Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

hejbaa

Fórumlakó
  • Hozzászólások

    33
  • Csatlakozott

  • Utolsó látogatás

Hozzászólások posted by hejbaa

  1. 17 órája, tuskes írta:

    Kell hozzá egy emlékeim szerint 8-as imbuszkulcs, és ha esetleg útban van az injektorfedél, az is 2 db. csavar, és félrehúzható az útból. Ha nincs ismerős szerelőd, és nem értesz hozzá, akkor azért vigyázz, mert egy új AGR-t aranyárban mérnek, ebből nem biztos hogy szabad bontottat. Persze jó lenne tudni, egyáltalán az-e a baja. Valaki a környezetedben nincs aki már fogott villáskulcsot a kezébe? 

    Hát nem tudom megnevezni se, hogy mi van útban.

    Itt egy netes kép, az enyém kb így néz ki:

     IMG_82021.jpg

    Nálam még rosszabb is a helyzet, ennyire nem látni rá. Rengetek vezeték van és csatlakozó sincs rajtuk, hogy csak úgy széthúzzam és félrerakjam. Az AGR szelep alsó csavarja a légszűrő háztól jövő vastag szívócső(?) miatt nehezen hozzáférhető. Éppen, hogy csak az ujjam végével meg tudom érinteni. Az, hogy éppen nincs a megfelelő méretű torx-om hozzá, az most mellékes, valamit/valamiket mindenképp le kellene még kapni. Már megfordult a fejemben, hogy alulról könnyebb lenne. :) Amikor rákerestem, egyszerűbb műveletnek tűnt, ahogy elnézem más motorokon egyből a szelepfedél mellett van. Arra nem számítottam, hogy nekem így "elrejtették".

  2. Az a helyzet, hogy nem sikerült kiszednem, szóval inkább elviszem maszek szervizbe. Igazából megfelelő szerszámom nincs hozzá, amivel hozzáférnék. Szűkös a hely, túl mélyen van és enyhén be van döntve a tűzfal felé, még a kezem is alig fér el. Kicsit több szabadidőm lenne, még foglalkoznék vele, de így inkább rábízom másra.

    De köszönöm a segítséget és a tanácsokat!

  3. 2 órája, tuskes írta:

    Üdv!

    Hát szerintem nem feltétlenül biztos az AGR hiba. Szerintem! Egyébként nyugodtan kiszedheted, 2 db. csavar fogja, és a vezetékelés. Veszel alá egy új tömítést, egy flakon féktisztítóspray-t, fogkefe, kiskés, alapos takarítás, majd visszaszerelés. Megúszod kb. 1200 Ft-ból, és adtál egy esélyt a dolognak. Ha mázlid van, csak baromira retkes, és még nem ment gallyra, ha épp ez a hiba oka. Mekkora távokat jársz vele? Símán lehet lambdaszonda is. 

    Üdv!

    Elég sokat mentem 1-2 km-es távokat, egész télen, szóval esélyes a lerakódás. Akkor ránézek és kitakarítom,  hátha "megjavul".

    Köszönöm a tanácsokat!

  4. Üdv!
    Ha EGR hibát (1405-ös kód) ír a motorvezérlő az mindenképp az EGR szelep hibája, vagy
    utalhat másra is? Nyugodtan nekiláthatok kiszedni és takarítani vagy vigyem szerelőhöz?
    Sőt egyáltalán szabad-e így használni? Elvihetem lábon? Olvasgattam, sőt még videót is
    találtam, ami alapján nem tűnik túl bonyolultnak a szelep takarítása.
    A tünetek egyébként: mintha gyengébb lett volna a motor, aztán mielőtt hazaértem volna,
    a szomszéd utcában már jött is a 'check engine' lámpa. Büdös volt és kicsit mintha más
    lenne a hangja.
    Nyugodtan nekiálljak takarítani vagy forduljak vele szerelőhöz?
    Előre is köszönöm a segítséget!

