Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

GyIK - társalgó / minden off törlődik!


Sörös Sanyi

Recommended Posts

Nagyon király lett ez a GYIK, GRATULÁLOK!!! Elkezdtem olvasgatni. Most még építő kritikát szeretnék, hozzátenni, de szedek össze pár képet ami hasznos lehet mindenkinek.

A vezérműszíj cserénél találtam egy kicsit veszélyes dolgot:

"Szereljük le a vezérműtengely kerekét (a keréken keresztül támasszuk meg a mögötte található csavarok egyikén"

Mikor kezdő tulajként elvittem egy ismeretlen autószervizbe vezérlést, olajat stb cserélni nekem valószínűleg így törték le azt a fület amibe a csavart be lehet hajtani a szimmering házának egy darabjával. Sajnos észre sem vették, mire hazaértem majdnem fél liter olajat kinyomott, befolyt az olaj a szíjra, az szétcsapta a gépházban, csúnya munka volt. Visszavittem, meggányolták vmi ragasztóval, de végül (más ok miatt is) bontóban sikerült jutányos áron egy nagyon jó állapotú tokfedélre kicserélni. Ezt csak elrettentés képpen szántam.

Én így csinálom:

Leszerelem a szelepfedelet, a veztengelyen az 1. hengernél ki van képezve egy rész ahol, ha jól emlékszem 22-es villáskilccsal meg lehet fogni teljesen biztonságosan. Így könnyedén meg lehet oldani a tárcsa csavarját.

Tudom macerás leszedni a szelepfedelet, lehet még a parafa tömítést is ki kell cserélni, de az az 5 perc sztem megéri, lehet 100-ból egyszer törik le, de nagyon szarul esik ha épp a tied a szerencsés példány.

És még annyit, hogy a generátor csavarját a kezdők kedvéért 5. sebességben és behúzott kézifékkel érdemes próbálni, ha nem megy gumisnál levegőkkulccsal meglazítani.

Hirtelen ennyit, remélem hasznosnak találjátok.

Link to comment
Megosztás:

Tudom macerás leszedni a szelepfedelet, lehet még a parafa tömítést is ki kell cserélni, de az az 5 perc sztem megéri, lehet 100-ból egyszer törik le, de nagyon szarul esik ha épp a tied a szerencsés példány.

És még annyit, hogy a generátor csavarját a kezdők kedvéért 5. sebességben és behúzott kézifékkel érdemes próbálni, ha nem megy gumisnál levegőkkulccsal meglazítani.

Hirtelen ennyit, remélem hasznosnak találjátok.

oké ez így van szakszerűen.

van még olyan megoldás is, amit én láttam, hogy rátetszed a kulcsot, és tenyérrel megütöd, és még akkor is megszokott lazulni, érdekes, de tényleg láttam így leszedni kollégámat vezérműkereket.

aztán van ott más csavar is, nem azt kell egyből ami a legkönyebben le fog törni, pl a termosztát házba is belehet, ha az is letörik hát akkor :huh:

ja a generátor az meg a főtengely akart lenni ugye? :)

de várjuk az építő kritikákat, illetve az általad említett képeket is.

ha van kész projekted képpel szöveggel komponáld meg tedd fel ide, és be fog kerülni a gyik ba

Link to comment
Megosztás:

És még annyit, hogy a generátor csavarját a kezdők kedvéért 5. sebességben és behúzott kézifékkel érdemes próbálni, ha nem megy gumisnál levegőkkulccsal meglazítani.

Hirtelen ennyit, remélem hasznosnak találjátok.

Igen, de nem árt ha valaki a féket is tapossa közben, mert hacsak a hátsóféket fékezed közben úgy vettem észre az áttétel miatt elég rendesen mozgolódik az elsőkerék. De amúgy egyedül én is úgy vettem le ahogy leírtad. :huh:

Link to comment
Megosztás:

Minden autón van fék.

Többféle megoldás létezik:

Dobfék elől hátul

Dob hátul, Tárcsa elől

Tárcsa elől, illetve hátul is.

Más csoportosítás szerint üzemi (pedál) fék illetve rögzítő (kézi) fék.

Személyautóknál többnyire ezekkel a megoldásokkal találkozunk.

