeti a levegőt, akkor kicsit jobban, azt viszont agyhalál visszatenni. Először szerintem próbáld meg a reléket kicserélgetni bontóban nem kérnek értük sokat, az kevesebb munka mint a vezetékeket gubancolni. Aztán multiméterrel vagy próbalámpával lehet nézegetni van-e "áthallás" két vezeték között az ablaktörlő motor a kapcsolókar és a biztosítéknál nézve. Ha nincs rajz de szeretnéd bogarászni, akkor itt van: http://www.skandiasauna.de/opel/astra/F/Plan/0800.jpg Ugye balra lent az M2 a törlőmotor felette a K8 a reléje és az felett van a kapcsoló. 

    Az a baj, hogy relé és csatlakoztatott első törlőmotor nélkül is kipukkan. Az M8 a hátsó motor? Még abban bízom, hogy esetleg a hátsó ajtóátvezetőnél tört meg a kábel. Ha jól értelmezem, akkor oda megy ki fixen is táp az X6-9 csatlakozópáron. Tehát szerencsésebb esetben lehet ott is zárlat.

  8. Sajnos úgy tűnik, hogy az ablaktörlő bizti ismét kiég... Ráadásul akkor is produkálja, ha nincs rádugva a motor, se a relé, így vezetékzárlatra gondolok. Ezt nyilván nekem kell megtalálni, a kérdésem csak annyi - és elnézést, ha már volt előzőleg, nem olvastam végig mindent - hogy mennyire lehet kifordítani a biztosítéktáblát? Mennyire kell nagy bontást rendezni? A műszerfal bal oldalát lebontottam, de nem sokat segített. Hátulról meg elég reménytelen hozzáférni.

  9. On 2019. 01. 25. at 15:39, zotya975 írta:

    3046272-20190125-4RtYAR.jpg

    Előfordul hogy berohadt a tengely, és olyan nagy az áramfelvétele a motornak a szoruló mechanika miatt hogy azért olvad le a bizti. Le kell szedni a fekete takaró kupakokat a kar tövénél a csavarról, és fújni kell a tengely-kar közti részhez csavarlazítót, WD-40-et de ha ez a probléma igazi megoldást csak a szétszerelés-zsírzás ad. Az a kis motor olyan erős hogy még akkor is hajtja a lapátokat, ha már kézzel is alig lehet mozdítani őket. Ha leveszed a levélrács alatti, vízelvezetőt a kédergumival, akkor megtalálod azt a csavart amit ha kitekersz ( összejelölés után) le lehet húzni a motor kúpos-bordás tengelyétől a mechanikát, így megtudod hogy a tengely szorul és kézzel is nehezen lehet mozgatani a lapátokat, vagy a motor hibás, és magába is nehezen forog. A kérdéses csavar sárga karikában : ( a képen már kissé továbbhaladtam ennyire nem kell lebontani)

     

    Köszönöm a válaszod! Már nem először segítesz.

    Szétszedtem az egész motort, mert kisütött még egy biztit.

    A mechanika nem szorult, meglepően könnyen mozgott annak ellenére, hogy lassan betölti a 17-et. Nem találtam semmi olyat a motorban sem, ami komoly gondot okozhat. Talán a szénkeféről lehulló apró darabkák okoztak zárlatot a kommutátorban. Ezt kitakarítottam, összeraktam és azóta nagyszerűen működik.

    Köszi még 1x!

  10. 1 órával ezelőtt, Kriza írta:

    Sziasztok!

    Az a problémám, hogy menet közben elment az ablaktörlőm. Megállt a helyén, aztán már nem tudtam elindítani. Amikor megálltam kiderült, hogy a bizti égett ki (30A). Kicseréltem, de az is megadta magát. Tudnátok abban segíteni, hogy mi lehet a gond? Zárlatos a motor esetleg? Mit kell mérni a motoron? Több vezeték is van rajta, esetleg tud valaki vezetékkiosztást?

    Előre is köszönöm!

    Na, közben visszakerestem itt a topicban. Ha lehúzom a csatit a motorról, akkor kijön a 12V a barna és a sárga meg fehér között (sebességtől függően), tehát a kapcsoló jó. Tettem egy próbát egy 25A biztivel és elindult (?). Lehet, hogy a bolygatás gyógyította meg?

    Így viszont kicsit bizonytalan lettem a megbízhatóságot illetően... Van valakinek tapasztalata, hogy ilyenkor ez a motor végét jelzi, esetleg olyan pozícióban állt meg a motor, hogy zárlatos volt (nemtudomhogyan), vagy csak nem volt szerencsém a biztivel?

