Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Guest

Recommended Posts

Sziasztok!

Volna egy 94-es 1.7 td isuzu diesel astrám.

Járatni szoktam elindulás előtt.A kocsi napok óta azt a jelenséget csinálja,hogy indítás után ketyeg egy darabig 750-800 as fordulaton,majd egy kis idő múlva felugrik 1200-1300 ra.És ezt a alapjárati fordulatot tartja egy jó darabig.A jó darabig azt jelenti,hogy menni kell vele vagy 10-15 km mire visszaáll normális fordulatra.

Eddig ilyet nem csinált.Van tippetek mi okozza a problémát?

Meg kéne nézni az alapjárat szabályzó mechanizmust: Az adagolón lévő gázkarnak (amit bowdennel mozgat a gázpedál) két szabályzója van, egyik hideg, a másik meleg motornál szabályozza az alapjáratot, ezeket bejelöltem a képen.

9079cb23705cc76f962e07dafab98811.jpg

A "melegé" az egy fix konzolon van, ez elromlani nem tud.

A hideg alapjáratszabályzó viszont egy mozgó kar, ami a hőtágulás elvén működik: Ha hideg a motor, akkor előrehajlik, és kissé elmozdítja a gázkart, mikor bemelegszik a motor, hátrahajlik, és nem szól bele a gázkar állásába, azaz az alapjáratba.

Először ezt a mechanizmust kellene ellenőrizni. Lehet, ez bolondult meg nálad. Hozzáférni elég nehéz, a levegőszűrőt a szívósorral összekötő csövet minimum le kell venni :rolleyes:

Nálam azért volt magasabb az alapjárat, mert az agadolón lévő gázkar, amit bowdennel mozgat a gázpedál, nem megy vissza a helyére rendesen. Elgyengült a visszahúzó rugója talán. Egy plusz rugó beépítésével oldottam meg. Ezen a képen látszik:

0f4293bbdc694bdcbb33f7f0d0728fa3.jpg

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Volna egy 94-es 1.7 td isuzu diesel astrám.

Járatni szoktam elindulás előtt.A kocsi napok óta azt a jelenséget csinálja,hogy indítás után ketyeg egy darabig 750-800 as fordulaton,majd egy kis idő múlva felugrik 1200-1300 ra.És ezt a alapjárati fordulatot tartja egy jó darabig.A jó darabig azt jelenti,hogy menni kell vele vagy 10-15 km mire visszaáll normális fordulatra.

Eddig ilyet nem csinált.Van tippetek mi okozza a problémát?

nem lehet, hogy csak addigra melegszik be, és azért nem esik vissza a fordulatod?

vízhőmérséklet hogy áll olyankor (10-15 km után?), üzemmeleg ??

hogy miért indulhat olyan kis fordulaton, fogalmam sincs :rolleyes:

én azt mondom ne ess neki csavarhúzóval... eddig jó volt, csak pár napja csinálja, és 750-800 , 1200-1300 fordulatokon, ez hideg- meleg alapjárat.... valami más gond lesz ott....

Link to comment
Megosztás:

Meg kéne nézni az alapjárat szabályzó mechanizmust: Az adagolón lévő gázkarnak (amit bowdennel mozgat a gázpedál) két szabályzója van, egyik hideg, a másik meleg motornál szabályozza az alapjáratot, ezeket bejelöltem a képen.

http://www.keptarolo.com/thumbnails/9079cb...7dafab98811.jpg

A "melegé" az egy fix konzolon van, ez elromlani nem tud.

A hideg alapjáratszabályzó viszont egy mozgó kar, ami a hőtágulás elvén működik: Ha hideg a motor, akkor előrehajlik, és kissé elmozdítja a gázkart, mikor bemelegszik a motor, hátrahajlik, és nem szól bele a gázkar állásába, azaz az alapjáratba.