A fék is a kopó alkatrészek közzé tartozik, tekintve a tárcsát, és a fékbetétet, de esetenként a fékcsöveket is cserélni kell, illetve a fékfolyadékot is, illetve gumitömítéseket.

A leginkább elterjedtebb megoldás ma, az elől tárcsa, hátul dobfék kompozíció.

Idővel a kopások miatt, egyre gyengébb, és szabálytalanabb a fékerő, illetve káros vibrálás is jelentkezhet ebből adódóan, amit a kormányon érezhetünk leginkább. Ez adódik abból, hogy nem egyenletesen kopik a tárcsa. Kopás miatt hamarabb is melegedhet a fék.

Minden féktárcsának, illetve fékdobnak meg van a minimális vastagsága, ami alá nem szabad meni, mert töréshez vagy egyéb hirtelen meghibásodáshoz, illetve elégtelen fékerőhöz vezethet.

Most pár képpel illusztrálva az első tárcsafékkel szerelt F Astra első fékcseréjét mutatom be, alap esetben. Nem kellett cserélni tárcsán, illetve betéteken kívül mást.

Első dolog, egy olyan hely keresése, ahol biztonsággal elvégezhető a folyamat. Emelési, bakolási szabályokra nem térek ki, mindenki a saját meglátása szerint emelje, támassza alá a kocsiját.

Kéziféket behúzzuk be, sebességet én nem raktam, mert később jól jön a kerekek könnyű mozgathatósága. Felnicsavarokat még a földön álló kerekekkel lazítsuk le, és aztán emeljük fel.

A kerék levétele után meglátjuk, milyen állapotban van az első fék lényegében. Nézelődjünk, mi milyen állapotban van, fékcsövek csatlakozások korrózió stb.

Első dolgunk, levenni a féknyerget egy az egybe. Ehhez két nagy imbusz csavart kell kitekernünk, ami eléggé erősen van meghúzva, ezért csövet rakjunk a kulcsra, és úgy fog lejönni.

Ha ez a két csavar megvan, akkor az egész féknyerget a gumi fékcső tartja csak, ezért ne rángassuk, támasszuk ki valahova. A féknyereg két részből áll. Egyik része van rögzítve a csonkállványhoz, másik része, pedig két csúszkán „úszik”, ha rálépünk a fékpedálra, akkor a munkahenger kifelé mozdul, és így húzza a tárcsára a két fékbetétet.

Ezt a két részt egymástól szét kell venni, és a régi betéteket eközben ki is lehet könnyen venni. A rugót vegyük le elsőnek. Ha szétszedtük a két részt, a munkahengert, nyomjuk vissza alaphelyzetbe, mert később nem fogjuk tudni összerakni a vastagabb tárcsa, illetve fékbetétek miatt. Ekkor csavarjuk le a féktartály kupakját, és néha nézzünk rá, ki ne fusson a fékfolyadék, ami erősen maró hatású. Én kézzel visszanyomtam, de ha nehezen megy kalapácsnyelet befeszítve, illetve akinek van speciálisan fékszereléshez kapható munkahenger visszanyomó készletet használva.

Ha ez megtörtént, meg kell pucolni a csúszó felületeket, aztán kenjük be rézpasztával.

Tegyük oldalra, és vegyük le a tárcsát.

A tárcsát egy csavar rögzíti, hogy ne essen le, ezt kicsavarva kocogtatással le lehet húzni, rozsdásabb esetben „püfölés” csavarlazító sokszori alkalmazása közepedte.

Ha lejött a tárcsánk, pucoljuk fel a kerékagy, és a tárcsa illeszkedő felületét, és ezt is kenjük be rézpasztával, kerékcsavarok illetve a rögzítő csavar furataiba is kenhetünk kicsit, ezek beragadásának lehetőségét ezzel is csökkentve.

Ezután összeszerelés.

Elsőnek a tárcsát rakjuk fel, a rögzítő csavarjával. Aztán a féknyerget rakjuk össze, a betétekkel, aztán mehet a helyére, ilyenkor kicsit passzosan megy fel, de a helyére rakva jó lesz.

Igazgassuk el, és tegyük be a két nagy csavart.

