Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

AUTÓHIFI


ViSoR

Recommended Posts

Na de abban egyetértesz valem,hogy nem mindegy melyik hova megy a hangszoróra!?

Gondoljuk végig: mint megállapítottuk, a legtöbb nagy teljesítményű mai rádióban (ill. erősítőben) híd rendszerű végfokok működnek. Ebben az esetben a két ellenfázisban vezérelt végfok miatt a hangszórón valódi váltóáramú vezérlés alakul ki, változik a hangszórón a jel polaritása. Namost, mivel a híd-végfok két ellenfázisba kötött erősítője ugyanazt a vezérlőjelet kapja, mindkét irányba ugyanannyit mozdulhat a hangszóró membránja. Ha most elképzelsz pl. egy egyszerű szinuszjelet, szerinted nem mindegy, hogy a szinusz első félhulláma kifelé mozdítja a membránt (aztán a következő félhullám meg befelé), vagy fordítva?

Az viszont már lényeges, hogy sztereo (vagy még többcsatornás) renszereknél az egyes hangszórók egymáshoz viszonyítva hogy vannak bekötve. Próbáld ki, hogy olyan helyen, ahol két hangszóró közös légtérben van (pl. kalaptartó) megcseréled a hangszórók egymáshoz képesti bekötését. Azt fogod tapasztalni, hogy ha ellentétesen vannak bekötve, alig szól. Ha viszont egyformán vannak bekötve, függetlenül attól, hogy a pozitív pólusuk az erősítő pozitív jelű bemenetére van-e kötve, vagy fordítva, rendesen fognak szólni.

Én nem akarok ezen vitatkozni, legjobb úgy bekötni, ahogy ráírták a radióra. Csak annyit még ehhez, hogy foglalkoztam hangosítási dolgokkal, és sosem volt abból gond, hogy a hangszórót milyen polaritással kötöttük be, csak az egymáshoz viszonyított polaritásuk számít, hogy az egyforma legyen.

Link to comment
Megosztás:

  • Hozzászólások 5,9k
  • Létrehozva
  • Legutolsó válasz

Legtöbb hozzászólás

...

Én nem akarok ezen vitatkozni, legjobb úgy bekötni, ahogy ráírták a radióra. Csak annyit még ehhez, hogy foglalkoztam hangosítási dolgokkal, és sosem volt abból gond, hogy a hangszórót milyen polaritással kötöttük be, csak az egymáshoz viszonyított polaritásuk számít, hogy az egyforma legyen.

Sajna csak félig van igazad... ami a fázist illeti, addig igazad van, hogy ahhoz, hogy a hangszórók azonos fázisban szóljanak, és az ellenfázisú membránmozgás ne oltson ki bizonyos frekiket, tényleg elég, ha csak arra figyelsz, hogy a hangszórók egymáshoz viszonyított polaritása milyen. Az, hogy a tényleges fázis normál vagy fordított, az tökmindegy, mert ha közelebb, vagy messzebb ülsz a hangszóróktól az érzékelt fázis akkor is változik... (ld. doppler effektus...)

Viszont ha nem csak egy szimpla hangszóróról, hanem szettről van szó, akkor a passzív váltó miatt figyelni kell a tényleges polaritásra. Az a helyzet, hogy a (főleg olcsóbb) keresztváltókban használt kondik - pl. elkók meglehetősen rosszul tűrik a fordított polaritást. Ne is beszéljünk a koax hangszórók egyszerű sorbakötött elkóiról... azokat a jeliránynak megfelelően +-tól - felé illik bekötni. A fordított bekötés főleg azért lehet gond, mert az erősítő esetleges DC offszetje egy az egyben megjelenik a kondin.... Csúnya dolog amikor az elko eldurran a fordított polaritás miatt. :) De legalább jó nagyot szól ;) ;) ;)

Persze tudom én, hogy a tisztán DC csatolt erősítők viszonylag ritkák autóhifiben, és az olcsó sz@rok DC offszettje is max. pár 100 mV, úgyhogy általában nem okoz gondot a fordíott polaritás, mert ennyit bármi kibír, de pl. végfokhiba mindig előfordulhat, és akkor ua. a helyzet. Szóval jobb, ha tényleg mindig a megadott polaritás szerint használjátok a cuccokat, mert "elvileg" sem mindegy a dolog.

