Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Fék


Recommended Posts

  • Hozzászólások 643
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

Legtöbb hozzászólás

Sajnos behanyt az egyik oldalon a hatso dobfek munkahenger az automon.

A fekolaj ugyan nem fogy jelentosen, de multor mikor beleneztem eleg rendesen olajos volt minden a dobban.

Ilyenkor meg menthetoek a fekpofak, vagy azokat is cserelni kell? (tavasszal voltak cserelve, szal nincsenek elhasznalva...)

Link to comment
Megosztás:

Sajnos behanyt az egyik oldalon a hatso dobfek munkahenger az automon.

A fekolaj ugyan nem fogy jelentosen, de multor mikor beleneztem eleg rendesen olajos volt minden a dobban.

Ilyenkor meg menthetoek a fekpofak, vagy azokat is cserelni kell? (tavasszal voltak cserelve, szal nincsenek elhasznalva...)

hivatalosan cserélni kéne, mert a fékpofa megsinyli a fékolajat...

és szét szokott esni a fékbetét utána....

Link to comment
Megosztás:

Mennyi egy ilyen hátsó fékbetét?

Szerintem érdemes cserélni, ha nem horror árban van.

Többet szívsz a szét meg összeszereléssel 3-4 hónap mulva, a rossz fékhatásról nem is beszélve.

Persze ha tényleg semmi baja a betétnek és vagy irreálisan drága akkor nem szóltam. :( :D

Link to comment
Megosztás:

Tegnap szétszedtem a GSI-m hátsó tárcsa-dobfék kombinációját, mert már egyálltalán nem fogott a kézifékem.

Úgy tudom sokan vannak így vele,ezért leírom a tapasztalataimat.

Kiinduló állapot az volt, hogy a kar amit a kézifék kötél húz, behúzott állapotban teljesen előre állt és ennek ellenére nem volt fékhatás. Nyilvánvaló volt, hogy a kötélen az állítás itt már nem segít.

Szétszedésnél nem kötöttem le a tárcsafék nyergének fékolaj vezetékét, a nyereg rögzítőcsavarjainak kiszedése utánn óvatosan lehúztam a tárcsáról ( ennyit még enged a fékcső, így az üzemi fékrendszerhez nem kell hozzányúlni).Szükséges volt a fékpofák és ezálltal a dugattyúk visszanyomása csavarhúzóval a féktárcsa peremessége miatt.

Leszedés után a nyerget egy dróttal a lengéscsillapító tetejéhez kikötöttem, hogy ne a fékcső tartsa a nyereg súlyát (és kicsit befele a kaszni felé is hogy ne legyen útban).

A tárcsát gögzitő csavar és a tárcsa átlagosan volt felszorúlva a rozsda miatt. (Kellet ugyan püfőlni, de nem sokat - ha valaki nem tudná: ha a tárcsát még vissza akarja tenni, akkor az élét ütni tilos, csak a tövét szabad, tengelyirányban befelé modjával, sugárirányból bátrabban, folyamatosan, körbehaladva, közben a tárcsa és a tárcsavédő között csavarhúzóval feszítve)

a Tárcsa leszedése után a következőket állapítottam meg:

- a fékpofák nincsenek jelentősen elkopva

- a dob belsején kb 0,5 mm kopás van (ez sem jelentős)

- a szerkezet alsó részén,szemben a működtető karral állitócsavar

található, amely kívülröl a tárcsán keresztül is állítható.

- a tárcsa dob részének külső széle erősen korrodált. Valószínüleg ez

jelentősen nehezítette a tárcsa leszedését. (leszedés előtt késsel

lekapargatva ezt a részt és az állítócsavart visszatekerve könnyebbé

válhat a tárcsa leszedése)

Végső soron megállapítható, hogy azért nem fogott a kézifék, mert utánállítást csak a kézifékkötélen végeztek.

Az állítócsavaron történő állítás megoldja a problémát.

(tehát aki nem akarja a tárcsát leszedni,a kerék levétele után a lyukon keresztül állíthat a fékpofák helyzetén.)

Pontos beszabályzáshoz előfordulhat, hogy a kézifék kötélen vissza kell engedni.

Az állítócsavar egy hengeres hosszú anya,melyen csillagalakban körben pöckök vannak, ezek segítségével lehet az anyát tekergetni,ami ennek következtében fel vagy letekeredik egy csavarra.(letekeredésnél a pofa szét, föltekeredésnél összefele mozog.Ez pl a menetirány sz. bal oldalon azt jelenti hogy a pöcköket lefele nyomogatva a pofa összefele mozog,főlfelé nyomogatva szét)

Reméllem nem fölöslegesen foglaltam a sok helyet és a leírtakat többen is tudják hasznosítani.

