Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

GSI Rulez...Chat...Jáccótér....:)


hemi

Recommended Posts

Ezt még vagy háromszor mondd már el még :D :D :lol:

Pííísta! Csak a te kedvedért, mert megkértél! :)

Azok mondjuk már félnek tőlem, mert miután megvettem a telket, leaszfaltozták hirtelenjében az utcát

Azok mondjuk már félnek tőlem, mert miután megvettem a telket, leaszfaltozták hirtelenjében az utcát

Azok mondjuk már félnek tőlem, mert miután megvettem a telket, leaszfaltozták hirtelenjében az utcát

:huh:

Link to comment
Megosztás:

Akkó nagy vonalakban csak annyi, hogy jelenleg meglévő normál gázos-radiátoros-rossz hőszigetelésű házat nem éri

meg ilyen geotermikus technikával összepasszintani, mert az nem gazdaságos.

De újépítésű ház esetén már mindenképpen megéri, sőt... maga a rendszer nem sokkal drágább a gázos rendszer

kiépítésénél, mivel állami támogatásért lehet pályázni (a tavalyi és tavalyelőtti érvényes pályázatok mind pozitív elbírálásúak voltak).

Ez nagyjából úgy néz ki, hogy 4m ft-os rendszer esetére 1m ft vissza nem térítendő támogatás van, 3m ft kedvezményes kamatozású

hitel, ami opcionális (tehát lehet csak az 1m ft vissza nem térítendőt is pályázni).

Egy ilyen geotermikus rendszer kiépítéstől és opciótól függően 3-4m ft között van. 3,5m ft-ért már hőtárolós-nyáriklímás rendszer

építhető, jó cégekkel. Igen, ez a nyári klimatizálást is megoldja. :huh: (amit Oszi érvelt, az önmagában nem állja meg a helyét, mert

akkor a hűtőgépben sem lenne hideg :) )

Szükséges hozzá egy olyan telek, ahol lehet 80-120m furato(ka)t csinálni, és lehetőleg nem túl alacsonyan van a talajvíz,

vagy sok a kőzet (jó hőtároló kapacitás). A működés lényege ugyanaz, mint a hűtőgépé. Egy kompresszor segítségével

történik a munkaközeg dolgoztatása... A talajszondákba leküldi a fagypont körüli közeget (expanziós szelep után így lecsökken

a hőmérséklete), amit a föld hője felmelegít 5...10 fokra (minél többre, annál jobb a hatásfok). Ez visszatér, majd a kompresszor

után egy hőcserélőn keresztül átadja a hőt a fűtési rendszernek. A lehűlt közeg megy tovább vissza az expanziós szelepre.

Tehát egyszerűen mondva, a földből kinyert hőmennyiséget magasabb hőmérsékleten képes betáplálni a fűtési rendszerbe.

Nyáron klímaként úgy működik, hogy a földből feljövő hidegebb (14-18 fokos) közeg hűti a fűtésrendszert, ilyenkor a

hőszivattyú nem is működik, csak a keringető szivattyú, így fillérekbe kerül az üzem.

Lényege, hogy csak felületfűtéshez jó ez a rendszer, mivel csak akkor gazdaságos, ha alacsony előremenő hőmérsékletet

kell biztosítani (43-46 fok).

A vezérlése abszolút automatikus ezeknek, még a téli-nyári átállás is.

Link to comment
Megosztás:

Spórolásról annyit, hogy nekem a ~125nm2-es házhoz elég lesz egy 8-10KW-os hőszivattyú, amiben 2-2,2KW kompresszor dolgozik.

Ugyanez gázzal 24-30KW-os kazánt kívánna. Kondenzációs gázkazánnal számolva, és hőtárolós megoldást nézve, évente nekem mostani

áron nézve 80e ft lesz a fűtési költség megtakarítás, plusz kb feleennyi a nyári klimatizálás spórolás. Tehát évente kb 120e ft jön vissza

ebből, mostani áron. Érdemes azonban azt is figyelembe venni, hogy a következő évek során a gáz ára sokkal többet fog emelkedni, mint

az áramé, és előkészületben van a külön hőszivattyús áramdíj bevezetése is (mint az éjszakai áram, olcsóbb lesz). Tehát ennél a további

években csak többet lehet spórolni. Nekem a geotermikus megoldás kb 500e ft-tal lesz több, mint a gázos (nem kell kémény, gáz közüzemi

hozzájárulás, bekötési díj pl). Annyit még hozzáteszek, hogy nálam lesz még ezen kívül 18nm szolárpanel is, ami fűtésrásegítésre és nyáron

a melegvíz előállítására szolgál, ez +1,5m ft. Ezt hozzáadva, kb 8 év megtérülési idővel számolok jelenleg.

