Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Tápiószecső

Fórumlakó
  • Hozzászólások

    5.510
  • Csatlakozott

  • Utolsó látogatás

  • Days Won

    6

Hozzászólások posted by Tápiószecső

  1. Azért megengeded, hogy úgy gazdálkodjak az időmmel ahogy nekem jól esik? Ez nem a maffia, hogy nem lehet kilépni, ha meggondoltam magam. Nem beszélek mellé, ne állíts valótlanságokat! Nem állítottam, hogy mekkora szakértő vagyok, csak annyit hogy van a témában egy beadott, elfogadott, értékelt szakdolgozatom, és hogy ezen felül is rendelkezem némi tapasztalattal. Mellékesen megjegyzem rólad az sem derült ki, hogy a gimnáziumi fizikaórán kívül milyen releváns ismerettel rendelkezel a témában. Még csak annyit sem tudsz mondani, hogy vetted a fáradságot megmérni a téli-nyári szetted tömegét és így meg úgy (nem) érzed. Azokra az állításaidra, amit kifogásoltam leírtam az okokat.

    "Lendkereket ugy lehet konnyiteni, ha noveled a meretet, vagy a tomegeloszlasat alakitod at, a tengelytol minel tavolabb tolva a tomeget. A forgasi energiajat eppen hogy nem akarjuk csokkenteni, hiszen pont attol lendkerek."

        "A lendkerékkönnyítésnek éppen az a célja, hogy csökkentse annak tehetetlenségi nyomatékát."
        "A lendkerék geometriájával legfeljebb motortervezésnél kell számolni, de egy adott konstrukcióban nem tudod megváltoztatni a méreteket, részben a fent említett dolgok miatt. "

    "Ha szakdolgozatot is irtal a temaban, akkor talan jogos elvaras lenne, hogy probald megerteni, mirol van szo, illetve mondd el, hol hibas a szamitasom, ha annak veled. "

         "Itt:
        "18 kilos kerekekkel a kerekekre juto mozgasi energia a teljes mozgasi energia 72/1400-ad resze, vagyis 5.14%-a.
        20 kilos kerekekkel ugyanez 80/1408, vagyis 5.68%."

        Nem tudod arányosítani az egyenes vonalú mozgást végző test energiáját egy forgó tömeghez."

        "A levett tömeg pedig valószínűleg pont nem annyit számít, mint az anyós fogyókúrája, ha másért nem akkor azért, mert a hatás minden sebességfokozatban más és más (ellentétben a statikus tömeggel). Mivel fokozatot a számításodban nem említettél így valószínűleg az is hibás."

    Világosan leírtam azt is miért nem akarom tovább folytatni ezt az egészet: Nem tartalak alkalmasnak érdemi vitára, meg sem próbálod megérteni, amiket írtam (vagy ha igen az nem igazán látszik), belekötsz minden apróságba, amin egy kis fogást is találsz, csak azért hogy bizonygasd te már az elején jól megmondtad.
    Ezen felül becsmérelsz engem, a szakdolgozatomat, az iskolát ahova jártam, a tanárokat akik oktattak (vagy a szakdolgozatot értékelték) úgy, hogy gyakorlatilag semmit sem tudsz ezekről. Nem mellesleg az itt lévő fóroumozókat is, akik mernek egyetérteni velem. Én ezt gondolom személyeskedésnek, de örülök, hogy a továbbiakban te sem látod ennek szükségességét.

    Mint mondtam nem zavar, hogy mást gondolsz, az sem érdekel, hogy rólam hogyan vélekedsz, csak kérlek fogadd el, hogy más véleményen vagyok és hogy nem akarok veled erről tovább beszélni. Írd le nyugodtan (újra) ha mindent baromságnak gondolsz amit írok, de kérlek ne provokálj, és nem fogok reagálni rá.

    @forumadmin: Bocs, ez volt az utolsó kommentem a témában. (legalábbis őszintén remélem)

  2. Ha nekem egy Nobel-díjas fizikus a szakterületével kapcsolatban állít valamit, akkor az készségesen elhiszem és eszembe nem jut belekötni vagy bizonyítás követelni tőle. Persze nem vagyunk egyformák.

    Sajnos, amíg ott tartunk, hogy olyen egyszerű állításokat nem értesz, mint a korábban is idézett "a lendkerékkönnyítésnek éppen az a célja, hogy csökkentse annak tehetetlenségi nyomatékát", vagy azt, hogy az állításoddal ellentétben a cikkből idézett mondat egyáltalán nem cáfolja az általam írtakat, addig felesleges a bonyolultabb dolgok irányába menni.

