Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos


gsi.tamás

Recommended Posts

Én beledeztem a km órát, a középkonzolt és a világításkapcsolót.

Már untam cserélgetni a pici izzókat. Ezeket nem kell! :lol:

Ha érdekelnek a többi képek, az aláírásomban megtalálod!(egy picit lejjebb) kiindulásnak jó lesz! :lol: Sztem.

uhh Lalee nagyon ott van amit csinaltal :lol: en is szeretnem megcsinalni csak nem is tudom hol kezdjem :lol:

milyen ledeket hasznaltal? flux? vagy sima ? vagy szort fenyut ? kozepkonzolon panelt keszitettel es beraktaad a fehér muanyag burkolatra de tápot a ledhez honnan szedted? meg pl Te tobb panelt csinaltal lehet ezt egyre ratenni ?

az az igazsag hogy nem szedtem szet es felve is szedem... hany oras dolog volt ez ha nem titok?

Link to comment
Megosztás:

uhh Lalee nagyon ott van amit csinaltal :lol: en is szeretnem megcsinalni csak nem is tudom hol kezdjem :lol:

milyen ledeket hasznaltal? flux? vagy sima ? vagy szort fenyut ? kozepkonzolon panelt keszitettel es beraktaad a fehér muanyag burkolatra de tápot a ledhez honnan szedted? meg pl Te tobb panelt csinaltal lehet ezt egyre ratenni ?

az az igazsag hogy nem szedtem szet es felve is szedem... hany oras dolog volt ez ha nem titok?

Ezt már a többiek biztos unják... :lol:

Én ledpanelekkel oldottam meg. Próbálkoztam 5mm-es ledekkel is, de azoknak nem egyenletes nagy a fényük. Hol erősebb, hogy gyengébben világítottak. Maradt a ledpanel. Egy panelen 8 db nagyfényű smd led van. A panelokat a megfelelő méretűre vágtam, majd ráforrasztottam a vezetékeket és a helyükre raktam. Nekem eltartott egy pár napig, mivel nem volt kiíndulási alap, hogy mit hova és hogyan tegyek, hogy egyenletes legyen a fényük. A középkonzolból kiszedtem az ízzókat foglalatostól, maradt a gyári 2 vezeték, amin kapják a 12V.ot. Na erre a vezetékre tettem egy 7812-es stabilizátor ic-t, és úgy kötöttem a ledpanelra.

Link to comment
Megosztás:

próbálgatom a ledeket

van pár erős kékem, az úgy sem tetszik

ha leköszörülöm a végét akkor "matt" fénye lesz és nem látszik olyan élesen a körvonal a fénykörnek

1k ohm, eddig rendben de mennyi watt? mert találtam egy picikét de az beizzik mondjuk olyan kicsi méretű ellenállás mint egy fél hangya

gondolom fél watt bőven elég lehet....

bár a hely elég behatárolt..... túl nagy sem jó

Link to comment
Megosztás:

próbálgatom a ledeket

van pár erős kékem, az úgy sem tetszik

ha leköszörülöm a végét akkor "matt" fénye lesz és nem látszik olyan élesen a körvonal a fénykörnek

1k ohm, eddig rendben de mennyi watt? mert találtam egy picikét de az beizzik mondjuk olyan kicsi méretű ellenállás mint egy fél hangya

gondolom fél watt bőven elég lehet....

bár a hely elég behatárolt..... túl nagy sem jó

Nekem csak a mutatók vannak 5mm-es ledekkel világítva és én 1,5K ellenállást használtam ledenként. Mert kisebb ellenállás érték alatt nagyon melegedtek az ellenállások.

Link to comment
Megosztás:

Ezt már a többiek biztos unják... :lol:

Én ledpanelekkel oldottam meg. Próbálkoztam 5mm-es ledekkel is, de azoknak nem egyenletes nagy a fényük. Hol erősebb, hogy gyengébben világítottak. Maradt a ledpanel. Egy panelen 8 db nagyfényű smd led van. A panelokat a megfelelő méretűre vágtam, majd ráforrasztottam a vezetékeket és a helyükre raktam. Nekem eltartott egy pár napig, mivel nem volt kiíndulási alap, hogy mit hova és hogyan tegyek, hogy egyenletes legyen a fényük. A középkonzolból kiszedtem az ízzókat foglalatostól, maradt a gyári 2 vezeték, amin kapják a 12V.ot. Na erre a vezetékre tettem egy 7812-es stabilizátor ic-t, és úgy kötöttem a ledpanelra.

Megjegyzem, ennek a stabic-nek itt nem sok értelme van, max. a generátor halála esetén védi meg a LED-eket, de normál üzemben sztem nem jön ki belőle stabil 12V, mivel ezek az ic-k min. 3V feszkülönbséget szeretnek a ki-és bemenetük között. Elég oda a megfelelően méretezett ellenállás. Vagy ha mindenképpen stabil feszültséget szeretnél előállítani a LED-eknek, inkább 9V-ossal (7809) lenne érdemes próbálkozni, ott már meglenne a szükséges feszkülönbség a stabil 9V előállításához. A LED-ek egyébként jobban szeretik a stabil áramú meghajtást, mint a stabil feszültséget. Egyébként nagyon szép lett a világítás, grat.