Először ezt a mechanizmust kellene ellenőrizni. Lehet, ez bolondult meg nálad. Hozzáférni elég nehéz, a levegőszűrőt a szívósorral összekötő csövet minimum le kell venni :rolleyes:

Nálam azért volt magasabb az alapjárat, mert az agadolón lévő gázkar, amit bowdennel mozgat a gázpedál, nem megy vissza a helyére rendesen. Elgyengült a visszahúzó rugója talán. Egy plusz rugó beépítésével oldottam meg. Ezen a képen látszik:

http://www.keptarolo.com/thumbnails/0f4293...7f0d0728fa3.jpg

Köszi a tippet!Megnézem mindenképpen mi újság azon a tájékon.

Link to comment
Megosztás:

nem lehet, hogy csak addigra melegszik be, és azért nem esik vissza a fordulatod?

vízhőmérséklet hogy áll olyankor (10-15 km után?), üzemmeleg ??

hogy miért indulhat olyan kis fordulaton, fogalmam sincs :rolleyes:

én azt mondom ne ess neki csavarhúzóval... eddig jó volt, csak pár napja csinálja, és 750-800 , 1200-1300 fordulatokon, ez hideg- meleg alapjárat.... valami más gond lesz ott....

De lehet!Már faterom is emlegette,hogy ennek jobban kellene melegednie!A fűtése sem az igazi. Én azt gondoltam hogy nem függ össze a kettő.

Vagy mégis?

A hőfokmutató éppen hogy csak a kék jelölés felett szokott lenni.

Autópályán sem,sem városban nem megy feljebb.

Termosztátot az ősszel cserélték!

Link to comment
Megosztás:

De lehet!Már faterom is emlegette,hogy ennek jobban kellene melegednie!A fűtése sem az igazi. Én azt gondoltam hogy nem függ össze a kettő.

Vagy mégis?

A hőfokmutató éppen hogy csak a kék jelölés felett szokott lenni.

Autópályán sem,sem városban nem megy feljebb.

Termosztátot az ősszel cserélték!

lehet, hogy nem jó a termosztát, sokan jártak már így újjal is :P

én tegnap cseréltem termosztátot, azóta mintha kicserélték volna :P a mutató oda van "szögezve" a 91 fokhoz :rolleyes: eddig alig ment ki a kék tartományból :D , mindíg nyitva volt kicsit, és nem tudott a motor felmelegedni üzemi hőfokra :D, pedig még kartonpapírt is tettem be elé, az picit javított, de nem sokat (ma azt is kivettem, és tökéletes így is :lol: )

pillanatok alatt melegszik föl... :D

(egy termosztát 2-3ezer ft annyit megér :D -nekem 2600 volt- )

Link to comment
Megosztás:

A hideg alapjáratszabályzó viszont egy mozgó kar, ami a hőtágulás elvén működik: Ha hideg a motor, akkor előrehajlik, és kissé elmozdítja a gázkart, mikor bemelegszik a motor, hátrahajlik, és nem szól bele a gázkar állásába, azaz az alapjáratba.

Először ezt a mechanizmust kellene ellenőrizni. Lehet, ez bolondult meg nálad. Hozzáférni elég nehéz, a levegőszűrőt a szívósorral összekötő csövet minimum le kell venni :rolleyes:

Isuzu esetében a hideg alapjárati dúsítást milyen elven működik?

Németnél vákumos,vízhő/bimetál kapcsolóval oldották meg,de ahogy nézem az isusu adagolójáról a képeket,itt is valami hasonló lesz,mert van egy "kütyü" az adagoló seggén,amibe a fűtőradiátor csonkjáról be van vezetve a víz,ez egy mechanikát mozgat,ami pont az alapjárati szabályzó csavar pozicíóját állítja.

Kérdés,hogy vajon a kis hengerbe,amibe a víz megy be,az vajon milyen elven müxik...

Corsa%20(25).JPG

Link to comment
Megosztás:

De lehet!Már faterom is emlegette,hogy ennek jobban kellene melegednie!A fűtése sem az igazi. Én azt gondoltam hogy nem függ össze a kettő.

Vagy mégis?

A hőfokmutató éppen hogy csak a kék jelölés felett szokott lenni.

Autópályán sem,sem városban nem megy feljebb.

Termosztátot az ősszel cserélték!

Lehet, hogy a termosztátoddal is baj van, de ennek semmi köze hozzá szerintem.

