Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Teljesítmény Tuning


Amusing

Recommended Posts

Tomoty: Önmagában hf portolással szerintem +15le-t nem fogsz tudni összehozni.

Azért még mellé pár apróssággal a közelébe lehet jutni.

Az egyik kérdésemre nem válaszoltál. Az injektorok gyáriak? Mert azzal még 100%-on sem tudja a 170le-t sem.

Nekem a turbós calibrának az injektorai vannak bent (304ccm), de ha minden jól össze lesz rakva-megírva, ez sem lesz már ideális.

163LE-nél lett mérve az autó, és ott (elvileg) nem volt gondom. Azóta került bele a sportkatalizátor + leömlő. Semmi problémát nem tapasztaltam.

A gyári Z18XE befecskendező 210ccm körüli, régebben számolgattam és 95%-os :pinch: kihasználtsággal még elviszi a 170LE-t.

Beszereztem már krém színű C20XE befecskendezőket, itt várják az új hengerfejet. Ezek gyárilag 215ccm-esek 2.5 bár nyomáson, az Astra H Z18XE üzemanyag rendszer 3 báros, és ezen (kalkulációim szerint) kb 240-245ccm-et tud. Megint számolgattam, 90%-on elégnek kell lennie 180-185LE-ig.

Azért "csak" ezt vettem, mert a 10-15%-os ccm növeléshez legjobb tudásom szerint még nem kell újra programozni az ecu-t. Mivel már írtam, hogy elég szívás volt eddig is a programozása a hybrid vezérlőnek. Programot engedte letölteni, az írást meg már nem engedte (4 chiptuningos cégnél is).

Link to comment
Megosztás:

Alex 75: Egy sporttengelynek pont magasan kell jól pörögnie, 6e felett kellene igazán húznia még, alul meg érezhetően gyengébbnek.

Az alapjáratod milyen? Ugyanolyan maradt, mint a gyári?

Nem nevezném igazán sporttengelyek, inkább csak sportos... 258 hosszan nyit, 10,2 mélyre. Ez még kimondottan utcai tengely dbilas szerint. Az alapjáratom 1000-re lett emelve, egy ici-picit hullámzik, de alig észtevehető. Akár mástol is lehet... :icon1:

Link to comment
Megosztás:

Tomoty: Szerintem meg kevesek lesznek azok az injektorok, mint ahogy a mostani teljesítményhez a gyáriak.

Találtam régen egy bonyolult számitási egyenleget, amivel kilehetett számítani az injektorok szállítási kapacitását, de az már nincs meg, mert annak a laptopnak lett egy kék halála. A lényeg, hogy egy injektornak a max. szállítási mennyiségét úgy számolod ki, hogy az injektor szállitási kapacitását (ami, ha jól tudom neked 204ccm) elosztod 5-el, majd megszorzod az injektorok számával és megkapod a max. teljesítényüket.

Találtam egy linket, ahol szintén ki tudod számítani, de itt kissé eltérő számadattal dolgoznak (5.26-al).

http://www.injector.com/injectorselection.php

Link to comment
Megosztás:

Tomoty: Szerintem meg kevesek lesznek azok az injektorok, mint ahogy a mostani teljesítményhez a gyáriak.

Találtam régen egy bonyolult számitási egyenleget, amivel kilehetett számítani az injektorok szállítási kapacitását, de az már nincs meg, mert annak a laptopnak lett egy kék halála. A lényeg, hogy egy injektornak a max. szállítási mennyiségét úgy számolod ki, hogy az injektor szállitási kapacitását (ami, ha jól tudom neked 204ccm) elosztod 5-el, majd megszorzod az injektorok számával és megkapod a max. teljesítényüket.

Találtam egy linket, ahol szintén ki tudod számítani, de itt kissé eltérő számadattal dolgoznak (5.26-al).

http://www.injector....orselection.php

Köszönöm a segitséget.

A kezem meg van kötve az ECU iras problémái miatt (sajnos most nincs meg az összes ékezetes betum).

De lehet, hogy egy probát megérne egy nagyobb befecskendezö. Hátha.

Volt egy unalmas orám most, és számolgattam.

átlagban ha a szivocsatornat 0.1mm-es érdességunek vaszem, akkor atlag 378Pa a nyomasesés a csatorna kb 100mm-es szakaszán. Ha az érdességet leszoritom 0.01mm-esre akkor 227Pa.