Link to comment
Megosztás:

...keresztváltókban használt kondik - pl. elkók meglehetősen rosszul tűrik a fordított polaritást.

Ebben van igazság, bár a végfokok offsetje normális esetben mV nagyságrendű, különben a végfok kivezérlés nélkül is megfőzné magát (és a hangszórót), és hát ettől még nem durran el egy elkó. Egyébként elég szomorú dolog, hogy a hangváltókban elkókat használnak, mivel így a hasznos jel egyik félperiódusát is vágja valamennyire (fordított polaritással egy elkó kapacitása csak töredéke a névlegesnek), elvileg nem polarizált kondit kéne...

Sztem zárjuk le a vitát, mindenki kösse be úgy, ahogy a rádióra ráírták :)

Link to comment
Megosztás:

Ebben van igazság, bár a végfokok offsetje normális esetben mV nagyságrendű, különben a végfok kivezérlés nélkül is megfőzné magát (és a hangszórót), és hát ettől még nem durran el egy elkó. Egyébként elég szomorú dolog, hogy a hangváltókban elkókat használnak, mivel így a hasznos jel egyik félperiódusát is vágja valamennyire (fordított polaritással egy elkó kapacitása csak töredéke a névlegesnek), elvileg nem polarizált kondit kéne...

Sztem zárjuk le a vitát, mindenki kösse be úgy, ahogy a rádióra ráírták ;)

Igen, már kicsit finomítottam is a post-omat azóta... ;) Tényleg az a legjobb, ha "rendeltetésszerűen" használja mindenki amije van :)

Link to comment
Megosztás:

:) Szerinted gyárilag hány autóba tettek hangváltót?? ;)

Hát, a mi kategóriánkban asszem 0. ;)

Na de ez itt Autóhifi rovat, vagy mi! Nem gyári beépítésekről csevegünk... legalábbis nem arról kéne, mert akkor a Sokol rádió topicot is ide lehet venni ;)

Link to comment
Megosztás:

Érdeklődni szeretnék, hogy a VDO termékeiről mi a véleményetek?

Spec. típusilag:

CD 2304 MP3

leírása:

URH (RDS-PTY-EON), KH, HH rádió; 104 programhely; CD/CD-R/CD-RW/MP3 lejátszás; véletlenszerű lejátszás, számkeresés; 4x50W; 4 csat. erősítőkimenet; 6 féle programozott hangzáskép; 3 fokozatú mélyhangkiemelés; sebességfüggő hangerőszabályzás; telefonnémítás; fehér színű kijelző (2 fokozatú); opc. gyári kijelző és kormánytávvezérlés (EDI); opc. infra távvezérlés; lebillenő, levehető előlap

Tudom, hogy nem egy csúcs ketyere... csak szeretném megtudni, hogy érdemes-e ezzel foglalkoznom?

Ja, ehhez elvileg 1500 Ft körül lehet kapni kábelt, amivel a multikormány és a gyári kijelző is műkszik.

Vélemény?

Link to comment
Megosztás:

Érdeklődni szeretnék, hogy a VDO termékeiről mi a véleményetek?

Ismereteim szerint a VDO Dayton a Philips utódcége és nem csinál rossz cuccokat.

Ha egy árban lenne egy VDO meg egy SONY pl. akkor én a VDO-t venném meg.

És ezt mint nagy Blaupunkt hívő mondom neked.