Hidegen az alapjárati dúsítás nem emeli meg az alapjárati fordualtszámot. Legalábbis nálam, B Vekinél nem. A motor ugyanolyan szépen ketyeg 800 körül alapjáraton hidegen is, mint melegen, csak picit ércesebb. Az utóizzítás picit megfogja, amikor kikapcsol, akkor picit megemelkedik az alapjárat, olyan 100 1/min-el.

Egyébként is, mivel magyarázod azt, hogy pár percig jó az alapjárat?

Ha a termosztát rossz, és nyitva van állandóan, az nem jelenti azt, hogy full hideg marad a motor, melegszik az csak lassan.

Link to comment
Megosztás:

Isuzu esetében a hideg alapjárati dúsítást milyen elven működik?

Németnél vákumos,vízhő/bimetál kapcsolóval oldották meg,de ahogy nézem az isusu adagolójáról a képeket,itt is valami hasonló lesz,mert van egy "kütyü" az adagoló seggén,amibe a fűtőradiátor csonkjáról be van vezetve a víz,ez egy mechanikát mozgat,ami pont az alapjárati szabályzó csavar pozicíóját állítja.

Kérdés,hogy vajon a kis hengerbe,amibe a víz megy be,az vajon milyen elven müxik...

%7Boption%7Dhttp://members.quicknet.nl/cw.jelsma/Corsa%20(25).JPG/img]

Fogalmam sincs, még nem szedtem szét, de nem is akarom :rolleyes:

Szerintem egyszerű hőtágulás elven.

Link to comment
Megosztás:

Lehet, hogy a termosztátoddal is baj van, de ennek semmi köze hozzá szerintem.

.....

Ha a termosztát rossz, és nyitva van állandóan, az nem jelenti azt, hogy full hideg marad a motor, melegszik az csak lassan.

kérdés, hogy mennyire :rolleyes: mert ha a 90 fokot nem éri el hosszabb úton sem, akkor kuka a termosztátja :D

Link to comment
Megosztás:

Ha hidegen több üzemanyagot adok,akkor a fordszám ua marad?

Nem ellentmondás ez kicsit?

Gondold végig.

Inkább te gondold végig. :rolleyes: Csak egy példa: Benzines autóknál hidegen dúsabb keveréket kap, több benzint adnak neki ugyanannyi levegőhöz, a fordulatszám mégsem növekszik :D

Tudom a diesel picit más, fogalmam sincs, hogy mit csinál az a dúsító cucc, de nem magasabb a fordulatszám hidegindításkor. Nézd meg ezeket:

1 és 2

Amint az utóizzítás kikapcsolt, felmegy 850-re, és mintha oda szegezték volna, ott marad.

Link to comment
Megosztás:

Inkább te gondold végig. :D Csak egy példa: Benzines autóknál hidegen dúsabb keveréket kap, több benzint adnak neki ugyanannyi levegőhöz, a fordulatszám mégsem növekszik :P

Tudom a diesel picit más, fogalmam sincs, hogy mit csinál az a dúsító cucc, de nem magasabb a fordulatszám hidegindításkor. Nézd meg ezeket:

1 és 2

Amint az utóizzítás kikapcsolt, felmegy 850-re, és mintha oda szegezték volna, ott marad.

Benzinesnél hidegen fordulatszám nem növekszik? Akkor az enyémmel valami gond van, mert hidegen 1100-as a fordulat, melegen olyan 900 alapjáraton. :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Benzinesnél hidegen fordulatszám nem növekszik? Akkor az enyémmel valami gond van, mert hidegen 1100-as a fordulat, melegen olyan 900 alapjáraton. :rolleyes:

Én olyanokkal talákoztam, amik indításnál felpörögtek, majd rövid időn belül visszaálltak alapjáratra.

A fordulatszám nem elsősorban a benyomott benzin mennyiségétől függ, hanem a benzin levegő-keverékétől. A tökéletes égéshez 14,7:1 levegő benzin-keverék arány kell, ilyenkor az égés tökéletes, a légviszony tényező 1.

