Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Corsa B - Általános -


kiwi1hu

Recommended Posts

Létezik mindkét verzióban de a 97 előttieket csak hidraulikus szervóval szerelték, 97 után vagy inkább a századforduló közeli utolsó példányokat elektromos szervóval, az elektromosat szerelés szempontjából könnyebb beszerelni, mert egy kormányműből áll illetve egy vezérlőből, a hidraulikushoz pedig van tartály, pumpa, stb, stb, érhető módon többet is lehet vele dolgozni. Elektromosat lehet kapni 30-40 ezer környékén vezérlővel együtt, a pontos bekötését én sem tudom, de engem is érdekelne :)

Egy donorautó nem árt hozzá, amiben meg lehet nézni, mi hogy van. Így nem olyan vészes felrakni egy szervoszivattyút, csövezést, stb.

Az elektromos szervohoz amúgy valószínű erősebb generátor is kell.

Link to comment
Megosztás:

Egy donorautó nem árt hozzá, amiben meg lehet nézni, mi hogy van. Így nem olyan vészes felrakni egy szervoszivattyút, csövezést, stb.

Az elektromos szervohoz amúgy valószínű erősebb generátor is kell.

Az attól függ, hogy beszerelve az alapjáratot mennyire fogja meg, az mondjuk igaz, hogy a szervósokat már nagyobb generátorral gyártották, 70-80 a körüli pontosan már nem tudom elő kéne kotornom a szekrényből :D Vész esetére van itthon egy nekem, mert ugyan úgy jó a régi helyére az új csak a hosszbordás tárcsát kell átcserélni a régire.

Link to comment
Megosztás:

Az attól függ, hogy beszerelve az alapjáratot mennyire fogja meg, az mondjuk igaz, hogy a szervósokat már nagyobb generátorral gyártották, 70-80 a körüli pontosan már nem tudom elő kéne kotornom a szekrényből :D Vész esetére van itthon egy nekem, mert ugyan úgy jó a régi helyére az új csak a hosszbordás tárcsát kell átcserélni a régire.

Mindenképpen jobban terheli, szóval ez nem mérvadó. Hanem az, hogy pár 1000 km múlva valószínű elfossa magát benne a diódahíd, vagy a tekercs. Erősebb kell neki. Alapból azt hiszem 45A-es generátor van, legalábbis az én C12NZ-mben ez van.

Link to comment
Megosztás:

Az elektromos sebességfüggő, vagy az még nem olyan okos?

Ha már szervó akkor legyen sebességfüggő. Olajos szervónál nem annyira szeretem,hogy minél jobban pörög a motor,tehát minél gyorsabban megyek annál nagyobb a rásegítés mértéke,pont fordítva ahogy kéne. Biztos van valami nyomásszabályzás,de vezettem olyan olajos szivattyúsat,aminél 130nál légfingra is mozdult a kormány.

Meg nekem sem hiányzik egy 800kg-os autóból a szervó,de volt olyan fapados merci 190-es változat,amiben nem volt szervó,na abban tényleg büntetés lehet a szervó hiánya. De még A veki is van szervó nélkül,az is kegyetlen lehet.

Link to comment
Megosztás:

Az elektromos sebességfüggő, vagy az még nem olyan okos?

Ha már szervó akkor legyen sebességfüggő. Olajos szervónál nem annyira szeretem,hogy minél jobban pörög a motor,tehát minél gyorsabban megyek annál nagyobb a rásegítés mértéke,pont fordítva ahogy kéne. Biztos van valami nyomásszabályzás,de vezettem olyan olajos szivattyúsat,aminél 130nál légfingra is mozdult a kormány.

Meg nekem sem hiányzik egy 800kg-os autóból a szervó,de volt olyan fapados merci 190-es változat,amiben nem volt szervó,na abban tényleg büntetés lehet a szervó hiánya. De még A veki is van szervó nélkül,az is kegyetlen lehet.

Azért egy női vezetőnek elég eltekergetni ezt a szevo nélküli kormányt. Viszont én olyan autót akartam második kocsinak a lecserélt öreg Skoda helyett, amiben minél kevesebb elromlandó cucc van, ezért lett végül szervo nélküli. Itt van, már 18 éves az autó, nekem nem hiányzik, hogy elkezdje folyatni az olajat a kormánymű. Persze nem volt neház ilyet találni, hisz a Corsa B első szériákban ritka, mint a fehér holló a szervokormány.

