Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Teljesítmény Tuning


Amusing

Recommended Posts

Hengerenkénti pillangóról van valakinek tapasztalata? Ha ráaggatom ha kis blokkra, vajon ér majd valamit? Bár ez a nagy pillangós dolog is érdekelne, Tom, tudsz ilyet még csinálni/csináltatni? PÜ-ben küldesz infókat, hogy mennyibe fáj, mit kell mókolni, stb stb. Köszi :)

Nézegettem ezeket a karbonborítású sportszűrőket is, nem ezt a gagyi 5eFtos izét, hanem mondjuk egy CDA-t ( Igaz az ára, majd egy fél havi fizetésem ), viszont azt olvastam, hogyha meg tudom oldani egy viszonylag nyíl egyenes csővel a levegő bevitelt és a tölcsért kirakom az autó elejére ( mondjuk a hűtőmaszkba ) akkor torlólevegő miatt könnyebben kap levegőt a motor és valamivel jobb lesz, mint így a gyári légszűrőházzal, erről valakinek vélemény? :)

Link to comment
Megosztás:

Én a helyedben kipróbálnék valami ilyesmit :)

Szerintem viszonylag könnyen installálható lenne, főleg hogy a motorvezérlőd MAP-szenzoros.

Persze lenne több probléma is, amit meg kellene oldani, mint a talp gyártása, nagyobb méretű injektorok és a benzinhíd igazítása, TP-szenzor felfogatás faragása, stb...

De ha lenne egy ilyen kis hengerenkéntis, MAP-szenzoros motorom, tuti kipróbálnám, maga a pillangósor igen kedvező áron kapható.

http://www.ebay.de/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=r1+einspritzanlage&_sacat=See-All-Categories

Link to comment
Megosztás:

Ma padra tettük a kocsit, vezérműtengelyt tekergettük kicsit, kipróbáltuk 1.6 gyári ecuval, és 106 paci volt 166nm nyomatékkal 3800-as fordulaton. Rádugtuk az 1.4 computert, és ez lett ami a képen látszik. Kedden folyt köv programozással.

Nekem tetszik a diagram, pláne, hogy programozás nélkül tud ilyet, picit talán lehetne pörgősebb, bár lehet csak simán elszegényedik felül. Majd úgy is kitaláljátok. Viszont valami pontosabbat írhatnál róla, mik is kerültek bele. Azt látni h alulról elég nagyot tol. Grat

Négy pillangóhoz annyit tennék hozzá, hogy nagyon nagy előny, hogy közvetlen az injektorok előtt tudsz a gázsebességgel játszani. Nagyon jó porlasztás érhető el és jó keveredés, ha nem azonnal padlózod 1000rpm-ről mondjuk - ez csak szokás kérdése. Egy kis ide vonatkozó irodalom Jenvey-től: http://www.jenvey.co...e-throttle-body oldalról

In summary;

Single throttle bodies;

Are simple to set up.

Are cheap to make.

Make engine response gentle – will not frighten the average driver.

Are easily silenced.

Multiple throttle bodies;

Make engine response lively.

Increase power and torque by improving mixture quality – particularly at higher RPM.

Increase power and/or torque by resonance tuning – when correctly lengthed.

Give no-compromise performance.

Ami piszkosul fontos, a pillangók után a tölcsérek hossza, ott lehet hangolni gyakorlatilag, hogy az a bizonyos dugattyú mozgás generálta nyomáshullám mikor érkezzen az éppen záródó szívószelep mögé, tehát milyen fordulaton. Sok helyen látni, hogy csak úgy odavágják az sokpillangót és nem foglalkoznak azzal, hogy pontosan beállítsák a szívóhosszt. Meg nyilván nem szabad túl nagy keresztmetszetet választani adott ccm-hez. Ezek kb. a legfontosabbak szerintem.

