Jump to content
OPEL MAGAZIN és TUDÁSTÁR

Gyorsulás méricske (Dyno)


voszi

Recommended Posts

Jah... Szeva Haga... :angry:

Csaaacsumi! :huh:

Azzal akarnak engem megetetni, hogy a dízel autó hiába tud a motoron 300Nm-t, a benzines meg csak 200-at a főtengelyen, a keréken már nem több a dízelé.

A "hatalmas nyomaték" állítólag csak marketing duma.

Ehhez képest pl. a Vectra 150 lótos dízellel, sorba állítottam félre a szívó benzineseket, de még a nagyon piros feliratú PD Passatot is, a 6-os főúton, felfelé a mecseki emelkedőn.

A fajlagos teljesítmény, a forgatónyomaték, perdületmegmaradás, tehetetlenségi nyomaték fogalmának elemzéséig mindent megjártam...

Aztán rájöttem, hogy az a legegyszerűbb, ha számokat veszek alapul. Végül is ha a paramétereket ismerem kiszámítható, hogy mi van a kerekeken.

Az Astra 1.7CDTI és 1.6 Twinportból indultam ki.

Ott a max. teljesítmémy, és a végsebesség közel azonos. A végáttétel is ugyanaz, asszem 3,94. A nyomaték 240/150 a dízel javára.

A váltó áttételek nem ismertek.

A dízel 4400-as főtengelyfordulaton produkálja a 100lovat, a benzines asszem 6000 furdulatnál 105 ló. A 0-100 gyorsulás is szinte azonos.

Ha logikusan belegondolunk, akkor a fenti adatokból az következik, hogy azonos végsebességet, azonos gyorsulást, és azonos maximális teljesítményt akkor tudunk elérni, ha a dízel nagy nyomatékát nagyobb áttételeken visszük kerékre, hiszen alacsonyabb a rendelkezésre álló fordulatszám tartomány.

Mivel a végáttétel is azonos, kézenfekvő, hogy a váltónál van különbség.

Na de mekkora?

És valóban elvész a nyomaték?

Kérdés, hogy valóban 15-20% a veszteség mindkét autónál? Ha közel azonos akkor nincs kérdés, de ezt jó lenne látni számokal... :lol: :lol:

mekegrád merre van?

Vlagyivosztok mellett! :D

Úgy következnek... Mekegrád, Záhony, Vlagyivosztok! ;)

Link to comment
Megosztás:

Tök 8, hogy milyen moci van abban az autóban, ha a hajtás kialakítása ugyan olyan...

Ha elöl a moci és elöl hajt akkor ez a 13-17% közötti veszteség szokott lenni... ha elöl a moci és hátul hajt akkor 20-25%, ha pedig AWD akkor 22-30%-ig...

Ezeket mind növeli egy egy törés, a hajtásban, egy sperr, ilyesmik... hogy milyen moci adja le, annak az ég világon semmi köze nincs hozzá....

Link to comment
Megosztás:

Tök 8, hogy milyen moci van abban az autóban, ha a hajtás kialakítása ugyan olyan...

Ha elöl a moci és elöl hajt akkor ez a 13-17% közötti veszteség szokott lenni... ha elöl a moci és hátul hajt akkor 20-25%, ha pedig AWD akkor 22-30%-ig...

Ezeket mind növeli egy egy törés, a hajtásban, egy sperr, ilyesmik... hogy milyen moci adja le, annak az ég világon semmi köze nincs hozzá....

Elvileg csak a váltó áttételezésében van különbség.

Szerintem nem egyről beszélünk. Az, hogy hol a motor, és hol hajt valóban számít, de ez csak a konstrukció hatásfokát jellemzi. Azt nem, hogy hogyan gazdálkodunk veszteségen kívüli nyomatékkal.

Nem sikerült előkaparnom sehonnan a szóban forgó 2 motor váltójának áttételeit. Hasznos lenne a kiosztások nyomatékkarakterisztikája is.

Megsimogatom Ákost, hátha tud segíteni! :huh:

Link to comment
Megosztás:

Adott egy főtengely Le... abból kell neked, hogy mennyi jut le a kerékre... szerintem ezt így pontosan kiszámolni sose fogod, mert annyi apró tényezője van... ellenben, ha felrakjátok padra akkor egyből megmondják... persze ez meg pííízbe kerül... ezért gondoltam, hogy elég neked annyi, hogy kb 17% a veszteség mind a kettő esetében... talán 1% eltérés lehet köztük, de azt sem hiszem...

Link to comment
Megosztás:

Adott egy főtengely Le... abból kell neked, hogy mennyi jut le a kerékre... szerintem ezt így pontosan kiszámolni sose fogod, mert annyi apró tényezője van... ellenben, ha felrakjátok padra akkor egyből megmondják... persze ez meg pííízbe kerül... ezért gondoltam, hogy elég neked annyi, hogy kb 17% a veszteség mind a kettő esetében... talán 1% eltérés lehet köztük, de azt sem hiszem...

