Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Futómű, gumik, felnik


hemi

Recommended Posts

Üdv megint!

Nem nagy a forgalom, de bepróbálkozom egy másik kérdéssel...

Bocs ha hülyeséget írok,nem vagyok szakértő, csak egy kíváncsiskodó...

A karosszériát meg lehet emelni? Az elejét és hátulját egyaránt.Félreértés ne essék, nem akarok offroadozni egy 1.6os caravánnal, csak jobban csipáznám, ha rendesen fel lenne emelve.....megköszönnémm ha valamely szakértő nyilatkozna h ha lehet, akkor hogyan,mit kell tudni róla, ha meg nem akkor miért?

Spec én valami erősebb,hosszabb rugókra gondoltam(sokkal),estleg ha kell akkor hosszabb leng.csill.ra is.

Link to comment
Megosztás:

Üdv ismét!

Kissé magányosan érzem magam........... :D :) :D

Az előző hozászólásokban említetteken kívül lenne még kérdesem....lenne olyan is aki vágja a témát? :D

Eddig volt fent 6x15 ET49 195/65 nyári kerék g.----most felraktam 7x15 ET25 195/60-as papucsokat, és befigyelt némi gond: eddig nagyon minimálisat húzott jobbra a kocsi, most meg mint az állat, de csak néha, de akkor télleg kapaszkodni kell a kormányba, kanyarban elengedett kormánnyal meg úgy keresi az egyenest mint MÁV vezetők a pénzt, plusz sokkal nehezebb lett a kormányzás....

No ezek miééééé lettek?

Az én elméletem, h mivel majd 5cmrel nőt a nyomtáv, ezért felerősödtek a futómű hibái a nagyobb erőviszonyok miatt..és a nehezebb kormányzás is ennek tudható be....sztem.

Vagy centírozásbeli gond okozhatja ezt?-->mivel csak felhajítottam a kerekeket próbakörre, anélkül h gumis látta volna

Link to comment
Megosztás:

Üdv ismét!

Kissé magányosan érzem magam........... :D :) :D

Az előző hozászólásokban említetteken kívül lenne még kérdesem....lenne olyan is aki vágja a témát? :D

Eddig volt fent 6x15 ET49 195/65 nyári kerék g.----most felraktam 7x15 ET25 195/60-as papucsokat, és befigyelt némi gond: eddig nagyon minimálisat húzott jobbra a kocsi, most meg mint az állat, de csak néha, de akkor télleg kapaszkodni kell a kormányba, plusz sokkal nehezebb lett a kormányzás....

No ezek miééééé lettek?

Az én elméletem, h mivel majd 5cmrel nőt a nyomtáv, ezért felerősödtek a futómű hibái..és a nehezebb kormányzás is ennek tudható be....sztem.

Vagy centírozásbeli gond okozhatja ezt?

Elvileg minden új gumigarnitúránál ajánlatos a futóművet is beállíttatni. Ha utánna is húz erre vagy arra, akkor van igazán gond.

Link to comment
Megosztás:

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Sziasztok!

Gondoltam írok mert eléggé halott ez a topic. Naszóval ma ki lett cserélve a bal hátsó futóműben mindkét Gl-szem /lengőkar szilent/ 2500.- Ft darabja /Topran márkájú/. Amit leszűrtem: Nagyon jó amíg jó de ha kikopik elég nagyot lóg tőle a futómű és nagyon rossz cserélni, akinek nincs kellő türelme ideje, meg egy jó nagy satuja vagy prése és megegyező méretű csődarab amivel visszaüti az új gl-szemet az ne kezdjen neki mert ugyis szerelő lesz a vége. Munkamenet:

-Kocsit felemel, kerék le

-féknyerget levenni, kézifékbovdent kiakasztani, elektromos csati le, lengőkart szilenteknél kicsavarozni, lengcsillapítót lecsavarozni lengőkarról alul, alváztól lecsavarozni a lengkart és le is jött.