Link to comment
Megosztás:

viszont azt olvastam, hogyha meg tudom oldani egy viszonylag nyíl egyenes csővel a levegő bevitelt és a tölcsért kirakom az autó elejére ( mondjuk a hűtőmaszkba ) akkor torlólevegő miatt könnyebben kap levegőt a motor és valamivel jobb lesz, mint így a gyári légszűrőházzal, erről valakinek vélemény? :)

A RAM légbevezetés tényleg hasznos,de annyi a bökkenő,hogy a menetszél kb. -motor légnyelésétől függően-,de nagyjából úgy 140-150km/h környékén tud túlnyomást csinálni a szívócsőben. De akkor még csak olyan 2-3LE-t számít,200 felett hasítva viszont már lényeges erőtöbbletet tud csinálni. :icon1:

Link to comment
Megosztás:

Ma padra tettük a kocsit, vezérműtengelyt tekergettük kicsit, kipróbáltuk 1.6 gyári ecuval, és 106 paci volt 166nm nyomatékkal 3800-as fordulaton. Rádugtuk az 1.4 computert, és ez lett ami a képen látszik. Kedden folyt köv programozással.

corsa14si_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

A képet a Képfeltöltés.hu tárolja. http://www.kepfeltoltes.hu

Ez 1.4-ből? Nem semmi... Gondolom, nem sok része maradt érintetlen.

Link to comment
Megosztás:

A blokk c14se, x18xe1 főtengely és olajpumpa, z18xer hajtókarok és dugók, a tetejükből leszedve egy kicsi, mert kijártak a blokk fölé. c16se hengerfej, azért mert ennek a sűritési térfogata nagyobb mint a c14se-nek, igy is kicsit csiszolgatni kellett, hogy 11.5 legyen a sűrités ne több, nem akartam vastag hengerfejtömitést. Hengerfej teljesen át lett dolgozva, bronz szelepvezető, portolt csatornák, 3 szögben köszörült szelepek. A pillangó lett még 51-ről 54-esre átalakitva és a v6-os kék injektorait kapta. Kent cams nvo62 vezérműtengely van benne, ez utcára való 270-es nyomatékra hangolva.

A leömlő c20xe-ből van átalakitva, végig 50-es rendszer. Csaba Peti azt mondta kicsi, kéne a 60-as, de most már marad.

Már az elején is egy olyan motort akartam, ami mindennapi közlekedésre alkalmas, nem kell forgatni hogy menjen, de ha elrúgom neki haladjon.

Azért jobb az 1.4 ecuval, mert az kevesebb ideig nyitja az injektorokat, igy is 0.7-0.8 közt van végig padlógáznál a lambda, mértük padozás közben végig.

Kedden 9-re megyek padra, akkor már hangolás lesz.

Link to comment
Megosztás:

Mennyivel egyszerűbb lett volna, ha veszel egy GSI-t... :D

Én anno azon játszottam végig hasonlókat, csak Dbilas vonalon... aztán rájöttem, hogy ez a szívó vonal nem jó... és irány a turbós világ... na az már aztán igazán szívó... de legalább ott érezni a különbségeket, ha változik valami... nem apró lóerőnövekedés van nagyon sok befektetett pénz és energia, idő árán... én azóta aki szívó motort tuningol, és azt nem azért teszi mert a versenysportban meghatározott kategóriák szerint lehet ezt csak megtenni, na őket nem értem... sok pénz, sok munka, kevés hozam... de ez csak a magánvéleményem persze, ettől még jó, hogy vannak ilyen emberkék akiket ez a vonal is megmozgat!

Link to comment
Megosztás:

40eft befektetéssel csináltam 128Nm@3000,71Le@5000-ből 82Le@5500 és 136Nm@3000-t.

De e85-tel állt padra,azzal meg érezhetően gyengébb a központi injektoros.

Amúgy végiggondolva 1.8ra fúrt Si-nek minden egyéb (max nagyobb injektorok) önmagában tudnia kellene 120lovat meg 170Nm-t,nem?