    Egy korrekt és helyes számítás levezetése nagyságrenddel több időmet venné igénybe, mint az összes eddigi ebben a témában szereplő kommentem megírása. És miért is lenne jó, ha leírnám? Hogy meggyőzzelek téged? Ha szerinted az egyenletre a 3 perc alatt elvégezhető arányosítás meg a zsák krumpli és az anyós a megoldás, akkor rendben, legyél vele boldog. Esetleg, ha neked is van egy faiskolán beadott témába vágó szakdolgozatod, akkor nyugodtan hivatkozz rá. Nekem nincs hasznom a téma további boncolgatásából. Nyugodtan alszom enélkül is, mert tudom, hogy jól tudom. Megerősítettek ebben olyanok, akiknek adok a véleményére és folyamatosan igazolnak a tapasztalataim. Nincs szükségem arra, hogy te is elismerd. Egyébként borítékolom, hogy ha írnék is valamit, abban is találnál valami kivetnivalót, vagy a végén arra próbálnád kanyarítani, hogy te is azt mondtad. Az egész csak felesleges szócséplés lenne további értelmetlen magyarázkodásokkal. Ha érdelek a téma, akkor ásd bele magad komolyabban, ha meg nem menj és csinálj valami hasznosabbat. Én is így fogok tenni.

    @Kishenceg: Mint írtam, általában lehet, de mértéke sok tényező (kerekek, autó, vezetési stílus) függvénye. Ha van lehetőséged próbáld ki.

  3. Nem csak a számolásra nincs időm, hanem erre a felesleges szövegelésre sem.

    Annyit foglalkoztam a témával amennyinek te a töredékét sem fogod akkor sem, ha még 3 hétig ezen pörögsz. Olyan munkát adtam ki a kezemből, amit azok ismertek el, akik ezt tanítják és amit mérésekkel is alátámasztottam. Azóta pedig folyamatosan gyűjtöm a tapasztalatokat.
    Éppen ma raktam fel a két kilóval könnyebb kerekeimet, és azt gondolnám érezhető a hatása. De kissé bizonytalan vagyok, mivel te kiszámoltad és azt mondod ez a hatás egyáltalán nem lehet nagy. Lehet csak érzékcsalódás volt. (Az anyós fogyókúráját és a zsák krumplit nem szoktam megérezni.) Megyek is és megpróbálom bepótolni a hiányosságokat.

    • Like 2
  4. 1 órával ezelőtt, csaba66 írta:

    Ha szakdolgozatot is irtal a temaban, akkor talan jogos elvaras lenne, hogy probald megerteni, mirol van szo, illetve mondd el, hol hibas a szamitasom, ha annak veled.  

    Egyaltalan nem mondom, hogy nincs kulonbseg egy konnyebb es nehezebb kerek kozott, de kiszamoltam, hogy ez a kulonbseg elhanyagolhato, ha nem csak magat a kereket, hanem az egesz kocsit nezzuk.

    A forgatashoz szukseges ero persze, hogy fugg a fokozattol, csak ezzel nem kell foglalkozni, hiszen mindket fajta kereknel fugg.

    Ami a lendkereket illeti: szerinted mi a funkcioja egy lendkereknek? Egy motor mukodne lendkerek nelkul is, csak kisse darabosan jarna, hamarabb szetesne, stb. De akar ki is veheted, ha nem zavarnak az ezzel okozott gondok. Viszont ha a funkciojat meg akarod tartani, akkor eppen a tehetetlensegi nyomateka kell megmaradjon, a geometriajaval es a tomegevel lehet jatszani.

    Minositgetes helyett probalj konkret valaszokat adni. Eddig kerultem, de ha okvetlenul azt akarod, belemehetek ebbe is.

    A linkeden sok nem latszik, de ha a beszkennelt szakdolgozatodat kitenned valahova, szivesen megneznem.

     

    Itt:
    "18 kilos kerekekkel a kerekekre juto mozgasi energia a teljes mozgasi energia 72/1400-ad resze, vagyis 5.14%-a.

    20 kilos kerekekkel ugyanez 80/1408, vagyis 5.68%."

    Nem tudod arányosítani az egyenes vonalú mozgást végző test energiáját egy forgó tömeghez. Ha jégen csúszna az egész, akkor működne, de ez egyik forog a másik meg nem. Jogos vagy sem, nem szeretném levezetni a számítást, mert nincs rá időm, és nincs értelme sem. Nem meggyőzni akarlak, hanem csak jelezni, hogy képtelen dolgokat mondasz és hibás következtetések alapján ítélsz. A szakdogám most nem elérhető, és beszkennelve sincs meg (bár pdf-ben valószínűleg igen). Ha lesz időm talán előtúrom.

    A lendkeréknek számos funkciója van. Ezen található páldául a fogaskoszorú, amit az önindító hajt, és ehhez kapcsolódik a kuplung súrlódó betétjének egyik fele. Ha kiveszed tehát, akkor az autó egész biztosan nem fog működni. A motor még esetleg, de minden bizonnyal csak emelt fordulatszámon, és ez is több tényező függvénye. (és azért arra is kíváncsi lennék hogyan indítanád be) Azt kérlek ne akard megmagyarázni, hogy a mostani kevesebb, mint 4,5 kg-s lendkerekemnek ugyanakkora a tehetetlenségi nyomatéka, mint a gyári 9,6kg-snak, és azt sem, hogy nem működik az autóm. Ha szeretnél erről itt és az ezt követő 3 posztban olvashatsz.