A geotermikus rendszerre a szavatosság 25 év jobb helyeken. A szervize és alkatrészellátása megoldott. A szolárpanelek átlagos élettartama

15-20 év. Nincs gázvitától való függés... :) És nem utolsósorban a ház füstgázkibocsájtása 0. :huh:

Link to comment
Megosztás:

Na és akkó még annyit, hogy sokan félnek attól, ez valóban kifűti-e a házat :huh:

Igen :) Sok cég erre garanciát is vállal, -15...-20 fokig szokták tervezni a hőszivattyú teljesítményét, hogy ezt még szolgálja ki.

Ha hidegebb van, akkor egy segéd-fűtőpatron lép működésbe, ami 3-6KW-os. Az utóbbi 50 évet figyelembe véve, magyarországon

ez évente maximálisan 5 nap lehet, ezeken a napokon kicsit drágább lesz a fűtés is (de ez viszonylag kicsi plusz a sok mínuszhoz

képest költségben :D ).

Link to comment
Megosztás:

Voszi nem egészen olyan érvet dobott fel mint egy hűtő...ahol nincs nagy légköbméter...egy házról beszélt, ahol azt mondta, hogy a fűtés okés...mert ugye a meleg levegő keveredik...ellenben a hideg a falakból csak közelről lesz érezhető mert nem keveri semmi a levegőt...ezért csak a falak közelében lesz hidegérzeted, de valójában hideg az nem lesz a házat tekintve... :huh:

Link to comment
Megosztás:

Na és akkó még annyit, hogy sokan félnek attól, ez valóban kifűti-e a házat :huh:

Igen :) Sok cég erre garanciát is vállal, -15...-20 fokig szokták tervezni a hőszivattyú teljesítményét, hogy ezt még szolgálja ki.

Ha hidegebb van, akkor egy segéd-fűtőpatron lép működésbe, ami 3-6KW-os. Az utóbbi 50 évet figyelembe véve, magyarországon

ez évente maximálisan 5 nap lehet, ezeken a napokon kicsit drágább lesz a fűtés is (de ez viszonylag kicsi plusz a sok mínuszhoz

képest költségben :D ).

Ami meg az áram és a gáz árát illeti mindkettőből adott a nagy mennyiség...az áruk régóta közel azonos...így amit Oszi is mondott, hogy valószínűleg ezután is ugyan úgy fog emelkedni az áram ára mint a gázé...

Ettől függetlenül én jó dolognak találom, csak kicsit idegenkedek a dologtól...

Link to comment
Megosztás:

Na hát ez igen érdekes, köszi hogy leírtad. Apró gondolat csupán. Állami támogatás megéri? Mert 4-1 arányban van az áfa is. És az állami támogatás mellé általában tesznek egy céget aki jól jár. Felmérés, nemtommilyendíj stb. Szal nem tom milyen cégek vállalnak ilyen munkát, de érdemes kikérni a véleményüket erről. Egy 50%-os ÁT már megérné, de egy 33%-os nem biztos. Mindenképp kérdezz rá.

Milyen hőszigeteléssel tervezel alulfelül meg oldalt?

Link to comment
Megosztás:

Voszi nem egészen olyan érvet dobott fel mint egy hűtő...ahol nincs nagy légköbméter...egy házról beszélt, ahol azt mondta, hogy a fűtés okés...mert ugye a meleg levegő keveredik...ellenben a hideg a falakból csak közelről lesz érezhető mert nem keveri semmi a levegőt...ezért csak a falak közelében lesz hidegérzeted, de valójában hideg az nem lesz a házat tekintve... :huh:

Erre pontosan jó példa a hűtő is, de gondolhatsz hűtőházra is :D :D

Oszi nem vette figyelembe, hogy a ház ugyanúgy egy hőszigetelt kocka, mint a hűtő :)

A levegő meg akármilyen jó hőszigetelő, kénytelen átvenni a falak hőmérsékletét hosszú távon :lol:

Oszi érvelése akkor helytálló, ha pl állandó szellőztetés van, ami pótolja a meleg levegőt.

Egy ilyen rendszerrel ellátott házban nyáron pontosan olyan hőérzeted lesz, mintha egy várban lennél, ahol

a vastag kőfalak megőrzik a hűvősebb klímát :D

Link to comment
Megosztás:

Ettől függetlenül én jó dolognak találom, csak kicsit idegenkedek a dologtól...

Tényleg jó is. Pl ha az ukránok miatt gáz kikapcs báj putyin akkor mindenki megfagy, Gabi meg röhög hogy mindenki hülye és még igaza is van.

Meg az hogy lehet hogy a jelenleg épülő házaknál a kivitelezők/tervezők nem kardoskodnak emellett a megoldás mellett?