De amikor a leggyorsabban mozog a dugattyu (gázlengés nem bele kalkulalva) 4404Pa (0.04404 bar) 0.1mm-en, 0.01mm-es érdességgel 2555.6Pa (0.02555 bar).

Kivancsi leszek, ez mit jelent az életben...

Link to comment
Megosztás:

Alex 75: Az baj, mert egy sporttengelynek sokkal egyenetlenebbül kellene járnia, mint elötte a gyárival.

Az én tengelyem valahogy így jár.

Persze egy V8-nak sokkal szebb a hangja, én az indítás utáni alapjáratra gondolok itt (a du-du hangra, ahogy a nagyobb nyitás miatt egyenetlenül jár).

Kerestem calibrát,astrát, de egynek sem volt még a közelébe sem a hangja.

Link to comment
Megosztás:

Hol a bovites?

Fenyesebb lett, de nem igazan nagyobb.

Átlagban 0.6-0.8mm-nél járok, csak a torkolatnál baromira meg volt kúpolva (gyárban történt költséghatékony "portolás"). +1mm- nél többet nem akarok bővíteni ( tudom kevés) mert számolgattam, és áramlástechnikailag nem lennék sokkal jobb helyzetben ha többet faragnék.

Link to comment
Megosztás:

Úgy gondolod? A gyári tuningos x20xer-nek komolyabb tengelye van (268?/10,6) mégsem mondanám egyenetlennek az alapjáratát...

Az is gyári konfiguráció, még ha nagyobb tengelyt tettek bele.

De látom felesleges erről beszélnünk, mert a gyakorlatot úgy is übereli az elméleti (vagy internetes) tudás.

Link to comment
Megosztás:

Átlagban 0.6-0.8mm-nél járok, csak a torkolatnál baromira meg volt kúpolva (gyárban történt költséghatékony "portolás"). +1mm- nél többet nem akarok bővíteni ( tudom kevés) mert számolgattam, és áramlástechnikailag nem lennék sokkal jobb helyzetben ha többet faragnék.

Méred mindenhol folyamatosan?

Link to comment
Megosztás:

én még azt a rész is kibővíteném ami az injektoroknál belóg és a szívósort is hozzáportolni bár sztem azt a méretet kellene átrajzolni és a kettőt full pontosan öszzedolgozni hogy ne legyen lépcső semerre sem + a tömítést is hozzáalakítani. Az ilyen apróságokon bukik sokat az ember

Link to comment
Megosztás:

Méred mindenhol folyamatosan?

Persze mérem.

Wegapower: A probléma az, hogy a szívócső az autóban van az eredeti hengerfejen.

Ezért meg kell várni hogy ez kész legyen ( megközelítőleg) és amikor lekerül a dbilas szívósor, akkor 1-2 óra alatt hozzáigazítom a "tuning" hengerfejet.

Ui.: láttam már vagy 2 hónapja egy grafikont, ami ábrázolta a kompressziót és a detonáció pillanatában a dugattyúra ható nyomást. És most sehol nem találom, mármint a grafikont.

Pedig azon 10.5-ös sűrités és 11.0-ás között kb 8%-os teljesítménykülönbséget láttam. Akkor elvileg ekkora komp növelés is komolyabb nyomaték és teljesítménynövekedéssel járna?

Link to comment
Megosztás:

Persze mérem.

Wegapower: A probléma az, hogy a szívócső az autóban van az eredeti hengerfejen.

Ezért meg kell várni hogy ez kész legyen ( megközelítőleg) és amikor lekerül a dbilas szívósor, akkor 1-2 óra alatt hozzáigazítom a "tuning" hengerfejet.

Ui.: láttam már vagy 2 hónapja egy grafikont, ami ábrázolta a kompressziót és a detonáció pillanatában a dugattyúra ható nyomást. És most sehol nem találom, mármint a grafikont.

Pedig azon 10.5-ös sűrités és 11.0-ás között kb 8%-os teljesítménykülönbséget láttam. Akkor elvileg ekkora komp növelés is komolyabb nyomaték és teljesítménynövekedéssel járna?

Szerintem a 8% nagyon optimista. Belsőégésű motorok tervezése és vizsgálata cínű könyv 1-2% környékét írja. 11:1 fölé semmiképp sem mennék. Dugattyú - szelephézag utána ellenőrizendő. Szerintem. Kopogás esetén, gyújtáselvétellel sokat vesztesz.