Link to comment
Megosztás:

lehet, hogy nem jó a termosztát, sokan jártak már így újjal is :P

én tegnap cseréltem termosztátot, azóta mintha kicserélték volna :P a mutató oda van "szögezve" a 91 fokhoz :rolleyes: eddig alig ment ki a kék tartományból :D , mindíg nyitva volt kicsit, és nem tudott a motor felmelegedni üzemi hőfokra :D, pedig még kartonpapírt is tettem be elé, az picit javított, de nem sokat (ma azt is kivettem, és tökéletes így is :lol: )

pillanatok alatt melegszik föl... :D

(egy termosztát 2-3ezer ft annyit megér :D -nekem 2600 volt- )

Hallottam már róla,hogy ezek a termosztátok elég sűrűn cserélendők.De azt nem gondoltam ,hogy egy fél évet sem bírnak ki.

Azt hiszem,akkor az első körben kicserélem azt.

Link to comment
Megosztás:

Az alapjárat emelkedés indítás után számomra azért lett furcsa,mert eddig nem nagyon csinálta.Pedig már jócskán voltak hidegebb napok korábban is.

A másik autóm benzines,annál természetes azt tudom.

De a dieselnél nem rémlik,hogy így kellene lennie?Vagy igen?

Lehet láma vagyok a témában,de már komolyan érdekel!

Link to comment
Megosztás:

Az alapjárat emelkedés indítás után számomra azért lett furcsa,mert eddig nem nagyon csinálta.Pedig már jócskán voltak hidegebb napok korábban is.

A másik autóm benzines,annál természetes azt tudom.

De a dieselnél nem rémlik,hogy így kellene lennie?Vagy igen?

Lehet láma vagyok a témában,de már komolyan érdekel!

Nálam nincs ez a jelenség, ez biztos.

Mennyi ideig tart? Mennyire kell bemelegednie a motornak, hogy megszűnjön? Ezeket nem ártana tisztázni :rolleyes:

Link to comment
Megosztás:

Benzinesnél hidegen fordulatszám nem növekszik? Akkor az enyémmel valami gond van, mert hidegen 1100-as a fordulat, melegen olyan 900 alapjáraton. :rolleyes:

Mert több levegőt is kap. De hidd el, hidegen nem az elméletileg tökéletes 14,7:1 arányú keveréket kapja, hanem benzinben dúsabbat, különben lefulladna. Vagyis hidegen 1100-nál több benzint kap, mint melegen. Ezért esznek lényegesen többet a benzines autók ha rövid utakon használod őket, ahol nincs ideje a motornak bemelegedni. Dieselnél is több valamivel, de ott nem sokkal.

Link to comment
Megosztás:

Nálam nincs ez a jelenség, ez biztos.

Mennyi ideig tart? Mennyire kell bemelegednie a motornak, hogy megszűnjön? Ezeket nem ártana tisztázni :rolleyes:

Hát jócskán kell menni vele.Mint korábban írtam olyan 10-15km legalább!

Kb mennyi idő volna az ideális amíg be kellene melegednie,

Link to comment
Megosztás:

Ha hidegen több üzemanyagot adok,akkor a fordszám ua marad?

Nem ellentmondás ez kicsit?

Gondold végig.

Hát hideg motornál ugyan azon fordszám megtartásához több üzemanyag szükséges, mint meleg motornál. Mivel itt relatíve kicsi korrekcióról van szó, mialatt az egész motor melegszik /változik/ (nagyobb hőfelesleg az égés során, a kenőanyag tulajdonságinak változása, illesztési hézagok változása, stb...) ezek adott esetben kiegyenlítik egymást, vagyis nem biztos, hogy ellentmondás.

Szerintem ezt tapasztalhatta Adam1, de nem biztos. Vagy lehet szimplán csak nem műkszik valami az adagoló körül. Nem tudom, hogy más vekiseknél ez hogy van, szal ha hülyeség akkor sorry. :rolleyes:

PL. A régi vw-eknél nincs semmiféle korrekció. Mikor beindítom a jettám a mínuszokba, akkor annyira kicsi az alapjárat, hogy nyomni kell egy kicsit a pedált, ha a meleg alapjárati fordulatot akarom elérni. Ahogy melegszik a motor, úgy engedem vissza finoman, fokozatosan a pedált végül teljesen, de a fordulat viszonylag állandó marad.