  11. Sziasztok!

    Az a problémám, hogy menet közben elment az ablaktörlőm. Megállt a helyén, aztán már nem tudtam elindítani. Amikor megálltam kiderült, hogy a bizti égett ki (30A). Kicseréltem, de az is megadta magát. Tudnátok abban segíteni, hogy mi lehet a gond? Zárlatos a motor esetleg? Mit kell mérni a motoron? Több vezeték is van rajta, esetleg tud valaki vezetékkiosztást?

    Előre is köszönöm!

  12. 4 perce, zotya975 írta:

    Leveszed, szétcsavarozod ( ennyire nem kell) és azt a réz hengert  kell megtakarítani:

    2605807-20170803-YvE8jL.jpg

    Ha jól rémlik elég hozzá az elejét levenni. 

    Ugye a kosztól nem tudja behúzni és egyben kilökni a fogaskereket a lendkerék mellé. 

     

     

    Álmomban nem gondoltam, hogy ez így néz ki belül :blush:

    Ha jól értem, akkor a fölső rész egy elektromágnes, ami behúzza a benne lévő betétet áram hatására (mind a flipperben a karokat és gombákat - bumpereket - mozgató mágnes), és ezzel együtt indítja az indítómotort is valahogy (gondolom annak a betápját is kapcsolja valahogy mechanikusan). Nem fogok neki szerelgetni, mert ebben már annyi fém meg olaj van, hogy elbizonytalanodok tőle. :)

    Köszönöm a válaszaidat!

     

  13. 18 perce, zotya975 írta:

    Ilyenkor meg kell kocogatni ( kiskalapáccsal, kerékkulccsal, stb) az önindítót. Olyan közepes erővel, tehát nem szétverni, de azért érezze. Ha erre a behatásra megjavul, akkor a behúzó tekercs koszos, akad, szét kell szedni, megtörölgetni egy benzines ronggyal, és össze lehet rakni. Az önindító motoron hiába mérsz ellenállást, ilyenkor csak a behúzó tekercsre tudsz rámérni magát a motort a megmozduló tekercs érintkezői kapcsolják.  De ha el sem indul, mert megakad akkor ugye nem is kezd el forgatni. 

    Nagyon-nagyon köszönöm a gyors választ! Kollégámat megkértem, hogy segítsen kocogtatni. A gumikalapács nyelével minimálisat koppintott az önindító tetejére és azonnal indult. Ez alapján úgy tűnik, hogy tényleg a behúzónál van a probléma.

    Köszönöm még egyszer! Már nem az első eset, hogy segítettél. :icon13:

  14. Sziasztok!

    Az alábbi problémával fordulnék a kedves fórumtársakhoz:

    Holnap lesz két hete, hogy először tapasztaltam azt, hogy a kulcs elforgatásának hatására az önindító meg sem mukkan. Akku rendben, visszajelzők világítanak, biztosítékokat ellenőriztem, de ha önindítóznék, akkor nem történik semmi, csak a szellőzőventilátor hallgat el (többi műszer ugyanolyan fényerővel világít, szóval nem hiszem, hogy zárlat lenne). Ahogy visszaengedem a kulcsot a venti elindul. Amikor legelőször csinálta ezt, akkor kis pihentetés után elindult (felmelegedett/lehűlt valami, nem tudom).

    Legközelebb egy benzinkúton jött elő a hiba. A kutas segített megtolni a kocsit amitől az beindult.

    Otthon kicseréltem a gyújtáskapcsoló betétet, amitől jópár napig nem jött elő a probléma. A betét eléggé megfeketedett belül (15 éves), jogosan reméltem ettől megoldást.

    Ma viszont ismét előállt a hiba. Megtolás hatására ismét elindult, tehát azt gyanítom, hogy az önindítóval van hiba.

    Kérdésem tehát az, hogy mi az ötletetek, mit nézzek? Mértek rá az önindító motorra, hogy van-e rajta ellenállás? Lehetséges, hogy a szénkeféje (vagy mije van neki) nem érintkezik minden esetben? Esetleg immobiliser (ha igen, akkor megtolásra sem kellene elindulnia, nem?). Esetleg kontakthiba valahol? Vagy van a hozzáértőknek más ötlete?

    Az autó Astra-F Classic 2002 (X14NZ)

    A segítséget előre is köszönöm!

