Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Elektromos dizájn (LEDek, neonok, xenon és társai)


ScatMan

Recommended Posts

Volt már szó ezekről, de így összesítve talán jobb lenne 8)

Sokan nem elégedettek a gyári műszerfalak/kapcsolók/kijelzők világításával. Mivel a "zöld foglalatos" izzók előbb-utóbb kiégnek én javaslom LED-ek beépítését. A színválaszték nagy, az élettartam "örök", mindössze azzal kell számolni, hogy a gyári fényerőszabályozó funkció nem fog működni.

Nagy fényerejű (>1Cd) LEDeket érdemes használni 1000-es csiszolópapírral tuningolva, hogy szórja a fényét. Az előtétellenállást egyedileg is lehet kísérletezni 1 kOhmos potival, de figyelembe kell venni a LEDek áramfelvételét (10-25mA) és a rajtuk eső feszültség (1,5-4,5V) mértékét is.

Tájékoztató árak a legkedveltebbekről:

fehér 10 Cd ~ 250,-

kék 2 Cd ~ 180,-

piros 1-2 Cd ~ 80,-

ellenállás ~ 2,-

Figyelni kell a polaritásra, az izzó bárhogyan behelyezhető, a LED csak egy áramirányban világít (fordítva elhalálozik). A zöld foglalatokba lehet beleapplikálni az előtétellenállással együtt a kerek 5 mm-es LEDet. Ha kevés a fényerő, akkor lehet fúrogatni plusz lyukakat a műszerfal hátuljába és ott is elhelyezhetők felragasztva további LEDek.

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 1,6k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

... Az előtétellenállást egyedileg is lehet kísérletezni 1 kOhmos potival...

Írtam :)

De jogos a felvetésed, mert azt már nem írtam, hogy a fényerő változik a fojtó ellenállástól függően...gondoltam egyértelmű... :wink:

A túl nagy világosság zavaró lehet kivilágítatlan autópályán vagy főúton. Szerintem az a fény, amit gyárilag produkálnak a műszerfalaink pont elég, nekem a szín nem tetszik.

Másik téma: LED-es helyzetjelzők és féklámpák.

Ha jól emléxem, akkor már léteznek E jelzéses hátsó "izzók" ilyen formában, de kellő hozzáértéssel (és kizárólag saját felelősségre!) házilag is előállíthatók (akár elhasznált izzók foglalatának felhasználásával). Kb. annyira lesz legális, mint a neon az autók alatt :D A megoldás előnye, hogy rázkódásra a LED érzéketlen, élettartama igen hosszú (gyakorlatilag nem kell többet cserélni).

Ha "izzónkat" nagy fényerejű piros színű LEDekből építjük, akkor 1 hátsó helyzetjelzőhöz kb. 3-4db-ra; 1 féklámpához kb. 10-16db-ra lesz szükségünk megfelelően irányítva.

Ellenben nem tudom, hogy a féklámpa működéséről visszajelző rendszerekben működtethető-e ilyen, mivel az áramfelvétel sokkal kevesebb, mint hagyományos izzó esetén.

Kérek szépen mindenkit, akinek a topikhoz illő információja, tapasztalata van: ossza meg a többiekkel.

Link to comment
Megosztás:

Én már bekékítettem az rds-t, viszont nem csiszolgattam a ledeket, mert szerintem az hülyeség, de azért egy olcsóbb fajtával majd kipróbálom.

A régi foglalatba sem tudtam belerakni a ledet, mivel nem zöld hanem barna volt (elégett).

Ja és ha fordítva kötöd be nem törvényszerű a ledhalál, de azért számítani kell rá (a hosszabb lába a pozitív)

http://vnet.hu/gsmbolt/aty/vect_kek.htm <-- itt van egy elég jó leírás mindenről

Link to comment
Megosztás:

nem csiszolgattam a ledeket, mert szerintem az hülyeség

Ilyet ne mondj, amíg nem láttad az eredményt. A mostani szuperfényes darabok simán kiégetik az ember szemét... A csiszolgatással csökkented a fényerőt, de növeled a besugárzott szöget. Sajnos nem létezik előre gyártott szórólencse.

Link to comment
Megosztás:

Azért gondolom, mert SZERINTEM nem véletlen van ilyen alakja a lednek, de lehet, hogy ti tudtok újat.

Ezért is írtam, hogy majd kipróbálom valami olcsóbb leddel.

Ha már itt vagyunk akkor te mivel dörzsölgetted ( :twisted: ) , pontosabban milyen számú dörzspapírral?

Link to comment
Megosztás:

Azért gondolom, mert SZERINTEM nem véletlen van ilyen alakja a lednek, de lehet, hogy ti tudtok újat.

Ezért is írtam, hogy majd kipróbálom valami olcsóbb leddel.