-az alsó és felső gl-szemet kiütögetni óvatosan, nehogy a lengőkar lássa kárát, ha szerencsénk van akkor ki lehet ütögetni ha nem akkor valahogy belülről szétvágni összeroppantani stb.. kinek mi jut eszébe. Ha kijött berakni az új gl-szemet és vissza a lengőkart a helyére mindent visszakötni, a csavarokat olajozva visszarakni ha legközelebb erre járunk könnyebb dolgunk legyen. Nagyjából ennyi. A művelet durván három órát vett igénybe kettőnknek.

Link to comment
Megosztás:

Sziasztok!

Gondoltam írok mert eléggé halott ez a topic. Naszóval ma ki lett cserélve a bal hátsó futóműben mindkét Gl-szem /lengőkar szilent/ 2500.- Ft darabja /Topran márkájú/. Amit leszűrtem: Nagyon jó amíg jó de ha kikopik elég nagyot lóg tőle a futómű és nagyon rossz cserélni, akinek nincs kellő türelme ideje, meg egy jó nagy satuja vagy prése és megegyező méretű csődarab amivel visszaüti az új gl-szemet az ne kezdjen neki mert ugyis szerelő lesz a vége. Munkamenet:

-Kocsit felemel, kerék le

-féknyerget levenni, kézifékbovdent kiakasztani, elektromos csati le, lengőkart szilenteknél kicsavarozni, lengcsillapítót lecsavarozni lengőkarról alul, alváztól lecsavarozni a lengkart és le is jött.

-az alsó és felső gl-szemet kiütögetni óvatosan, nehogy a lengőkar lássa kárát, ha szerencsénk van akkor ki lehet ütögetni ha nem akkor valahogy belülről szétvágni összeroppantani stb.. kinek mi jut eszébe. Ha kijött berakni az új gl-szemet és vissza a lengőkart a helyére mindent visszakötni, a csavarokat olajozva visszarakni ha legközelebb erre járunk könnyebb dolgunk legyen. Nagyjából ennyi. A művelet durván három órát vett igénybe kettőnknek.

Célszerű egy megvásárolt szilentel megkeresni egy esztergályost, aki megcsinálja hozzá a kihúzót.Ilyenkor nem kell kibontani a komplett lengőkart, hanem a helyén ki lehet húzatni ill. vissza is a szilentet.Nekem így lett cserélve, az egész nem volt több 1.5 óránál és két sörnél.

Link to comment
Megosztás:

Célszerű egy megvásárolt szilentel megkeresni egy esztergályost, aki megcsinálja hozzá a kihúzót.Ilyenkor nem kell kibontani a komplett lengőkart, hanem a helyén ki lehet húzatni ill. vissza is a szilentet.Nekem így lett cserélve, az egész nem volt több 1.5 óránál és két sörnél.

Hát igen ez jobb megoldás, csak későn vettem észre és holnap megy műszakira az autó, hirtelen így sikeredett. Ez a kihúzó jó ötlet majd csináltatok egyet ha a másik oldalt cserélni kell.

Link to comment
Megosztás:

Köszönöm uraim a hasznos tanácsokat, félek, hogy előbb-utóbb nekem is cserés lesz. Mondjuk befújtam őket(mindent amit ott találtam) kenő spray-vel, azóta nincs nyikorgás!

nem a nyikorgás a legnagyobb baj hanem az ha ki van kopva mindkettő Gl-szem akkor lóg a kereked, vagyis a gumi belső felén forog csak így nem egyenletesen fut. Nameg észreveszed te azt amikor kikopott mert ha kanyarodsz akkor le akar dobni az útról úgy rángatja a hátulját a kocsinak mert ugye kotyog benne a Gl-szem. Érdemes néha ránézni hátulról a kerekek lógására mert nem mindig érezhető rögtön, de a gumi ugye egyenetlenül kopik.

Link to comment
Megosztás:

ma sikerült a kézifékeket is kitakarítani, beállítani, most már nagyon jól fognak menete a következő volt:

-kerék le

-féknyereg le (19-es krova fogja, alul fékcsőre vigyázni!)