Ezeket húzzuk meg jó erősen, esetlegesen fékrögzítővel is megkenhetjük. (nekem egy másfél éve rögzítő nélkül van benne)

Ezután a rugót tegyük vissza, ami nem épp a legkönnyebb része az összeszerelésnek. Hegyes fogó, kombinált fogó csavarhúzó, kalapács, körülbelül ezek a szerszámok kellettek hozzá. De az is lehet béna vagyok, és könnyen is visszarakható, nekem nem sikerült.

Ezek után tegyük vissza a kereket legalább két csavart csavarjuk be, hogy a felni visszahúzza a helyére. Tegyük kerekekre az autót, és húzzuk meg mind a 4 csavart.

Ezután jöhet a másikoldal, ott is ez a játékmenet.

Ha az is készen van, elindulás előtt pumpáljuk fel a féket, mert első fékezés előtt a munkahengereknek be kell állniuk az alaphelyzetünkbe, ahonnét később mindig indulni fognak.

Ezek után próbakör, elsőnek csak óvatosan, esetleges szerelési hiba lehetősége miatt.

Ha minden rendben mennyünk egy pár km - et bele belefékezgetve, hogy „vasaljuk” meg a féket, ez azért kell, hogy a fékbetét illetve a tárcsa egymással a lehető legjobban illeszkedjen, ezzel növelve a fékerőt.

ha van valami, ami nem jó szóljatok.

képek is vannak

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Tudja valaki fejből, hogy a F-astra első ajtóba milyen mélységű hangszóró tehető?

Korrekt kiemelőkeretem is van régről hozzá, de csak méricskélni nem szedném le, inkább az adat bitrokábvan kiválasztott hangszóró beépítésekor szerelgetnék, főleg ilyen trutyi időben.

Üdv:

Karesz

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Tudja valaki fejből, hogy a F-astra első ajtóba milyen mélységű hangszóró tehető?

Korrekt kiemelőkeretem is van régről hozzá, de csak méricskélni nem szedném le, inkább az adat bitrokábvan kiválasztott hangszóró beépítésekor szerelgetnék, főleg ilyen trutyi időben.

Üdv:

Karesz

EZT NE IDE!!! ;)

Van hifi topik a tuning rész alatt,oda légyszives.

Itt olvasgass!

Link to comment
Megosztás:

Szerintem az egész féknyerget nem kell levenni a tárcsa és betét cseréhez elöl.

hát lehet nem, ha ki tudod csavarni a csuszkát 7 es imbusszal asszem

de ez is két csavar meg az is...

és a csuszkával több a tökölés.

de azonkívűl más hiba esetleg?

ígybeleírtam, és majd akkor heningtől kölcsönzök egy képet hozzá.

Első dolgunk, levenni a féknyerget egy az egybe. Ehhez két nagy imbusz csavart kell kitekernünk, ami eléggé erősen van meghúzva, ezért csövet rakjunk a kulcsra, és úgy fog lejönni.

Ha ez a két csavar megvan, akkor az egész féknyerget a gumi fékcső tartja csak, ezért ne rángassuk, támasszuk ki valahova. A féknyereg két részből áll. Egyik része van rögzítve a csonkállványhoz, másik része, pedig két csúszkán ?úszik?, ha rálépünk a fékpedálra, akkor a munkahenger kifelé mozdul, és így húzza a tárcsára a két fékbetétet.

Másik verzió, hogy a csúszkákat kicsavarjuk 7es imbusszal, és akkor az egyik része, a csonkállványon marad, de onnantól egyezik mind a kettő verzió végrehajtása. Nekem nem volt éppen 7 es a Beta készletbe.

Ezt a két részt egymástól szét kell venni, és a régi betéteket eközben ki is lehet könnyen venni. A rugót vegyük le elsőnek.

Link to comment
Megosztás:

Ha nem haragszol,majd itt ott módosítom,de csak fogalmazásban.

Saját tapasztalat szerint a csúszka csavarjait könnyebb oldani,mert gumidugó alatt van,mint a 12-es inbusszal a féknyereg csavarjait,ami menetrögzítővel is meg van kenve.

annyira rosszul fogalmaztam?

mindegy javítsd, ha annyira nem érthető.

nemtudom nekem nem volt 7es imbusz

és gyorsan kivettem a nyerget tartókat.

nem volt könnyű az igaz

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.