Szerintem ez korrekt kis rádió és még erősítőt is tudsz rákötni ha akarsz. :blink:

Link to comment
Megosztás:

:blink:

Ha egy árban lenne egy VDO meg egy SONY pl. akkor én a VDO-t venném meg.

Ez egy kicsit erős nem? Ha ugyanabban az árban kapnál pl egy BRIDGESTONE gumit mint egy MATADOR, akkor a MATADORT választanád??? ;)

A mostani autohifi világban egy 2V-os RCA vonalkimenet elég kevés, és ez a készülék ennyit tud! Kategóriájában egy jó készülék, de nem említeném egy lapon a SONY-val!

(Sony CDX-F7750S B) :D :D )

Link to comment
Megosztás:

nehogy összevesszetek ezen! :D

nekem arra kell, hogy szóljon, és ne kelljen tekergetni... de ha már van multikormányom, akkor szeretném használni! ja és mp3 rulez! erölködőt meg egyelőre nem tervezek...

Szerintem amire neked kell arra teljesen tuti a VDO, ha olcsón hozzájutsz, nyugodtan vedd meg. Amúgy, egyébként Opel kormányvezérlőt több márkához is lehet kapni (sőt, még display-vezérlőt is), igaz elég vastag áron (kb. 80EUR - 20000Ft), szóval ha valamilyen okból egy cég mellett tennéd le a garast, akkor is megoldható az is....

A mostani autohifi világban egy 2V-os RCA vonalkimenet elég kevés, és ez a készülék ennyit tud! Kategóriájában egy jó készülék, de nem említeném egy lapon a SONY-val!

Nono... kéretik a VDO-t nem "fikázni", igaz, a mostani cuccaikról nem sokat tudok, de 6 éve a Focusomban VDO CD3200-as fejegységgel és egy Emphaser 5 csatornás erősítővel olyan hifit építettem, hogy még az értőbb emberek is csak bólogattak rá.... :D (...persze amilyen hülye vagyok, az Emphasert később eladtam :blink: , kár volt....)

Nem minden a vonalkimenet feszültsége, inkább az a lényeges, hogy ami ott kijön, az milyen minőségű jel (jel/zaj arány, frekvenciamenet) - hiába 4V vagy több, ha a zaj is magasabb, meg torz a hangkép mert kiemeli a magasat vagy a mélyet.... Az erősítő meg erősít, szóval ha van benne elég tartalék, akkor az 1-2V-os jellel is egész jól elboldogul ;)

Egyébként nincs bajom a Sonyval sem (kivéve low end fejegységei, dehát az mindenütt gyenge...), szóval vitatkozni nincs nagyon értelme, csak szólni szerettem volna pár jó szót a VDO érdekében is B)

Link to comment
Megosztás:

nehogy összevesszetek ezen! :blink:

nekem arra kell, hogy szóljon, és ne kelljen tekergetni... de ha már van multikormányom, akkor szeretném használni! ja és mp3 rulez! erölködőt meg egyelőre nem tervezek...

Ismétlem:kategóriájában jó készülék, a Neked való célra tökéletesen megfelel!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

WOOOOAAA!

Végre együtt minden cucc - holnaptól indul a beépítés a kocsiba! :blink: B) :D

Ha már egyszer teherautóval járok (Astra Van) legalább kihasználom a nagy teret....

És hosszú évek gyűjtögetésével végre komplett MTX beépítés lesz!!! (made in US :D )

Első szett - MTX Thunder 3000 (+ AudioDesign beépítő keret)

Erősítő - MTX Thunder 250x (kistesó, 2x50W RMS @ 12.5V/4ohm, 1ohm stabil, THD 0.01%)

Mélynyomó - MTX Thunder 4000/1543 38-as szub - zárt ládában

Erősítő - MTX Thunder 2150x (nagytestvér, 2x150W RMS @ 12.5V/4ohm, 1ohm stabil, THD 0.01%)

Kondi - Toxic 1F

Fejegység - JVC KD611 (eccerü CD/mp3-as, 6 preout )

Kiegészítők - 35qm tápkábel, 100A kismegszakító, MacAudio RCA kábelek, 1.5 nm bitumenlap, stb..

