Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Hűthető kesztyűtartó


tgabika76

Recommended Posts

Megtaláltam egy régi leírásomat a hűthető kesztyűtartó fabrikálásról, mivel ilyen még nem volt, gondoltam beteszem ide:

A hozzávalók, legalábbis ahogy én csináltam:

"Toldó"-nak nevezett műanyag biszbasz az OBI villanyszerelési osztályáról, 20mm-es átmérővel, 2db, darabja 49Ft:

68051-20100731-xUIt16.jpg

Maga az áramlásválasztó, ez lesz a kesztyűtartóban, ezt sajna meg kell venni gyáriba, amúgy 970Ft. Nyitott állapotban:

68053-20100731-Nxk6kA.jpg

...és csukva:

68054-20100731-RBP33h.jpg

Végül pedig flexibilis műanyag cső, szintén az OBI villanyszerelési osztályáról, 20mm-es átmérőjű ez is, sajna 10m-nél kevesebbet nem voltak hajlandók eladni belőle (nekem meg kell 30 centi), de ez is vagy 600Ft volt csak, úgyhogy nem vészes:

68058-20100731-aroBuN.jpg

Próbálkoztam 20mm-es átmérőjű szilikoncsővel is, de ahogy a képen is látszik, ennek sajna elég nagy a falvastagsága (2.5mm), emiatt elég merev, nehezen hajlik:

68052-20100731-4RkN8u.jpg

...ami még a kisebbik baj lenne, de nemcsak hogy hajlításnál könnyen megtörik ami miatt ugye elzáródik a levegő útja, de a vastagsága miatt ki kellett faragnom pár mm-t a pollenszűrő házából, mert a bilincset sem tudtam felrakni a helyére (a képen látszik), így végül elvetettem az ötletet

68055-20100731-WepjjX.jpg

És akkor a szerelés:

A kesztyűtartót kibontva látszik a csőcsonk amit ki kell fúrni ahhoz hogy hideg levegő juthasson a kesztyűtartóba. A fúrással óvatosan, mert úgy másfél centire a vakdugó mögött már ott a klíma párologtatója, nehogy kifúrjátok!

68050-20100731-V8rk3e.jpg

Ha a fúrás megtörtént, a csőcsonkra pont rámegy a hozzászólás legelején említett műanyag toldó, abba meg éppen belepasszol a flexibilis cső. Ráadásul ezek olyan szorosan, passzentosan illeszkednek, hogy bilincsre vagy egyéb rögzítésre itt nincs is szükség:

68057-20100731-1j3kXA.jpg

És akkor a dolog másik fele:

Először is a kesztyűtartóba kell fúrni egy 22mm átmérőjű lyukat az áramlásválasztónak, hogy ezt hova fúrjátok az mindenkire rá van bízva, én a kesztyűtartó oldalába tettem, így viszonylag kevés flexibilis cső kell és nincs is útban semminek, de akinek van a kesztyűtartóban polc, az óvatosan álljon neki, inkább kétszer mérni, ellenőrizni, és egyszer fúrni!

Az áramlásválasztó csőcsonkjára rá kell szerelni a másik toldót, itt viszont már szükség lesz némi illesztésre, ugyanis ez a csőcsonk csak 16mm-es, a toldó meg ugye 19 (a belső átmérője). Én Tesa-szalaggal oldottam meg, tudom kicsi egyszerű, de hirtelen nem volt jobb ötletem. Viszont működik! Az a gyantaszerű valami ami a csőcsonk mellett látszik az ragasztó, a biztonság kedvéért használtam:

68059-20100731-WxxOmV.jpg

És tulajdonképpen kész is, áramlásválasztó a helyén, nyitott állapotban:

68061-20100731-I0hKi8.jpg

...és csukva:

68062-20100731-O3NYAE.jpg

Ezzel a módszerrel a kesztyűtartó visszarakása is egyszerű, mert amikor már félig be van tolva a helyére és csak a kesztyűtartóvilágítás csatlakozóját kell rádugni az érintkezőkre, akkor ráérünk a flexicső kesztyűtartó felőli végét a toldóba dugni, ami így még aránylag könnyen hozzáférhető, mégis feszesen fog állni. Jah, majd elfelejtettem: a fúráshoz a művelet elején ki kell venni a lábtérhez menő levegőcsövet mert útban van a fúrónak. Ezt egy patent tartja a jobb szélén a műszerfalhoz, és a képeken már nincs a helyén. (Ellenben az áramlásválasztó helyének kifúrásakor majd ennek a helyigényére is gondolni kell!)

Konklúzió: nekem nagyon tetszik, bizonyos értelemben komfortosabb lett tőle az autó, de mivel a fentiek csak iránymutatásnak készültek, leírom egy hátrányát is amit beszerelés után tapasztaltam: a flexicső bordás kialakítása miatt sajna a ventillátor bekapcsolásakor az áramló levegő fura süvítő hangot ad (hálistennek nem túl hangos), akit ez zavar az keressen más megoldást a levegő odavezetésére. (Update: a kesztyűtartót visszarakva már egyáltalán nem hallható)

És még egy fontos: a fentiek Behr rendszerű klímára vonatkoznak, Delphi-t még nem láttam közelről, nem tudom hogy annak is ott van-e ez a csőcsonk a klíma házán.

  • Like 2
Link to comment
Megosztás:

×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.