Opelnél már feldíszítették az adagolót és egy mechanizmuson keresztül automatikusan működik, amit a jettámnál a lábammal kell pótolni.

Inkább te gondold végig. :P Csak egy példa: Benzines autóknál hidegen dúsabb keveréket kap, több benzint adnak neki ugyanannyi levegőhöz, a fordulatszám mégsem növekszik :lol:

Tudom a diesel picit más, fogalmam sincs, hogy mit csinál az a dúsító cucc, de nem magasabb a fordulatszám hidegindításkor. Nézd meg ezeket:

1 és 2

Amint az utóizzítás kikapcsolt, felmegy 850-re, és mintha oda szegezték volna, ott marad.

A benzines nem jó példa erre. A dízelmotor működése teljesen más.

Abban az esetben fordulhat elő az alapjáratod állandósága, hogy hidegen annyit emel a rendszer a fordulaton, hogy a meleg alapjárat szintjét megtartsa, de enélkül a hideg alapjáratod kisebb lenne. Azután folyamatosan veszi visszább, mert a melegedés hatására ugyan akkora töltet már picit magasabb fordulatot jelent (főleg a kisebb súrlódás miatt) + az illesztési hézagok változása (főleg az adagolóban) kihat a motorfordulatra. Ha jól működik a rendszer, akkor közel állandó fordulatot fogsz érezni.

De ha nem erről van szó, és másnak nem így viselkedik az isuzuja, akkor nálad nem kerek valami. (Ja és akkor felejtsd el ezt a sok hülyeséget, amit írtam :P )

Benzinesnél hidegen fordulatszám nem növekszik? Akkor az enyémmel valami gond van, mert hidegen 1100-as a fordulat, melegen olyan 900 alapjáraton. :D

Ne izgulj, ez így van rendjén. (Csak nehogy szétszedd az alapjáratit is emiatt... :D )

Link to comment
Megosztás:

Hát jócskán kell menni vele.Mint korábban írtam olyan 10-15km legalább!

Kb mennyi idő volna az ideális amíg be kellene melegednie,

Csak a saját tapasztalataimat tudom leírni: Télen nekem kb 10-12 km, mire eléri a 80 fokot. De ez függ attól is, hogy ezalatt mennyire hajtom: 70-el haladva jó 15 km is kell, 90-el kevesebb. Ilyenkor természetesen nyomatom a fűtést, ami lassítja a motor melegedését.

Ha 80-al döcögök, közben nyomatom a fűtést, akkor nem is megy feljebb a mutató 81nél, de a termosztát jól dolgozik, a hűtő full hideg. A fűtés tökéletes.

Ha 100 körül megyek tartósan, akkor eléri a hőfok a 84-85 fokot, de afölé sosem megy, csak nyáron dugóban.

A vízhőfok nyáron sem megy feljebb 85 foknál.

A termosztát problémát könnyű kiszűrni, de fél év alatt kizárt dolognak tartom, hogy tönkrement volna nálad.

Link to comment
Megosztás:

Csak a saját tapasztalataimat tudom leírni: Télen nekem kb 10-12 km, mire eléri a 80 fokot. De ez függ attól is, hogy ezalatt mennyire hajtom: 70-el haladva jó 15 km is kell, 90-el kevesebb. Ilyenkor természetesen nyomatom a fűtést, ami lassítja a motor melegedését.

Ha 80-al döcögök, közben nyomatom a fűtést, akkor nem is megy feljebb a mutató 81nél, de a termosztát jól dolgozik, a hűtő full hideg. A fűtés tökéletes.

Ha 100 körül megyek tartósan, akkor eléri a hőfok a 84-85 fokot, de afölé sosem megy, csak nyáron dugóban.

A vízhőfok nyáron sem megy feljebb 85 foknál.

A termosztát problémát könnyű k szűrni, de fél év alatt kizárt dolognak tartom, hogy tönkrement volna nálad.

És ha csak simán egy helyben járatod,mennyi idő amíg kezd el melegedni?