-féktárcsa le (egy kis csillag csavar fogja, ha nem jön le kézzel akkor kalapáccsal finoman megütögetni hogy elengedje)

-fékpofák rugóit alsót, felsőt kiakasztani, felső fékállító csavart kiszedni, zsírozni

-alulról a feszítőkar rugóját a védőlemez mögött kiakasztani, a bovdent róla leakasztani, a feszítő szerkezetet szétszedni csiszolóvászonnal lecsiszolni, összerakni kevés olajat adni neki visszarakni

-bovdent rugókat visszaakasztani, állítócsavart visszatenni

-a dob-ban a rozsdát és ha van akkor a fék "vállát" fúrós csiszolóval finoman megtakarítani

-tárcsát vissza és lehet állítgatni, hogy jól fogjon: két kerékcsavarral a helyére rögzíthetjük a tárcsát és az egyik kis lukon csavarhúzóval benyúlva lehet állítani a fékerősséget fel vagy le mozgatni a csillag formájú anyát

ha végeztünk akkor féknyereg és kerék vissza és mehetünk a másik oldalra :lol:

egy ábra segítségként:

thumb-E82C_4B50CC2C.jpg

Link to comment
Megosztás:

ma sikerült a kézifékeket is kitakarítani, beállítani, most már nagyon jól fognak menete a következő volt:

-kerék le

-féknyereg le (19-es krova fogja, alul fékcsőre vigyázni!)

-féktárcsa le (egy kis csillag csavar fogja, ha nem jön le kézzel akkor kalapáccsal finoman megütögetni hogy elengedje)

-fékpofák rugóit alsót, felsőt kiakasztani, felső fékállító csavart kiszedni, zsírozni

-alulról a feszítőkar rugóját a védőlemez mögött kiakasztani, a bovdent róla leakasztani, a feszítő szerkezetet szétszedni csiszolóvászonnal lecsiszolni, összerakni kevés olajat adni neki visszarakni

-bovdent rugókat visszaakasztani, állítócsavart visszatenni

-a dob-ban a rozsdát és ha van akkor a fék "vállát" fúrós csiszolóval finoman megtakarítani

-tárcsát vissza és lehet állítgatni, hogy jól fogjon: két kerékcsavarral a helyére rögzíthetjük a tárcsát és az egyik kis lukon csavarhúzóval benyúlva lehet állítani a fékerősséget fel vagy le mozgatni a csillag formájú anyát

ha végeztünk akkor féknyereg és kerék vissza és mehetünk a másik oldalra :lol:

Nekem sem ártana, mert csak fullra behúzva fog valamit, de akkor se megnyugtató :lol: És érzésre nem is egyformán fog mindkét kerék.

Amúgy egy sima dobfékre hasonlít az a kis kütyü, amilyen pl hátul dobfékkel rendelkező autúkban is van?

Asszem majd a téli-nyári gumi visszacserekor fogom megejteni. Úgysem használom a kéziféket szinte soha.

Link to comment
Megosztás:

Nekem sem ártana, mert csak fullra behúzva fog valamit, de akkor se megnyugtató :lol: És érzésre nem is egyformán fog mindkét kerék.

Amúgy egy sima dobfékre hasonlít az a kis kütyü, amilyen pl hátul dobfékkel rendelkező autúkban is van?

Asszem majd a téli-nyári gumi visszacserekor fogom megejteni. Úgysem használom a kéziféket szinte soha.

persze ez is egy sima dobfék csak a tárcsafék házában van belül, olyan mintha egy sima kis dobfék házára lenne rátéve a tárcsafék, csak magát a tárcsát az ábra nem mutatja az nem látszik.

itt a kép a tárcsáról:

thumb-5024_4B52143E.jpg

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

Ma egy fura - a bal első futómű környékéről jövő - hangra lettem figyelmes.

Hogyha belemegyek egy kisebb gödörbe, kátyúba, vagy aknafedélre olyan hang hallatszik, mint amikor ráhajtasz egy egy rossz csattogó rossz aknafedélre. Vagyis fém a fémhez való hozzáverődés.

Csak a bal első futómű csinálja, a többi nem. Eléggé aggasztó. A kormányzásban nem vettem észre hibát, nem húz semerre sem, és nem is akad.

Mi lehet a gond, van valakinek ötlete?

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.