    A lendkerék geometriájával legfeljebb motortervezésnél kell számolni, de egy adott konstrukcióban nem tudod megváltoztatni a méreteket, részben a fent említett dolgok miatt.

    Visszatérve, a könnyű keréknek hidd el van hatása (az amiket írtam). Az, hogy ez milyen mértékű és hatását ki hogyan érzi(érezné) olyan sok tényező függvénye, hogy egyszerű módon nem nagyon lehet leírni.

  5. 2 órája, csaba66 írta:

    Ha a lendkerek tehetetlensegi nyomatekat akarod csokkenteni, akkor a legegyszerubb, ha az egeszet kiszeded, es akkor pont nulla lesz...

    Viszont ha van egy konstrukcio, ahova be van tervezve egy x tehetetlensegi nyomateku lendkerek, ott az a kerdes, hogy lehet azt adott helyen a legkisebb tomegure kihozni.

    A lendkerek egyebkent csak egy pelda volt, amirol szo van, az a nagyobb tomegu kerekek hatasa. Ez pedig fuggetlen a fokozatoktol, egyszeruen azt neztem meg, hogy adott sebessegre valo gyorsitas utan a mozgasi es forgasi energiak hogy fuggnek a kerekek tomegetol.

    Ha az jon ki, hogy alig, akkor nyilvan gyorsitas kozben sincs erdemi kulonbseg.

    Egyeb hatasok persze, hogy vannak, de itt a "lomhasag" volt a kerdes.

    Butaságokat írsz, és a legrosszabb, hogy próbálod megmagyarázni is.

    8 éve írtam a szakdolgozatomat forgó tömegek dinamikájából (elsőkerekes autókra vonatkoztatva), aminek a gyakorlati része éppen abból állt, hogy bemutattam egy könnyű és egy nehéz kerék gyorsulásban mutatkozó különbségét. Az eredmények számítással és méréssel voltak alátámasztva. Sajnos a képek nem láthatóak, de itt olvashatsz is a mérésről. Ezen felül két autómban volt/van a gyáritól ~50%-al könnyebb lendkerék, és használtam könnyű és nehéz kereket többfélét is, tehát bőven van gyakorlati tapasztalatom is a témában.

    A lendkerék kiszedéssel kapcsolatban remélem csak ironizálni próbáltál, így erre inkább nem is reagálok.
    A kerék éppen olyan forgó tömeg az autón, mint a lendkerék, azzal a különbséggel, hogy valamilyen áttételen kapja meg a hajtást. A forgatásához szükséges erő mégis, hogy lenne már független a fokozattól?

    Próbálj egy kicsit jobban utánajárni a témának, és addig lehetőleg ne vezess félre másokat.

    • Like 1
  6. 17 órája, csaba66 írta:

    Lendkereket ugy lehet konnyiteni, ha noveled a meretet, vagy a tomegeloszlasat alakitod at, a tengelytol minel tavolabb tolva a tomeget. A forgasi energiajat eppen hogy nem akarjuk csokkenteni, hiszen pont attol lendkerek. A levett tomeg pont annyit szamit, mint ha az anyos fogyokuraval veszit ugyanannyit :)

    :blink: Honnan szeded ezeket a zagyvaságokat?
    A lendkerékkönnyítésnek éppen az a célja, hogy csökkentse annak tehetetlenségi nyomatékát.
    A levett tömeg pedig valószínűleg pont nem annyit számít, mint az anyós fogyókúrája, ha másért nem akkor azért, mert a hatás minden sebességfokozatban más és más (ellentétbe a statikus tömeggel). Mivel fokozatot a számításodban nem említettél így valószínűleg az is hibás.

    A könnyebb keréknek igenis van érezhető hatása, de gyorsulás tekintetében leginkább csak az első és második fokozatban. Sokan elfelejtik, de fékezésnél is számít, továbbá javul a menetkomfort (mivel csökken a rugózatlan tömeg), csökken a fogyasztás és a különböző alkatrészek (gumi, felni, fék, lengéscsillapító, kerékcsapágyak) élettartama is növekedni fog.