Azt kéne még megoldani, hogy a ventillátor forgókapcsolójának az a fehér csík része is átvilágítós legyen, ami mutatná, hogy melyik fokozatban áll éppen.

Link to comment
Megosztás:

Ezt már a többiek biztos unják... :lol:

Én ledpanelekkel oldottam meg. Próbálkoztam 5mm-es ledekkel is, de azoknak nem egyenletes nagy a fényük. Hol erősebb, hogy gyengébben világítottak. Maradt a ledpanel. Egy panelen 8 db nagyfényű smd led van. A panelokat a megfelelő méretűre vágtam, majd ráforrasztottam a vezetékeket és a helyükre raktam. Nekem eltartott egy pár napig, mivel nem volt kiíndulási alap, hogy mit hova és hogyan tegyek, hogy egyenletes legyen a fényük. A középkonzolból kiszedtem az ízzókat foglalatostól, maradt a gyári 2 vezeték, amin kapják a 12V.ot. Na erre a vezetékre tettem egy 7812-es stabilizátor ic-t, és úgy kötöttem a ledpanelra.

Nem baj xD LED az megunhatatlan :lol: Nekem helyzetjelzo van ledesitve 180fokban szort fenyu 5 chipes 145000 mCd-as LED van behackelve elore :lol:

ezek eleg szep kis panelok latom nem hazi hanem elore gyartott ha jol sejtem. Lehet tudni hol vetted??

Link to comment
Megosztás:

Megjegyzem, ennek a stabic-nek itt nem sok értelme van, max. a generátor halála esetén védi meg a LED-eket, de normál üzemben sztem nem jön ki belőle stabil 12V, mivel ezek az ic-k min. 3V feszkülönbséget szeretnek a ki-és bemenetük között. Elég oda a megfelelően méretezett ellenállás. Vagy ha mindenképpen stabil feszültséget szeretnél előállítani a LED-eknek, inkább 9V-ossal (7809) lenne érdemes próbálkozni, ott már meglenne a szükséges feszkülönbség a stabil 9V előállításához. A LED-ek egyébként jobban szeretik a stabil áramú meghajtást, mint a stabil feszültséget. Egyébként nagyon szép lett a világítás, grat.

Azt kéne még megoldani, hogy a ventillátor forgókapcsolójának az a fehér csík része is átvilágítós legyen, ami mutatná, hogy melyik fokozatban áll éppen.

köszönöm! :lol:

A ventillátor forgókapcsolókat már meg akartam csinálni, de még nem volt időm, mert melóztam, Most itthon leszek egy darabig, úgyhogy bepótolom. Már le is volt próbálva, de a beépítéssel még várok, mert még nem tudtam eldönteni, hogy milyen színűek legyenek.

Stab IC-t azért raktam be, mert ha beindítottam a motort, akkor erősebben világítottak. Ha meg leállítottam, akkor gyengébben. Beraktam a stab. IC-t és egyenletesen világít járó és nem járó motornál.

Link to comment
Megosztás:

Nem baj xD LED az megunhatatlan :lol: Nekem helyzetjelzo van ledesitve 180fokban szort fenyu 5 chipes 145000 mCd-as LED van behackelve elore :lol:

ezek eleg szep kis panelok latom nem hazi hanem elore gyartott ha jol sejtem. Lehet tudni hol vetted??

Ezeket az egyik haverom adta, ő pedig az egyik hűtőgépgyárba karbantartó és onnan hozta. :lol: Ezeket a ledpanelokat az újfajta hűtők kijelzővilágítására használják. :lol: 18V-ig lehet őket terhelni.

Link to comment
Megosztás:

köszönöm! :lol:

A ventillátor forgókapcsolókat már meg akartam csinálni, de még nem volt időm, mert melóztam, Most itthon leszek egy darabig, úgyhogy bepótolom. Már le is volt próbálva, de a beépítéssel még várok, mert még nem tudtam eldönteni, hogy milyen színűek legyenek.

Stab IC-t azért raktam be, mert ha beindítottam a motort, akkor erősebben világítottak. Ha meg leállítottam, akkor gyengébben. Beraktam a stab. IC-t és egyenletesen világít járó és nem járó motornál.

14V körüli feszültségre kell tervezni az ellenállást és nem lesz ilyen gond valamint lehet többet kötöttél össze a kelleténél általában 3V-ot kérnek a ledek, tehát szerintem 3-4 darabot elég sorba kötni és 20mA-s áramerősségre tervezni az ellenállást. :lol:

Link to comment
Megosztás:

14V körüli feszültségre kell tervezni az ellenállást és nem lesz ilyen gond valamint lehet többet kötöttél össze a kelleténél általában 3V-ot kérnek a ledek, tehát szerintem 3-4 darabot elég sorba kötni és 20mA-s áramerősségre tervezni az ellenállást. :lol:

A panelokon nem csináltam semmit, azon kívül, hogy daraboltam, majd a szétvágott vezetőréteget vezetékkel pótoltam. De ha 14V-ra terveztem volna a meglévő ellenállást, akkor álló motornál 11-12V-nál halványabban világítanának a ledek. Ezért tettem stab ic-t, mert mindenféleképpen 12V-ot ad a ledpanelnak. Így lett egyenletes a fényerő álló, ill. járó motornál.