Lehetséges, hogy az egész rendszerrel lesz valami gebasz!

Link to comment
Megosztás:

És ha csak simán egy helyben járatod,mennyi idő amíg kezd el melegedni?

Lehetséges, hogy az egész rendszerrel lesz valami gebasz!

Kb egy hete, amikor olajat cseréltem, nem volt kedvem összekoszolni az autót a hóban, úgyhogy a garázsban egy helyben járatva melegítettem fel. Először 2000-es fordulaton tartottam, kb 8-10 perc alatt elérte a 80 fokot, Utánna pörgettem 2500 fölé, pár perc alatt felment 85-86 környékére a mutató. Itt le is állítottam.

Mindig az egyszerűbb dolgokat kell először ellenőrizni, felesleges nekiesni és kicserélni az első adandó alkatrészt amit feltételezel, hogy a hibát okozza, mert később a hajadat fogod tépni, ha kiderül, hogy egy apróbb dolog a hibaforrás.

Először ellenőrizd amit korábban írtam, ha a hideg alapjárati dúsító tartja fent a magas alapjáratot, akkor meg kell tudni, hogy azt mi a fene melegíti fel, elvileg a hűtővíz is lehet, mert bele van vezetve az adagolóba.

De ha a gázkar alaphelyzetben áll, miközben magas a fordulat, akkor más lesz a gond.

Link to comment
Megosztás:

Isuzu-nak mennyi az üzemi hőmérséklete? 84-85? aligha :P

és nyáron sem megy feljebb?

nem lehet, hogy a termosztátod JÓ, de más értékeket használ? :rolleyes: (úgy értem hamarabb nyit mint kellene)

na mindegy, és az Isuzu témátokhoz nem tudok többet hozzáfűzni, a DTL másabb.

Nálam így zajlik:

Izzítás - beindítás - motor emelt fordulaton pötyög úgy 3-4 percig (ha alapjáraton járatom csak, ilyenkor még nem éri el a 90 fokot)

de ha elindulok egyből, és nem hajtom 2000 fölé amíg meg nem indul a mutató, akkor kb 6-8 km után, és eléri a 91 fokot (az új termosztáttal, a régivel sokkal több kellett, volt, hogy 15-20 km :lol: ) ja és persze fullon megy a fűtés nállam is, nem szeretem a hideget :D

De persze ez csak az én tapasztalatom DTL-nél, nálatok ezek szerint kisebb az üzemi hőfok (nem 91 fok)

Link to comment
Megosztás:

Isuzu-nak mennyi az üzemi hőmérséklete? 84-85? aligha :P

és nyáron sem megy feljebb?

nem lehet, hogy a termosztátod JÓ, de más értékeket használ? :rolleyes: (úgy értem hamarabb nyit mint kellene)

na mindegy, és az Isuzu témátokhoz nem tudok többet hozzáfűzni, a DTL másabb.

Nálam így zajlik:

Izzítás - beindítás - motor emelt fordulaton pötyög úgy 3-4 percig (ha alapjáraton járatom csak, ilyenkor még nem éri el a 90 fokot)

de ha elindulok egyből, és nem hajtom 2000 fölé amíg meg nem indul a mutató, akkor kb 6-8 km után, és eléri a 91 fokot (az új termosztáttal, a régivel sokkal több kellett, volt, hogy 15-20 km :lol: ) ja és persze fullon megy a fűtés nállam is, nem szeretem a hideget :D

De persze ez csak az én tapasztalatom DTL-nél, nálatok ezek szerint kisebb az üzemi hőfok (nem 91 fok)

Fogalmam sincs, ez jó vagy rossz, de írtam feljebb, hogy mennyinél kezd nyitni a termosztát: mellék kör 83 fok, fő kör: 86 fok:

De aztán ki tudja. Fűtés az már pár perc után van, amikor a hőfokmutató még csak a kékben fekszik.

Ami biztos, a hűtőm jobb oldala full hideg marad, ha nem hajtom meg az autót mínuszokban, a bal oldala langyos.

De leírhatná más X17DT-s is a tapasztalatát. :D

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.