Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gyorsulás méricske (Dyno)


voszi

Recommended Posts

egy kis elmélkedés: :D

a váltó és a hajtáslánc feladata, hogy a motor által leadott nyomatékot átvigye a kerekekre. a kuplung tárcsán tapadási súrlódással adja át az egyik oldal a másiknak a nyomatékot. olyan ez, mint egy nyomatékkulcs, mert ha a kuplungtárcsa elcsúszik, akkor többlet nyomaték sem keletkezik. így az F28 széria állapotban 280Nm-nél nem visz át többet. illetve hát itt van a biztonsági tartalék, illetve a degradáció lehetősége.

- lehet, hogy nagy tartaléka van, pl. 30%-kal többet is át tud vinni. ekkor 360Nm is átmegy rajta. de ezt kétlem, mert akkor miért tudna eladni a Sachs 350, 450, 550 stb. Nm nyomatékhatárral annyi kuplungot, ha a széria szerkezet is tudná ezt...

- lehet (és ez a valószínűbb), hogy a széria egység egy bizonyos szintig elvisel nagyobb nyomatékot is, akár mondjuk 500Nm-t is, csak az a kérdés meddig, mert a tapadási súrlódás mértéke ugye kifejezetten a felületmegmunkálástól függ, és egy elcsúszás az gyakorlatilag megfelel egy jófajta felületi köszörülésnek (ezt az én kuplungtárcsámon meg lehet nézni), amitől persze a tapadási együttható máris erősen csökken. s.í.t. magyarán szépen a tárcsa elveszti tapadóképességét, végül a kuplung annyira csúszni fog, hogy meg se mozdítja a gépet. ekkor persze már tükörsima, és kivéve a gépből zsebtükörnek éppen bmeg is felelne... :blush:

Link to comment
Megosztás:

ha még azt is figyelembe vesszük, hogy egy zsír új kuplung szerkezet, egy zsír új tárcsára jóval nagyobb erővel nyomódik rá, mert a szerkezet ebben az állapotban van legjobban "megfeszítve", akkor kiderül, hogy a 150e km-t futott kuplung lehet csak 50%-át tudja az újkori nyomatékhatárának. :blush: vagy kevesebbet.

picit elmélkedtem én is. ha nem gond.

gondolom a nagyobb nyomatékra akkor erősebb(nagyobb rugóerővel/szorító erővel rendelkező) szerkezet is kellene, hogy párosuljon. jól értelmezem?

Link to comment
Megosztás:

Z20LET-nél van töltés széria állapotban is. nem tudom én se hogy ennek mi a pontos oka, de F23 esetén 212Nm a maximális nyomaték, afölé az elektronika nem enged. sok itt a talány nekem is még. talán Futó kolléga mindent pontosan ért és tud... :blush:

Ahhoz már ugye olyan motor tartozik, ami: 1. elektromos gázos, és 2. az ECU tudja szabályozni elektronikusan a töltést.

Így könnyen megoldható a nyomatékhatárolás. ;)

Kuplung téma: Ugyanazzal a (feltehetően jó minőségű és jó állapotú) kuplungszerkezettel akár 2x nagyobb nyomaték is

átvihető tartósan, ha a megfelelő szintertárcsa van passzintva hozzá, mintha a gyári tárcsával lenne üzemeltetve. :D

Link to comment
Megosztás:

Kuplung téma: Ugyanazzal a (feltehetően jó minőségű és jó állapotú) kuplungszerkezettel akár 2x nagyobb nyomaték is

átvihető tartósan, ha a megfelelő szintertárcsa van passzintva hozzá, mintha a gyári tárcsával lenne üzemeltetve. :blush:

igen, ezt gondoltuk is, de mi a véleményed, ha egy F28-ra 280Nm helyett rászabadul 560Nm, akkor az hogyan hat a többi szerkezeti elemre? gondolom, elviselheti azt is a szerkezet, és Tom is erre gondolt... vagyis csak meg kell erősíteni a váltóban a leggyengébb láncszemet, vagyis a kuplung / difi párost.

akkor itt van a csapágyazás is. a nagy nyomaték extra igénybevételt okoz a csapágyaknak, amik legjobb emlékeim szerint elég kényesek a túlnyomatékra. én ezért cseréltettem ki a váltómban ezeket is, mert a 450Nm az 450Nm, nem pedig 250Nm.