  5. Hát csak úgy egyikből sem szabad kiszedni... Le kell kötni róla azu akkusarukat, aztán kiszedhető... Ha nincsen benne akku, akkor nem megy! :evilgrin: Ezekben az autókban pár dolog van, ami memóriás, ilyen a rádió, meg az ablak, esetleg a fedélzeti comp... De bukni nem buksz semmit, csak azokat a dolgokat, amiket visszaállíthatsz pár mozdulattal. Gondolom ez volt a kérdés! :)

    Igen, pontosan erre gondoltam!

    Közben utánaolvastam és egyedül a rádióval lehet gondom, ha az kódos.

    De akkor mégsem kérdeztem olyan nagy hülyeséget. Nem olyan egyszerű, mint kispolszkinál, de azért nem fog beletörni a bicskám. :)

    Köszönöm a gyors választ!

  6. Üdv!

    Olyan kérdésem lenne, hogy van-e olyan típus, aminél nem szabad az akkumulátort csak úgy kiszedni?

    Azon kívül, hogy a rádió "elfelejti" az elmentett adókat, gondolom nem okozhat semmi galibát.

    Tudom, amatőr kérdés, de egyszer olvastam olyat, hogy nem lehet csak agy nélkül kikapni az aksit. Inkább rákérdezek...

    Konkrétan egy '98-as X16XEL-ről lenne szó. (immobilizer van benne, ha az számít)

    Köszönöm előre is!

  7. Üdvözletem!

    Pár hónapja jártam itt a fórumon, mert hengerfej problémára gyanakodtam, viszont az olajam és a vizem is teljesen tiszta volt. A hiba az volt, hogy kinyomta a hűtővizet, normál üzemi hőmérséklet mellett is. Sokan mondtátok, hogy a motorból kijövő hűtővíz csövét fogjam meg, ha felkeményedik, akkor hengerfejes lesz. Viszont kezdő autósként, nehéz eldönteni, hogy most az felkeményedett vagy pont normális. Ezért leírom gyorsan a tapasztalatomat, hátha ezzel egy későbbi fórumozónak segítek. Meleg motornál, amikor már nyitva a termosztát, az említett cső keményebb a kelleténél. Sőt, enyhén érezni, hogy az egyik henger bedolgozik. Kiegyenlítő tartály kupakját óvatosan letekerjük, kiszökik belőle egy kis levegő. Ha ez után a cső puhább lesz, akkor túl kemény volt, feszültség volt a rendszerben. A kipufogógáz "fújta" fel a rendszert. Szerencsére a kupakban lévő túlnyomás szelep megvédte a hűtőrendszer alkatrészeit.

    Elvittem egy maszek autószerelőhöz. 86ezer forintért megcsinálta nekem. (1.6 16V-es eco) Listám van a cserélt alkatrészekről, amik tényleg belekerülhettek az autóba, mert sokkal erősebb lett a gép. Azóta beletettem nagyjából ezer kilométert probléma mentesen, így ki merem jelenteni, hogy nincs gond a géppel. Az olajat is csak normál mértékben eszegeti. (lekopogom)

    Ezúton szeretném megköszönni a fórumtársaknak az akkori segítségeket!

    (Ha valakit érdekel az Óvári szerelő, akkor írjon privátban és megadom az elérhetőségét)

    Elnézést az offolásért és kellemes autókázást mindenkinek!

  8. Ránézéssel nem sok mindent lehet megállapítani, főleg a szíjon. Enyémen most cseréltük le és a régi szíjon a 62 ezer kilométer nem is látszott annyira, inkább a vízpumpa és a feszítőgörgő volt erősen zajos, mikor kézzel megpörgettem. De a motorgenerálomnál 40 ezer kilométer volt benne és pl a feszítőt már akkor cserélni kellett, mert nem volt bizalomgerjesztő. Asszem SKF volt.

    Igazából megvétel után kellett volna már cserélni. Nem bízok az előző tulajban, főleg, hogy kb hf-es volt mikor megvettem. Ellenőriztem én a víz és az olaj állapotát, de az még most is tiszta, szóval...

    A ránézéses módszerről mindig úgy gondoltam, hogy működik, de azért ha km-ek alapján csere érett, akkor mindenképp újat teszek bele, ha jól néz ki, akkor is.