Ha már itt vagyunk akkor te mivel dörzsölgetted ( :twisted: ) , pontosabban milyen számú dörzspapírral?

:arrow:

Nagy fényerejű (>1Cd) LEDeket érdemes használni 1000-es csiszolópapírral tuningolva

8)

Link to comment
Megosztás:

na jo lusta disznok :)

csak én tudtam telefonalni :D

szoval egy A4 méretü EL-sheet cirka 15e ft

ez szabadon vaghato

némi eltérés van az árakban

szin szerint is a legolcsobb a Zöld

a fehéret nem ajánlják mert az halovány :D

de a kék az JO no én ilyet veszek ..

jahh és fényerö is valaszthato

a vezetéket mikro szegecsel vagy ragasztva lehet hozza kötni ..

az inverter egy apro kis kütyü

sajna erre árat nem tudod mondani mert nem volt nala lista

de kérte küldjek neki e-mail-t és akkor informál

igazsag szerint nem "drága" végül is mihez képest

mivel lattam régebben egy holland cég arlistajan

opelbe valo hasonlo elven müködö szamlapot

az 25e ft volt

meg talaltam a képet is ezt el lehet érni csak nekünk mas lessz a szamlap

no meg valami a masodik képen a kabelen lathato kis doboz az inverter

pic4166790.JPG

pic4166883.JPG

Link to comment
Megosztás:

....na jo lusta disznok :)

csak én tudtam telefonalni :D....

Most miért csinálsz úgy, mintha mindenki a telefon mellet ülve tördelné a kezét, hogy fel merje-e hívni a céget és végül arra következtetésre jutna, hogy inkább nem teszi ? :D

Talán nem értek el az érdeklődés azon szintjére, hogy felemeljék a kagylót, némi informciómorzsa begyűjtése érdekében. Vagy nem szeretnének ilyet a kocsijukba, de az, hogy műxik az érdekli őket :wink:

Mindenesetre kösziiii az infókat.

....de a kék az JO no én ilyet veszek....
8)

....lattam régebben egy holland cég arlistajan

opelbe valo hasonlo elven müködö szamlapot

az 25e ft volt....

Ez volt volt ugye ?

http://kep.tar.hu/melykek76/images/pic4166790.jpg

Az :D

Annó Balázs nyomta fel az index fórumára.

Link to comment
Megosztás:

Most miért csinálsz úgy, mintha mindenki a telefon mellet ülve tördelné a kezét, hogy fel merje-e hívni a céget és végül arra következtetésre jutna, hogy inkább nem teszi ? :D

Talán nem értek el az érdeklődés azon szintjére, hogy felemeljék a kagylót, némi informciómorzsa begyűjtése érdekében. Vagy nem szeretnének ilyet a kocsijukba, de az, hogy műxik az érdekli őket :wink:

Mindenesetre kösziiii az infókat.

8)

Ez volt volt ugye ?

http://kep.tar.hu/melykek76/images/pic4166790.jpg

Az :P

Annó Balázs nyomta fel az index fórumára.

az elsö részét poénnak irtam no mind1

nem nem az indexröl szedtem

hanem a szamlapon olvashato

cardynamic.com web oldalárol

meg is akartam rendelni beszéltem is velük

de sajna a cég közben megszünt :D

Link to comment
Megosztás:

....az elsö részét poénnak irtam no mind1....
Jól van nooooo. Most nehogy morcos legyél, mert szólni mertem :D

....nem nem az indexröl szedtem

hanem a szamlapon olvashato

cardynamic.com web oldalárol

meg is akartam rendelni beszéltem is velük

de sajna a cég közben megszünt :D....

Én az indexen láttam elsőként és be is nyomattam az itten fórumra is : http://forum.opelklub.hu/viewtopic.php?t=5...er=asc&start=30

Igen sejtettem, hogy ezért nem elérhető a weboldaluk :)

Pedig nagyon jól kidolgozott termék volt.

Link to comment
Megosztás:

Nékem pedig olyan kérdésem lenne, hogy tul.képpen mennyi is a vége ennek a műszerfal dolognak?Mert "határozottan" tetszik.Másik kérdés.Angel eye lámpát Astra F lámpába bele lehet-e szerkeszteni, és ha igen, akkor hogyan, mert szívesebben csinálnám, mint hogy strobi miatt feláldozzam a helyzetjelzőmet.Ugyanis ezzel kacérkodtam.

Link to comment
Megosztás:

Itthon lehet kapni A5-s el glow lapot 5e/db áron, ebből 2nek elégnek kell lennie. Plusz az inverter utoljára 1800 huf volt. Erre rájön még az, hogy fóliára nyomtatod a műszerfalad mintáját ( lehet transzparens) plusz freeben ki kell vágni a formáját.... jahh és nemkevés munkaóra :wink:

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.