Link to comment
Megosztás:

Erre pontosan jó példa a hűtő is, de gondolhatsz hűtőházra is :) :D

Oszi nem vette figyelembe, hogy a ház ugyanúgy egy hőszigetelt kocka, mint a hűtő :huh:

A levegő meg akármilyen jó hőszigetelő, kénytelen átvenni a falak hőmérsékletét hosszú távon :lol:

Oszi érvelése akkor helytálló, ha pl állandó szellőztetés van, ami pótolja a meleg levegőt.

Egy ilyen rendszerrel ellátott házban nyáron pontosan olyan hőérzeted lesz, mintha egy várban lennél, ahol

a vastag kőfalak megőrzik a hűvősebb klímát :D

Na de szellőztetni csak kell...ráadásul a hűtőd sem komálná sokáig ha kirakod a tűző napra... :D

Link to comment
Megosztás:

Ami meg az áram és a gáz árát illeti mindkettőből adott a nagy mennyiség...az áruk régóta közel azonos...így amit Oszi is mondott, hogy valószínűleg ezután is ugyan úgy fog emelkedni az áram ára mint a gázé...

Majd meglátjuk. Egyelőre az a vélekedés, hogy a gáz jobban fel fog menni. De ha nem, akkor is megéri :huh:

Na hát ez igen érdekes, köszi hogy leírtad. Apró gondolat csupán. Állami támogatás megéri? Mert 4-1 arányban van az áfa is. És az állami támogatás mellé általában tesznek egy céget aki jól jár. Felmérés, nemtommilyendíj stb. Szal nem tom milyen cégek vállalnak ilyen munkát, de érdemes kikérni a véleményüket erről. Egy 50%-os ÁT már megérné, de egy 33%-os nem biztos. Mindenképp kérdezz rá.

Milyen hőszigeteléssel tervezel alulfelül meg oldalt?

Nincs preferált cég, csak számla kell. 3-1 az arány, tehát nekem az 5 millás rendszernél pont az áfa lesz megspórolva a rendszeren

a támogatással. Nincsenek külön díjak a pályázathoz. Ezt azért csinálták, mert az unió felé kötelezettség van a megújuló energiák

felhasználási arányát illetően, muszáj motiválniuk, mert a béka segge alatt van az ország jelenleg... :)

Porotherm HS38+ 6centi hőszig.

Link to comment
Megosztás:

Tényleg jó is. Pl ha az ukránok miatt gáz kikapcs báj putyin akkor mindenki megfagy, Gabi meg röhög hogy mindenki hülye és még igaza is van.

Meg az hogy lehet hogy a jelenleg épülő házaknál a kivitelezők/tervezők nem kardoskodnak emellett a megoldás mellett?

Mert még gyerekcipőben jár...új..félnek tőle az emberek...mint ahogy én is kiváncsian megvárom, hogy Gabinál ez hogy fog működni, és ha bejön csinálok én is ilyet... :huh: (na nem a panelban...)

Amúgy én már láttam úgy társasházat amit árultak, hogy alternatív fűtéssel volt hirdetve...jó drága is vóóótak a kecók ott...

Link to comment
Megosztás:

Tényleg jó is. Pl ha az ukránok miatt gáz kikapcs báj putyin akkor mindenki megfagy, Gabi meg röhög hogy mindenki hülye és még igaza is van.

Meg az hogy lehet hogy a jelenleg épülő házaknál a kivitelezők/tervezők nem kardoskodnak emellett a megoldás mellett?

Nem, először is bekapcsolom az aggregátorom, és utána röhögök :D

Ugyanis ha nem lesz gáz, akkor villany sem lesz :huh: Ez alaptörvény, ugyanis az elektromos hálózat nem

bírja a sok villanyradiátor terhelését :D Már ha egyáltalán hirtelen lehetne is annyi exportot csinálni, ami tekintve

hogy a térségben nálunk van a legnagyobb gáztartalék, tuti esélytelen :D

Eléggé felfejlődik most ez az ágazat... 2 éve amikor néztem, összesen 3 fúrócéget találtam, aki képes volt talajszondát

telepíteni, most már megél 10x ennyi belőle :D Sőt, hiány van, előjegyzést kell csinálni ezeknél is. Elkezdték az új építésű

társasházakat is így ellátni :D

Na de szellőztetni csak kell...ráadásul a hűtőd sem komálná sokáig ha kirakod a tűző napra... :lol:

Szellőztetőrendszer lesz, előfűtéssel ill. előhűtéssel :P

Van lehetőség megnézni ilyen elkészült házat? :)

Én egyet már láttam. A tavalyi construma kiállításon beszéltem meg az egyik céggel. Most is lesz kiállítás, ajánlom

figyelmedbe, április elején :P

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.