Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Quite

Fórumlakó
  • Hozzászólások

    61
  • Csatlakozott

  • Utolsó látogatás

Everything posted by Quite

  1. Hali, Sajnos én sem találtam cikkszámot a gyári manualban, amint írtam is, így egyértelműsíthető, hogy jellemzően csak a kehellyel együtt beszerezhető. Az viszont szintén nincs külön, így ez is kilőve. Sőt, még nálunk komplett szivattyú is legfeljebb bontóban van így egyben, mert az üzletekben szinte mindenhol csak a szivattyú van a saját műanyag tartójával és nyomócsövével. De egyébként a kép jó, az én Z10XE szivattyúm pont ilyen, ezért is ezt a képet mellékeltem. És van rajta ilyen cső, hiszen ezért kellene egy új. Kivételnél csípőfogóval csíptem el, mert a csőnek már úgy is mindegy volt, így egyszerűbb volt kiszedni, nem kellett birkózni a bilinccsel. A közbenső tartókelyhet meg, amin ez a cső van, utólag vettem ki, de irtó nehezen bírtam egyszerre kipattintani mind a négy rögzítő fület, mert úgy megmarta a tankban lévő cucc az ujjaim hegyét, hogy alig bírtam vele fogni. A Z10XE Corsa ebből az évjáratból két különböző verzióban készült, még az üzemanyag csövezése is más. Nekem is a másik verzióhoz küldtek először üzemanyagszűrőt, olyat ami nem HURON gyors csatlakozós, hanem sima bilinccsel rögzíthető gumicsöves. Vissza is kellett küldenem, és ráfizetéssel küldték a másikat, amihez csere HURON csatlakozó rögzítő is van a csomagban. Lehet, hogy neked is a másik verzióhoz volt szerencséd, elképzelhető, hogy annak a szivattyúja is más.
  2. Hali koco, Köszi szépen a tippet! Utánanézek ma, mert valami olyan helyen kéne kapnom, ahol van tömítés is a fémsapka alá, az a szép zöld, mert az is olyan szuper anyagból van, hogy most így kiszerelt állapotában 3 nappal később már kb. 3-5cm-rel nagyobb az átmérője, mint a fémsapkának, ahová rá kéne passzolnia. Egyébként van ennek a csőnek valami gyári, vagy beszállítói kódja? Mert minden apróságnak van, így gondolom ennek is.
  3. Hali zotya975, "Sima benzincső..." ezzel a méterben kapható benzincsőre gondolsz? Mert az itt nálunk is van az autósboltban, de nem, ebben nem is gondolkodtam. Mert ezt a vastag csövet kizárt, hogy olyan kis ívben hajtogassam, mint amilyenre a gyári van formára sütve. A képemen ugyan nem látható, de a cső teteje, ami a fémsapkára megy, az teljesen visszakanyarodik maga mellé, kb. 3cm-es rádiuszban. Ennyire az egyenes cső nem hajlítható meg törés nélkül. Ráadásul mivel a cső alja egy bepattintott műanyag visszacsapó szelepre megy, így tartok tőle, hogy ez a beépítésnél a cső merevsége miatt esetleg kipattan a tartó kehelyből, így bonyolítva a beépítés egyébként is túlbonyolított elvégzését. De mindettől függetlenül a tankon belüli levegő nem hiányzik, hiszen a tankszellőztetőn (ez a motortérben a levegőszűrő mögött van) keresztül jut levegő a tankba, hiszen ha nem így lenne, akkor a szivattyú vákuumot hozna létre a tankban, így egy idő után már szívná össze a tankot, de mivel ezt nyilván nem bírná szuflával, a vákuum növekedésével az üzemanyag szállítás csökkenne. A szivattyú kommutátorán esetleg fellépő szikra nyilván nem okoz gondot, mert ez normális esetben mindig üzemanyagban van, így itt valóban nincs levegő (oxigén) az égéshez. De a szivattyú kábele az a benzinen kívül van, ahol gyakorlatilag benzingőz és levegő keveréke van a tankban. Így ott előfordulhatnak nem várt események.
  4. Sziasztok, Tudna segíteni valaki, hogy 2003-as 1.0XE Corsához hol lehet kapni visszamenő gumicsövet az üzemanyag szivattyúhoz? Tehát nem a nyomócső kell, mert az van az új szivattyún gyárilag (BOSCH). Az a cső kellene, ami a szivattyú kehely aljából megy fel a szivattyú zárófedélbe. Ez egy gyárilag formára sütött ("kanyargós") gumicső, műanyagharisnya bevonattal, és ez is természetesen a tankon belül van. Sajnos a gyári manual sem ír rá kódszámot, így nem tudom miként keressem. Astrához valót már találtam egy webshopban, de az nyilván nekem nem jó. De Corsához sehol sem találtam eddig. Itt egy kép, amin látható a cső: A válaszokat előre is köszönöm! És most egy kis sztorizás... Sajnos a gyári gumicsövek szó szerint megolvadtak, olyan állagúak mint a puha gyurma. A szivattyú szűrűjéről egy-az egyben eltűnt a finom szövésű szűrőháló, az üzemanyagszint jelző poti két vezetékéről teljes hosszban eltűnt a szigetelés, sőt még maga réz vezető is "cafrangokban" áll, és teljes zárlatban volt. Ettől függetlenül volt üzemanyag szintjelzés a műszeren, de vélhetően ez nem a valós értéket mutatta. Még az a szerencse, hogy nem a szivattyúmotor vezetéke olvadt el, mert ott azért folynak áramok, és egy szikra szépen át is küldött volna az örök vadászmezőkre, ha egy tele tank benzin robban fel alattam. És a tankban valami, anno talán gumi alkatrész maradványai vannak darabokban, olyan borsószem nagyságtól a fél gyufás skatulya méretig. De eddig még nem jöttünk rá, hogy honnan hiányozhat. Vagy esetleg egy tankolásnál kerülhetett bele valamikor? A gyári VDO szivattyúmotor az hibátlan, szépen megy, de nyilván már nem az kerül vissza. A tankból olyan savas, maró állagú cuccot szívtunk ki, hogy konkrétan megmarta a bőrömet, mikor szedtem ki a szivattyút. Nyilván kesztyű nélkül, mert még így puszta kézzel is alig bírtam kipattintgatni a közbenső kehely 4 darab rögzítőfülét. Négy olyan fül, mint itt a fenti képen is látható. (mert ugye ez olyan ügyesen, németesen precízen van kitalálva, hogy a tank fenekére van rögzítve egy tartókonzol, ebbe pattintható be a négy füllel a közbensőkehely, majd ebbe a kehelybe megy a fenti képen látható szivattyú egység, amin belül szintén egy pattintós dologgal van rögzítve a szivattyú motor. Pont olyan mint a Matrjoska baba.)