    Üdv, Kriza

  15. On 2016. 05. 04. at 10:45, zotya975 írta:

    Igen, az út vagy más néven sebesség jeladó. A sebességmérő mechanikus működésű a spirál hajtja, ez meg rá van építve az órára. Innen tudja a motorvezérlő hogy az autó mozgásban van, és motorféknél magasan tartja a fordulatszámot. Hibás működését a 24-es hibakóddal jutalmazza. Ezen kívül ha rossz okozhat még motorféknél, gurulásnál lefulladást. Ha ez nincs , akkor csak a sárga lámpa van amit nézegetni kell időnként.

    2215002-20160504-z2ygku.jpg

    Szétszedtem a műszeregységet, de nekem más belül, mint a képen (Lengyel F-Astra Classic 2002-ből). Nincs külön jeladó, hanem egy NYÁK, ami bele van építve a sebességmérő órába. A cseréhez - amennyire beleláttam - meg kellene bontani az óra mechanikáját. Ráadásul a kereskedésben csak ez (a képen látható) jeladó volt. Úgy tűnik, hogy vagy az egész órát kell cserélni, ami gondolom nem olcsó, vagy keresek valahol egy bontott műszeregységet (vagy megtanulok együtt élni a néha világító motorlámpa jelenséggel).

  16. 3 perce, zotya975 írta:

    Itt csak a kijelzővel kapcsolatos hibákat látod, az F12 a diagnózis kezdete, az F171 meg ha jól tudom a külső hőmérséklet jeladó hibája. A pillanatnyi sebességet nekem is pont feleannyit ír ki mint a valós, de más gondot nem okoz, nagyon ritkán villan fel a hibalámpa emiatt.

    Külső hőmérő hiba valóban van, mert a kesztyűtartóban pihen :-) Egyszer kiesett a helyéből és azóta nem találom, hová lehet rögzíteni...

  17. 21 órája, zotya975 írta:

    Igen, az út vagy más néven sebesség jeladó. A sebességmérő mechanikus működésű a spirál hajtja, ez meg rá van építve az órára. Innen tudja a motorvezérlő hogy az autó mozgásban van, és motorféknél magasan tartja a fordulatszámot. Hibás működését a 24-es hibakóddal jutalmazza. Ezen kívül ha rossz okozhat még motorféknél, gurulásnál lefulladást. Ha ez nincs , akkor csak a sárga lámpa van amit nézegetni kell időnként.

    2215002-20160504-z2ygku.jpg

    Megnéztem a pillanatnyi sebesség kijelzést, és a legtöbbször 0kmh-t ír, de ha nem, akkor is jóval alacsonyabbat, mint a valóság. Tehát tényleg nem látja jól. Viszont a kijelzőn a sebesség előtt kiírja, hogy "F 12" és "F 171", a számok 3-szor villannak. Jelent ez valamit, vagy ne foglalkozzak vele?

     

  18. 10 perce, zotya975 írta:

    Igen, az út vagy más néven sebesség jeladó. A sebességmérő mechanikus működésű a spirál hajtja, ez meg rá van építve az órára. Innen tudja a motorvezérlő hogy az autó mozgásban van, és motorféknél magasan tartja a fordulatszámot. Hibás működését a 24-es hibakóddal jutalmazza. Ezen kívül ha rossz okozhat még motorféknél, gurulásnál lefulladást. Ha ez nincs , akkor csak a sárga lámpa van amit nézegetni kell időnként.

    2215002-20160504-z2ygku.jpg

    Nagyon-nagyon köszönöm a válaszodat!

    Most, hogy mondod, észrevettem, hogy motorféknél néha fura hangot ad 1-2 hete. Nem tudtam eldönteni, hogy honnan jön a hang, de a motor nem zárható ki. Pont a műszaki napján jött elő először a hang, szerencsére akkor nem világított a motorlámpa, meg azóta is csak ritkán és kis időre.

    Még egyszer köszönöm szépen!

     

    • Like 1
  19. Ok, akkor ha jól értem, van valami jeladó magában a sebességmérő órában, ami vélhetőleg elromlott vagy kontaktos. Mivel a sebességet mutatja az óra, így a spirál nem lehet rossz.

    A középkonzol valóban úgy néz ki, ahogy a videóban. Nem tudtam ezt a trükköt, így már ma is érdemes volt felkelnem ;-)

  20. 3 perce, Szabadij írta:

    Álló motornál kell villogtatni és ha jól villogtattál,akkor lehet sz@r az útjeladó.Ez a kilométer órában van,általában a spirál szokott megkotlani,de akkor az óra sem megy,de lehet maga a szenzor is rossz.

