Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

FBalazs

Recommended Posts

Itt a tuti:

Akzonak van igaza, teljesen jól leírta a lényeget. A szubszonikus szűrő FELÜLÁTERESZTŐ, a vágási frekije 10-25Hz között van. A célja, hogy a hangzás szempontjából lényegtelen, ellenben hihetetlen energiaigényű szubszonikus ("hallható tartomány alatti") mélyeket kicsit szűrje. A meredeksége ált. 12dB/oktáv, bár létezik 24dB/oktáv. Ezeket a 20Hz és alatti frekiket nagyon kevés hangszóró tolerálja, általában torzítással válaszolnak. Ezen kívül általában már a ládák átviteli karakterisztikája is mélyen esik ebben a tartományban, így tök felesleges ide pazarolni a drága Wattokat...... A lényeg, érzetre "erősebb" és "precízebb" szubbasszus. Bármilyen furcsa elsőre....

Külön nem kapsz. Vagy a fej, vagy az erősítő tudja (ált. 100e feletti kat.), vagy esetleg az aktív váltó (mint. pl. nálam a Syrincs Subcontrol II, vagy akár a Phonocar Kick váltóm).

Johnnynak igaza van, a gagyi fejek nem mennek 40Hz alá, de itt nem is erről van szó. Legalábbis szerintem. Pölö az én fejegységem (KD-SH99R) lemegy alá bőven.

Közben látom, hogy válaszoltál...:)

Külön nem kapni? Hmm... a végén még nekem kell műveleti erősítős áramkört építeni rá... bár ezt inkább kihagyom,mert szerintem a barkácsmegoldás hangminőségre gyakorolt hatása nem feltétlenül nyerő...

Szóval a gagyi fejegységek azok,amik nem igazán mennek 40Hz alá? Köszi az infót! Számítógép hangkártyák közül is soknál erősen meg van vágva a mélytartomány... péell alaplapi gagyiságoknál... amúgy én elég sokszor használtam hibrid rendszert, azért ugrálok számítógépes példával... otthon jelenleg a gépről a zene megy a dolby surround tv-re, emellett egy 4 csatis autós erősítőre hidalva 2-2 csatornát,ami meghajt 2 30centis szubot...B)

Amúgy titeket is kivagdos a rendszer 2-3x,mire el tudtok postolni egy hozzászólást vagy ez csak nálam feature?

Link to comment
Megosztás:

Ne keverjük a szobai és az autóshifit.

A "hasznos" szubtartomány igazából 20 és 80 Hz közé esik. Alatta ugye a szubszonikus, felette a kick tartomány (mélyközép alja). Van, aki e fölé is felengedi a szubot, csak akkor már kezded hátulról hallani (mert ugye itt a csomitartóban van a láda, nem elöl/alul, mint a legtöbb szobai rendszernél)

Ezt persze lehet úgy elérni, hogy egy szimpla aluláteresztő szűrőre bízzuk, és az alsó frekit majd a komponensek saját átvitele, illetve a membrán tehetetlensége fogja "meghatározni". Csakhát ez egy kicsit slampos. Hozzáteszem, a manapság épített "autóhifik" 90 százalékában ez így megy. Ócsó.

Link to comment
Megosztás:

Ne keverjük a szobai és az autóshifit.

A "hasznos" szubtartomány igazából 20 és 80 Hz közé esik. Alatta ugye a szubszonikus, felette a kick tartomány (mélyközép alja). Van, aki e fölé is felengedi a szubot, csak akkor már kezded hátulról hallani (mert ugye itt a csomitartóban van a láda, nem elöl/alul, mint a legtöbb szobai rendszernél)

Ezt persze lehet úgy elérni, hogy egy szimpla aluláteresztő szűrőre bízzuk, és az alsó frekit majd a komponensek saját átvitele, illetve a membrán tehetetlensége fogja "meghatározni". Csakhát ez egy kicsit slampos. Hozzáteszem, a manapság épített "autóhifik" 90 százalékában ez így megy. Ócsó.

Na,hát ezt pofázom én is! :)

Olyan ez mint a motortuning.Sz@rból nem lehet kártyavárat építeni! B)

Link to comment
Megosztás:

http://cgi.ebay.de/Sherwood-XN-5000-Aktive...3QQcmdZViewItem

itt a második képen van minden adat...elég rosszul látszik,de azért ki lehet silabizálni...

Köszi ez mar egy nagy segítség volt aug 21. én lesz nálam a hangváltó remélem, jól fog muszikálni a rendszerrel! igaz most figyelgettem hogy az erősítőm a 2pár rca bemenetből megoldja a subbot! Na majd meglatjuk! ugy a végkifejlett egy monoblock lesz a subbnak :)

Link to comment
Megosztás:

A Sherwoodban 10Hz-nél van szubszonikus szűrő, és akár 1 pár RCA-ról megoldja neked a szub / mély-közép / magas szétosztást.