  7. 22 perce, Janó32 írta:

    Hát, biztosan a Z22SE-be a német szaki jobbnak érezte ezt, hiszen a Senator-ba is meg a Rekord-ba is jól muzsikált, az Ascona is szerette (német is tévedhet, nézzük el neki, bár a tájékozatlanságra ez nem magyarázat)... Amikor a '90-es évek vége felé már tervezték az F Astra-val bevezettet X motort követő generációt, akkor rám csörgött a tervezőmérnök (Jürgen, Hans épp szabin volt), hogy ha én is így gondolom, akkor ebbe már ne 10w40 menjen mint amit akkor az F C16NZ-be tettem, inkább mondjuk Fuchs 5w30 legyen a frankó... :)  Hát innen tudom. De félre a tréfával, "a google jó barátod" ahogy ezen az oldalon olvastam már sokszor. :-)  Szerintem nálad is -mint sokaknál- az a helyzet állhat fent, hogy nem érted a két fogalom közt a különbséget: jóváhagyással rendelkezik (liszensz szám) vs. a gyártó állítja a termékéről hogy megfelel az XY (pl. dexos2; GM-LL-...) előírásnak. Ugye ez kettő, belátjuk mi a különbség. Ma már nem tudsz olyan kenőanyagot venni, ami megfelel a GM-LL... előírásnak (ezét kértem Tőled linkeket, mert akkor én veszek a kocsimba), mert 2010-től a GM már csak dexos2 minősítésre ad ki jóváhagyást. Tehát 2016-ban ha GM motorba való kenőanyagot szeretnél (mert mondjuk követed a gyártó ajánlását ami ugye nem kötelező érvényű, Hans és Jürgen nem fog megdorgálni és peres eljárás sem lesz belőle), akkor gond van: nem tudsz venni GM-LL... kenőanyagot, marad a dexos2 na meg a többiek ami nem GM-LL. De ami még lényegesebb, 10w40-es dexos2 kenőanyagot ne is keress, nem létezik. Azt pedig műszaki beállítottságú emberként nehezen tudom értelmezni, hogy az miért nem jó ami 15 évvel ezelőtt jó volt adott konstrukcióba?  Mert haladunk a korral, van korszerűbb (amitől joggal várható hogy többet is tudjon, ha már korszerűbb).

    Neked van igazad. :wink:

  8. 41 perce, bluemirage írta:

    Egy darabig szórakoztatott az elmúlt napok termése. Még az is meglepett, hogy a nyers megmondó emberünk is visszafogta magát. De aztán egyre több vadhajtás jött. Mi a különbség a 3 motor között, mert egyébként tök egyformának tűnnek?!?! :excl: Heeehhh?

    Aztán egy 2006. április keltezésű Motul régi adatlap belinkelve, bizonygatva egy törölt szabvány létezését. 

    Miközben tény, hogy a hivatkozott szabványt a GM kvázi törölte (ezt nem értem, hogy miért nem lehet megérteni és kinek kell még hivatalos saját névre szóló GM-es sajtó közlemény)A régi helyére a magasabb követelményeket teljesítő (azaz a régit is teljesítő) dexos2-t vezette be és írja elő kötelezően... Igen kötelezően. Szóval volt, hogy volt a másik, de már nincs. Kimondottan a XEP-es motoroktól kezdve kellene kötelezően, ami ugye már a 2000-es évek közepétől van.

    Na már most, ezt a kötelezős ajánlást nem gond teljesíteni... ugyanis dexos2-es olajból rohadt sok van. A lista szintén sokszor volt linkelve. Van olcsóbb, drágább és minden féle. Ezekről kellene vitatkozni. Az 5W-30-as alap is alap. De persze a jobb irányába el lehet térni.

    Aztán, hogy valaki egy régebbi motorba mit tölt, vagy pláne a saját Z-s vagy már Z..XEP-es motorba petróleumot rak-e vagy egy félszintetikus 10W-40-est esetleg ásványi 10W-40et és neki van öröm és bódocság', az engem nem zavar. Ha másnak is ezt tanácsolja, az már zavar.. Ha egy autószerelő is ilyet tesz az is zavar az internet világában, ahol számos olajmárkának van egész jó keresője. Ez alapján a Mobil nem ajánl 2.2-es benzines Astra-hoz 10W-s olajat, a Castrol keresője is Z22SE-hez is 5W-s olajat ajánlj, ahogy a Motul keresője is és gondolom lehetne folytatni a sort. 

    Pedig a kérdés, és az arra adott válasz teljesen egyértelmű. Milyen minősítéssel rendelkező olajat kell raknom egy 16 szelepes G-s Astrába? A márkaszervizek és normális olajos cégek -már évek óta- egyértelműen dexos2-t és főleg. 5W-30-as vagy hasonló olajat fognak mondani. De mindig van valaki akinek ez nem jó. Mert direkt mást akar bele rakni és bizonygatja, hogy az ő autója még megy, míg másé egy 5W-s olajtól meg nem megy és más "perdöntő" dolgokkal jönnek.

    Olyan jó volt pedig már olvasgatni, ahogy a jobbnál jobb olajokról folyt a vita, de sajnos mindig visszakerül a topik az alapokhoz... :( mintha 5-8 évvel korábbi post-ok lennének.

    Elnézést kérek, hogy elrontottam az eddigi szórakozásodat. Szeretnék tisztázni néhány dolgot aztán elvonulok, hogy visszaálljon a rend.