Kb. erről van szó, csak bennünket nem a lóerő érdekelne ez esetben, hanem a nyomaték.

A pad az felejtős... annyira nem fontos! :huh:

Ha a váltóáttételeket látnánk, akkor már lehetne számolgatni, és következtetéseket levonni.

Végül is a kérdés elég profán:

A dízel tud -e nagyobb nyomatékot vinni a kerékre, és ha igen kb. mennyivel többet.

Az látható, hogy a változó geometriás előtti töltött dízelek nyomatékához képest ugyanakkora köbtartalmú szívó benzines kb. 2/3 nyomatékot tud főtengelyen.

Mennyi előnye marad a dízelnek mire a kerékre ér a nyomaték?

Link to comment
Megosztás:

Kb. erről van szó, csak bennünket nem a lóerő érdekelne ez esetben, hanem a nyomaték.

A pad az felejtős... annyira nem fontos! :huh:

Ha a váltóáttételeket látnánk, akkor már lehetne számolgatni, és következtetéseket levonni.

Végül is a kérdés elég profán:

A dízel tud -e nagyobb nyomatékot vinni a kerékre, és ha igen kb. mennyivel többet.

Az látható, hogy a változó geometriás előtti töltött dízelek nyomatékához képest ugyanakkora köbtartalmú szívó benzines kb. 2/3 nyomatékot tud főtengelyen.

Mennyi előnye marad a dízelnek mire a kerékre ér a nyomaték?

Esetleg nézelődj itt, Van ahol ott vannak az áttételi arányok.

Link to comment
Megosztás:

Az autóválasztás elég érdekes aspektusát választod....szerintem... :huh:

Autóválasztás?

Ööö..nem értelek? Nem választok én semmit. Vitában voltam valakivel, aki szerint a dízelnek csak főtengelyen van nyomaték előnye a benzinessel szemben.

Én meg állítottam, hogy keréken is.

Mivel fizikai elvek és "tudományos" magyarázataim nem voltak elégségesek, számokkal voltam kénytelen "verbál macho" fölényemet érvényesíteni. :lol:

Ez sikerült is.

hening cartárs linkje alapján kiderült, hogy számszakilag is többet tud a dízel a kerekén.

Gyorsulásra természetesen nem feltétlenül.... és ez piszkálatlan szívó benzin vs. turbó dízel vonatkozásában van így.

Link to comment
Megosztás:

Autóválasztás?

Ööö..nem értelek? Nem választok én semmit. Vitában voltam valakivel, aki szerint a dízelnek csak főtengelyen van nyomaték előnye a benzinessel szemben.

Én meg állítottam, hogy keréken is.

Mivel fizikai elvek és "tudományos" magyarázataim nem voltak elégségesek, számokkal voltam kénytelen "verbál macho" fölényemet érvényesíteni. :huh:

Ez sikerült is.

hening cartárs linkje alapján kiderült, hogy számszakilag is többet tud a dízel a kerekén.

Gyorsulásra természetesen nem feltétlenül.... és ez piszkálatlan szívó benzin vs. turbó dízel vonatkozásában van így.

Én még mindig nem értem, hogy minek ehhez váltóbaszásokat számolni...

1% eltéréssel kb ugyan az a veszteség..Le esetén is és Nm-nél is...

Arányaiban ha egy az én példámat vesszük, 329 Le-ből 255 jut le a kerekekre, és nyomatéknál ez az arány ugyan ennyi... 450 - veszteség azaz 348 jut az útra...

Ha nézünk hozzá egy 100 LE-s autót, akkor ott mondjuk ugyan ilyen veszteségi százalék mellett kisebb a veszteség, de erősebb sose lesz... ez tök független attól, hogy benya vagy dízel...

A váltók tekintetében sincs nagy ördöngösség... ugyan olyan elven műxik, FWD, és még a gyártó is ugyan az, tehát semmi okos dolog nincs a kettő közt...

Ami lényeges, hogy a dízel váltók általában rövidebbek (nem is kicsit) így ez is segíti a gyorsulást...

Link to comment
Megosztás:

Én még mindig nem értem, hogy minek ehhez váltóbaszásokat számolni...

Neked, meg nekem nem kell. Mert sejtjük, hogy ki -kivel van.

Az illető kicsit furcsán gondolkodik az autókról. Az volt az igénye, hogy számszakilag is bizonyítsam az igazam, mert ő csak a számoknak hisz.

Link to comment
Megosztás:

Hát mond meg neki, hogy nyazsgem... :lol:

Már megmondtam! :D

Ugyanilyen okoskodást vágott le a fogyasztással is, mert szerinte a dízel valójában nem is eszik kevesebbet.