Programozva hátha jön még 10-15 paci.

Én ennyire nem nyúlnék bele soha,de respect.

Link to comment
Megosztás:

http://www.protechnic.hu Itt készült a motor, és a pillangó átalakítás is.

4pillangó jó dolog, de a motoré inkább olcsó kényszermegoldás, mint jó dolog. Működik, de nem a legtutibb. A motorokon nagyon meredek szögben áll a szívócsonk, emiatt a befecskendezők sem úgy állnak, ahogy jó lenne a kocsin.

Szia!

Küldhetnél privát üzenetben árat, hogy mennyibe volt a hengerfej megmunkálása.

Amúgy durva az a 170Nm egy C14SE blokkból :devlish:

Link to comment
Megosztás:

A blokk c14se, x18xe1 főtengely és olajpumpa, z18xer hajtókarok és dugók, a tetejükből leszedve egy kicsi, mert kijártak a blokk fölé. c16se hengerfej, azért mert ennek a sűritési térfogata nagyobb mint a c14se-nek, igy is kicsit csiszolgatni kellett, hogy 11.5 legyen a sűrités ne több, nem akartam vastag hengerfejtömitést. Hengerfej teljesen át lett dolgozva, bronz szelepvezető, portolt csatornák, 3 szögben köszörült szelepek. A pillangó lett még 51-ről 54-esre átalakitva és a v6-os kék injektorait kapta. Kent cams nvo62 vezérműtengely van benne, ez utcára való 270-es nyomatékra hangolva.

A leömlő c20xe-ből van átalakitva, végig 50-es rendszer. Csaba Peti azt mondta kicsi, kéne a 60-as, de most már marad.

Már az elején is egy olyan motort akartam, ami mindennapi közlekedésre alkalmas, nem kell forgatni hogy menjen, de ha elrúgom neki haladjon.

Állítható vezérműkerék is került rá? Megnéztem a tengelyt, 11.6mm környékén emel, esetleg még egy kis tekergetéssel forgósabbá lehetne tenni, mintha nagyon korán zárna a szívószelep vagy a szívósor fogja meg felül?

Ha jól tudom 38mm-es a szívószelep a C16SE fejen; csúcsemelés környékén 1390mm2 az áramlási keresztmetszet, C20NE-nél ez 1405mm2. Persze ez még semmit sem jelent, de elvileg a fej sokkal többet tudhat ennél, tippre 140hp-t is, ha jól van portolva.

Szvsz ilyen teljesítmény szinthez nem lenne jó ötlet a 60as kipufogó rendszer.

Link to comment
Megosztás:

Szia!

Küldhetnél privát üzenetben árat, hogy mennyibe volt a hengerfej megmunkálása.

Amúgy durva az a 170Nm egy C14SE blokkból :devlish:

Azért az az 1400 inkább majd' 1700, de akkor is... Nem semmi legózás, le a kalappal. :w00t:

Tehát az 1.6 ECU-ja túldúsított, ezért volt a rosszabb eredmény?

Link to comment
Megosztás:

Alítható a vezérmű kerék. Első mérés után késleltettük 3 fokkal a tengelyt. A lóerő maradt, a nyomaték 6nm-t csökkent. Utána tettük rá az 1.4-es ecu-t, de a vezérműtengelyt már nem állítottuk vissza a méréshez. Azóta visszatekertük a gyári értékekre amit a kentcams ír.

Ez 1796ccm, azért ekkora a nyomaték. Hosszú a löket, emiatt soha nem lesz forgós, pláne evvel a veztegellyel. Tippre 130 lónál nem nagyon lesz több, de az már egész testes.

A turbos biztos sokkal nagyobbat lép, érezhetőbb a változás, de semmiképp sem szeretném ha a rendőr megállít basztatna, hogy ez milyen motor, milyen átalakítás stb.

