Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Első fékcsere (Opel Astra F/236os szimplatárcsa)


Sörös Sanyi

Recommended Posts

7.1 Első fékcsere (Opel Astra F/236os szimplatárcsa)

Minden autón van fék.

Többféle megoldás létezik:

Dobfék elől hátul

Dob hátul, Tárcsa elől

Tárcsa elől, illetve hátul is.

Más csoportosítás szerint

üzemi (pedál) fék illetve rögzítő (kézi) fék.

Személyautóknál többnyire ezekkel a megoldásokkal találkozunk.

A fék is a kopó alkatrészek közzé tartozik, tekintve a tárcsát, és a fékbetétet, de esetenként a fékcsöveket is cserélni kell, illetve a fékfolyadékot is, illetve gumitömítéseket.

A leginkább elterjedtebb megoldás ma, az elől tárcsa, hátul dobfék kompozíció.

Idővel a kopások miatt, egyre gyengébb, és szabálytalanabb a fékerő, illetve káros vibrálás is jelentkezhet ebből adódóan, amit a kormányon érezhetünk leginkább. Ez adódik abból, hogy nem egyenletesen kopik a tárcsa. Kopás miatt hamarabb is melegedhet a fék.

Minden féktárcsának, illetve fékdobnak meg van a minimális vastagsága, ami alá nem szabad meni, mert töréshez vagy egyéb hirtelen meghibásodáshoz, illetve elégtelen fékerőhöz vezethet.

Most pár képpel illusztrálva az első tárcsafékkel szerelt F Astra első fékcseréjét mutatom be, alap esetben. Nem kellett cserélni tárcsán, illetve betéteken kívül mást.

Első dolog, egy olyan hely keresése, ahol biztonsággal elvégezhető a folyamat. Emelési, bakolási szabályokra nem térek ki, mindenki a saját meglátása szerint emelje, támassza alá a kocsiját.

Kéziféket behúzzuk be, sebességet én nem raktam, mert később jól jön a kerekek könnyű mozgathatósága. Felnicsavarokat még a földön álló kerekekkel lazítsuk le, és aztán emeljük fel.

A kerék levétele után meglátjuk, milyen állapotban van az első fék lényegében. Nézelődjünk, mi milyen állapotban van, fékcsövek csatlakozások korrózió stb.

gallery_1646_202_807.jpg

Első dolgunk, levenni a féknyerget egy az egybe. Ehhez két nagy imbusz csavart kell kitekernünk, ami eléggé erősen van meghúzva, ezért csövet rakjunk a kulcsra, és úgy fog lejönni.

Ha ez a két csavar megvan, akkor az egész féknyerget a gumi fékcső tartja csak, ezért ne rángassuk, támasszuk ki valahova. A féknyereg két részből áll. Egyik része van rögzítve a csonkállványhoz, másik része, pedig két csúszkán „úszik”, ha rálépünk a fékpedálra, akkor a munkahenger kifelé mozdul, és így húzza a tárcsára a két fékbetétet.

Másik verzió, hogy a csúszkákat kicsavarjuk 7es imbusszal, és akkor az egyik része, a csonkállványon marad, de onnantól egyezik mind a kettő verzió végrehajtása. Nekem nem volt éppen 7 es a Beta készletbe.

gallery_1646_202_11740.jpg

gallery_1646_202_21162.jpg

Ezt a két részt egymástól szét kell venni, és a régi betéteket eközben ki is lehet könnyen venni. A rugót vegyük le elsőnek. Ha szétszedtük a két részt, a munkahengert, nyomjuk vissza alaphelyzetbe, mert később nem fogjuk tudni összerakni a vastagabb tárcsa, illetve fékbetétek miatt. Ekkor csavarjuk le a féktartály kupakját, és néha nézzünk rá, ki ne fusson a fékfolyadék, ami erősen maró hatású. Én kézzel visszanyomtam, de ha nehezen megy kalapácsnyelet befeszítve, illetve akinek van speciálisan fékszereléshez kapható munkahenger visszanyomó készletet használva.

gallery_1646_202_2117.jpg

Ha ez megtörtént, meg kell pucolni a csúszó felületeket, aztán kenjük be rézpasztával.

Tegyük oldalra, és vegyük le a tárcsát.

A tárcsát egy csavar rögzíti, hogy ne essen le, ezt kicsavarva kocogtatással le lehet húzni, rozsdásabb esetben „püfölés” csavarlazító sokszori alkalmazása közepette.

Ha lejött a tárcsánk, pucoljuk fel a kerékagy, és a tárcsa illeszkedő felületét, és ezt is kenjük be rézpasztával, kerékcsavarok illetve a rögzítő csavar furataiba is kenhetünk kicsit, ezek beragadásának lehetőségét ezzel is csökkentve.

gallery_1646_202_2853.jpg

gallery_1646_202_16364.jpg

gallery_1646_202_8189.jpg

Ezután összeszerelés.

Elsőnek a tárcsát rakjuk fel, a rögzítő csavarjával. Aztán a féknyerget rakjuk össze, a betétekkel, aztán mehet a helyére, ilyenkor kicsit passzosan megy fel, de a helyére rakva jó lesz.

Igazgassuk el, és tegyük be a két nagy csavart.

Ezeket húzzuk meg jó erősen, esetlegesen fékrögzítővel is megkenhetjük. (nekem egy másfél éve rögzítő nélkül van benne)

Ezután a rugót tegyük vissza, ami nem épp a legkönnyebb része az összeszerelésnek. Hegyes fogó, kombinált fogó csavarhúzó, kalapács, körülbelül ezek a szerszámok kellettek hozzá. De az is lehet béna vagyok, és könnyen is visszarakható, nekem nem sikerült.

gallery_1646_202_22477.jpg

gallery_1646_202_24741.jpg

Ezek után tegyük vissza a kereket legalább két csavart csavarjuk be, hogy a felni visszahúzza a helyére. Tegyük kerekekre az autót, és húzzuk meg mind a négy csavart.

Ezután jöhet a másik oldal, ott is ez a játékmenet.

Ha az is készen van, elindulás előtt pumpáljuk fel a féket a pedállal, amíg fel nem keményedik a pedál, mert első fékezés előtt a munkahengereknek be kell állniuk az alaphelyzetünkbe, ahonnét később mindig indulni fognak.

Ezek után próbakör, elsőnek csak óvatosan, esetleges szerelési hiba lehetősége miatt.

Ha minden rendben, akkor mennyünk egy pár km-t bele-bele fékezgetve, hogy 'vasaljuk' meg a féket. Ez azért kell, hogy a fékbetét, illetve a tárcsa egymással a lehető legjobban illeszkedjen, ezzel növelve a fékerőt.

A régi fék kicsit elhasználódott.

Szerző: Novyy

Link to comment
Megosztás:

  • 2 years later...
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.