    Ha már látszik rajta valami, az már régen rossz :rolleyes: Szerintem nem mondott elrugaszkodott árat, főleg ha rendesen megcsinálja.

    Bevallom még nem láttam, így fogalmam sincs, hogy fest. De szerintem csere lesz.

    Sok újabb autó is volt nála, szóval biztos jól dolgozik és tényleg beleteszi a kifizetett alkatrészeket :)

  9. Cromaxon a te motorodhoz való vezérmű szett , vízpumpa nélkül a legjobb esetben is 25e, szóval lehet.Vezérlés cseréje nélkül én sokallanám a 100-at. De ha az még nem futotta ki a kilómétert, akkor nem éri meg mondjuk félidőben cserélni.

    Értem, azt nem tudom, hogy mennyi km van benne, még az előző tulaj cserélte ki. (nem raktam bele sokat azóta) Ha tényleg akkor cserélte, amikor mondta, akkor még maradhat. Majd ránéz a szerelő, hogy milyen állapotban van.

    Köszönöm a válaszokat! Neked is és Morpheus-nak is! :)

  10. Nekem a héten lesz szétburítva az ótó, és így kezdésnek a szerelő látatlanba azt mondta arra hogy (hf tömítés+csavar, vezérműszíj feszítő vízpumpa-->esedékes pont, egy kormány gömbfej, szerintem lesz egy szilent is a lengőkarba, ...hogy 60e Ft, DE ha síkolni kell(nem minden esetben) akkor + 25e és akkkor a hf teljes generálon.. + víz +olaj, szűrő + szelpház töm, meg egyebek...ami még jön...Szal szerintem kicsit sok, CSAK sima hf tömítés cserének, de atttól függ is hogy ugye város vagy vidék..(mondjuk az enyém csak 8 szelepes :) :)) :whistle:

    Azt mondta, hogy síkolni mindenképp kell, ezen meglepődtem, de nem én vagyok a szerelő, elhiszem. :) Tehát ez benne van az árban.

    Rengeteg mindent felsorolt, nem is tudtam hirtelen mindent megjegyezni, csak azokat, amiket előtte is tudtam, hogy cserélni kell.

    Szóval merem állítani, hogy egy teljes hf felújításról van szó.

    De eléggé elbizonytalanítottatok. Van a városba több autószerelő, de nem valami szimpatikusak, tapasztalatom viszont egyikkel sincs... Ismerősök is márkaszervizbe járnak... Ha 10-15 ezret spórolok az egészen egy másik szerelővel, akkor inkább maradok ennél, mert nagyon korrektnek tűnik. Viszont ha mondjuk 70-100 helyett 60-70-es árról van szó, akkor már máshogy gondolkodom.

    Szerintem a fele reálisabb lenne. 1,6-os VW Polo, 16 szelepes, hf síkolás, tömítés, szelepszár szim, csavarok, fagyálló, olaj+szűrő és teljes vezérlés csere termosztáttal volt 93e.

    Lehet, hogy nem soroltam fel mindent, de ezek közül egyedül a vezérlés nincs tervben. Vagy pont amiatt nem tud fixet mondani, ezért 70-100 (?)

  11. Urak!

    Hengerfej-tömítés cseréért korrekt 70-100ft-os ár? (nem tudom mennyit számít, de: '98-as 1.6 16V Ecotec)

    Azért nem fix az ár, mert még nincs szétszedve a motor. Természetesen sortömítés, hf csavarok, szelepszár szim. fagyállós hűtőfolyadék, stb. és munkadíj is benne van az árban.

    Elég húzós az ár, de korrektnek tűnik a szerelő.

  12. Nálam totál ugyan ez volt. Nem volt jele melegedésnek, csak sokszor püffedt a cső, és durrantak el a dolgok. Hűtő, csövek, illetve radiátor. Később miután rendbe rakták, még pár megfeszült cső, és egy műanyag idom is elpukkant. Akkor megálltunk, így baja nem lett...