  5. Hát nem tudom most hogyan tovább, de az tuti, hogy most megint annyira elment a kedvem az egésztől, hogy szerintem most ismét egy évig hozzá sem fogok nyúlni. Tényleg, nem vicc, de még a közelébe sincs kedvem menni, annyira értelmetlenül futom az idióta köreimet, hogy azt elmondani sem tudom. Itt azért nem arról van szó, hogy egyszer sokéves korában lett vele valami, amit jó sok pénzért megjavítottak, aztán semmi gond a továbbiakban, hanem ez már konkrétan 10-11 éves vergődés, amiből az utóbb pár év az igazi horror, azóta vannak mechanikai problémák is. Tényleg nem látom értelmét, mert már annyi óra munkám, és annyi ráköltött pénzem van ebben az autóban, plusz még akik rajtam kívül is javították, hogy ennyi pénzből már új autót is vehettem volna. Egyszerűen már sajnálom rá a pénzt, mert valóban feleslegesen kidobott pénzről van szó. Már az is felmerült, hogy leadjuk a rendszámot, hogy legalább ne kelljen fizetni utána, vagy eladjuk bontásra. Csak az a baj, hogy amikor elérünk ehhez a lépéshez, mindig jön valami megszállott ragaszkodás, vagy mittudomén minek nevezzem, és valahogy mindig túllendülünk a krízisen, megjavítjuk, még ha sokba is kerül, aztán egy ideig jó, majd megint valami megnyekken benne, és kezdjük elölről a vesszőfutásunkat. Úgyhogy most erősen jegelem ezt a témát, fogalmam sincs mennyi dőre, de egy év múlva kell műszakiztatni, úgyhogy vagy csinálok vele addig valamit, vagy ha nem, akkor még műszakiztatva sem lesz, aztán majd meglátjuk, hogy mi lesz vele. Szerintem én most egy időre el is köszönök itt mindenkitől, mindenkinek köszönöm a jótanácsokat, az ötleteket, és egyáltalán azt, hogy itt voltak, olvasták a problémámat, próbáltak jó ötleteket adni, stb. Sziasztok.
  6. Szia, Hát konkrétan szétszedés nélkül még a szelepszár sem nagyon látható, még akkor is csak éppenhogy, ha egy szűk fénycsóvájú spotlámpával rávilágítok a rugón keresztül (azért ilyennel, hogy ne legyen sok a fényvisszaverődés a környező olajfilmes csillogó felületről). Az ezres motor tervezése valószínűleg a miniatürizálás jegyében történt, mert eléggé aprócska rések vannak ahol hozzá lehetne férni az egyébként is nevetségesen vékony ( 5mm átmérőjű) szelepszárhoz. Sőt mozgatni is csak a himbával tudom, azon van a görgő és a hidrotőke ülék között egy rész, ahová be lehet tenni egy laposabb csavarhúzót, és ott megtámasztva majd a görgőnek feszítve lehet lejjebb nyomni a szelepet. Nyilván addig, amíg a vezérműtengely engedi, és azt is úgy kell beállítani, hogy a bütyök az ellenkező oldalon legyen. Ez természetesen abban az esetben van így, ha a vezérműtengely a helyén van. De ugye azt nem lehet csak úgy kiszedni, legfeljebb fellazítani, legalábbis a lánc levétele nélkül. Mert ugye az is "okosan" van megtervezve, amolyan német precizitással, hogy egy ilyen javítást csak a fél motor szétbombázása után lehet véghezvinni.
  7. Szia, Hát mi is agyaltunk rajta elég sokat, de nem jöttünk rá. De ezek most úgy beálltak, mind a 6, mint még korábban soha. Négyet konkrétan megmozdítani is alig bírtam, ebből kettő nagynehezen megmozdult, de kettő nemigen akarta megadni magát, az még cirka egy óra birkózás után is csak lassan ült vissza a helyére. A szelepszár szimering nem lehet, mert a gyári, amit két éve kivettek, az nálam van, és a kiszerelésnél keletkezett sérülést leszámítva, a gumi olyan, mintha vadiúj lenne. A mostani esetnél sem hiszem, hogy a szimering lenne, hiszen a csere óta már mentem vele vagy 100-120 Km-t. Eközben volt Opel márkaszervízben is, ahol le is vizsgáztatták, és természetesen az autót hibátlannak minősítették. (ez a 100-120 Km extra soknak számít, az autó állapotát figyelembe véve! )
  8. Szia, Hát most valóban nem tudom mi tévő legyek, mert a legutóbbi hengerfejes tranzakció baráti alapon 80.000.- HUF pénzbe került, de ezért csak ennyibe, mert a szerelő otthon, munkaidő után puszta jószándékú segítségből vállalta be. De Ő is pont ugyanezeket mondta, amit írsz. Le is akarta zárni az EGR szelepet, pont az említett ok miatt, de aztán úgy döntött, hogy mivel nagyon keveset futott a verda, mégsem zárja le. Az olaj gyári Opel Dexos 2-es, még van is 3 liter, mert direkt dupla mennyiséget, 6 litert vettem. Az első 3 litert tisztító adalékanyaggal keverve, kifejezetten átmosási szándékkal töltöttem bele, hogy azzal megyek valamennyit, de sajnos még menni sem bírok sokat vele, mert állandóan van valami horror hiba.