    - Először Janó kérdésére válaszoltam miszerint a németek vajon használnak-e 10W-40-es olajat Z-s motorokba. (igen)
    - Másodszor is Janó kérdésére válaszoltam, van-e olyan ma is kapható olaj, ami teljesíti a GM LL-A-025 szabványt. (igen, van)
    - Nem bizonygattam a nem létező szabvány létezését.
    - Nem ajánlottam senkinek, hogy 10W-40-et használjon ezekbe az autókba. (ezentúl én sem használok azt)
    - A Motul keresője egy 5W-40-es olajat ajánl a Z22SE-hez, ami nem rendelkezik dexos2 minősítéssel, holott van direkt dexos2-es olajuk és több olyan is, ami rendelkezik a minősítéssel. (a többi gyártóért nem tanulmányoztam alaposabban)
    - A Z-s motorok tervezésekor a dexos2 és ACEA C3, meg úgy általában a low/mid SAPS olajok a fasorban sem voltak, és én vélek némi ellentmondást felfedezni ezek és a korábbi szabványok közt, amire értelmes választ eddig még nem kaptam.
    - Ahogyan arra sem kaptam választ, hogy honnan veszitek nem mehet 10W-40 ezekbe a motorokban azon kívül, hogy dexos2 és abból márpedig nem létezik.

    Összefoglalva én úgy látom ti is legalább akkora homályban tapogatóztok, mint én vagy bárki más a témában, de ennek ellenére toljátok a hivatalos dumát olyan motorokkal kapcsolatban, amelyekre a garanciaidő is ki tudja mikor lejárt.
    Mégegy kérdés: A 30000 ezres csereperiódust is ugyanúgy ajánlanád, mint a dexos2-t? Azt is a GM mondja.

    @peacetrang: Köszi. Egyelőre nincs tervben a befejezés/felfüggesztés.

    • Like 3
  9. 10 órája, Janó32 írta:

    Melyik/milyen motorba tettek a németek 10w40-et 10 éven át és mettől-meddig? Továbbá kókler szerelők/szervizek a világ minden táján vannak., egy történet alapján én nem általánosítanék. Z motorcsalád a 2000-es modellévtől volt. Mi is volt akkoriban az ajánlott egy benzines Ecotec-be? GM-LL-A-025? Tudnál nekem linkelni olyan kenőanyagot ami GM-LL-A-025-ös jóváhagyással rendelkezik és jelenleg elérhető/megvásárolható? 

    Z22SE, ha nem lenne egyértelmű. 2002-től 2012-ig.

    "Neked van valami hivatalos anyagod az ajánlott olajokról? Vagy honnan az infó, hogy 10W-40-et nem szabadna használni Z-s motorokhoz?"
    Erre tudnál válaszolni?

    Nem vagyok én olajkereskedő, de a gugli szokott segíteni (többet nem keresek helyetted, és nem is igazán értem miért számít ez):
    https://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/15168/Specific GM LL A-B025 5W-30 8358 (GB).pdf

  10. 1 óra, Janó32 írta:

    Egy így nem kerek, de ezt Te is belátod ha visszaolvasod amit írtál: nem arról van szó hogy melyik nemzet miben jobb, hanem azzal hogy haladnak a korral/technikával és többet áldoznak megfelelő karbantartásra (szakszerű karbantartásra), persze kivételek mindenhol vannak. A 10w40 és az 5w30 közt nem annyi csak a differencia, hogy más a "hidegoldali" viszkozitása, egészen más kategória a két kenőanyag mindenben (független a dexos2 kitételtől is). Itt nem csak arról van szó, hogy mennyit kopik a motor, hanem hogy mennyi lerakódás lesz, mennyire jó az autó többi egységének (pl katalizátor; gyújtásrendszer, szelepek, olajszivattyú stb) egy nem bele való kenőanyag hosszútávon, hiszen nem arra optimalizálták/méretezték. 

    Én csak válaszoltam egy kérdésedre, de ha úgy gondolod, hogy a németek haladnak a korral, akkor a 200.000km/10év alatt az autómba töltött 10W40-es olajat is megfelelőnek találod? Vagy ez éppen a kivétel?
    Neked van valami hivatalos anyagod az ajánlott olajokról? Vagy honnan az infó, hogy 10W-40-et nem szabadna használni Z-s motorokhoz?

    Ezeket a motorokat nem a dexos2-höz optimalizálták/méretezték, hiszen jó 10 év különbség van közöttük. Még az ACEA C3 sem létezett akkor, amire a dexos2 is épül. Egy 2002-es anyagban még nyoma sem volt, csak a 2004-esbe keürlt bele:
    http://www.utc.fr/~tthomass/Themes/Unites/unites/infos/huile/Publication_Oil_Sequences.pdf
    http://www.uns-oil.ru/userfiles/fileacea2004_oil_sequences.pdf
    Nem vagyok az előírások ellen, sőt. De a dexos2-nél kicsit kilóg a lóláb, ahogy a blogban is írtam.