Elég buta egy szervo lehetett az, amit vezettél, B Vekiben lévő szervo ugyanolyan rásegítésű alapjáraton is, és fordulaton is. Egyszerű megoldás, be van építve a körbe egy nyomásszabályzó, aztán kész. Viszont buta is egyben, mert a szervoszivattyú állandóan dolgoztatva van, ezzel együtt elveszi a motortól ezt az energiát, ez a munka pedig alig 5-10 %-ban van kihasználva. A többi elvész, megy a levesbe.

Ezért jobb hatásfokú az eletromos szervo. Generátor tölt, az akksi tárolja az energiát, az elektromos szervo pedig csak akkor hasznélja, amikor tekered a kormányt.

Viszont, az én észrevételem szerint kevesebb visszajelzést ad az útról a kocsi. Először majdnem rá is faragtam, elektromos szervos kocsit vezettem, kanyarodás után csak elengedtem a kormányt, megszokásból, hogy majd visszáll egyenesbe, hát nem állt vissza. Szerencse nem volt épp senki a szemközti sávban.

------------------------------------

Más téma, most néztem, alvázszám szerint a Corsánk 1994-es zaragozai gyártású, a forgalmi szerint pedig 1993 október a forgalomba helyezés ideje. Ez hogy lehet?

Link to comment
Megosztás:

Gondolom volt abban is nyomásszabályzás,de nagyon nem hiányzott 130nál akkora rásegítés.

Sebességfüggő elektromost szoktam vezetni,az 40-50 felett már semmit nem dolgozik,érzetre jobb az egyenesfutása nem olyan,mint a szóban forgó olajos,mert az olyan ideges volt,mint egy kis utánfutású(csaphátradőlésű) krosszmotor nagy tempónál.

B corsában csak udvarban forogtam szervóssal,de nekem túl könnyűnek és döglöttnek tűnt,de kevesebbet kell forgatni végállástól-végállásig,az tetszett.

Link to comment
Megosztás:

...Meg nekem sem hiányzik egy 800kg-os autóból a szervó,de volt olyan fapados merci 190-es változat,amiben nem volt szervó,na abban tényleg büntetés lehet a szervó hiánya...

Meglátszik, hogy nem volt még Mercid. Abban csigás kormánymű van (lengéscsillapítóval!), az elsőkerekes autókban meg fokasléces, ha mondanak neked ezek valamit.

...Elég buta egy szervo lehetett az, amit vezettél...

Sokszor a kerékösszetartásban több az árulás, mint a szervóban. Hátsókerék hajtásúaknál összetartást állítunk, elsőkerekesnél meg széttartást. A magyarázata az, hogy a hátsó kerekes tolja az első kerekeit, az első meg az elsőn "vonszolja" a kocsit és haladáskor kiegyenesedik a terhelő erőktől. Na de még nem tettünk különbséget attól, hogy szervós, vagy sem. ez egy darabig nem volt kérdés, mert nem volt szervó. A hátsó kerekesnél mindegy, de az első hajtásúaknál a széttartás helyett "nullásra", vagy enyhe összetartásra kell állítani, különben egy jelentős tartományban az egyenestől jobbra-balra számítva semleges lesz, azaz bármely helyzetben megáll, folyamatosan kormányozni kell (nagyon idegesítő, kifejezetten japán autókra jellemző vonás), illetve hosszbordás úton képtelenség félkézzel vezetni, a borda ferde oldalán folyamatosan fel akar mászni a kerék, csavarja az ember kezéből a kormányt. Volt egy (van még, de eladó) Partnerem is, az szívatott folyamatosan. Már a szervó kiiktatásán agyaltam, mire egy kerékcserénél egy gumis elmondta, mi az egész beállítás lényege. Beállította az enyhe összetartást az elsőkerekes, de szervós Partneren és láss csodát, azonnal kezes lett, nem ideges kecskeként ugrált az úton.

Hagyjuk a gumikopás kérdést, nem érdekel, mert

1. így sokkal biztonságosabb, nem fárasztó a vezetés,

2. egy éven belül a kátyúk miatt a felnit is kellett cserélni, nem volt értelmezhető a gumikopás,

3. rossz vezetési stílustól, vagy túlterhelésről nagyságrenddel gyorsabban kopik a gumi, mint ettől a beállítástól. Még a(z előző,) fakezű feleségemnek is feltűnt, mennyire használható lett az autó.

Más téma, most néztem, alvázszám szerint a Corsánk 1994-es zaragozai gyártású, a forgalmi szerint pedig 1993 október a forgalomba helyezés ideje. Ez hogy lehet?