    És a tömítés csere megoldotta a problémát? Az előző tulaj állítólag a fél hűtőrendszert cserélte, lehet neki is szétment 1-2 dolog..

  13. Létezhet olyan szituáció, hogy hengerfej vagy hengerfejtömítés probléma van, de nem melegszik a motor?

    Termosztát csere után igazából nem járt 100 fokon vagy fölötte a motor. Légtelenítés után pedig 95 fölé se ment. Igaz most már sokkal hidegebb van és a városom is kicsi. :icon1: Viszont a vizet azt mégis kinyomja. A túlnyomásszelep működését tudom valahogyan ellenőrizni?

  14. Ha már bontják, akkor ha még nem volt vezérlés cseréd, illetve vízpumpa cseréd (20ezer alatt futott szettet nem kell...) csináltasd meg! Úgy is le fogják bontani az egészet, és ha mondjuk szar a szíjad, vagy a pumpád, görgőd szorul, akkor lehet szépen meghajtod a szelepeket.

    Ezen kívül, akkor még érdemes fojtószelepet takarítani, meg EGR-t... Így legalább tuti lesz minden. A zaccos hűtővíz nem jelenti azt, hogy tuti szar a hengerfejed! Lehet, hogy csak vizet kellene cserélni, mert a felforrt víz szépen lemosta a cuccokat, és kihozta a trutyit a rendszerből. Lehet, hogy megúsztad, ha nem forral!!! Menet után nézd meg, hogy a csövek milyen kemények. Ha érezhetően nem lehet őket összenyomni, akkor felnyomja a kipufogó a gázt. Ha könnyebb megnyomni a gumicsövet, akkor nincsen gáz! :)

    Légtelenítéskor adtál rá néha komoly gázt?? Vagy hagytad alapjáraton pöfögni? ha megküldöd a fordulatot, akkor intenzívebb a vízpumpa, és jobban szétveri a levegőt apró buborékokká, ami könnyebben távozik a rendszerből, mint a nagy légbuborék.

    Sajnos felkeményedik a cső, viszont nem melegszik. Azóta csak ma használtam, de megint nyomott ki vizet, mikor 95 fok alatt volt a mutató. A másik, hogy mikor letekertem a kiegyenlítő tartály fedelét, akkor elég jót böfögött. Nem valami biztató.

    Légtelenítéskor adogattam neki gázt, de nem pörgettem komolyabban. Légtelenítés óta nem is járt a mutató 95 fölött.

    Viszont szinte biztos, hogy hf tömítés a gond. (vagy ha nem az, akkor se találom meg a hibát)

    Már érdeklődök ismerősöktől, hol van jó autószerelő a közelemben.

    Kb mekkora kiadásra számíthatok? Ha nagyon húzós, akkor pár hónapot használaton kívül fog tölteni az autó, pedig pont télen használnám...

  15. Ma mentem a kocsival elég sokat, és nem melegszik, úgy néz ki rendben lesz. Viszont a sok melegedésnek meg van a következménye.

    Kb mennyit kérnek a szervizbe hengerfejtömítés cseréért? (valamivel sötétebb a hűtővizem, mint kéne...)

    Ha már szét kell szedni, érdemes valami mást is cserélni?

  16. Légtelenítésnél szokott csobogni. Mi anno letekertük a kupakot a kiegyenlítőről és hagytuk járni a motort míg el nem indult a hűtés és szépen kidolgozta a levegőt. Aztán mikor már folyamatosan jött a víz a kiegyenlítő tartály oldalán lévő vékony csőből, akkor raktuk vissza a kupakot. Mert ugye az a visszatérő ág, tehát oda érkezik a felesleges víz.

    Kupak nélkül légtelenítettem, viszont csak addig amíg bekapcsolt a ventilátor, majd le. Utána már visszatekertem a kupakot. Azt, hogy a visszatérő víz milyen azt nem néztem, de nem is látni.

    Érdemes lenne ezt megcsinálni újra? Vagy majd saját magát légteleníti a rendszer és abbamarad a csobogás?