Link to comment
Megosztás:

Az állítócsavar egy hengeres hosszú anya,melyen csillagalakban körben pöckök vannak, ezek segítségével lehet az anyát tekergetni,ami ennek következtében fel vagy letekeredik egy csavarra.(letekeredésnél a pofa szét, föltekeredésnél összefele mozog.Ez pl a menetirány sz. bal oldalon azt jelenti hogy a pöcköket lefele nyomogatva a pofa összefele mozog,főlfelé nyomogatva szét)

Reméllem nem fölöslegesen foglaltam a sok helyet és a leírtakat többen is tudják hasznosítani.

Thx az infót cartárs, mert nekem is kézifékhiányos a helyzet, helyesebben fog, csak határtalanul fel kell rántani a kart.Erről a belülről állítható dologgal én még nem taliztam, szal ez is egy igen hasznos infó.Bár félő, hogy ezek az állító bakfüttyök egy ilyen idős verdánál mint az enyém, lehet be vannak gyógyulva, de egy próbát megér.

Köszi! :wink:

Link to comment
Megosztás:

Bár félő, hogy ezek az állító bakfüttyök egy ilyen idős verdánál mint az enyém, lehet be vannak gyógyulva,

Enyém 12 éves és a tárcsa állapotából arra következtetek,hogy még eddig nem volt megbontva.Az állító csavar abszolút nem volt berohadva,úgy láttam,hogy kadmiumozott.

Link to comment
Megosztás:

nekem se fog rendesen a kézifékem

ezt garba megcsinálják?

Időszakos átvizsgáláson, mikor tisztítják a dobokat, megkéred a szerelőt és 5mp alatt beállítja.

De hazai pályán kb 5 perc kerekenként. Én mikor hazavittem a kocsit, ezzel kezdtem, hogy ne kelljen hónaljig húzni a kart. Amellett a fékhatás is javul!!!

Legközelebb Lurdyn odajössz, szólsz Npasi bácsinak és megcsináljuk. Ha van kedved.

És szerintem ez nem igazán garanciális probléma. Kopik a féked, ennyi.

Link to comment
Megosztás:

Olvastam néhány cikket a fékfolyadékokról, az egyik azt írja, hogy a fékfolyadék, mikor már sok vizet vett föl megsötétedik.

Kérdezhetném, a cikkírót is, hogy miért, de lehet, hogy mást is érdekel a dolog.

szóval kérdésem van:

A fékfolyadék valóban pusztán azért sötétedik-e, mert vizet vett föl?

vaagy: a sötétedés egy járulékos tulajdonsága a vízfelvételnek uis. a vízfelvétellel korróziót is okoz és a sötétedést az apró rozsdaszemcsék okozzák?

Miért érdekes ez nekem?

Ha a sötétedés természetes tulajdonság: nincs gond, cserélni kell a folyadékot és kész.

Ha a sötétedés az előrehaladott korrózió jele a fékrendszerben, akkor bizony majd tennem kell néhány dolgot.

:?:

Link to comment
Megosztás:

Amellett a fékhatás is javul!!!

Na ezt nem értem. Ez csak rögzitőfék nem? mi köze van a fékhatáshoz?

Ezért nem értem a dob kopását sem. Elvileg, itt csak állo helyzetben ér a pofa a dobhoz. Mitől kopnak? Persze eltekintve a behuzott kézifékes autózástól :P Tehát ezeket nem is kéne cserélni elvileg. Vagy tévednék? Akkor bocsi.

Link to comment
Megosztás:

Amellett a fékhatás is javul!!!

Na ezt nem értem. Ez csak rögzitőfék nem? mi köze van a fékhatáshoz?

Ezért nem értem a dob kopását sem. Elvileg, itt csak állo helyzetben ér a pofa a dobhoz. Mitől kopnak? Persze eltekintve a behuzott kézifékes autózástól :P Tehát ezeket nem is kéne cserélni elvileg. Vagy tévednék? Akkor bocsi.

Igen tévedsz, ezt használod üzemi féknek is ezért kopik.

Üzemi fékként az olaj nyomja, kézifékként meg a kötél húzza be.

Szakszerű választ én nem tudok adni, de a lényeget asszem leírtam.

Link to comment
Megosztás:

Akkor nem olvastad a kezelési útmutatót. Ami leírja, hogy autómata esetén megálláskor mindig húzzuk be a kéziféket, hogy ne a reteszelő szerki tartsa az autót. Én ezt be is tartom. Amiért mindenki röhög rajtam, de inkább a kötél nyúljon meg (és így legalább nem rohad be) mint a váltó haljon meg.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.