Az enyém 1996 novemberi, az ECU 1997-es, zaragozai. Én már megszoktam az érzést :)

Link to comment
Megosztás:

...volt olyan fapados merci 190-es változat,amiben nem volt szervó,na abban tényleg büntetés lehet a szervó hiánya. De még A veki is van szervó nélkül,az is kegyetlen lehet.

Az autótörténelem általam ismert legdurvábbja ebből a szempontból: Lamborghini Countach 5000QV, 1490kg, és elöl 225/50 R15-ös gumik, szervó nélkül. :blush: Azt mondják menet közben (nagy tempónál) már egész kellemes volt, de parkolni...

Link to comment
Megosztás:

Az én blokkom mindenhol 94 valahanyadik hó van feltüntetve az autóvillamossági szerelőm szerint ez 95 ös ezek szerrint elképzelhető hogy az ecu már 95 ös mivel 94 szeptemberétől indult az x14xe lehetséges hogy pihentek a blokkok a raktárakban 95 ig aztán gondolták csak kéne valami vezérlő is hozzájuk? :D biztos megvárták hogy elfogyjanak a 8 szelepek :D jah még a szervó témához: van itthon egy 91es Renault Trafic na az is izom szervós azt még menet közben is szép mutatvány volt kormányozni :D

Link to comment
Megosztás:

Meglátszik, hogy nem volt még Mercid. Abban csigás kormánymű van (lengéscsillapítóval!), az elsőkerekes autókban meg fokasléces, ha mondanak neked ezek valamit.

A kormánymű nem volt téma,szervó rásegítésről beszéltem. Szóval nem teljesen témába illően osztod az észt,de nem tudtad magadban tartani amiről máshol hallottál,olvastál.

De azért köszönjük Emese!

Link to comment
Megosztás:

Az elektromos sebességfüggő, vagy az még nem olyan okos?

Ha már szervó akkor legyen sebességfüggő. Olajos szervónál nem annyira szeretem,hogy minél jobban pörög a motor,tehát minél gyorsabban megyek annál nagyobb a rásegítés mértéke,pont fordítva ahogy kéne. Biztos van valami nyomásszabályzás,de vezettem olyan olajos szivattyúsat,aminél 130nál légfingra is mozdult a kormány.

Meg nekem sem hiányzik egy 800kg-os autóból a szervó,de volt olyan fapados merci 190-es változat,amiben nem volt szervó,na abban tényleg büntetés lehet a szervó hiánya. De még A veki is van szervó nélkül,az is kegyetlen lehet.

Pontosan én sem ismerem az elektromos szervósat, de legutóbbi információim szerint, illetve úgy is lenne logikus, hogy 30-50 km/h környékén "kikapcsol" a szervó, hiszen ekkora kasztnihoz már felesleges akkor, illetve amit írtatok többen is a szervó miatt nem érezni annyira az utat, ergo sokszor nem tudod hol jár a kerék :D

Link to comment
Megosztás:

Egyébként az elektromos szervoval több gond szokott lenni, mindenféle végállásérzékelő szenzorok, meg érzékelők vannak benne, meg vezérlő elektronika.

A hidraulikus jóval stapabíróbb, ha a tömítések nem fossák el magukat a kormányműben, akkor lényegében örök életű.

Link to comment
Megosztás:

Tegnap egyik pillanatról a másikra elment a feszültség az akkumulátoromból. 10 perce még vígan forgatta az önindítót, most meg alig nyekereg. Az akksi nem zárlatos. Egész éjjel töltöttem mégis ugyan ez a probléma ma reggel is. A generátor alapjáraton 23 v- ot tölt ( tudtommal 14 et kéne). Lehetséges, hogy a feszültség szabályzóm rossz, és ezzel megölte az akksimat?

Link to comment
Megosztás:

Tegnap egyik pillanatról a másikra elment a feszültség az akkumulátoromból. 10 perce még vígan forgatta az önindítót, most meg alig nyekereg. Az akksi nem zárlatos. Egész éjjel töltöttem mégis ugyan ez a probléma ma reggel is. A generátor alapjáraton 23 v- ot tölt ( tudtommal 14 et kéne). Lehetséges, hogy a feszültség szabályzóm rossz, és ezzel megölte az akksimat?

Én inkább a dióda sorra gyanakodnék.

Nem üzemeltetném így a gépet, minden elektromos cuccot tönkre fog vágni a kocsiban.

Link to comment
Megosztás:

A kormánymű nem volt téma,szervó rásegítésről beszéltem. Szóval nem teljesen témába illően osztod az észt,de nem tudtad magadban tartani amiről máshol hallottál,olvastál.

De azért köszönjük Emese!