  17. Biztosan a víz csobog?? Honnan hallod? :)

    A kiegyenlítőből jön a hang, (ha szembe állok a kocsival), akkor a jobb felső csőből visszajövő vizet hallani, legalábbis úgy vettem észre. Nem tudom az a cső a rendszer melyik részéről vezeti vissza a vizet, de magasabban van, mint a víz szintje... Beindítás után rögtön hallani, hideg motornál, tehát gondolom nem a hűtő felől jövő vízről van szó... :icon1:

    Belülről jól lehet hallani, viszont a motortérbe hallgatóztam és motor hangja pont elnyomja, elég nehéz megállapítani, de szerintem onnan jön, ha csak alatta nincs valami más.

    Eddig is lehetett hallani, viszont mintha a középkonzol felől jött volna a hang és sokkal halkabban...

  18. Ha egyszer nem volt elég víz a rendszerben, már elég ahhoz, hogy a hengerfej tömítésed megégjen, és onnantól már szivároghat a gáz a vízbe. Szerintem ha nem töltötted fel rendesen, ahogy kell, akkor ez lehet. Egyébként nekem a termosztát csere után kb 1 liter utántöltés kellett... Annyi folyt el! :)

    Termosztát csere után én is kb 1 litert töltöttem bele. Csak miután kinyomta a vizet, akkor kellett bele olyan sok, de víz nélkül (vagy kevés vízzel) nem mentem vele. Tegnap és ma is használtam az autót, eddig nem ment 95 fok fölé, viszont nem mentem vele sokat. Eddig úgy néz ki, hogy rendben lesz, majd idővel kiderül.

    Egyedül a csobogás zavar, ami gázadáskor intenzívebb. Ez mennyire normális jelenség?

  19. Nálam egyszerűen úgy nézett ki, hogy tök száraz volt a rendszer. Hoztam bele fagyállós keveréket, beletöltöttem, motor beindít, túlnyomás tartály kupakja nélkül, és járattam a motort. Ahogy forgott dolgozta be a rendszerbe a vizet. Megvártam, hogy a termosztát nyisson, aztán még rátöltöttem, hiszen addig még a túlnyomás tartályban nem indult be a keringés, így langyos volt.

    http://data.hu/get/3...utovizcsere.pdf

    itt írják ugyan, hogy fűtést nyissuk meg, de ez csak a klímás astra-nál fontos, mert a csapot akkor tudod kinyitni.

    Szóval ahogy járattam a motort, szépen nyelte be a vizet, és folyamatosan töltöttem utána. Miután végre úgy nézett ki, hogy nem fogy több, akkor kupak lezár, és lehet menni. Nálam ugye van a kocsiban gázreduktor, és klíma, ami bonyolítja a teljes hűtés hálózatot. Úgy kellett átalakítanom a gázos által beépített vízkört, hogy a klíma csapja ne zárja el a reduktor irányába a víz áramlását, de a fűtést lezárja. Emiatt került 2 db Y cső a rendszerbe, és a reduktor a kis körön párhuzamosítva lett a radiátorral. Ez ugye azt jelenti, hogy zárt fűtőcsap esetán a motor-reduktor útvonalon van csak indítás után keringés, így hamarabb melegszik a motor, ugyanakkor bonyolultabb a kis kör, és így elméletben nehezebb légteleníteni. Elméletben! Nekem szerencsére eddig 4x kellett úgymond légteleníteni, és semmi problémám nem volt. Ebből egyszer én is termosztátot újítottam fel... szó szerint! Azóta fix 95 fokon döngöl a gép, és onnan ki sem mozdul. A másik astra-m az 1.4-esem volt olyan, mint a Tied. Ott hengerfej probléma lett a vége. Eleinte nem eszi a vizet, és olajat sem tol, csak apró kis buborékok formájában jut fel a gáz a túlnyomás tartályba. Egyébként ezt látni is! tartály kupak langyos állapotban levesz, majd gázbowden rángat, és figyelni, hogy időnként érkezik-e lentről kis buborék. Ha jön, akkor tolja a motor a kipufogó gázt a vízbe. Idővel egyre rosszabb... Aztán már állás közben befolyik a víz a hengerbe, és reggel 3 hengerezik, illetve öntöd bele a 1.5 literes vizeket...