    @Kishenceg: Kösz. :wink:

  11. 18 órája, Janó32 írta:

    Kíváncsi lennék, hogy pl Németországban tettek-e bele 10w40-et ezen motorokba.

    Igen. De ez több szempontból sem számít.
    Egyrészt azért, mert németek nem biztos, hogy mindent jól vagy jobban csinálnak. Másrészt az enyém is elkezdte fogyasztani az olajat, de egyáltalán nem biztos, hogy csak vagy akár részben ennek köszönhetően. Harmadrészt egy olaj jóval bonyolultabb, mint annak hidegoldali viszkozitása, ami itt most nagyon hangsúlyozva van. Negyedrészt a dexos2 kompatibilitását illetően van némi homály.

    Bővebben: http://z22sevectra.blogspot.com/2016/11/olaj.html

    • Like 3
  12. 1 órával ezelőtt, Dragon1004 írta:

    Sziasztok

    Egy olyan problémám lenne, hogy van a kocsiban egy jbl gto 752 (220w 30a bizti) és mikor hangosabbra tekerem a hangerőt a lámpáim vibrálnak. Kapott a kocsi új aksit de ugyan úgy vibrál. Mi lehet a problémája?

    Minden bizonnyal még ez az akksi is kevés. Mekkora CCA-t tud? Szoktak kondit is rakni a láda elé. Bár nem nagyon értek a témához. :unsure:

  13. - Alkatrész változás nem lehet, mert egy legyártott motorban már nem változik semmi. Eseteg akkor elképzelhető, ha egy adott típusú motor még gyártásban van és azokon változtatnak, de ez így kicseszés lenne a régi tulajokkal.
    - Környezetvédelmi előírás szintén nem lehet, mert egy eladott autóra már nem szigorodhat. Esetleg első eset második fele.
    - A hosszú távú vártnál kedvezőbb tapasztalat már lehetséges, de nem reális, hiszen ez azt jelentené, hogy a mérnökök nem tudnak jól számolni, másrészt a motorkopás miatti magas olajfogyasztás nem éppen ritka jelenség a 2000-es évek után gyártott modellekben.

    Nekem két elméletem van:
    - Elképzelhető, hogy a szabványok életben tartása költséges, ezért a váltás csak olyan jellegű "marketinggel" indokolható költségcsökkentés eredménye, mint a 30 ezres csereperiódus. A garanciaidőt kibírja utána meg úgy sem annyira lényeges.
    - Mivel a TBN értéke a használat megkezdése után erőteljesen csökken elképzelhető, hogy más jellemzők miatt a kevesebbet tartalmazó olajnál kisebb mértékű a csökkenés ezért némi használat után ugyanolyan szinten vannak.

    A szabványjellemzőket akkor úgy veszem te sem ismered. Kár. :(

    • Like 5
  14. 18 perce, marton.csaba2 írta:

    T Tápiószecső!

    "... hogyan lehet ..."
    Sehogy.

    A GM dexos2 teljes mértékben felváltja a korábbi előírásokat.
     

    Oké, máshogy fogalmazok. Hogyan lehet, hogy a dexos2 előtt a gyártó legalább 10,5/9 mg KOH/g teljes bázisszámú olaj használatát látta jónak az addig gyártott motorokhoz, a dexos2 bevezetésével pedig már kevesebbet?

    A felváltotta egyébként nekem azt sugallja, hogy meg is felel neki (szigorúbb, vagy a korábbiban nem előírt jellemzőket is megkövetelő). Ha azonban nem így van, akkor dexos2 nem feletétlen ideális választás a szabvány előtti motorokhoz. Nem jól látom?

    A másik kérdésemre esetleg tudsz válaszolni? A szabványok által megkövetelt jellemzők tekintetében.

    • Like 1
  15. Valaki esetleg ismeri a szabványok által megkövetelt összes jellemzőt? Én sehol sem találtam csak részelteket.
    Ilyen például ez:
    "GM-LL-A-025
    A megfelelő olaj legalább 2,9 mPa*s HTHS viszkozitású, 0W30, 0W40, 5W30 vagy 5W40 viszkozitási osztályú, a Noack párolgása pedig legfeljebb 11,5 t%. A megkövetelt teljes bázisszám minimum 10,5 mg KOH/g. Az olajnak legalább 1,5% üzemanyag-takarékosságot kell mutatnia a referenciaként használt 15W40-es olajhoz képest, a GME 8331TP teszt szerint."
     
    "GM-LL-B-025
    A megfelelő olaj legalább 3,5 mPa*s HTHS viszkozitású, 0W30, 0W40, 5W30 vagy 5W40 viszkozitási osztályú, a Noack párolgása pedig legfeljebb 11,5 t%. A megkövetelt teljes bázisszám minimum 9 mg KOH/g."