  9. Szia, Hát ez az, hogy mi ég rá. A szerelők is csak értetlenül álltak a dolog előtt, még meg is kérdezték, hogy nem lehet, hogy valaki cukrot öntött a tankba? Mondom persze, hogy nem, hiszen eleve zárható a sapka, feltörve nincs, és egyébként is akkor már a befecskendező szelep is eldugulna, azokat meg kiszedtem, és makulátlanok, olyanok, mintha most tették volna be őket vadiújan. Ráadásul tegnap pont ezen agyaltam én is, hogy ha már valami besül, akkor pont a kipufogószelepeknek kéne, hiszen azoknak a kenése is gyengébb, mivel ott már nincs hűvös üzemanyagkeverék, ami rákerülne a szelepekre, némileg még hűtve is azokat, csak csupa elégett forró gáz, égéstermék.
  10. Szia, Ez volt az első verzió, hogy csak hengerfejet cseréltetek, de amiket nézegettem, azok olyan borzasztó állapotban voltak, még fotó alapján is, hogy nem merném rátenni a motoromra. Komplett motor azért fodult meg a fejemben, mert hátha lehet olyat találni, ami keveset futott, és még soha nem volt szétszedve. Tehát gyári állapotú. Persze ez egy szélsőséges, legvégső megoldás lenne. Két éve amikor javították, minden egy es kiszedett alkatrészt megkaptam, az újak csomagolásában. A tömítéseket, a szimeringeket, a rossz szelepeket. Sajnos a szerelő nem úgy tett, ahogy megbeszéltük, mert ugye szelep az csak 4 darabos kiszerelésben volt, de elgörbülve csak 2, és megbeszéltük, hogy két újat nem tesz be, az jó lesz majd egy legközelebbi balesetnél. Hát sajnos betette. De hogy miért, erre még Ő sem tudott válaszolni, pontosabban annyit, hogy nem bírta lekapargatni a ráégett trutyit, így inkább betette a plusz két újat is. Mert a maradék kettőről már lekapirgálta, azokon nem volt úgy ráégve. Most milyen jól jönne az a két új szelep, mert ha megint kéne venni, akkor abban megint négy lenne, így összesen lenne 6 darab vadiúj szelepem. (A UNIX-nál állítólag csak 4-es kiszerelésben van szelep, de biztos van ahol darabonként is adnak.)
  11. Üdv. Na, ma ismét megnyekkent a Corsa. Reggel beülök, mondom megyek egy kicsit megjáratom, mert a múlt hét óta nem volt beindítva. Gyujtás ráad, és már cirka az első főtengely fordulatnál olyan hang a motorból, mint amikor két félkilós kalapácsot verek egymáshoz. Olyan éles, csilingelő hang, minden fordulatnál. Legalábbis annál a párnál, amíg megállt a főtengely. Na, akkor már rutinból jött a dolog, valamelyik himba ismét lefordult a szívóoldalon. Cucc szétkap, és nem. Minden himba a helyén, mondom akkor most ez mi volt. A szelepfedél szinte porszáraz, csak olajfilm volt rajta, tehát az olajat még nem kezdte el felnyomni. Hát mondom megnézem már a szelepek mozgását, hogy melyik szorulhat, mert nyilvánvaló volt, hogy ez lesz a bibi, és igencsak meglepődtem. A szívóoldalon mind a hat szelep úgy be volt állva, hogy konkrétan 4-et megmozdítani is alig bírtam, kettő pár mozgatás után aránylag szépen mozgott. A többit is elkezdtem szépen módszeresen mozgatni, csak úgy ésszel, kettő nagyjából rendesen is mozgott, de a maradék kettő az úgy tapad, hogy valami hihetetlen. Fecskendővel nyomtam rá adalékanyagot, persze csak módjával, amit az Opel márkaszervízben adtak, ez egy olaj adalékanyag, ami tisztítja a rendszert, pontosabban kifejezetten a hidrotőkékhez van. Ott azt mondták, hogy ezzel menjen a kocsi jó sokat, ez majd feloldja a trutyit, hátha emiatt fordulnak le a himbák rendszeresen. Persze kicsit vonakodva álltam a dologhoz, mert nemigen hittem benne, hiszen a szelephimbák soha nem a hidrotőkék miatt fordulnak le, hanem azért mert a szelepszár valamiért befeszül, megtapad. Na ez most úgy megtapadt, mint a csuda. Miután úgy gondoltam, hogy már aránylag jól jár a két legnehezebben mozgó szelep is, így szétszedett állapotban párszor megforgattam a motort, mert már picit untam kézzel mozgatni a szelepeket. Nem is volt gond, szépen időben visszaállt minden szelep a helyére, nyilván picit lassabban a normálistól, de épp eléggé gyorsan ahhoz, hogy ne maradjon lenyomott állapotban, ha felső holtpontra ér a dugattyú. Mert ugye az a baj, hogy ha lent marad a szelep, és nem a rugó löki vissza a helyére, akkor a dugattyú tolja fel. Ekkor ha szerencsém van túléli, de volt, amikor úgy be volt állva, hogy kettő el is görbült. Ez két éve volt, akkor hengerfejezték. Na, gyorsan összedobtam a cuccot, indítóztam, hát nyilván csattogott-villámlott, mondom király, akkor mostmár tuti lefordult valamelyik himba. Szelepfedél ismét le, úszott minden az olajban, és két himba leesett, de szerencsés módon, mert a szelepszárat nem nyomta le, mert pont úgy esett le, hogy csak a hidrotőkéről csúszott le, nem állt keresztbe. Tehát a szelep vissza tudott állni a helyére, mert a himbának pont a görgője és a szelepszár nyomófelülete közé ment be. Ott van üres hely a himbánál. Úgyhogy