    Én azért ellenőrizném a kupakot! Kérj kölcsön valakitől 1 hétre, és ha akkor is csinálja, akkor sajnos mélyebbre kell menned... Egyébként a levegő általában ha megáll, akkor a legmagasabb ponton. Az X16XEL-nél a legmagasabb pont a kiegyenlítő tartály, illetve a csavart gumicső. Ha van levegő, az ott lesz, és hiába csavargatod ki a hőérzékelőt, az mivel lentebb található, így sosem fogja kiengedni. Ki fog menni a tartályodba, mert a szivattyúd kiveri. Elviekben tehát semmi esély, hogy megálljon a levegő, kivéve, ha valami oltári nagy hurokkal magasabbra vitték, mint a tartályt, bár nálam az oltári nagy hurok a reduktor is simán magától ürült. Tényleg csak a túlnyomás hiánya, vagy a motor dolgozhatja ki a hűtővized. Nyomáspróba egyébként nem sokat mond. A hőtágulás miatt hidegen akár lehet jó a tömítés is. Üzemi hőfokon számítanak a dolgok.

    Nagyon részletes és szájbarágós a leírás amit küldtél, ilyen kell nekem! Köszönöm!

    Megcsináltam ezt a 'légtelenítés' dolgot, hogy kupak nélkül járattam és bele tudtam tölteni majdnem 4! liter vizet. Persze most, hogy legutóbb kinyomta a vizet, azt is most töltöttem utána, de ez így is rengeteg. Nem 5-6l-es? Termosztát nyitása után 1-2 deci ment még bele.

    Figyelni fogom, hogy fogy-e a víz, egyébként gázadáskor semmi buborékot nem tapasztaltam.

    Így parkolóba tökéletesen működik minden. Felső tömlő már rögtön az elején melegszik, valóban az nem mérvadó. 92 fokon nyit a termosztát ahogy kell és 95 foknál már tűzforró a hűtő. Nem tudom mennyire normális, hogy parkolóba 95 foknál még feljebb megy a mutató, de azonnal kapcsolt a ventilátor és elég hamar lement 92 fok környékére és ott kikapcsol. Most hagyom pihenni, aztán megyek egy tesztkört a városba, úgyis dolgom van, meglátjuk melegszik-e és fogy-e a víz.

    Viszont 1-2 furcsaságot tapasztaltam.

    A kiegyenlítőtartályban a vízfelszín nem valami tiszta. Nem tűnik olajosnak, de azért nem olyan tiszta, mint a flakonban. Szerintem normális, de azért megemlítem hátha... (fényképet tudok róla betenni)

    A másik, hogy alig észrevehetően, de valamennyi füst jött ki a kiegyenlítő nyílásán. Valószínűleg csak a vízgőz, de ezt is inkább megemlítem és lefilmeztem ha valaki kíváncsi rá...

    Valamint mennyire normális ha a kipufogóból csöpög valami? Sok nem jött, már nyoma sincs.

    Már elég jól túlnyúl a probléma az én tudásomon, 1-2 egyszerűbb ellenőrzést még elvégzek, amiket neten találok, de aztán viszem inkább szervizbe ha nem találok semmit. Ha eddig nem volt HF tömítés gond, akkor majd lesz ha sokat melegszik még...