Zsoltee ha szeretnél nagyobb teljesítményt van egy szett fölös főtengelyem, hajtókarom dugattyúm olcsón. Fel kell furatni a blokkot, ami megvan max 20 pénzből, új gyűrűszett, és egy programozás. Sajna a programozás nem áll meg 70 alatt.

Link to comment
Megosztás:

Mennyivel egyszerűbb lett volna, ha veszel egy GSI-t... :D

Én anno azon játszottam végig hasonlókat, csak Dbilas vonalon... aztán rájöttem, hogy ez a szívó vonal nem jó... és irány a turbós világ... na az már aztán igazán szívó... de legalább ott érezni a különbségeket, ha változik valami... nem apró lóerőnövekedés van nagyon sok befektetett pénz és energia, idő árán... én azóta aki szívó motort tuningol, és azt nem azért teszi mert a versenysportban meghatározott kategóriák szerint lehet ezt csak megtenni, na őket nem értem... sok pénz, sok munka, kevés hozam... de ez csak a magánvéleményem persze, ettől még jó, hogy vannak ilyen emberkék akiket ez a vonal is megmozgat!

Maga az összerakás folyamata, indítás, hangolás, ami az igazi gépbuziknak az élvezet.

Szerintem sok ember ezért is adja el, amikor kész van vele.

Ekkora mérvű tuning, amit Tomtech csinált, még mindig olcsóbban kijön, mintha túrósat építene, gondolom ő sem az iróasztal mellett tölti napjait és szereti maga faragni a vasat, nem mással csináltatni. :)

Link to comment
Megosztás:

Ez ok, csak hogy miért is éri ez meg, arra lennék kiváncsi.

Általában kis és közepes szelepemeléseknél (ahol a legtöbb időt tölti) szokott segíteni a szelep hátfelüléten a 30fokos élletörés (backcut), a beszívott levegőt leválásmentesebben vezeti a 45fokos élre. A szelepfészek több szögből való összeállítása pedig a tölcsér formának a közelítése. Annyit érdemes tudni, hogy nincsenek univerzálisan működő szögek, vagy szélességek. Van ahol 5 esetleg 7 szögből próbálják az ideális formát közelíteni, esetleg teljes rádiusszal, hengerfeje válogatja, hogy melyik a jó.

inlet_valve_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Igazából minden hengerfejet célszerű áramlásmérőn változó szögekkel és szélességekkel tesztelni és gyakorlatilag csak így deríthető ki, mik a megfelelő paraméterek - amik ráadásul a szelepemeléssel változnak.

If you took a piece of pipe the same diameter as the port entry it would flow around 130cfm at 10" test pressure. But the bare port only flows around 90cfm at 10" at full lift (if I recall).

Tehát hiába növeled a csatornaméretet, ha a szelepeknél megakad a levegő.

Esetleg még ez lehet érdekes, innen: http://www.popularho...g/photo_16.html

0610phr_16_z+head_porting+exhaust_port.jpg

A különböző szakaszok közötti minél jobb átmenet, csökkenti a veszteségeket és így az egész szívóoldalon kisebb lesz a nyomásesés - ami nagyobb hengertöltést, több nyomatékot jelent.

Link to comment
Megosztás:

Csak azért kérdem, mert nekem a gázos motoroknál, a cégnél (értsd: biogáz/CNG/LPG) a kipufogó szelepek kopása, beégése a probléma.

A nagy hőterheléstől egy idő után "beülnek" és kiváncsi voltam, esetleg a szelepek változtatásával lehetne-e ezen valamit javítani.

Link to comment
Megosztás:

Szívás van. Nem képes az emberke emulátora valami miatt működtetni az ecumat. Kiolvassa az epromot, betölti az emulátorba, az ecu keres is benne, de nem indul el, pedig azt mondja már sok ilyen c14se, c16se ecut megírt. Így nem tudjuk padon programozni, max vaktában lövöldözni, aminek értelme nem sok van.

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.