vezérműtengely fellazít, himbákat visszaraktam, cuccot összeraktam, próba. Kínkeservesen elindult a motor, de tisztán hallani, hogy a szelepek nem tudnak gyorsan visszaülni a helyükre, nem bírja őket a rugójuk elég gyorsan beültetni, így tovább vannak nyitva mint kéne, ezért a motor járása igencsak kínkeserves. A kipufogóoldali szelepekkel soha semmi gond nem volt, de a szívóoldali szelepszárakra szerintem megint rásült valami trutyi, mint a hengerfejezés előtt. Ezeken olyan valami van, mint az égetett cukor, még levakarni sem nagyon lehet. (azokról beszélek, amit két éve kivertek a hengerfejből, mert magától nem jöttek ki) Szóval most megint ugyanott tartok, mint két éve. Az adalékanyag ezekszerint nem sokat ért. A benzinnel nem lehet gond, mert ugyanott tankolok, mint a másik kocsival, és azzal nincs semmi gond. Komolyan mondom, 10-11 éve szinte alig merem beindítani a motort, mert eleinte csak ez az indítási probléma volt, de pár éve konkrétan horror az indítás, mert mostmár ez a himba lefordulás, szelep beállás szinte rendszeres. Legutóbb mikor mentem vele, majd egy évig egyhelyben állt, be sem volt indítva, mert konkrétan már parázok a beindításától, és egyébként sem volt kedvem foglalkozni vele, mert finoman szólva is besokalltam. De majd egy év után "pöccre" indult, mentem is vele hirtelen felindulásból cirka 30Km-t, a motor úgy járt mint az óramű, így lett betéve a garázsba. Cirka másfél hete. Ma meg ismét szar az egész. Komolyan mondom, lassacskán feladom, már baromi rég azon kattog az agyam, hogy veszek valami bontós roncsot, amit mondjuk hátulról totálra törtek, aztán kicseréltetem az egész motort. De ez jogilag egy kínkeserves macera. Anyagilag viszont lehet, hogy jobban járnék, mert már egész vagyont költöttem erre a kocsira, és még mindig szar.
  12. Amikor szelepelték a hengerfejet, mert ugye volt ez a rendszeres szelephimba lefordulás, és sajnos két szelepem is elgörbült egyszer emiatt, minden cuccot a UNIX-nál vett a szerelő. Na, mondom pont a múlt héten, megnézem náluk milyen cuccok vannak a Corsámhoz. Végigvergődtem a választó rendszerükön, és amikor célba értem, kaptam egy szép kis ablakot, benne egy cuki üzenettel, hogy csak belépés után vagy regisztráció után léphetek tovább, megértésemet köszönik szépen. Na, mondom akkor erről ennyit, én csupán kíváncsiságból nem regisztrálok, van autós üzlet kismillió rajtuk kívül, ahol nem ilyen kukacoskodók. Viszont az a nyomáscsökkentő szelep biztos van a benzines verzióban is? Nemcsak a dízeleknél használják? Mert ugyan én még nem szedtem szét a cuccost, arra majd csak valamikor később kerül sor, de most már kezdek kissé bezavarodni. Csak Corsa C verzióhoz egy tucatnyi féle szivattyút láttam már képen, fogalmam sincs az én kocsimban milyen van, de ha ekkora a méret és kivitelbeli szórás, akkor addig nem is rendelek, míg a kezemben nincs az, ami jelenleg a tankon belül van. Legalábbis szerintem...vagy izé...
  13. Szia, Köszi a tippet, ez még jól jöhet, de ők sajnos benzinszivattyút nem gyártanak, csak benzinszivattyú relét. Most néztem a a katalógusban. A katalógusban sincs, de az oldalukon a felsorolásban is csupán csak oda van írva, de nem aktív a link, csak azoknál a felsorolt termékeknél, amik a katalógusban is benne vannak. De még ha gyártanának is, itthon nemigen találni ilyesmit. Itt néztem: ahol írják, de nem aktív a link és az online katalógus Viszont nézegettem más gyártókat, és ami még szóba jöhet az a Delphi, de ez csak 3,5 bar-os, a Pierburg, ami szintén 3,5 bar-os, ez a kettő drágább mint a Bosch, és ott a Messmer, ő viszont 4 bar-os szivattyú, viszont az ára kevesebb mint a fele az előbbieknek. Természetesen mindhárom Corsa C (illetve más modellekhez is) modellhez van. Mindhárom gyártó elég nagy név, és jó minőségű cuccokat készít. A Delphit már rég ismerem, csak nem tudtam, hogy szivattyút is gyártanak. A Messmer és Pierburg is elég régi motoros, a Messmer kifejezetten a benzinszivattyúk és elektromos motorok területén nagy név, a Pierburg pedig már 1928 óta a karburátorok piacán nagy név. A dolog nagyon úgy néz ki, hogy Messmer szivattyúm lesz, mert úgy tűnik, hagy talán ennek a legjobb az ár-érték aránya. Ez árban kevesebb mint a fele az előbbieknek. Persze lehet, hogy nem fog működni 130 évig, csupán csak 10 évig, de ha 10 évente kell cserélni szivattyút, az még belefér a családi költségvetésbe. Ami viszont picit flusztrál, az a megadott üzemi nyomás. Kicsit soknak tűnik az a 4 bar a 12 Voltos feszültségen, mert nekem 3,8 bar kell, és a 12 Volt sem 12 Volt, hanem van, amikor picit magasabb, tehát ekkor a nyomásom is magasabb lesz. Nemigen szeretném szétrobbantani az üzemanycsatornát. Úgyhogy most erről kérnék némi infót, hogy most akkor hogyisvanez?