  20. X16XEL?? Elméletben a rendszer kilégteleníti magát. A rendszert egyébként túlnyomásos rendszernek kell tekinteni. Akkor nem forralja a vizet, ha a rendszer a forrás hatására magas nyomásra kerül, tehát nem tud nagy mennyiségű gőz termelődni. Elméletileg az elve az, hogy bizonyos nyomáson meggátolja a gőzképződést, mert már nincsen elég "hely" a gőznek, ezért folyékony állapotban marad. Nem biztos, hogy azért löki ki a vizet, mert levegős lenne, hanem inkább arra tippelek, hogy a hűtőből átvezető túlnyomás cső vagy eltömődött, vagy lukas, esetleg inkább a túlnyomás tartályod kupakja engedi el hamarabb a gőzt, nem tudja lezárni mondjuk a szükséges nyomásra a rendszert. Ha a kupakod túlnyomás szelepének rugója kipuhult, akkor okozhat ilyet. 2 db szelep van egy kupakban! 1 kifele zár, egy meg befelé. Az egyik bizonyos nyomás esetén engedi ki a keletkező gőzt, míg a másik bizonyos vákuum esetén nyílik, és enged be levegőt a rendszerbe, hogy ne szívja össze a tartályodat. Ez az összeszívó hatás akkor lehet, ha mondjuk egy 100 fokra hevült motor leállítasz -42-ben, és hirtelen csökken le a hőmérséklet, illetve a rendszer térfogata. Mint amikor egy buborék nélküli ásványvizes palackot beteszel a hűtőbe feszes oldallal... mire kiveszed tuti behorpad! :)

    Igen, X16XEL. És ha a levegőt össze tudja nyomni, emiatt nincs túlnyomás, így keletkezik gőz? :D Nagyon ragaszkodok az elméletemhez. Igazából csak bízom benne, hogy valami egyszerű probléma van, vagy ha nem is egyszerű, de 'ócsó legyen.

    Nagyon szépen leírtad a működést, teljesen átlátom már így.

    Leszedtem közebe egy javítási kézikönyvet, abban úgy írják, hogy ki kell szedni a csavart, amire csatlakozik a hőfokjelző és addig kell tölteni a rendszert vízzel, amíg azon a furaton ki nem folyik, majd mehet vissza, a többi pedig a kiegyenlítőn keresztül.

    Én nem így csináltam, hanem le sem eresztettem a vizet, csak amennyi kifolyt, amikor szétszedtem a termosztátházat. Az említett csavart nem is hajtottam ki, mert látszott, hogy a folyadékszint épp ellepi a furatot...(ha zavarosan magyaráztam el, tolhatok fel képet) Ez probléma, vagy így korrekt?

    A fenti folyamatot írják légtelenítésnek, ami elég furcsa .., majd azt írják, hogy az 1.7, 1.8 és 2.0 motor saját magát légteleníti, ott egyből mehet az egész a kiegyenlítő tartályon keresztül... Bár a két folyamat között nem sok eltérés van..

    Van egy olyan érzésem, hogy ebből szerviz lesz...

  21. A víz mennyisége nem fogy? Mert ha csökken, akkor valóban eltünik valahol a tömítésben.

    Nekem ugyanez volt, hogy nem fogyott ugyan, de forralta.

    Aztán egy hűtőcserével megoldódott. Próbáltam pucolgatni, mosogatni. Rengeteg lerakódás jött ki belőle. De mivel így sem voltam elégedett újra és újra kiszedtem, kimostam. Aztán megunta és eltört a vízcső nyakban ami a blokk felől érkezik. Na ott már muszáj volt egy újat venni, de megérte, azóta semmi probléma.

    Csak akkor fogy, amikor felforralja és kinyomja a vizet. :icon1: (Bár ha már nagyon kis mennyiség is számít, akkor az elkerülhette a figyelmemet. Látványosan nem fogy, az tuti, szoktam figyelgetni, észrevenném). Én még mindig arra gyanakszom, hogy levegős, mivel termosztát csere után nem csináltam vele semmit... Bentről hallani a víz csobogását, nem tulajdonítottam neki nagy gondot, mert mikor (lassan fél éve) megvettem, akkor is csinálta ezt, és autószerelő is átnézte... Azt gondoltam normális, ez előtt csak kispolszkit vezettem, ott mindennek hangja volt. Csak most olvasom a régebbi bejegyzések között, hogy valószínűleg ez arra utal. De nem tudom hogyan kell légteleníteni..

    Hűtőt lehet ellenőrizni úgy, hogy tapogatom felül és alul, hogy ugyanolyan meleg-e? Bár nem fér be a kezem, de kitalálok valamit. Nem szeretnék úgy hűtőt cserélni, hogy lehet nem is az a gond.