Nekem már volt Mercim, feküdtem is alatta, szóval nem mese ez, Emese!

És az összefüggés ott van, hogy a csigás kormányműhöz nem hiányolja még egy műkörmös plázacica se a szervót. Mivel csak a sértettségeddel voltál elfoglalva, a lényeget nem vetted észre, sajnálom.

Link to comment
Megosztás:

Tekergettem már a 190e-m kormányát álló motorral és bizony elég nehéz volt csigás nem csigás.

10ekm alatt annyira sikerül megismerni,hogy hol kell bele ablakmosó folyadékot tölteni,meg hol kell leengedni az olajat. A korzánál meg 20ekm alatt szinte nincs olyan része amihez még nem kellett nyúlni. <_<

Link to comment
Megosztás:

Pontosan én sem ismerem az elektromos szervósat...

Naszóval:

  • Van a hidraulikus szervó, ahol a szervópumpát egy szíj hajtja a főtengelyről, ami így mindig megy, tehát teljesítményt vesz el a motortól.
  • Aztán van az elektrohidraulikus (ez van pl. nekem az Astrában), itt is hidraulikus a szervópumpa, de azt már nem a főtengelyről hajtják, hanem egy külön villanymotorral. Ennek az az előnye hogy egyenesben amikor nem tekergeted a kormányt, nem megy a villanymotor és így nem vesz el teljesítményt a motortól
  • A következő lépcsőfok a teljesen elektromos szervó (ilyen van Corsa C-ben pl.), itt már kihagyták a szervopumpát meg az egész hidraulikus hóbelevancot, és az előbb említett villanymotor közvetlenül a kormányműre hat. Előnye hogy az eddigiek közül a legegyszerűbb (gyártástechnológiai szempontból), de ez még mindig nem sebességfüggő!
  • Aztán végül van a sebességfüggő szervó amiről ti beszéltetek, ez tkp. annyi hogy az előzőekben említett villanymotornak változtatják a sebességét vagy az áttételi arányát, így más tempónál más a rásegítés mértéke. Ezt vagy sebességjellel oldják meg, vagy mint a Fiatnál, az erősebb rásegítés manuálisan kapcsolható egy "City" gomb segítségével.

Aztán az egészet lehet tovább bonyolítani az ESP-hez szükséges kormányelfordítás-érzékelőkkel, stb...

Link to comment
Megosztás:

Tekergettem már a 190e-m kormányát álló motorral és bizony elég nehéz volt csigás nem csigás.

10ekm alatt annyira sikerül megismerni,hogy hol kell bele ablakmosó folyadékot tölteni,meg hol kell leengedni az olajat. A korzánál meg 20ekm alatt szinte nincs olyan része amihez még nem kellett nyúlni. <_<

Akkor most mégiscsak a barikád azonos oldalán vagyunk. Az, hogy állóhelyzetben nehezen forgott, nagyon jól tudod, hogy sok dolgon múlhat. Pl. szélesebb gumi, mint az eredeti gyári, netán annyira széles, ami már nem is rávaló (milyen jó, hogy van sufnituning), lehet kisebb guminyomás is az oka - ez nagyon tipikus hiba, még gumisok is lazán "vétik". (Lásd Vitarámon gumicsere után 1,8bar-t állítottak be, pedig 2,5bar a minimumnyomás. Inkább nem mentem vissza vitatkozni, beállítottam, legyen ez az ő üzletpolitikájuk, többet nem megyek oda.) Lehet még halálosan elkopott, szétmálló futó- és/vagy kormánymű is a nehéz kormányzás oka. A Mercim 25 éves volt, mégis 2 ujjal lehetett tekerni. A fekvő rezgéscsillapító meg igazi döbbenet volt.

A corsához visszatérve. Az enyém nálam 4ekm-t futott, jövőhéten vezérműszíj csere, meg ami vele jár. Talán azzal elkopik minden hiba belőle. Nagyon elhanyagolta az előző tulaja, pedig szerelő volt.

Szemelvényként: vízkőből kialakult iszap betakarta a hűtőgombát, és emiatt egykönnyen nem indult a ventilátor. Bravúrosan megoldotta: a gombával SOROSAN beépített egy kapcsolót, ami a nagy áramtól megszűnt vezetni, tehát aktív hűtésre esélye se volt az autónak. Ja, hogy mitől volt sok iszap a hűtőben? Lusta volt egy gumicsövet kicserélni, de legalábbis belül vízkőmentesíteni, mielőtt visszadugta az öntvénycsonkra. Pedig született német a lelkem. Így viszont szivárgott és mennyivel elegánsabb volt után tölteni, semmint rendesen megcsinálni! Nekem 5 perc volt egy konyhai fém dörzsikével. A sikerélmény pedig megfizethetetlen volt, ajánlom mindenkinek, filléres kacat, viszont mind a csonkot, mind a gumi belső felületét rendkívül hatékonyan tisztítja :).