    Le tudod ellenőrizni,elindulsz,megysz kb.30-40 kilométer/h sebességgel,eközben a középkijelző két gombját egyszerre nyomva tartod pár másodpercig,ekkor kiírja a középkijelződ a pillanatnyi sebességet pár másodpercig.Ezt 53 km/óráig teszi meg nagyobb sebességnél nem ír ki semmit.Ez a kijelző is az útjeladóról veszi a jelet,ha ez ír ki sebességet a leírt módszerrel,akkor az útjeladó jó.Mondjuk ettől még lehet időszakosan rossz,mondjuk kontakthibás...

    Szia! Köszönöm a válaszodat!

    Közben utánaolvasgattam, és valahol azt írják, hogy az első kerékben is van valami érzékelő. Ezen kívül nekem a középkonzolon lévő kijelző eléggé buta, csak az időt/dátumot és a külső hőmérsékletet jeleníti meg. A sebességmérő kijelzése teljesen úgy működik, ahogy eddig, a spirál néha ciripel bizonyos sebességnél, de azt már 6 éve teszi.

  21. 16 érintkezős diagnosztikai csatlakozónál lehetséges, hogy nem 4, hanem 2 jegyű kódok jönnek ki? Mert ha jól értettem, akkor az angol leírásban az van, hogy járó motorral kell nézni, és 4 jegyű kódok jönnek, de úgy össze-vissza villogott, volt, hogy 30-szor folyamatosan egymás után.

    Álló motorral viszont 2 jegyű kódokat kaptam, és 24-es hibát mutatott: Vehicle Speed Sensor. Érdekes, hogy csak néha jelenik meg a hiba.

    Tudja valaki, hogy hol van ez a szenzor, és mit okoz ha nem jól jelez? A sebességmérő jelez rendesen, az nyilván mástól kap jelet.

  22. 16 perce, Kriza írta:

    Köszönöm az eddigi válaszokat!

    Megpróbáltam volna kivillogtatni a hibakódot, de nem mertem, mivel a diagnosztikai csatlakozó 2 sorban 8 érintkezős, nem 2x5-ös, ahogy az oldalon lévő leírásban szerepel. Astra-F Classic X14NZ gépkocsiról van szó. Ezen a csatlakozón is a jobb fölső 2 érintkezőt kell összezárni, vagy más a módja?

     

    Ja, és a legfontosabbat el is felejtettem: ha más a diagnosztikai csatlakozó, akkor más az ECU? És akkor a kódok is mások???

  23. Köszönöm az eddigi válaszokat!

    Megpróbáltam volna kivillogtatni a hibakódot, de nem mertem, mivel a diagnosztikai csatlakozó 2 sorban 8 érintkezős, nem 2x5-ös, ahogy az oldalon lévő leírásban szerepel. Astra-F Classic X14NZ gépkocsiról van szó. Ezen a csatlakozón is a jobb fölső 2 érintkezőt kell összezárni, vagy más a módja?

     

  24. Üdv!

     

    Abban kérném a segítséget, hogy pár napja időnként világít rövidebb időre a motor hibalámpa. Menet közben kapcsol be, és pár perc után ki is kapcsol, vagy ha leveszem a gyújtást. Elolvastam, hogy hogyan lehet kiolvasni a hibakód számát, de ott azt írják, hogy le kell venni hozzá a gyújtást, majd ismét kiadni. Kérdésem az, hogy ki tudom-e villogtatni a hibakódot ezzel a módszerrel annak ellenére, hogy a hibajelzés (hibalámpa világítás) megszűnik a gyújtás elvétele és ismételt ráadása után, illetve megbízható lesz-e így a jelzés?

    A motor egyébként hangra és érzésre is ugyanúgy jár, fogyasztásnövekedést nem tapasztaltam (bár még nem tankoltam az első jelzés óta, így csak óraállásból következtetek). Vajon mire számítsak, mi a baja?

     

  25. Üdv!

    Lassan meg kell látogatnom a kipufogószervizet, ezzel kapcsolatban vetődött fel bennem kérdés.

    2002-es X14NZ esetén szükséges flexifilis cső a kipufogórendszerbe? Nekem van egy a motor és a katalizátor között, de a kipufogószerelő meglepődött ezen, mivel szerinte ilyen csak dízelnél kell. Én meg azon parázok, nehogy kispóroljon valamit, ami anno indokoltan került az autó alá. Ráadásul pont ez az alkatrész, ami most cserés lenne.

    Nem lesz hangosabb nélküle?

    Vajon miért rakta bele az előző szerelő, ha nem is kell?

×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.