  22. hogyan ellenőrizted? Milyen nyomáspróbát csináltál? Mert ha a henger felől dolgozik bele a víztérbe akkor az a másik irányba és jókora nyomással (robbanáskor) képes beledolgozni. A hűtő csövei normál üzemi hőmérsékletnél nem keményednek fel nagyon?

    A ventillátor elindul rendesen ha álló helyzetben járatod?

    Szerintem a legjobb teszt ha elindítod és figyeled álló helyzetben járó motornál hogy mi történik. Cső tapogatással a termosztát nyitását, cső keménységét, ventilátor elindulását.

    Katalizátor rendben? Ha összetört és eltömíti a kipufogót attól is tud melegedni rendesen a motor.

    Nyomáspróbát kiegyenlítő tartály felől, nyomásmérő óra és pumpa.

    Mikor kinyomta a vizet, akkor éppen ment a ventilátor. Azért gondoltam, hogy levegős, mert letekertem a kiegyenlítő tartályt és nyomogattam a felső csövet (meleg volt, de simán meg tudtam fogni), de nem bugyborékolt fel a tartályban, valamint a fűtés is hajlamos eltűnni.

    A ventilátor szintén ellenőrizve volt még csere előtt, tökéletesen kapcsol. Nem hiszem, hogy azóta változott (pár hete).

    Viszont jelenleg lehetetlen parkolóba felmelegíteni annyira, hogy megmozduljon a mutató, kell hozzá 1-2 km. Nem tudom, hogy ez normális-e, első autóm, nincs viszonyítási alapom.

    A csövek keménységét nem figyeltem, legközelebb figyelek rá. A katalizátorról, pedig fogalmam sincs. Nem hiszem, hogy sérülés érte volna, de ránézek arra is!

    Köszönöm az eddigi segítséget!

    Remélem nincs komolyabb probléma.

  23. Gyanús, hogy hengerfej tömítés rossz és beledolgozik a víztérbe.

    Még a termosztát csere előtt ellenőriztem a hűtőrendszert nyomásos próbával, tökéletes volt. A víz se volt zavaros és az olaj is tiszta volt.

    Ha ezeket megnézem újból, akkor kizárhatjuk a hengerfejtömítés hibát? Vagy van rá valami hatékonyabb/biztosabb módszer?

    Remélem nem erről van szó...

  24. Üdv!

    Nem rég jártam itt, olyan problémával, hogy melegszik a motor. Termosztátot cseréltem, ahogy mondtátok, meg is oldotta a problémát.

    1-2 km után bemelegszik és stabil 95 fokon áll a mutató. Viszont mostanában megint hajlamos a melegedésre. Ma a túlnyomásszelep kinyomott egy csomó vizet, pedig 100 fok alatt volt a mutató.

    Az is előfordulhat, hogy valamit nem jól csináltam a termosztát cserénél.., de én arra tippelek, hogy levegős a rendszer.

    Önmagát légteleníti a rendszer vagy ezt külön kell elvégezni? Ha igen, akkor hol található az ehhez tartózó szelep?

    Előre is köszönöm!

    '98 1.6 16V

  25. Nem biztos, hogy rossz, némelyik termosztáton van egy kis furat, éppen azért, hogy mozogjon kicsit a víz a termosztát körül. Ezt főleg olyan motoroknál szokták alkalmazni, ahol a termosztát viszonylag messzebb van a motorblokktól, mivel a víz rossz hővezető, így a motor felforrna, mire a termosztátnál melegedni kezdene a víz. Ha az üzemi hőmérséklet rendben van, nem kell aggódni miatta.

    Ez jól hangzik, remélem csak erről van szó. Nálam pont messzebb van a motortól. Igazából 3 csavar + bilincs és már kint volt. Ha jól tudom a 8 szelepeseknél a "fél autót" bontani kell, gondolom ott beljebb van.

    Épp most olyat olvastam neten, hogy a réz termosztát még tud "puhulni" és talán összekopik.

    Na mindegy is, lényeg, hogy használatba kiderül majd, hogy rendben van-e.

    Köszönöm a válaszokat! :icon1:

×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.