  14. Szia, Köszi a választ, de kérlek olvass vissza a topicban, ahol a Bosch-ról írtam. Én ott dolgoztam, számomra nem létezik olyan, hogy "német minőség", meg "Bosch minőség". Természetesen nem lehet általánosítani, és a Bosch-ról sem lehet csak csupa rosszat mondani, de amiről én beszéltem, az nem egyszeri eset volt, nem véletlenül előforduló, aztán helyrehozott hiba volt, hanem egy rendszeres, normálisnak tekintett dolog a cégen belül. Nem akarom ismét lefutni a korábbi köröket, hiszen az elmúlt jópár évben itt erről már többször is írtam, ezért is érdekelne más alternatíva. Üdv. Csaba (ui. a hsz.-ed pedig nem volt OFF, mert pontosan a témába vág, a korábban feltett kérdésemre volt egy korrekt válasz, minden sallangtól mentesen. )
  15. Üdv. ismét! Itt az utcánkban velem együtt 4 darab Corsa C van, és mind a 4 tulaja férfi. De tőlem aztán adhatnak tanácsot Lamborghini tulajok is, viszont Ők szerintem még kevesebben vannak.
  16. Na mizujs, senki sem jár erre rajtam és Krajcso-n kívül? A kérdés továbbra is adott, hamarosan benzinszivattyú cserém lesz, és érdekelne, hogy a Bosch-on (Krajcso fórumtárs ezt ajánlotta) kívül melyik gyártmányt érdemes még megvenni, ami jó minőségű, tehát hosszú távon is megbízható, és jó ár-érték arányú, tehát olcsó is. És lehetőleg nem robbantja fel az egész üzemanyagtartályt. Nemcsak Corsa tulajok válaszát várom, mert látom Ők nem járnak ide, hiszen minden Corsa hibátlan, vagy nem Corsájuk van. Üdv. Csaba
  17. Szia, Op-Com szoftver van, csak interfész nincs, tehát akkor így ebben a formában Op-Com az nincs. De hamarosan lesz OpelScanner, most válogatom össze és rendelem az alkatrészeket, de megépíteni csak később fogom az interfészt, majd úgy ősszel vagy kora télen, akkor lesz csak több időm ilyesmivel foglalkozni. Majd a nyomtatott áramkört is meg kell terveznem a csatlakozóházhoz, és most kivételesen gyártatni fogom egy céggel, bár 30 éve mindig magam készítem a paneljeimet, de mostanában már egyre kevesebb időm jut erre a hobbira. Így egyszerűbb és olcsóbb lesz. Remélem ezzel a programmal kiderül, hogy melyik alkatrész a ludas. Sok helyen olvastam már, hogy az élő adatoknak köszönhetően elég rejtett, vagy csak időszakosan jelentkező hibák is megtalálhatóak ezzel a programmal. Üdv. Csaba
  18. Szia, Köszi az infót. Nem hiszem, hogy a csőben lenne valami, mert akkor azt simán betolná valamelyik injektorba, és az eldugulna. Azok pedig mennek szépen, a motor is szépen jár, már ha beindul. Menet közben sincs vele semmi gond, simán lehet padlóig nyomni a gázt, akár egészen a leszabályzásig is lehet üveghangon húzatni, tehát még ehhez is van elég benzinnyomás. A probléma az indításnál van, az megy kínkeservesen, de ha beindul, néha-néha egy kis "köhécselés" után megy a motor szépen. Persze hidegindítás általában nem megy, a motor simán alapjáraton pörög még mínuszokban is. Ha megyek vele mondjuk cirka 30 Km-t, és leállítom, van amikor már pár perc állás után is csak nyögve indul. Az akku természetesen új, és maxra töltött. Télen például legtöbbször csak úgy indul be, ha lehúzom a pillangószelep csatlakozóját. Ilyenkor ugye nincs gázpedál, csak egy állandó fordulaton megy a motor. Ekkor "pöccre" indul. Egy pár perc járás után a pillangószelep csatiját visszadugva, rendesen indul. Enélkül a trükk nélkül a gyújtásra kapcsoláskor csak kerreg a pillangószelep, csapkod összevissza, "darál a motorja", a motorblokk lámpa meg villog összevissza, a motor beindíthatatlan. Lehúzva természetesen nincs meg az a jelenség, gyönyörűen indul a motor. A pillangószelepet millió darabra szedtem, potik hibátlanok, az értékük is jó, a motorja hibátlan, mind elektromosan, mind mechanikusan tökéletes. Ez a hiba kb. 10-11 éve van meg, persze azóta bejött a képbe az állandó szívóoldali szelephibák valamelyikének a lefordulása, tavaly meg az üzemanyagszivattyú kezdett furcsán viselkedni. Hőfokmérő szonda hibátlan, hidegen, melegen az ellenállásértéke rendben, vezérműtengely és főtengely jeladók bemérve, mindkettő rendben. Gyújtótrafók egyenként megmérve jók. Tehát ezeknél zárlat, szakadás ilyesmi nincs. De ha ECU hibás, akkor az olyan hiba, ami beindulás után nem jelentkezik. Üdv. Csaba
  19. Szia, Igen ennyinek kéne lennie, de nálam ez úgy van, hogy nem így van. Amikor a márkaszervízben mérték, a szaki azt mondta, hogy volt amikor 3 alá esett, de jellemzően felette volt, de jóval a normális alatt. És persze most már a hangja is elég borzasztó néha. De ez egy érdekes menet lesz, mert a motor az azért megy, csapágyas nemigen lehet ennyi kilométerrel, és ráadásul a probléma nem is szépen fokozatosan állt elő, hanem hirtelen, egyszercsak csúnya hangja lett. Már az is megfordult a fejemben, hogy a tankban lévő szűrő szétment, és felszedett a motor valami trutyit. A motorvezérlő folyamatábrájáról annyit, hogy a Bosch-hoz szinte tuti, hogy nem lelhetőek fel gyáriak. Ezt abból gondolom, hogy nekünk, akik a Bosch-nál ezeket gyártottuk, teszteltük, programoztuk, volt, hogy kapcsolási rajzért is kuncsorogni kellett! Egyszer amikor jött németből az EDC dízel vezérlők