De a szubot szerintem is lehet, hogy jobb, ha a fejről hajtod közvetlenül, mert ott menet közben állítgathatod a hangerejét, stb.

Link to comment
Megosztás:

A Sherwoodban 10Hz-nél van szubszonikus szűrő, és akár 1 pár RCA-ról megoldja neked a szub / mély-közép / magas szétosztást.

De a szubot szerintem is lehet, hogy jobb, ha a fejről hajtod közvetlenül, mert ott menet közben állítgathatod a hangerejét, stb.

Hat sajnso ami monoblock nincs addig nem fog ugy menni! de bekábelezve be lesz a dolog de sajnos a jelenlegi erősítőmet vagy meg kell buherálni vagy nem tudom mert csak 2 pár rca bemenete van és abból hozza össze a szubbot valahogy!

Link to comment
Megosztás:

itthonról nekem is... a melóhelyről vannak csak ilyen gondok..mondjuk más oldallal is...

lehet,h így 'ösztönzik' az embert arra,h mással foglalkozzon a munkáján kívül:)

miért kéne több rca? hídba kötve hajtott erősítőhöz bőven elég a 2 rca, sok erősítő még 1el is megoldja átkeverve...

Link to comment
Megosztás:

miért kéne több rca? hídba kötve hajtott erősítőhöz bőven elég a 2 rca, sok erősítő még 1el is megoldja átkeverve...

Jogos a feltételezés! Elég is lenne a kettő! De alap helyzetben hatra fogom huzni a 2pár RCA + 1 párat szubnak!

A fejlesztések végett! 1 pár rca bizony elégnek tünik ha csak az első szettet szeretném meghajtani aktívban de kell még egy pár a subbnak Az erősítőnek meg csatorna páron ként kell hogy legyen az rca bemeneete mert különben ugrott az aktív rendszer :)

jobb a több mint a kevesebb :)

A problémama ott van hogy az aktív hangváltomnak a szubb vágását nem fogom tudni használni mert csak két pár rca bemenet van az erősítőn és ebből szedi le a 6 csatornát gyakorlatilag a subbot ebből a 4 ből vagja le ha jol gondolom B)

Link to comment
Megosztás:

Jogos a feltételezés! Elég is lenne a kettő! De alap helyzetben hatra fogom huzni a 2pár RCA + 1 párat szubnak!

A fejlesztések végett! 1 pár rca bizony elégnek tünik ha csak az első szettet szeretném meghajtani aktívban de kell még egy pár a subbnak Az erősítőnek meg csatorna páron ként kell hogy legyen az rca bemeneete mert különben ugrott az aktív rendszer :)

jobb a több mint a kevesebb :)

A problémama ott van hogy az aktív hangváltomnak a szubb vágását nem fogom tudni használni mert csak két pár rca bemenet van az erősítőn és ebből szedi le a 6 csatornát gyakorlatilag a subbot ebből a 4 ből vagja le ha jol gondolom B)

Miiiiii?????

Hatcsatornás az erősítő, és nincs mind a három pár csatinak saját RCA bemenete??? Hát ezt hogyan hozták össze? (ilyet még nem pipáltam, teljes lelki nyugalommal feltételeztem, hogy a 6 csatorna az 6 csatorna.

Akkor most sz@rban vagyunk, mert az aktív váltó így nem kóser! Annak kell a 3 független pár csati!

Ha egyszer megcsináljuk a bontást magas és mélyközép közt, utána már nem fog abból az erősítő szubot csinálni, mert a mélyközép alja kb. 80Hz-nél lesz meghúzva.

Link to comment
Megosztás:

Miiiiii?????

Hatcsatornás az erősítő, és nincs mind a három pár csatinak saját RCA bemenete??? Hát ezt hogyan hozták össze? (ilyet még nem pipáltam, teljes lelki nyugalommal feltételeztem, hogy a 6 csatorna az 6 csatorna.

Akkor most sz@rban vagyunk, mert az aktív váltó így nem kóser! Annak kell a 3 független pár csati!

Ha egyszer megcsináljuk a bontást magas és mélyközép közt, utána már nem fog abból az erősítő szubot csinálni, mert a mélyközép alja kb. 80Hz-nél lesz meghúzva.

Valószínű kicsit meg kell bontanom az erősítő amit meg is teszek! Valószínű a bejövö jelből levágja a subbot és a két 60w os rész kapja meg na ezt a részt kell megtalálni és kivezetékelni hogy oda az én vágott subb jelem menjen !

Link to comment
Megosztás:

Hát ha Ebből Dini nem tudod mit hova kell kötni...szerintem nagyon egyértelmű!