Link to comment
Megosztás:

Átlagban 0.6-0.8mm-nél járok, csak a torkolatnál baromira meg volt kúpolva (gyárban történt költséghatékony "portolás"). +1mm- nél többet nem akarok bővíteni ( tudom kevés) mert számolgattam, és áramlástechnikailag nem lennék sokkal jobb helyzetben ha többet faragnék.

Hogy számoltad, mekkora keresztmetszetre lenne szükséged a kívánt teljesítményhez?

Link to comment
Megosztás:

Az is gyári konfiguráció, még ha nagyobb tengelyt tettek bele.

De látom felesleges erről beszélnünk, mert a gyakorlatot úgy is übereli az elméleti (vagy internetes) tudás.

Ez azért csúnya volt... :D Sebaj.

A lényeg, nekem nem igazán rontott az alapjáraton a tengely.

Link to comment
Megosztás:

Hogy számoltad, mekkora keresztmetszetre lenne szükséged a kívánt teljesítményhez?

A számolást egy kicsit leegyszerűsítettem:

Kiszámoltam a dugattyú legnagyobb sebességét (60.8m/s) majd ezt egy 1mm-es elmozdulási szakaszra "konvertáltam".

Kaptam egy levegő mennyiséget, és egy mozgási időt. Ezt átvezettem a szívócsatorna kiszámolt ekvivalens átmérőjére. Majd itt is számoltam sebességet (amennyivel a dugattyú "szeretné", ha a csatornából jönne a levegő). Ezért írtam, hogy gázlengésekkel nem tudok számolni (nincs képletem hozzá). A normál csatornán 310m/s!!!, átlag 0,8mm-es bővítésnél 300m/s, 1,6mm-nél 280m/s. Ezek elég durva sebességek, számomra majdhogynem elképzelhetetlen, hogy hangsebességgel szííja az oxigént :blink: .

Visszatérve: ebből meg is lett a Reynolds-szám, majd Moody diagramm, és képlet számítása nyomásesésre.

Nyomásesés (elméletben!!!) :

Normál csatornán 0,044 bár (0.1mm-es érdességgel számolva), 0,8mm-el bővített csatornán és 0,01mm-es érdességgel (csiszolva) 0,025 bár, 1,6mm-es bővítésnél 0,01mm-es érdesség mellett 0,021 bár (0,8mm-es bővítéshez képest már "nem olyan nagy" a változás).

Kiszámoltam 1/2-es és 1/3-os sebességekkel is, de az arány hasonló maradt.

Szóval számomra ELMÉLETBEN! ez jött le: a felület minőségének és a belógó lépcsős felületek (Zeta veszteségi tényező - elég jelentős tud lenni ilyenkor) eldolgozásának jelentősebb szerepe van, mint a csőkeresztmetszet növelésének.

Sajnos nincsen pl Belsőégésű motorok tervezése és vizsgálata című könyvem, ezért ha van valami jó tanács ezzel kapcsolatban azt szívesen fogadnám.

Tengely beállítással kapcsolatban:

Beszereléskor be is állították, járása kicsit "gyorsabb" lett, erősebben lökte ki a gázokat a kipufogó, de semmi rötyögés-büfögés nem volt (lemértük 143LE/160Nm).

Opel szervizben tuningos szaki átállította. Rötyögött büfögött, álló helyzetbe dülöngélt kicsit a kasztni, hangja mint egy rally autónak, 3000fordulattól indult meg stb. Boldog voltam. El vittem méretni: 132LE/150Nm !!! Már nem voltam boldog.

Szóval a rötyögős V8 hang nem biztos, hogy tuti jó.

Link to comment
Megosztás:

A számolást egy kicsit leegyszerűsítettem:

Kiszámoltam a dugattyú legnagyobb sebességét (60.8m/s) majd ezt egy 1mm-es elmozdulási szakaszra "konvertáltam".

Kaptam egy levegő mennyiséget, és egy mozgási időt. Ezt átvezettem a szívócsatorna kiszámolt ekvivalens átmérőjére. Majd itt is számoltam sebességet (amennyivel a dugattyú "szeretné", ha a csatornából jönne a levegő). Ezért írtam, hogy gázlengésekkel nem tudok számolni (nincs képletem hozzá). A normál csatornán 310m/s!!!, átlag 0,8mm-es bővítésnél 300m/s, 1,6mm-nél 280m/s. Ezek elég durva sebességek, számomra majdhogynem elképzelhetetlen, hogy hangsebességgel szííja az oxigént :blink: .