fejlesztőmérnöke fejtágítási céllal, mondtuk neki, hogy azért ha már szívunk a cuccokkal, akkor adjanak már valami komolyabb dokumentációt is a javításhoz. Erre elintézte, hogy kapjunk hozzáférést a német adatbázishoz, ahonnét rajzokat tudunk letölteni. Aztán ennyi. A javításnál nemhogy az oszcilloszkópot nem tudtuk használni (amit egyébként be sem kapcsoltunk, csak ha unatkoztunk és játszottunk vele), de még a multimétert sem! Volt egy kézi tesztpad, ahová felcsatlakoztattuk a vezérlőket, és amikor a teszt futott, annyit láttunk a számítógépen, hogy a csatlakozókon a feszültségek hogy alakulnak. Volt egy minimum és maximum érték, ezek között volt a jó érték. Kommunikációs adatok, mérési, vezérlési jelalakok, meg hasonló fontos információk természetesen nem látszódtak a tesztben, így legtöbbször vakon javítottunk, szinte csak találgattunk, hogy mi lehet. A német fejlesztőmérnöknek csupán egy rögeszméje volt, az ECU booster kondija. Ez egy nagy kondenzátor, ami üzem közben ciklikusan feltöltődik, és a dízel motor befecskendező szelepei erről kapják a naftát, mert ott elég nagy áramokkal kell indítani a nyitási fázist. Na ez a mókus csak erről beszélt, ez volt a mániája, akárhányszor jött hozzánk. Ennek megmutatta az oszcilloszkópos mérési ábráját, mi meg jókat vigyorogtunk, hogy még a szkópot sem szoktuk bekapcsolni. A benzines vezérlőkről meg még ennyi infónk sem volt. Szóval így mentek ott a dolgok. Ja, és röntgeneztünk tízezerrel, mert a forrasztógépeket képtelenek voltak normálisan beállítani, így a már bedobozolt, kiégetett ragasztós, tehát roncsolásmentesen bonthatatlan vezérlőket tízezres darabszámban röntgeneztük, hónapokon keresztül. Amolyan "német minőségben"... De mindettől függetlenül ilyen folyamatábrák azért fellelhetőek, nyilván nem kifejezetten javítási céllal, és nem kifejezetten egy adott tipusra vonatkoztatva, csak amolyan ismeretterjesztő céllal. Ilyen ECU témával foglalkozó terjedelmes cikk a Rádiótechnika évkönyvben is megjelent pár éve, ott még 3D-s befecskendezési térképek is láthatóak, természetesen csupán szemléltetési céllal, bár nyilván az ábra valamelyik vezérlő eredeti ábrája. Visszatérve a Corsára, talán ezt olvashattad, mert pár éve jónéhány "szösszenetet" írtam ide a hibákról. Kerregő pillangószelep, összevissza villogó ECU lámpával, beindíthatatlan motor, összevissza leugráló szívóoldali szelephimbák, stb. Üdv. Csaba
  20. Szia, Köszi szépen a szerelési tippet, majd akkor erre figyelek. Most megnéztem a kapcsolási rajzot, azt már eddig is tudtam, hogy nincs a rendszerben nyomásérzékelő, de a benzinszivattyúnál sincs, csak a motor és az úszó potmétere van az egységben. Vélhetően a rendszer a legmagasabb fordulatszámot és terhelést is figyelemebe véve, megfelelő túlnyomással működik, így biztosan minden esetben van megfelelő üzemanyag utánpótlás. Persze a fentebb vázolt kérdés és az üzemanyagszivattyú gyártmány ár-érték aránya továbbra is kérdés, így kíváncsi lennék mások tapasztalatára, véleményére is. Neked természetesen köszönöm a választ a szivattyú típussal kapcsolatban, nyilván, ha nincs jobb alternatíva akkor Bosch megy bele, bár azt sem tudom, hogy jelenleg milyen van benne. Ez majd csak a kiszereléskor derül ki. Sajnos ez a "kicsikocsi" sok sebből vérzik, pedig első tulaj vagyok, de szinte már kínos azt mondani, hogy 14 éves kora ellenére csak 8200 Km van benne, a szervíznél is mindig piszkálnak vele, hogy akkor meg minek. Tulajdonképpen csak áll a garázsban. Hát annak, hogy eladni meg még hibátlanul sem lehet, csak nevetséges pénzekért, akkor meg inkább megtartom, aztán majd lesz valahogy. Persze ha jönne egy filmes stáb, hogy jópénzért elviszik, mert fel akarják robbantani egy szuper kis akciófilmben, akkor boldogan megválok tőle, aztán majd megveszem a filmet Blu-ray-en, aztán majd mutogatom mindenkinek, hogy ez volt az én szuper német minőségű kicsikocsim, amit senki sem tudott megjavítani. De már vélhetően nem is fog, mert pár éve úgy döntöttem, hogy kizárólag saját magam javítom, mert eddig akárhány szerelőnél volt, mind csinált rajta valami sérülést. Az egyik akihez a saját lábán ment a kocsi, onnan egy hét múlva haza kellett vontatni, mert nem bírták beindítani, úgy hazavágták, én itthon fél óra alatt rendberaktam, és beindult. Na ott eltörték az első ablaktörlő alatti műanyag takarólemez középső csavarjánál lévő felhajtható részt, amit először össze akartak olvasztani forrasztópákával, majd később összetaknyolták pillanatragasztóval. A jobbhátsó keréken a dísztárcsáról elég mélyen lehúzták a festést, mert felmentek rá egy magas padkára. Ők a környék egyik legnagyobb nem hivatalos autószervíze, persze a Bosch-nak hivatalos képviselői. Nem fogom leírni kik ők, nem is lényeges. De azért: No comment! A másik szerelőnél két helyen leverték a festéket fémig, amikor hengerfejezték. A márkaszervízek pedig mindenhol hibátlannak minősítették a kocsit, és hazaküldtek. Na, ezek is "No comment". Szóval mostmár magam szerelgetem, ha van kedvem. Üdv. Csaba