Remélem nyárra megleszek vele, sajna csak hétvégén van időm szórakozni..... Ha kész lesz, leviszem egy csütörtökön a Lurdyhoz ;)

Link to comment
Megosztás:

  • 2 weeks later...

kis segitseg kellene. mivel tiszta szoke vagyok a zenei cuccokhoz, megg tudnatok mondani hogy milyen radiot erdemes veenni a kocsimba? csak hogy ha netan lesz lovem jo hangszorokat meg mellyet is venni a mantaba akkor ne kelljen mar a magnot is cserelni. ne a legdragabbat mondjatok, csak ami szerintetek megfelelo. ja es hogy kb miilyen parameterei legyenek :blink: koszi

Link to comment
Megosztás:

kis segitseg kellene. mivel tiszta szoke vagyok a zenei cuccokhoz, megg tudnatok mondani hogy milyen radiot erdemes veenni a kocsimba? csak hogy ha netan lesz lovem jo hangszorokat meg mellyet is venni a mantaba akkor ne kelljen mar a magnot is cserelni. ne a legdragabbat mondjatok, csak ami szerintetek megfelelo. ja es hogy kb miilyen parameterei legyenek :blink: koszi

mennyit szánsz rá?

Link to comment
Megosztás:

kis segitseg kellene. mivel tiszta szoke vagyok a zenei cuccokhoz, megg tudnatok mondani hogy milyen radiot erdemes veenni a kocsimba? csak hogy ha netan lesz lovem jo hangszorokat meg mellyet is venni a mantaba akkor ne kelljen mar a magnot is cserelni. ne a legdragabbat mondjatok, csak ami szerintetek megfelelo. ja es hogy kb miilyen parameterei legyenek :blink: koszi

Hú, hát fejegységet ajánlani nem egyszerű... szerintem a legjobban akkor jársz, ha beszabadulsz egy elektronikai áruházba, és ott végigpróbálgatod azokat, amik külsőre tetszenek. Szerintem a hangzás, meg a könnyű kezelhetőség fontosabb, mint a külseje és a csicsás kijelző... bár van akinek ez is lényeges. Szóval ez ízlés dolga. Ha erősítőt is akarsz rá később, lényeges, hogy legalább 2 csatornás (első/hátsó) preamp kimenete legyen.

Na és ha már megvan, mit szeretnél, akkor keress ilyet eBay-en, vagy valamelyik webáruházban, ahol viszonylag olcsón hozzá lehet jutni. Ez a legtakarékosabb megoldás. :D

Jobban sajnos nem tudok segíteni, lehet persze hablatyolni mindenféle wattokról, meg egyebekről, de szerintem az a legokosabb, ha te magad végighallgatod, melyik szól a legjobban. Azután úgyis neked kell hallgatnod kilométereken át, nem pedig annak aki ajánlotta :D B)

Link to comment
Megosztás:

Szerintem amire neked kell arra teljesen tuti a VDO, ha olcsón hozzájutsz, nyugodtan vedd meg. .....

Hi Hic haver!

Imádom a VDO-mat (CDR500), mert az RW-t is játsza. Több fajtát is hibátlanul. Manapság már csak egy Pendrive hely hiányozna nekem, mivel gyorsaban lehet így a zenéket ide-oda hurcibálni, mintha állandóan törölgetném, meg írnám az RW-t.

Egyetlen gondom van csak, hogy szeretnék egy mélyládát beépíteni a kocsiba és nincs erölködő kimenete a VDO-nak. Nem tudnál ebben valahogy segíteni? Nem lehet valahogyan mégis rákötni? Esetleg belül megvannak, hogy hova jönne a külső csatlakozó, csak nem rakták rá.