    Hogyan lehet, hogy dexos2 teljes mértékben megfelel a korábbi szabványoknak, ha például a Motul Specific dexos2 olajban a TBN csak 7.4 mg KOH/g?
    https://www.motul.com/system/product_descriptions/technical_data_sheets/198/Specific dexos2 5W-30 (GB).pdf?1323967302

    • Like 2
  16. On 8/29/2016 at 20:12, presidentÁkos írta:

    De gondolom ha körforgalomba meg kellett álljak utána nem egyessel megyek végig, olyankor szoktam csak kapcsolni kettesbe, de amúgy a kérdés a kuplung kiengedéséről szólt :-)

    Nem kell ezt annyira túldimenzionálni. Akkor válts, ha szükségét érzed. Célszerű persze, ha a jó szokások rögzülnek, ezért érdemes kanyar előtt fékezni és visszaváltani, de igazából ez csak határhelyzetben lesz lényeges.

    Az egésznek az alapja, hogy az autó akkor a legstabilabb, akkor tudja a legnagyobb erőt az útra vinni (akár gyorsítás, akár fékezés, akár kanyarodás esetében), ha a 4 keréken egyforma a tapadás mértéke, ami viszont akkor valósul meg, ha 4 kerékre egyforma súly nehezedik. Az ideális eset persze utcai autóknál gyakorlatilag sohasem áll fenn, a dinamikus terhelések (hajtási befolyás, centrifugális erő) ráadásul további súlypontáthelyeződést eredményeznek, ami az esetek többségében még tovább ront a kedvezőtlen állapotokon. Fékezésnél előre, gyorsításnál hátra, kanyarodásnál az ívkülső kerekekre.

    Például:
    - Ha alacsonyabb fokozatban erőteljesen gyorsítasz az autóval, majd még kanyar közben felváltasz, akkor a kuplung kinyomásakor a gyorsulási erő pillanatnyi megszűnése miatt előbbre helyeződik a súlypont, kevesebb lesz a hátsó kerekeken a tapadás, így kitörhet a hátulja.  
    - Ha magasabb fokozatban érkezel a kanyarba és ott visszaváltasz, akkor a motorfék miatt szintén előre helyeződik a súlypont, és szintén kitörhet a hátulja. Ez utóbbi leginkább csak akkor, ha közben még fékezel is vagy ha a súrlódási együttható nagyon alacsony.
    - Kissé besokallt kanyarban (ha van hozzá hely) pedig jobb egy enyhe gázt adni és kissé egyenesbe fordítani a kormányt, mintsem mégjobban ráfékezni.

    Azért jó tehát visszaváltva érkezni a kanyarba, mert akkor a nagyobb ráhatásod a hajtási befolyásokra (gyorsulási erő, motorfék hatás). Praktikusan viszont nagyjából akkor kell elkezdeni ezen gondolkozni, amikor már rendesen dől az autó. (hóban, jégen jóval előbb)

    A hajtási befolyás egyébként egy gyengébb autónál viszonylag kicsi, viszont a határhelyzet különböző körülmények (főként a súrlódási együttható változása) miatt nagymértékben változhat.

    • Like 2
  17. 2 órája, Tbandi írta:

    Üdv. mindenkinek! 

    Segítsėgeteket kėrnem! Normális e az a jelensėg, hogy a zafirám (z22se) a 10w40 es olajbol 1000 kilomėteren 8 dl le nyel úgy vásároltam már hogy ezt az olajat használták gondoltam az előirtat kėtpofára fogja ezėrt maradtam ennėl. 153 000 km ez valós is. Ti mire gondoltok mi lehet? olvastam, hogy ez normális, de ez vastagabb olaj. Akkor azzal is talákoztam hogy a gyűrü lehet le ragadva. Higyėtek el nekem ha tudnám mi a baja már megcsináltattam volna mert ha ilyenekről van szó nem sajnálom a pėnzt, de az egyik szerelő motorcserėt a másik löttyöket a harmadik pedig generált javasol. Köszönöm, hogy elolvastad. 

                                               Üdv. Bandi

    http://z22sevectra.blogspot.hu/2016/07/nagyszerviz-elott.html

    • Like 3
  18. 2 órája, gyuros írta:

    Kinyomócsapágyis let cserélve.

    Hidegen melegen egyaránt. Menet közbe nemveni észre a dadogást. Zsúfóltak a napjaim nemvolt időm még de átnézem a csöveketis. Szombaton balatoni körút vár ránk és ugye jólene ha nemszivatna meg.

    Hidraulikus vagy bowdenes? Ha előbbi volt légtelenítés? Ha utóbbi akkor húz a bowden rendesen? Esetleg nem belevaló lett betéve? Minden méret stimmelt?

    Hogyan kezdődött? Volt valami szerelés előtte? Ha igen, azon a környéken érdemes körülnézni.