Köszi szépen kedves J0hnny! Nekem a véleményme hogy a leg egyszerübb ha a subbnak kiveszem a freki szabályzó potiját és annak a kimeneti lábához kötöm az rca bemeneti jelet és elvileg ok a dolog a kérdés a kérdés mar csak ott van hogy a jelszint szabályzás hogy a subb hangerejér be tudja álítani elötte vagy mögötte van ?

Link to comment
Megosztás:

Nem értem mit bonyolítod!

Mindent a megfelelő helyre kötni és megfelelően beállítani.

Ahogy a képeket nézem a sub-nál lehet változtatni a vágási frekit is,már csak azt kellene megnézni,hogy a szub kimeneten hogyan hozható össze a bal és jobb csatorna jele.

A gányolást meg felejtsd el,csak akkor javaslom,ha van komplett kapcs rajzod!

Ilyen szűrő körökbe nem nyúlnék bele csak úgy találomra!

Link to comment
Megosztás:

Nem értem mit bonyolítod!

Mindent a megfelelő helyre kötni és megfelelően beállítani.

Ahogy a képeket nézem a sub-nál lehet változtatni a vágási frekit is,már csak azt kellene megnézni,hogy a szub kimeneten hogyan hozható össze a bal és jobb csatorna jele.

A gányolást meg felejtsd el,csak akkor javaslom,ha van komplett kapcs rajzod!

Ilyen szűrő körökbe nem nyúlnék bele csak úgy találomra!

Igazabol ott kezdődik a probléma hogy aktivba szeretném az elszőszette hajtani! tehét kell kettő csatorna magas kettő csatorna mély közép ezért van az aktív hangváltó hogy ezt megolja! De mint HIC is irta hogy a mélyközépben nincs a subb ra freki tehát az is az aktiv hangváltóból kellen bevinni az erősítőbe. majd meglasuk hogy mire jutok

Link to comment
Megosztás:

ha jól értem, akkor a következőt szeretnéd kihozni:

mély: LPF, mondjuk 80Hz

mélyközép: LPF és HPF-el együtt beszorítani ~80-3000Hz közé

magas: HPF-el 3000Hz fölött tartani

gondolom a sub az az első RCA pártól kapja a hangot. a következőképpen kötném be gányolásmentesen:

első RCA párra jön az aktív váltótól LPF 3KHz hang. erről a mélyközép HPF-el 80Hz fölött tartható, a sub pedig LPF-el 80Hz alatt. a második RCA párra pedig mehet az aktív váltótól a jel HPF 3KHz-en, és filter OFF... így mindenki azt kapja ami kell neki! az értékek persze csak közelítő tippek, a rendszerhez kell belőni pontosan. meg persze először azt kell kideríteni, hogy a sub vonal melyik RCA pártól kapja a jelet (az legyen közös a mélyközéppel)...

más: szabad egy magas hangszórót közvetlenül erősítőre kötni? mennyi annak az ellenállása? nem fog leégni az erősítő?

Link to comment
Megosztás:

ha jól értem, akkor a következőt szeretnéd kihozni:

mély: LPF, mondjuk 80Hz

mélyközép: LPF és HPF-el együtt beszorítani ~80-3000Hz közé

magas: HPF-el 3000Hz fölött tartani

gondolom a sub az az első RCA pártól kapja a hangot. a következőképpen kötném be gányolásmentesen:

első RCA párra jön az aktív váltótól LPF 3KHz hang. erről a mélyközép HPF-el 80Hz fölött tartható, a sub pedig LPF-el 80Hz alatt. a második RCA párra pedig mehet az aktív váltótól a jel HPF 3KHz-en, és filter OFF... így mindenki azt kapja ami kell neki! az értékek persze csak közelítő tippek, a rendszerhez kell belőni pontosan. meg persze először azt kell kideríteni, hogy a sub vonal melyik RCA pártól kapja a jelet (az legyen közös a mélyközéppel)...

más: szabad egy magas hangszórót közvetlenül erősítőre kötni? mennyi annak az ellenállása? nem fog leégni az erősítő?

más: véleményem szerint igen, normál rendszerűt...tehát lengőtekercseset... piezot ne... (bár azzal PA-ben találkoztam csak,autóhifiben még nem)...ribbon tweeter és hasonlót sem láttam még autóhifiben,arról sem tudnék nyilatkozni egyébként:)

Link to comment
Megosztás:

Dini: Első menetben én akkor inkább a Pyle-t használnám. Ha meghajtja a szubodat nem is kell a monoblokk. Vagy hangnyomásra hajtasz?

Persze hogy rá lehet kötni magasat az erőstőre. Ezek általában mind 4 ohm körüli impedanciával birnak a müködési tartományukon belül. A terhelhetőség persze lényeges, de ha egy szett pl. 120W RMS-t elbir, akkor a magas is. Jobb cuccoknál a tweetert külön is specifikálják. Piezo is lehet, a terhelő impedanciának csak a minimuma kritikus, nagyobb lehet, max. nem adja le a kivánt teljesitményt.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.