Rövidebbre vettem az idézetet. Gepard

Link to comment
Megosztás:

...Egyetlen gondom van csak, hogy szeretnék egy mélyládát beépíteni a kocsiba és nincs erölködő kimenete a VDO-nak...

Az erőlködőt rá lehet kötni a hangszórókimenetre is, csak egy szintillesztő kell hozzá, ilyet meg lehet kapni autóhifi-boltokban, vagy csinálhatsz is, sztem oldalanként 2 db ellenállás és 1 kondi lehet benne... :blink:

Link to comment
Megosztás:

Hi Hic haver!

Imádom a VDO-mat (CDR500), mert az RW-t is játsza. Több fajtát is hibátlanul. Manapság már csak egy Pendrive hely hiányozna nekem, mivel gyorsaban lehet így a zenéket ide-oda hurcibálni, mintha állandóan törölgetném, meg írnám az RW-t.

Egyetlen gondom van csak, hogy szeretnék egy mélyládát beépíteni a kocsiba és nincs erölködő kimenete a VDO-nak. Nem tudnál ebben valahogy segíteni? Nem lehet valahogyan mégis rákötni? Esetleg belül megvannak, hogy hova jönne a külső csatlakozó, csak nem rakták rá.

Rövidebbre vettem az idézetet. Gepard

Megoldható. A legjobb végfok IC bemenetéről kondival kicsatolni a jelet (kb 1Vpp). Ha szuperigényeset akarunk, még egy kicsi előerősítő is mehet bele (úgy lehet 4-6Vpp). Ez azért jó, mert így a lejátszó végfoka nem rondít bele. (Az asszony Stilo-ján így oldottam meg, ott se volt preout)

De nem biztos, hogy kell az. Sok kétcsatornás erősítőnek van eleve nagyjelű bemenete is, ahová mondjk a hátsó hangszóró jelet bekötve viszonylag jó eredményt kapsz. Mondjuk itt benne lesz a magnóvégfok torzítása is, de ha csak szubhoz kell az nem lesz annyira zavaró.

Elhagytam a számod valahol - írd meg PÜben, vagy hívj fel és akkor jövő héten összejöhetünk megbeszélni, mire lenne szükséged...

PS: ja télleg, nekem is van egy maradék SAL-os illesztőm, már el is felejtettem... na, majd előkotrom azt is...

Link to comment
Megosztás:

koszike :blink: es van olyan marka amit nem ajanlotok, vegkepp.tapasztalat alapjan?vagy tenyleg mindegy hogy akai vagy panasonic? ;)

Nem mindegy, de ma már annyi gyártó van, hogy ember legyen a talpán aki tudja, melyik mit produkál. Ezért is kell mindent kipróbálni. Ha elköltesz egy valag pénzt fejegységre (még ha csak néhány 10000 Ft-ot is, vagy 50-100 fontot :D akkor szerintem meg kell tapasztalnod, mit is veszel. Hát azért ami nagyon noname, azt nem ajánlanám, de ott úgyis meghallod a különbséget....

Szerintem, (hangsúlyozom, szerintem...) érdemes az Alpine, JVC, Blaupunkt, Pioneer vonalon mozogni (NEM rangsor, csak felsorolás), de a neves gyártók készülékei általában mind rendben vannak... (Na, most majd kapok a fejemre, hogy kihagytam 1-2 jobb márkát B) ) Egyébként, ha az ár ok, csak a fülednek higgy, ne az ilyen "osztom az észt, mert nem az én zsebemre megy" típusoknak, mint én! :D ;)

eBay-en van sok hihetetlen jó árú és nagy tudású noname készülék. Ezekről szívem szerint lebeszélnélek, bár van, aki elégedett velük.. Az a baj, hogy ezeket nem tudod vásárlás előtt kipróbálni, úgyhogy zsákbamacska. ;)

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.



×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.