  19. On 2016. 07. 21. at 22:35, Driven írta:

    Elöl sikerült a rugót eltörni, ami nem is túl nagy feladat ezeken a remek utakon. Vettem alá Sachsot, újat, 997 600 típusút. Elvileg ez kell alá. Klíma, manuál váltó, 1,8 motor. Most az eleje magasabban áll, mint a hátulja, kb. egy ujjnyival, pedig hátul gyári újak vannak. Ez normális?

    https://alkatreszek.hu/997600_sz
    Ha megnézed mennyi minden máshoz is ajánlják, akkor egyáltalán nem biztos, hogy pont ez a megfelelő. Alvázszám alapján nézték?
    Meg kellett volna nézni milyen kód van az eredetin vagy megmérni az ép oldalon a hosszát és ahhoz megfelelőt venni.

    Nem az a baj, hogy a bontott minősége nem megfelelő, hanem az annyi féle rugó van, mint égen a csillag.
    https://drive.google.com/file/d/0BzkEdLdAaeNaYjZzZXd6T20tSlE/view?pref=2&pli=1
    Az utángyártók pedig nem feltétlen csinálnak minden egyes darabnak megfelelőt, ezért néhány méretben közel álló rugót ugyanaz a termék helyettesít.

    Egyébként különösebben nem gond az az 1-2 centi, idővel még talán össze is ül kicsit, csak nem szép. Nálam ugyanez volt:
    http://z22sevectra.blogspot.hu/2015/09/zh.html

    Bontottal, ha jó állapotú valóban nincs semmi gond. Ha szétette a rozsda, akkor pedig nem kell megvenni. Mellé lehet nyúlni, de azért nagyrészt látszik. 

  20. On 2016. 07. 26. at 21:45, Adam1 írta:

    Ezt a megoldást én nem javaslom. A megbontott ponton keresztül megy a kipuffogógáz vissza a motorba, amit az EGR szabályoz.

    A nyitott résen keresztül vagy kipuffogógázt fog eregetni, vagy falsot fog szívni a motor. Egyik sem jó, de utóbbi esetben szűrés nélküli levegőt szívhat be a motor.

    A lezáró lemez hivatott lezárni a visszaáramlás útvonalát. A kifordítás teljesen jól működik.

  21. 15 órája, gyuros írta:

    1. Komplett kuplung szett csere után a kuplung teljesen lent fog ami még nemis lenne ojan fura de 1/3 ig benyomva csak pedálrugó ellen állása van majd utána érzem hony valóban a kuplungot nyomom.. Ez miért lehet?  Nem új de újszerű állapotú cucc lett beletéve. (alig használt)
    Előtte szinte teljesen fent fogott már a kuplung és 1be illetve rükvercbe tevéskor alig lehetett váltani.

    2. Miért jár dadogósan berángatva a motor alapjáraton? Hibakód nincs sem tárolva sem élő adatként. (tudom hogy sok minden lehet de kb mégis) ?

    1. Kinyomócsapágy is lett cserélve?

    2. Fals? Feljebb kisimul? Mindig vagy csak hidegen?

  22. A fogyasztásom jelenleg alig van 1-2 tizeddel felette az aláírásodban szereplőnél, de most nagyon sok rövidtávot megyek és nagyon kevés hosszút. Ha a teljes nálam tölött időszakot nézem (2+ év), akkor tuti 7.9 alatt lenne (olyan 7,5 körül). A vectra pedig azt gondolom nehezebb is.

    Csúcsteljesítményre valóban nem túl izmos, de egyrészt ki autózik állandóan ~ 6000-es fordulaton, másrészt kihagyod, hogy a z22se-nek 1500-on már nagyobb nyomatéka van, mint a z18xe-nek bárhol. És ezt tartja a teljes fordulatszámtartományban. Úgy, hogy a motor nem vagy nem jenetősen nehezebb, mivel alublokkos. Tehát menetdinamikára egyértelműen a z22se a nyerő, még fogyasztás arányában is. Arról nem is beszélve, hogy viszonylag egyszerű (olcsó) trükkökkel lehet picit feljebb tornászni.

    graph_18i16v140ps.gif

    graph_22i16vdirect.gif

    Azért persze nem egy csoda ez sem, és 1.8ból talán nagyobb a választék, és talán kisebb valószínűséggel lehet "rosszat" kifogni.
    Ha így kérdezed hogy melyik, akkor egyébként azt gondolom nem különösebben fontosak a menetteljesítmények, tehát azt vedd amiből jobb állapotút találsz (amin látszik, hogy volt gazdája).
    Z22SE-nél az olajfogyasztásra, a lánccsörgésre, és a hengerfejrepedésre érdemes figyelni.

  23. Bárdiban és Unixban is, ahol írják a méreteket mindenhol 1.3-at írnak. Egy síkoltatást (de szerintem többet is) el kell bírnia a gyári mérettel is. De kérdezd meg a gépműhelyt, hogy pontosan mennyi jött le belőle.

×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.