végül a "lefogazás", amit Anti párszor demonstrált számunkra. :D nos, az ha jól gondolom, már azt az állapotot takarja, amikor a nyomaték maga akkora, hogy letörik a fogaskerék fogazata. kérdés, hogy az F28 fogaskerekei bírják-e? én elhiszem, hogy igen, mert egyébként miért írnák, hogy a váltó "750...810Nm-ig képes elviselni a nyomatékot". de a jelek szerint F18 pl. nem visel el 450Nm-t, mert hogy Anti annyival pofozgatja mostanában. igaz F18 kb. 180Nm-re van felkészítve. ha egyszerű - és valószínűleg bugyuta - számítást végzünk, akkor 180 / 280 = 0,643 -> ha F28 "750...810Nm-ig O.K.", akkor F18 "0,643 x 750...810Nm-ig O.K.", vagyis "480...520Nm-ig O.K.". Anti nem ezt demonstrálta... Úgy tűnik, F18 "450Nm-nél már nem O.K." ;)

összefoglalva tehát a baj ezekkel a váltókkal sztem csak az, hogy így tehát ugyanoda lyukadtál, amire én, vagyis, hogy hiába van egy nagy erőket elviselni képes váltód, ha a kuplungot és a difit és további százezres összegekért egyebeket is (pölö csapágyak) cserélni kell benne, ami horribilis összeg, több, mint venni egy erősebb váltót használtan. pl. F40-et. na ezért írom én, hogy nem érdemes Antinak F25-tel, meg F28-cal (meg F23-mal) foglalkoznia, mert azokra úgy is dobálni kell még a lóvét, míg egy F40 benyelheti az igénybevételt úgy, ahogy van. talán egy F35 is, de azt már kevésbé hinném.

Futó kolléga! help ász brév end horni knájt! :lol:

Link to comment
Megosztás:

Nos, eddig minden eset, amit hallottam és tapasztaltam (a saját bőrömön is), fogaskerék törés volt.

Így nem hiszem hogy a fogaskerekeket nagyon felfelé terveznék nyomatéktűrés szempontjából, mint

magát az egész váltókonstrukciót. Ha a fizikai erőtörvényekre gondolsz, akkor ugye az áttételezésből

adódik a nyomatékok többszöröződése is, hiszen képzled magad elé az erőkart, mint szemléltető

eszközt. Ha az erőkar hosszabb (nagyobb áttétel a fogaskerekek között), akkor a tengelyen ébredő

nyomaték is nagyobb, ugyanakkora erőhatást képzelve az erőkar másik végére. A legnagyobb nyomaték

egyébként a végáttételen realizálódik, nekem és Lacinak is az adta meg magát leginkább.

Ergo ha azt mondják, hogy a F28 fogaskerekei elbírják a ~800Nm terhelést, még nem azt jelenti, hogy

ezt a nyomatékot a kuplung felől rá lehet adni büntetlenül.

Jah, és abban teljesen egyetértünk, hogy a váltóban és alkatrészeiben a legnagyobb anyagfeszültség

egyesben adódik, ekkor lehet leginkább szakítani (áttételből is adódik). :blush:

Az én egyenesváltómban is azért lett az egyes és a kettes gyári ferdefogasnak hagyva, mert maga az

áttétel nem sokban tér el az "A"-s áttételtől, viszont a ferde fogazással nagyobb erő vihető át.

Link to comment
Megosztás:

Mondd azt simán, hogy "Így kevesebbet kellett dolgozni vele..."

Az biztos, de ez már nem az én saram volt, hanem Lacié. ;)

És az azért mond valamit, hogy ez a váltó volt a Corsában, amikor

két évben is bajnok volt. :lol:

Hozhatna nekem is ilyesfajta szerencsét ez a váltó... :blush: :D

Link to comment
Megosztás:

upsz, látod ez eszembe se jutott, hogy a fogaskerék kapcslatban az osztókörrel a nyomaték is növekszik, és így a végáttételen b@szott nagy nyomatékok jelennek meg! :blush: látszik hogy régen voltam gépelemek előadáson. :D köszönöm a felhomályosítást!