Arra hivatkozott, hogy a fajlagos fogyasztása csak 7% jobb a dízelnek, viszont a kutakon literbe mérnek. Mivel a dízel sűrűbb, így minden liter gázolajban annyi az energia mint 1,2 benzinben. Valójában majdnem igaza van, de mégsem.

Éppen csak azt felejtette el, hogy a fajlagos fogyasztást az öregek anno nem literre vizsgálták, hanem az üzemanyagok kilójára.

De furcsa!! :lol: :huh:

Aztán még az is kiderült, hogy nem 7%, hanem lényegesen több, átlag 15-30%.

Link to comment
Megosztás:

Neked, meg nekem nem kell. Mert sejtjük, hogy ki -kivel van.

Az illető kicsit furcsán gondolkodik az autókról. Az volt az igénye, hogy számszakilag is bizonyítsam az igazam, mert ő csak a számoknak hisz.

Akkor egyszerű. Ha csak a számoknak hisz, akkor nézzen meg pár timeslipet. Amúgy meg csatlakoznék: nyassagem! :huh:

Különben ilyen emberekre nekem az a tapasztalatom, hogy akkor sem fog neked hinni, ha számokkal be tudod bizonyítani.

Link to comment
Megosztás:

Hát mond meg neki, hogy nyazsgem... :huh:

:lol:

Amúgy sztem a diesel csak más tartományban adja le a nyomatékot (lejjebb értelem szerűen), ezért érzésre más a 2. Én mentem most 140 Le-s astra-h val, és a vectra 150le-jéhez képest nagyon fosnak éreztem, pedig a vectra még nehezebb is nem kicsit.

Link to comment
Megosztás:

Ki ilyen okos a reptéren? :lol:

Áááá..nem! A reptéren csak okos emberek vannak! Hiszen tudod. :huh:

Amúgy a nyomozásom szerint:

A benzinesen F17+CR váltó van.

Kiosztásai:

I.3,727

II.2,136

III.1,414

IV.1,121

V.0,890

Dízelen F17+WR a váltó.

I.3,727

II.1,957

III.1,303

IV.0,946

V.0,761

Nekem ebből nem következik azonos végáttétel mellett, hogy a dízel ne lenne keréken is nyomatékosabb.

Odakopiztam neki.... szerintem is bekaphassa. :lol:

Link to comment
Megosztás:

:huh:

Amúgy sztem a diesel csak más tartományban adja le a nyomatékot (lejjebb értelem szerűen), ezért érzésre más a 2. Én mentem most 140 Le-s astra-h val, és a vectra 150le-jéhez képest nagyon fosnak éreztem, pedig a vectra még nehezebb is nem kicsit.

Igen, de ne legyünk az Astrával igazságtalanok, abban csak 5 gangos a váltó, és a 110ccm hátrány is valami. :lol:

Link to comment
Megosztás:

aham, értem akkor mi a kérdés :huh: :lol: és cseppet sem marhaság.

szóval.

tudni kell, hogy amikor a kocsit gyorsítjuk, akkor a seggünkön érzett erőhatás ("anyád milyet tolt"), az a nyomaték műve, nem pedig a teljesítményé. ez ugye világos is, közismert tény, hogy mennél jobban csavarom a füled (adom rá a nyomatékot), annál jobban érzed úgy, hogy de jó lenne neked most körbefordulni (vagy engem tökön rúgni, de ezt most hagyjuk).

a teljesítményről tudni kell, hogy úgy kapjuk meg, hogy a nyomatékot egy konstanssal, valamint a fordulatszámmal összeszorozzuk. így tehát azok az autók, amelyek alsó fordulatszám tartományban nyomatékosak - nevezzük nevén a babát, a dízelek tehát - nem feltétlenül nagy teljesítményűek, miközben sokkal erősebbnek érződnek, mint benzines társuk. persze csak az alsó fordulatszám tartományban. hiszen ezeknek az autóknak rendszerint nincs is felső fordulatszám tartományuk, 5000 környékén nyomják a piros gomobt, oszt jóccakát.

az útra vitt teljesítménye ezért tehát lehet, hogy a dízelnek alacsony, miközben olyan erősnek tűnik.

Link to comment
Megosztás:

  • 8 months later...

Tegnap voltunk Lalival Csepelen lemérni a Corsát.

1,1 baron 307LE és 470Nm lett, de mivel még 0,76-os lambdával ment, így gondoltam emeljünk még kis nyomást, hogy jobb legyen az AFR.

Sajnos a valószínűleg több, mint 500Nm-el már nem bírt el a kuplungom és megcsúszott. ^_^

Lényegében elégedett vagyok, de a kuplung miatt idén már nem fogok tudni rajthoz állni. :D

Link to comment
Megosztás:

Guest
Ez a téma már lezárult.
×
×
  • Create New...

Fontos információ

Sütiket (cookies) helyeztünk el az eszközén, hogy segítsünk a webhely jobbá tételében. Módosíthatja a sütik beállításait , különben feltételezzük, hogy rendben van a folytatás.