  21. Szia, Köszi a választ, tanulságos kis történet, tényleg jól meg kell nézni mit vesz az ember, főleg ha ilyen alkatrészről van szó. A Bosch és a "német minőség" nálam nem mérvadó, ez pusztán városi legenda, semmi több! Én évekig a Bosch-nál dolgoztam, ECU motorvezérlőket gyártottunk, és én javítottam, teszteltem, programoztam őket. Nagyon durva dolgok mentek a cégnél. A BMW-nek pl. eladtunk 2000 darab próbagyártású ECU-t, amit ők úgy gyártattak le, hogy teljes összegben kifizetik, de nincs rá szükségük. Ezzel a darabszámmal állítsuk be a gyártósort, hogy a továbbiakban hibátlan termékeket gyártsanak a gépek. Megtiltották a vezérlők javítását, kizárólag a hibátlan, minden teszten : -40, +80 fok és funkciós teszt, hibátlanul átment vezérlőket veszik meg. Ezek a dízel luxuskategóriás modelljeikbe mentek. Amikor kb. fél évvel később rendelt a BMW, fél év raktári pihentetés után elővetették velünk a 2000 db próbagyártású ECU-t, újra feltették a tesztsorra, ami kiesett azt ezerrel javítottuk, elég sokat, és mikor megvoltunk, szépen kivitték a BMW-nek, azzal a dumával, hogy új gyártás, és nincsenek javítva. Elég kemény nem? Ráadásul mindezt el is mondták nekünk, egy csoportos meeting alkalmával! Ez csak egy példa volt, bár a legszélsőségesebb, de ennyit a Bosch-ról és a "német minőségről". A gyűrű elfordításához mindenképpen célszerszámot használok (ilyet házilag is egyszerűen lehet készíteni), a csavarhúzós kalapácsos módszer nekem nem jön be. Az áramtalanítás nyilvánvaló. Viszont az, hogy nálad gyújtásra kapcsoláskor nem indul a szivattyú, az elég gáz, mert annak bizony indulnia kell! A gyújtásra kapcsoláskor egy kis ideig menni kell a szivattyúnak, hogy felépüljön az üzemi nyomás. Üdv. Csaba
  22. Sziasztok, 2003-as Corsa C Z10XE benszinszivattyú problémával kapcsolatban kérnék segítséget. A szivattyú hangja néha irtó hangos, még járó motornál is halattszódik, hogy búg. A vizsgán is majdnem meghúzták emiatt, mert a CO mérésnél kidobta a teszt lambdaszonda hibával. Persze nem volt hibás. Megmérték a benzinnyomást, és sajnos alacsony. De az az igazság, hogy a szivattyú nem mindig rosszalkodik. Sajnos előbb utóbb javítanom kell, de még a szivattyút nem szedtem ki, valahonnan szereznem kell hozzá kiszerelő szerszámot, amivel el tudom fordítani a zárógyűrűt. Ez a márkaszervíz által ajánlott "véső+nagykalapács" valahogy nemigen szimpatikus. Nyilván majd benzinszűrőt is cserélni kell, ráadásul még csatlakozó szerelő fogót is szereznem kell, de nem is ez a lényeg. A kérdésem az lenne, hogy ha szivattyút kell cserélni, akkor melyik gyártmányt érdemes megvenni, ami megbízható, jó minőségű, de olcsó is. Vagyis melyik a legjobb ár-érték arányú? És a zárógyűrő alatti gumitömítést feltétlenül cserélni kell? Mert a szilikon gyűrűért elég horror pénzeket kérnek, ami egyértelműen indokolatlanul magas. És mégegy kérdés. A szivattyúnak minden esetben el kell indulnia a gyújtásra kapcsoláskor? Mert nyomásmérő ebben a kocsiban nincs, így az ECU nem is tudhatja, hogy valóban felépült-e a megfelelő üzemanyag nyomás a rendszerben. Legfeljebb figyelheti, hogy ha nincs indítva a motor, akkor pár gyújtásra kapcsolás után már nem indítja a szivattyút. De nálam ez úgy van, hogy nem így van. Ezt egy szerelési folyamat közben vettem észre, hogy egy pár alkalommal elindul a szivattyú egymás után, a gyújtásra kapcsoláskor, aztán nem. Aztán megint, aztán megint nem. Úgy összevissza. De van, hogy egyáltalán nem indul el, csak 2-3-4 gyújtásra kapcsolás után. Még hosszabb állás után is. Sőt, ha álló motornál nyomogatom a gázpedált, akkor néha, összevissza ütemben elindul a benzinszivattyú. (gyújtás bekapcsolva, a motor áll!) Nameg ráadásul még indításkor az emelt fordulatszám sincs meg, úgy kb. 10-ből 8-9-szer. Simán rögtön alapjáraton megy a motor. Még télen, mínuszokban is. Ilyenkor többször kell indítani-leállítani a motort, és egyszercsak lesz emelt fordulatszám. A vízhőfokmérő szenzor tökéletes ellenállás értékű hidegen és melegen is. Lehet, hogy ECU hiba? A segítséget és a válaszokat előre is köszönöm!
  23. Üdv! Vicces vagy! Nem kicsit! Ez a kocsi már akkor ezer sebből vérzett, amikor napi szinten volt használva, melóba járásra. A melóhely a lakástól 8 Km-re volt, így napi 16Km ment a kocsiba, már amikor azzal mentem melózni, mert egyébként volt tök ingyenes buszjáratom a céghez. Erre lett véve, mégis hánykilméternek kéne benne lennie????? 500.000x egymilliónak? Hmmmmm???? Tehát mégegyszer leírom!!! A rendszeres használat közben is szar volt, ezért is lett hanyagolva a tragacs, ugyanis van mellette egy családi egyterű, ami hibátlan, és nem szar német szutyok Opel, úgyhogy inkább azt használjuk. A német barom legenda a minőségről az egy nagy parasztvakítás, ugyanis én a Boschban dolgoztam pár évet, és konkrétan ECU motor vezérlőket programoztam, javítottam, analizáltam. (ECU motorvezérlőkről beszélek !!!!). És ami ott megy, na az az igazi cigánykodás, kóklerkedés!!! SOHA NE VEGYÉL MAGYAR BOSCH ECU-s AUTÓT!!!!!!!!!!! Én ezeket gyártottam, láttam mik mennek a cégnél! A kínai Ching-Chang Chui-Klingcsengovi ratyi táskarádió is igényesebben van összedobálva.