Link to comment
Megosztás:

Amelyiknél nincs tiltva a turbótöltés egyesben, ill nincs elektronikus nyomatékhatárolás, annál

pedig előfordul... :blush:

1ben szerintem nincs megterhelve igazán a motor. Konkrétan fel sem tud épülni rendesen a nyomás.

Persze az autó megindítása nagyon durva, de a végtelen nyomaték ott még nem tud rászabadulni.

Meg aki eddig váltót fogazott az sohasem az egyeset nyírta ki. Ez miért lehet akkor?

Link to comment
Megosztás:

1ben szerintem nincs megterhelve igazán a motor. Konkrétan fel sem tud épülni rendesen a nyomás.

Persze az autó megindítása nagyon durva, de a végtelen nyomaték ott még nem tud rászabadulni.

Meg aki eddig váltót fogazott az sohasem az egyeset nyírta ki. Ez miért lehet akkor?

És az szerinted miért van, hogy gyárilag vagy tiltják egyesben a töltést, vagy nyomatékhatárolást

építenek be? :blush: Szerintem meg a motor ugyanúgy le tudja adni a max nyomatékot bármilyen áttételnél. ;)

A gyári egyesek egyébként elég jól túl vannak méretezve, nézd majd meg egyszer a váltód belét,

rá fogsz ismerni az egyes áttételére. :D

Link to comment
Megosztás:

És az szerinted miért van, hogy gyárilag vagy tiltják egyesben a töltést, vagy nyomatékhatárolást

építenek be? :D Szerintem meg a motor ugyanúgy le tudja adni a max nyomatékot bármilyen áttételnél. :lol:

A gyári egyesek egyébként elég jól túl vannak méretezve, nézd majd meg egyszer a váltód belét,

rá fogsz ismerni az egyes áttételére. ;)

Tényleg nemtom mi a jelenség oka, azért kérdeztem. :blush:

Link to comment
Megosztás:

1ben szerintem nincs megterhelve igazán a motor. Konkrétan fel sem tud épülni rendesen a nyomás.

Persze az autó megindítása nagyon durva, de a végtelen nyomaték ott még nem tud rászabadulni.

Meg aki eddig váltót fogazott az sohasem az egyeset nyírta ki. Ez miért lehet akkor?

Így van. Az F28-as váltóknak pont emiatt a 2. fokozata szokott problémás lenni idősebb korukra.

Egyesben nincs töltőnyomás (kábé annyit tud, mint egy C20XE), persze azért kihúzatod, aztán kapcsolod a kettőt, ahol megjön a töltés és (szériában) kb. 2400-tól a teljes nyomaték is. A váltó meg csak nyel egyet és próbál nem szétesni... :blush:

Link to comment
Megosztás:

én is úgy érzem, hogy az egyes a kritikus fokozat, ott ébrednek a legnagyobb nyomatékok, mert elindulásnál a tapadást kell legyőzni. persze ezt módosítja az F28 (Cali) esetében az, hogy nincs töltőnyomás egyesben, az F23 (OPC) esetében meg az elektronikus nyomatékhatárolás.

az én phase II. progim egyesben azonnal teletölt, 1800-tól érezhető, hogy nagyon erős, meg is ránt a gép rendesen, és a gyorsulásom is közel akkora, mint egy phase II.-es összkerekes Calinak. és nem csak 18-tól 30-ig (a srác ph. II. calija kb. addig tolt 0.7G-t), hanem 0-60-ig.

a nyomatékok méricskéléséből meg azt látom, hogy minden fokozatban felépül a maximális nyomaték. amit közzé szoktam tenni az csalóka, mert ott úgy látni, mintha folyamatosan csökkenne a nyomaték, de ez persze csak azért van, mert a fokozatokban más az áttétel, a műszer meg egyszerre csak egy fokozat áttételét tudja figyelembe venni.

Link to comment
Megosztás:

Na de ilyesmin egy elsökerekes autónál nem nagyon kell gondolkozni, mert egy erösebb turbó is esetleg 3-ban tapad le elöször, elötte meg nincs is igazán terhelés a váltón, mert a nyomatékot elfüstöli.

hát igen, igen, láttam én már kutyából kolbászt, egy jó slick megtapasztotta a frontos gépet, a váltó meg aszondta, köszöntem a lehetőséget... :blush:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.