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok még egy kérdés.

Végre rászántam magam és kiolvastam a híbakódot (opelmuhely.com, leírások alapján), és a 71-es hibakódot hozza: Beszívott levegõ hõmérséklet szenzor – feszültség túl magas.

Na erre én szépen kicseréltem (2000 Ft-os mutatvány), de sajnos nem segített, a csere után is ugyan ezt a hibát hozza.

Erre tud valaki valami okosságot???????

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok még egy kérdés.

Végre rászántam magam és kiolvastam a híbakódot (opelmuhely.com, leírások alapján), és a 71-es hibakódot hozza: Beszívott levegõ hõmérséklet szenzor – feszültség túl magas.

Na erre én szépen kicseréltem (2000 Ft-os mutatvány), de sajnos nem segített, a csere után is ugyan ezt a hibát hozza.

Erre tud valaki valami okosságot???????

c14se-d van?

Én a helyedben megnézném a gumicsövet ahová be van dugva a szenzor,talán meg van repedve és falsot szív,ami megzavarja a szenzort,jobb ötletem nincs,én ezen a vonalon keresgélnék.

Link to comment
Megosztás:

c14se-d van? Én a helyedben megnÉznÉm a gumicsövet ahová be van dugva a szenzor,talán meg van repedve És falsot szív,ami megzavarja a szenzort,jobb ötletem nincs,Én ezen a vonalon keresgÉlnÉk.

igen c14se.

A gumicső teljesen új, és az alpjáratimotor is de bekenem a csatlakozásnál szilikonnal hátha segít.

Köszi, ha van még ötlete valakinek kíváncsian várom.

Link to comment
Megosztás:

igen c14se.

A gumicső teljesen új, és az alpjáratimotor is de bekenem a csatlakozásnál szilikonnal hátha segít.

Köszi, ha van még ötlete valakinek kíváncsian várom.

Esetleg egy próbát megér, hogy gyújtásnál vagy járó motornál lehúzod róla a csatlakozót, check lámpa valószínű kigyullad, majd leáll csatlakozó vissza aztán gyújtás rá, az ECU újra kalibrálja azt a részt és talán megoldja, kontakt spray nem árt neki hátha onnan fúj a szél.

Vagy még a komplett ECU resetet lehet megpróbálni, lényegében leveszed az akksi sarut vársz és vissza, de ez nem mindig segít, inkább a régebbi szériában volt értelme, ettől még meg lehet próbálni :)

Link to comment
Megosztás:

vettem 3bar- os ac-t ami x14xe hez való de a tankban lévő foglalat (műanyag ház) a régi 0,8 as ac-hez van ami alul nagyobb átmérőjű felül kisebb és jóval rövidebb a lényeg hogy nem jó bele az új kitaláltam hogy esztergálok alulra danamidból egy szűkítőperselyt a felső tartó rész furatát meg kiszedem nagyobbra csak még ott a magasságbeli külömség is, ha a mélységből is esztergálok már félek túl vékony lessz az amugyis gyenge műanyag szorítógyűrű szóval a lényeg az lenne hogy van e esetleg valakinek felesleges ac pumpa foglalata x14xe hez de ha a 3bar osoknak egyforma és más típusé is jó hozzá akkor az is érdekelne! !!!!! Sűrgős!!!!!!

Link to comment
Megosztás:

igen c14se.

A gumicső teljesen új, és az alpjáratimotor is de bekenem a csatlakozásnál szilikonnal hátha segít.

Köszi, ha van még ötlete valakinek kíváncsian várom.

Szilikonnal nem takarítunk elektromos csatit...csak rosszabbb lesz tőle a kontaktus.

Ha van egy multimétered, akkor a hőfokérzékelő szenzor lábain ezeket az ellenállás értékeket kell, hogy mérd:

30°C ---> 2,237kOhm

20°C---> 3,515kOhm

15°C---> 4,449kOhm

10°C---> 5,67kOhm

5°C---> 7,28kOhm

0°C---> 9,42kOhm

-20°C---> 28,67kOhm

-40°C---> 100,7kOhm

Ha az ellenállás netán megfelelő, akkor valszeg valahol a kábelkötegben van a probléma.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.