  24. Pár év kihagyás után ismét kérdezek... Adott ez az Ist**verte német szar, pontosabban egy 2003-as Corsa C 1000-es motorral, és tele problémával. Szóval van ez az autónak nevezett valami, VALÓS(!) 8200 Km-rel, 13 évesen, mert egyszerűen nem lehet használni. Évek óta csak porosodik a garázsban, mert nincs értelme még beindítani sem. Eleinte ugye volt az elektromos hiba (pár éve itt a fórumon részleteztem bőven..), ami tulajdonképpen máig meg van, de aztán pár éve kezdődött ez a bizonyos szelephimba lefordulás is, amit korábban szintén részleteztem itt a fórumon. Na, most ismét műszakiztatni kéne egy hónap múlva, hát gondoltam ráállok az ügyre, és életet lehelek belé. Ami ugye állt elsőkörben egy lemosásból, tankolásból, vadiúj akksiból (mert az előző 4 éves kb egy hónap alatt hirtelen halált lelt), vadiúj 3 liter Dexos 2 olajfeltöltésből (szűrőcsere nélkül, kizárólag átmosási céllal, mert rögtön 6 litert vettem új szűrővel), amit majd kis kilométer "betáplálás" után töltök fel egyéves életciklusára (amúgy feleslegesen, mert úgysem fog menni a kocsi), és egy új olajleeresztő csavar csere, amit az előző olajcserénél úgy betéptek, hogy csak hidegvágóval bírtam kiszedni, így most kétszer annyi ősz hajszálam van, mint pár nappal ezelőtt. Na szóval.... A tragacs kb. fél éve nem volt beindítva. Miután a fenti felsoroláson túl voltam, leszámítva ugye az akkumulátor problémát, mert az csak indítózáskor derült ki, hogy 12,5V mellett (mert ugye elektromos szakember lévén azért ezt megmértem, mielőtt indítottam volna), a kapacitás=zérus, így a gyújtáskulcs elfordítása után kihunytak a fények a gépjármű minden szegletében. Na, sebaj, uccu töltőre, szinte egész nap, majd indítózás, de ezek után is sitty-sutty fények kihunytak, tehát akksi kuka... Na, úgyhogy vadiúj akksi be, fél év után cucc pöccre indul, szépen jár a motor, mentem is vele hirtelen felindulásból 31,5 Km-t, ami ugye jelen esetben elég brutális mennyiség, így hirtelen tízórai előtt, tekintve a 13 év alatt megtett, szinte már-már Sci-Fi kategóriába sorolható 8200 Km-t. Autó garázsba be, majd pár óra múlva mondom ismét bepöccintem, had járjon, meg az új akksi had töltődjön, stb. Persze kb. tíz éve ezek a "beindítom, oszt uccu megyek..." nálam a parás témák közé tartoznak, mert szinte rettegek tőle, mert kb. 10-ből 6x leugrik valamelyik szívószelep himba. Most ugyanez történt! Még a motor szinte meleg volt, és a megtett 31,5 Km is problémamentes volt, amiben egyébként több indítás is volt gond nélkül, de pár óra múlva indítok, és rögtön két-három főtengelyfordulat után nagy csatt, aztán ütemes csattogás, motorjárás olyan mint egy földdöngölő gépé, és persze le is áll. Mivel a jelenséget már álmomból felriadva is ismerem, értelemszerű, hogy valamelyik, vagy több (mert ilyen is volt), himba leugrott. Szét még nem szedtem, mert ez tegnap délután történt, és még sokkhatás alatt vagyok, meg a mimóza kis lelkemnek ez így egyszerre nagyon sok volt, így most erősen rá kell pihennem, nincs lelkierőm ismét szétkapni a fél motort, ami egyébként nálam már rutinfeladat. Szóval a kérdésem az lenne, hogy tudja valaki a megoldást erre a folyamatos szelephimba leugrálásra? Foglalkozott már ezzel sok szerelő, sajnos már szelepeket is kellett cserélni két éve, mert elgörbítette őket a dugattyú, amikor beszorult a szelepek mellé a himba, de a jelenség a mai napig megvan. Eddig csak a szívóoldali szelephimbák ugráltak le, de azok össze-vissza, tehát már mind a hat vegyesen. Tud valaki segíteni, hogy mit kezdjek ezzel a Német bosszúval (nem Trabant), de már ráillik ez a szlogen. Vagy adjam oda egy filmes csapatnak, hogy látványosan robbantsák fel egy akciófilmben? .......... Ja és egy másik kérdés. A hengerfejbe csak a láncnál spriccel fel az olaj? Máshol nem jön föl (leszámítva a vezérműtengelyek bilincseinél), a szelepek környezetében? Mert a lánc melletti szelepek, bilincsek, vezérműtengely azon fele szépen olajosak, de a biztosítékdoboz felőli rész (szemből nézve a motort a jobb oldal), nagyon száraz. Sőt konkrétan vastagon meg van rohadva (rozsdás) a vezérműtengely nem súrlódó részei. Olyan vékonyan olajos csak az az oldal, hogy még olajfilmnek sem nagyon lehetne nevezni. Mert a szelepfedél olyan idióta kialakítású, hogy a láncszemeknél feljövő ,amúgy brutál nyomású olaj, a fedél kialakítása miatt eléggé valószínűtlen, hogy elspriccelne oldalra a vezérműtengely felé is. Aki ismeri, az tudja miért. Ezt azért kérdezem, mert nem lehetséges, hogy az olajzás részleges hiánya miatt a szelepszárak túlmelegednek, és betapadnak, ergó a rugó nem tudja azonnal visszanyomni őket, ezért fordulnak le a himbák? Mert az biztos, hogy a legutóbbi hasonló esetnél, (motor szépen pöccre indul, szépen kiegyensúlyozottan jár, majd leállít, kis idő múlva indít, és himba hopp, leugrik), a szelepet lenyomva, alig jött vissza alaphelyzetbe.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.