Visszatérve: ebből meg is lett a Reynolds-szám, majd Moody diagramm, és képlet számítása nyomásesésre.

Nyomásesés (elméletben!!!) :

Normál csatornán 0,044 bár (0.1mm-es érdességgel számolva), 0,8mm-el bővített csatornán és 0,01mm-es érdességgel (csiszolva) 0,025 bár, 1,6mm-es bővítésnél 0,01mm-es érdesség mellett 0,021 bár (0,8mm-es bővítéshez képest már "nem olyan nagy" a változás).

Kiszámoltam 1/2-es és 1/3-os sebességekkel is, de az arány hasonló maradt.

Szóval számomra ELMÉLETBEN! ez jött le: a felület minőségének és a belógó lépcsős felületek (Zeta veszteségi tényező - elég jelentős tud lenni ilyenkor) eldolgozásának jelentősebb szerepe van, mint a csőkeresztmetszet növelésének.

Hogy jött ki 60,8m/s? Dugattyú középsebesség 7500rpm-n 22,05m/s. Max sebességre van valamilyen jó közelítő képlet? Alsó és felső holtpont közötti gyorsulást kellene integrálni addig a pontig amíg el nem kezd lassulni, de ebben szerintem sok ismeretlen van. Tangenciális diagram vagy néhány differenciál egyenlet kell hozzá.

Csősúrlódást (λ) számolni szerinted érdemes? Pláne nem állandó sebességen, nem körkeresztmetszetre, nem feltétlen lamináris áramlásra. Igaz az egyenértékű átmérő adhat felvilágosítást, de szerintem becsapod magad, ha a súrlódáscsökkentésként értelmezed a portolást. A veszteségi tényezőket valóban érdemes csökkenteni, illetve a turbulens áramlást minimalizálni. Turbulens határréteg vastagságától függ, hogy a lamináris áramlás találkozik-e az érdességi csúcsokkal. Gyakorlatban 80as csiszolóvászonnak megfelelő felülettel szoktak jó eredményeket elérni, a kicsapódott benzin a turbulens határrétegből kilógó csúcsokról könnyebben visszapárolog az áramlásba.

Én arra figyelnék, hogy a keresztmetszet változása sehol sem legyen túl rohamos, mert az ilyen alakváltozáshoz tartozó fizikai munka szükségképpen a motor nyomatékát csökkenti (fojt).

A zeta veszteség tényezőre pedig a legnagyobb fojtás - a szelep - környékén kell kitüntetett figyelmet fordítani. Nyilván, ha ott mondjuk 0,7 a veszteség tényező és a Te átalakításod után mondjuk 0,8 lesz, az 10%-os elméleti növekedést jelentene. Persze a gyakorlatban nem fog, mert a többi paraméter fog korlátozni, de sok kicsi sokra megy.

Az általad írt áramlási sebességek nem lehetnek valósak, pláne nem nagy fordulaton vett átlagsebességnek, mert 0,4-0,6 Mach szám felett az áramlás már nem igazán akarna nőni (Guy-Croft szerint) és a 300+ m/s átlagos környezeti hőmérsékleten inkább 0,9 körüli Mach számot jelent.

Four Stroke Performance Tuning című könyvben van tapasztalati képlet csatornaméteretekre. Itt a szeleptányérok által képviselt felület 0,8-0,85-szeresét javasolják szívókeresztmetszetnek, persze mint a legkisebb és ehhez 7000-8000rpm közötti teljesítményt írnak. Ez is csak közelítés, sok egyéb paraméter függvénye, ezekről már beszéltünk és ez persze csak elégséges szelepméret esetén lehet irányadó.

Tehát a legfontosabb, hogy a kitűzött célnak megfelelő keresztmetszet meg legyen, de annál semmivel sem nagyobb és ehhez társuljon a lehető legkisebb veszteség csatornában.

Egyébként úgy számoltam, hogy 200ccm-es injektorok 7500on 100%-on kb. 200lóerőt tudnak, ehhez 185-190Nm-re van szükség, 30%-os motorhatásfok mellett és 100%os töltési fok mellett. Ennél a Z18XE-nek biztosan jobb a hatásfoka valamivel, de a töltési fok elmarad ettől.

http://hotfile.com/d...Graham_Bell.pdf

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.