Link to comment
Megosztás:

köszönöm! :lol:

A ventillátor forgókapcsolókat már meg akartam csinálni, de még nem volt időm, mert melóztam, Most itthon leszek egy darabig, úgyhogy bepótolom. Már le is volt próbálva, de a beépítéssel még várok, mert még nem tudtam eldönteni, hogy milyen színűek legyenek.

Stab IC-t azért raktam be, mert ha beindítottam a motort, akkor erősebben világítottak. Ha meg leállítottam, akkor gyengébben. Beraktam a stab. IC-t és egyenletesen világít járó és nem járó motornál.

Mérted már, mennyit tölt a generátorod?

14V körüli feszültségre kell tervezni az ellenállást és nem lesz ilyen gond valamint lehet többet kötöttél össze a kelleténél általában 3V-ot kérnek a ledek, tehát szerintem 3-4 darabot elég sorba kötni és 20mA-s áramerősségre tervezni az ellenállást. :lol:

A kék és fehér LED-ek általában 3.3-3.6V-ot kérnek, 20-25mA árammal (egychipes LED-nél).

Link to comment
Megosztás:

Mérted már, mennyit tölt a generátorod?

A kék és fehér LED-ek általában 3.3-3.6V-ot kérnek, 20-25mA árammal (egychipes LED-nél).

igen! :lol: 14,4V-ot. Áló motornál az aksi 11-12V-ot ad ezért ha felkapcsoltam a világítást és utána beindítottam, akkor erősebben világított. Beraktam a stab. ic-t és mértem műszerrel a a stab. ic után és indítás előtt 12V, idnítás után járó motornál szintén 12V-ot kapnak a ledpanelek. Így lett egyenletes álló/járó motornál. :lol: :lol:

Link to comment
Megosztás:

Mérted már, mennyit tölt a generátorod?

A kék és fehér LED-ek általában 3.3-3.6V-ot kérnek, 20-25mA árammal (egychipes LED-nél).

3V-nál már ki szoktak nyitni teljes fényerővel tapasztalataim szerint 20mA árammal. Nálam a kék ledek maximum 14mA áramot kapnak és a feszültség nagy része az ellenálláson esik (mivel a ledek nyitott állapotban majdnem drótok) és így üzemel teljes fényerőn. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ezeket az egyik haverom adta, ő pedig az egyik hűtőgépgyárba karbantartó és onnan hozta. :lol: Ezeket a ledpanelokat az újfajta hűtők kijelzővilágítására használják. :lol: 18V-ig lehet őket terhelni.

Váááh éreztem :lol: tul szép volt :P ki kéne valami nagyon okosságot találni mert tenyleg szep nagyon a kütyüd :lol:

Link to comment
Megosztás:

Ezeket az smd ledeket boltban is meg lehet venni

http://www.ledmaster.hu/led_images/32/ledmaster_thumb_32.jpg fehér színű, a képen a sárga színű az! 66FT. :lol:

http://www.ledmaster.hu/index.php?oldal=le...mp;csoportID=11

Én egy villanyszerelő boltban vettem a paneleket. Ezek "csak" 3-asával vannak osztva, de teljesen jó fényeik vannak. :lol:

Link to comment
Megosztás:

ellenállás led nem problema :lol: nagyobb baj a panel mert azt a panelba a 8. emeleten nem annyira jo maratni :lol:

a haverom is panelba lakik és ott készít minden kütyüt. Most éppen egy mini, PC vezérelt CNC maró gépet készít. :lol: Amúgy meg a panelmaratás nem egy nagy cucc, főleg hogy van egy rakás technika, hogy hogyan lehet készíteni. :lol:

Link to comment
Megosztás:

Mikor teszel már fel képeket? :lol: (vagy lemaradtam valamiről és már tettél fel?) :P :lol:

le bizony. Már linkeltem vagy 3x :D

Naja persze megoldhato csakhat megis na :D

Dávid Te is be vagy LED-esitve? :D

Ha igen Te hogy csinaltad? ;)

Be hát. Lemásoltam Lalee-t csak a hűtő világítást helyettesítettem azzal ami volt :D :lol:

F_nyk_pek-0305_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

F_nyk_pek-0329_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Ez nem lett végleges, mert lett még alakítva, de arról nincs kép :lol:

Link to comment
Megosztás:

Be hát. Lemásoltam Lalee-t csak a hűtő világítást helyettesítettem azzal ami volt :lol: :lol:

Hmmmmm szépecske a Tiéd is!!!! Grat!

Ezek nem smd-k vagy igen ? Panelok latom harmasok. De nehogy azt ird hogy hutobol van xD

Te közel vagy hozzam :lol: most latom! Lehet egy kis fejtagitasra osszefuthatnank ha nem gond.:lol:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.